„Duizendmaal wil ik herhalen: ik ben onschuldig!" Zeeuwse Almanak ZEEUWSE EHB0-PL0EG VIERDE IN NATIONALE WEDSTRIJDEN BELGISCH JACHT OP SCHELDE DOOR FELLE BRAND VERWOEST Agenda 2 PROVINCIALm ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 JUNI 1667 LOU H's LAATSTE WOORD TIJDENS RECHTSZITTING Uitspraak in zaak-Nieuwland op vrijdag 14 juni a.s. ZATERDAGMORGEN werd de behandeling tegen de Nieuwlandse taxichauffeur Lou H. voor de Middelburgse rechtbank voortgezet. Zo als gemeld eiste de officier van justitie, mr. J. LAndreac, vrijdag middag laat tegen hem een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek Het grootste deel van de zaterdagmorgen was gewijd aan de plei dooien van de beide raadslieden, mrs P. C. Adriaanse en W. F. P. Kurtz, die beiden betoogden dat het wettig bewijs in deze zaak niet was geleverd, zodat vrijspraak zal moeten volgen. Zij verzochten de rechtbank H. onmiddellijk in vrijheid te stellen, doch de rechtbank achtte daartoe geen termen aanwezig. Tenslotte kreeg Lou H. het laatste woord. Hij trachtte daarbij nog even in te gaan op de getuigen verhoren van vrijdag, maar hier onderbrak de president hem» Mr. Van Empel gaf een korte samenvatting en vroeg of daarop de verdachte nog iets had te zeggen. „Duizendmaal wil ik dit herhalen" zei Lou, „Ik ben absoluut onschuldig! Ik had geen enkele reden om Sien te vermoorden. Als ik het gedaan zou hebben, dan is de eis van meneer de officier veel te laag. Maar nogmaals: ik ben onschuldigEn dat was dan Loutje's laatste woord in deze zaak. Waarop de presi dent de uitspraak bepaalde op vrjjdag 14 juni a.s. Als eerste pleitte zaterdagmorgen mr. Adriaanse. Hij bracht dank aan de rechtbank, in het bijzonder aan de president, voor de wijze waarop zijn cliënt in de gelegenheid was gesteld tijdens het verhoor van vrijdag vra gen te stellen. Mr. Adriaanse betoogde, dat de schijn tegen Lou H. is. „Hij zal het weer wel gedaan hebben" is de alge mene opinie, want Loutjes reputatie is niet bepaald gunstig. Maar daarin schuilt een groot gevaar, meende pleiter. Immers, onze rechtspraak kent geen schijn: behalve overtuiging is er ook een wettig bewijs nodig! „En in het requisitoir heb ik met geen woord over dit bewijs horen spreken" riep mr. Adriaanse uit, „niets is er over gezegd. Niets, niets, niets Mr. Adriaanse wees er vervolgens op, dat zijn cliënt de laatste maanden onder grote spanningen heeft geleefd. Hij is aan langdurige en slopende verhoren onderworpen, moest meer malen van cel verwisselen en daar door is het geen wonder, dat hij zich wel eens in allerlei bochten wringt. H. moge dan jaalc veroordeeld zijn, nooit heeft hij iemand naar het leven gestaan, aldus pleiter, waarop de Eresident, mr. P. van Empel, met een lik op het strafblad van verdachte zei: ..Én de eerste veroordeling dan?" „Maandenlang heeft H. in strenge afzondering geloefd. Nochtans is hij geestelijk niet gebroken. En wanneer men dan wordt verdacht van zulk een ernstig feit, dan zegt een dergelijke houding toch wel wat. Steeds heeft hij volgehouden onschuldig te zijn. Wel kan men hem verwijten, dat nij te veel kletst. Maar dat is geen won der, want omdat er geen bewijs is, moest er bewijs komen en daarom is hij doorgezaagd over allerlei futilitei ten. „De verdediger herinnerde er aan dat de psychiater, dokter G. W. J. Petten, verdachte niet in staat acht 'n moord té plegen. Uitvoerig ging mr. Adriaanse in op het rapport van dokter Zeldenrust, herinnerde er daarbij aan, dat deze deskundige zelfmoord niet uitgeslo ten acht en kwam met Duitse litera tuur aanzetten, waaruit zou blijken dat zelfmoord in dergelijke gevallen wel degelijk mogelijk is. Ook dokter Pfaelzer acht zelfmoord gezien de psychische toestand van de vrouw niet volstrekt onmogelijk. Mr. Adriaanse vertelde van een verdachte uit het Middelburgse Huis van Bewa ring, die zichzelf bijna op dezelfde wijze had gewurgd met een zakdoek. Men was er echter snel bij, zodat eer ste hulp kon worden verleend. Over de diefstal