PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT Huurverhoging en huurblokkering door Tweede Kamer aanvaard Parachutist stortte neer van 2000 meter Zeeuwse landbouw op hoger peil dank zij de gewassenkeuring 200e jaargang - no. 134 Dagbladuitgave van <J« firma Provinciale Zeeuwae Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdrad.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5» cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 juni 1957 ..□neven of adres blad" M cent meer. P Z C Middelburg Bureaus: Vllaslngen, Walstr. 56-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. M48 of 3304; Middelburg, Markt 61, tel. 3641; Goes, Lange Vorstetr. O, tel 2476 (b.g.g. 2226); Oostburg, Nleuwstraat 48. tel. 30; Te meuten. Brou werljstr. 2! trast 34. tel. 26 BINNENHOF BOOD GEEN VERRASSINGEN Voor bedrijfspanden verhoging beperkt tot vijftien procent (Van onze parlementaire redacteur) De beslissing over de huurverhoging en over de blokkering is vrij dagmiddag in de Tweede Kamer, na een dagenlang debat en na veel gepolemiseer en gedebatteer buiten het parlement, gevallen. Zij heeft geen verrassingen opgeleverd. Een vol bezette Kamer nam het wets ontwerp betreffende de verhoging van de huren van de vooroorlogse woningen en een groep daarmede gelijk te stellen huizen met 25 pro cent zonder hoofdelijke stemming, doch met de aantekening, dat de C.P.N. en de S.G.P. tegen waren, aan. Het wetsontwerp betreffende de blokkering van de helft der huurverhoging verwierf een meerder heid van 94 tegen 44 stemmen. Tegen waren de A.R., de V.V.D., de S.G.P., de C.H. behalve jkvr. Wttewaall van Stoetwegen en de heren Tilanus en Kikkert, benevens negen leden van de fractie van de K.V.P., te weten de heren Visch, Van Rijckevorsel, Janssen, v. d. Weyden, Duynstee, Groen, Lucas, De Vreeze en Weiter. Het wetsontwerp tot het treffen van enige „fiscale voorzieningen in verband met de reservering van gel den voor verbetering van woningen" keurde de Kamer zonder hoofdelijke stemming goed. Woordvoerders van enkele fracties hadden zich verklaard voor een amendement van de christelrjk-histo- rische heer Beernink, dat de huur verhoging tot twaalf en een half procent wilde beperken, zonder blok kering. Toen vrijdagmiddag een beslissing over dit amendement genomen moest Vele kamers! Vorig jaar heeft men in Neder land de woningen geteld, want men wilde wel eens precies we ten, waar men met de woningnood aan toe was. Op dit ogenblik is een reeks „steekproefcijfers" dank zij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek beschikbaar van die tellerij en wanneer men die cijfers bekijkt, dan is zoals meestal tweeër lei uitleg mogelijk. Een optimist kan rustig verklaren, dat we er in Ne derland met de woningvoorziening met slecht voorstaan en een pessi mist kan uitroepen, dat de toestan den erbarmelijk zijn. Er zijn 2.6 miljoen huishoudens in Nederland en daarvan zijn er 225.000 die ergens inwonen. Van die 225.000 willen 60.000 niet anders en er blijven dus 165.000 huishoudens over, die tengevolge van de woningnood onder dak bij anderen moesten vinden. In 110.000 gevallen was het een kwes tie van inwonen bil familie en in slechts 55.000 gevallen van inwonen bij „vreemden". Als verschijnsel is dit ongewenst, maar een optimist zal zeggen: „het valt meewe komen er op de duur wel uit". Het Nederlandse volk beschikt In bewoonde woningen over 123 vertrekken (inclusief keuken) per 100 zielen. Alweer een cijfer, waarvan de optimist zal zeggen, dat het beslist niet ten hemel schreiend is. Ruim 