PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT P.v.d.A. en grootste deel K.V.P. willen huurblokkering aanvaarden Binnen enkele jaren een nieuw gebouwencomplex in Goes de BILT BOOTJE ZONK NA AANVARING MET TANKSCHIP2 DODEN PRINSES BEATRIX LIET GROENE DRAECK" TE WATER VERWACHT... 200e jaargang - no. 131 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Panter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. Jew.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 juni 1957 ADVERTEN-TIEPHIJS Cnl pM mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ine. mededingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 9 regel») 33 cent p. regel met een minimum van L—„Oneven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. SS9300 P.2.C„ Middelburg Bureaus: Vltaslngen, Walatx. 56-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. S646 of «04; Middelburg. Markt 51, tel. S641; Goee, Lange Voratatr. tel 2475 (b.g.g. 2329): Oostburg. Nieuwst raat 4J. tel. 20: lernouzen. Brouwerij «tr. i; Zlerüczee: N. Bogemf.raat u. tel. M HUURDEBATTEN IN TWEEDE KAMER Regering had kritiek te verduren van sprekers der V.V.D. en A.R.P. (Van onze parlementaire redacteur) Wie na de scherpe kritiek, die is uitgeoefend op de blokkering van de helft van de huurverhoging, verwacht mocht hebben, dat de afge vaardigden dinsdag in de Tweede Kamer, waar de huurwetten einde lijk aan de orde waren gesteld, met rode hoofden het podium zouden beklimmen om van een vlammend protest tegen de regering te laten horen en het kabinet tot aftreden te dwingen, heeft zich deerlijk ver gist. Toch waren er veel bezoekers op de tribunes van de Kamer, die sensatie meenden te ruiken. Zij zijn teleurgesteld uitgekomen. Reeds vrij vroeg in de middag namelijk was het duidelijk, dat het bestaan van het kabinet niet in het minst bedreigd wordt. De heer Andriessen van de K.V.P. verdedigde namelijk de blokkering en deelde mee, dat slechts enkelen van zijn fractiegenoten bezwaren tegen deze maatregel hebben en dus tegen het desbetreffende wetsontwerp zullen stemmen. Een zeer grote meerderheid van de K.V.P., hoewel niet in alle opzichten tevreden, steunt de regering. Daarmede is de zaak beslist. Van de P.v.d.A. is bekend, dat zij haar stem aan de wetsontwerpen zal ge ven. Vermoedelijk zullen ook enke le christelijk-historische afgevaar digden ervóór stemmen. Er is dus een zeer ruime meerderheid verze kerd. De houding van de andere fracties kan niet beslissend meer zijn. Het gaat bij het debat, dat de gehele week duurt, tenslotte alleen nog maar om een aantal wijzigin gen op ondergeschikte punten. In geen geval zal de regering de steun krijgen althans wat de blok kering betreft van de V.V.D. en van de A.R.P. voor deze fracties heb ben mr. Toxopeüs en de heer Van Eibergen in de middagvergadering duidelijk laten weten, dat de door het kabinet voorgestelde blokkering hun instemming niet kan wegdragen. De heer Andriessen van de K.V.P., noemde het zoeken naar een compro mis, gezien de politieke verhoudingen in ons land, noodzakelijk en herin nerde eraan, dat de gedachte van de blokkering afkomstig is van de com missie woningbouw van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De tegenstanders van het blokkeringsbeginsel doen er goed aan eens na te gaan, zo zeide hij, wie de samenstellers van het rapport van deze maatschappij zijn. Andere visie De heer Toxopeiis van de V.V.D. trok zich later blijkbaar aan, want hij deelde mee, dat de Maatschappij voor Nijverheid en Handel is uitge gaan van de gedachte, dat, als geld nodig is voor nieuwbouw, blokkering daarvoor misschien uitkomst kan bie den. Bij de heer Andriessen ontmoette blokkering in beginsel geen bezwaar. Hij stemde