„Vliegasplaag" in Middelburg voor de Raad van State Nieuwe chr. ulo in Middelburg zal uit zestien lokalen bestaan „T0 CATCH A THIEF" EEN AMUSANT HITCHCOCKPRODUKT DR. MAX EUWE ZEGEVIERDE IN VLISSINGEN 39 MAAL PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 JUNI 1957 GEMEENTE CONTRA N.V. BODDAERT Schoorstenen van bedrijf moeten 25 meter hoog worden (Van een speciale verslaggever). De „vliegasplaag" in Middelburg vormde het middelpunt van de uitvoe rige gedachtenwisseling, welke maandagmiddag voor de ltaad van State werd gehouden, toen een beroep van de N.V. IJzergieterty Boddaert en Co, bij de Kroon tegen een beslissing' van B. en W. werd behandeld, waarbij aanzegging werd gedaan, dat de schoorstenen van de ovens in dit bedrijf tot minstens 25 meter boven het straatpeil verhoogd moesten worden. De behandeling van deze zaak vergde geruime tijd, niet het minst door het uit voerig betoog van de raadsman van de N.V. Boddaert, mr. M. A. Terwoert, zodat de waarnemend vice-president, staatsraad mr. Scholten, enkele ke ren op een beperking moest aandringen. Het geschil tussen de directie van de N.V. Boddaert en Co. en het col lege van B. en W. van Middelburg was eigenlijk simpel. De directie van Boddaert was van oordeel, dat haar bedrijf door de opvolging van de aan wijzingen van B. en W. op zo grote kosten zou worden gejaagd, dat het bedrijf deze niet zou kunnen opbren gen. Het dagelijks bestuur van de ge meente Middelburg stond op net standpunt, dat er ingegrepen moest worden, omdat de omwonenden aan de Koustecnsedijk en de Stations straat zoveel hinder ondervonden van de uit de tot nog t:oe niet verhoogde schoorstenen gestoten „vliegas", klei ne deeltjes metaal. Mr. Tcrvvoort. begon zijn betpog met de opmerking, dat het hier gaat om dc vraag of de N.V. Bod daert wel een hinderwetvergun ning heeft. Ilii betwijfelde dit, om dat het bedrijf al 100 jaar oud is en indertijd geen vergunning werd uitgereikt. Zo die vergun ning was uitgereikt maar in de archieven kan men dit niet meer nagaan dan zou dit gebeurd moeten zijn door Gedeputeerde Staten van Zeeland. Niet het collggé van B. en W., maar Ged. Staten zullen dus stel dat er in het verleden wel een vergunning was uitgereikt nieuwe voorwaar den aan deze vergunning kunnen ver binden. Om aan te tonen, dat het hier een zeer oud bedrijf gold, gaf mr, Ter woert vervolgens een uitvoerige be schouwing over het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijfsleven in Zeeland na de afscheiding met Bel- gi». Onmogelijk Mr. Terwoert wees er' vervolgens op, dat de vorige directeur het be drijf zo grondig had gereorganiseerd, dat men in financiële moeilijkheden dreigde te komen. Het beste zou zijn. wanneer het bedrijf zou worden over geplaatst naar het nieuwe industrie terrein. Maar dit zal een uitgave van ongeveer 1.000.000 vergen. Men kan dit niet betalen. De gemeente Middelburg is ook niet in staat finan cieel iets te doen, zelfs niet voor een paar ton, zodat het bedrijf de toe komstige verplaatsing zelf zal moe ten verdienen, Hiervoor wil men re serves kweken en alle extra kosten vermijden. Een verhoging van de schoorstenen tot 25 meter achtte mr. Terwoert onmogelijk. Staatsraad mr. Scholten: „U hebt gehoord, dat de directeur-ge neraal van de arbeid geadviseerd heeft de schoorstenen tot 20 me ter te verhogen". Mr. Terwoert: „Ook dat is uit gesloten. Een rannort van de T. N. O. zegt dit duidelijk. De goedkoop ste oplossing, waarmede men enigszins aan de nieuwe bepalin gen van B. en W. zou kunnen vol doen. zou het bedrijf zeker nog 150.000 kosten. Maar dit kan men niet betalen. 