Tonnage van Nederlandse vloot passeerde de 4 miljoen brt. STEMMEN UIT DE KERKEN ZATERDAG 1 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEUW 8E COURANT 11 JAARVERSLAG KON. NED. REEDERSVERENIGING Gestegen tot de zevende plaats onder de vloten ter wereld Voor de eerste maal In de geschiedenis is, volgens de cijfers van Lloyd's Register, in de loop van 1956 de tonnage der Nederlandse vloot de 4.000.006 brt gepasseerd; zy heeft per 30 juni 1956 het totaal bereiht van 4.006.077 brt, verdeeld over 17p7 schepen. In verhouding tot de wereld- kOOpvaardyvloot, die in 1956 met 4,6 pet groeide, is de Nederlandse vloot met een toename van 8,4 pet relatief meer gestegen. Door deze belang- ryke vergroting kon Nederland op de wereldranglijst twee plaatsen op schuiven. Het bezet nu de zevende plaats, aldus wordt medegedeeld iu het verslag over 1956 van de Koninklijke Nederlandsehe Reedersvereeni- ging. In vergelijking met 1939 is de Nederlandse tonnage voor droge lading toegenomen met 20 pet tegenover een groei van de wereldtonnage in deze categorie met 8 pet. Uit deze cyfers bljjkt, dat de positie der Nederlandse rederyen, die zich vanouds op het vervoer van droge lading hebben toegelegd, aanzienlyk is versterkt. Ten aanzien van de groei der tankervloot in de periode 19391956 blykt, dat de Nederlandse toename 101 pet bedraagt tegenover 144 pet voor de wereldtankvloot. Voor Nederlandse rekening waren per 31 december 1956 165 schepen in aanbouw met een totale tonnage van 498.024 brt of 6,2 pet van het wè- reldtotaal. Hierdoor komt ons land, voor wat de aanbouw betreft, op de vijfde plaats na het Verenigd Ko ninkrijk, Liberia, Noorwegen en Pa nama. Wat de leeftydsopbouw der Neder landse vloot per 1 januari 1957 be treft, dient er op te worden gewezen, dat deze, vergeleken met 1955, welis waar een verbetering vertoont, maar dat zich niettemin de noodzaak voor doet bijna 60 pet in de naaste toe komst te vervangen. Voor de komende jaren moet met een aanmerkelijke groei van de we- reldkoopvaardijvloot rekening wor den gehouden. Volgens opgave van Lloyd's Shipbuilding Returns is de tonnage in aanbouw, over de gehele wereld tezamen in hét jaar 1956 met meer dan 20 pet toegenomen tot ruim 8 miljoen brt. De snelheid en de tonnage van de schepen nemen voortdurend toe. Sterker nog is deze tendentie waar te nemen bij de tankvaart. Het verslag schrijft deze ontwikkeling toe aan onder meer de volgende factoren: toename van het olie- verbruik, de verplaatsing van de raffinage van produktie- naar consumptiegebieden, de concentra- Toverbalactie bracht circa drie ton op Volgens een voorlopige raming heeft <le actie Toverbal eenTbedrag van net to f 800.000 opgebracht. Deze actie was georganiseerd door de Neder landse Jeugdgemeenschap voor de hulp op lange termijn aan Hongaarse jongens en meisjes in de Oostenrykse vluchtelingenkampen. De Nederland se jongens en meisjes hebben de afge lopen maand in geheel Nederland de doosjes met de toverballen verkocht. Volgens de voorzitter van de N.J.G. ds. N. O. Steenbeek, die gisteravond tydens een speciaal radioprogramma de nummers bekend maakte van de doosjes, waarop een prijs is gevallen, is men over dit resultaat wel tevre den, ofschoon men een gunstiger re sultaat had verwacht. „De jeugd heeft getoond iets te willen doen voor hun medejongeren in de kampen en ook de ouderen hebben de naasten hun me deleven getoond. Dat is het grootste geheim van deze actie, die gevoerd is onder het motto: Kent U het geheim van de toverbal, aldus ds. Steenbeek. Er zijn drie