B. en W. wijzigden aanbeveling voor curator van Gymnasium Zeeuwse Almanak UITGEBREID WERKPROGRAMMA VOOR C.J.M.V. VASTGESTELD DEFENSIE-STUDIEGROEP OP BEZOEK IN ZEELAND MARKANTE AGRARIËR NA 40 JAAR UIT ZEELAND TEVREDENHEID OVER ZEEUWSE SNELTREIN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 JUNI 1W07 RAAD MIDDELBURG Ds. W. Dijckmeester werd met 12 tegen 5 stemmen benoemd DE RAAD VAN MIDpELBURG benoemde gistermiddag: tot curator van het Stedelijk Gymnasium ds. W. Dijckmeester, Ned. herv. predikant. Hy zal de vacature vervullen, die was ontstaan door het overlijden van ds. 1\ J. van Voorst Vader. Vóórdat tot stemming over deze benoeming werd over gegaan, ontstond een korte discussie tussen de voorzitter, burgemeester mr. dr. N. Bolkesteln en do heer L. A. Schenk (v.v.d.) over de vraag, wó&rom de aanbeveling van het curatorium door B. en W. was gewijzigd. Aanvan kelijk luidde deze aanbeveling namelijk 1. ds. I. J. van Houte en 2. ds. W. Dijckmeester, doch de volgorde was door het college van B. en VV. veranderd. „YVaarom is dat gebeurd?" zo wilde de heer Schenk weten. De burgemeester zette uiteen, dat het een traditie is een der plaatselijke hervormde predikanten te benoemen als curator van het gymnasium, doch deze predikant was dan steeds de or thodoxe richting toegedaan. Het was B. en W. gebleken, aat in orthodoxe kring veel waarde werd gehecht aan deze plaats in het curatorium en om dat nu de orthodoxe groep groter is dan de vrijzinnige niet alleen in Middelburg, maar in geheel Zeeland en ornaat het gymnasium steeds veel leerlingen van protestants-ortho doxe huize telt. meenden B. en W. de volgorde van de aanbeveling te moe ten wijzigen. Het curatorium bestaat bovendien uit 6 leden, waarvan tot dusver 3 rechts en 3 links zijn georiën teerd en ook dit evenwicht wensten B. en W. te handhaven. Met nadruk verzekerde de bur gemeester, dat hier geen sprake was van discriminatie van perso nen of van een bepaalde groep, doch dat alleen het belang van de school met name speelt hier de goodwill bij de orthodox-protestan ten een rol aan deze wijziging teil grondslag had gelegen. De heer Schenk toonde zich echter door deze verklaring niet tevreden ge steld. „Het curatorium van de school heeft zich kennelijk op een breder standpunt gesteld dan B. en W." meende hij. „Immers, sinds enkele ja ren is er een kentering ingetreden in de situatie der Hervormde Gemeente te Middelburg en is de predikant der Vrijzinnig Hervormden, in casu ds. Van Houte, volwaardig hervormd predikant. B. en W. tonen nu met dit voorstel niet het juiste begrip voor deze groei te bezitten". De heer Schenk wees er nog op, dat ds. Van Houte reeds anderhalf g;ar in Middelburg werkt en ds. ijekmeester slechts enkele maan den. Dit in aanmerking genomen vond hij de aanbeveling van B. en Vlissingse Nutsspaarbank in de maand mei Het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank is in mei toege nomen van f 15.351.635,08 tot f 15.490.847,79. Er werd gedurende deze maand ingelegd f 773.454,53 en f 034.241,82 terugbetaald, een verschil dus van f 139.212,71. Er werden 192 nieuwe rekeningen geopend en 101 re keningen afbetaald, waardoor het aantal rekeningen steeg tot 23.108. De inleg van het schoolsparen bedroeg 3.136.80; uit de spaarbusjes kwam f 4.049,61. Hoofdkantoor: inleg t 458.128,56, terug betaald 327.699,02, tegoed 1 10.157.270,93. Souburg: inleg f 10,193,80: terugbetaald 14.407,82, tegoed f 45.186,96. Wolphaartsdijk: inleg 15.167,14, terug betaald 9.404,40, tegoed 581.665,80. Goes: inleg 173.295,47, terugbetaald 195.702,09, tegoed f 2.990.090,53. Tcrneuzen: Inleg f 19.454,—, terugbe taald f 25.480,98, tegoed 488.655,39. Zaamslag: inleg f 3.806,45, terugbetaald 25.486,98, tegoed 95.718,98. Axel: inleg f 6.632,88, terugbetaald 8.519,20: tegoed f 121,650,50. Kortgene: Inleg 44.019,62, terugbetaald 18.822.