Twintig procent van alle huizen zijn na de oorlog gebouwd mimoRD Formateur Bourges-Maunoury heeft de Radicalen achter zich GEBLOKKEERD GELDGEEN GEWICHT IN (RIJKS) SCHAAL VRIJDAG 7 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I STEEKPROEF ALGEMENE WONINGTELLING 1956 Ruim 800.000 woningen ouder dan vijftig jaar By de algemene woningtelling 1956 zjjn in totaal 2.549.000 bewoonde woon verblijven aangetroffen, waarvan 2 >/2 miljoen bewoonde woningen en 49.000 bewoonde andere ruimten. Dit blijkt uit een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin enige uitkomsten worden vermeld van een steekproef van 1 op 30 van het grondmateriaal van de woningtelling. Van de 2 fa miljoen bewoonde woningen vormen de gewone woningen (2.134.000) de overgrote meerderheid naast de 194.000 boerderijen en tuin derswoningen, 161.000 andere bedrijfswoningen en bijna 11.000 bijzondere wooneenheden. In een inleiding wordt gezegd, dat de definitieve eindcijfers voor de pro vincies en het rijk eerst na het gereed komen van de gemeentelijke uitkom sten kunnen worden samengesteld. Teneinde reeds eerder over resulta ten voor de provincies en voor het land als geheel te kunnen beschikken is uit het volledige binnengekomen telmateriaal een systematische steek proef van 1 op 30 getrokken. Uit een onderscheiding naar bouw wijze blijkt, dat onze bevolking over wegend is gehuisvest in eengezinshui zen. De totale voorraad bewoonde en onbewoonde woningen telde nl. 1.730.000 eengezinshuizen (waarvan 580.000 of één derde vrijstaand), meergezinshuizen zijn 780.000 wonin gen geteld (boven- en benedenwonin gen, étagewoningen, e.d.). Eigendom Bijna 80% (nl. ruim 1.9 miljoen) van de 2.5 miljoen bewoonde wo ningen waren eigendom van parti culiere personen en instellingen (w.o. rond 3.500 in de nieuwe vorm van zgn. horizontale eigendom). Van de overige bewoonde wonin gen waren bijna 265.000 in het be zit van gemeenten en ruim 307.000 eigendom van woningbouwcorpo raties. Van de totale voorraad bewoonde wo ningen is bijna 75% tot stand geko men zonder enige vorm van over heidssteun. In dit opzicht bestaat ech ter een volkomen tegengestelde ver houding voor de na-oorlogse en de vroegere bouw. Terwijl van de vóór 1946 gebouwde woningen bijna 90% zonder overheidssteun is gebouwd, is van de in 1946 en later gereedgeko men woningen meer dan 90% met steun "ebouwd. Beziet men alle 690.000 met overheidssteun gebouwde woningen onder de huidige voorraad bewoonde woningen als afzonderlijke groep dan blijkt dat ruim 450.000 of Vragen in de Tweede Kamer over slechte fruitoogst Het Tweede Kamerlid, de heer J. H. W. van Koeverden (k.v.p.) heeft aan de ministers van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van sociale zaken en volksgezond heid schriftelijk vragen gesteld in verband met de slechte fruitop- brengst, die op verschillende bedrij ven wordt verwacht als gevolg van de vorst in mei. Hij verzoekt om richtlijnen, die het mogelijk moeten maken de voor lopige aanslag inkomstenbelasting 1957 en de opgelegde voorlopige A. O.W.