De jeugd in Tito's land leeft in vrijheid (onder discipline) Eemskanaal krijgt sluisdeuren van Afrikaans hout WERELDBEVOLKING NAM IN KWART EEUW MET 34 TOE COMMUNISTEN IN KERALA DOEN BIJZONDER BURGERLIJK DINSDAG 4 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T ZELFS ROCK AND ROLL KWAM BINNEN „Vaste verkering" is iets ongehoords in Joego-SIavië De Joegoslavische autoriteiten spreken geestdriftig over de jeugd ais de „hoop voor onze toekomst". Zij bedoelen dan de socialistische toekomst van Joegoslavië. Maar het onderwüs kent geen georganiseerde lessen over de marxistische theorieën, geen „communistische" opleiding. Sommige autoriteiten klagen dan ook dat het onderwijs „te objectier' is. De scholen zijn overbevolkt en het lesrooster is indrukwekkend. Zes da gen van de week van 's morgens 8 tot half één, en half twee vaak tot half acht 's cvonds wordt les gegeven. Het onderwjjs is verplicht tot het achttiende jaar. Het aantal studenten aan de Joegoslavische universitei ten is van een vooroorlogs gemiddelde van 17.000 gestegen tot 62.000 in 1956. Marjan Filipowitsj, adviseur van het nationale secretariaat voor onder wijs en cultuur, klaagt dat er een tekort aan leerkrachten is, tengevolge van de snelle uitbreiding der scholen. Veel nadruk wordt gelegd op tech nische en toegepaste wetenschappen, vooral ook op kernfysica. Er Is nog een grote behoefte aan gespecialiseerde onderwijsinrichtingen om tege moet te komen aan het tekort aan wetenschappelijke werkers in Joego- slavië's snel-groeiende industrie. Kunst, literatuur, filosofie worden J geven dat de school- en studenten- echter niet verwaarloosd, al over heersen de technische vakken bij het hoger onderwijs. De Engelse taal is een verplicht leervak bij elke tech nische opleiding. De studenten lezen veel ernstige werken, bijvoorbeeld Balzac, Stendhal en Hemingway. In de boekwinkels ziet men ook de wer ken van Amerikanen als Theodore Dreiser and Jack London. Het communisme als zodanig schgnt weinig of geen invloed te hebben op het leven der jongelui in Joegosla vië. Wij troffen weliswaar studenten, die met warmte kritiek leverden op de westelijke economische theorieën. Maar geen hunner dreef zijn kritiek zover dat hg het westerse leven in zrjn geheel afkeurde. Amerikaanse films vormen nog steeds de meest geliefkoosde ontspanning. De jonge lui klagen zelfs dat er te weinig films geïmporteerd worden. Er ver schijnen tientallen filmtijdschriften, en tal van jongelui bleken alle mo gelijke bijzonderheden te weten van populaire filmsterren. Jazzmuziek Er ls geen probleem van jeugdcri minaliteit, verzekerden de autoritei ten. Als een der redenen werd opge- Minimumprijs voor aardbeien Het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen heeft besloten, dat dit jaar op de veilingen voor de aardbeien een minimumveilingprijs zal gelden van 45 ct. per kg. Dit geldt voor alle aardbeien, behalve voor die welke on der glas zijn geteeld. Bg eventuele doordraai wordt voor de kwaliteiten 1 en 2 zonder dop steeds 45 ct. per kg vergoed. Voor aardbeien met aop be draagt de vergoeding 35 ct. per kg. Behalve voor de rassen Madame De- fèbre en Laxton waarvoor de vergoe- dingsprgs bij doordraai voor de kwa liteiten 1 en 2 ls vastgesteld op 25 ct. per kg. Voor afwijkende aardbeien wordt bg doordraai steeds een ver goeding gegeven van 15 ct. per kg. Ten behoeve van het minimumprjjzen- fonds voor aardbeien van het centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zal dit jaar van alle geveilde aardbeien een heffing worden ingehouden van f 0.50 per 100 kg. Talrijke buitenlanders op landbouwexpositie Op de aanstaande nationale land bouwexpositie, die vam 2429 