er zelfs mede in, om uit de impasse te komen, om een huur beleid mogelijk te maken en om aan de opheldering van de politieke situa tie mede te werken. De blokkering tast, aldus de rooms-katholieke afge vaardigde, het eigendomsrecht niet aan. Hij gaf als zijn mening te ken nen, dat de huurder bij sterk ver hoogde huren enige waarborg dient te hebben voor een verhoogd woonge- rief. Evenmin als de heer Van Eibergen A.R.), die tegen elke vorm van blok kering was. wenste hij zich echter op blokkering bij nog komende huur verhogingen vast te leggen. Met het grootste deel van zijn fractie was hij bereid om, als nóg enkele kleine wijzigingen werden Sir Anthony Eclen, de voormalige Britse premier, die na een operatie in Boston voor herstel in Canada heeft verhieven, is met lady Eden in Engeland teruggekeerd. De foto toont sir Anthony en lady Eden vro lijk lachend tijdens een persconferen tie na aankomst in Liverpool. aangebracht, voor de wetsontwerpen te stemmen. Differentiatie De heer Toxopeüs (V.V.D.) was dat beslist niet. Hij betoogde, dat ieder tegen de wetsontwerpen is en dat ze ter wille van de politieke vrede, toch. en wel in de vorm van een slecht compromis, zullen worden aangeno men De P.v.d.A. is voor socialisatie van het woningbezit, aldus de heer Toxo peüs. De V.V.D. is er tegen. De par ticuliere eigendom is haar lief en dier baar en die wil zij beschermd zien. Welnu, de blokkering grijpt zo diep in de rechten van de eigenaar in, dat zij alleen maar gerechtvaardigd kan zijn door harde noodzakelijkheid. Doch die noodzaak ontbreekt. Wel was de liberale afgevaardigde vóór huurverhoging. Een geleidelijke huurverhoging had al lang moeten plaatshebben. De 25 procent had dus zijn instemming. Trouwens over de wenselijkheid van een verhoging van 25 procent was men het vrijwel alge meen eens. Ook de compensatie in de lonen vond de heer Toxopeüs noodzakelijk, doch hij achtte het minder juist, dat in een tijd van bestedingsbeperking een bedrag van ongeveer 70 miljoen gulden vrijkomt. Hij wilde weten, hoever het levensonderhoud door de looncompensatie zal stijgen. Hij ver wachtte dat voor woningverbetering niet veel deblokkering gevraagd zal worden en hij aehtte de hoge kosten, die aan de onaanvaardbare blokkering verbonden zijn. onnodig. Met de heer Toxopeüs was de heer .Van Eibergen (A.R.) voor een huur verhoging van twaalf en oen half procent zonder blokkering. Hij beval verder aan een gedifferentieerde huurverhoging, bijvoorbeeld 10 pro cent voor de eerste gemeenteklasse, 12 proeeint voor de tweede, 14 procent voor de derde, 16 procent voor de vierde en 18 procent voor de vijfde. Hij meende, dat daarmede ook de looncompensatie. waarvan hij nu vele moeilijkheden vreesde, gemak kelijker zou worden. Bovendien voel de hij veel meer voor het stringent opleggen van een onderhoudsplicht aan de eigenaren dan voor blokke- ring. (Vervolg op pag 11) Prinses Beatrix wuift het jacht ,£)e Groene Draeck7' na, als het na de doop van de helling glijdt, (rechts). OP DE NIEUWE MAAS IN ROTTERDAM Vjjf opvarenden konden worden gered Gistermorgen is er op de Nieuwe Maas voor de Dokhaven te Rotterdam door onverklaarbare oorzaak een aanvaring geweest tussen de „Esso- Nederland 60", een tankschip van 800 ton, en een motorbootje van 5 tot 10 ton, e „Wetering 2". Het motorboot je is gezonken, waarbij twee opvaren den om het leven kwamen, n.l. de ka pitein, de 45-jarige J. H. van V. uit Saarland heeft een nieuwe regering De Saarlandse Landdag heeft zich dinsdag met 31 stemmen tegen één, by tien onthoudingen, uitgesproken voor bekleding van het premierschap door Egon Reinert, voorzitter van de Saarlandse Christendemocratische partij. Hiermede is een einde geko men aan