PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Pflimlin gaf zijn pogingen op; nu Bourges-Maunoury formateur Massale toogdag Zeeuwse C.B.T.B. in Bergen op Zoom en op Tholen „GOED Z0"-ACTIE BRACHT BIJNA DRIE MILJOEN OP Vandaag.. GOUDEN MEDAILLE VAN O.E.E.S. VOOR GEORGE MARSHALL 200e jaargang - no. 132 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Dlrecöe: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS M cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 juni 1957 lag. ij tarief. (max r> Kleine advei 21 cent p, regel met een min van L..Brieven bureau v. d. blad" cent meer. Giro no 317100 P.Z.C.. Middelburg adres Bureaus: Vüsstngen, Waletr. 58-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 8548 of MM; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 83. tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstraat 43. tel. 20: lerneui N Bogei >at 24. tel. FRANSE KABINETSCRISIS DUURT VOORT Guy Mollet en René Billères weigerden opdracht De radicaal Maurice Bourges- Maunory, minister van defensie in de aftredende regering van Mollet, heeft woensdagavond een verzoek van president Coty om te pogen een nieuwe Franse regering te vor men, aanvaard. Hij was door de president ont boden, nadat de pogingen van de volksrepublikein Pflimlin waren gestrand op een weigering van de socialisten om aan een regering deel te nemen, en nadat de aftre dende socialistische premier Mol let en de radicaal-socialistische mi nister van onderwijs in zijn kabinet René Billères, geweigerd hadden de opdracht te aanvaarden. Pflimlin, de 50-jarige voorzitter van de r.-k. Volks-Republikeinen (M. R.P.), een linkse centrum-partij, heeft gedurende vijf dagen gepro beerd om een nieuwe regering te vor men. Eeri ogenblik leek het, alsof hij zou slagen. Maar het bestuur van de socialistische partij, die de sleutel bij een nieuwe regeringsvorming in handen heeft, weigerde gisterenmor- fen onverwacht, en wel met 74 tegen 2 stemmen, Pflimlin haar steun te geven. Bourges-Maunoury was de derde politicus die gisterenmiddag door Coty werd aangezocht om een po ging te wagen. Deze radicale mi nister is 42 jaar oud, dus voor een premier nog'zeer jong. Mollet heeft op die leeftijd ook eens een poging gewaagd en slaagde toen niet. Maar Bourges-Maunoury makt een beza digder indruk dan Mollet deed, toen hij zo oud was. Jij en jou Bij het verlaten van het Elysee zei Bourges-Manoury onder meer: „Ik geloof niet, dat het mogelijk is om te verhelen, hoe zwaar de taak is. die de president mij heeft opgedragen. Ik ben van mening, dat het land nu meer dan ooit een regering nodig heeft: en ik heb te zeer met de verde diging van het land te maken, om te weten, waarom dat zo is." Bourges-Maunoury begaf zich on middellijk naar het hotel Matignon, de officiële residentie van de Franse premiers, voor zijn onderhoud met de socialistische leider Guy Mollet. Morgen stemming over huurwetten (Van onze parlementaire redacteur) In het uitvoerige debat over de huurwetten, dat dinsdag in de Tweede Kamer begonnen is, zal de vergadering van vrijdagmiddag a.s. de belangrijkste worden. Dan zal namelijk gestemd worden over de artikelen van de drie aan de orde zijnde wetten, over de daarop inge diende amendementen en over de wetten in hun geheel. Vandaag komen de ministers aan het woord, die bij de uitvoering van de huurwetten betrokken zijn. Motie-Geuze in Eerste Kamer aangenomen De door ir. M. A. Geuze (c.h.) In de Eerste Kamer ingediende motie, han delende over de blokkering van de bedragen die zijn gemoeid met de verhoging der normen voor bedrijfs gebouwen, werd gisteren aangeno- Namens de mede-ondertekenaars deelde de heer Geuze mede, dat de motie zo dient te worden geïnterpre teerd, dat de regering wordt uitgeno digd zo spoedig mogelijk tot deblok kering van de eigenaarslasten over te gaan volgens op korte termijn vast te stellen betalingstermijnen. De motie werd aangenomen met 37 stemmen voor en 11 