Gillette DE VIJF RIETVINKEN Wel kans op een mooie zomer... Nederland-Amerika Geef Vader een Gillette Rocket! 111 BIMWLMK DUEL OP DE PIJP VOOR EEN GOED DOEL: BLINDENHULP Waar zijn onze schepen? STERKEfl DAN GELD geprikkeld PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 JUNI 1957 NA ZEVEN JAAR BENEDEN NORMAALCIJFER Maar wat doen hogedrukgebieden? (Van onze weerkundige medewerker) Nu wij de meteorologische zomer op 1 juni j.l. z(Jn binnengegaan zullen zeer velen wellicht naast hun vakantieplannen ook het „weer" al eens ter sprake hebben gebracht, vooral na een zo uitzonderlijk slechte zomer als die van verleden jaar. Maar niet alleen z(j die met vakan tie gaan, z(jn gebaat by een mooie zomer. Ook duizenden neringdoenden als ijsventers, hotel- en pensionhouders, verhuurders van strandstoelen en z(j die hun brood in artikelen als ranja en limonade verdienen. Nu kan geen enkele weerkundige U enige zekerheid geven over het weer In de komende zomer. Zelfs onze befaamde „Enkhuizer Almanak" niet, al durft z(j positiever te zijn dan wij wetenschappelijk verantwoord menen te mogen achten. Gaan wij voor De Bilt het aantal zomerse dagen van een heel jaar na, dit z(jn dagen (onthoud dit even!) waarop het kwik de 25 graden Celsius moet overschrijden en waarvan er normaal in een jaar 23 voorkomen, dan zien wij dat wij nu al zeven jaar achtereen beneden dit normaalcijfer zijn gebleven. De laatste zomer die wat ae warmte betreft en ook wat de regenval aangaat oen pluim verdient, was de zomer van 1949 maar daarna bedroevend De langste periode met opéénvol- gende zomers met te weinig zomerse dagen was die van 1902 tot 1911, dus negen koele zomers. Het jaar 1954 bracht in De Bilt 9 en 1956 slechts 4 officiële zomerse dagen. Een aantal van vier was na het begin van de waarnemingen ln 1849 nimmer voorgekomen. Het is in de laatste 100 jaar vaak gebeurd dat er né, een aantal koele zomers plotseling een heel warme Zo mer voorkomt. Het is nu maar de vraag of wij een dergelijke zomer met veel warme dagen dit jaar of eerst in 1958 of 1959 mogen verwachten. Het is nu eenmaal onmogelijk te zeggen of het dit jaar inderdaad een zomer met zelfs meer dan 30 zomerse dagen zal worden, maar als er van een „kans" mag worden gesproken dan menen Wij deze dit jaar op een boven normaal aantal zomerse dagen groter te mogen noemen dan op eeii beneden normaal aantal. Wij zijn. zoals met enkele cijfers al is aangetoond, na 1949 niet meer verwend met zeer warme zomer dagen.. De laatste mooie zomer was die van 1955 met veel zon en weinig regen maar met niet meer dan 17 zo merse dagen in De Bilt en dat is dus toch nog zes minder dan waarop wij normaal gesproken recht hebben. Ook de regenval van de laatste zo mers is in ons land ver boven nor maal gebleven. Met uitzondering van 1949 en 1955 waren de overige zomers na 1947 allemaal te nat. Nog sterker zelfs. Een geselecteerde ploeg pijprokers koos vrijdagavond 31 mei te Den Haag Voortrekkers - tabak als de beste pijptabak voor de aanstaande grote pijprookwedstrijd NederlandAmerika waarvan een ooggetuigeverslag via radio-telefonie en televisie zal worden uitgezonden. Doe als deze pijptabak-experts en kies Voortrekkers - tabak de heerlijke lichte pijptabak in de handige