een regeringscrisis, die tien veken heeft geduurd. Van christendemocratische zijde is vernomen dat Reinert aan het hoofd zal komen te staan van een coalitie regering waarin de Saarlandse chris tendemocraten, de socialisten en de rechtse democratische partij verte genwoordigd zullen zijn. De vorige Saarlandse regering steunde op dezelfde partijen. Zij trad in december j.l. af, nadat de voor zitter dér democratische party, Hein- rich Schneider, had verklaard geen deel meer van de regering te willen uitmaken. Vertegenwoordigers van üe andere partijen hebben toen tot maart nog 'n regering gevormd. Rotterdag en de 26-jarige lasser P. Th. D. uit Schiedam. Drie andere op varenden konden door de ,,Esso-Ne- derland 60" gered worden. Een andere boot, van de firma Junius, nam er nog twee op. De geredden zijn de 53-jarige bankwerker J. Mohr. wonende Licn- tenburg, de 22-jarige bankwerker C. Bouman, de 49-jarige bankwerker H. Schuurhof, de 39-jarige timmerman P. Murk, en de 59-jarige timmerman L. Verbrugge van Asperen allen te Rotterdam. De „Esso-Nederland 60" was op weg van Pernis naar Arnhem met 720 ton benzine. Het motorbootje, met zeven werklieden aan boord, voer van de Schiemond dwars de rivier over naar de Maashaven. Op ongeveer honderd meter van de Dokhaven ver wijderd had de aanvaring plaats. Het bootje sloeg om, werd onder water gedrukt, kantelde onder het schip door en zonk, waarbij twee mannen het leven lieten. De rivierpolitie is onmiddellijk met dreggen begonnen. In de loop van de morgen is het stoffelijk overschot van kapitein Van Veldhoven geborgen. Noor mag niet door Suezkanaal Het 11.916 ton metende Noorse tankschip „Vestvard" heeft dins dag van de Egyptische autoriteiten geen toestemming gekregen door het Suezkanaal te varen. Het schip staat op de Egyptische zwarte lijst omdat het meer dan driemaal Tel Aviv heeft aangedaan. De „Vestvard" is op weg van Tel Aviv naar de Perzische Golf. Verwacht wordt, dat het schip vandaag wel toestemming zal krij gen voor de vaart door het kanaal. Rovers overvielen trein en veerboot in Birma Elf gewapende bandieten hebben maandag op zestien kilometer van de Birmaanse hoofdstad Rangoon, een trein aangehouden en de driehonderd passagiers de voorwerpen van waar de, dié z% bij zich hadaen. ontnomen. De rovers werkten wagon na wagon af. Zij wisten zich met hun buit uit de voeten te maken. Eerder was een veerboot op dertig kilometer van Rangoon door rovers overvallen. De 25 passagiers, waaron der zich zakenlieden bevonden,.moes ten hun geld en kostbaarheden afge ven. Vervolgens maakten de bandieten zich, met medeneming van twee pas sagiers als Gijzelaars, uit de voeten. Een der gijzelaars wist te ontsnappen, waarbij nij echter verscheidene mes steken opliep. Van het lot van de tweede is nog niets bekend. Granaat ontplofte in Rotterdam Bij het rooien van een boom op de G. J. de Jonghweg te Rotterdam, kwam maandagmiddag een gemeen tearbeider met zijn houweel in aan raking met een voorwerp, dat met 'n luide knal uit elkaar sprong. Vermoe delijk was het een lichte granaat, die zich destijds in de grond had geboord zonder te exploderen. De gemeente werkman werd licht gewond. „EEN FANTASTISCH SCHIP" Geschenk van Varend Nederland „Ik doop U „De Groene Draeck" en wens behouden vaart". Na deze woorden uitgesproken te heb ben trok prinses Beatrix gister middag aan een koord, tengevolge waarvan een fles champagne tegen de boeg van het trotse Lemster aakjacht uiteenspatte en het schip vlot in zijn element gleed. Deze plechtigheid op de werf van de Amsterdamsche scheeps werf G. de Vries Lentsch jr. N.V. te Amsterdam werd door ongeveer 900 genodigden, in stromende re gen bijgewoond. De „Groene Draeck" Is het na tionaal