tegen. Alleen de aanwezige leden van de P.v.d.A. stem den tegen. De begroting van land bouw, visserij en voedselvoorziening werd daarop zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De C.P.N. wenste geacht te worden te hebben tegenge stemd. Ook de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds werd goed gekeurd. Prins Bernhard naar Frankrijk Prins Bernhard zal vandaag het op leidingscentrum voor de Franse lucht macht in Salon (Provence) bezoeken. Vervolgens vliegt de prins door naar Cannes om het congres van Europees- Amerikaanse verenigingen, waarvan hij ere-voorzitter is, bij te wonen. Na dit congres zal de prins een tweedaag se vergadering van de internationale ruitersportfederatie in Parijs preside ren. Woensdag 12 juni keert hij in Ne derland terug. Enige dagen geleden is het Am sterdamse blad „Het Parool" in een korte beschouwing terugge komen op de befaamde zaak-Nieuw- land en wel hierom, omdat de presi dent van de strafkamer der Middel burgse rechtbank soms de verdaGhte alsook énkele getuigen tutoyeerde, welk voorbeeld door de officier nu en dan werd nagevolgd. Het Amster damse blad betoogt, dat sommige le den van de zittende als van de staande magistratuur, kennelijk in 't hoge besef van hun eigen heer-zijn, er nogal eens een handje van hebben verdachten, die geacht worden tot „het volk" te behoren met „jij" en „jou" aan te spreken. Een gevolg van opvattingen, zo meent de schrijver, die anderhalve eeuw geleden in het achterlijke Holland van Gijsbert Ka- rel van Hogendorp („de aanzienlijken komen in de regering, het volk krggt een vrolijke dag op gemene kosten"! vergeeflijk waren, maar die nu uit de tijd zijn. Toch voelt het aldus schrijvende Amsterdamse blad, dat het zich op deze wijze schuldig maakt aan onge nuanceerde beschouwingen, want het zegt in dit artikel óók, graag be reid te zijn aan te nemen, dat in het onderhavige geval het „eejij" en „ge- jou" niet voortvloeide uit eèn bewust gevoel van superioriteit, ja zelfs dat de betrokken magistraten meenden misschien zelfs terecht dat deze gemeenzaamheid op menselijke gron den geboden was. omdat degenen. die voor hen stonden zich „arenómen" zouden voelen als zij met U zouden worden aangesproken. Deze laatste alinea nu lijkt ons de belangrijkste uit de gehele Am sterdamse beschouwing. Want in deze regels wordt inderdaad de kern van de zaak aangestipt en daardooï tevens elke andere theorie zelfs al gaat zij naar het inzicht van Het Parool terug tot Gijsbert Karei van Hogendorp volkómen waardeloos gemaakt. Want inderdaad was het zo tijdens de bewuste zitting, dat noch de president, noch de officier ook maar één ogenblik de verdachte of een der getuigen vanuit een supe rioriteitsgevoel heeft behandeld. Wij hebben deze langdurige en voor de magistratuur zeker niet eenvoudi ge zitting van het begin tot het ein de bijgewoond en daarbij met, grote bewondering vastgesteld met welk een takt de president getuigen en verdachte benaderde. En het opval lende daorbjj was, dat deze magis traat steunend op een grote men senkennis onmiddellijk aanvoelde hoe hij hen moest aanspreken, of het „U" dan wel „jij" moest zijn. Belangrijk was in het laatste geval met name de toon, waarmee het werd gezegd. Immers, het woordje „jij" kan een nare indruk maken, maar be hoeft niet in elk geyal en zonder eni ge uitzondering tijdens een rechtzit ting denigrerend te klinken, zomin overigens het formeel-juiste „U" steeds correct behoeft te zijn: soms zelfs kan dit geladen zijn met een bij tend sarcasme. Wat nu die toon aan gaat, willen wij er op wijzen, dat de Rresident zelfs zover ging een enke- getuige in het Zeeuws aan te spre ken. Met andere woorden, de gemoe- Vervolg op pag. 3) Johan Bodegraven gehuldigd leden b\j de N.C.R.V. startte als bei student heeft zün studietijd er op zit ten! Woensdagavond ln het Concert gebouw te Amsterdam legde h\j zijn „Goed Zo"-slotactie af. Deze jongste microfoonactie voor het gebrekkige kind de vtffde financiële N.C.R.V.