120.000 alleenstaanden heb ben een huis, waarin ze moederziel alleen vertoeven en er zijn er nog 30.000, die ook wel een eigen woning willen hebben. Deze cijfers zijn be paald gunstig, te meer als blijkt, dat onder die 30.000 slechts 4500 (Jonge re) echtparen zijn, die alleenstaand leven, omdat ze nog geen huis konden vinden. Nu we het toch over lichtpunten hebben: van de 2.5 miljoen be woonde woningen in Nederland heeft bijna 30% een badkamer of een douchecel. De „waterbeschaving" van het Nederlandse volk is dus sterk in de stijgende lijn Daarentegen is de bedstede in de dalende lijn. Slechts 5 van de huis houdens vertoefde in woonruimten, waar men nog de beschikking had over een hedstede. Indien waar is. dat 3 daarvan geen afstand van de bedstede wil doen, dan mogen we zeggen, dat vrijwel niemand meer noodgedwongen in een „slaapkoffer" behoeft te kruinen. En dat terwijl in het midden van de vorige eeuw een arts, die hevig streed voor woning verbetering het nog bepaald een ge noegen noemde als hij in een arbei derswoning binnentrad, waar flinke bedsteden waren!! Om nog even terug te komen op het lichtpunt van de vele ver trekken voor de elf miljoen zie len tellende Nederlanders: ze hebben in 2.5 miljoen woningen 12.5 miljoen vertrekken (inclusief keukens). Heeft het er nu niet alle schijn van, dat de woningnood veel meer een kwestie is van ongelijkmatige verdeling dan van een ten hemel schreiend tekort aan woonruimte? Maar ook al heeft het die schijn, dan moet toch gecon stateerd worden dat een betere verde ling blijkbaar niet mogelijk is en dat Nederland dus ijverig moet voortgaan met het toevoegen van honderddui zenden nieuwe vertrekken aan zijn voorraad van 12.5 miljoen! Tenslotte mogen we wat de boven staande cijfers betreft nog wel de uit het woningtelling-materiaal. De pig zijn en berusten op steekproeven waarschuwing geven, dat ze voorlo- juiste cijfers zullen nog wel enige tijd op zich laten wachten. worden, werd het echter, nadat het nog eens bestreden en verdedigd was, verworpen met 97 tegen 46 stemmen. Voorstemmers waren de AJi., de V. V.D., de C.P.N., de S.G.P., de CJÏ. op jkvr Wttewaall van Stoetwegen en de heren Tilanus en Kikkert na, als mede de heren Weiter en Duynstee van de K.V.P. Het was begrijpelijk, dat enkele af. gevaardigden, cQe voor dit amende ment gestemd hadden, een korte ver klaring wensten af te leggen, waarop zij toch hun fiat gaven aan een huur verhoging van 25 procent. De anti-revolutionaire heer Van Eibergen deelde mee, dat zijn frac tie, gelet op het feit, dat het amen- dement-Beernink was verworpen en hoewel de anti-revolutionairen voorstanders zgn van periodieke huurverhogingen van een lager percentage, had overwogen, dat het gewenste meerdere niet te verkrij gen was en dat men daarom ge noegen wilde nemen met het min dere, zulks in het belang vap de volkshuisvesting. Mr. Toxopeüs legde namens de V. V.D. een soortgelijke verklaring af. Het wetsontwerp tot verhoging van de huren met 25 procent zal niet precies in de vorm, als de regering zich had voorgesteld, in het Staats blad verschijnen. Want. hoewel de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ir. Witte het bestreed nam de Kamer met 105 tegen 39 stemmen een amendement van de so cialistische afgevaardigde de heer Bommer aan, dat beoogde de huur verhoging voor bedrijfspanden te li miteren tot 15 procent in plaats van tot de door de regering voorgestelde 25 procent. Tegen verklaarden zich een groot deel van de fractie der K.V.P. en de heer Van Leeuwen van de V.V.D. Voordat