tabakszak met patent accordeonvouw HANDIG STOPPEN, HEERLIJK ROKEN. Voortrekkers - tabak van 1939 hebben w\j nadien 17 zomers gehad waarvan er slechts vier droog en zonnig waren en de overige dertien nat tot zeer nat. Ook ln dit opzicht zouden w(j kunnen zeggen nodig aan een warme en droge zomer toe te z(jn. Scandinavië Voor een mooie en warme zomer is het een eerste vereiste dat de hoge drukgebieden ln onze naaste omge ving actief zijn en wel vooral boven Scandinavië waarbij er over Midden- en West-Europa overwegend ooste lijke winden voorkomen. Nu hebben deze Scandinavische hogedrukgebie den de afgelopen winter zo goed als niets van zich laten merken en aan gezien ze na korte of langere afwezig heid de kop toch weer zullen opsteken, blijft bij ons de hoop aanwezig dat ze zich de komende maanden zullen la ten gelden. In dat geval zullen de oceaandepressies met regen en veel koele luchtmassa's geen voet aan vaste wal van ons continent krijgen. Wij hopen echt niet dat onze „Enk huizer^ gelijk zal krijgen, die eerst omstreeks 6 juli en eind juli een paar warme dagen en in aug. 'n belangrijk warmte-overschot verwacht. Mooie en warme zomers beginnen zich dikwijls in de laatste decade van mei al af te tekenen. De weergoden zouden ons dit keer diep teleurstellen wanneer de zomer van 1957 geen warme zomer wordt. Natuurlijk zullen er enkele perioden met koel en regenachtig weer tussen zitten, maar wat ons be treft vallen deze niet juist in uw va kantie. NEDERLAND—AMERIKA Wie doet het langst over 3,3 gram baaitabak (Van een speciale verslaggever) Op donderdag 27 juni zal Sn Den Haag een radiotelefonische pijprook- wedstrijd Nederland-Amerika plaats vinden. De kampioen pijproker van de Amerikaanse staat Michigan, de heer Robert Rudl uit het plaatsje Flint, heeft namelijk de Nederlandse kam pioen de heer Dijkstra uit Den Haag 115 minuten 32 seconden, met 3.3 gram uitgedaagd. Zo zullen dan op de 27ste juni deze heren met hun se condanten ieder in hun eigen wereld deel gaan proberen, wie nu het langst doet over 3.3 gram baaitabak. Behalve echter dat op deze wed strijd de tweede heren hun best zul len doen en via dure telefoongesprek ken van eikaars préstaties op de hoogte zullen worden gehouden, zal het organisatiecomité van deze wed strijd proberen het publiek in een ac tie te betrekken, waarvan men hoopt, dat zij zich landelijk zal kunnen ont- Een hele avond naar een ernstig rokend man kijken is immers stom vervelend. Dus zal er een cabaret programma zijn en dit programma moet het begin vormen van een blindênactie „Ziet voor twee". De organisatoren hebben reeds één der omroepverenigingen hiervoor ge ïnteresseerd. De bedoeling is, bij alle mogelijke gelegenheden waal mensen bijeenkomen, door toesla gen op entreegelden een groot be drag bijeen te krijgen, dat de Ne derlandse blindenorganisaties ten goede kan komen. Men hoopt, dat een landelijk comité, gesteund door radio en televisie, deze actie overneemt en tot een succes maakt. Eigenljjk vindt men dat hele pijpro ken in dit verband niet zo verschrik kelijk belangrijk. Er zijn over de hele wereld talrijke phprokersclubs. Daar komen ze dan byeen en praten met elkaar en hebben hét gezellig en als ze toevallig niet een pijp roken, is dat ook niet