- actie heeft niet minder dan 2.870.439,65 opgebracht. Daarmede werd het resultaat van de bekende „Haak In"-actie van 1950- 1951 voor de kankerbestrijding over troffen met meer dan één ton. Ver wacht wordt, dat met nagiften er lopen nog talloze plaatselijke acties de 3.000.000 ruim zal worden overschreden. In het totaalbedrag van 2.870.439,65 is ook begrepen twee ton, die is bijeen gebracht voor de Hongaarse jeugd en die reeds waren afgedragen aan het Nationaal Comité Hulpverlening Hon gaarse Vluchtelingen. Er waren voorts voor verschillende inrichtingen kostbare geschenken, zoals een com pleet vakantiekamp met tien tenten. Alle 12 polioinrichtingen in Nederland kregen een televisietoestel en daarbij was ook het zeehospitium „Zonne- Amerikaanse atoomproef uit een ballon In Amerika is woensdag voor het eerst een atoomwapen uit een ballon tot ontploffing gebracht. Het was een betrekkelijk kleine ontploffing. Op 'n afstand van honderd kilometer was de lichtflits nauwelijks zichtbaar. Ook de gebruikelijke paddestoelvor- mige wolk was niet te zien. De ballon hing 150 meter boven de grond. Op de wereldtentoonstelling, welke in 1958 in Brussel zal -worden gehou den, zal in de afdeling „Brussel 1900:' een aantal historische gevels en ge houwen uit dat jaar worden gerecon strueerd. De foto laat zien hoever men niet deze historische bouw reeds gevorderd is. veld" te Oostkapelle. Dat op deze voor radio en televi sie uitgezonden slotavond weer al le eer bewezen werd aan de popu laire en bescheiden leider van de actie, Johan Bodegraven, moest hij zich voor het goede doel laten wel gevallen. Naast de 100.000 die hrj Ég Bij de schaapskooi te Ede zijn woensdag met het traditionele LI feestelijk vertoon weer de schapen geschoren. De foto H geeft hiervan een beeld. ylllllllilllllllillll!lini!lilllli!!lllllllillllllll!!!lllllin!!jllll!ll!l!lllll[lill^I Mr. v. d. Lee: Geen agrarische nadelen bij Euromarkt Directeur condensfabriek was minder enthousiast In het kader van de in september te houden landbouwweek is dinsdag reeds te Wageningen een zuiveldag gehouden. Mr. .1. J. van der Lee, chef van de directie internationale organisaties van het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, besprak de agrarische aspecten van de Euro- markt in het algemeen. Hij Kwam daarbij tot de conclusie, dat Nederland, mits het een actieve positie inneemt, op agrarisch gebied zeker geen nadeel zal ondervinden. Ir. J. B, Ritzema van Ikema, direc teur van de Friese coöperatieve Con densfabriek „Friesland" die zijn le zing wijdde aan de zuivel in de Euro- markt. was minder enthousiast. De te verwachten stijging van de produk- tiekosten zal dé export van melkpoe der en gecondenseerde melk, waarvan slechts een zeer gering gedeelte in Euromarktverband afgezet kan wor den, z.i. sterk doen - afnemen. Daar meer dan 30 percent van de zes mil- jnen tlön in Nederland geproduceerde melk tot deze produkten verwerkt wordt, is dit van grote betekenis. 's Middags werd gesproken over de voedingswaarde van melkeiwit en melkvet en de waardeverhouding van deze twee produkten. Het werd van grote betekenis ge acht, dat de Friese zuivelindustrie sedert korte tijd de boer uitbetaalt naar melkvet- en melkeiwitgehalte. Een radiografisch bestuurd projectiel. ontving voor het gebrekkige kind, dat van de luchtmachtbasis Edwards in werd hem als grootste persoonlijke verrassing van zijn radio-loopbaan de ridderslag gegeven door de rid ders van „het gouden draadspel". de Amerikaanse staat Californië we^d afgeschoten, is onbestuurbaar geworden en in de woestijn neergestort. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor ...ls het 275 jaar geleden dat Suriname door dc Weut-Indl- 1§ sche Compagnie werd gekocht. j§ ...viert Zweden zjjn grondwets- bestaat Shell Nederland N.V. 50 Jaar. ...is het 75 Jaar geleden dat te Bombay door storm cn vloed golf omstreeks honderddui zend personen om het leven Kwamen. Burgemeester Van Hall vandaag uit ziekenhuis De burgemeester van Amsterdam. I mr. G. van Hali. die 9 mei j.l. in de I Boerhaavekliniek werd opgenomen zal vanmorgen het ziekenhuis verla- I ten. Mr. Van Hall blijft eerst een week thuis en vertrekt daarna naar Zuid-Frankrijk waar hij tot medio I juli zal verblijven. „REDDING VAN EUROPA" uit 85 delen bestaand eetservies van Rosenthal-porselein aan, dat met goud is afgezet. Op 5 juni 1947 hield generaal Namens de Organisatie voor Euro- Marshall, toen minister van buiten- pese Economische .samenwerking j jandse zaken, in de Harvard-universi- (OEES)_.heeft de r.n^else ambassa- teit een toespraak, waarin hij econo- Tien jaar geleden hield hij zijn rede in Harvard deur te Washington, sir Harold Cac- eia, gisteren een gouden medaille uitgereikt aan generaal George Mars hall, ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Marshall-plan. De medaille draagt in het latjjn de Inscip- tie „de redding van Europa: vrede te land en ter zee." De Duitse .vnbassadeur in Wash ington. Krekelcr, bood Marshall een Algerijnse rebellen doen aanval op Tlemcen Algerijnse rebellen met automati sche wapenen hebben gisteravond een overval gepleegd op de stad Tlemcen en volgens het eerste korte officiële bericht uit die stad waren er verscheidene doden. Volgens de autoriteiten hebben Frankrijks buitenlandse iegionaires na tot ae tegenaanval te zijn overge gaan, de orde hersteld. Proef met inlevering van cheddarkaas Het produktschap voor zuivel heeft woensdag besloten de mogelijkheid open te stellen bij wijze van proef inlevering van hoogstens 200 ton cheddarkaas bij het I.V.Z.( in- en verkoopbureau zuivel) mogelijk te maken. De prijs zal gebasseerd zijn op de Leeuwarder notering. De kaas moet minstens 3 maanden oud zijn. BEZINNING OP ACTUELE VRAAGSTUKKEN Weinig enthousiasme over het huidige landbouwbeleid Honderden Zeeuwse C.B.T.B.-ers en leden van de Zeeuwse Chr. Boerinnen en Platelandsvrouwenbond trokken woensdag naar Bergen op Zoom, waar zjj hun jaarvergaderingen hielden, omdat op het eiland Tholen onvoldoende vergaderruimte kon worden geboden. Nadat de dames en heren 's morgens in een afzonderlijke bijeenkomst hun bondszaken hadden afgehandeld, heb ben zij zich in de middaguren gezamenlijk bezonnen op de grote vraagstuk ken van de veranderende maatschappij". Deze massale bijeenkomst in het ge bouw „Thalia", welke evenals de ochtendvergadering van de C.B.T.B. werd bijgewoond door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Gasembroot en het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, werd tenslotte gevolgd door een rondrit over het reeds gedeeltelijk herverkavelde eiland Tholen. Nadat de voorzitter van de Zeeuw se C.B.T.B., de heer C. de Putter uit Axel de morgenvergadering op de ge bruikelijke wijze met Schriftlezing en gebed had geopend en de diverse ge nodigden had verwelkomd, sprak hij een openingsrede uit, waarin hij de verschillende landbouwproblemen van dit ogenblik de revue liet passeren. Herinnerend aan de minder goede uit komsten van vorig jaar, wees hij zijn gehoor op de afhankelijkheid van de mens. Er zal gewaakt moeten worden, dat men niet meegezogen wordt in de menselijke berekening en daarop gaat vertrouwen. Sprekend over de zoge naamde „ruk aan de bel" van het Landbouwschap en de daarop gevolg- i de toezegging van 200 miljoen, I noemde de heer De Putter dit laatste wel enige verbetering, maar de uitga ven zijn tegelijkertijd weer verhoogd. De manier waarop deze zaak is behan- deld, kon hem echter niet bekoren. Spr. noemde het onjuist, dat de rege ring advies vroeg aan instanties die daartoe niet geëigend zijn, terwijl hij het ook veroordeelde, dat de landbouw veel te lang in het onzekere is gelaten ten aanzien van de prijsvaststelling van de basisprodukten. Met betrekking tot de bestedings beperking stelde de heer De Putter de vraag of de regering hier wel