Zeven verdachten in komplot te Middelburg veroordeeld LANDBOUWER LIEP DE CAFÉ'S OP TERNEÜZENSE MARKT AF.... Keuringsdienst Iandbouwzaden en aardappelpootgoed R.H.B.S. IN BERGEN OP ZOOM BESTAAT 75 JAAR 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 MEI 1956 POLITIERECHTER MIDDELBURG Omvangrijke diefstal van lood en koper voor duizenden guldens Voor de Middelburgse politierechter, inr. P. van Empel, stonden dins dagmorgen de zeven verdachten terecht, die betrokken zijn geweest bij de vrij omvangrijke diefstal van enkele duizenden guldens in verschil lende bedrijven in do Zeeuwse hoofdstad. Zoals bekend slaagde de Mid delburgse politie er enige tijd geleden in om dit komplot na een zorg vuldig en uitgebreid onderzoek op te rollen. Terecht stonden de 33-jarige koopman A. H., do 27-jarige koopman F. M. S.. de 37-jarige inkoper K. J. van V., de 22-jarige monteur W. A. K. en diens broer, de 29-jarige arbeider P. H. K., de 25-jarige arbeider P. T. en diens broer, de 23- jarige bankwerker S. P. T.. allen uit Middelburg. Twee bij twee werden de verdachten verhoord, terwijl A. H. als laatste de rij sloot. Daar allen reeds een voorlopige hechtenis ondergaan hadden, werden alleen H., die wel als do hoofdverdachte beschouwd mag worden, en S. tot een gevan genisstraf veroordeeld. land goed thuisvoelen (In de goede zin des woords), waarna pleiter tot slot verzocht de eis van de officier over te nemen. Hiermee ging mr. Van Empel akkoord. Kabeldiefstal Als eersten stonden terecht de bei de broers T.. die tweemaal een in braak gepleegd hadden in een filiaal van de groothandel firma R. S. te Middelburg. Met behulp van een soort haakje dat als valse sleutel diende, verschaften zij zich toegang tot de magazijnen. Dit gebeurae meestal des nachts of in de late avonduren. De eerste maal namen zij onder meer twee rollen bladlood ei) koper mee, welke materialen zij ver kochten, en een aantal rijwiellampen en dynamo's plus een stuur van een fiets, die zij mee naar huis namen. Later namen zij nog een aantal voorwerpen mee, waaronder zich een aantal scheerapparaten bevond. Deze laatste apparaten verkochten zij aan de koopman S., met wie zij nader hand in contact geraakt waren. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Microp, eiste voor beiden een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan een maand on voorwaardelijk met aftrek (die zij reeds uitgezeten hebben) en 5 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede onder toezicht- 6telling van het Leger des Heils. De raadsman van de broers T., mr. J. J. van der Weel, wees op de moeilijke jaren, die zijn cliën ten in Indonesië meegemaakt hadden, gevolgd door een zware tocht naar Nederland. Mr. Van der Weel verklaarde, dat de bei de broers zich thans in Neder- Advertentie) IBERIA 22 et 'n vorstelijke sigaar j Nieuwe huisvesting Prov. Waterstaat te Tholen Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om een krediet te verlenen van 25.000 voor de inrichting van een bureau en woning voor de waterstaatkundig hoofdambtenaar le klas te Tholen. De oude vestiging voldoet namelijk niet aan de minimale eisen. Thans bestaat de mogelijkheid om net pand Post weg 38 te Tholen, eigendom van de Chr. Geref. Kerk, te Kopen. Geen alcoholische dranken in Dorpshuis Kruiningen De politierechter te Middelburg heeft gisteren schriftelijk vonnis ge wezen in de zaak legen het bestuur van het Dorpshuis te Kruiningen. Zqals bekend, werden in het dorps huis tijdens bijeenkomsten alcoholi sche dranken geschonken, zonder dat men hiervoor een vergunning had. De eis van de. officier van justitie f 30 of 6 dagen werd conform door de politierechter overgenomen. Vervolgens moesten voor de groe ne tpfel verschijnen de broers KI Sa men met S. hadden zij zich schuldig gemaakt aan diefstal van een hoe veelheid kabels ten nadele van de Nederlandse Spoorwegen. Het betrof nier grond- en verbindingskabels die gebruikt werden voor de elektrifica tie van de spoorlijn. W. A. K. werden vier feiten in Vlissingen en Middel burg ten laste gelegd, zijn broer twee feiten, in Middelburg gepleegd. „Iedereen in Zeelana was olij. dat nu eindelijk de Zeeuwse lijn geëlek trificeerd was en jullie gingen die werkzaamheden eens heerlijk onder breken", zei mr. Van Empel tot de twee broers. De officier eiste voor W. A. K. een gevangenisstraf van 180 dagen, waarvan 26 dagen onvoorwaardelijk (die eveneens zijn uitgezeten) en 154 dagen voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, alsmede onder toezichtstelling van de Prot. Chr. Re- classeringsvereniging. Voor P. H. K. eiste mr. Schenkenberg van Mierop 100 dagen gevangenisstraf, met af trek, waarvan 10 dagen onvoorwaar delijk, (die deze verdachte ook uit gezeten heeft) en 90 dagen voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar, alsmede onder toezichtstelling van de P.C.R