—, tegoed f 117.561,36. Kapelle: Inleg f 4.132, terugbetaald 7,504,45, tegoed f 62.241,40. W. wel degelijk een achterultstel- ling van de vrijzinnige predikant. Waarop de burgemeester nogmaals met nadruk verzekerde, dat hier géén sprake van discriminatie was. Mr. P. van Empel (cii.) meende, dat het steeds een traditie was de oudste hervormde predikant te benoemen. Waarom ls nier van afgeweken De burgemeester verklaarde evenwel van deze traditie niet af te weten. Tenslotte werd tot stemming over gegaan, waarbij 13 stemmen op ds. Dijckmeester en 5 op ds. Van Houte werden uitgebracht. BENOEMINGEN. De raad benoemde voorts een aantal leerkrachten aan de gemeentelijke op leidingsschool voor kleuterleidsters, benoemde de heer C. G. van der Lin den als leraar aardrijkskunde in vas te dienst aan het Gymnasium en mevr. dr. J. Uri tot tijdelijk lerares natuur lijke historie aan hetzelfde instituut. Een aantal voorstellen ging zonder hoofdelijke stemming en zonder dis cussie onder de hamer door, o.a. me dewerking op grond van de l.o.-wet aan de uitbreiding van de u.l.o. aan de Olmenlaan. LENING. Een vaste lening werd aangegaan van 84.300 bij de Bank voor Neder landse gemeenten, die daartoe door institutionele beleggers ln staat werd gesteld. Op een vraag van de heer A. J. Kaland (c.h.) zette de burgemees ter uiteen, dat dit bedrag door de bank werd vastgesteld op grond van de bouwactiviteit in de woningwetbouw in het verleden. Uiteraard is deze re geling voor Middelburg bijzonder on gunstig, omdat de toen geldende bouwvolumeregeling praktisch geen woningbouw toestond. Deze onjuiste bouwvolumeverdeling wordt nu bij het beschikbaar stellen van deze lening nog eens toegepast. B. en W. hebben daartegen geprotesteerd ook Ged. Staten zijn dit van plan maar tot dusver zonder resultaat. De burgemeester illustreerde de on juistheid van de bouwvolumeregeling 'nog met de mededeling, dat Zeeland dit jaar naar bouwcapaciteit laag ge schat 250Q woningen kan bouwen, waarvan slechts 500 volgens het of ficiële volume. De volgende vergadering werd vast gesteld op maandag 24 juni a.s. VERGADERING PROVINCIALE COMMISSIE Bondsdag 1958 wellicht in Bergen op Zoom In een zaterdag en zondag te Hoek gehouden weekendvergadering van de Provinciale Commissie van het C.J.M. V. is een uitgebreid werkprogramma voor het seizoen 1957-'58 vastgesteld. Zo zullen tussen 80 september en 5 oktober in de gehele provincie „start" Vergaderingen worden georganiseerd. Op 26 en 27 oktober zal er voor de ver schillende jongerenorganisaties een centraal leidersvveekend op Hedenes- se worden gehouden, waar gesproken zal worden over de betekenis van de muziek en van de Bijbel voor het werk op de verenigingen. Voor 15 februari 1958 is een voor jaarswerkvergadering te Goes ge pland, terwijl zal worden nagegaf" 1958 in Bergen~op "Zoom te doen hou den, gezamenlijk met de Brabantse C. JJM.V.-ers. Het jaarlijkse Zeeuwse weekend op de Ernst Sillemhoeve is voor 1958 bepaald op 9 en 10 maart- Het bezoek aan de afdelingen zal dit winterseizoen alleen geschieden aan de jongensclubs. Voorts zal de heer J. Sinke weer cursussen voor jongens- clubleiders en C.J.M.V.