toet blokkeringsontwerp Franse socialisten steunen Bourges-Maunoury De Franse socialisten hebben beslo ten, deel te nemen aan een regering van Bourges Maunoury. De stemver houding was 51 tegen 33. Het besluit werd genomen door het dagelijks bestuur en de socialistische fractie. In politieke kringen te Parijs werd dit besluit opgevat als de eerste grote stap in de richting van de op lossing van de kabinetscrisis en als een persoonlijke triomf voor Bourges- Maunoury. Verwacht wordt, dat de 42-jarige radicale leider zal trachten een kabi net samen te stellen van radicalen, so cialisten, volksrepublikeinen en ande re middengroepen maar zonder de conservatieven die door tegen de be lastingvoorstellen van dc regering- Mollet te stemmen het vorige kabinet hebben laten vallen. Deze foto van Cas Oorthuys, wellce voorkomt in het gedenkboek van de Keuringsdienst Zeeland, brengt op wel zeer suggestieve wijze het werk van deze dienst in beeld. Het loodje geeft de koper in binnen- en buiten land de zekerheid, dat het zaaizaad van eerste kwaliteit is. de eindstreep haalde, werden er nog enkele wijzigingen in aangebracht. De minister nam namelijk een amendement van de heer Andriessen van de K.V.P. over, dat de mogelijk heid opent, geblokkeerde gelden naar andere woningen over te hevelen vóór het einde van de stortingsplicht. Zijn partijgenoot de heer Peters oogstte een succesje, doordat de Ka mer bij zitten en opstaan een amen dement van hem aannam, dat be doelt alle deblokkeringen in elk ge val voor 31 december 1970 hun be slag te doen krijgen en de algemene maatregel van besutur, waarbij be paald wordt, dat de uitbetaling van de geblokkeerde gelden kan geschie den in de vorm van verhandelbare en rentedragende schuldbewijzen ten laste van Nederland, binnen zes maanden na de afkondiging bij de wet te doen bekrachtigen. Tenslotte ging ook de heer Ver steeg van de A.R. niet ongetroost naar huis, want van een hele serie door hem ingediende amendemen ten, voornamelijk van administra tieve aard, nam de minister er twee over. Daarbij was er een, dat bepaalt, dat het op het grootboek te storten bedrag wordt vermin derd indien de huur en verhuur worden beëindigd van een gedeel te van de woning en als de huur feheel of gedeeltelijk oninbaar lijkt te zijn. De overige amendementen van deze afgevaardigde werden verworpen of ingetrokken. Amerikaanse hulp voor Polen De Verenigde Staten hebben vrijdag bekendgemaakt, dat zjj voor 95 mil joen dollar economische hulp aan Po len zullen verstrekken. Volgens een te Washington gete kend akkoord Is de helft van deze hulp, waaronder overtollige land bouwwerktuigen en machines voor de mijnbouw vallen, terstond beschik baar. Polen en de Verenigde Staten zullen spoedig onderhandelingen beginnen over Amerikaanse eisen tegenover Polen op grond van Poolse nationali satie van Amerikaans bezit in Polen na de tweede wereldoorlog en over het vrijgeven van vooroorlogse Poolse ac tiva in de Verenigde Staten. Voor het bedrag van 48,9 miljoen dollar, dat onmiddellijk beschikbaar wordt gesteld, zal Polen de volgende aankopen in de Verenigde Staten kun nen verrichten: 100.000 metrieke ton tarwe. 26.600 metrieke ton katoen, 60.000 metrieke ton sojabonen. 