mmöw Opstand van Papoea's als wij Nieuw-Guinea moeten verlaten Afgevaardigden uit Aziatische landen bijeen aan het Tobameer DAG VAN BEZINNING VOOR TALRIJKE CHRISTENJONGEREN GROTERE BESCHERMING VAN GEVONDEN DIEREN NODIG ZATERDAG 1 JUNI 1957 PROVINCIALE ZE EÜW 8 E COURANT GOUVERNEUR DR. VAN BAAL: Mening in Djakarta: uitbarsting dreigt in Indonesië De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. v. Baal, heeft Vrij dag tydens een exclusief interview met Robert C. Miller van United Press voorspeld, dat de Papoea's in opstand zullen komen, indien de Nederlanders gedwongen worden zich uit West-Nieuw-Guinea terug te trekken. Hjj ver klaarde, dat de Nederlandse regering de Papoea's uiteindelijk zelfbestuur heeft beloofd. Overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië betekent ech ter geen zelfbestuur voor de Papoea's. „En weg te gaan met verbroken be loften zou ons tot verraders maken in de ogen der inheemsen en een op stand zou tegen ons als verraders en de Indonesiërs als veroveraars uitbre ken", voegde hij eraan toe. „Het is voor ons zo moeilijk te begrijpen waar om de westelijke mogendheden de aanvallen tegen ons goedkeuren", ver volgde hij, „tenslotte is Nederlands Nieuw-Guinea van vitaal belang voor de verdediging van de Australisch-Amerikaanse toevoerwegen. Indien wjj worden geliquideerd zullen de anti-westelijke groeperingen hun aanvallen tegen de Britten, Portugezen en uiteindelijk tegen de Amerikanen, die Oki nawa bezetten, intensiveren. „Nederlandse schepen hebben moei lijkheden om tussen Nieuw-Guinea en Indonesië te varen", zeide hij, „en onze vliegtuigen kunnen niet recht streeks tussen de beide landen vlie gen, wegens de door Indonesië inge stelde beperkingen, die even schade lijk voor Indonesië als voor ons zijn. Wij zullen hier blijven tot wij onze beloften om de Papoea's zelfbestuur te geven hebben vervuld". Burgerkrijg Jack Russell, correspondent van Uni ted Press seinde ons gisteren uit Dja karta: „Vele westelijke diplomaten in Djakarta zijn van mening, dat het binnenkort in Indonesië tot een uit barsting zal komen. Allen geloven niet dat een burgeroorlog onvermijde lijk is, maar eenstemmig is men van oordeel dat moeilijkheden te wachten staan, die wellicht beslissend zijn voor het voortbestaan als onafhanke lijke staat. Indonesië kan de huidige politieke en economische moeilijkhe den niet veel langer op de thans ge volgde wijze het hoofd bieden. In westelijke kringen is men van oordeel dat president Soekarno gebonden is een links-georiënteerde, streng gecen traliseerde regering te vormen. Hij is reeds veel te ver gegaan om thans nog te kannen terugvallen in de be trekkelijk „veilige" functie van con stitutioneel president. Een buitenlandse economische des kundige schatte de teruggang van In- donesië's export in april op veertig procent en in mei zelfs op vijftig. De meeste westelijke waarnemers en Indonesische politici zijn het er over eens dat onbekendheid met de de kracht van de tegenstander zowel Soekarno als zyn opponent weerhoudt van het nemen van drastische stap pen. Noch de president, noch zijn te genstanders weten of de politieke groeperingen, die hen vandaag steu nen, dit ook nog morgen zullen doen. Een botsing zou echter kunnen wor den vermeden wanneer Soekarno zich uit het politieke leven zou terugtrek- ken of wanneer de actie van zijn te- gestanders snel werd onderdrukt". HEMELVAARTSDAG Congressen te Amsterdam, Arnhem, Utrecht en Spakenburg