1-Iet zou het ein de van het bedrijf betekenen." Tenslotte (Teelde mr. Terwoert me de, dat de leiding van het bedrijf al les wil doen om aan de hinder voor de omwonenden een einde te maken. De oplossing zou dan niet bestaan in 't optrekken van de, bestaande schoor stenen, maar in het aanbrengen van een zogenaamde vonkenvaiwer. die volgens de T. N. O. veel ni»ee eff«ot zal sorteren en veel minder zal kos ten. Brand „Zonneschermen van de vlakbij ge legen huizen vliegen in brand en het bedrijf verspreidt in de omgeving een ondraaglijke stank", aldus mr. F. W. Adriaanse, die namens de buurtbe woners de bezwaren tegen het bedrijf Het vooraanzicht *van de nieuwe chr. u.l.o.-school aan dc Olmenlaan te Middelburg. De ingangspartij wordt enigszins gecamoufleerd door de vier hoge zuilen. (foto PZC) nader toelichtte. „Nog onlangs is een ijzerhoudende rook neergeslagen op pas geschilderde hulzen. Er Is een civiele actie gaande om de schade tot een bedrag van 2400 terugbetaald te krijgen". Mr. Adriaanse Degreep niet, wat de door mr. Terwoert opge somde historie eigenlijk met dit ge schil te maken heeft. We hebben al leen te maken met de realiteit van dit ogenblik, aldus spreker, die van oor deel was, dat Boddaert na de oorlog een kapitale fout heeft gemaakt, om dat men noet zulks in tegenstel ling tot andere bedrijven verhuisd is naar het industrieterrein. „In de loop der jaren is niets gedaan aan een oplossing. Thans komt men voor de eerste keer met de T. N. O. naar vo ren, maar de T. N. O, is niet eens in kennis gesteld van het advies van de directeur-generaal van de arbeid." Mr. Adriaanse geloofde, dat Boddaert best in staat is voorzieningen te treffen. Spreker had de balans en verlies- en winstrekening bij de Ka mer van Koophandel eens ingekeken en gezien, dat er ook winst was "Uit gekeerd. De afzet van vliegas had dergelij ke vormen aangenomen, dat er voor schriften moesten komen, zo betoog de mr. J, J. van der Weel, namens 't Middelburgse gemeentebestuur, waarbjj hij toegaf, dat het opleggen van deze voorschriften voor het be drijf de ondergang kan betekenen. Namens het gemeentebestuur kon mr. v. d. Weel echter mededelen, dat B. en W. bereid zijn de uitwerking van de nieuwe voorschriften te laten wachten, totdat de T. N. O. in Delft haar eindrapport zal hebben uitge bracht. Daarom verzocht hjj de heren staatsraden hun advies aan de ko ningin nog even op te schorten. Ten slotte deelde de directeur ir. Dreficze op een vraag van staatsraad mr. Kort van der lande mede, dat het be drijf over 1955 wel. maar over 1956 geen dividend heeft uitgekeerd. KERKNIEUWS Ds. Buv/alda overleden In de ouderdom van ruim 78 jaar is te Augustinusga overleden ds. U. Buwalda, emeritus-predikant van de' Gereformeerde Kerken. Ds. Buwalda, die te Oosternijkerk; werd geboren, bezocht het gymnasi um te Kampen, studeerde aan de The ologische Hogeschool te Kampen en aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1905 kandidaat werd. Na eerst een half jaar werkzaam te zijn geweest als geestelijk verzorger van de chris telijke psychiatrische stichtingen te ErmeloVeldwijk, werd hij 15 juli 1906 te Nieuw BeertaBellingwolde in het predikambt bevestigd. Hij stond: vervolgens te Exmorra (tot 1915),., Schouwerzijl (tót 1918) en te Oude en Nieuwe Bildtzijl. In 1926 werd hij predikant van de gecombineerde kerken van Augustinusga en Surhui- zum. Daar is hij werkzaam geweest; tot aan ziin emeritaat op 1 november 1945. Dr. Max Euwe heeft maandagavond in het Strandhotel te Vlissingen een Svmultaanwedstrijd gespeeld. Onder de J/2 tegenstanders waren oolc de jeugdspelers (15 jaar) R. Huyg en J. van Son. Deze jeugdige schakers hielden het lang vol tegen de Neder landse grootmeester, maar moesten tenslotte zich toch gewonnen geven. (foto PZC) FILMS IN ZEELAND Assepoester herleeft op het witte doek In „To catch a thief" (Met dieven vangt men dieven) (Alhambra, Vlis singen) heeft regisseur Alfred Hitch cock zjjn uitgesproken voorkeur voor bijzonder griezelige en bijna on draaglijk spannende verhalen goed weten te beheersen. Hitchcock heeft zjjn kunde ditmaal hoofdzakelijk ge wijd aan de geestige typering van karakters en milieu, hetgeen een al leszins plezierig resultaat opleverde. Dat er in deze „tamme" Hitchcock toch nog een moord gebeurt, mag eigeniyk geen naam hebben. Een bijzonder uitgeslapen dief, die via daken en ramen in hotelkamers binnendringt en de daar verblijvende rijke dames van hun kostbare juwe len ontdoet, verstoort het leven van een vroegere „geveltoerist", John Ro- bie (Gary Grant). Deze wordt er van verdacht de diefstallen te hebben gepleegd, maar dat neemt hij niet. Nadat hij op het nippertje aan arres tatie is ontkomen, oesluit hij de dief te vangen, hetgeen hem na tal van ge waagde avonturen ook gelukt. Op zijn speurtochten komt hij in aan raking met een rijke Amerikaanse jongedame (Grace Kelly), aan wie "John zijn zijn hart verliest. De ietwat stugge Glenn Ford speelt in „Losgeld" (Grand, Goes) een op merkelijke rol als de miljonair wiens zoontje is ontvoerd. Aanvankelijk wil hij een groot losgeld betalen, maar de politie weet hem over te halen geen cent te geven. Met een indrukwekkend betoog via de televi sie spreekt hij de ontvoerders van zijn zoontje toe. Het door de boeven geëiste losgeld zet hij als premie op hun hoofd. In de film loopt het ver haal gelukkig goed af, hetgeen in werkelijkheid niet altijd het geval is. „Een vrouw aan boord" (Luxor, Vlissingen) is het verhaal van het schip „Bulinga", dat in het crisis jaar 1931 een poging doet om in recordtijd de Atlantische Oceaan over te steken en van het meisje Ruth, dat de reis met het schip meemaakt. Anthony Steel, Peter Finch en Diane Cilento vervullen de hoofdrollen ln deze spannende rolprent, waarin een schildering worijt gegeven van de problemen der zeelieden. ÉTectro, Middelburg vertoont de „Mijn zoon is onschuldig", een bewo gen verhaal van een jonge Mexicaan, die onder verdenking van moord wordt aangehouden. Hij ontmoet na melijk aan het strand een meisje, maar als hij haar wil kussen rent zij weg en valt dood neer. Een ontsla gen lector in de rechten aan een uni versiteit, David Blake (Glenn Ford), trekt zich het lot van de jongen aan. In een hartstochtelijk pleidooi weet hij rechter en jury te bewegen de jon ge Mexicaan tot de minimum straf te veroordelen. Donderdag In het donderdagprogramma ver toont Grand, Goes „Het glazen muil tje waarin het eeuwig jonge ver haal van egh Assepoester en haar sprookjesprins op liet witte doek tót leven komt. De Assepoester is in dit geval de stiefdochter van een wedu we, die door deze weduwe en haar twee beeldschone dochters als