17.500 metrieke ton vetten en oliën en mijn- bouwmachines ter waarde van 4 mil joen dollar. Het hiervoor verleende krediet zal in dollars moeten worden terugbe taald in een periode van 20 jaar. aan vangende in 1962, met een rente van 4% procent. Verscheidene duizenden Poolse stu denten willen deze zomer reizen naar westelijke landen, o.a. Nederland, ma ken. Zoals bekend, is het aan studen ten in Oost-Duitsland verboden naar het westen te reizen. !IIIIIIUIIlllinillllllllllll!!llllllllll!!!!llll!il!llllllllll!lllllllinillllllllin!!!ll|l H Boelganin en Chroesjtsjew, zijn M donderdag voor een officieel bezoek van zeven dagen in de §1 Finse hoofdstad Helsinki aan- H gekomen. V.l.n.r.de Kussi- sche minister van buitenlandse M zaken Gromyko, de Finse pre- §j sident Kekkonen, Chroesjtsjew, 3 Boelganin en de Finse premier V. J. Sukselainen. Bij „voorschouw" van de Ilsy (Van een speciale verslaggever) Voor de ogen van enige tiental len toeschouwers genodigden voor een voorschouw van de Ilsy is gistermiddag op het vliegveld Ypenburg de parachutespringer H. de Roo.v uit Den Haag oud 37 jaar, om het leven gekomen tenge volge van een zich te laat openen van zijn parachute. De heer De Rooy, die lid was van de Eersttf Nederlandse Parachu tisten Club, was omstreeks half vier opgestegen in een Tiger Moth van de Nationale Luchtvaart school bestuur door de heer J. van Persie. Kleiner en kleiner werd dit vlieg tuigje, terwijl het steeg tot een hoog te, waarop net niet veel meer was, dan een stipje tegen de heldere he mel. In grote cirkels yvas het om hoog gegaan en tenslotte trok het zelfs een condensstrecp In de blauwe lucht. Even daarna werd een witte streep zichtbaar. Eerst nog vast aan het vliegtuig, daarna los daarvan: een krijtwolk. welke de parachutist, die zijn sprong zou inleiden met een zogenaamde vrije val. gebruikte om zijn plaats aan te geven ln de lucht. Eerst leek het nog normaal. Ieder een wist. dat de heer De Rooy pas veel dichter bij de grond zijn para chute zou opentrekken. Steeds sneller echter viel hij. zon der dat er iets gebeurde, ineens benauwde ons iets De paar laatste seconden werden tijdloos. De pa rachute bleef dicht. En tenslotte, Bulgaarse historicus vluchtte uit zijn land. De Bulgaarse historicus Nicoleas Wsewolod is door België gereisd na enkele dagen geleden van achter het IJzeren Gordgn ontsnapt te zijn, zo wordt van de zijde der Belgische Su- rété vernomen. Geloofd wordt dat Wsewolod. die voorzitter is geweest van de Bulgaarse academie voor Oos terse en Bvzantijnse studiën, zich in Frankrijk heeft gevestigd. KWART EEUW KEURINGSDIENST ZEELAND Ir. J. D. Dorst schreef gedenkboek VIJF EN TWINTIG JAAR Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. is niet alleen maar een interessante, belangwekkende episode in onze landbouwgeschiedenis, maar tevens een niet hoog genoeg te schatten bijdrage tot de groei en bloei van de landbouw in Zeeland en ver daar buiten. „Door de gehele opbouw van het keuringswezen loopt een groene draad, die na vijfentwintig jaar nog niet geheel is afgewonden. Het is de draad, die aangeeft het geleidelijk aan steeds meer opvoeren van de ei sen, als gevolg van de vergroting van onze kennis op landbouwweten- schappeiijk gebied en de zwaardere eisen, die de gebruiker van het zaai zaad en pootgoed in binnen- en bui tenland stelt. Door de gezamenlijke inspanning van kwekers, telers, ver werkers en de handel, is in nauwe samenwerking met de mannen der wetenschap en wetenschappelijke instituten, in Nederland een systeem van zaaizaad- en pootgoedproduk- tie en -voorziening opgebouwd, dat uniek is in de wereld", zo schrijft ir. J. D. Dorst aan het slot van het ge denkboek over de keuring voor landbouwgewassen in Zeeland. In vroeger eeuwen gebruikte elke boer zijn eigen zaaizaad. Was er een slechte oogst ,dan ruilde men met de buren. Van een eigenlijke