Bedreigde boer in Botlekgebied moet goede kansen krijgen f KLANKBORD j Griep in Zuid-Oost Azië heeft goedaardig karakter D K.A.B. NIET ONTEVREDEN MET VOORGESTELDE COMPENSATIE ZEVEN EREDOCTORATEN BIJ UNIVERSITEITSJUBILEUM JDINSDAG 4 JUNI 1957 PROVINCIALE ZBEUW 8B COURANT VOORZITTER DELTA-COMMISSIE LANDBOUW SCHAP: Pleidooi tot aanleg van een buitenhaven in zee „De steeds verder voortgaande Industrialisatie brengt grote problemen mee. Het gebied van de Nieuwe Waterweg, met name vooral het Botlekge bied, en het eiland Rozenburg en vermoedeiyk ook Voorne en Putten, kan als voorbeeld worden genoemd. Daar wordt op spectaculaire w|jze de basis gelegd voor een belangrijk deel van onze toekomstige welvaart in een streek, welke tot voor kort nog geheel werd ingenomen door landbouwbedrijven, die over zeer goede grond beschikten. Het verlies aan cultuurgrond kan in het gebied ten zuiden van de Nieuwe Waterweg binnen de eerste 15 tot 25 jaar op 11.000 ha gesteld worden, meer dan de helft dus van de Wteringermeer. „De landbouw heeft begrip voor de noodzakelijkheid van al die maatre gelen, maar als er dan vele agrarische bedrijven het veld moeten ruimen is het niet meer dan blliyk, dat er een behoorlijke compensatie tegenover wordt gesteld. Men mag niet volstaan met enkel geld te geven, maar dient de boer voor de toekomst gelijke levenskansen te bieden". Dit is in het kort de mening van de voorzitter van de Deltacommissie van het Landbouwschap, de heer J. A. van Nieuwenhuyzen, geuit tijdens een persexcursie naar het Botlekgebied. Tijdens deze excursie werd aan de bezoekers het voorbeeld verteld van een boer. wiens bezittingen aan de in dustrialisatie tén offer moesten val len. Hem werd aanvankelijk namens de gemeente Rotterdam 6000 gebo den, maar toen het tot een onteige ningsprocedure ktoam kreeg hij 5 Va maal zoveel, of 33.000. Het eerste bod mocht dus, zo meenden onze zegs lieden reëel genoemd worden. Met een deurwaardersexploit, zo zeiden deze bestuursleden van het Landbouw schap, slaat de eenvoudige boer toch al de schrik om het hart en dreigt hij erin te lopen, Waarom, zo vroeg men zich af, kan er geen oplossing worden gevonden in de geest van de regeling, die na de Inundatie wérd getroffen en die billijk genoemd kon worden Het bouwen van een gelijkwaardige boerderij el ders zal tenminste een ton kosten, aangenomen, dat men de kans daartoe krijgt. Waarop men nog lang niet ge rust is. Verlies cultuurgrond Bij de uitvoering van de havenplan nen zal voorlopig aan grond verloren gaan ongeveer 350 ha. Mochten de hoogovenplannen doorgaan, en daarop is een rêdellike kans. dan gaat er nog eens 500 a 600 ha cultuurgrond verlo ren. Er is het oorspronkelijke plan van ir. G. C. Lange, dat voorzag in een kanaal van Maassluis naar Hellevoetsluis, als verbinding met de voorgenomen industriegebieden aan het Haringvliet. Tegemoetko mend aan de wensen van de ge meente Rotterdam, zou hij dit plan aldus gewijzigd hebben, dat hij het kanaal wil laten lopen van de Vier de Petroleumhaven naar de Bot lek, met een aftakking door het eiland Voome en Putten naar de plaats, waar het eiland Tiengeme- ten ligt, ten behoeve van de Hoek se Waard, waar eveneens indus triegebieden zijn gedacht. Buitenhaven Dr. Ir. F. P, Mesu hield tijdens de excursie een pleidooi voor het z.g. plan Van VeenMesu. Dit is van veel Ingrijpender aard. Tegenover de Brielsche Maas, die nu Is afgedamd, zou hij door de ondiepe Maasvlakte heen. een buitenhaven In zee willen graven, van enkele kilometers lengte, geschikt om er de grootste ertstan- kers te ontvangen en te lossen. In de Brielsche Maas zou dan een sluizensysteem kunnen