-premie in overeenstemming te brengen met het werkelijke verwach te inkomen. De heer Van Koeverden vraagt voorts gunstig te beschikken op gemotiveerde verzoeken om vrij stelling van grondbelasting. In aansluiting hierop informeert de vragensteller of de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning bereid is kredieten te verstrek ken aan die kwekers van groente of fruit, die in financiële moeilijkheden komen door de ongunstige weersom standigheden in de afgelopen maand. Pseudo-vogelpest in Doornspijk De Veeartsenijkundige Dienst Apel doorn heeft onder de pluimveestapel van de heer Joh. van Engelen te Doornspijk pseudo-vogelpest gecon stateerd. Bijna tweehonderd kippen op dit bedrijf moesten worden afge maakt. WAS IN NIEMANSLAND, De ge mengde wapenstilstandscommissie van de Verenigde Naties werd te hulp geroepen voor een niet-militair pro bleem. Het bleek namelijk dat uit de Israëlische sector van Jeruzalem, was die op een prikkeldraadversperring te drogen was gehangen, in de Jordaan se sector was gewaaid. Een Canadese majoor en een Israëlische grenspoli- tieman kwamen er aan te pas om de was op te zoeken. Zij zochten tever geefs: de was was ontvoerd. SCOOTER IN STUKJES. De enige scooterberijder in Lake Wales (V.S.) is zijn voertuig kwijt. Hij krijgt het echter in stukjes terug. Het bleek na melijk, dat twee jongens de scooter hadden gestolen en het ding helemaal uit elkaar hadden fenomen, De onder delen verkochten zij. Telkens als de politieman in LakeWales bij opkopers onderdelen ontdekt, waarvan zij ver moedt, dat zij iets met een scooter te maken hebben, stuurt ze die aan de oude eigenaar terug. Er ontbreekt echter nog wel het een en ander. twee derde deel daarvan na de oorlog is tot stand gekomen. Na 1945. In totaal bestond de woningvoor raad op 30 juni 1956 voor ruim 500.000 of 20% uit na 1945 gebouwde woningen. Voorts dateerden ruim 800.000 van vóór 1906, dwz. dat ruim 30% van de huidige woningvoorraad 50 jaar of ouder is. De rest van de woningvoorraad, 1.2 miljoen of bijna 50%, is gebouwd tus sen 1906 en 1946, waarbij de beide oorlogsperioden (ruim 80.000 in de jaren 1915 t/m '18 en nog geen 30.000 in de jaren 1941 t/m 1945) minimum cijfers vertonen. Uiteraard liggen de verhoudingen niet voor alle catego rieën gelijk. Van de gewone woningen zonder be drijf valt ruim 30% in huurklassen beneden 300, brjna de helft of 50% ln de klassen van 300 tot 500. Bij de na-oorlogse oiiikt ten opzichte van de vooroorlogse woningen een duide lijke verschuiving naar hogere klas sen en tegelijkertijd een concentratie in de middenklassen. Van de vóór '46 gebouwde woningen hadden 56% een huur van 300 tot 600, van de in '46 of later gebouwde niet minder dan 70%. In totaal zijn in het kader van de eigenlijke woningtelling 2.587.000 huishoudens van twee of meer perso nen, tezamen met 10.175.000 personen en 320.000 alleenstaanden (van wie 105.000 mannen) geteld. Voor de gevallen van inwoning ten gevolge van de woningnood Is ook de duur der inwoning vastgesteld. Be zien van de kant van de hoofdbewo ners blykt, dat van de ruim 130.000 tot deze categorie behorende huishbn- dens, voor bijna 65.000 of de helft de verplichte inwoning ln 1954 of later is begonnen, terwijl deze voor de andere helft reeds langer dan 2 </2 jaar heeft geduurd. MINISTERS VERDEDIGDEN HUURWETTEN (Slot van pag. 1) Prof. Zijlstra: economische gevolgen te beperken By de beantwoording van de door Tweede Kamerleden gemaakte op merkingen over de huurwetten, maakte de minister van financiën, de heer Hofstra, gistermiddag duide lijk, dat de bewering, dat de huurver hoging en de blokkering alleen wor den doorgevoerd om geld in het laatje van de staat te brengen, geen steek houdt. De blokkering brengt per jaar 50 a 60 miljoen op het daarvoor te creëren grootboek. Zo'n bedrag legt, als er financiële moeilijkheden zyn, geen gewicht in de schaal. Bovendien is hier sprake van kort lopend geld. De staat zal uit het fonds lenen. Omdat het kortlopend geld is, kan niet de rente betaald worden, die op het ogenblik, histo risch gezien, exceptioneel hoog is, maar 3 procent. Bij de deblokkering wordt pas over het geblokkeerde geld belasting betaald. Men ontvangt dus ook 3 procent over dit belastinggeld. Dit komt erop neer, dat men van zijn eigen geld meer dan 3 procent trekt. DE COMPENSATIE. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, verdedigde de voorgestelde looncom- pensatie en deelde mee. dat enige overcompensatie onvermijdelijk is. Bij de verwerking van de toeslagen in de C.A.O.'s zal enige loonstijging niet te voorkomen zijn. Vandaar, dat met de aanpassing van de C.A.O.'s pas op 1 juli 1958 mag worden begonnen. De bewindsman maakte bekend, dat binnen een paar dagen een wetsontwerp te verwachten is, waarin de toeslagen op de sociale renten in verband met de huur verhoging worden geregeld en dat eveneens binnenkort zal worden ingediend een wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. GEEN ERNSTIGE GEVOLGEN. Ook van zyn kant zyn steentje tot de verdediging van de huurwetten bijdragend, sprak de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, zyn vertrouwen nit, dat de gevolgen van deze wetten op economisch terrein binnen het aanvaardbare kunnen worden gehouden. Zowel bij de werk gevers als bij de werknemers had hij de bereidheid aangetroffen om te blijven medewerken aan de stabili satie van het prijzenniveau. Boven- Niet minder dan f 2.870439,65 bracht de Goed Zo-actie op, welke onder lei ding van Jolian Bodegraven door de N.C.R.V. is gevoerd ten bate van lichamelijk gehandicapte kinderen. Het resultaat werd op de hierbij uit gebeelde wijzer bekendgemaakt op de slotavond van de actie, woensdag avond in het tot de nok gevulde con certgebouw te Amsterdam. Achter de microfoon Jolian Bodegraven. dien is er op het ogenblik eerder een tendens tot prijsdaling dan tot prys- styging, ook wat de bouwmaterialen betreft. Met de middenstand hoopte de be windsman spoedig te kunnen overleg gen, welke maatregelen eventueel getroffen kunnen woren tegen de cumulatie van lasten. Romme een gelukkig ogenblik „Ik zal het een gelukkig ogenblik vinden, als de huurverhoging en de blokkering erdoor komen, omdat dit de enige praktische mogelijkheid ls om de huren met 25 pet. te verhogen, inplaats van met 12 Vt pet. zoals een aantal leden van verschillende frac ties wil", zo zeide prof. Romme, de fractievoorzitter van de K.V.P. don derdagavond in de Tweede Kamer ter afsluiting van een politiek debatje rondom de huurwetten. Dit debat was uitgelokt door dc heer Bommer van de P.v.d.A., die de anti-revolutionaire fractievoorzitter de heer Bruins Slot had verweten, dat hij bij de kabinetsformatie met huur verhoging en blokkering akkoord ge gaan is en zich er nu tegen verzet. Prof. Oud noemde de blokkering een compromis, dat geen oplossing brengt en daarom verwerpelijk. De heer Bruins Slot gaf toe, dat hij bij de kabinetsformatie zich achter de huurverhoging en de blokkering had gesteld, doch dat hij daaraan had ver bonden, dat hij eerst de wetsontwer pen concreet voor zich wenste te zien, alvorens definitief zyn houding te be palen. Voor prof. Romme was dit aanlei ding om mede te delen, dat hij zich in -* Het Wereldgebeuren Niet op reis ooral constitutionele en scheep- vaartaangelcgcnheden hebben René Cofv altijd geïnteresseerd In zyn jarenlange parlementaire loop baan. Hield zijn belangstelling voor scheepvaart misschien verband met een min of meer bedekte reislust I Het is moeilijk te