woningen verloot. Deze vielen op de nummers 135.246, 382.034 en 516.640. De houders van de doosjes met de nummers 30.406, 498.393 en 549.530 komen in het bezit van een auto. Voorts zijn zes televisietoestellen, drie bromfietsen en vele andere prij zen verloot. tie van dc overzeese verbindingen op een kleiner aantal laad- en Fos- havens van grote capaciteit en de relatief lagere exploitatie en nieuw- bouwkosten van grote tankers. Kostenstijging. De kostenstijging heeft zich in 1956 in versterkte mate voortgezet. In dit verband wordt allereerst gewezen op de onrustbarende stijging der bouw kosten Deze pryzen, welke thans meer dan het vijfvoudige van de vooroorlogse bedragen, kunnen niet alleen worden verklaard uit de ver hoogde staalprijzen, stijgende ar beidslonen en de toegenomen vraag naar schepen. In deze prijzen mani festeert zich mede de sedert 1945 ge stadig voortschrijdende waardever mindering van het geld, welke in het byzonder de scheepvaart als zeer kapitaalintensieve bedrijfstak treft. Maar evenzeer de in het verslag jaar over de gehele linie opgetreden kostenstijging bij de exploitatie der vloot begint de reders ernstige zor gen te baren. Uit de door de vereniging verza melde gegevens blijkt, dat de devie- zenopbrengsten in 1956 van ongeveer 72 procent van de totale Nederland se koopvaardijvloot bruto 1587 mil joen gulden hebben bedragen. De de- i 1 Juni brengt zonnig en j wanner weer (Van onze weerkundige medewerker) De meimaand is tot het bit tere einde toe te koud geble ven. Wel lag de temperatuur gistermiddag al iets hoger dan de vorige dag, toen Nederland het koudste land van Europa was en dat nog wel op een He melvaartsdag. De eerste dagen van juni zullen wat zomerser weer brengen. Wij blijven in een gebied van hoge luchtdruk liggen, waarvan het centrum bij de Azoren ligt. Hierin komt droog en rustig weer voor met zonnige perioden. In de mid daguren kan de temperatuur in onze omgeving tot 17 a 20* graden Celsius stijgen, maar wel is er in de middaguren kans op een iets koelere zee wind. Ook elders in Europa wordt het nu warmer en komen er middagtemperaturen van boven de 20 graden Celsius voor. De junimaand, die de zo mermaand wordt genoemd, be- gint deze eerste dagen heel wat beter dan de achter ons liggen- f| de koude meimaand. viezenuitgaven bedroegen 858 mil joen zodat de netto deviezenontvang- sten 729 miljoen gulden hebben be dragen. Om de Nederlandse positie te kunnen handhaven is echter grote waakzaamheid geboden. De Neder landse scheepvaart ziet zich ge steld voor problemen, die voor een groot gedeelte worden bepaald door internationale factoren, waar op weinig of geen invloed kan worden uitgeoefend. Het is daar om temeer noodzakelijk, aldus het jaarverslag, dat er een gunstig nationaal in het bijzonder fis caal klimaat geschapen wordt. (Slot van pag. 3) men die voortkomen, zowel uit het feit, dat zij nog maar kort zelfstan dig zijn, als uit het feit dat ze als minderheden, soms kleine minderhe den, leven temidden van een anders denkende omgeving. Daarom is cr na de oorlog ge tracht meer contacten aan te bren gen tussen deze kerken onderling en is er bij de Wereldraad der Kerken een secretariaat geschapen, speciaal voor Z.O. Azië. Doch men wilde meer. In 1956 heb ben verschillende leidende figuren uit deze kerken in Bangkok de noof- den bij elkaar gestoken en daar is het plan geboren om gezamenlijk bijeen te komen, wat dan in maart van dit jaar te Prapat gebeurd is. Besloten is dat men over drie jaar wederom bijeen zal komen. Nadrukkelijk is