PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Amsterdam zet de bouw van de IJ-tunnel toch door Dijkvak van waterschap Waarde als eerste op „Delta'-hoogte HEFTIGE BETOGINGEN IN DE LIBANESE HOOFDSTAD ONDERZEEBOOTJAGER RAMDE KOTTER IN VOLLE VAART 200e jaargang - no. 127 Dagbl adu 1 {.gave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Ml mm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 6 regelt) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. dblad" 23 cent meer. Giro no. 55*500 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3648 of 3304; Middelburg, Markt 81. tel. 2641; Goes, Lange Vorstatr. 63, tel 2475 (b.g.g. 2226); Oostburg. Nleuwstraat 42. tel. 20; lerneuzen. Brouwerljttr. 2; Zlerlkzee: N. Bog' ■trast 24. tel. 28 ONDANKS „MEDEDELING VAN DE REGERING" Door middel van lening wordt beroep op burgerij gedaan Onmiddellijk na de opening der woensdag gehouden vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad is, namens het college van B. en W. de volgen de verklaring afgelegd: „Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben met grote bevreemding en diepe teleurstelling kennis genomen van de mededeling van de regering inzake het standpunt van de regering ten aanzien van de bouw van de IJ-tunnel". B. en W. betreuren het, dat de re gering deze beslissing heeft genomen zonder voorafgaand overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam. Zij achten het de plicht van het gemeen tebestuur van Amsterdam om in het kader van de gemeentelijke autonomie en binnen het raam der financiële mogelijkheden die projecten tot stand te brengen, welke voor de ontwikkeling van de stad noodzakelijk zyn. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal, gegeven zijn verantwoordelijk heid voor de toekomst van de stad, de mede op grond van de door de minis ter van verkeer en waterstaat op 16 maart 1955 afgelegde verklaring aan gevangen uitvoering der tunnelwerken, niet kunnen stopzetten. Het standpunt van de regering in W., waarin wordt voorgesteld ten las- zake de noodzaak van de bestedings beperking aanvaardende, zal het ge meentebestuur een zodanig investe ringsbeleid volgen, dat een aantal an dere werken, welke in 1957 tot uit voering zouden worden gebracht, voorshands zal blijven rusten. Indien zulks noodzakelijk blijkt, zullen bo vendien de tunnelwerken getempori seerd tot uitvoering kunnen komen. Alsnog medewerking Naast de boven omschreven midde len om de financiering van de tunnel bouw mogelyk te maken, zal een le ning worden uitgeschreven, waarby ook een beroep zal worden gedaan op de burgery. Het college spreekt het vertrouwen uit, dat de regering overtuigd zal kunnen worden van de redelijkheid van het standpunt van Amsterdam en dat uiteindelijk een gunstige finan ciële regeling zal worden getroffen. Inmiddels blijft het onverminderd op het standpunt staan, dat de Hem- brug op de kortst mogelijke termijn door een tunnel dient te worden ver vangen. Zij zullen de totstandkoming daarvan met kracht by de regering blijven bepleiten. Grootboek IJ-tunnel Tijdens de debatten over de IJ-tun- nel werden de raadsleden in kennis gesteld van een voordracht van B. en Hongaarse vluchtelingen verliezen hun bezit. De Hongaarse presidentiële raad heeft besloten, dat alle Hongaren, die na de oktober-opstand het land zijn uitgevlucht en op 31 maart jl. npg niet zijn teruggekeerd, al hun bezit tingen zullen verliezen. Volgens het decreet zullen hun be zittingen worden geërfd door hun wet tige erfgenamen, indien de refuge's geen wettige erfgenamen in Honga rije hebben zal de staat de bezittingen confisceren. Bij decreet werd ook oe- paald, dat buitenlandse vrouwen die met Hongaren trouwen hun eigen na tionaliteit niet zullen verliezen. Hon gaarse meisjes die met buitenlanders trouwen zullen op hun beurt hun Hon gaars staatsburgerschap behouden. Eerste adoptie in Den Haag Woen-sdag is voor de eerste maal, sinds de Adoptiewet tot stand is geko men. in Nederland een kind geadop teerd. De adoptie geschiedde voor de Haagste rechtbank. Het adoptierende ouderpaar woont