juni te Utrecht op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan word! gehouden en zowel een tentoonstellings- als beurs- karakter zal dragen, wordt een be langrijke plaats ingeruimd voor een internationaal aanbod van machines, werktuigen, apparaten en andere be nodigdheden bestemd voor landbouw, veeteelt en tuinbouw. De 218 deelnemers, die voor deze landbouwexpositie hebben ingeschre ven, vertegenwoordigen tezamen 406 ondernemingen, waarvan 242 Neder landse. De buitenlandse inzendingen zijn afkomstig uit: West-Duitsland (82), Groot-Brittannië (31), Ver. Sta ten (15) en vervolgens uit België, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Dene marken, Noorwegen, Zweden en Ca nada. Nieuw orgaan voor gereformeerde jongeren De Nederlandse bond van jonge lingsverenigingen en die van de meisjesverenigingen, beide op gere formeerde grondslag, die reeds vo rig jaar besloten tot federatieve sa menwerking, hebben donderdag in Amsterdam voor de tweede maal gezamenlijk de bondsdag gehouden, waarbij 13.000 jongeren aanwezig waren. Men heeft besloten tot het ge meenschappelijk uitgeven van een nieuw bondsorgaan, dat de naam „Jong gereformeerd" zal dragen. Deze uitgave zal aanvangen op 1 september aanstaande. Op dat tijd stip zullen de beide oude bondspe- riodieken, het „Gereformeerd jonge lingsblad" en „Bouwen en bewaren", ophouden te bestaan. Eerste peulen aangevoerd Aan de Coöp. Groentenveiling te Pijnacker zijn de eerste peulen van het seizoen aangevoerd. Deze eerstelin gen brachten f 2.1Ó per kilo op. organisaties verantwoordelijk zijn voor het gedrag van allen op een school of universiteit. Men noemde dit een methode om discipline te le ren en de jongeren voor te bereiden op het nemen van een actief aan deel in partgwerk en in de arbeiders raden later. Er worden geen pogingen ge daan om de jongelui van westelgke invloeden vrij te houden. Ook de staatsradio zend veel Amerikaanse jazzmuziek uit. Zelfs rock and roll heeft Joegoslavië niet onaange raakt gelaten. Vele jongelui dwe- Een met Elvis Presley, Frankie ane en Doris Day. Lippenstift en nagellak worden slechts weinig gebruikt door de meisjes. Maar allen dragen nylon kousen. De jongens en meisjes houden na school gewoonlgk „pantoffelparade". Van vier uur 's middags tot twaalf uur 's nachts zijn de straten in ste den en stadjes vol, trouwens ook met wandelende volwassenen. Op het platteland kunnen meisjes beneden de 18 echter na 8 uur 's avonds niet meer buiten, tot 20 jaar niet na 9 uur. „Vaste verkering" is iets ongehoords, zelfs in de steden. Gaan een jongen en een meisje meer dan een keer of enkele malen met elkaar uit, dan vraagt moeder al gauw wanneer het huwelijk zal plaats vinden. Oorvijg. Pedagogische lectuur is niet onbe kend in Joegoslavië, maar de meeste ouders vertrouwen nog op een goede dosis hardhandigheid. Meisjes-stu denten en winkelbediendes van een jaar of 20 gaven zonder enige verle- fenheid toe, dat zij thuis zo nu en an nog wel eens een flinke oorvgg kregen. In de grote steden beginnen de jongeren echter langzamerhand de banden met thuis te verslappen. De school dwingt hen vaak 's avonds naar buiten te gaan. Meer en meer jongelui spreken met verlangen van de tijd dat zij „op zichzelf" zullen staan. Maar in de Kleinere steden en in de dorpen zijn vader en moeder en vooral moeder nog oppermach tig, tot de jongen of het meisje ge trouwd is. Nella, een studente In de handels wetenschappen, die op het punt stond een carrière in 'n warenhuis van Bel grado te beginnen ophaar 20-ste jaar, vertelde mjj dat zg nooit met een jongen alleen uitgaat. ,In een clubje van jongens en meisjes, ja, maar met een jongen alleen kan