Amsterdam, Arnhem, Utrecht en Spakenburg hebben op Hemelvaarts dag duizenden jongens en meisjes van christelijke jeugdverenigingen binnen Meer prijzen voor toneelspelers De Vereniging van Schouwburg- en Concertzaaldirecties in Nederland zal maandag 3 juni in „Concordia" te Breda haar jaarlijkse congresverga dering houden. Na afloop daarvan zal bekend worden gemaakt aan welke actrice en/of acteur, verbonden aan een der Nederlandse toneelgezel schappen, voor het seizoesn 1956-'57 de jaarlijkse toneelprijzen zjjn toege kend. Deze prijzen, genoemd naar mevr. Theo Mann-Bouwmeester (de Theo d'or") en naar Louis Bouwmeester ide „Louis d'or") worden dit jaar voor de derde maal uitgereikt. Het eerste jaar vielen deze onder scheidingen te beurt aan Ank van der Moer (Nederlandse Comedie) en Paul Steenbergen (Haagse Comedie), het tweede aan Ida Wasserman (Haagse Comedie) en Han Bentz van den Berg. Het toekennen van deze prijzen voor de beste prestaties, gezien over een geheel seizoen, heeft zoveel weer klank ondervonden, dat de Ver. van Schouwburgdirecties heeft besloten het aantal dezer onderscheidingen uit te breiden tot 6 en deze ook uit te rei ken aan de actrices of acteurs, die de meest opvallende prestaties in een be paalde rol leverden (zilveren pen ning) en aan hen, die in een andere dan een hoofdrol het meest zijn opge vallen (bronzen penning). Deze prijzen worden toegekend op advies van een jury. bestaande uit de heren dr. P. H. Schroder, alg. secreta ris van de Mij. tot Nut van 't Alge meen, Th. W. Pos, directeur van de Amsterdamse Toneelschool en A. den Hertog, toneelschrijver en criticus. Staatssecretaris krijgt zorg voor de kunst Met ingang van het komende par- lenmentaire jaar zal de directe ver antwoordelijkheid voor de kunst door de staatsecretaris van de minister van O. K. en W. worden overgeno men. De belangen van de kunst wor den op deze wijze het beste gediend, zo heeft de minister van O. K. en W., mr. J. M L. Th. Cals, medege deeld in zijn toespraak op het derde congres van de federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars ..Als geruststelling" voegde de mi nister er aan toe. dat er eenheid van het bele'd blijft.. .Men mag vertrou wen hebben, dat het beleid in dezelf de geest zal worden voortgezet", al dus de bewindsman. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van de Tweede Kamer heeft ge zien het feit dat de heer J. W. Stassen te Zeist zijn benoeming tot lid niet aanneemt, de heer A. C, Verhoef te Utrecht benoemd verklaard. VOORBEREIDING. In het Ameri kaanse plaatsje Rochester werd Geor ge Williams (22) op heterdaad be trapt bij een inbraak. De rechter ge bood hem de plaats ogenblikkelijk te verlaten. Veertien uur later was hij weer met een inbraak in Rocherster bezig. Hij vertelde aan de politie, dat hq alleen nog wat geld en een paar schoenen voor de tocht zocht. EEN OGENBLIKJE. Eveneens in een Amerikaans stadje brak Josef Frank in in een bar. Hij stal twee dollar en wat sigaretten. De klok sloeg juist twee uur toen hg zijn expeditie wilde beëindigen. Hij kon liet echter niet la ten even te blijven om wat te drinken. Toen om kwart over negen de barman in zgn zaak. kwam, was de heer Frank nog niet uitgedronken De president, wiens geduld ten ein- I hun poorten geliad. De jongeren kon- ^en fujsteren naar toespraken en ky- ken naar demonstraties en spelen. Voorts was er gelegenheid de beziens waardigheden van de verschillende congressteden te bezichtigen. Op het