zaaizaad- handel was geen sprake. Met de gro te veranderingen welke zich in de laatste helft van de 19e eeuw op het gebied van de landbouw begonnen te voltrekken, kwamen er ook moge lijkheden voor een grotere gewassen- keuze, die weer bepaalde behoeften op het gebied van de zaaizaad- en pootgoedvoorziening in het leven riepen. In 1886 begon de landbouwver- eniging „Eendracht bindt" te Nieu- werkerk met een jaarlijkse zaaizaad tentoonstelling. Reeds spoedig werd het de „Centrale Tentoonstellings vereniging", die haar zetel in Zie- rikzee kreeg. Op de tentoonstelling vonden de te velde goedgekeurde partijen gerede aftrek. Dit was het begin in Zeeland, waarop de ZJL.M. in 1911 met een gewassenkeuring over de gehele wereld startte. De raszuiverheid van de gewassen liet in die dagen blijkbaar alles te wen sen over, want in het eerste jaar werd 104 ha. van de 172 ha, voor de keuring aangegeven tarwe te velde afgekeurd. Van de overgebleven 68 ha. werd nog eens 26 ha. op monster afgekeurd. Geleidelijk werd 't werk geperfectioneerd, maar toen in 1919 een verkoopbureau werd opgericht en door een koppeling van de keu ring aan deze gezamenlijke verkoop, de gewone zaaizaadhandel nagenoeg werd uitgeschakeld, bleef reactie niet uit. Op 20 mei 1919 kwam op initia tief van de Bond van Ned. han delaren in zaaigraan, zaaizaad en pootgoed de vereniging „Alge meen Keuringsinstituut voor Zaaigraan, Zaaizaden en Poot goed" tot stand. Dit voorbeeld werkte aanstekelijk, want behal ve de Z.L.M. en de vereniging van de handel, gingen ook de af deling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de C.B.T.B., de afdeling Hulst van de N.C.B., de afdeling Zuid- Beveland van de L.T.B. en de Chr. Boerenbond in W. Zeeuwsch- Vlaanderen (de bond van Millia- no) zich met de gewassenkeu ring bezighouden. Later kwamen er zelfs nog twee hij. Iedereen had wel zo ongeveer zijn eigen werkterrein, doch de voormannen van al deze keurende organisa ties gingen op de duur wel besef fen, dat aan deze vérgaande ver snippering grote nadelen waren verbonden. Het kwam bijvoorbeeld meermalen voor, dat eenzelfde perceel bij meer dan één organisatie ter keuring werd aangeboden. Het produkt werd dan (Vervolg op pag. 10) flllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllll^ Ter gelegenheid van het 25- M jarig bestaan van de Keurings- dienst Zeeland van de N.A.K., H dat vrijdag in een buxtengewo- ne bestuursvergadering werd herdacht, heeft de directeur van deze dienst, ir. J. D. Dorst, H i'm een gedenkboek de geschie- denis van de keuring van land- 3 H bouw gewassen in Zeeland op prettig leesbare wijze beschre- ven. j= In nevenstaand artikel geven tdj in grote lijnen de interes- santé ontwikkeling van het keuringswezen in onze provin- p cie weer. zoals deze in het ty- P pografisch ook voortreffelijk verzorgde werkje staat opgete- p kend. iiiiuiiuiniiiuiiiiiluiiuiiiiiiiuuiiiuiluiiiflinniiiiiiRiiuiiiiDiiRiuiaGl toen ledereen besefte, dat het te laat was. openden zich achter el kaar beide parachutes. Dc sprin ger was al niet meer te zien achter een groep bomen op circa vijfhonderd meter afstand. De pa rachutes wapperden nog even. maar zij warmt niet een» volledig opgebold. WIJ wisten, dat hier niets meer te doen zou zijn. Dat voor onze ogen een man was om gekomen. die wij even tevoren vrolijk in een jecn hadden zien stappen Sn zijn witte pak en die als parachutespringer een zeer grote ervaring had. Onmiddellijk snelden verscheidene hulpwagens van het vliegveld naar de plaat» van het ongeluk en al en kele minuten later