komen. Hier heen zoii de binnenvaart voor zoveel nodig geleid kunnen worden, ter ont lasting van de Nieuwe Waterweg, die voor de grote en snelle vaart gereser veerd zou worden. In verband met de genoemde buitenhaven zou het dan eveneens nodig zijn het pierenstelsel bij Hoek van Holland grondig te her zien en eveneens dieper zeewaarts te verleggen. De binnenvaart zou langs Dordrecht geleid kunnen worden en zo het achterland kunnen bereiken. Aldus het plan Van VeenMesu. De problemen zg"n talrijk en groot, maar, zo meende men, zij zullen bin nen niet al te lange tijd opgelost die nen te worden. Men zou zelfs kunnen zeggen: de tijd dringt. Het Wereldgebeuren „Kunstenaar" W. Henderson te maken mei Iding van Loy 1 maar weinig VOORZITTER J. MIDDELHUIS: „Taak Stichting van de Arbeid naar S.E.R." Op de verbondsvergadering van de Katholieke Arbeiders Beweging, wel ke gisteren In Utrecht gehouden werd heeft de voorzitter, de heer J. Middel huis, in zjjn openingsrede uitvoerig stilgestaan bij het huurvraagstuk en de daarmee verbonden looncompensa- tle voor de werknemers. De K.A.B. Is met de regeringsbeslissing niet onte vreden, aldus de heer Middelhuis. Het primaire doel van de vakbeweging, nl. volledige compensatie niet alleen voor de laagstbetaalden, maar in het alge meen, Is bereikt. Reden tot juichen ziet de K.A.B. echter niet omdat de omstandigheden voor de hoogstgesalarieerden wat on- BETER OVERZICHT. In Washing ton gebruikt men op het ogenblik helikopters bij de verkoop van grond bezit. Belangstellenden worden met een helikopter over de te koop aange boden stukken land gevlogen. Zo kun nen zq zich de beste stukken uitzoe ken. REDDER IN DE NOOD. Een pastoor in Columbia (V.S.) trof op straat een man aan in verregaande staat van dronkenschap. Hij besloot de man naar huis te brengen. Toen hij voor de voordeur van de ongelukkige dronkaard stond, vroeg die de pastoor of hij nog niet eventjes mee naar bin nen wilde komen. De pastoor wei gerde. De dronkaard hield aan en zei: „Alsublieft, dan kan mijn vrouw zien met wie ik uitgeweest ben." ONVERWOESTBAAR. De oudste mijnwerker van Engeland, de 82-ja- rige William Bunting, deed dezer da- fen in de mgn van Handsworth in heffield zijn laatste dienst. Hg heeft in totaal 40 jaar onder de grond gewerkt. Toen hij van de kompels afscheid nam, zei hij, dat hij eerst eens een paar maanden wilde uitrus ten. Dan zou hij maar een ander baantje zoeken. Ook in Rusland wordt op de scholen veel gedaan om de kinderen de rege len van het verkeer bij te brengen waarby vooral de nadruk wordt ge legd op de speciale regels voor voet gangers, die het kennelyk ook in de Sowjet-Unie kwaad tc verduren heb beu. By de lessen wordt gebruik ge maakt van verkeerslichtende ver keersregels zijn op rym gezet, zodat ze gemakkelijk te onthouden zijn. Deze foto toont enige kinderen, die een verkeersversje opzeggen voor de (derde) klas van school in Stalin- grad. Shell Nederland viert gouden jubileum Op 6 juni a.s. zal Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage. de verkoopor ganisatie in Nederland van de Ko- land bestaat sinds 1946. Tot die tijd was de naam N.V. Bataafsche Import Maatschappij. Laatstgenoemde ven nootschap heeft echter vroeger ook een andere naam gehad, nl. de N.V.