landgoed Zijpendaal te Arn hem hebben ruim 7.0Ö0 jongeren van het Christelijk Jongemannen Ver bond hun lentefeest gevierd. Ds. J. J. Buskes had tot thema van zijn hage- preek gekozen „Die hemel en aarde verenigt tesaam". uitgaande van Fi- lipensen 3:20 en 21. De bondsvoorzit ter. ds. H. J. van Heerden, sprak over „Let op het vuur in je hart". de is, zou vastbesloten zijn de acties van de militaire commandanten in de diverse gewesten neer te slaan ac ties, die Soekarno als „separatistisch" betitelt, die door de rechtse groepe ringen als „progressief en loyaal" worden bescnouwd en die de kranten hardnekkig „revoltes" noemen. Teruggang De economische blokkade door Zuid en Centraal-Sumatra en Oost-Indone- sië noodzaakt de centrale regering spoedig tot actie over te gaan. DR. MR. W. HUGENHOLTZ: Overheid heeft taak ten aanzien van asiels Tijdens de vrijdag in Enschede ge houden jaarvergadering van de „Ne- derlandsche vereniging tot bescher ming van dieren" heeft de voorzitter, dr. mr. W. Hugenholtz uit Leideu, meegedeeld, dat het hoofdbestuur van de vereniging aan de minister heeft voorgesteld enkele wyzigingen aan te brengen in het ontwerp van wet, dat bij de Tweede Kamer is ingediend en dat handelt over gevonden zaken en dieren. Uit het ontwerp blijkt namelyk, dat de burgemeester gevonden dieren 14 dagen in bewaring moet houden, waarna hij bevoegd is. het dier te ver kopen of te laten afmaken. Hg mag het dier direct doen afmaken indien bewaring onevenredig hoge kosten met zich brengt of afmaking om ge neeskundige redenen beslist nodig is. Het hoofdbestuur lreeft nu de mi nister ver-zocht het daarheen te willen leiden, dat 1. het direct doden we gens te hoge kosten wordt geschrapt, daar dit rekbare begrip voor de die ren funest kan worden; 2. dat de bur gemeester eerst mag laten afmaken als verkoop onmogelijk is; 3 dat de burgemeester het recht krijgt het be trokken dier weg te schenken aan een dierenvriend; 4 dat de burgemeester- niet de plicht heeft het dier de volle 14 dagen te bewaren. „Tex" Martin is vaar alle ff fff waarschijnlijkheid de grootste 44 44 cowboy van het (niet meer zo) 44 Wilde Westen: hij meet ten- minste bijna 2.30 nieter en is 11 daardoor in staat allerlei din- M gen te doenwaartoe iemand met normale lengte niet in staat zou zijn. Zo stapte hij in 44 44 de stad Indianopolis rustig H Over een ruime maat race- 4= p wagen heen, hetgeen, zoals de foto laat zien, letterlijk en fi- s H guurlijk, nogal wat opzien baarde 'iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In dit verband wees spreker er op, dat de dierenbescherming en ze ker de verplegende dierenbescher ming in de asiels tot de sociale taak der overheid behoor t. De ge meenten incasseren al het geld van de hondenbelasting (soms wel tienduizenden guldens) maar laten de zorg voor de zwervende, ge wonde en zieke dieren rustig over aan de particulieren. Gelukkig zijn er op deze regel enkele moed gevende uitzonderingen. De voorzitter deelde voorts mee, dat er dit jaar proeven worden genomen met vervoer Tan vee in aluminimum wagens. De vereniging kon verder een nauwere samenwerking met de B.B. tot stand brengen. Bg de dierenactie werd materiaal verzonden aan 7380 schoolklassen over het gehele land. Op die mimier bereikte men onge veer 330.000 kinderen. Het ledental der vereniging groeide het afgelopen jaar van 73.000 tot 76.000. Er kwa men zes nieuwe afdelingen bij. Vervolgens spraken prof. dr. A. A. van Ruler en dr. C. Schravesande respectievelgk over „protestantisme en dierenbescherming" en „humanis me en dierenbescherming". „Onesimus" Hg ging daarbij uit van de Ameri kaanse vorm van jeugdwerk met de zogenaamde 4 H-clubs, genoemd naar de vier aspecten head, heart, health en handshoofd, hart, gezondheid en handen). Ds. Van Heerden wilde voor. al de nadruk leggen op de H. van hart. De congressisten konden voorts kij ken naar demonstraties van volks dansen, gymnastiek, muziekbeoefe ning, judo en ballet door verschillen de C.J.M.V.