erg. Zo bestaat de kleinste pijprokers club in Amerika. Die heeft twee léden. Aangezien Iedere club een voorzitter nodig heeft, stemmen deze heren ook ieder iaar een keer. Ze stemmen dan op zichzelf. En dïis komt. er nooit een voorzitter. Dan steken z\| maar Weer een pijp op en hebben enorm veel ple zier samen. Zo wordt het tenminste verteld. Hij heeft heus wel recht op zo'n mooi modern prrm/e-scheerappa- raat, met dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes. Dan voelt hij zich jong en fris. Met een GILLETTE ROCKET is hij de gehele dag poed geschoren, tot s'avonds toe. Een goede Vaderdag begint niet GiUette! Va» en oócz Dierenin duizend ge daanten. Frank VV. Lane. Uitg. Forum-boekerij Ad. M. C. Stolt, Den Haag. Tientallen geleerden houden zich bezig met het bestuderen van het gedrag der dieren; de resultaten ver schijnen verspreid in allerlei publika- ties, meestal onbereikbaar voor de vele belangstellenden onder het niet- of anders-studerende publiek. Frank Lane heeft er zich toe gezet uit de vele verworven gegevens een boek santen te stellen, waarin bijzondere feiten op elk gebied van het dieren leven zijn verzameld; naar de schrij ver meedeelt, uit meer dan duizend boeken en vijfduizend geschriften van andere aard. In het eerste gedeelte stelt de schrijver bijzonderheden uit 't privé- leven van de dieren aan de orde, als bijvoorbeeld voedsel, toilet, slaap, leiderschap, enz. Het tweede deel gaat voornamelijk over de voortbe weging en de daarmee samenhangen de snelheid; alles niet in dorre cij fers, maar vooral gekoppeld aan in teressante voorvallen, avonturen, Waarnemingen, proeven, enz. Aan het slot bespreekt de schrijver de uitin gen van diverse mensen over sporen van het bestaan van nog niet ont dekte dieren. Een groot aantal mo ment-opnamen geflitst met belich tingstijden tot 1/10.000 sec. dragen ertoe bij deze fraaie uitgave tot een waardevol bezit te maken. Z. In de bergen bij Sinclair ln de Ame rikaanse staat Wyoming is een 45-jarige vrouw gered, die na het verongelukken Van haar particuliere vliegtuigje 19 da gen naast het lijk van haar man op red ding heeft zitten wachten. Minister beantwoordde vragen over salarissen kweekschoolleraren Bij de wijziging van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rnksambte- naren 1948, vervat in het koninklijk besluit van 12 november 1956, is een verbetering van de salarissen der kweekschoolleraren in handenarbeid nuttige handwerken, spreekonderwijs en schrijven niet inbegrepen, omdat zich by het ontwerpen van een nieu we salarisregeling voor deze leraren, die mede van betekenis is voor de le raren in deze vakken bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs en het nijverheidsonderwijs, zeer grote* salaristechnische moeilijkheden voordeden. Dit antwoordt minister Cals op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Kleijwegt. De minis ter verklaard zich bereid te bevorde ren, dat genoemde regeling thans op korte termijn en met ingang van de zelfde datum als voor de andere le raren heeft gegolden, tot stand komt.' t Advertant\et ^L.VORSTSTR.9 GOES heeft de GILETTE ROCKET. Adlne 2 Dover. Alderamm 2 Aden. Alioth 30 Buenos Aires n. Rosario. Almrdijk 2 420 m. v. Fayal. Almkerk 2 dw. v. Gibraltar. Alphacca 