niet. Dan zouden vader en moeder mee moeten gaan." VOLGENS VERSLAG VERENIGDE NATIES Elk uur worden 5000 kinderen geboren. In 25 jaar tijds, van 1930 tot 1955. is de totale wereldbevolking toege nomen met 84 procent ofwel 678 mil joen mensen. In de laatste vijf jaren van deze periode nam de wereldbevol king toe met 215 miljoen zielen, zo blijkt uit het zojuist verschenen de mografisch jaarboek 1956 van de Verenigde Naties. Deze cijfers berus ten ten dele op volksstemmingen, ten dele op schattingen. In de vijf jaren tussen 1950 en 1955 ls de wereldbevolking bijna even sterk gestegen als in de tien vooraf gaande jaren van 1940 tot 1950. Sinds 1920 is de wereldbevolking toegeno men met 881 miljoen zielen. In de meeste landen ter wereld neemt de kindersterfte geleidelijk af, zo blijkt uit het jaarboek. Zo is bij voorbeeld in Birma de kindersterfte beneden de leeftijd van één jaar in slechts negen jaar gedaald van 28.3 procent tot 17,8 procent van alle le vendgeborenen. De cijfers van de meeste Aziatische landen geven in meerdere of mindere mate een soort gelijk beeld te zien. Op de Nederlandse Antillen kon het percentage kindersterfte beneden één jaar in negen jaar tijds worden gehalveerd tot 2.03 procent, hetgeen het laagste is van alle landen van de beide Amerika's. In Europa gaat Zweden aan de spits met een kinder sterfte van slechts 17,4 per 1£00 le vendgeborenen, gevolgd door Neder land met 20,1, in 1955 tegen nog 33,5 in 1947. Vrijwel overal in de wereld heeft de vróuw een langere levenskans dan de man, zo vermeldt het jaarboek. De levensduur van de bevolking loopt in de verschillende delen van de wereld echter sterk uiteen, zoals blijkt uit de onderstaande voorbeelden, waarin wordt aangegeven, welke gemiddelde levenskans een pas geboren baby in deze landen thans heeft: Zo werken baas Bosscher en zijn mannen in een loods buiten Farm- sum aan de enorme houten sluisdeu ren, die straks het Eemskanaal zul len schelden van de Eems. Land jongen meisje Nederland 70,6 jaar 72 9 jaar Ver. Staten 67,4 jaar 73,6 jaar Australië 66.1 jaar 70,6 jaar India 32,5 jaar 31,7 jaar Thailand 48,7 jaar 51,9 jaar Chili 49,4 jaar 53.9 jaar Guatemala 43,8 jaar 43,5 jaar Groenland 32,2 jaar 37 5 jaar Egypte 35,7 jaar 41,5 jaar De bevolking van de wereld bestaat voor 34 procent, uit kinderen beneden de 15 jaar, voor 58 procent uit men sen tussen 15 en 59 en voor 8 procent uit mensen boven de zestig, aldus het vérslag. Op elk uur van de dag en de nacht worden er 5000 kinderen op de wereld geboren. Dit betekent dat er per dag 120.000 en per jaar 43 mil joen wereldburgers bijkomen. Vol gens het verèlag leven er op het ogenblik ongeveer 2700 miljoen men sen op de wereld. Dividend Ned, Scheepvaart Unie 12,8 pet (15,7) Naar wfl vernemen zal aan de op 24 juni aanstaande te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeel houder» der N.V. Nederlandsche Scheepvaart Unie worden voorgesteld over het Jaar 1956 een dividend van 12.8 pet utt te keren waarvan ln aan delen 1.667 pet (60 oude aandelen ge ven derhalve recht op 1 nieuw aan deel) en ln contanten 11.133 pet. (Over 1955 werd uitgekeerd 15.7 pet, waarvan 5 pet in aandelen). §f Neen, dit is niet een nieuw H soort geleid projectiel. Deze foto uit Abingdon in het En- gelse graafschap Berkshire, toont de super.gestroomlijnde M.G.-racewagen, waarmee de M Engelse coureur Stirling Moss in augustus op de zandvlak- ten van de Amerikaanse staat M Utah een aanval zal doen op het wereldrecord op de vlie- gende mijl" in de 1.500 c.c.