in Den Haag. Nadat hij de laatste hand had gelegd aan de werkzaamheden aan de eerste dijk een gedeelte zeewering van het waterscliap Waarde die op „Delta"-hoog te is gebracht, maakte de commissaris der koningin in Zee land, jhr. vir, A. F. C. de Casem- broot, woensdagmorgen een begin met de inzaai van dit dijkvak. Foto P.Z.C.) te van de gemeente Amsterdam voor de financiering van de in 1957 ten be hoeve van de IJ-tunnel uit te voeren werken, de inschrijving open te stel len op: a) een in te stellen „Groot boek IJ-tunnel" tot bedragen van 25 gulden, 50 gulden en veelvouden daar van; b) een uit te g^ven obligatiele ning genaamd „IJ-tunnel-lening '57" tot bedragen van 250 gulden, 500 gul den en 1000 gulden. De inschrijvingen In het Grootboek IJ-tunnel vinden plaats voor de duur van 30 jaar. De rente van de lening zal bedragen 4*4 procent, jaarlijks be taalbaar, voor het eerst op 1 juni '58. De koers van uitgifte zal bedragen 99. Na een debat, dat vijf uur in beslag nam. heeft de raad zich uiteindelijk gesteld achter de verklaring van B. en W., behoudens het punt, waarin B. en W. zeggen het standpunt van de regering inzake de noodzaak van de bestedingsbeperking te aanvaarden, waar de communistische fractie zich tegen verklaarde. Engeland verruimt de handel met China. V.S. teleurgesteld; zullen andere landen voorbeeld volgen De Britse minister van buitenland se zaken Selwyn Lloyd heeft donder dag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland de beperkingen op de han del met China gedeeltelijk zal afschaf fen en die handel op dezelfde voet zal drijven als met de Sowjet-IJnie en de andere communistische landen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat de regering „zeer teleurgesteld" is over het Britse besluit om de extra beperkingen op de handel met China af te schaffen. Vele landen die betrokken waren bij de handelsbesprekingen in Parijs hebben zich voor een voortzetting van de tot dusver jegens China gevoerde handelspolitiek uitgesproken, aldus het departement, dat daaraan toe voegt dat de Verenigde Staten geen wijziging beogen van hun totale em bargo op de handel met communis tisch China. In Parijs had men een dergelijk be sluit van Engeland verwacht. Men vreest in Franse kring, dat de Britse houding het gehele stelsel van embargo's op de handel met communistische landen zal onder graven. Andere landen moeten het Britse voorbeeld wel volgen, zegt men, aangezien men niet kan toe staan dat'Engeland een monopolie positie krijgt op de Chinese markt. H. de Braai tekent hoger beroep aan De heer H. de Braai, die op grond van ondermijnende activiteit tegen de Indonesische staat door het land- gerecht te Madjalengka tot een ge vangenisstraf van zes jaren is ver oordeeld, heeft hoger beroep tegen dit vonnis aangetekend. De officier van justitie had tegen De Braai, die elke subversieve actie ontkende, tien jaar geëist. CONTRA EISENHOWER-LEER Jordanië vraagt Britten om economische hulp In Beiroet, de hoofdstad van de Li banon, hebben zich donderdag onge regeldheden voorgedaan tussen beto gers en politie. Volgens een officieel communiqué zijn er vijf doden onder de betogers gevallen. Het aantal ge wonden is niet meegedeeld, maar wordt op dertig geschat. Er was een demonstratieverbod ingesteld, maar de leden van de oppositiepartijen wil den desondanks een betoging houden tegen de regering. De oppositie is van mening, dat de regeringsgezinde ambtenaren corrup tie plegën by de voorbereiding van de verkiezingen, die 9 juni beginnen. Ook beschuldigt zij de regering er van, dat zij de onafhankelijkheid van het land voor dollars van de Eisenhowerleer verkoopt. Premier Sami Solh heeft het leger belast met de handhaving van de orde in de hoofdstad. De oppositie heeft een staking afgekondigd. A.F.P. meldt, dat de meeste oppositieleiders zijn gearresteerd. Het Libanese ministerie van voor lichting heeft officieel meegedeeld, dat de „ordetroepen" een komplot hebben verydeld. dat ten doel had het staatshoefd en de regering ten val te brengen. Het leger, onder welks bevel ook de ordetroepen