4 Baltimore. Alpherat 3 Rio de Janeiro, Aluöra 2 Philadelphia n. Holland. Amerskerk 3 Beira. Amsteldiep 2 120 m. o. Malta. Amstelpark 2 Tarakan n. Bombay. Amstelslot 4 Suez. Amyntas 3 Rotterdam. Andijk 3 Rotterdam. Antonia 4 Balikpapan. Arendsdijk 2 490 m. w. Bermuda. Arendskerk 2 Zanzibar. Amedijk 1 Houston n. Rotterdam. Atje Ray S 2 dw. Bishop Rock. Averdijk 2 110 m. z.w. Bermuda. Axel.dijk-5 New Orleans verw. Baarn 2 Trinidad n. Amsterdam. Banda 3 Quincy. Banka 1 Barcelona n. Amsterdam. Beninkust 4 Freetown n. Le Havre. Blltar 30 1460 m. w.t.n. Pointe de Galle. Bloemfontein 2 80 m. w.n.w. kaap Roca. Bolssevain 2 500 m. n.o.t.n. Tristan da Cunha. Bontekoe 3 Surabaja n. Ampenan. Bussum 3 Yokohama n. Sungei Pagnlng. Calamares 3 Puerto Cortez. Cattex Nederland 2 Sidon n. R'dam. Oaltex Pernis 3 Ras TaiiUrft. Caltex The Hague 2 42 m. o.n.o. Gibraltar. Camlbia 2 Adelaide. 42. Meneer Rietvink had z'n vrouw naar bed ge stuurd. „Ik blijf nog wat op", zei hij op besliste toon, „ik ben toch over m'n slaap heen en bovendien lijkt t mijn veiliger als er voorlopig iemand opblijft. Ik denk met, dat die vent vannacht nog een poging waa<n om due twee beesten hier weg te halen, maar Je kan niet weten. Ga jij maar rustig slapen. Morgen zullen we onze maatregelen nemen. Wees er zeker Van, dat ik due twee mormels geen uur langer tn huis houd dan nodig ls". Mevrouw was het hier volkomen mee eens geweest en nog nazuchtend van de emotie klom zij naar boven en kroop onder de wol, nadat Zij de bad jas van meneer naar beneden had geworpen. „Doe die nou aan", zei ze, „de nachten zijn nog kil". Meneer Rietvink vond zichzelf even later terug ln de grote crapaud van de voorkamer, met een stevige sigaar in de mond en gehuld in een badjas. De klok in de gang sloeg half drieVoor de rest was 't heel stil in huis. Feuilleton „Misschien", viel hij haar in de re de. „Maar mag Claudia zelf ook iets zeggen?" Helen slikte iets weg en drukte haar lippen stijf op elkaar. .,Je hebt je nog niets verbeterd", snauwde ze 'even later minachtend. Charles keek Claudia aan. „Wel?" „Wat is er te zeggen?" vroeg ze mompelend, terwijl ze haar ogen neersloeg. „Dat je gelukkig en verliefd bent", stelde hij voor. Claudia wierp hem een smekende blik toe en Helen riep scherp: „Clau dia is geen kind meer, Charles. En als je niet begrijpt, hoe gelukkig ze stoel. „Wat dat betreft, zijn we het niet eens. Ik kan er niets aan doen, maar blijdschap zie ik niet in haar ogen en haar keus noem ik verre van geluk kig". „Alsjeblieft, vader '„Luister eens, schat, als je me recht in de ogen kunt kijken én dan zeggen, dat je met Raymond trouwt, omdat je van hem houdt, werkelijk eerlijk van hem houdt, dan hoef je ilimr Sonia lleane geen tegenstand van mij te verwach ten en zal ik m'n best doen, hem in de toekomst dopr jou ogen te zien. Kom, dat is tóch eerlijk, vind je niet... Helen, wiens hart fel bonsde, keek Claudia aan, alsof ze haar wou hyp notiseren, zodat het antwoord, dat zij op haar lippen had, door de mond van haar dochter kon komen. Ze kon de spanning niet meer verdragen en barstte los: „Doe niet zo belachelijk, Charles. Waarom zou Claudia Ray mond anders trouwen? Jij..." Charles wierp haar een vernieti gende blik toe. Ze zweeg. „Ik