uitgesproken, dat men geen apart blok wil vormen, maar samenwerking zoekt tussen de kerken in dit deel van de wereld. ..zodat het duidelijk wordt, dat de Kerk van Jezus Chris tus niet Europa- of Amerika- centrisch is. doch Theo-centrisch". „De Aziatische kerken zijn tot volle wasdom gekomen en deze staat der volwassenheid stelt hen nu in staat en verplicht hen ook om als leden van 't lichaam van Christus, deel te nemen aan de totale zendingstaak der Wereldkerk". Het centrale onderwerp waarover te Prapat gesproken is, was: De zen dingsroeping van de kerken in Azië. Het feit dat men hierover gesproken heeft, is voor ons, die op verre af stand leven en alleen maar van enke le verslagen en rapporten kennis kun nen nemen, een bewijs welk een leven er is in deze jonge kerken, die het in eigen land dikwijls zo moeilijk heb ben. Juist het bewustzijn te zijn ge roepen het ontvangen evangelie aan anderen door te geven, is een thermo meter. die ons meer dan iets anders vertelt, welk leven er is in deze nog zo jonge kerken. Wanneer er ver schillende malen betoogd is dat het niet voldoende is over de zendings taak redevoeringen te houden en con- (Slot van pag. 2) ging het naar Vlissingen, waar Adri- aan een bezoek wilde brengen in een huis in de Noordstraat. Er werd niet opengedaan, maar de bewoonster had de bezoeker wel gehoord en had op de wekker gekeken: kwart voor drie. Te rug naar Veere, waar de moeder van Adriaan haar zoon om 3 uur thuis hoorde komenhaar wekker stond op 3.12, maar het uurwerk liep 12 minu ten voor. Om 4 uur hoorden de getui gen Baas in de Molenweg opnieuw een auto: de vrouw was namelijk wakker, omdat zij in verband met de terug komst van een dochter uit Curagao vroeg wilde opstaan. Maar ook onder wijzer H. J. Boom, die eveneens in de Molenweg woont, hoorde de wagen. Hij sliep die nacht lichter dan normaal omdat de dag daarop de school weer begon na de kerstvakantie. Om 4 uur kwam Lou H. dus in Nieuwland te rug! TUSSEN ÉEN EN TWEE. Voor de behandeling van de ,#aak- Nieuwland" door de Middelburgse rechtbank bestond een grote publie ke belangstelling. Reeds vóórdat de deuren van de zittingszaal dit maal de kleine zaal van de Concert en Gehoorzaal open gingen, had zich een lange rij belangstellenden in de Verwerijstraat opgesteld. (FOTO P.Z.C.) De vraag is duswat is er nu gebeurd tussen om en by één uur, toen H. uit Middelburg van de slager terugkwam en twee uur, toen hij naar Veere ver trok? De dood bij Sien K is waar- sohynlyk die nacht ingetreden tussen één en twee",aldus verklaarde ter zit ting dokter Zeldeiirust, dat wil zeg gen juist de tyd, waarin uitgerekend niemand Lou heeft gezien of gehoord. Tijdens het onderzoek heeft verdachte over dit ene uur allerlei tegenstrijdi ge verklaringen afgelegd en ook ter zitting ontstonden er discussies tus sen de officier en de verdachte, waar aan ook de beide adjudanten, die het onderzoek hadden geleid, M. van der Werff en W. van der Ster, deelnamen. Het ging over het verwisselen van een slechte accu, waarvóór tyd nodig ge weest zou z\jn, maar zo zei de offi cier in het requisitoir hierover „H. ziet geen kans om dit „gat ïn de tijd" op te vullen, daarom vertelt hy pure nonsens en doet slagen in de lucht". Trouwens, H. gaf toe met z.yn verkla ringen „gesjouwd" te hebben: „maar een leugenaar is géén moordenaar", zo had hy uit het Huis van Bewaring aan zyn vrouw geschreven. HET DRAMA Tussen één en twee uur kén zich in het huisje van Sientje K. in de Julianastraat een drama hebben afgesneeld. In elk gevaltoen Lou daarna in Veere