- Acetylena-acetyleengas- en benzine Maatschappij, welke in 1907 werd op gericht. In een uitgave „Toen en Nu" welke het traditionele gedenkboek vervangt, laat de jubilerende maat schappij in woord en beeld zien hoe groot de ontwikkeling is geweest op alle gebieden van liet maatschappelijk leven in de periode van 1907 tot 19o7. gunstiger worden, enerzijds door het gestelde compensatie-maximum en anderzijds tengevolge van de progres- 'e ln de belastingen. De heer Middelhuis verklaarde van mening te zyn, dat ernstig gezocht dient te worden naar wegen en mid delen die het centrale overleg van het bedrijfsleven uit de impasse kunnen helpen waarin dit de laatste jaren Is geraakt. Spreker achtte alle redenen aanwezig voor degenen die de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfs leven voorstaan, te blijven hameren op de wenselijkheid van een over dracht van een thans door de stich ting van de Arbeid uitgeoefende taak aan de Sociaal-Economische Raad. De heer Middelhuis verwacht van een dergelijke overdracht een versterking van de besluitvaardigheid van het be drijfsleven. Sprekende over de huurverhoging, verklaarde de voorzitter van de K.A. B., dat de thans door de regering ge vonden oplossing het enig denkbare systeem is. Deze oplossing voorziet nl. zowel in een volledige compensatie van de meerdere huuruitgaven met name voor de laagstbetaalden als in de beperking van de totale verhoging van de loonkosten tot het in het beste dingsrapport van de SER aanvaarde percentage van ca 2 procent van de loonsom. De heer Middelhuis deelde nog mee dat ln én der komende openbare ver gaderingen van de SER van gedachten gewisseld zal worden over de ontwik keling van de ondernemingsraden. Hg zelde van mening te zijn, dat van een bevredigende gang van zaken bjj de ondernemingsraden nauwelijks ge sproken kan worden. JConinginne-haringvan jaar, binnengebracht^ in Katwijk door de logger ..Kat- g wijk 150" ,iS maandagmiddag in het paleis te Soestdiik aan- geboden aan II.if. Koningin Juliana. De foto geeft een beeld van deze aanbieding. V.l.n.r.: H.il. de Koningin, dc burgemeester i| van Katwijk, de heer Duiker, n mevrouw TV. A. Repelacr van Driel geb. van der Willigen, dame du palais, schipper g Ouwehand en de reder C. den Duik. ,Theo en Louis d'or' voor Myra Ward en Ko van Dijk De „Theo d'Or" en de „Louis d'Or", de naar mevrouw Theo Mann-Bouw- meester en Louis Bouwmeester ge noemde gouden prijzen voor de beste prestaties in een heel seizoen bij het beroepstoneel, zijn voor het afgelopen seizoen toegekend aan Myra Ward en Ko van Dijk. De zilveren penning voor de meest opvallende prestatie in een bepaalde rol werd toegekend aan Cees Laseur en Elise Homans en de bronzen penning, voor hen, die in een andere dan een hoofdrol het meest zijn opgevallen, aan Mimi Boesnach en Johan Fiolet. De namen van de onderscheidenen zijn maandag in Breda bekendge maakt op het congres van de Ver eniging van schouwburg- en concert zaaldirecties in Nederland. Het is dit jaar de derde keer dat deze vereni ging de „Theo d'Or" en de „Louis d'Or" uitreikt. Tot het toekennen van de zilveren en bronzen penningen is dit jaar voor het eerst besloten. •erk, dat hij itallen Jaren ►et. Hh studeerde namelyk aan de dvcrstteit tc Evunston (Illinois, .8.) kunstgeschiedenis. En zyn loop- I baan lag toi dusver en h(j i* du 65 jaar, dus veel kans op verandering la er niet meer op het gebied van de diplomatie. Overigens is ook de diplo matie een kunst. Wanneer men daar van uitgaat, kan men Henderson toch een groot kunstenaar noemen. Was hij het niet, die in 1946 als directeur van het Bureau voor Midden-Oosterse en Afrikaanse zaken te Washington met succes ln dc Verenigde Naties ervoor IJverde, dat de Iraanae provincie Azcr- Deldajan na een uit de wereldoorlog daterende bezetting door dc Russen werd ontruimd? De ontwikkeling ln het Midden-Oosten had hij overigens in de oorlogsjaren ter plaatse kunnen volgen: van 1943 tot 1»45 was hg im mers Amerikaans ambassadeur in Irak. Een Jaar of vijf