- M klasse. Men verwacht, dat de- ze speciaal gebouwde wagen meer dan 250 mjjl per uur zal rijden, hetgeen ruimschoots s genoeg zou zijn voor het ver- beteren van het record, dat op §1 205 mijl per uur staat. Voor de H binnenstad lijkt ons dit echt niet het geschikte vervoermid- del Illllll Bloemkoolinvoer stopgezet De laatste tijd ls er op de Neder landse markt een zeer groot aanbod van Mechelse bloemkool. Ook het aanbod van Nederlandse bloemkool wordt steeds groter en dit resulteert ln lage prijzen. Thans heeft Nederland besloten om met Ingang van 5 juni a s. de invoer van bloemkool uit België en Luxem burg in ons land stop te zetten. Deze maatregel is genomen op grond van de prijsontwikkeling voor dit pro- dukt. Zweefvlieger verongelukt De 16-jarige J. Kuisten uit Sprang- Capelle, die zaterdagmiddag met een zweefvliegtuig was opgestegen voor het maken van een solo-vlucht op het vliegveld Gilze Rijen nabij Breda is vlak na de start met zijn vliegtuig omlaag gestort. Het toestel schoot in een lange duik naar beneden en sloeg op de grond uiteen. De jonge vlieger moet op slag gedood zijn. De twee Italiaanse geneesheren, die de gewonde «ecretarts-generaal van het Tunesische ministerie van buitenlandse zaken. Kemais Hadjerl, op verzoek van de Tunesische regering hebben bijge staan, verklaarden, dat Hadjerl vooruit gaat en da tgehoopt mag worden, dat hij geheel zal herstellen. KUNNEN ZIJ PARLEMENTARIËRS ZIJN Verschil met vroeger vooral in de kleding Het woord „communisten" be tekende totnutoe in India: „stren ge, zelfopofferende idealisten die, als hun de macht werd gegeven, met fiere moed verandering zou den brengen in al de lasten van India's armoede. Na de verkiezingsoverwinning van de communisten in de Indiase staat Kerala, waar zij een meer derheid in de volksvertegenwoor diging verkregen, werd daarom iets ongewoons verwacht en ieder- eens heeft nu het gevoel, dat hij erin gelopen iszo schrijft Taya Zinkin in de „Manchester Guar dian". Communisten in een parlementair fewaad, zo betoogt hij voorts, lijden lijkbaar aan al de zwakheden, die ook aan de vroeger regerende con grespartij (van India's premier Neh- roe) eigen zijn. En de ervaringen in Kerala doen totnutoe vermoeden, dat de communisten, wat die zwakheden betreft, in Kerala de congrespartij zelfs overtreffen. De communistische ministers zijn in Kerala verhuisd naar wo ningen die totnutoe waren bezet door ministers van Nehroe's con grespartij. Zij rijden in ministe riële dienstwagens, voorzien van India's vlag. En hun woorden en daden op een enkele dag zijn te burgerlijk om ze allemaal te noe men Service van de Zwitserse P.T T. Een Engelse dame, die in Italië woont, I een afspraak ge maakt met haar broer, een arts uit Londen, die in Zwitserland een congres moest bijwo nen. Ze zouden elkaar in Basel ontmoeten, na dat ze elkaar jaren- lang niet hadden ge zien. De Engelse dokter ontdekte echter pas op het. laatste moment, dat hij geen plaats meer kon krijgen in 't vliegtuig van Londen naar Basel, maar wel in het vliegtuig van Londen naar Zürich. Daarom stuurde hij zgn zuster, die in Ba sel in een hotel lo- eerde een telegram, n dat telegram ver meldde hij het tydstip van aankomst en hij gaf de naam op van een hotel in Zürich, waar hij telegrafisch een kamer had be steld. Nu was de moeilijk heid, dat dat hotel tn Zurich helemaal niet bestond. Op dat moment greep de Zwitserse P.T.T. in. Zij zond de zuster in haar hotel te Basel een telegram, waarin de hele geschiedenis was uiteengezet. Zij liet de dokter uit Londen met een auto van het vlieg veld halen en zg bracht hem naar een hotel, dat zij in Zürich voor hem had gereserveerd en waarvan zij het adres aan de zuster van de arts in Bc had opgegeven. GROOTSTE HOUTEN DEUREN IN NEDERLAND Aannemer Bosscher te Farnsum zet kroon op levenswerk (Van