dienst bode wordt gebruikt in een land van melk en honing. Leslie Caron speelt de hartveroverende rol van Assepoes ter en Michael Wilding is de charman te sprookjesprins, die haar in zijn ar men sluit. In de film „Goud v. Napels" (Alham bra, Vlissingen) wordt de bioscoop bezoeker geconfronteerd met 'n vier tal verhalen over Napels, dat een indruk moet geven van het leven in deze stad. Allereerst is er een re clame-agent, die door zijn zelfverze kerd en arrogant optreden een ge hele familie tyranniseert, maar die al zijn „moed" verliest als de dokter hem vertelt, dat hij een hartkwaal heeft. Verder ls er een meisje van lichte zeder\, dat met een rijke Napo- litaan huwt, een graaf, die een harts tochtelijk speler is en een schone N'a- politaanse, die het niet al te nauw met de liefde neemt. Stuk voor stuk sfeer volle verhalen, geregisseerd doof Vib-: torio de Slca. Electro, Middelburg vertoont „Zijn grote beproeving", een film, waarin een man ten onrechte wordt beschul digd van moord en tot 15 jaar gevan genisstraf wordt veroordeeld. Vittorïa Gassman speelt, de rol van de on schuldig veroordeelde ingenieur voor treffelijk, terwijl ook Gianne Maria Canale, als zjjn dochter, goed spel Iaat zien. Van Est werd in zware bergetappe derde! Gaul draagt thans rose trui in Giro Na de 16e etappe, van Sion in Zwit serland naar Varese Campo dei Fiori (dit laatse betekent bloemenveld) over de ruim 2000 ineter hoge Slm- plonpas draagt Charly Gaul de rose trui. De beslissing voor de leidersplaats viel echter niet tijdens de bestijging van de Simplon, want daar gingen Gaul, Bobet en alle andere bekende renners met een achterstand van niet minder dan elf minuten op Rolland en Böttecehia over de hoogste punt, maar op de laatste klim van ongeveer 15 kilometer naar de finish te Campo dei Fiori. Toen pas zette de beste klimmer van het veld de aanval in. Bij Primo Capella, vijf kilometer beneden de top, ging hij onweerstaanbaar naar voren, met Nericini aan zijn wiel. Van de Nederlanders deed Wim van Est zich tijdens de hele etappe duchtig jgelden. Hij arriveerde als derde, om zo te zeggen in het kielzog-van Gaul op wie hij te Campo dei Fiori slechts twintig seconded achterstand had. Dit wil nogal wat zeggen voor een renner die de naam heeft niet tot de beste klimmerg te behoren. De uitslag van de zestiende etappe van Sion (Zwitserland) naar Varese (Noord-Italië), over 229 km, luidt: 1. Sabbadin (It.) 6 uur 52 min. 22 sec. gem. 33.227 km./u.; 2. Gaul (Lux.) op 52 sec.; 3. Van Est (Ned.) op 1 min. TT sec,; 1-3. Louison Bobet (Fr.) op 3.15; 14. Poblet (Spanje) z.t.; 15. Defilippis (It.) z.t.; 16. Fornara (It.) z.t.; 21. Wagtmans; 28 Donker; 46. Kersten; 48. De Groot; 72. Voor- ting; 80. Nolten. Het algemeen klassement luidt: 1. Gaul (Lux.) 77 uur 44 min. 39 sec.; 2. Nencini (It.) op 30 sec.; 3 Bobet .(Fr.) op 1.17; 4. Baldini (It.) óp 6.37; 5. Fornara (It.) on 7.42; 12. Wagt mans (Ned.) on 41.51; 14. Van Est (Ned.) op 16.47; 21. Voorting (Ned.) op 30.12; 31. Nóltën (Ned.) op 46.00; 32. De Groot (Ned.) op 46.09; 45. Donker (Ned.) op 59.38; 55. Kersten (Ned.) on 1.09.38. SCHAAKSIMULTAAN IN „STRANDHOTEL" Uit Koudekerke komen sterke schakers Dr. Max Euwe heeft maandag avond in het Strandho-tel te Vlissiw gen in nauwelijks drie en een half uur tjjds tweeënveertig schaakwedstrij den gespeeld! Hjj trad daar nameljjk in een simultaan wed strijd op tegen de sterkste Zeeuwse schakers. En