zeide mr. Adriaan se, dat hiei» geen sprake var» kon zijn. Want al zou het geld, dat bij H. is aangetroffen, van Si entje K. zijn geweest, dan gaf dat niets: H. had immers volmachtom als za- kenwaarnemer op te treden. En die volmacht is immers niet ingetrok ken. Tenslotte concludeerde pleiter, dat uit niets is komen vast te staan, dat H. de daad heeft gepleegd. Het wettig bewijs is er niet. Het staat ook niet vast, dat Sien K. door misdrijf om het leven is gekomen. „Dat moge on bevredigend zijn, maar het zou voor het rechtsgevoel onbevredigender zijn, wanneer H. louter op supposities en gewaagde constructies zou wor den veroordeeld". Mr. Kurtz ging hierna minitieus dé gang van zaken na tijdens de nacht voor zover althans bekend en verklaarde onder meer. te weten met wie Lou H. de nachtelijke taxirit naar Veere heeft gemaakt. „Het is een goede bekende van de justitie, die qntkennen zou iets met déze zaak te maken te hebben", aldus deze pleiter, die ook geen naam wilde noemen. Eenmaal onderbralc de president mr. Kurtz en verzocht zijn pleidooi wat te bespoedigen. Aan het slot van zijn pleidooi zei mr. Kurtz, dat hij in derdaad lang geweest was. „Maar wat zijn de twee uur, die mijn confrè re en ik nodig gehad hebben, bij de twaalf jaar die tegen onze cliënt is geëist Bij de replieken kwamen geen nieu we gezichtspunten naar voren, waar na de uitspraak op li juni werd be paald. Gunning De Coöp. Landbouw Vereniging St. Philipsland heeft de aannemer A. v. Heeffer uit Halsteren opdracht ver leend tot het bouwen van een opslag plaats te Bergen op Zoom. De loods die op een terrein van de N.S. komt, wordt 28 meter lang, 6 meter breed en 4 meter hoog. (Advertentie) De pittige „niet te" zware shag! VAN :mn TOT ^2 ijpe VOGELWACHT. „Het Is verheugend, dat de gewoon te om vogeleieren te zoeken en ze aan een draad te rijgen de laatste jaren meer en meer gaat verdwijnen". Al dus constateerde de secretaris van de vereniging „Vogelwacht Schouwen- Dnivcland" in het dezer dagen ver schenen jaarverslag over 1956. De sec retaris laat nog meer optimistische geluiden horen in zijn verslag. Het broedseizoen is naar wens verlopen, ZOMERTJE Ddt is me daar plotseling een zo- niertje in Zeeland geworden! Met al lemaal vrolijke medemensjes, flane rend langs boulevardsfietsend en wandelend langs zonovergoten wegen in luchtige kledij. De mannen het col. bertje losjes over de arm, de vrou wen in zonnejurken en toch zeker zeven van de tien medemensjes ver rukkelijk bruin verbrand. En zeker vier van die zeven medemensjes 's- avonds in de slaapkamer in de spie gel boven de wastafel kijken en roe pen: Kom es kijken, hoe mooi ik bruin ben geworden"En dan de huisgenoten maar tegen elkaar op bieden, van: „Maar moet je mij es kijken". En dan toch allemaal glun dere gezichten, vanwege de zonde zee, het strand, de bossen, de hei en ■vooral vanwege die blinkende, stra lende, schitterende zon, die wel zo goed was om alsmaar hoog aan de hemel te staan. Van Hemelvaartsdag tot en met gisteren en wie weet nog hoeveel heerlijke lange dagen meer. Alle zwempakken en bad,broeken weer voor een heel seizoen lang uit de motteballen en alle winterjassen en sjaals er weer in. De terrasjes, alle terrasjes mogen wij wel zeggen, weer paraat met tafeltjes, stoeltjes en parasollen en met „voor U een pils en voor mevrouw een appelsap; voor de jongeheer een ijsje en voor de jongedame ranja met een rietje". Met „dunk U zeer" en inclusief met. „Fla die Jan" en Daar hebben we Piet", mei „Die jurk van Mien is nieuwen met die Tini wordt ei' ook niet jonger op". Kortom: zomert je! ondanks het feit, dat een aantal nes ten werd verstoord. Tijdens de stren ge vorstperiode in het begin van het jaar werden in samenwerking met particulieren op zeven grote en vier kleine trefplaatsen de vogels van voedsel voorzien. Ook werd in dat jaar een nieuwe broedplaats ontdekt op de zogenaamde Hompelvoet, een hoge zandplaat gelegen tussen Brou wershaven en Ouddorp. Daar werden broedende