zjjn geplaatst, heeft de toestand vast in de hand, al dus het communiqué. Jordanië heeft Engeland verzocht zijn hulp voor de economische ontwik keling van het land voort te zetten, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken donderdag meegedeeld. Hij zei dat het verzoek thans te Londen wordt bestudeerd. In het afgelopen jaar gaf Engeland Jordanië ongeveer tien miljoen gulden voor de economische ontwikkeling van het land. Deze hulp stond los van de jaarlijkse subsidie van ongeveer honderd miljoen gulden, welke op hield bij de beëindiging van het Brits- Jordaanse verdrag eerder in dit jaar. Engeland heeft een voorstel van aartsbisschop Makarios. dat hij zal deelnemen aan bilaterale besprekin gen met de Britse regering over de toekomst van Cyprus, verworpen, al dus is donderdag in Londen bekend gemaakt. In het antwoord wordt gezegd, dat de Britse regering zijn voorstel, dat over de toekomst van Cyprus door besprekingen tussen hem én Engeland alleen zal worden beslist, niet kan aanvaarden. Andere belanghebbenden hebben het recht te worden geraad pleegd, zo wordt gezegd. Pleven en Pinay weigerden, Ptlimlin formateur. R. Pleven. nud-minlster-presldent van Frankrijk cn prominent figuur in radicale kring heeft aan president Coty naar aanleiding van diens ver zoek verslag uitgebracht over de mo gelijkheden tot vorming van een nieu we regering. Een verzoek van de nreaident om een nieuw kabinet tc formeren wees hij af. De president consulteerde vervol gen* een aantal politici en zocht ver volgens de conservatief Pinay ais for mateur aan. Deze echter weigerde eveneens. Coty heeft toen aan de leider der (r.-k.) volksrcnubllkelnen Pflimlin hetzelfde verzoek gedaan. Dit werd onder voorbehoud door de laatste aanvaard. Naar verluidt speelt de kwestie van het opnieuw gebruik ma ken van het SuczkanAal door de Fran sen een belaneryke rol bri de politieke verwikkelingen van het ogenblik. Een regeringsbesluit in deze zaak zou spoedig te verwachten zijn. Woensdagmiddag ia een ernstige aan varing yebeurd op de Noordzee ter hoogte van IJmuiden waarbij de on- derzeebootjager Hr. Ms. „Gronin gen" de kotter Texel ftH ramde. De vijf opvarenden van het vissers scheepje konden aan boord van de „Groningen" genomen worden. De kotter zelf zonk vrijwel onmiddellijk, terwijl de onderzeebootjager zware schade aan de voorsleven kreeg zo als de foto laat zien. Ontsnapte gevangene in Enschede gegrepen. De Enschedese politie heeft dinsdag avond de 34-jarige W. V. gearresteerd die in de strafgevangenis te Gronin gen Verbleef, maar sinds 4 april voort vluchtig was. Hy bracht die dag on der bewaking een bezoek aan zyn zie ke moeder in Leiden, en slaagde erin te ontsnappen. Tot nu toe waren alle nasporingen vruchteloos. De man moet nog enkele i'aren uitzitten. Dinsdagavond trof de Cnschedese politie de man aan toen hij juist uit een huis kwam met een bromfiets. Bij fouillering kwamen uit zijn zakken ó.a. inbrekerswerktuigen, een alarmpistool en een bedrag van 450. De bromfiets, waarmee V. er op uit wilde gaan, was gestolen. Parijse arbeiders boorden Bulgaars bezinedepot aan Naar „Paris-Presse" weet te be richten hebben Franse oliedeskundi gen vorig jaar oktober zich het hoofd gebroken over de vraag, hoe het mo gelijk was dat bjj de aanleg van een voetgangerstunnel in Parijs een gro te hoeveelheid benzine werd aange boord. hoewel er zich in de omgeving geen pijpleiding of benzinepomp be vond. Bij het graven van een tunnel op de Place de l'Alma spoot er plotse ling een vloeistof uit de grond op: benzine met een hoog octaangehalte. Aangezien zelfs de deskundigen niet konden vaststellen, waar de brand stof vandaan kwam, verdeelden de betrokken arbeiders de inkomsten van hun „bron". Zeventien dagen la ter, terwijl de benzine nog steeds uit de grond stroomde, onthulde de se- crearis van de Russische ambassade, dat het Bulgaars gezantschap, dat niet ver van de Pont de l'Alma is gevestigd, met het oog op de benzi- neschaarste in Frankrijk een grote hoeveelheid van deze brandstof in een ondergrondse tank had opgesla