-bestuurders geven. Op Dankdag 1957 wordt geza menlijk met andere verenigingen en bonden een Europa-dag georgani seerd. Ook is medewerking gevraagd voor een forumavond over het. Delta plan. welke op 4 plaatsen in Zeeland wordt gehouden. Bij de opening van deze weekend vergadering drong de voorzitter van de P. C., de heer C. Leunis uit Terneu- zen aan op een intensieve arbeid in ringen, afaelingen en P.C., daar vol gens de statistieken over de laatste 5 jaren ook in Zeeland een teruggang in het aantal leden op de jongensclubs en de jongemannenverenlgingen valt waar te nemen. Verder wenste de voorzitter de op Hemelvaartsdag nieuw benoemde bondsbestuurder, de heer H. Eversdijk VAN iW« TOT DIEPVRIES. In IJzendijke heeft men lang ge ijverd voor ee» diepvrieskluis. Nadat er ai enkele vergaderingen over dit onderwerp werden gehouden, zijn de fiannen tlians zover gevorderd, dat Jzendijke vrijwel zeker zyn diep vriesinstallatie krijgt. Kr zijn in ieder ëeval al voldoende belangstellenden, [et comité voert nu onderhandelin gen om een geschikte ruimte voor deze kluis te verkrijgen. Maar ook dat zal wel lukken, zegt men in IJzen dijke. CONVERSATIE Het. was een opgewekte groep be jaarden uit een van de dorpen op Walcheren, die per autobus en met particuliere auto's op pad ging voor de jaarlijkse, eendaagse trip. Ze voerden onderweg een levendige conversatie en met name de land bouw had vrfjwcl aller aandacht. Uitvoerig en met grote kennis van zaken besprak men de stand van de gewassen op het Walcherse en Be- veïandse land. Zo pratend schoot de tijd flink op en reed men veel vlugger dan de meesten verwacht hadden het goede Zeeland uit en Brabant in. Het land schap wisselde; inplaats van al de gewassen, die op de Zeeuwse klei ge dijen en die zo rijkelijk stof tot pra ten hadden geschonken, werden het bossen. En 'tevreden sprak één der mannen: „Ziezo, nu kunnen we gaan slapenwant da's toch waardeloos..." BIJEN IN BOOM. Er ontstond onder voorbijgan gers in de Badhuisstraat te Vlis singen bijna een paniekstemming, toen plotseling een dof grommen de zwerm bijen in een boom neer streek. De heer Bil van de Singel in Vlissingen toonde zich echter bijzonder koelbloedig, want met een net schepte hij alle bijen keu rig weg en borg ze veilig op. Nie mand kreeg een prik NA HET HENGELEN. Na de internationale hengelwed- strijd, die op tweede pinksterdag langs-de dijken bij Sint-Annaland wordt gehouden, staat er nog meer op het programma voor dit. dorp. Na afloop van de hengelwedstryd con certeert 's middags van half drie tot vier uur de plaatselijke muziekvere niging „Accelerando". Verder is er ook nog een voetbalwedstrijd tussen WHS en Smerdiek. GROEP. Zondag hebben weer vele mensen „Walcheren op zijn mooist" gezien. De grootste groep kwam ongetwijfeld uit Den Haag. Niet minder dan 240 mensen van de afdeling Spoorwyk, Den Haag van de VARA arriveerden in Vlissingen, gebruikten daar de luncli en vertrokken vervolgens naar Middelburg, waar „Miniatuur Wal cheren" werd bezichtigd. FEEST. In Ctinge was het feest, want daar vierde het echtpaar Sellers—Buyse onder grote belangstelling de gouden bruiloft. De gehele buurt was ver sierd en de fanfare „Weldoen door Vermaak" bracht de echtelieden een serenade. uit Kapelle, geluk met deze benoe ming. Besloten werd zo enigszins mo gelijk een aparte ring Noord Beveland te vormen. Tot dusver vormen de Noord Bevelanders één ring met Zuid Beveland. De zomerreis naar Lustin (B.) kan geen doorgang vinden we gens te geringe deelname. Geprobe/rd zal worden om voor volgend jaar een boottocht langs de Rijn te organise ren. Voor de a.s. kampen voor de Zeeuwse jongensclubs in Leusden blijkt grote animo te bestaan. Zaterdagavond hield de districtsbe stuurder, de heer J. Sinke een boek bespreking over het jeugdvraagstuk, terwijl de plaatselijk predikant, ds van Meeuwen de dagsluiting hield. Zon dagmorgen werd gezamenlijk de kerkdienst in de herv. kerk te Hoek bijgewoond. De beer M. Allewyn uit Goes sprak 's middags het slotwoord voor dit weekend. Engels zeiljacht liep op Zierikzeese havendijk Het Engelse zeiljacht „Gratitude", een fraaie tweemaster van 50 ton, is zaterdagavond vroeg in de haven van Zierikzee aan de grond gevaren en heeft tot 's nachts 4 uur vastgezeten op