geschenk, dat door het co mité „Varend Nederland" aan de E rinses Is aangeboden ter gelegen- eld van haar achttiende verjaar dag. En dit geschenk is dankbaar aan vaard. Toen het schip, dat een waardige aanwinst voor de Neder landse jachtvloot is van de helling gleed, wuifde de prinses enthou siast met het boeket lelietjes der dalen, dat haar bij aankomst op de werf door de vierjarige Charlotte de Vries Lentsch was aangeboden, maar nog sprekender waren haar glinsterende ogen en de woorden „Het is een fantastisch schip", waarmee prinses Beatrix na de te waterlating als het ware de direc tie en de werkers van de werf voor hun arbeid dankte. Prinses Beatrix, die vergezeld was van luitenant ter zee eerste klasse W. van Rossem. adjudant van prins Bernhard en haar parti culier secretaresse, mej. rar. M. Meurs, werd op de werf verwel komd o.m. door dr. M. J. Prinsen, commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland en door directieleden en commissarissen van de werf. In de kantine werden de leiders van zeevaart. Rijnvaart, binnen vaart. het reddingswezen en de burgemeesters van een vijftiental watersportgemeenten, allen lid van het comité „Varend Neder land" aan haar voorgesteld, voor dat zii zich naar de tribune begaf voor de doop en de tewaterlating. Na de plechtigheid bezichtigde de prinses de in een nabijgelegen bouwloods uitgestalde geschenken van bedrijven en particulieren, die nog een plaats zullen krjjgen in de „Groene Draeck". Ter herinnering aan de doop schonk de heer De Vries Lentsch jr, de prinses het stukje hals van de champagnefles, weermee de doop was verricht, op een standaard met Inscriptie en een gouden broche in de vorm van een draak aan. Op 15 iuni a.s. zal de prinses definitief eigenares zijn van het jacht, dat dan in Muiden door de heer Ernst Crone voor zitter van het comité Varend Nederland, aan haar zal wor den overgedragen. Van het beeldhouwwerk, dat op een goed afgewerkt platbodem- jacht vanouds gebruikelijk I*. heeft de prinses de „hedelbalk" de bo venrand van de achterwand der stuurkulp en de houlen rand van de opbouw in de stuurkuip zelf ontworpen. Al het beeldhouwwerk is vervaardigd door C. Blshoff. VOOR VEILINGVERENIGING „ZUID-BEVELAND" Bestuur kreeg machtiging voor leningen tot anderhalf miljoen Over ongeveer twee a drie jaar zal In Goes een imposant veilingcomplex verrezen zyn. Volkomen eensgezind heeft de algemene vergadering van de veilingvereniging „Zuid-Beveland" zich dinsdagochtend, tijdens de jaarver gadering in „de Prins van Oranje" te Goes, achter het voorstel van het be stuur geplaatst. Het bestuur werd gemachtigd geldleningen tot maximaal anderhalf miljoen gulden aan te gaan, ter financiering van de bouw. Zeer duidelijk werd ter vergadering, zowel van achter de bestuurstafel als uit de kring der leden, gesteld, dat de huidige huisvesting van de veiling absoluut onvoldoende moet worden geacht. Het nieuwe complex zal een enorme verbetering betekenen. Het ontwerp, dat in tekening en op maquette aan de leden werd getoond en toegelicht werd door de architect J. A. de Bruyne te Goes, heeft doelmatigheid en moderne geest. Het zal worden ver wezenlijkt zuidelijk van de spoorlyn RoosendaalVlissingen, op een strook grond van plm. 160 meter breed tussen de spoorbaan en een door de gemeen te Goes evenwijdig hieraan aan te leggen weg. In de vergadering werd meegedeeld, dat, nu men in de vorige algemene vergadering de statuten der vereni ging had gewijzigd, verwacht mag worden, dat op redelijke voorwaarden leningen te verkrijgen zijn. Nadat de grond eigendom zal zijn wordt met de bouw zo spoedig mogelijk begonnen. Er wordt naar gestreefd een andere onderneming in de huidige gebouwen te huisvesten. De