gen. De Parijse autoriteiten zagen zich toen genoodzaakt, de Bulgaren hun verontschuldigingen aan te bie den, aldus „Paris-Presse". BENAUWDE MINUTEN IN SCHULPENGAT Vier mannen minutenlang onder gekapseisd schip. Woensdagmiddag heeft in het Schulpengat de onderzeebootjager Groningen (D 813) de kotter Texel 24 overvaren. De kotter zonk vrij wel onmiddellijk. De vijf opvarenden konden worden gered. De Groningen is woensdagavond bij IJmuiden bin nengesleept. Het zwaar beschadigde schip zal in Amsterdam gerepa reerd worden. De Groningen voer onder com mando van overste A. M. Niessink woensdagmiddag uit bij mooi, helder weer. Men was op weg naar de Ver enigde Staten en aangezien De Ze ven Provinciën moest worden inge haald, werd vaart gemaakt. Om 13.29 kwam de precies recht voor tegemoetkomende Texel 24 in het gezicht. Er was op dat moment weinig scheepvaart. De snelheid van Inval in speelhol met valse roulette. Dinsdagavond heeft de Rotterdamse politie een inval gedaan in een speel hol in de Roovalkstraat, waar iemand in enkele dagen tijds een erfeni* van f 30.000 kwijt raakte, mogelijk mede door het feit. dat er in huis ook een valse roulette aanwezig was. Bij die inval is aangehouden de 66- jarige P. W. J. die juist zijn verjaar dag vierde en de 50-jarige koopman G. van P. Samen hadden zij een ka mer gehuurd bij de 42-jarige fabri kant L. C. F., die evenais de twee genoemden in bewaring is gesteld. De vier spelers, die werden aangetrof fen. kregen een proces-verbaal. Toen de politie binnenkwam zat dat viertal om de roulette geschaard. In beslag genomen werden een com plete roulettetafel met roulettekleed, twee roulettes, een bijzettafel, een be drag aan geld 110.en 300 Belgi sche francs en een grote partij fiches. Op het politiebureau bleek een van de roulettes vals te zijn. Er was een in strumentje op aangebracht, dat voor de spelers onzichtbaar was, doch waarmee de bankhouder zich inzetten kon toeëigenen. Bij grote inzetten zou hij niet geschroomd hebben van deze roulette gebruik te maken. OPLEVERING VAN BIJZONDER GEHALTE Commissaris der koningin voltooide het werk met een bulldozer Woensdagmorgen heeft de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gezeten in een bulldozer en in een stevige greep de stuurhandles van deze machine omklemmend, op symbolische wijze de laat ste werkzaamheden verricht aan de eerste, 1300 meter lange zeedijk, die langs de Westcrschclde op ,„,De!ta"-hoogte is gebracht. Het betreft hier een gedeelte van de zeewering van het waterschap Waarde, welke een uiterst zwakke schakel in de kustverdediging vormde. Nadat dc commissaris, ge assisteerd door de machinist L. Peters, de laatste hoop grond op de kruin van de dijk met de bulldozer had verwijderd, strooide hij met kwistige hand een hoeveelheid graszaad in het rond, waarmee tevens de inzaai van de dijk was begonnen. Het gezelschap, waarin zich tal van autoriteiten be vonden, wandelde vervolgens over de verhoogde dijk, waarna men in „Het wapen van Waarde" een koffiemaaltijd gebruikte. Verschillende sprekers voerden hier het woord. in Nederland, dat geheel zelfstandig door het betreffende waterschap tot Delta-afmetingen is verzwaard. Dit is gebeurd in nauwe samenwerking met rijks- en provinciale waterstaat. Alles is bijzonder vlug in zijn werk gegaanDe eerste brief, die van de zijde van provinciale waterstaat over deze aangelegenheid werd geschre ven, dateert van 15 augustus 1955. Ge deputeerde Staten van Zeeland richt ten zich reeds op 6 september van dat jaar in een schrijven tot het ministe rie en op 18 juli 1956 volgde de ean- Het dijkvak, dat woensdag in Waarde werd opgeleverd, vertoonde voordien verschillende zwakke plaat sen en het versterken van deze dijk stond dan ook op de urgentie lijst. Maar omdat men in het kader van de Deltawerken eens zal moeten over gaan tot verhoging van de dijken, werd de meest economische werkwij ze gevolgd en dit gedeelte dijk van het waterschap Waarde bracht men meteen op „Delta-hoogte. Het dijk vak, dat in Waarde is opgeleverd, is het eerste in de provincie en wellicht