de oostelijke havendijk, enkele tien tallen meters voorbij de plaats, waar men thans bezig is met net bouwen van de keersluis. De bemanning van het jacht bestaat uit 4 personen. De kapitein, luitenant-kolonel L. C, Roy- le uit Brixham deelde zondagmorgen mede, dat het jacht uit het roer was gelopen als gevolg van de zuiging van de provinciale boot Koningin Em ma die om 8 uur de haven had verla ten. Het jacht kwam uit Rotterdam en was via Zierikzee op weg naar Vlis singen. In de loop van de week zal het de haven van Zierikzee verlaten. Het schip dat een diepgang heeft van 2 meter werd niet beschadigd. De ha vendijk liep evenmin schade op. Jongen uit Brouwershaven op nippertje gered De elfjarige M. Tanis te Brouwers haven viel in het havenkanaal, toen hij stokken in het water gooide cn daarbij zijn evenwicht verloor. Een vriendje van hem vergat door de schrik de bemanning van een nabij gelegen kleischip tc waarschuwen. Gelukkig echter zag een schippers knecht, dat de knaap te water was geraakt. Met een roeiboot gelukte het hem de jongen, die reeds enige malen kopje onder was gegaan, van de verdrinkingsdood te redden. Zeeuws Landjuweel Door het wegvallen van een zin uit het verslag van het eindrapport van het vierde Zeeuws Landjuweel is een verkeerde indruk gevestigd met be trekking tot het organiseren van een nationaal landjuweel en het spelen onder beroepsregie. Het eindrapport suggereert niet, dat andere provincies moeten overgaan tot het toneelspe len onder beroepsregie, maar wel tot het instellen van een provinciaal land juweel, waarvan de winnaars kunnen uitkomen in een nationaal landjuweel. TOURNEE VAN VIJF DAGEN De staf cn de cursisten van liet de fensie-studiecentrum Nederland brengen momenteel een vijfdaags be zoek aan Zeeland oni 'n aantal plaat sen die voor de verdediging van het gewest van belang zijn in ogenschouw te nemen. Gisteren is het gezelschap, dat uit ongeveer dertig personen bestaat in do provincie aangekomen. By Rilland werden de heren verwelkomd door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Men bracht op deze'eerste dag onder andere een bezoek aan de vliegbasis Woens- drecht en aan Avïolanda. De missie staat ondier leiding van de luitenant- generaal der cavalerie Th. E. E, H. Mathon. Tijdens de grote (winter)cursus van het defensie-studiecentrum is in de afgelopen maanden de provincie Zeeland aan de orde geweest. Men be- (Slot van pag. 1) mét dr. P. J. H. van Ginnelten, se cretaris van de bond van coöpera tieve suikerfabrieken, heeft hy zich zeer beijverd voor het verkrij gen van overheidssteun voor deze industrie. In de concurrentiestrijd, waarbij in 1935 de jaarnotering van de suiker in Amsterdam zelfs daalde tot 3.85 per 100 kg, dreig de de Nederlandse suikerindustrie te gronde te gaan. Na veel moei zaam werk gelukte het hun de overheid van de noodzaak om hulp te verlenen te overtuigen, waar mee eigenlijk tegelijkertijd het baanbrekende werk was verricht voor de daarop gevolgde crisis maatregelen voor andere land- bouwprodukten. Een interessante tijd noemt de heer Van Vloten ook de tijd na 1944, toen de zwaar gebombardeerde fabriek Dinteloord moest worden herbouwd om een grote rol te gaan spelen by de suikervoorziening van ons land door het raffineren van import-suiker. De grote uitbouw van deze fabriek, wel ke nu met de twee andere V.C.S. fa brieken, ongeveer een derde van de Nederlandse suikerproduktie (plm. 120.000 ton) voor haar rekening neemt, is voor een groot deel aan de thans afgetreden voorzitter te dan ken. Maar het voornaamste werk heeft de heer Van Bommel van Vlo ten wel verricht door in 1947 met veel takt en wijs beleid de fusie van de drie coöp. suikerfabrieken Dinteloord, Ze venbergen en Roosendaal tot stand te brengen. Het