onze speciale verslaggever) In een loods even buiten Farmsum, in de noordoosthoek van Groningen, ligt een kolossale „balk". Een halve meter dik, een halve meter hoog en twaalf meter lang. Een machtig brok hout, dat ruim 4000 kilo weegt. Dit enorme gevaarte wordt „achterar" voor een van de nieuwe sluisdeuren aan de (omgelegde) monding van het Eemskanaal. Om deze draagbalk zal straks een sluisdeur moeten draaien, een houten deur, die een slordige 40.000 kilo weegt en de grootste houten sluisdeur in Nederland wordt. Zo'n deur van twaalf meter hoog en 9.20 meter breed zal voorlopig wel Neerlands grootste houten sluisdeur blijven. De man, die de deur ge maakt heeft, de aannemer H. Bosscher uit Alteveer, zou althans niet een nog grotere deur durven bouwen. Dan wordt de waterdruk te groot, is zijn mening. En zijn mening telt zwaar bij de mensen van Waterstaat, want s land, die zulke houten sluisdeuren Bosscher is een van de weinigen in c bouwen kan. Er is de laatste jaren een tendens om bij het bouwen van sluisdeuren van het staal af te stappen en weer tot hout en tot ouderwetse construc ties over te gaan. Staal is duur en moet om de twee of drie jaar uit het water worden gehaald, vanwege de roestvorming. Een houten sluis deur zal in veel omstandigheden goedkoper zijn, ook in onderhoud. Maar hout voor een sluisdeur moet bijzonder hard en bovendien redelijk tegen de gevreesde paal worm bestand zijn. De paalworm zwerft langs de kusten van alle gro te wereldzeeën en belaagt daar alles wat hout is. De larven van de paal worm boren zich namelijk in het hout, tot in de hardste soorten toe. Tal van sluisdeuren, steigers en ook wel schepen zijn ir de loop der eeu wen al door larven van de paalworm vernield. Reeds enkele ja»t-p heeft men bij waterbouwwerker. langs de kust met groenhart gev-irkt. Groenhart is een harde en duurzame tropische houtsoort, die in het algemeen goed voldoet. Maar nergens ter wereld zijn stammen van een groenhart te vinden, zo groot, dat men er de ko lossale balken voor de sluisdeuren van het Eemskanaal uit zagen kan. Zo viel de keus op azobé, een Afri kaanse houtsoort, die in twaalf me ter lange stammen van anderhalve meter dik soms zelfs nog 'dikker kan worden geleverd. Azobe is an derhalf maal zo zwaar als eiken hout en drie maal zo hard. De buig- vastheld is het dubbele van de buig- vastheid van eiken. Dat zijn spre kende cijfers voor de waterbouwer, en de Groningse Waterstaat had er voldoende houvast aan. Speciale machines Zelfs waterbouwend Nederland telt slechts enkele vaklui, die met zulke harde houtsoorten Iets kun nen doen. Aannemer Bosscher is daar één van. Zeven jaar geleden was hij de eerste in Nederland, die een sluisdeur van groenhart maakte. Niemand anders durfde het aan. maar Bosscher wilde het wel eens proberen. De aanschaffing van de machines is voor de heer Bosscher overigens 'n hele stap geweest. Als zoon van een molenmaker stond hij op zijn twaalf de jaar al achter de cirkelzaag. Toen in de loop der jaren steeds meer molens verdwenen uit het Ne derlandse polderland, schakelden va der en zoon geleidelijk over naar on derhoud en reparatie van houten bruggen, duikers en sluisdeuren. Ze deden het „oude werk" voor polders en waterschappen tot in de wijde omtrek, bouwden later ook zelf wel eens een brug of een deur. En al leen de laatste twee jaar reeds heeft de heer Bosscher ruim honderd deu ren voor poldersluizen gebouwd. Altijd werkte hij met hout. Tot omstreeks 1950 met eikenhout, de laatste jaren ook met houtsoorten, waar je een spijker krom op slaat als Je er niet eerst machinaal een gat in geboord hebt. Toen een ingenieur van de Water staat hem vier jaar geleden