het goede voorbeeld geeft. Ook kon hy het niet eens zijn, met het door het Landbouwschap gevoerde be- 1 leid Inzake de voergranen. «Hier is het oude spel, waarvan we dach ten dat die tijd voorbij was, op nieuw begonnen. Akkerbouw en veehouderij werden weer tegen elk aar uitgespeeld". Men wil weer de weg op van een toeslag per ha. maar naar de mening van de heer De Putter wordt zo nooit een ge zond stelsel verkregen. Er dient z.i. geen grond te worden gegeven aan de gedachte, dat de Neder landse landbouw van steun leeft. Overigens is er gegronde hoop, dat een en ander van regeringszijde zal worden afgewezen. In het verloop van zjjn rede wees spreker verder o.m. op de moeilijkhe den van de tuinbouw in verband met de geregelde schending door België van de geest van het landbouwproto- col. Hij noopte, dat de regering in dit verband een krachtiger tiouding zal aannemen. Ten aanzien van de Euro- markt, vroeg de heer De Putter zich af. hoe men er in zal slagen hiermee een doeltreffende en bevredigende re geling te verkrijgen, wanneer in eigen land de zaken nog niet naar wens ge regeld kunnen worden, in Beneluxver- band telkens teleurstellingen worden ondervonden en de Kolen- en Staalge meenschap onvoldoende bevrediging schenkt. Bij de behandeling van de verenigings zaken kreeg de secretaris, de lieer S. Baar een compliment voor de samen stelling van het jaarverslag in nieuwe vorm. De exploitatierekening over '56 sloot met een nadelig saldo van 943,30. terwijl de balans een totaal bedrag van 68.326.61 aangaf, waar onder een kapitaal van ruim 14.000. Uit de vergadering kwam de wens naar voren om een eigen blad uit te geven, wat echter op financiële moei lijkheden stuit. Commissaris der koningin Als eerste in de rjj van genodig den. die de C.B.T.B.-ers kwam com plimenteren met deze toogdag, be klom de commissaris der koningin, (Vervolg op pag. 10) uitzicht stelde. Uit* deze rede I genaamde Marshall-plan geboren. In een gisteravond gehouden radio toespraak herinnerde de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse za ken. drs. E. H. van der Beugel, er aan. dat Marshall als voorwaarde van de indrukwekkende hulp stelde, dat de Europese regeringen gezamenlijk met een initiatief zouden komen. De rol van de Verenigde Staten moest volgens Marshall bestaan uit steun bij het opstellen van een Europees programma. In de tweede plaats hoopte Marshall immers op langere termijn een Europese samenwerking te bevorderen. Die samenwerking kwam reeds in april 1948 tot stand, aldus drs. Van der Beugel, toen in Parijs het verdrag voor Europese economische .samen werking werd gesloten, waarbij een permanente organisatie, de O.EfJS.S., in het leven werd geroepen. De heer Van der Beugel zei tenslot te: „De Marshallhulp was niet alleen een onmisbaar element ln het econo misch herstel van de Europese landen, maar mede dank zjj dit wijze en edel moedige intiatief. dat wij vandaag herdenken, is een nieuwe periode in de Europese samenwerking ingeluid". Generaal Marshall Het weer in Europa Volgens ce rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, geheel bewolkt 11 gr. Oslo. zwaar bewolkt 12 gr. Kopenhagen, regenbul is gr Aberdeen, regenbui 13 gr. Londen, half bewolkt 17 gr Amsterdam, licht bewolkt 13 gr. Luxemburg, half bewolkt ie gr. Parijs, onbewolkt 20 gr. Bordeaux, licht bewolkt 19 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 23 gr. Nice, zwaar bewolkt 20 gr Berlijn, regenbui 18 gr. Frankfort, licht bewolkt 17 gr. München, regenbul is gr. Zurich, regen 17 gr. Genève, zwaar bewolkt 18 gr. Loeamo, onweer 25 gr. Wenen, zwaar bewolkt 21 gr. Innsbruck, regen ie gr Rome. onbewolkt 25 gr Ajaccio, onbewolkt 21 gr. DE VERWACHT... ENKELE BUIEN. Koud weer met veranderlijke be wolking en enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noord west. ZON EN MAAN 7 juni Zon op 4.24 onder 20.58 Maan op 15.26 onder 1.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1