zou te ver voeren om hier nog zijn vele andere verdiensten op het gebied van de suikerbietenteelt en -.verwekking-te schetsen. EEN MOOIE TIJD ,.'n Mooie tijd" noemt de heer., Van Bommel van Vloten verder de periode waarin hij zitting had in het college van Ged. Staten. In 1923 deed hij zijn intrede in de politiek, eerste als raads lid voor de Vrijheidshond te Goes. Tot 1930 had hrj in deze gemeenteraad zit ting. waarvan in 1927 nog korte tijd als wethouder, toen hij als zodanig de heer D. D. v. d. Bout opvolgde. By zyn benoeming tot lid van <Ie Prov. Staten nam hij ontslag als raadslid, daar hij direct ook als opvolger van de heer Van der Weyden tot Gedeputeer de werd benoemd. Tot 1940 en van '44 tot 1946 heeft de heer Van Bommel van Vloten zich met grote interesse aan deze provinciale bestuurstaak ge wijd, waarbij liij zich met name de behandeling van de financiële aange legenheden tot taak zag. Hij maakte ook de grote uit breiding van de provinciale boot diensten mee, terwijl hy zich verder veel bezig hield met de polder- en waterschapszaken. Zoals men zich zal herinneren heeft hij na de bevrijding warm gepleit voor het vormen van dijkringen in het be lang van een oeververdediging en een billijker verdeling van de daaraan verbonden lasten. Na zijn periode als G.S. heeft hij als voorzitter van een studiecommissie op dit gebied, hier over nog een rapport aan het provin ciaal bestuur uitgebracht. Voorts had o.a. de watervoorziening zijn grote be langstelling; tot 1952 ls hij president- commissaris van de Waterleiding Mij. Midden Zeeland geweest. Allemaal functies, waarin hij op gedegen wijze de Zeeuwse belangen heeft gediend. De heer Van Bommel van Vloten vindt het wel jammer Zeeland te moe ten verlaten, maar een nieuwe, mooie taak in Wageningen wacht hem. Reeds sinds 1952 was h{j president-cu rator van <ïe Landbouwhogeschool, doch nu hy de wijziging van de wet op het hoger landbouwonderwijs als voorzitter van het bestuur werd be noemd, is zyn dagelykse tegenwoor digheid aldaar gewenst. Donderdag 6 juni a.s. zal er In hotel „De Korenbeurs" te Goes een af scheidsreceptie 7.yn. Zonder twyfel zullen vele Zeeuwen hier aanwezig zyn om tegenover de scheidende van hun dankbaarheid en waardering te getuigen! Koninklijke onderscheiding voor brandweercommandant Dezer dagen Werd de heer L. Geus te Kwadendamme onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dit eremetaal werd de 65-jarige verleend, omdat hij veertig jaar lang lid is van de plaatselijke vrijwillige Drandweer, waarover hij 15 jaren het commando voerde. De jubilaris is voorts een be kende figuur op 't gebied van vereni gingswerk Reeds 45 jaar is hij lid van de muziekvereniging „Con Affez- zione", die hem zondagavond spon taan een serenade bracht. Daarbij was ook de burgemeester, mr. H. J. M. Stieger, aanwezig. De stoet werd ge completeerd door dé leden van het brandweerkorps in „vol tenue". „Wie was Rembrandt?" In de hal van het Middelburgse stadhuis begint vandaag (dinsdag) een tentoonstelling over de schilder Rembrandt onder de titel „Wie was Rembrandt?" Aan de hand van een met zorg ingerichte expositie van een collectie foto's met Nederlandse bij schriften krijgt de bezoeker een dui delijke indruk van Rembrandts leven, wereld, werk en faam. Deze tentoonstelling duurt tot en met dinsdag 25 juni a.s. en is elke werkdag geopend van 1012 uur en van 1417 uur. Dinsdag en donder dag kan men de expositie bovendien bezichtigen van 19-22 uur. Op tweede pinksterdag en de dinsdag na Pink steren is de tentoonstelling geopend van 1216 uur. Des zondags is het geheel gesloten. Zondag ls de zomerdienst- regeling van de spoorwe gen in werking getreden. Zoals bekend, betekent dit voor Zeeland een belang rijke verbetering van ae