had het tegen Claudia", zei hij dodelijk kalm. Helen slaakte een ongeduldige zucht. „Maar m'n lieve kind, Claudia, antwoord hem en hou op met die me lodramatische onzin". Het zwijgen was als geladen mei elektriciteit. Claudia, die beefde, toen ze de onverzoenlijke blik van haar vader ontmoette, verbrak de stilte „Ik trouw met meneer Winters, om m'n eigen redenen, vader Maar lan' me je verzekeren, dat ik hem niel voorgelogen heb. net zo min als ik het nu jou doe. Wat ik ook denk, hij weet er alles van". De uitdrukking op Charles' gezicht was grimmig. „Ik begrijp het", zei hij. „En Allan?" Helen snauwde: „Allan trouwt bin nen drie weken met Meg. Ben je- nu tevreden?" „Voor dit ogenblik wel", antwoord de Charles rustig. „Wat bedoel je?" Helen voelde, dat een schrijnende angst bezit van haar nam. Als er nu nog eens iets gebeur de, dat al haar plannen in de war zou sturen. Claudia stond op het punt in tra nen uit te barsten. „Praat niet meer over mij",smeekte ze. „Vader, vertel over jezelf, over wat je hebt gezien. Vond je het mooi daar...?" „Mooi?... Wanneer ga je trouwen?" „Vandaag over een maand". „Dat heb je mij niet verteld". He len ademde moeilijk. „Ik had er de tijd niet voor, moe der. We hebben het vanmiddag pas besloten. Tussen haakjes, Raymond Advertentie door voortdurende pijn AKKERTJES helpen direct zei, dat de flat klaar is. U kunt er de nodige veranderingen in laten aan brengen". „Flat?" Charles zag haar verbijs terd aan. Tot nu toe was hem met duidelijk geweest, welke die „rede nen" van Claudia, om met Winters te trouwen, konden zijn. „Ja. flat", hijgde Helen. „Had je vergeten, dat er in „Old Place" een prachtige flat is met alle luxe, die een vrouw zich maar kan dromen? Raymond heeft me die aangeboden". Ze keek om zich heen. „En ik zal wat blij zijn, als ik hier weg ben". Een zucht. „Hij is de vriendelijkste en aardigste man, die ik ken". Charles fronste zijn wenkbrauwen. Een straaltje licht drong door de duisternis. Marion had klaarblijkelijk hiervan niets geweten. Had 'Helen Claudia overgehaald, met die Winters te trouwen, alleen maar voor haar eigen voordeel? „Dat geloof ik graag", zei hij na denkend en om Claudia zijn houding veranderend: „Wel, we zullen zien. En ondertussen hoon ik. dat we mijn terugkomst zullen vieren". Claudia voelde zich opgelucht. 1-Iaar gevoelens werden dus niet onder de mieroseooo gelegd. „Natuurlijk. Moeder?" Helens stem klonk onverschillig. ,.Tk geloof, dat het niet nodig is. We zijn gescheiden, ie vader en ik". „Dat ben ik niet vergeten", zei Charles plechtig en zich tot Claudia wendend: ,.Tk zou graag even met. ie moeder willen praten. Claudia... als je het goed vindt". Claudia lachte en verliet vlug de kamer. Toen de deur achter naar dicht gevallen was, ging Helen naast het raam staan. Ze stond daar, alsof ze zich gereed maakte, voor een duel op leven en dood. „En waarom hen je hier gekomen?" vroeg ze agressief. Charles stak een sigaret op en blies de rook bedaard naar de zoldering, „Om jouw plannen in de war te stu ren, Helen'", zei hij rustig. „Je denkt toch niet, dat ik toevallig aan kwam wippen, wel?" De kleur verdween van haar wan gen. „Wat bedoel je?" Het was meer een kreet dan een vraag. „Heel eenvoudig, dat ik niet van