sterns en kokmeeuwen waargenomen. Bij voldoende animo is men voornemens dit jaar enige ex cursies naar dit gebied te maken. Over het ledental is de secretaris en met hem uiteraard alle vogelvrien den op Schouwen-Duiveland min der tevreden. Tot slot zij vermeld, dat de vereniging over 1956 een na delig saldo had. GERINGD. Er is nog meer „vogelmieuws" van Schouwen! Op 21 mei van het vorig jaar werd namelijk in Haam stede een jonge wulp geringd, die op 25 november van hetzelfde jaar werd aangeschoten in San Pedro de Torre Volenca (Minho), Portu gal. In de dominiale duinen werd een dode mantelmeeuw gevomden, die op 4 juni van het jaar 1946 was geringd in Knotterne bij Loe- sö in Denemarken. GOUD. Woensdag 5 Juni is het een halve eeuw geleden, dat Charles de Wilde en Carolina Schuerman te Hulst in hel huwelijksbootje stapten. De buurtvereniging van de Lange en Korte Nieuwstraat en de Zomerstraat zal de oudjes die nog een goede gezondheid genieten een feestelijke dag bereiden. I)es middags zijn er spelen voor de kinderen van de buurt. De Goese „Vogelvrienden" hébben zaterdagmiddag aan het 'ziekenhiijs- Oostwal een grote volière, compleet ■met bevolkinggeschonkenDade lijk na de officiële overdracht toon den de verpleegsters veel belangstel ling voor hun.nieuwe buren. Duo-passagier in Kruiningen dodelijk verongelukt Op de rijksweg te Kruiningen, even over de Vlakebrug, Is zondagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een diio-passa- gier van een motor, zekere C. R. uit Schore. Komende uit- de richting Gqgs na derde een motor, bestuurd door'L. K. uit 's Heerenhoek, die met vrij grote snelheid over de Vlakebrug reed. In de bocht over de brug heeft K. waar schijnlijk de macht over het stuur ver loren, waardoor hij is gaan slingeren. Uit de richting Kruiningen naderde op dat moment een personenauto, be stuurd door de agent van politie lyL' uit Antwerpen. De motor reed met grote kracht op de personenauto, waardoor beide voertuigen zwaar wer den beschadigd. K. kwam er met en kele lichte verwondingen af, maar de duo-passagier R. werd zeer ernstig gewond. Met een schedelbasisfractuur werd de man naar het Sint Joannazie- kenhuis te Goes overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. De in zittenden van de Belgische personen auto, vier volwassenen en één kind, kwamen met de schrik vrij. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld vraag. Eerste vroege aardappelen te Goes geveild Vrijdag zijn op de Goese veiling de eerste vroege aardappelen gevèild; de grootte was van 5864. Drielin gen 4550 ct., kriel 40—44 ct. De eerste peulen haalden 22,40 per kg. DE ERKENDE VAN ROSSEM'* KWALITEIT C.N.V. conferenties met predikanten Op 5 plaatsen in Zeeland In de tweede helft van september organiseert het Christelijk Nationaal Vakverbond op een vijftal plaatsen in Zeeland conferenties van de christe lijke besturenbonden met predikanten. Een C.N.V.-bestuurder zal daar dan een inleiding houden, die uiteraard ge volgd zal worden door een discussie. Hiertoe werd zaterdagmiddag, op een speciaal daarvoor belegde vergade ring van de bestuurders der Zeeuwse besturenbonden in „de Prins van Oranje" te Goes, besloten. De leiding van deze bijeenkomst was in handen van de secretaris van het C.N.V., de heer C. van Nierop. Men denkt dan aan conferenties voor vijf gewesten, te weten Walcheren; Tholen, west- Brabant en St. Philipsland; Zeeuwsch- Vlaanderen; Zuid- en Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Tijdens deze bestuursvergadering werd tevens de nieuwe districtsbestuurder voor Zee land, de heer H. Beenhakker, aan de aanwezigen voorgesteld. Examen De heer Adr. Heijboer vroeger te Sint Annaland, thans werkzaam bij de Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn is geslaagd voor het di ploma h.b.s. b. Voorlopig bij Souburg geen zinker onder het kanaal Besluit van gemeenteraad door Gedeputeerde Staten verworpen Naar wy vernemen hebben Ged. Staten van Zeeland geen goedkeu ring verleend aan