treinverbindingen met het westen. Iedere werkdag, behalve 's zaterdags, rijden er nu vijf sneltreinen rechtstreeks van en naar Amsterdam. Met een van die treinen zijn we meege reden om verschillende passagiers te vragen welke voordelen deze snellere verbinding voor hen mee brengt. De heer H. Heuckeroth, chef van de buitendienst van een Haagse firma in technische apparatuur, vertelde dat hij welbewust de sneltrein had gekozen, omdat hij hierdoor bijna veertig minuten tijd kon rïeflyker maar bovendien belangrijk voordeliger. De kortere rijduur is ook voor de heer C. Pierens uit Vlissingen, derde stuurman op de Willem Ruys, een niet te onderschatten voor deel. Na zeven weken va ren heeft hij tien dagen verlof, dat echter nog on derbroken wordt door wacht lopen op het schip in Rotterdam. „Ieder uur in de trein doorge bracht, is voor mij ver knoeid", zo zei hij. De heer M. J. van Min nen, inspecteur van een brandverzekeringsmaat schappij in Middelburg, is een slechte klant van dr. Ir. P. Q. den Hollander: hij heeft een auto. Maar nu hij samen met zijn echtgenote van een vakantie in het Schwarzwald gaat genie ten, verkiest hij toch de trein en in het bijzonder de Moeder en zoon Borstelaar .Mevrouw Van den Herik niet meer overstappen .vinnen. Tijd is nu eenmaal geld voor een zakenman. De heer Heuckeroth, die voor een bespreking met Rijkswaterstaat in Vlissin gen moest zijn, had zelfs Koudekerke en haar in Den De heer C. Pierens igeen tyd verknoeien zijn auto op stal laten staan. Op de lange afstand vindt hij reizen per trein niet alleen rustiger en ge- weekends bij elkaar gen. Veel vrije tijd heeft hij echter niet, zodat iedere minuut, op de reis gewon nen, welkom is. Aan de an dere kant kan de 72-jarige weduwe Borstelaar cr nu ook eerder toe komen eens naar Den Haag over te wippen. Als je benen wat stram beginnen te worden, dan is overstappen wel een handicap voor je, zo zei ze. Zo blijkt wel, dat de snel trein reeds vanaf zijn in trede in Zeeland populair aan het worden ls. De nieu we dienstregeling zul ln het begin nog wel wat ver tragingen met zich mee brengen. maar weldra zal het weer gaan, zoals we het weekend nogal eens van de spoorwegen gewend by zijn moeder doorbren- zijn: la minute. elektrische sneltrein. Niet in de eerste plaats vanwe ge de snelheid, want die telt niet zo in je vakantie, maar wel omdat je daarbij niet in Roosendaal hoeft over te stappen, hetgeen minder gezeul met bagage betekent. De rechtstreekse verbinding bracht ook min der zorgen en zweetdrup peltjes met zich voor vader en moeder Van den Herik uit Papendrecht, die met hun kleuters Harry, Theo en Attie van vakantie in Zierikzee terugkeerden. Van alle voordelen van de sneltrein profiteren de weduwe J. Borstelaar uit >erkte zich daarbij niet tot de mili taire verdediging, maar ging ook fun damenteel in op de burgerlyke defen sie, de economische en geestelijke weerbaarheid. Daarbij kwamen bij voorbeeld ook agrarische kwesties en de voedselvoorziening aan de or de, Onder de heren die gedurende de afgelopen winter de cursus gevolgd hebben was een aantal Zeeuwen, onder andere de burgemeesters van Vlissingen, Zierikzee en Terneuzen en enkele provinciale en rijksfunctiona rissen, alsmede leidende figuren uit de organisatie Bescherming Bevol king. De eerste dag van de tocht door Zeeland werd afgesloten met een di ner in de Korenbeurs te Goes, waar men ook bleef overnachten. Heden ochtend te ca. negen uur vertrekt mén naar Zeeuwsch-Vlaanderen. In de ochtenduren toeft men in het oos telijk gedeelte. Hedenmiddag rijden de heren naar West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De nacht wordt doorgebracht te Cadzand. Woensdag en donderdag vertoeft men op Walcheren, waar onder meer een bezoek zal worden gebracht