-groepen. Voorts traden vijftien tamboers- en pgperskorpsen op. De dag werd besloten met het spel „De aarde: ons speelveld", opgevoerd door de C.J.M.V. - Rotterdam. In het RAI-gebouw te Amsterdam waren dertienduizend gereformeerde jongeren, leden van de Bond van Meisjesverenigingen op Geref. Grond slag In Nederland en de Ned. Bond van Jongelingsverenigingen op Ge ref. Grondslag, bijeen voor hun geza menlijke bondsdag. Tgdens de middagbgeenkomst heeft de heer H. Algra afscheid genomen als voorzitter van de jongelingsbond. Hg werd toegesproken door zgn op volger, ds. G. N. Lammens uit Rot terdam, die vooral de denkkracht, het organisatietalent, de fantasie en hu mor en de vaardige pen van de schel dende voorzitter prees. De heer Alg ra werd geïnstalleerd tot erelid van de bond, Op het programma stond voorts het door Wim Gispen geschreven „Groot Dagspel". Het toonde aan, dat het geref. jeugdwerk actueel, jong. ver antwoordelijk voor de ander, calvinis tisch en bewogen over het leven-zon der-Christus dient te zijn. Het Dag- spel bestond uit vijf delen. Ieder deel werd voorafgegaan door een korte toespraak. De Utrechtse Beatrixha] was het trefpunt van drieduizend jongens en meisjes van de bonden van Ned. hervormde meisjes- en jongelings verenigingen op gereformeerde grondslag. Hier spraken onder an deren ds. H. Bout over „De jeugd in de afval van het avondland", dr. C. Graafland over „De jeugd bg (in) de voortgang van het evan gelie" en ds. W. de Brugn over „De jeugd in het aanlichten van Christus' wederkomst". In de Maranathakerk en de Xoor- derkerk van Spakenburg vergaderden tweeduizend (vrygemaakte) gerefor meerde jongens en meisjes. De onder werpen die ter sprake kwamen wa ren onder meer de symptomen van vervlakking in het jeugdwerk en de dreiging van de tijdgeest. Een beeld van de herdenklngs- dag bjj de Onderzeedienst te Rotterdam, die in het teken stond van 't 50-jarig bestaan. Namens koningin Juliana en prins Bernhard plaatste kapi- tein ter zee De Jong 'n krans H aan de voet van het ondersee- dienstmonument. Het Wereldgebeuren Onderzeedienst vierde het gouden jubileum Tydens een plechtigheid bij het mo nument voor gevallenen op het ter rein van de onderzeedienst te Rotter dam Is vrydagoehtend het feit her dacht, dat de onderzeedienst dezer dagen vijftig jaar bestaat. Aan de voet van het monument wer den onder meer kransen gelegd na mens koningin en prins en namens 5rinses Wllhelmina. Tal van burger- jke en militaire autoriteiten waren aanwezig. De staatssecretaris van marine H. C. W. Moorman hield oen rede. waarin hg stelde, dat de onder- zeedienst een van de beste dragers van de marinetradities is. Vroeger had de dienst dertig schepen en thans slechts zes. Dat is geen kwestie van verwaarlozing, aldus de bewindsman. We moeten er rekening mee houden, dat de mogelijke vgand van morgen zijn sterkte niet in de eerste plaats ter zee heeft. Voorts kunnen we ons gelukkig prgzen lid te zgn van