dat dr. Euwe nog altijd een schaker van bij zondere klasse is, bewees hij door vlot en gemakkelijk, als waren net slechts enkele „vluggertjes", 39 van de 42 wedstryden te winnen. De drie overi ge partijen werden overwinningen voor enkele Zeeuwen. En kennelijk wonen in Koudekerke bijzonder ster ke schakers, want de drie Zeeuwse winnaars, de heren P. de Witte, Ch. Schipper en J. de Witte zijn alle drie lid van de schaakclub Koudekerke.... Maar al die andere sterren van de Zeeuwse schaakverenigingen konden het niet tot een overwinning brengen in deze simultaanwedstrijd, die ge houden werd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de schaakclub Vlissingen." De heer J. A. Smits, voorzitter van de schaakclub „Vlissingen", toonde zich bijzonder verheugd, dat dr. Max Euwe, die tien jaar geleden ook al eens een simultaanwedstrijd in Vlis singen speelde, weer naar deze stad gèkomen was. Want spreker vond deze wedstrijd een bijzondere propa ganda voor het schaakspel. Ook bur gemeester mr. B.. Kolff voerde nog het woord, waarbij hij de Vlissingse schaakclub feliciteerde met het jubi- Een studente in Florence, verloofd met een Indiër die zei een koopman uit Calcutta te - zijn, ontdekte enkele urefl voor haar huwelijk dat hij ln werkelijk heid de maharadjah van- Simla was. Nederland verloor schaak wedstrijd van W.-Duitsland De schaakwedstrijd tussen West- Duitsland en Nederland is door de Duitse ploeg gewonnen met 12-8. De eerste ronde eindigde 5-5 gelijk, mede door een uitstekende winstpartij van Orbaan in de hangpartij tegen Joppen. In de tweede ronde kon Nederland aantreden met een redelijk vertrou wen op een overwinning. Hiervan is echter weinig terechtgekomen. Welis waar won Orbaan binnen drie kwar tier een stuk en later de partij, maar achtereenvolgens gingen de par tijen voor Van Roessel, Bouwmeester Van den Berg en Barendregt verlo ren. Dr. Euwe, Donner, Cortlever en mr. Spanjaard speelden remise, waar door de uitslag 7-3 in het voordeel van West-Duitsland en de einduitslag 12-8 voor de Duitsers werd. WELLICHT NA GROTE VAKANTIE IN GEBRUIK Kunstschilder Raymond Kimpe maakt wandschildering in hal der scholen Zoals bekend is omstreeks Pasen de nieuwe lagere school aan de Olmen laan van de vereniging „De Christelijke Burgerschool" te Middelburg in ge bruik genomen, z|j het dan nog niet officieel. Het bestuur had goede hoop, dat niet lang daarna ook de u.l.o.-school ernaast betrokken zou kunnen wor den, zodat beide schoLen dan officieel in gebruik konden worden genomen. Het zal echter nog wel een paar maanden duren voor het zover is, want het hestuur had niet gerekend op een dermate grote toeloop van leerlingen ook in de volgende jaren dat de twaalfklassige school nu reeds te klein bleek. Was reeds eerder besloten om twee lokalen er bij te bouwen, ongeveer twee weken geleden verleende de hoofdstedelijke raad zijn medewerking voor de bouw van alsnog twee lokalen, zodat de school zal bestaan uit veer tien leslokalen, waarbij dan nog twee vaklokalen komen. Zodoende krijgt Middelburg een van de grootste u.l.o.