zoggen, maar wel I mag men aannemen, aat Coty, sinds I 1954 president van Frankryk onge- I twijfeld spijt erover heeft, nog niet naar dc Verenigde Statt-n te kunnen I gaan. zoals oorspronkelijk de bedoe ling was. Hy heeft immers zijn offi ciële bezoek aan Amerika moeten afzeggen, omdat hii vanwege dc i regeringscrisis -- niet in zyn land i kan worden gemist. Zyn voornaamge- i noot René Pleven aan wie Coty na het aftreden van de regerlng-Mollet op- j dracht gaf om te proberen, de par- 1 tijen bij elkaar te brengen, moest al I gauw erkennen dat zijn pogingen schipbreuk leden. s Woensdagmiddag werden te Epsom in Engeland de be- H roemde jaarlijkse paardenren- nen, de „Derby" gehouden. Op f§ de foto ziet men Crepello, die de finish passeert voor Bally- §1 moss, (tweede) en Pipe of Peace (derde). iiiiiiminninniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiinniiiiiiii „Meer diefstallen bij P.T.T. dan publiek denkt" Een jaar geëist tegen verdachte postambtenaar „Is het nu niet goed, dat dit eens in de pers gepubliceerd wordt?" De ze vraag stelde donderdagmorgen één van de rechters ter zitting van de rechtbank te Rotterdam, toen de ad judant van de rijkspolitie, L. J. van Beers, als getuige gehoord werd in de zaak tegen, de 52-jarig P.T.T.- ambtenaar A. P. E. uit Rotterdam, die brieven zou hebben openge maakt en er in totaal 36.had uit gehaald. De adjudant, min of meer spreken de namens de postale recherche, had nl. verklaard, dat er bij de posterijen veel meer wordt ontvreemd, dan het publiek vermoed of zelfs maar aan geeft. De getuige meende te kunnen zeggen, dat er niet alleen postbestel- Iers zijn. die stelen, maar leden van de expeditie en van de centrale bu reaus. Hij is ervan overtuigd, dat het publiek niet altijd aangifte doet van vermissing en toch acht hij dit van belang om het euvel zo goed moge lijk te kunnen tegengaan. Tegen de verdachte P.T.T.-man werd een laar gevangenisstraf met aftrek geëist. De uitspraak is over veertien dagen. te, doch dat dit niet gold voor de ove rige leden van. zyn fractie, die niet rechtstreeks bij de formatie betrok ken z^n geweest. Ten stelligste ontkende prof. Rom me, dat. zoals de heer Oud beweerd had. zij die voor de blokkering zullen stemmen onder de dictatuur van de P.v.d.A. doorgaan. De replieken leverden overigen^ al leen de mededeling van de heer An- driessen van de K.V.P. op, dat hij niet met een amendement zou komen om bij volgende huurverhogingen blokke ring uit té sluiten. Om tien minuten over een in de nacht moesten nog de ministers Hof stra, Suurhoff en Zijlstra aan het woord komen. De voorzitter, de heer Van Sleen, vond het echter welletjes en verdaagde de vergadering tot he denmiddag een uur. Aanbesteding IJ-tunnel reeds op 28 juni Eerste inschrijvingen grootboek donderdagmorgen al binnen De eerste inschrijvingen op het In de dagbladen van woensdug aangi kondigde „grootboek IJ-tunnel" to* financiering van de in 1957 uit te voe ren werken, zijn donderdagmorgen op het Amsterdamse stadhuis ontvan gen. Een dame uit Arnhem schreef in voor honderd gulden, een heer uit Vught voor vijftig en iemand uit IJ- muiden voor duizend. Ten aanzien van het uitgeven der 4,5 pet obligatielening, de zg. „JJ- tunellening 1957", wordt nog overleg gepleegd met bankiers. De aanbesteding van de tunnel zal geschieden op vrijdag 28 juni a.s. om elf uur op het stadhuis van Amster dam. Mr. Cals verdedigt subsidie Nieuw Ned. Toneelgezelschap (Van onze parlementaire redacteur). Donderdagmiddag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer kreeg de heer Verhoeven van de K.V.P. gelegenheid, aan de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen. mr. Cals, enkele vragen te stellen over de voortzetting van het rijkssubsidie aan het Nieuw Neder lands Toneelgezelschap, hoewel de Stichting Toneel-Coördinatie de be windsman had geadviseerd, afwijzend op de subsidieaanvraag te beschikken. Minister Cals deelde mee. dat hij aanvankelijk gedacht had a'an dou blering van het toneelgezelschap „Puck", dat daarvoor een verhoogd subsidie zou krijgen en dan meer in de provinciesteden zou optreden. Met ,Puck" viel evenwei niet te bereiken, wat de minister wenste. Dat zal, naar het.--1- zyn neelgezelschap. - zich laat aanzien, wel mogelijk zyn met het Nieuw Nederlands To- Aangezien spoedig gehandeld moest worden, zo deelde de bewindsman op een vraag van de socialistische afge vaardigde de heer Will ems mee, Is geen overleg over deze kwestie ge pleegd met de Raad voor de Kunst. Teneinde het gezelschap „Puck" uit de zorgwekkende toestand waarin het verkeert, te verlossen, verklaarde mr. Cals zich bereid het een aanzienlyke bijdrage uit 's Ryks kas toe te kennen. Hier over zal echter bij de opstelling van de Rijksbegroting voor 195» beslist moeten worden. i nog DE FRANSE KABINETSCRISIS n woensdag kwam Plern volgt Ie s 5? Igcn,7 die toch maar weer eens zijn best Pfllro- ende man die moest rrllllee po- te lijmen. I v ontbood vervolgens MOflet naar het Elysée: of F, 4e vólgen. hten de stukjes van de grillige po litieke lcgpuzzLe aan elkaar te lijmen, tot dezelfde conclusie. Coty ontbood wilde doen, bijvoorbeeld door het ont slag van zijn kabinet In te trekken. Maar Moilet, die niet weinig ln zijn ivlek geschoten is doordat dc Kamer hem fiet gevraagde vertrouwensvo tum heeft geweigerd, zei beleefd maar beslist dat hij geen zin had. Professor René Billères. aftredend minister van onderwijs, wilde evenmin een opdracht tot kabinetsformatie aanvaarden. Hij ls dan wel hooggeleerd, maar voelde zich niet ervaren genoeg in het forme ren van kabinetten. In nolitlek op zicht noemde hn zichzelf een beginne ling. Tenslotte nee ft de minister van defensie. Bourges-Maunoury. aan fle president beloofd, dat hij zijn krach ten wil beoroeven Evenals Coty zelf Is hij eigenlijk advocaat. Misschien dat zijn gloedvolle betogen kunnen helpen. Zoals gezegd, heeft Coty behalve voor de scheepvaart bok grote belangstelling voor grondwette lijke problemen. Waarschyniyk geeft hy zich nu meer dan ooit tevoren over aan gepeins over zulke kwesties. Het grootste vraagstuk is, dat de wetge vende macht in elk opzicht over de uitvoerende domineert; vandaar dat de Franse kabinetten over het alge meen zo'n kort bestaan hebben. Voort durend hangt boven een Franse rege ring het onontkoombare mes van de politieke guillotine. Telkens vragen premiers door middel van een ver- trouwensstemmlng om uitstel van executie, maar uiteindeiyk accepteren zij het onvermijdeliike, waarbij hun laatste woorden soms veelzeggend zijnZo liet Guy Moilet zich ont vallen: „Nou ga ik uitrusten. Ze kun nen me aan de muur hangen als een soort trofee, maar ik ben niet,van plan me te laten gebruiken als een voetveeg". Het zal de taak van nieu we regeringen en van het parlement zelf zyn. om nu eindelijk de tragische reeks van ministeriële valpartijen- aan-de-lopende band te doorbreken. Misschien kan de ervaren Jurist en staatsman Coty ln dit opzicht inspire rend werken. Hy behoort tot. de weini gen, die niet als trofee, noch als