de Navo-famille. De heer Moorman zei, dat alle ontwikkelingen in de bouw van onderzeeboten nauwkeurig wor den gevolgd en dat er voor zorg zal worden gedragen, dat de Nederlandse onderzeedienst haar taken in Navo- verband nauwkeurig kan blijven ver vullen. Zuidamerikanen willen geen verdedigingsverdrag Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay zgn tot de slotsom geko men, dat een Zuidatlantisch verdrag „onnodig" is, daar de bestaande de fensieverdragen aan alle eisen vol doen. De afgevaardigden van de vier lan den zgn twee weken te Buenos Aires byeen geweest voor inleidende be sprekingen over het organiseren van een regionaal verdedigingsstelsel, overeenkomstig de aanbevelingen van een conferentie van ministers van buitenlandse zaken der 21 Ame rikaanse staten te Washington in 1951. De delegaties verklaarden zich te genstander van „elk initiatief", dat zou kunnen leiden tot een mateloze aanschaffing van wapens" STEMMEN UIT DE KERKEN Ziks zaak Zoals vee! andere nationalistische leiders in „achtergeblev en gebie den". heelt dr. Nnamdi Aziklwe een bewogen loopbaan achter de rug. en het ziet cr naar uit, dat liet aan belangrijke gebeurtenissen ook in de toekomst niet zal ontbreken. Hg beeft Immers ln Londen met de Britse minister van koloniën. Alan Lertnox- Boyd, gepraat over de toekomst van zijn Nigeriaanse vaderland en donder dagavond werd bekendgemaakt, dal men het over een ..algemeen begin sel" eens geworden is: spoedig zal aan twee der drie Nigeriaansc gebie den zelfbestuur worden verleend. Een van die twee is het Oostelijk Ge bied. waarvan hg het «erate-minister- schap bekleedt. Ook het Westelijke Gebied was in deze overeenstemming begrepen. Het mohammedaanse noor den echter, dat in Londen werd verte genwoordigd door de sardauna van Sokota. ia het niet te doen om zelf bestuur op korte termijn. Wel wenst, het evenals de andere Nigeriaanse ge bieden in 1959 onafhankelijk te wor den. Het verlangen, om in 1959 baas in eigen huis te worden, is het enige wat de drie Nigeriaanse gebieden pemeenschappeigk hebben. Over de meeste andere onderwerpen zijn zü het nog geenszins eens. En zelfs voelen velen maar weinig voor Nigeriaanse eenheid, vooral in het noorden, waar de mohammedanen niet gaarne een minderheid zouden worden in een overigens nlet-moham- medaans land. De enige van de on- derhandelaars in Londen, die echt er naar streeft, om een soortement Ni geriaanse natie op te bouwen, is de oosieiyke premier dr. Nnamdi Aziki- we, en het is daarom, dat in het bij zonder voor zijn doen en laten grote belangstelling bestaat. Eén ervaring van veel nationalis tische agitators heeft hg niet achter de rug. Hg heeft nameigk nog nimmer in de gevangenis geze ten. Maar de rgkdom waarin hg zich nu verheugt en zgn populariteit als volksaanvoerder zgn hem niet zomaar- komen aanwaaien. Als afstammeling van een oud koningsgeslacht (waar toe zgn moeder behoorde) werkte hij in zhn jonge jaren evenals zgn va der op het bureau van de Britse gou verneur. Maar daar had hg al gauw genoeg van, en hg vatte het plan op om andere landen te verkennen. Daar voor kwamen in de eerste plaats de Verenigde Staten van Amerika in aanmerking. Een poging, om als verstekeling daarheen te reizen, mis lukte. Dat hg er toch kwam, was te danken aan zgn vader, die al zgn spaarduitjes bgeenvergaarde. Maar die spaarcenten waren niet genoeg, om Nnamdi in staat te stellen, ook zoals hg" hartstochtelijk wenste in Amerika aan het studeren