aankwam, zat er iemand achter in de auto. Was dat het stoffelijk overschot waarmee hij zo gauw geen weg wist Adrl aan Besuijen heeft de hele rit van Veere naar Vlissingen naast die „Iemand" gezeten, maar hij wist zich er verder niets van te herin neren dan alleen dat die „iemand" blond haar had gehad („achter over gekamd" meende hij) en een leren jas had gedragen, van Vlis singen naar Veere was Adriaan naast Lou gaan zitten. De „ie mand" had beide ritten niets ge zegd „Het was myn vrouw" verklaarde H. bij het onderzoek, maar de vrouw viel door de mand. Ter zitting wilde hij weer géén namen noemen: het zou een bromfietser uit het Goese land geweest zijn, ergens met panne langs de weg opgepikt, zei Lou en hij noem de deze mysterieuze figuur „Van Ta- tegem". „ik ben geneigd te geloven, dat het hier het lijk van Sientje K. was, maar voor de zaak is het verder van geen belang". MOTIEF Wanneer Lou de weduwe inderdaad vermoord zou hebben, dan moet er een motief ziin. Toen deze kwestie ter sprake kwam, begon ook het verdwe nen geld een rol te spelen. Dc Amsterdamse Bank had aan het slachtoffer enige tyd voor het drama j haar tegoed 4907) uitbetaald in' grote coupures, waaronder vier dui- i zendjes, zo kwam procuratiehouder A. de Leeuwen verklaren. H. was bij de uitbetaling aanwezig. Maar nu het opvallende: korte tyd later stortte H. wiens financiële positie helemaal niet rooskleurig was, op zijn eigen reke ning by de Rotterdamse Bank 3000 In grote coupures! In totaal zou Sientje K. over ruim 6000 hebben beschikt. De officier maakte een optelsom: mét H.'s bankrekening, plus een bedrag, dat in een suikerpot werd aangetrof fen en de verdere contanten bij Lou werd in totaal 6600 ontdekt. De 3000, die H. o« zijn rekening stortte werden inderdaad betaald in briefjes van duizend, aldus bankbe diende C. Stroo van de Rotterdamse Bank. En dat terwijl Lou gewoonlijk nooit bankjes van duizend in bezit had, althans niemand had ze ooit bij hem gezien, hoewel hij graag met zijn geld opschepte. Niemand van de ge< tuigen kon namelijk ter zitting ver klaren, dat H. bij deze opschepperijen wel eens briefjes van duizend had ge toond. Alléén bh het vooronderzoek had een minderjarige jongen verteld, dat Lou hem eens een bankbiljet met „duizend" er op had laten zien. Dit biljet kon de officier ter zitting tonenhet was een oud bil jet van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie van voor 1914-1918.. „Het Is alk-ma*! wel erg duidelyk" vond de officier: „H. heeft het geld van Sien K. gestolen. Hij was zoals een goede kennis van hem verklaarde gek van geld". En dit geld meende H. veilig te moeten stellen, zo zette de officier verder uiteen, want sinds eind december groeide er een verhouding tussen dragline-machinist Janse en Sientje K. Lou H.. die tot dusver haar zaken had behartigd en aan wie de weduwe het geld zelfs wel eens in een neerslachtige bui had beloofd, kwam er naast te staan, naast de vrouw en naast haar geld! MOEILIJKHEDEN De vrouw schijnt daarover moeilijk heden gevreesd te hebben, want zij was de laatste tijd angstig. „Zij was bang, dat mij iets overkomen zou", al dus verklaarde getuige Janse. En Sientjes' buurvrouw mevrouw J. A. MinheereVoshol, kwam vertellen, wat de jonge weduwe de dag voor haar dood nog over H.'s dreigemen ten had gezegd. „Als je met Janse blijf gaan, dan gebeurt er iets" zou de taxichauf feur de vrouw hebben toegevoegd. En ze had er hoofdschuddend aan toegevoegd: „Bure, je weet nie-al- IesWaarop de buurvrouw zei: „Kind, als Je bang alleen ben, slaap dan maar by