spoorwegen, die de erfpachthoudster van de grond is, heb ben Bemiddeling aangeboden. De fust- loods en het koelhuis I zullen echter by de veiling in gebruik blijven. De rest wordt vèrhuurd of verkocht. Zonder stemming Vrywel zonder discussie heeft de vergadering het voorstel voor de nieuwbouw aanvaard. Niemand verlangde zelfs stemming. Toen het agendapunt er eenmaal „door" was werd uit de vergadering door de heer I. Groenewege uit Hoede- kenskerke. het bestuur met deze gewichtige beslissing gecompli menteerd In zijn toelichting op het voorstel had voorzitter J. Q. C. Lenshoek eer der gewezen op de noodzakelijkheid van totstandkoming van het nieuwe, aaneengesloten complex. Men zal erdoor bereiken, dat het produkt sneller verhandeld kan wor den, zodat verlies door bederf vermin derd wordt. Bovendien komen grote prestaties bh het sorteren en verpak ken binnen de mogelijkheden, evenals kortere wachttijden voor verladers en vervoerders. Tenslotte zal men de produkt en overzichtelijker en dus aan trekkelijker kunnen opstellen, hetgeen kan lelden tot meer vertrouwen by de kopers en tot betere prijzen. De oude behuizing maakte rationeel werken vrijwel onmogelijk. Het nieu we complex wordt in dat opzicht vol maakt het tegendeel van het bestaan de. Verwacht wordt dat het extra ren dement en de te verkrijgen bezuini gingen de hogere rentelast van de nieuwbouw zullen compenseren. Optimisme De toon van de gehele vergadering was er een van gematigd optimisme. Voorzitter J. Q. C. Lenshoek deelde in zijn openingswoord mee. dat het afge lopen jaar een record-omzet te zien gegeven heeft. Er werden goede prij zen gemaakt. Het koelhuis kon vrywel oogst kon hij weliswaar niet best noe men, maar niettemin kan men z.l. de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. In dezelfde geest was het jaar verslag van secretaris J. Kakeheeke gesteld. Deze bracht directeur N'oote- (Vervolg op pag. 2) Schatten van ex-koning Faroek worden geveild De fabelachtige collecties kunst schatten, luciferdoosjes, zonderlinge voorwerpen en juwelen van de vroe gere Egyptische koning. Faroek. zul len dit najaar op een internationale veiling ten verkoop worden aangebo den, aldus deelde een woordvoerder van het Egyptische ministerie van financiën maandagavond mede. Onder de juwelen bevinden zich de fabelachtige diamanten tiara, die eens werd gedragen door ex-koningin Farida, Faroeks eerste echtgenote, en de juwelen van de prinsessen Faw- zi en Faiza, Faroeks zusters. Op 14 juli zal in Cairo een plaat selijke veiling worden gehouden van minder kostbare juwelen en de kunst schatten, die aan Faroek en andere leden van de koninklijke familie heb ben toebehoord. Twee tijdbommen zijn ontploft nabij het kantoor van de „Liga van vrije Ju risten". een an tl •communistische orga nisatie in West-Berlijn. Volgens de poli tie werd niemand gewond. Het weer in Europa Stockholm, regen Oslo. regen Kopenhagen, regen Aberdeen, motregen Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, regen Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, half bewolkt Grenoble, regen Nice, half bewolkt Berlhn. zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt Münchcn. regen ZQrich. onweer Genéve. regenbul Locarno, zwaar bewolkt Wenen, regenbui Innsbruck, regen Rome. onbewolkt Ajaccio. licht bewolkt 15 gr. l» gr. 21 gr. 18 gr. 21 gr. 18 gr. 22 gr. 19 gr. 20 gr. 16 gr. 20 gr. 25 gr. 25 gr. 14 gr. 19 gr. 18 gr. 19 gr. 20 gr. 14 gr. 23 gr. 2» gr. NU EN DAN* ZON* Koel weer met wisselende bewol king en plaatselijk enkele buien. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. ZON EN MAAN 6 juni Zon op 4.25 onder 20.57 Maan op 14.09 onder 1.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1