PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Witte: nodig om huizen Huurblokkering op peil te houden Duizenden Algerijnen vluchtten uit dorpen Prelude tot het Drie-Eilandenplan D£ BILT VERHOGING AOW-UITKERINGEN 200e jaargang - no. 133 Dagblad ui tgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 juni 1957 ADVERTENTIEPHIJS 2S cent per mm. Minim p advertentie Ing mededelingen dnemaal tarief. Kleine adverten'-ea (max g regels) 23 cent p regel met een minimum van i- ..Drieven of adre* bureau v d. blad" 25 cent meer. Giro no UMMPZ C. Middelburg Bureaus: VUsslngen, Walstr. 5040. tel. 2355 lijnen (b.g.g. 3546 of *304; Middelburg. Markt 51, tel. 3541; Goee. Lange Voritetr. «3. te) 3475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstraat 43. tel. 30: lerneuzen. Bmuwcn;str. 3; Zier. M. tel. 3» REGERING ANTWOORDT OP KRITIEK UIT KAMER „Waarom wil men aan de eigenaren twaalf en een half procent onthouden (Van onze parlementaire redacteur) De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. Witte, heeft donderdagmiddag in de Tweede Kamer een knap betoog ge houden ter verdediging van de huurwetten, die al geruime tijd het voorwerp zijn van felle kritiek, zowel buiten als in de Kamer. Die kritiek heeft zich toegespitst op het voornemen van de rege ring ora van de 25 procent huurverhoging de helft te blokkeren. Het lag dus voor de hand, dat de belangstelling van de Kamerleden en van de bezoekers van de tribunes onder wie verscheidene huis eigenaren vooral uitging naar de wijze, waarop hij de blokkering zou rechtvaardigen. In vroeger jaren, zo zeide de be windsman, is het woningbezit al tijd zoveel mogelijk door verbete ringen aangepast aan de eisen van de tijd. Dat gebeurt tegenwoordig door de omstandigheden een nij pend tekort aan woningen en dus geen concurrentie niet meer. Rijschool H In Zutphen heeft 'n heer terechtge staan, die een soher stuk brood verdient door rijlessen te geven op een scootertje. Dat lesgeven mocht hij wel doen, maar hij mocht zelf niet op de scooter rijden, want hij was gezakt voor zijn rrj-examen. Dus werd de heer veroordeeld, maar zijn rnsehooltje blijft bestaan. In kringen van bonafide auto- en motorrijschoolhouders wordt nogal geklaagd over deze vorm van beun hazerij. Zij willen daarom een regeling voor hun scholen., opdat niet meer iedereen zich kan opwerpen als instructeur. En die regeling zou er al eeweest zijn een wetsontwerp ligt ge reed wanneer niet twee hooglera ren aan een minister verzekerd had den. dat zo'n regeling wel eens in strijd zou kunnen zijn met artikel 208 van onze grondwet, in welk artikel de vrijheid van onderwijs wordt ge regeld. De minister schrok daarvan en naar we moeten aannemen tas hij het betrokken grondwetsartikel énige malen over om tot de conclusie te ko men, dat het artikel voor alle Neder landers en dus ook voor de minister niet zonder meer begrijpelijk was. Vervolgens werd op aanstichten van de minister een proefproces gearran geerd in Gouda, waarbij uitgemaakt zal worden, wat die onderwijsvrijheid van de grondwet nu eigenlijk inhoudt ten opzichte van de autorijschoolhou ders. Daar wacht thans de minister op met zijn wetsontwerp, dat de vrijheid der autorijschoolhouders aan banden zal leggen. et geven van onderwijs is vrij, zegt de grondwet, behoudens vt toezicht der overheid. Bij zulke bepalingen behoort inder daad wel enige uitleg. Wat bedoelt men met vrij Daarover bestaan ver schillende opvattingen. Tot nog toe echter ging men van het standpunt uit, dat die vrijheid van de grondwet, doelde op onderwijs, dat invloed zou hebben op de levens- en wereldbe schouwing. Dus heeft in het verleden de rege ring wel degelijk wetten gemaakt, die zekere beperkingen stelden aan het geven van onderwijs, waarbij men zich echter onthield van beperkingen