-scholen van Zeeland. Deze uitbreiding is dus het gevolg van de grote toename van het aantal leer lingen. Bedroeg dit aantal op 16 sep tember 1956 in totaal 273, een schat ting voor 16 september 1957 bedraagt 310, terwijl voor september 1958 een schatting van 350 leerlingen gerecht vaardigd is, waardoor twaalf leer krachten aan de school zullen zijn ver bonden. Rekening houdend met "de bei de vaklokalen, zijn dus veertien leslo kalen noodzakelijk. De beide scholen zijn volledig aan gepast aan de bouwstijl, waarin de Griffioenwijk opgetrokken is. De in gangspartij van beide scholen bevindt zich onder een grote luifel, terwijl de ingang enigszins gecamoufleerd wordt door een viertal hoge zuilen, die de ge bouwen een apart karakter geven: Bovendien is de muur van de ingangs partij opgevrolijkt met een aantal sier- tegels. Vervolgens komt men in een grote hal, waar een groot aantal ra men voor een overvloed aan daglicht zorgt. Warmtebesparing Alle leslokalen, zowel in de lage re als in de u.Lo.-school en met in begrip van de vier nieuw te bouwen lokalen, zijn 7 Va bij 7 V2 meter groot, zodat ze ongeveer een opper vlakte hebben van 56 vierkante meter. De vier nieuwe lokalen met gangpartij en trappenhuis, waar van voor de eerste twee lokalen het beton reeds gestort is, wcfrden evenals de andere lokalen twee aan twee boven elkaar gebouwd. Alle naar binnen klappende kantelra men zijn voorzien van een dubbele beglazing, hetgeen vooral geduren de de wintermaanden een warmte besparing waarborgt. Het ketel huis van de centrale verwarming bevindt zich in de lagere school, van waaruit ook de andere school verwarmd wordt. Behalve de veer tien leslokalen in de u.l.o.-school wordt dit gebouw gecompleteerd met twee grotere vaklokalen voor natuurkunde en tekenen, die am- phitheatersgewijs ingericht zijn. Verder zijn er nog kamers voor het hoofd en het personeel der beide scholen. In de onmiddellijke omgeving van de beide scholen blijft op het ongeveer 10.000 vierkante meter grote school terrein nog voldoende ruimte over voor sport en ontspanning. Voor de la gere scholieren is er een grote speel plaats geprojecteerd, terwijl die van de u.l.o. een veld ter beschikking krij gen, waarop eventueel sportwedstrij den gespeeld kunnen worden, bijvoor beeld volleybal, slagbal enz. Verder worden de beide scholen aan de zijde van de Olmenlaan met elkaar verbonden door een pergola, een be groeide overkoepeling, die als afslui ting zal dienen voor het gehele ter rein. Tussen de beide rijen palen is een breedte van ongeveer 2.70 meter, ter wijl de palen in dc toekomst gesierd zullen zijn met klimplanten. Wandschilderingen y Dezer dagen Is de Middelburgse kunstschilder Raymond Kimpe begonnen met het aanbrengen van een wandschildering in de beide scholen. De heer Kiinpe i.s begon nen ln de lagere school, waar de grote zijwand ln de hal tegenover het trappenhuis gesierd z.al wor den door een grote wandschilde ring naar een gegeven van het Bij belse onderwerp „Laat de kinderen tot Mjj komen". In de u.l.o.-school komt op dezelfde plaats een wand schildering, die tot onderwerp heeft „Jezus ln de tempel". leum. Nadat ook dr. Max Euwe nog had gesproken, verrichtte burgemees ter Kolff daarna de openingszet. Al spoedig daarna was dr. Max Euwe volkomen geconcentreerd bezig met het spel aan de 42 borden. Snel stapte hij van bord tot hord en slechts hier en daar leverde het spel hem zoveel problemen op, dat hij even aar zelde, bleef staan, zich nadenkend voorover boog en pas na. enkele tien tallen seconden een zet deed. Na een uur had de Nederlandse grootmeester al drie Zeeuwen laten capituleren en tegen tien uur waren er al elf partijen in het voordeel van dr. Max Euwe be slist. Op dat ogenblik was de heer Ch. Schippers