aan de Kon. Mij. „De Schelde". Ook staat een ontvangst, door de commissaris der koningin op het program. Belde dagen wordt overnacht ln Vlissingen. Vrydag tenslotte wordt het bezoek afgesloten met een tocht naar Schou wen. Een vaartuig van de rijkspoli tie te water brengt liet gezel schap naar Zierikzee. Haag woonachtige zoon. De neer P. Borstelaar wil Vlissinger op gestolen motorfiets naar meisje De 24-jarige jongeman H. te Vlis singen kwam zaterdagavond tot de onaangename ontdekking, dat hy geen geld genoeg had om naar zijn meisje in Best (Noord-Brabant) te reizen. H. bleek evenwel niet voor één gat te vangen, want zonder gewetens bezwaren eig"cnde hy zich een motor fiets toe, die voor een woning in de Van Dishoekstraat stond. De eigenaar van de motorfiets, ze kere K., deed zondagmorgen bjj de politie aangifte, dat zyn voertuig was verdwenen. Om ongeveer 12 uur zon dagmiddag gaf de politie in Best door dat aldaar de motorfiets was aange troffen. Aangezien het de Vlissingse politie bekend was, dat H. relaties had in Best, werd het adres van zijn meisje aan de politie medegedeeld. H. werd inderdaad in deze woning aan getroffen; hij bekende vlot de motor- fiets te hebben medegenomen. De politie maakte proces-verbaal op. Ruim 200 Zeeuwse welpen In Oranjebos te Vrouwenpolder Het Oranjebos te Vrouwenpolder was zaterdagmiddag omgetoverd in een groot donker Afrikaans oerwoud, waar ruim 200 welpen van de hordes uit Vlissingen, Middelburg en Goes hun rimboejacht gehouden hebben. Nadat akela A. H. G. Pierhagen de ylagceremonie en de horderocp had ingeleid, vertelde hij de „jonge ne gers", dat ook Baden Powell in Afri ka geweest is en daar toen vele ne gerstammen ontmoette. Deze middag zouden dus de Zeeuwse welpen zich tot echte negers moeten omtoveren. Welnu, de jongelui hadden zich kennelijk terdege voorbereid, want na een half uur wemelde het Oranjebos van fraai uitgedoste Hottentotten, Zoeloes, BantanViers enz. Het sig naal van verzamelen werd geblazen en daar kwam het „opperhoofd" Di- nizoeloe, een zeer massale neger piet een echte neusring, met zijn gevolg het bos uitgestapt. Dinizoeloe sprak de verzamelde „negerstammen" toe en opende vervolgens de rimboejacht. De stammen kregen in het bos al lerlei rimboe-activiteiten te verrich ten zoals boogschieten, assegaaiwer- pen, zegenwagenraces, terwijl er on der meer een ontmoeting was met een blanke zendeling. Een hoogtepunt was de rimboedans, die de verschil lende stammen voor het opperhoofd mochten uitvoeren, 's Avonds was er een gemeenschappelijk kampvuur, dat geleid werd door schipper H. Pape gaai. Oubaas J. Suurmond vertelde daarbij een prachtig verhaal van Ba den Powell en aan het slot nodigde het opperhoofd Dinizoeloe de stam men uit voor een krachtige slotyell. Na deze belevenissen keerden de „zwartjes" per bus weer naar hun vaders en moeders terug. Voordat de deelnemers weer onder de schone la kens gestopt konden worden, hebben de moeders ze eerst nog een flinke schrobheurt moeten geven om ze weer in het land der blanken terug te voeren. De jury, die de kleding, de dansen en muziekinstrumenten van de stam men beoordeelde, kwam tot de vol gende uitslag: 1. de gecombineerde horde van de Berdenis van Berlekom- groep en Paul Krugergroep: 2. Ber denis van Berlekomhorde, beide te Middelburg; 3. horde van de Hertog van Beierengroep te Goes. VANDAAG. Vlissingen Alhambra: „Met dieven vangt men dieven", (a,l.), 19 en 21 uur: Luxor: „Een vrouw aan boord", (14 j.), 20 uur. Goes Grand: „Losgeld", (14 20 u. „De Prins van Oranje": Algemene vergadering veilingvereniging „Zuid Beveland", 10 uur. Ambachtssohool: Openbare les, 14 uur. „De Landbouw": Verkeerscursus- avond van „De Bromvlieg", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2