de raad gaf om die Duitse machines aan te schaffen, had Bosscher hij was De eerste minister bezocht de ge bedsbijeenkomst van Acharya Vinoba Bhave, hij kocht een exemplaar van diens boek over de Gita Hlndoe-bi J- bel) en vroeg om een paar door Acharya zelf geschreven woorden. Het had de heer Nehroe kunnen zijn, zittend aan Mahatma Ghandi's voe ten. Intussen vertelde de minister van volksgezondheid, de heer A. R. Mc- non (iedereen in Kerala heet Me- non) aan de vereniging voor het ar menhui» Palghat, dat net bedelaars probleem moet worden opgelost door particuliere instellingen, omdat de re gering maar heel weinig kan doen. De minister van financiën, de heer Achuta Menon. deelde aan de pers mede, dat de regering volledige sta tistische gegeven moet hebben voor dat zij woest land onder de boeren kan verdelen en ook dan zou er niet veel beschikbaar komen, omdat de regering het land zelf voor diverse doeleinden nodig heeft. De minister van onderwijs zei, dat hij zich volledig bewust was van de noden der onderwijzers. Hij kon hen verzekeren dat de rege ring alles zou doen wat zij kon om hun zorgen te %rerllchten. maar dat hij op het ogenblik niet kon zeggen, wat de regering zou doen. De minister voor de industrie gaf in één adem aan de industriëlen de verzekering dat zij welkom zijn en aan de arbeiders dat op hun be langen zou worden gelet. Klaarblijkelijk is het enige verschil tussen het oude en het nieuwe re gime, dat het nu communisten in con fectiepak jes zijn, die de regerings gebouwen binnengaan; tevoren waren het mensen van de congrespartij In handgeweven kleding. Voor de com munisten van Kerala rijst nu de fun damentele vraag: Is het mogelijk om communist en parlementariër te zijn of sluiten die twee begrippen elkaar zonder meer uit? Duitse minister Strauss in het huwelijk getreden De Westduitse minister van oor log, Franz Joseph Strauss, is giste ren in het huwelijk getreden met Marrianne Zwicknagl. De burgerlij ke plechtigheid gebeurde in het huis van de bruid, vlak nadat de minister een redevoering had uitgesproken voor een menigte van 40.000 mensen verzameld op het plein voor de ka thedraal van Bamberg. Na het huwelijk van deze 41 jaar oude minister van oorlog, blijft de minister van buitenlandse zaken, Heinrich von Brentano, die 53 jaar oud is, de enige vrijgezel in Adenau ers kabinet. toen 58 jaar er niet veel oren naar. „Ik ben al zo oud, mijnheer", was zijn verweer, „en nou nog zulke dure machines gaan kopen Niettemin, hij heeft het gedaan, vooral voor zijn zoon, die een tech nische opleiding volgt en straks zijn opvolger worden moet. En nu is Bosscher de man. die op zijn 62e jaar de grootste sluisdeuren van Ne derland maakt uit hout. dat eigenlijk voor die speciale machines nog te dik is. De zaag móet na enkele sne den, de schaaf drie maal op een dag worden gescherpt. Vier grote en twintig Iets kleinere deuren moeten er komen voor de sluizen bij Farmsum. In totaal is daar een Kleine drie kwart miljoen mee gemoeid een klein bedrag nog, vergeleken bij de 10 15 mil joen gulden, die het gigantische nieu we sluizencomplex met bijkomende werken zal kosten. Maar goed beschouwd moet heel dat kolossale miljoenenwerk alleen maar dienen om er die 24 houten sluisdeuren van baas Bosscher aan op te hangen. En zo gezien Is dat sluizencomplex aan de nieuwe mon ding van het Eemskanaal de machti ge kroon op het levenswerk van de ze molenmakerszoon, die na een loopbaan van 50 jaar nog voor het hardste stuk hout geen stap opzij gaat. En die nu als ware onderschei dingstekenen de littekens draagt, die scherpe machines in zijn vingers hebben gekerfd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7