op het gebied van de levens- en we reldbeschouwing. Jarenlang is dat goedgegaan, tot dat nu plotseling door de rijschool houderskwestie een geheel ministerie plus twee hoogleraren aan het twij felen zijn geslagen. Het bevreemdende daarbij is, dat de minister niet rustig voortar- beidde aan zijn wet en afwachtte of na de afkondiging van die wet de rijschoolhouders te hoop zouden lo pen om met behulp van juristen de geldigheid van de wet te betwisten. Neen, hij wilde vooruit weten of hij de rechterlijke macht mééliad! Dat tot verbazing van velen en ook van de Goudse kantonrechter, die dit verschijnsel erg opmerkelijk noemde. Hij was overigens slechts slachtoffer van de omstandigheden, want Gouda is de enige gemeente in Nederland, waar een gemeentelijke verordening nu reeds de autorijschoolhouders aan dezelfde banden legt, welke de mi nister gereed heeft voor alle autorij schoolhouders van Nederland. Het vervelende is, dat dit juridi sche steekspel nu ook nog voor de Hoge Raad moet komen en dat intussen de scooter-heer van Zutphen en andere beunhazen maan denlang kunnen voortgaan met hun euvele praktijken. En dat allemaal omdat een minis ter vóóruit wil weten hoe de rechter lijke macht over zijn wetsontwerp denkt, terwijl deze vorm van voor lichting aan een minister volstrekt niet tot de taak van de rechterlijke macht behoort! Van ministeriële voortvarendheid gesproken! Woningen behoren tot de primaire levensbehoeften van de mens. Dit brengt mee, dat de overheid erop toeziet, dat deze levensbehoeften zoveel en zo goed mogelijk vervul ling vinden. Met andere woorden, dat niet alleen nieuwe woningen worden gebouwd, maar dat ook de oude woningvoorraad op peil ge houden wordt. De regering zou woningverbetering dwingend kunnen voorschrijven aan de eigenaren. Doch zover wil zij niet gaan. Zij volstaat met het stimuleren van de verbeteringen. Straffere mid delen acht zij niét nodig. Vandaar, dat zij met de blokkering gekomen is, die geen dwang doch slechts een drang inhoudt. Als principieel bezwaar tegen de blokkering hadden sommige afge vaardigden aangevoerd, dat zij is een aantasting van de beschikkingsmacht over de eigendom. Ir. Witte meende, dat zij, die dit argument gebruiken, het eigendomsrecht verabsoluteren. Overal komt men beperkingen van de absolute beschikingsmacht over de eigendom tegen. De nijnende woningnood achtte de minister een zo buitengewone omstandigheid, dat deze nood een ingrijpen van de overheid, met het doel de woningen op peil te houden, wettigt. Ir. Witte begreep absoluut niet, dat een aantal kamerleden, als zij go ge steld zijn op het recht van de eigena ren, genoegen willen nemen .met een huurverhoging van twaalf en een half procent en aan deze mensen het meerdere de geblokkeerde twaalf en een half procent willen onthou den. De bewindsman rekende voor. dat met een betrekkelijk laag gedeblok keerd bedrag aanzienlijke verbeterin gen kunnen worden aangebracht. Hij geloofde niet, dat de vraag, of werke lijk van een verbetering sprake is, in dé praktijk veel moeilijkheden zal op leveren. De administratieve rompslomp, die blokkering en controle van de ver beteringen meebrengen, achtte ir. Witte veel te zwart afgeschilderd. De administratie zal zeer eenvoudig zijn de administratiekosten zul len f 600.000,per jaar bedragen, dat is slechts 6 procent van de f 10 miljoen, die de heer v. d. Wetering ervoor meende te moeten uittrek ken. Voor controle, zo schatte de bewindsman, zullen per iaar slechts tweeëndertig en een half manuren per gemeente nodig zijn. Hij gaf voorts te kennen het niet verstandig te vinden om de huur van bedrijfspanden, waarvoor de blokke ring niet geldt, te limiteren. Deze huur zal namelijk moeten stijgen tot het peil van de vrije-markthiiur. Waarom huurverhoging Ir. Witte