na ztjn succes in de Verenigde Naties werd hij benoemd tot ambassadeur in'hct land, dat van dat succes had geprofiteerd: in Iran. En ongetwijfeld heeft hij met zijn di plomatieke talenten kans gezien om daar dc goede naam van de Verenig de Staten hoog te houden. Inmiddels heeft Henderson weer een belangrijke functie gekre gen op het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken te Washington. En het was in die hoeda nigheid. dat hy toch weer eens een reisje naar hot Midden-Oosten heeft ondernomen. Ditmaal een tochtje van Kroesjtsjews voorstellen voor V.S. onaanvaardbaar Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een verkla ring uitgegeven over het Interview dat de Rus Kroesjtsjew aan de Ame rikaanse televisie verleend heeft. In de verklaring wordt gezegd dat de Sowjet-regèring naarmate zij blijk uuJlffiuiJSS geeft, aanvaardbare overeenkomsten korte duur. maar een zeer belangrijk te willen bereiken, een welwillende - ontvangst zal krijgen van volk en re gering der Verenigde Staten. Doch het voorstel van Kroesjtsjew de Amerikaanse troepen uit Europa terug te trekken In ruil voor het ver trek der Russische troepen uit de sa- tellietlanden. werd door een woord voerder van het ministerie onaan vaardbaar genoemd. De woordvoerder, Luther Reid, on derstreepte het Amerikaanse verzet tegen een gang van zaken waarbij Russische troepen nabij het hart van Europa gestationaeerd zouden blijven terwijl de Amer. troepen zich aan de andere zijde van de oceaan zou den bevinden. Indonesiërs braken in bij politie op Nieuw-Guinea Enkele weken geleden hebben drie van een uit Indonesië in Nieuw-Gui nea binnengekomen groep personen, die in Fakfak in afwachting van te rugzending naar hun land van her komst bewegingsvrijheid genoten, kans gezien ln te breken in een poli tiekazerne en met medeneming van een aantal vuurwapens het binnen land in te vluchten. Zij werden daarbij geholpen door een Chinees. De politie zette onmiddellijk een achtervolging ln, waarby zij steun kreeg van de plaatselijke bevolking. De drie vluch telingen konden worden gearresteerd. Vredestein Rubber geeft veertien procent dividend Het bestuur van de N.V. Rubberfa briek Vredestein te Loosduinen zal aan de eerstdaags te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor stellen een dividend uit te keren van 14 procent, t.w. 4 procent in contan ten en 10 procent belastingvrij in aan delen ten laste van ae agioreserve. Het ligt in het voornemen coupures van nominaal 100 te creëren. Amsterdamse Gemeente Universiteit 325 jaar In de grote zaal van het Concertge bouw te Amsterdam heeft prof. dr. M. W. Woerdeman maandagmiddag de plechtige zitting van de senaat van de Amsterdamse Gemeente Universi teit geopend, waarop zeven eredoc toraten werden verleend. Deze bijeenkomst leidde de viering in van het 325-jarig bestaan van de universiteit. De zeven eredoctoraten werden verleend aan ds. J. J. Buskes in de theologie, aan prof. Max. Gutzwiller, hoogleraar in de rechtswetenschap pen te Freiburg, in de rechtsgeleerd heid, aan prof. dr. N. H. Swellengre- bel (buitengewoon hoogleraar in de parasitologie) in de geneeskunde. Prof. dr. W. J. Jongmans, tot 1950 bijzonder hoogleraar in de palaeophy- tologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, werd het eredoctoraat in de wis- en natuurkunde verleend, dat in de letteren en wijsbegeerte kreeg dr. H. E. van Gelder, voormalig hoofa van de Haagse gemeentedienst voor kunsten en wetenschappen, prof. G. L. Gonggrijp (buitengewoon hoogleraar in koloniale economie te Amsterdam) werd het eredoctoraat in de economi sche wetenschappen en senator James W. Fullbright