voet veeg gebruikt kunnen worden. Men geeft hem meer kans dan Pflimlin De Franse radicale partij (dat i gegeven bij zijn poging om de nieu- wil zeggen het officiële restant, dat we Franse regering te vormen, zich van Mendès-France losge-1 Dit is van vrij groot belang voor maakt heeft) heeft Maurice Bour- het slagen van de 42-jarige oud- ges-Maunoury gisteren haar steun verzetsman en minister van defen sie uit de regering-Mollet, die niet temin nog heel wat moeite zal heb ben om de thans 16 dagen oude re geringscrisis op te lossen. Bourges-Maunoury deelde gister avond aan president Coty meae, dat hij bereid is zijn pogingen om een regering te vormen, voort te zetten. Hij is van plan, snel te handelen en zich niet in langdurige onderhande lingen te laten verwikkelen.. Maar hij had de goedkeuring van zijn eigen radicale partij nodig, voor dat hij in werkelijkheid verder kon gaan. Gisteravond heeft het zoge naamde „Comité Cadillac", dat uit de leiders van de partij bestaat, met 44 tegen 9 stemmen en 2 blanco's hem die goedkeuring geschonken. Er had enige twijfel over bestaan of de radicalen hem die goedkeuring zouden geven. Bourges-Maunoury heeft, neemt men aan. iets meer kans om te sla gen dan Pierre Pflimlin van de chris ten-democraten (MJt.P.), die het woensdag opgaf, omdat die geen steun van de socialisten kon krijgen. De steun van de socialisten is een absolute noodzakelijkheid voor een kandidaat-premier. De socialisten wilden niet met een rooms-katho- liek in zee gaan, om meer dan één politieke reden en o.a met zo lang de bijzondere scholen nog een klei ne subsidie uit de staatskas krij- fen, een maatregel, die vroeger oor de rooms-katholieken is geno men. Het woord „rooms-katholiek" moet hier in de eerste plaats poli tiek worden genomen). Bourges- Maunoury is een favoriet van Moi let en wel ten eerste, omdat hij te gen Mendès-France was en ten PRESIDENT RENÉ COTY grondwet wyzigen „Vergoedingsregeling tarwe een wangedrocht" In de vergadering van het bestuur van het produktscnap granen, zaden en peulvruchten is donderdag de te genwoordige vergoedingsregeling voor inlandse tarwe een „wange drocht" genoemd. Niemand echter heeft tot dusverre een betere oplos sing gevonden, zodat het bestuur noodgedwongen akkoord ging met verlenging van de bestaande regeling voor één jaar. Men zal veel spoed achter het ontwerpen van een nieuwe regeling zetten. Een aantal wijzigingen van veror deningen werd door het bestuur vast gesteld. De tarweregeling 1957. '58 werd vastgesteld. Men gaat akkoord met de richtprijs van 28.50 per 100 kilogram. Het bestuur besloot, dat het aan- en verkoopbureau akkerbouwproduk- ten A.V.A. driemaal in de mark» zal' komen voor overname van onge- droogde Inlandse tarwe en één keer, aan het eind van het seizoen, voor éénmaal gedroogde tarwe met een vergoeding voor het hogere droge stop gehalte, doch niet voor droog- kosten. Het produktschap zal met- werken aan een studie om de kwali teit van Nederlandse tarwe te ver hogen. Besloten werd voorts in aan sluiting op de onderwijstentoonstel ling ..akkerbouw" mede te werken aan een nieuwe onderwijstentoonstel ling „granen van producent tot con sument". Nehroe gaat in Syrië besprekingen voeren Volgens Syrische persberichten wordt de Indiase premier Nehroe op 14 juni te Damascus verwacht voor .- besprekingen met de Syrische leiders tweede vanwege zijn strenge Al- over de kwesties die voor het Midden- genje-politiek. Oosten van belang zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5