liet zijn uiteenzetting over de blokkering voorafgaan door een motivering van de huurverhoging. Als argumenten gebruikte hij o.a. dat de lage huren van de vooroorlogse woningen leiden tot een onderwaar dering van het huurgenot dat dit tot gevolg heeft, dat ook voor nieuwe woningen minder wordt uitgegeven dan nodig is en dat dit subsidiëring noodzakelijk maakt. De regering had van gedifferenti eerde huurverhoging afgezien, omdat het doel van de verhoging is zoveel mogelijk evenwicht te brengen tus sen de huren van de oude en die van de nieuwe woningen. Dit evenwicht Is meer verstoord in de grote stad dan op het platteland. Het zou dus irreëel geweest zijn Te huren in de steden minder te verhogen dan op het plat teland. De minister wilde deze zaak echter nog eens nauwkeurig laten be studeren. (Vervolg op nag 3» (Van onze parlementaire redacteur) In de donderdagmiddag gehou den vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister van socia le zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, bevestigd dat aan Een vijfling geboren in Portugees Oost-Afrika Een Afrikaanse vrouw heeft don derdag in een ziekenhuis te Vila de Joao Belo in Portugees Oost-Afrika het leven geschonken aan een vijfling. De kinderen, vier jongens en een meis je, zijn goed gezond. De moeder. Selina Covane, kreeg drie jaar geleden een tweeling. Het jaar daarop schonk zij het leven aan een drieling en vorig jaar aan een vierling. Deze negen kinderen zijn al len in leven gebleven. Het ziekenhuis van Vila de Joao Be lo werd belegerd door bijna alle inwo ners van die plaats, die moeder en kin deren wilden zien. Onder Kats op Noord-Beveland be gon de prelude tot het Drie Eilanden plan de Socviaal-Economische Raad een algemene maatregel van bestuur ter advies is voorgelegd tot verho ging van de uitkeringen, krachtens de Algemene Ouderdomswet. De uitkering voor gehuwden zal gebracht worden van f 1404,op f 1521,en die voor ongehuwden van f 846,op f 930. In het Kanaal voeren Russische onderzeeboten De Britse admiraliteit heeft don derdag een bericht van de „Daily Sketch" bevestigd, dat drie Russische onderzeeboten woensdag in zuidelijke richting door het Kanaal zijn gevaren. t;en woordvoerder van de admirali teit zei, dat de schepen thans vermoe delijk ergens in de Golf van Biscaye zijn. maar hij wist geen verdere bij zonderheden. Prinselijk huwelijk in West-Duitslap d. Prins Tomislav van Joego-Slavië een boer van ex-koning Peter. Is don derdag volgen® dc riten van de Grieks-orthodoxe kerk in dc West- dultse nlaats Salem In het huwelijk getreden me' prinses Margarita van Baden V- n 200 leden van Europese vorstelijke en adellijke families waren onder de gasten. Het burgerlijk huwe lijk was woensdag voltrokken. Er zal ook nog een derde trouwplechtigheid zijn. namelijk volgens de gebruiken van de evangelische kerk Prins Tomislav (291 heeft een land bouwbedrijf In Engeland. Prinses Margarita (24) heeft tot vorig jaar 1n Londen als verpleegster gewerkt. De prinses ls een nicht van de Hertog van Edinburgh, die by het huweiyk tegenwoordig was. Prins Bernhard vloog in Frans lesvliegtuig Prins Bernhard heeft op zijn reis In Frankrijk donderdag ruim een uur zelf gevlogen met een Fouga-stranl- lesvliegtulg van het type Magister. Hij steeg op van het vliegveld van de luchtvaartschool bij Salon-de-Provcn- ce. De prins, in generaalsuniform, kwam met een door hemzelf bestuur de Dakota op het vliegveld aan. Hjj werd door verscheidene Franse mili taire en burgerlijke autoriteiten wel kom geheten. Later op de dag is de prins naar Nice gereisd. Vandaag zal hij in Can nes het congres van de Europees- Amerikaanse verenigingen, waarvan hij erevoorzitter is. bijwonen. De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, ir. II. B. Witte, hield donderdagmid