te gaan. Toch zag Nnamdi Azikiwe, die tegen woordig kortweg ..Zik" wordt ge noemd, kans om doctor Azikiwe te worden. Echter niet zonder grote op offeringen. De negerprins werd werk student. waarbij hij zich niet ontzag om in de mijnen te werken, borden te wassen of liftboy te zgn. Op het eind van zijn verblijf in Amerika was hij aan het Lincoln College (Hlinoiq), leraar in de politieke wetenschappen. En voordat hij naar Nigeria terugkeerde, deed hij politieke en journalistieke ervaring on aan de Goudkust, die onlangs on af hankelg'k werd onder de naam van het vroegere negerkoninkrnk Ghana. Thuisgekomen, ontwikkelde hh een zo grote energie en handigheid, dat hij. mede dank zij zgn redenaarsta lent en zijn organisatorische hoeda nigheden. binnen tien jaar president was van de Nationale Raad voor Ni geria en Kameroen, en bovendien lid van de Wetgevende Vergadering, eigenaar van vüf '-wanton er. van een aantal andere c- nemingen... Toen hij merkte da» iveren voor één staat, die all" 2° oivi ngo Nigerianen moest omvatten voorlopig geen suc ces kon hebber; omdat veel Nigeria nen daar zelf niet rijp voor waren, liet hg zich zelf door een van de re gionale bewegingen tot leider uitkie zen. Vandaar dat hij in Londen was als premier van het Oostelijke Gebied. Hg heeft in Londen, wat net nastre ven van de Nigeriaanse eenheid be treft. nog niet veel bereikt. Het ver schil ln behandeling tussen het noor den en de andere delen van het land, waartoe ..in principe" werd besloten, is veelzeggend genoeg. Maar hij zal ongetwijfeld dat grote ideaal blijven nastreven, ook. wanneer zgn plei dooien bij de collega's in Londen tot dovemansoren werden gesproken. Dat zii doof waren is overigens te be- I griippn. want behalve hun volken die- nen die premiers, evenais Zik. ook hun eigenbelang. Jonge kerken gaan eigen weg Midden op Sumatra ligt het Tobameer. In dat meer het grote eiland Sa- mosir. Zij die in de Bataklanden geweest zijn, roemen de schoonheid van dit meer en zijn omgeving. Zij noemen het 't schoonste stuk van Sumatra. Dat Tobameer was in vroegere eeuwen een heilig meer. Het was aan niet- Batakkers niet toegestaan het te aanschouwen. In een van de plaatsen aan dat meer is nu gehouden de eerste conferen tie van de Aziatische kerken, voor zover ze zyn aangesloten bij de Wereld raad der Kerken. Uit veertien landen hebben kerken hierheen hun afge vaardigden gezonden. Ze waren bijeen in Prapat, of Parapat. zoals som mige kaarten schrijven. Het is al een paar maanden geleden, dat deze con ferentie gehouden werd en we in onze bladen een kort bericht tegenkwa men van enige duizenden christenen in verband met deze conferentie. Nu zgn er wat meer gegevens beschikbaar en het lijkt ons goed hiervan iets meer te vertellen, vooral ook omdat hier blijkt dat deze jonge kerken, die tot de laatste wereldoorlog in de schauduw hebben geleefd van de kerken uit andere werelddelen, uit wier zendingsarbeid zij zijn ontstaan, blijk geven dat ze zelfstandig een eigen weg kunnen gaan. Dat deze conferentie juist in het land van de Toba-Bataks werd ge houden, is niet toevallig. Het is met alleen omdat Sumatra zo ongeveer in het midden ligt van die veertien lan den. die hun vertegenwoordigers hierheen hadden gezonden. Rondom dat Tobameer heeft zich een van de meest boeiende stukken zendingsge schiedenis van de laatste eeuw afge speeld. waarvan vooral de naam van Mommessen verbonden zal blijven. Hier lag het terrein van de Rijnse Zending. Niet