de Groningen was 23 mijl, de koers zuidwest. Op de brug waren aanwe zig de officier van de wacht, de sei ner, de korporaal van de navigatie- Informatiedienst, een roerganger en een bedieningsman voor de telegra fen. De Texel 24 kwam met krui sende koers over bakboord aan zetten. De tegenligger werd er op attent gemaakt, dat hij een gevaarlijke koers stuurde door een paar korte stoten op de fluit. Volgens het aanvaringsrcglemcnt moest de kotter uitwijken, want hij viste niet. Of dit nu gebeurd is of niet, kon commandant Nies sink, die het verhaal vertelde, niet meedelen. Wel heeft hij kunnen vaststellen, een constatering die door de kotter - hemanning is bevestigd, dat cr zich op het moment van de aanvaring niemand aan dek van de kotter be vond. De Groningen ramde de kot ter ln volle vaart. Het schip voer iets omhoog, werd afgeremd en ogenblikkelijk stonden de telegra fen stop. Ogenblikkelijk verkeerde het schip in staat van alarm, dc wa terdichte schotten en dc luiken wer den gesloten. Achter de onderzeeboot Jager zag men het kottertje ondersteboven drijven. Vijfentwintig meter verder pikte men de matroos-motordrijver A. Vonk (broer van de schipper) op. De andere vier mannen bevonden zich toen nog onder het omgekeer de kottertje. Vijf minuten lang dreef het scheepje met de kiel bo ven. Toen richtte het zichzelf weer langzaam op. Dit Is de redding ge weest voor de vier andere opvaren den. Zij konden door de Groningen gered worden. Direct daarop zonk de kotter snel weg in de vrij rustige zee. Franerex te Hoogerheide ontsloeg 25 arbeiders. De chemische fabriek N.V. Frane rex te Hoogerheide heeft 25 perso neelsleden, bijna allen uit Zeeland afkomstig, ontslag moeten aanzeg gen, het een en ander op dc wette lijke daarvoor geregelde termijn. Het bedrijf heeft groot gebrek aan orders. Dit is binnen een jaar het tweede bedrijf in de zuidwesthoek van Bra bant dat stil komt te liggen. De chemische fabriek N.V. Ocio te Os- sendrecht staakte eerder de produk- tie. besteding. Dit is dus in minder dan een jaar in zijn werk gegaan! De Am sterdamse Aarmemingsmaatschappij N.V. te Den Haag. die het werk voor 974.800 aannam, begon op 2 juli 1956 met de werkzaamheden. De verzwaring van het dijkprofiel is in hoofdzaak tot stand gekomen door het aanbrengen van een met klei bekleed zandlichaam, land waarts van de oude dijk. Ter verbe tering van het tracé is op een be paalde plaats een bocht afgesneden. Er moest een geheel n;euw dijkgedeel- te ter lengte van 240 meter aan de buitenzijde worden uitgevoerd. De totale kosten van het werk, met in begrip van grondaankopen e.d., zul-1 len naar het zich laat aanzien ruim één miljoen gulden bedragen. Goede samenwerking Het opmaken van het bestek met tekeningen is zelfstandig door het waterschap geschied, waarbij de richt lijnen van rijks- en provinciale water staat werden gevolgd. De uitvoering van het werk werd eveneens door het waterschap verzorgd, waarbij ten nauwste met provinciale waterstaat werd samengewerkt. De waterstand, waarop de nieu we dijk is berekend, bedraagt 6.10 meter N.A.P., hetgeen overeen komt met een stormvloedstand van ongeveer 5.50 meter N.A.P. te (Vervolg op pag, 2) Het weer in Europa gisteravond max. temp Stockholm zwaar bewolkt 20 Oslo licht bewolkt 19 Kopenhagen onbewolkt 16 Aberdeen zwaar bewolkt 15 Londen licht bewolkt is Amsterdam zwaar bewolkt 12 Luxemburg licht bewolkt 20 Parijs onbewolkt 22 Bordeaux onweer 21 Grenoble zwaar bewolkt 17 Nice geheel bewolkt 17 Berlijn licht bewolkt - 21 Frankfurt onbewolkt 21 MUnchen licht bewolkt 16 Zürieh zwaar bewolkt 19 Genève regenbui 19 Locarno regen 17 Wenen onbewolkt 18 Innsbruck zwaar bewolkt 23 Rome zwaar bewolkt 25 AJacclo zwaar bewolkt 19 DE VERWACHT... DROOG WEER Droog weer met aanvankelijk In het midden en noorden van het land nog wolkenvelden, die echter gelei delijk oplossen. Daarna op vele •»aatsen zonnig weer met middag- 'emperaturen van 16 tot 20 graden, Veinig wind. ZON EN MAAN 1 juni Zon op 4.28 onder 20.52 Maan op 7.38 onder 23.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1