dag zijn eerste rede ter ver dediging van de huurwetten. Op de foto ziet men de minis ter, tijdens zijn rede en daar naast minister-president dr. W. Drees. iiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dr. Pauling gedagvaard door Senaatscommissie De nobelprijswinnaar, dr. Paultng, een van de geleerden die gewaar schuwd heeft voor de gevaren van radio-activiteit bij de proeven met de waterstofbom, heeft van de subcom missie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse senaat opdracht gekregen te getuigen over de cam pagne om de proeven met de water stofbom te doen beëindigen. Hij heeft een dagvaarding gekre gen om vragen te beantwoorden op een openbare zitting, die op 18 juni in Washington zal worden gehouden. Robert Morris, die het onderzoek leidt, verklaarde dat de subcommis sie geïnteresseerd is bij de pogingen om te ontdekken of er organisaties staan achter de campagne om de kernproeven te doen beëindigen. Russische leiders lieten Fins uitzicht zuiveren By hun aankomst op het station van Helsinki, dat voor deze gelegen heid met Finse en Russische vlaggen was versierd, werden Kroesjtsjew en premier Boelganin, die een officieel bezoek aan Finland brengen, welkom geheten door de Finse premier Suk- selainen en andere leden van het ka binet. Er was slechts matige publieke be langstelling langs de route in de stad. De villa waar de beide Russische leiders verblijven is het enige huis in Helsinki met een eigen zwembad. Het huis is eigendom van een Finse filmproducer, aie op het ogenblik een zakenreis naar de Verenigde Staten maakt en zijn huis voor deze week aan de staat heeft verhuurd. Personeel van de Russische am bassade heeft vooraf de bedden en de kwaliteit van de matrassen onder zocht. De Finse gastheren vonden een aantal moderne naaktbeelden in de tuin te „vooruitstrevend" voor de Russische smaak en lieten ze verwij deren. Verscheidene duizenden inwoners van dorpen in het gebied van Me- loeza, waar vorige week 302 mo hammedanen werden vermoord, trekken naar elders, aldus is don derdag uit Algiers vernomen. Weinig wind en iets zachter Achter de depressie, die van Zweden naar Rusland is ge trokken voerden vrij krachtige westelijke winden de afgelopen dagen weer koele lucht uit net noord-westen naar ons land. In het noorden van Nederland bleef het gisteren 13 a 14 gra den Celsius, maar in Brabant en Limburg werd nog 17 graden en in Vlissingen 16 graden Cel sius gemeten. Ten zuid-westen van Engeland nadert een de pressie, waarvan een warmte- iront met wat lichte regen naar onze omgeving trekt. De wind wordt zwak, zodat het weer vandaag iets aangenamer zal H zijn. Het regenfront kan ons in de komende nacht bereiken, waarna wat vochtiger, maar te- vens zachte Oceaanlucht zal H binnendringen. Wat de voorult- zichten voor de pinksterdagen M betreft kan het weer eigenlijk alle kanten nog uit. Het meest waarschijnlijke is, dat het iets p zachter zal worden dan in de afgelopen dagen, maar de re- genkansen blijven nog vry groot, doordat de hogedrukge- p bieden nog op vrij grote afstand van ons land blijven. In ieder geval zal de warme lucht van p het begin van deze week de eerstkomende dagen nog niet terug kunnen keren. llllllllllllllllllinilllllllllllllllim Ongeveer 5.000 mannen, vrou wen en kinderen uit twee dorpen zijn woensdag met hun kudden en have op weg gegaan naar Oeled Fajer verder in het noorden. Inwo ners van een derde dorp begonnen donderdagochtend met de uittocht. Volgens de te Algiers ontvangen berichten heben afgevaardigden van de drie dorpen de Fransen om wape nen verzocht om te kunnen strijden tegen het Nationale Bevrijdingsfront. Het dorpje La Casbah. waar de mannelijke inwoners van Meloeza werden vermoord, is geheel verlaten. De vrouwen en kinderen weken da delijk na de begrafenis van de doden uit. De Tunesische minister- president. Bourguiba. heeft donderdag gepleit voor een onderzoek naar het bloedbad van La Casbah door een neutrale commissie. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat er in Parijs 126 Alge rijnen zijn gearresteerd en dat er wa pens, geld en vlugschriften in beslag zijn genomen. TU-VESIE De Tunesische minister-president heeft donderdag te Tunis verklaard, dat er geen bondgenootschap tussen Frankrijk en Tunesië zal worden ge tekend. zolang er Franse troepen op Tunesisch grondgebied, behoudens in de omgeving van het marinesteun punt Bizerta. gelegerd zijn. Karwei bij Kats begonnen Neen, de woorden „groots" en „machtig" zijn bepaald niet van toepassing op het begin van de werkzaamheden voor het Drie- eilandcnplan onder Kats op Noord- Beveland. Er zijn daar mannen be zig met hun handen, met schoppen, een enkele dragline en een zandzui ger, eenvoudig en sterk. Deze man nen zijn het, die de stoute plannen van Nederlands knapste water bouwkundigen tot werkelijkheid maken. Onder hun handen moeten de gave dammen groeien. Hun ar beid is hard. Bij de aanvang reeds van ieder nieuw reuzenkarwei licht echter in hun ogen iets van de uit eindelijke triomf. In Kats kunnen op het ogenblik de eerste resultaten genoteerd worden. Volgende week zal het opslagter rein van plm. 11.000 vierkante me ter westelijk van de geprojecteerde grote bouwput In de Zandkreek op hoogte gekomen zijn. Onmiddellijk daarna, dus ook nog in de loop van de volgende week, begint men met het eigenlijke karwei, een bouw put, die, zoals gemeld, het eerste stadium is van een schutsluis voor de scheepvaart door de Zandkreek na het gereedkomen van het plan. Op maandag 17 juni zal het veer- bootje van de dienst Katseveer Noord-Beveland voor het eerst naar het nieuwe nood-aanlegsteigertje varen, dat enkele honderden meters meer westelijk dan de bestaande steiger op Noord-Beveland reeds gereedgekomen is. „Martin Boddewijn'1 stond er op de zandzuiger, die wij bij ons bezoek za gen liggen. Het is een Belgische zui ger, Dumon en Vander Vin S.A. te Brussel. „Maar", zo werd ons op het werk schertsend in het oor gefluis terd, „er zit een Hollandse bemanning op, dus het gaat wel goed". Het gó&t goed. Het terrelntje, dat voor opslag van materialen zal worden gebruikt en dat nu zijn voltooiing nadert, is met grote snelheid in de Zandkreek gegroeid. De Martin Boddewijn slurp te het zand op uit de bodem en spoot het tussen de dijkjes, die door de dragline waren gedeponeerd. Nog en kele dagen werken en het geheel zal de gewenste hoogte van 2.50 meter -f N.A.P. gekregen hebben. (Vervolg op pag. 5) Het weer in Europa Volgens de rapporten 7 uur: Stockholm, zwaarbewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, regenbui Aberdeen, half bewolkt Londen, zwaar bweolk: Amsterdam, zwaar bewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, zwaar bewoikt Bordeaux, regen Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, geheel bewolkt Frankfort, hcht bewolk t München, Jicht bewoikt Zürtch, zwaar bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locaroo, zwaar bewolkt Wenen, half bewolkt Innsbruck, half bewolkt Rome, onbewolkt AJacclo, onbewolkt Mallorca, onbewolkt an gisteravond 17 gr. 15 gr. 14 gr. 11 gr. 18 gr. 16 gr. 19 gr. 11 gr. 16 gr. 25 gr. 21 gr. 1« gr. 23 gr. 20 gr. 23 gr. 24 gr. 24 gr. 21 gr. 24 gr. 24 gr. 22 gr. 23 gr. VERWACHT... HETZELFDE WEERTYPE. Veranderlijke bewolking met plaat- seiyk, voornamelijk In het noorden van het land enkele buien. In de noordelyke provincies krach tige tot matige, elders matige tot zwakke wind uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. ZON EN MAAN 8 juni Zon op 4.23 onder 20.59 Maan op 16.42 onder 1.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1