werd bevestigd, dat de heer De Rooy was omgeko men. Zijn sprong met vrije val maakte deel uit van de voorschouw voor de Ilsv. Ook op tweede pinksterdag zou hij een sprong maken, samen met een Franse Darachutiste. Kort na het ongeluk heeft luite nant-kolonel W. H. Eekhout, voorzit ter van de afdeling parachutesprin gen van de KonlnklHke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart een ver klaring afgelegd. H11 zelde. dat het onderzoek nog aan de gang was, doch dat wel kon worden vastgesteld, dat de heer De Rooy. die van plan was. na 35 tot 40 seconden de pa rachute te openen, een val had ge maakt van 57 seconden. De sprong begon op een hoogte van ruim 2000 meter. KORTE PREDIKATIE PINKSTEREN. „Wat is dit tocht" Hand. 2 IS. Vindt U het ook zo erg irreëel dat dc kerk ieder jaar opnieuw maar rus tig doorgaat met de viering van het pinksterfeest f We u-eten met die dag toch bitter weinig raad. Kerstfeest viert iedereen mee, maar Pinkste ren T Toeschouwers op de eerste pink sterdag in Jeruzalem begrepen er evenmin iets van, ze dachten dat Pe trus met zijn mede-discipelen dron ken waren en ze lachten hen uit. In tussen beleefden deze mensen even wel het grootste moment van hun le ven, toen zij zoals de bijbel het noemt „vol werden van de Heilige Geest". Wij gevoelen ons ietwat onzeker tegenover dit „pinksterwonder"Pe- trv. vertelt dat hier een oude belofte van God werkelijkheid wordt. En we zien in eenvoudige vissers ineens on gekende krachten te voorschijn ko men, waarvan iets overgaat op an deren. Op de eerste pinksterdag waaraan 1 cij morgen terugdenken gaan zélfs 3000 mensen radicaal hun leven veranderen, na één preek van Petrus! Ieder jaar leest de christe lijke gemeente daarover met een ze ker heimwee in het hart. Prof. Kraemer heeft de apostelen, zoals ze na die dag waren, genoemd ..bezeten" mensen, bezeten van een drang om van God te getuigen en de wereld voor Hem te winnen. De we reld van heden noemde prof. Huizin- ga eens een ..bezeten" wereld. Ieder begrijnt wat hij daarmee bedoelde. Pinksteren doet ons in een „bezeten wereldmensen zien ..bezeten" door liefde tot GodEen synthese tussen beide is niet mogelijk. Petrus zegt: U moet anders gaan worden, betert U en bekeert U. la af U door God be zielen en gelooft Zfjn blijde bood schap''. Wij zouden zeggen: .Stel ja helemaal open voor God en laat Gods winden door je leven waaien". Daar staan we nu! Want wij men sen gevoelen dan ineens de afweer, de huivering, zo niet de angst voor zulk een duesbeslissend ingrijpen van God in ons leven. Pinksteren is: God toelaten volkomen beslag op je te leggen, Hem centraal in je leven te laten regeren. We zijn werkelijk niet zo onnozel dat we er niets van begrij pen wat God van ons vraagt en met ons leven doen wil. Het k alleen maar zo echmenselijk om de Heilige Geest van God te wederstaanin- vilaats van Hem in ons leven toe te laten en Hem daar te laten doen wat Hij idl. Pinksterfeest stelt ons voor deze vraag: ..Willen wij God zover moge lijk buiten ons leven houden, of tril len wij Hem eerbiedig vragen: .Hom Gij in mij wonen, Zij mijn hart en leven U ten heiligdom gegevenf" Middelburg E. Durkstra VERWACHT... ZUIDWESTELIJKE WIND. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak zuidweste lijk. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 9 juni Zon op 4.23 Maan op 17.55 10 juni Zon op 4.23 Maan op 19.04 11 juni Zon op 4.22 Maan op 20.05 onder 21.00 onder 2.29 onder 21.00 onder 3.04 onder 21X11 onder 3.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1