uit Washington dat in de politieke en sociale wetenschappen verleend. Ter gelegenheid van het jubileum werden tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw drie hooglera ren van de universiteit benoemd, te weten prof. mr. H. R. Hoetink. hoogleraar in de rechtsgeleerdheid, prof. dr. A. M. J. F. Michels, bui tengewoon hoogleraar in de experi mentele en technische natuurkunde en prof. dr. H. J. van der Schroeff. hoogleraar in de bedrijfshuishoud- - kunde. Minister Cals heeft op het podium deze en andere koninklijke onder scheidingen aan de betrokkenen uit gereikt. GESPREK MET DR. M. F. POLAK (Van onze Haagse redacteur) Er is enige ongerustheid gerezen door het bericht, dat de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdam se Lloyd in Nederland aangekomen is, terwijl zich enkele personen aan boord zouden bevinden, besmet met het virus, dat de grote influenza-epi demic in Zuid-Oost Azië heeft veroor zaakt. In dit bericht werd de vrees uitgesproken, dat deze griep nu ook in Nederland zal uitbreken. Zijn de kansen op een griepepide mie in Nederlaiid en in het algemeen in andere landen dan Zuid-Oost Azië inderdaad groot? Wij hebben hierover een gesprek gevoerd met dr. M. F. Polak, epide mioloog van de geneeskundige hoofd inspectie van de volksgezondheid, die de „Willem Ruys" een volkomen on belangrijke factor in de verspreiding van de griep hier te lande noemde. Er zijn namelijk honderden wegen, waarlangs een influenzavirus zich kan verspreiden. Eigenlijk is een schip daarvoor nog onbelangrijker dan een vliegtuig, omdat de reis lan ger duurt en onderweg zo nodig maatregelen getroffen kunnen wor den. De influenza wordt veroorzaakt door een virus, waarvan verschillende soorten bestaan. Er zijn twee hoofd groepen, namelijk A en B, waarbin nen weer vele varianten voorkomen. Groep B toont in de regel minder in drukwekkende verschijnselen dan groep A. Het virus van groep B komt meer lokaal, dat wil zeggen: het heeft geen groot verspreidingsgebied. Griepepidemieën worden bijna al tijd door een virus van groep A ver oorzaakt. Opvallend is, dat, als men dc epidemieën van de laatste decen nia bestudeert, blijkt dat zij bijna steeds door verschillende varianten werden veroorzaakt. In Zuid-Oost Azië is nu weer een nieuwe variant waargenomen. Goedaardig karakter Een gelukkige omstandigheid is. dat de griep in Azië thans een goed aardig karakter draagt. Wel is een aantal sterfgevallen gerapporteerd, doch de westerse medici"zijn er geens zins van overtuigd, dat daarbij influ enza inderdaad de doodsoorzaak was. Het staat evenmin vast. dat we hier een groot aantal griepgevallen of zelfs een griepepidemie zullen krij gen. Als de griep toeneemt, dan is niet te bepalen, wanneer dat zal zijn. Tot dusver kwamen griepepidemieën in ons land bijna uitsluitend in de winter voor. Dat kan ook nu wel weer het geval zijn. Het virus wordt onvermijdelijk in gevoerd, maar het kan ook wei zijn. dat het geen vaste voet aan de grond krijgt. Daarvan is op het ogenblik niets te zeggen. Het is uiteraard wel van het grootste belang dat de griep tegen gehouden of zo snel mogelijk terug gedrongen wordt. De ziekte zelf is goedaardig, doch als er zeer veel pa tiënten zijn, ontstaat een ontwrich ting van het economisch leven. Wat we dus moeten doen? In de eerste plaats ons in het geheel niet laten verontrusten door iets, waarvan we niet eens de zekerheid hebben dat het komt en in de tweede plaats zor gen, dat we goed gezond zijn en zo hygiënisch mogelijk leven. Hij maakte immers gisteren tc Karat sjl een vergadering mee van het Bag- dadpact. Ongetwijfeld heeft hg er verscheidene kennissen