plan ben toe te staan, dat m'n doch ter om zo te zeggen geofferd wordt. (Wordt vervolgd) Ohafls 30 Maracaibo. Cottlca 2 655 m. Flores. Congokust 4 Bordeaux. Delfshaven 2 260 m. z.z.w. Das Palmas. Delft p. 3 Ouessant n. Las Piediras. Diemerdljk 2 Bermuda. Dinteldijk 3 R'dam n. Bremen. Dongedijk 2 Portland. Dorestad 2 Glasgow. Eemdijk 2 New Orleans n. Rotterdam. Be min ad 2 Bahia n. Porto Alegre. Esso Nederland 2 Port Said. Gaasterland 5 Cebu verw. Gaastellend 2 A'dam n. Bremen. Garoet 2 160 m. z.w. Ras Madras. Groote Beer 4 Rotterdam. Grootekerk 3 Aden n. Suez. Haulerwijk 2 510 m. n.o.t.n. Fayal. Heelsum 2 Antwerpen. Hera 3 Paramaribo. Hersilla 6 Rotterdam verw. Hoogkerk 2 160 m. z.o. kaap Guardafui. Ivoorkust 4 Freetown. Jacaranda 2 Gent n. Oporto. Jagersfontein 1 Southampton. Joseph Frering 4 A'dam n. Monrovia. J. v, Oldenbarneveit 3 New York n. Southampton. Kabylia 2 110 m. z.w. Ras Madrak. Kaldanda 1 Balikpapan. Kalinga 2 Singapore n. Kawasaki. Kara 3 Beyrouth. Kieldrecht 3 Calcutta. Kêllia 3 Balboa p. Los Angeles. Kermia 4 Faö. Shikoku. n. n.w. Seychellen. n.o.tJn. Bermuda. kaap Trafalgar. Korenla 2 50 m. o Kopionella 2 350 i KoroVlna 2 540 m Koslcla 3 Curasao. Kota Baroe 31 25 m. Kryptos p. 3 Aden n. Suez. Kota Agoeng l 990 m. w.t.n. Mlnikoy. Kyllx 4 Dakar. Lekkerkerk 1 200 m n.t.w. Socotra, Leopoldskerk 3 Bahrein. Leto 2 dw. Beachy Head. Leersum 7 Dakar verw. Lieve Vrouwekerk 3 Bandar Shapur n. Abadan. L. Lantsz. 2 Vlaardlngen. Loenerkerk 2 Antwerpen. Lèmsterkerk p. 3 Sint-Vincent.- Lombok 3 San Fransisco. Maasdam 3 New York. Maashaven 2 90 m, z.o. Recife. Meliskerk 2 Bombay. Merwede 3 Lagos. Merwellold 30 Semarang n. Surabaja. Modjokerto 4 Priok. Molenkerk 2 Zeebrugge. Mijdrecht 2 90 m. z.o. Fayal, Neass Commander 2 150 m. z.o. Wight. Nestor 2 140 m. z.w. Havanna, Nw. Amsterdam l 400 m. o. New York. Noordam 1 Rotterdam n. New York. Noordzee 22 Baltimore. Oldekerk 2 Port Said n. Genua. Ommen kerk l Genua n. Port Said. Ondina 1 Aruba. Ootmarsum 2 50 m. z.z.w. Lands End. Ouwerkerk 2 R'dam n. Sydney. Parkhaven 2 Rotterdam. Peperkust 1 Accra. Phrontis p, 4 kaap St.-Vincent. Prins Casimlr 4 Le Havre n. Rouaan. Prins Frederik Willem 1 Antwerpen. Prins Willem V 2 Chicago. Purfina Nederland 2 165 m. z Suez. Rempang 3 Singapore. Reyhiei'sz 2 Gorontalo n, Bitung. Ridderkerk 3 Durban. Roepat 4 Beyrouth. Rondo 2 Palambang. Ruys 2 110 m. w.z.w, Sabang. Rijndam 2 600 rri. n.w.t.w. Flores. Rijnkerk 2 45 m. n.o. Ouessant. Salatlga 2 Vancouver n. Tacoma. Sibajak 5 Prlok verw. Samartnda 21 Vancouver. Schelp wijk 2 125 m. z.z.w. Ras al Hadd. Scherpendrecht 2 380 m, n.w. Cochin. Schie 1 Barranquilla. Senegalkust 1 Amsterdam. Sigll 2 Biak. Sloterdijk 4 New York. Sliedrecht 2 Aden. Sommelsdijk 4 Rotterdam. Stad Arnhem 2 60 m. Shetland eil. Stad Maassluis 3 Melilla. Statendam 2 420 m. z.o. kaap Race, Straat Cook 2 225 m. o.z.o. Mauritius Straat Madura 3 Bombay. Sumatra 1 Singapore. Sunetta 2 220 m. z.t.w. kaap Cambodia. Tablnta 2 555 m. w.n.w. Algiers. Tara 2 50 m. z. F. Noronha. Thelidomus 2 400 m. z. Karachi. Theobaldlus 2 480 m. n.w. kaap Verdlsohe eil. Tjlpanas 2 300 m. z. Ceylon. Tjipondok 2 Mojl. Tjitjalengka 1 Rio de Janeiro n. Kaapstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 4