het plan van de Souburgse gemeenteraad om onder het Kanaal door Walcheren een zin ker voor de riolering te leggen. Dit besluit had de raad genomen tijdens een spoedeisende vergadering, die een tiental dagen geleden werd ge houden, G.S. weigerden toestemming te verlenen met het oog op de beste dingsbeperking. Van de Souburgse Zwemvereniging betekent het besluit van G.S., dat men het gehele seizoen ongestoord zal kunnen zwemmen. Het bestuur had na het genomen' raadsbesluit krach tig bij G.S. geprotesteerd. Men was van mening, dat men voor de 800 le den en de schoolzwemmers uit Sou burg, Koudékerke en Ritthem niet langer de verantwoordelijkheid op zich kon nemen, terwijl in de nabij heid baggerwerken werden uitge voerd. IN UTRECHT GEHOUDEN Een puntje tekort op district Utrecht Het district Zeeland heeft tijdens de nationale wedstrijden van de Kon, Ned. vereniging E.H.B.O., die zater dag te Utrecht werden gehouden, be slag weten te leggen op een eervolle vierde plaats. Zeeland was vertegen woordigd door de afdeling Middel burg, die bestond uit de heren J. F. de Muijnck, leider, P. Uijl en J. A. M. Clarijs, De Middelburgers behaalden in totaal 436 punten waabrij zij één puntje tekort kwamen op het district Utrecht, dat derde werd achter Lim burg-Noord-Brabant, dat het kam pioenschap veroverde en Gelderland, dat tweede werd. In tegenstelling met voorgaande ja ren, toen de Zeeuwse ploegen geregeld met een plaats in de achterste gelede ren genoegen moesten nemen, was deze Zeeuwse ploeg dus in de voorste Advertentie ZONDAG VOOR ZEEUW S-VL AAM SE KUST Twee opvarenden gered Een ongeveer 10 nieter lang Bel gisch zeiljacht, dat zondag van Oost» ende uit naar Breskens voer ,is o de Westerschelde ter hoogte van Cadzand in vlammen opgegaan en volkomen verwoest. Aan boord be vonden zich twee man, die zich met een kleine jol tijdig in veiligheid wisten te brengen. Enige uren na dat de brand was uitgebroken, spoelden de resten van het jacht aan op het Nieuwvlietse strand. De reddingsboot „Zeeuwsch-Vlaanderen" uit Cadzand voer uit ter assistentie en wist de twee opvarenden onge deerd aan wal te brengen. Het jacht bevond zich ter hoogte van Cadzand, toen door onbekende oorzaak een vat benzine vlam vat te. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de twee opvarenden ten nauwernood tijd hadden in een klei ne jol over te stappen om aan de vlammen te ontkomen. Inmiddels hadden verscheidene strandbezoe- kers, dié van dé duinen af het ge beurde zagen, de heer G. J. Beun gewaarschuwd, de schipper van de reddingsboot „Zeeuwsch-Vlaanderen" Korte tijd later omstreeks 3 uur Districtsinspecteur Bovag plotseling overleden Zaterdagmiddag overleed te Vlis- singen op tragische wijze de heer S. W. Pijn van Draat uit Breda, districts inspecteur van de Bovag. De heer Pijn van Draat was beroepshalve aanwe zig bij de opening van het nieuwe Volkswagen bedrijf van N.V. Garage „Dé BaljüW" aan de Koudekerkseweg. Als èen der vele sprekers feliciteerde hij de directie met het nieuwe bedrijf. Plotseling echter beëindigde hij zijn toespraak en verklaarde zich niet goéd' te voelen. Hij verloor daarop het bewustzijn. Dr. H. C. A. Dètmar, die in de garage aanwezig was, liet on middellijk een ziekenauto komen, waarmee de heer Pijn van Draat naar het ziekenhuis Bethesda werd ge bracht. Even later deelde pastoor J. Kossen het: droeve nieuws mede, dat dé heer Fijn van Draat was overleden. Hulpprediker N. de Zwart in Yerseke nam afscheid Na bijnaelf jaar de Nederlands Hervormde Gemeente te Yerseke te hebben gediend, heeft hulpprediker N. de. Zwart zondagmiddag afscheid ge nomen van de gemeente in verband met zijn benoeming te Njjehaske (Pr.) De heer De Zwart sprak naar aanlei ding van Johannes 14 vers 18: Ik zal U geen wezen laten. Ik kom weder tot U". Na de prediking werd de scheiden de hulpprediker toegesproken door ds. H. R. J, Reijenga, Ned. herv. predi- lcunt te Yerseke, die hem dank bracht voor het vele dat hy gedurende tal van jaren voor