ons". Maar dat had Sientje K. afgewezen Het was overigens alle buren opgeval len, dat de jonge vrouw sinds de om gang met Janse weer was opgefleurd. Die zelfde morgen had ze haar dekens gelucht, voor net eerst sinds lange De dekens werden op de tafel van de rechtbank getoond en zowel buur vrouw Minheere als buurvrouw Cruq herkenden ze onmiddellijk. „Jawel, die-en die hadden buitengehangen...". De officier wilde dat ook precies we ten, want tijdens het onderzoek had 1H. verklaard, 's morgens nog by de weduwe geweest te zijn en op het bed- met-dekens wat met haar „gestoeid" te hebben. En dat nu was immers moeilijk te rijmen met die dekens bui ten H. was met dit verhaal aangekomen, toen kwam vast te staan, dat er na der onderzoek zou worden ingesteld naar het bewuste laken op het bed, voornamelijk naar de vraag of aan het laken haren van Lou zouden zyn te vinden. Hy trachtte, dit wetend, zelfs zijn vrouw uit het Huis van Be waring een briefje in handen te spe len om haar te doen verklaren, dat zy haar man en de weduwe had betrapt. Het briefje werd evenwel onder scheptDat briefje was de erken ning van het feit, dat H. het laken in handen heeft gehad" zei de officier. Er werden dan ook degelijk sporen van H. op de uiteinden van net bewus te laken aangetroffen. De politiehond „Duur" van wachtmeester van de Vrede uit Zaamslag wees namelijk H. aan by een z.g. sorteerproef. Bij de ondervraging vroeg de verdediger met nadruk, waarom die proef ook niet met Janse was genomen. Over de sorteerproef ontstond nog een laugdurige discussie met de deskundigen, omdat Lou beweerde vóór de proef juist een bokking te hebben schoongemaakt. Daardoor zou de hond beïnvloed geweest zjjn ANDERE ZAKEN Allerlei andere zaken kwamen ter zit ting nog aan de orde: de vraag bij voorbeeld of H. zich vóór de bewuste nacht al over de dood van de weduwe zou hebben uitgelaten, waarbij hij toe spelingen zou hebben gemaakt over Lein K, de zwager van het slachtof fer. „Die zou wel iets van plan zyn...' Voorts de vraag of H. al over de ligging van 't slachtoffer zou hebben gesproken vóórdat hij officieel was in gelicht. Verder werd dokter J. P. B. Pfaelzer, zenuwarts gevraagd over de psychische toestand van het slachtof fer, die een patiënte van hem was. Met name wérd hierbij aangesneden .de mogelijkheid van zelfmoord. „Lykt me niet waarschijnlyk, maar liet is ook niet onmogelijk" aldus de getuige. Deze arts had van het slacht offer tydens de behandeling de indruk gekregen, dat zy was onecht, wat overdreven deed tijdens de zenowin- storting, na het overiyden van haar man. Zij had daarby ook verklaard „dat het leven haar niets meer waard was". Overigens zou zy zich juist op 7 januari weer onder zyn behandeling stellen. De huisarts van het slachtof fer. dokter P. J. Brons, verklaarde ter zitting hoe hij op de bewuste morgen bij mevrouw was geroepen en de op sporingsambtenaren getuigden over het verloop van het onderzoek. Bij dit ount zwaaide de president hun grote lof toe, ook voor de wij ze waarop het onderzoek in pro cessen- verbaal was vastgelegd. Wachtmeester P. Olievier van de Kon. Marechaussee te Vlissingen kwam nog vertellen, hoe zowel H. als Be suijen twee avonden vóór het misdrijf ook al in Vlissingen waren geweest, want hij had hen aangetroffen na dit bezoek bij de patatfritestent in Sou burg bij de brug. „Een duur ritje voor hem" had de wachtmeester toen op gemerkt, wijzend op de niet bepaald nuchtere Adriaan. „Och aan een doje verdien je 't niet" had Lou H. luguber gezegd. „Hij leefde toen al helemaal in