ontmoet. Er waren ministers present uit alle lan den, die bij het Bagdadpact zijn aan- Sesloten. Tot die landen behoren, bc- alve Engeland, Turkye en Pakistan ook Irak en Iran. de landen waar Hen derson de Verenigde Staten heeft vertegenwoordigd, De Verenigde Staten maken nog niet officieel deel uit van dit „Turks-Iraakse Verdedigings verdrag". maar er zaten toch al Ame rikanen in enkele commissies, zoals de economische. Op Bermuda hebben Amerika's president Eisenhower en de Britse premier MacmiUan onlangs afgesproken, dat Amerika ook tot ae militaire commissie zou toetreden. En de taak van Henderson op de verga dering m Karatsjl was nu. dc officiële uitnodiging in ontvangst te armen en meteen het bevestigende antwoord te laten horen. Amerika's toetreding tot de bt- Jangryke militaire commissie maakt het mogelHk dat verte- f enwoordigers van de verenigde Sta- en m de toekomst meedoen bij het opstellen van militaire plannen. Wan neer de militaire deskundigen van de vyf andere staten de hoofden bij elk aar steken, zal dc machtige Ameri kaanse stem ook klinken. De opdracht waarmee Henderson naar Karatsjl ia gereisd, past dan ook in de nieuwe Amerikaanse politiek voor het Mid den-Oosten, die hij waarschijnlijk zelf mede heeft uitgestippeld. Volgens die „Eisenhowerdoctrinezal Immers aan de landen in dat gebied niet al leen economische, maar ook militaire steun worden verleend ingeval van communistische agressie. Wanneer tussen een groep landen in het Mid den-Oosten en Amerika een zo nauwe militaire band bestaat, als nu wordt gesmeed, zal dat aan dc preventieve uitwerking van de Eisenïlowerleer alleen maar ten goede komen. DIPLOMA HENDERSON conferentie te Karatsjl Ons land komt duizenden automonteurs tekort Ons land komt duizenden auto monteurs tekort. Dit werd opnieuw geconstateerd tijdens de jaarverga dering van de automobiel technische club A.T.C. Van deze club zijn voor namelijk bedriifschefs in de auto- en transportbranche lid. De garages zijn overbelast met re paratie-opdrachten. Voor onderhoud en reparaties moeten de chefs het vaak door gebrek aan personeel op een akkoordje gooien, waardoor de veiligheid van de auto's in het ge drang komt. De stichting vakopleiding monteurs V.A.M. schat, dat ons land in 1960 voor garages en bedrijven 11.850 monteurs tekort zal komen. Het is thans normaal, dat één op de vijf werknemers per jaar het vak ver laat. Niet alleen emigratie- en prijs politiek zijn hieraan debet. Haarlemse jongelui gepakt wegens motordiefstallen Als verdacht van diefstal, verduis tering en heling van dertien brom fietsen. vijf fietsen en eea motor, heeft de Haarlemse politie twaalf jongens van 17 en 18 jaar. allen leer- lingen van middelbare en muloscho- I len. aangehouden. Acht van hen zijn ingesloten. De opbrengst moet be- I stemd zijn geweest voor aankoop van grammofoonplaten en voor bezoek aan bioscopen. Een gestolen brom- fiets (van 700 gulden) werd in het Spaarne geworpen. Tegen twee meisjes is proces-ver baal opgemaakt wegens iovriding. Op gestolen bromfietsen hebben zij tochtjes gemaakt. In zwembad verdronken De 18-iarige etaleur P. J. p. uit Bussum is zondagmiddag in het zwembad Crailoo (aan de weg var. Hilversum naar Bussum) verdron ken. De jongeman kon niet zwemmen. Het ongeluk kwam aan het licht toen een andere jongen die in het diepe bassln had gedoken, de badmeester waarschuwde dat hij op een mense lijk lichaam was gestoten. Spoedig daarna ls het slachtoffer naar boven gebracht. De anderhalf uur lang toe gepaste kunstmatige ademhaling ver mocht evenwel niet de levensgeesten weer op te wekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5