échter in duidelijk win nende positie gekomen, doordat hij een winst kreeg van twee torens. Later offerde hij een toren, maar kwam daardoor in een aanmerke lijk gunstiger stelling en won ver diend. Zijn plaatsgenoten, de he ren P. dé Witte en J. de Witte, wandelden enkele malen langs het kantje van de afgrond, maar door taai volhouden beslisten ook zjj de partij in hun voordeel. Inmiddels was aan vrijwel alle an dere borden de beslissing in het voor deel van dr. Max Euwe gevallen, öok de twee jeugdspelers R. Ruyg en J. van Son (beiden 15 jaar) hielden het lang vol en Van Son gaf zich pas na de 42e zet gewonnen. De heer P. Vijn, oud-directeur van deZeevaart school bood het langst tegenstand. Hij kwam tot 48 zetten. Maar omdat dr. Euwe inmiddels de strijd aan alle an dere borden had beëindigd en dus meer aandacht aan deze partij' kon geven, moest de heer Vijn tenslotte zijn koning afstaan. Na afloon overhandigde de heer Smits van de, schaakclub „Vlissineren" aan dr. Max Euwe het boek „Beste- Vaer Michiel." Windhoos leidde aandacht van voetbalpubliek af (Van een correspondent) De duizenden toeschouwers bij de vriendschappelijke voetbalwedstrijd HeraclesF.C. Beringen (België) beleefden zondagmiddag in de twee de helft van de ontmoeting 'n merk waardige en vrij zeldzame gebeurte nis. In de onmiddellijke nabijheid van het terrein stak namelijk een kleine windhoos van zeer lokale aard op. Graspollen en hooi van de omringen de landerijen werden vele meters hoog door' de wind meegezogen en dwarrelden op en naast het voetbal terrein neer, waar plotseling niemand meer aandacht had voor de''verrich tingen van de spelers. Van Egmond kampioen van Zuid-Holland In Stompwijk is het provinciaal wielerkampioenschap voor amateurs verreden. 76 amateurs gingen op het circuit van Stompwijk. dat 17 km telt van start. Tienmaal'moest het circuit worden gereden, hetgeen een totaal van 170 km betekende. Niet minder dan 60 amateurs staak ten de strijd Van Egmond uit Den Haag ging als eerste over de finish in 4 uur 10 minuten en 42 sec. De Delf tenaar Kool en Van Dien (Oud Bever land) volgden onmiddellijk daarna, in dezelfde tijd als de winnaar. Ex-gevan?enen Auschwitz: schadevergoeding onvoldoende Op een bijeenkomst te Frankfort heeft het internationale comité van ex-gevangenen van Auschwitz beslo ten nieuwe besprekingen te voeren met de personen, belast met de liqui datie van de I.G.-Farbenindustrie, over de schadevergoeding die deze in dustrie wil geven aan de voormalige gedeporteerden die gedwongen wer den voor haar te werken. Het comité is van mening, dat de tussen genoemde personen en „het Joodse comité voor eisen tot schade vergoeding" overeengekomen bedra gen voor schadevergoedingen onvol doende zijn. De 35 afgevaardigden op de bij eenkomst besloten voorts een inter nationale prijsvraag voor een ge denkteken op het terrein van het voormalige concentratiekamp Ausch witz uit te schrijven. 9 Een rederij te Bremerhaven heeft een schip van 826 brt. In dienst genomen, dat de gevangen vis onmiddellijk kan ver werken tot filets, vismeel en vlsolle. Bo vendien kan het 5500 manden verse vis aan boord hebben. Ook wat het uiterlijk betreft verschilt dit schip van de vroegere vissersschepen, aangezien 't net over 't achterschip wordt uitgezet en ingehaald, en brug, machine kamer en manschappenverblijf zich in het voorschip bevinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8