de Nederlands hervormde gemeente heeft gedaan. Ds, Rijenga wenste hulpprediker De Zwart God's zegèn toe in zijn nieuwe standplaats. Op zijn verzoek zong de gemeente de scheldende hulpprediker een zegenbe de toe uit psalm 121, vers 4: „De Heer zal U steeds gadeslaan", stoomde de in het Haventje van Cadzand gestationeerde „Zeeuwsch- Vlaanderen" op naar het volop brandende jacht. Aan blussen viel niet te denken, temeer omdat de motor ieder ogenblik zou kunnen ontploffen. De beide zich in de jol bevindende Belgen^! werden aan boord genomen en in Cadzand aan wal gezet. Zij keerden later op de middag terug naar Oostende. De brand op het jacht nam langzamer hand in hevigheid af en voort|;e> dreven door de sterke vlo#dstroom spoelden de overblijfselen van het goed onderhouden schip op het strand van Nieuwvliet aan. groep te vinden. De opgaaf, waar voor de deelnemers voor de uitvoe ring 15 minuten kregen (terwijl voor elke minuut langer 10 strafpunten ge ïncasseerd moesten worden) was ver re van gemakkelijk. Twee werklie den stootten namelijk tijdens graaf werkzaamheden naast een paal van het laagspanningsnet op een landmijn. Een explosie volgde: de werklieden werden weggeslingerd, terwijl de paal omviel, waardoor één der ar beiders door een stroomdraad ge troffen werd. Beiden hadden voorts nog enkele zware verwondingen op gelopen. Daar de tien distrïctsploegen zich met veel enthousiasme van deze opgaaf gekweten hebben, had ook de zeven doktoren sterke ju ry onder voorzitterschap van de 82- jarige dokter J. A. Molhuijzen uit Den Haag het verre van gemakke lijk bij het waarderen der presta ties, vooral wat de eerstaankomen- den betreft. De gehele wedstrijd, die door zeer vele belangstellen den werd bijgewoond, stond onder leiding van dokter E. E. Otter boom uit Hilversum, de voorzitter van de Kon. Ned. vereniging E.H. B.O. Na afloop van de E.H.B.O.-kamp gaf dokter Molhuijzen een samenvat ting van de werkwijze en "fouten der ploegen. Dokter Otterboom maakte tenslotte de uitslag bekend en reikte vervolgens de prijzen uit. Élke ploeg kon 840 punten veroveren, terwijl de leider gehonoreerd kon worden met 200 punten. U itslag De volledige uitslag luidt: Limburg- Noord-Brabant, ploeg 588, leider 143 pnt., (wisseLbeker met medaille van de commissaris der koningin in.Utrecht), 2 Gelderland, 493 en 134 (medaille district Utrecht); 3 Utrecht, 437 en 109 (medaille Centraal Bureau Groene Kruis); 4 Zeeland 436 en 115 (medaille hoofdbestuur Ned. Rode Kruis); 5 Groningen, 398 en 129; 6 Zuid-Holland, 388 en 110; 7 Noord-Holland, 355 en 110; 8 Overijsel, 311 en 137; 9 Drente, 182 en 113; 10 Friesland 124 Minister Zijlstra verhinderd voor C.B.T.B. te spreken In verband met de behandeling van de huurvoorstellen in de Twee de Kamer zal minister Zijlstra niet in slaat zijn eqn rede te houden voor de jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. op 'woensdag 5 junj a.s. te Bergen op Zoom. Het bestuur heeft hiervan met te leurstelling kepnis genomen, doch is er' inmiddels in geslaagd eèn be vredigende oplossing te vinden. Het heeft mevr. DiemerLindeboom te Rotterdam' bereid gevonden te spre ken; over: de veranderde, verhoudin gen' in het gezin, terwijl van de heef R. I-Iagoort té Goes te toezeg ging is ontvangen om in aansluiting hierop te spreken over de verander de maatschappij. Belangstellend kijken enkele leden van de Goese damesbrdndiheer voor de uniformen was hét al te ■warm geworden toe, hoe enkele van hun Bevelandse collega's het er af brengen, bij de brandweerwedstry. den, die zaterdagmiddag op een boer derij te 's-Gravenpoldcr werden gehouden. VANDAAG. Middelburg Electro: „High society", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De laatste Jacht", (18 Jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De hofnar", (a. 1,). 19 en 21 uur; Luxor; „Het geheim van de zwarte tent", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „High Society", (a.l.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2