de sfeer", zei de officier ru. Hij vatte tenslotte in zijn rc<U'isitoir alles nog eens zakelijk en exact samen i en verklaarde H. schuldig aan dood slag en aan diefstal. H. heeft «vér- Ter gelegenheid van Memorial gt Day werd woensdag op het Amerikaanse militaire kerk- j§ hof te Margraten een vlechtl- ge dodenherdenking gehouden, g Ken groot aantal kinderen leg- p den bloemen bi) dc kruisen. linïïiiiiimiiiiriiiTTiniiinHinniiiiiiiiniirimiiiiiHirminnifniinifiTaffir fcrenties te beleggen, maar dat heb nodig is voor iedere kerk om midden in de zendingsarbeid te staan, zegt dlt ons toch wel iets van de geest die hier geheerst heeft. Op twee dwaalwegen voor de ker ken heeft men nadrukkelijk gewezen: Ie dat het Wood Gods niet moet wor den ingekort, zodat men zich „alleen interesseert voor het heil der zielen en dus niet ingaat op de sociale, col- turelc en politieke problematiek", en 2e dat de kerken zich gelijk moe ten gaan maken met de revolutie» „en net demonische aspect niet zien in de revolutie, maar de revolutie be schouwt als een voertuig van 't Rijk Gods". Vanuit het gploof heeft mea getracht in te gaan op de problemen van Azië. „We moeten onze krachten consolideren en onze doeleinden •«- men voegen in 't vertrouwen, dat de Heer ons gebruiken wil". Te verwachten is dat van de sa menwerking. die in Prapat gevonden is, voor de toekomst Iets zal uitgaan en dat des te meer, omdat de initia tieven niet zijn gekomen van het bu reau van de Wereldraad der Kerken, maar van de jonge kerken zelf. De bariton Anton Huisman. leerUr.g van de operaklas van hei Amsterdamse conservatorium en Mnstocrling van Henk Angeoent, is met ingang van 1 september a.s. benoemd aan de konink lijke Vlaamse opera to Antwerpen. T>* tenor Harry France, die zijn zanglessen ontving van Jan Keizer, heeft een be noeming aanvaard by het operagezel schap „Forum" ic Enschede. Zweefmodel was zoek! Voor de Viissingse luchtvaarten thousiast Rob Zanders, die men op deze foto ziet, was het op Hemel vaartsdag maar een trieste gewaar wording, toen zijn soepel stijgende „Spinne" eer, zweefmodel over de Westerschelde in de richting van Breskens verdween. Geen wonder dus, dat Rob Zanders bij de redactie van de P.Z.C. aanklopte met een ver zoek een berichtje over „opsporing en aanhouding verzocht" te publiceren om zo zijn „Spinne" terug te krijgen. Wel. Rob krijgt zijn ...Spinne" terug. Zelfs nog sneller dan hij dacht en een berichtje om opsporing in de krant is niet eens nodig. Want dat bericht je, dat inderdaad werd gemaakt, kwam afgelopen nacht onder de ogen van één onzer correctoren. Toen de ze corrector een stevige inwoner van Breskens dat „opsporingsbe richt j e" had gelezen, kon hij de re dactie laconiek meedelen: ,Jk ben de vinderRob Zanders krijgt nog vandaag zijn zweefvliegtuigje terug. dreven in velerlei opzichten. De mor gen na het drama bijvoorbeeld ging hij naar het huis van Sientje K. om „te kyken of ze thuis was". Toen er niet opengedaan werd. gooide hij steentjes tegen het raam „Ergens is H. nog wel sportief' meende de officier voorts. ,Jk heb het gevoel, dat nu hy een weerloze vrouw heeft gedood hij zichzelf is tegengevallen". Tenslotte motiveerde hij uitvoerig 7Ün verzoek tot insteling van een na der psychiatrisch onderzoek en ver klaarde, nadat de rechtbank dit ver zoek had afgewezen, zich niet ver- arrwoord te weten wanneer hy een maximum-straf zon eisen. .JDat zou ik alleen kunnen doen wanneer we alle» over H. wisten". Vanmorgen zal het pleidooi worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7