van deze alleen. Op het grote, bergachtige eiland in het To bameer, Samosir, hebben de Vrij- Evangelische Kerken van ons land hun zendingsterrein gevonden en daar heeft een van de Vrij-Evangelische predikanten uit onze provincie als zendeling zijn sporen verdiend. Maar vooral die zendelingen van de Rijnse Zending hebben hier het evangelie gebracht aan „één van de krachtig ste, ruwste en halstarrigste volken". Mommesen is hier de grote strateeg geweest, „wiens stuwkracht niet op welt uit scherpzinnige berekening, maar uit de geadelde agressie van 'n diep geloof". Hier is eën nationale kerk ontstaan en van hier uit zijn de christen-Batakkers uitgezwermd over heel Indonesië en zelfs veel verder. In New York is er bijv. een kerk van deze Batakkers. Het feit. dat we rondom het Tobameer een van de krachtigste kerken van Z.O. Azië vinden, zal wel mee de oorzaak zijn geweest dat hier is vergaderd. De kerken van deze landen hebben wel internationale contacten gehad. Vanzelfsprekend kwamen die voort uit de zeer nauwe band met die ker ken, uit wier zendingsarbeid zij wa ren ontstaan. Dit contact heeft ook in hoofdzaak - niet altijd - bepaald, of zij zich aansloten bij de Wereld raad der Kerken. Die aansluiting, reeds voor de oorlog, is voor hen van veel grotere betekenis geweest dan wij het ons kunnen indenken. De af gevaardigden kwamen in aanraking met zoveel kerken meer dan waarmee ze vroeger contact hadden. Er ging een hele wereld voor hen open. Wat in deze echter het allerbelangrijkste geweest is. is het feit dat zij op de bijeenkomst van de Wereldraad der Kerken we denken bijv. aan de Tambaran-conferentie in 193S ook met elkaar in aanraking kwamen. Daar hebben de jonge kerken van Z.O. Azië elkaar het eerst ontmoet en daar is ook het verlangen geboren om onderling meer contact te hebben en samenwerking te zoeken bij de vervulling van de zendingstaak, die zij hebben in eigen omgeving. Problemenj Dit verlangen is te begrijpen. Con- i tacten met de kerken van Europa en j Amerika mogen waardevol zijn en zelfs onmisbaar, de moeilijkheden waarmee men, ieder voor zich, als Kerk te maken kreeg, waren toeh anders. De kerken van de 14 landen dje dan nu in Prapat bijeengekomen zijn, hebben ieder voor zich proble- (Vervolg op pag. ll) Joego-Slavië behoort bij Oost en West Ter gelegenheid van de opening van een krachtstation in Macedonië heeft president T:to verklaard dat Joegoslavië zowel van Oost ais van West onderdeel uitmaakt en dat geen van de beide kampen bezwaar behoort te maken tegen zijn betrekkingen met het andere. De Joegoslavische leider, die zich niet wenste te laten dwingen door Stalin en die zijn eigen weg naar het socialisme wilde gaan, maakte dui delijk dat hij geen inmenging zou dulden van welke zijde ook :n de in terne zaken van zijn larr.d, hij zeide dat zgn betrekkingen met Oost en West goed zijn en verklaarde dat bet enig alternatief voor de vreedzame co-existentie die door Joegoslavië praktijk wordt gebracht, oorlog er: universele vernietiging is. Tito zeide dat alles wat nodig is, is dat iedere partij een beetje toe geeft. Nieuw lid Eerste Kamer De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature van me vrouw Verwey-Jonker benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer de heer A. Querido te Amsterdam, d:e deze vacature echter niet 2a! vervui len. Op hem volgt op de desbetreffen de lnst de heer C. van Waerden te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3