V. De raadsman van de broers, mr. H. Bruin, was het geheel eens met de eisen van de officier en verzocht de politierechter het geheel conform over te nemen. Ook hier ging mr. Van Empel akkoord met de eisen. Kwade genius Als derde paar moest verschijnen de koopman S. en de inkoper Van F. S. noemde de politierechter de Invade genius van de broers K. en T. Hij moest terechtstaan voor negen ge vallen van heling. Overigens namen de broers K. genoegen met een ko- perprijs van f 1,10, terwijl deze f 2,50 bedroeg. De officier vond de heling nog erger dan de diefstallen, omdat S. wist wat er In de lood- en koper- handel te doen was. Hij had de broers erop moeten wijzen, dat hun handelingen verkeerd waren en in plaats daarvan had hij de diefstallen gestimuleerd. De officier eiste voor hem zes maanden met aftrek, en hiervan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede on der toezichtstelling van de r.-k. re- „ien twee maan- waarvan hij --- itdlenen). Tegen Van F., die naar de pijpen danste van H., bij wie hij ln dienst was, eiste de officier 30 dagen, waarvan 10 onvoorwaardelijk en 20 dagen voorwaardelijk met drie jaar proef- De raadsman, mr. H. Bruin, zag In S. geen criminele figuur. Hij staat alleen wat slap in zijn schoenen. Van F. heeft aan deze zaken meegewerkt, omdat hij in loondienst was van H. Verdachte S. werd conform de eis van de officier veroordeeld, terwijl Van F. gevonnist werd met 30 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. - Tenslotte stond terecht de koop man H., die de koperen pijpleidingen en het lood van S. en van W. A. K. opgekocht had. alsmede een aantal stukken bovenleiding voor de elek trificatie. Dit laatste ontkende H echter. De beide K.'s waren hiermee bij Van F. gekomen, maar deze vond dit een beetje „te link". S., die hier bij als getuige optrad, verklaarde echter, dat H. de bovenleiding eerst gezien had en er zijn fiat aan ge geven had. Geen aantekeningen De officier achtte de oozetteli.ike heling bewezen. De officier stip te aan. dat H. wist, dat er aan alle diefstallen een „luchtje zat". Bovendien had H. sinds sentem- ber 1956 geen aantekeningen meer gemankt van in- en ver kopen in zijn register. De offi cier eiste 3 maanden gevange nisstraf met aftrek en hiervan één maand onvoorwaardelijk (hij heeft reeds 10 dagen geze ten) en twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van 8 jaar. De raadsman van H., mr. P. C. Adriaanse, wees erop, dat slechts twee van de vier ten laste gelegde feiten bewezen ziin. Overigens, wa^ de raadsman met de officier van ning, dat aan deze praktijkéh eind gemaakt moest worden. De litierechter nam de eis van de offi cier in zijn vonnis geheel over. POLITIERECHTER MIDDELBURG Behalve gelddiefstal ook enkele fabrieksdiefstallen aan de orde De landbouwer W. de F. uit Axel-Spui moest dinsdagmorgen voor de poli tierechter te Middelburg verschijnen, omdat hij in de Axelsestraat te Ter- neuzen onder invloed van sterke drank op de fiets gereden had. Hij had in verschillende winkels in deze stad inkopen gedaan en na gedane zaken be sloot hy vervolgens zijn dorst te lessen. Hij deed het meteen goed ook, want hy bezocht achter elkaar alle café's, die de Markt in Terneuzen rjjk is. En nadat hy aldus de Markt had afgewerkt, was hij begonnen aan de café's in de Dykstraat. „Toen ik het voorlaatste café uitstapte, was ik nog nuchter", verklaarde De F. tegen de politierechter, mr. P. van Empel. „Ja, dat gaat zo in alle gevallen", sprak de politierechter. De officier van justitie, mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, wilde de rare gedragingen van de Axel se land- houwer met een ernstige reprimande honoreren, zodat de officier tot een boete kwam van 50 of 10 dagen, als mede een week voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De politierechter nam deze eis conform over. De dienstbode A. de G. uit Vlissin gen had op oudejaarsdag van het vo rige jaar 60 weggenomen uit de por- temonnaie van mevrouw J. M. B.. met wie zij enkele dagen in het ziekenhuis gelegen had. Op de betreffende dag kwam zy mevrouw B. weer tegen en liep met deze naar het huis van me vrouw B. Toen deze even de kamer uit was. haalde de dienstbode 60 uit de portemonnaie. Vervolgens snuf felde zij nog in een kastlade en een opschrijfboekje. De politierechter vond het maar een rare gewoonte om tijdens bezoekjes te gaan snuffelen in laden en zakken van jassen De officier sprak van een ernstige diefstal, waarvoor hij 30 of 6 da gen eiste, alsmede 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van het Nederlands genootschap voor reclassering, afdeling Zeeland. De veroordeling luidde conform. Vervolgens kwamen enkele fabrieks- diefstallen aan de orde. De lasser B. I. J. uit Vlissingen had twee overals weggenomen, die het eigendom waren van een bedrijf in de Scheldestad. Mr. Schenkenberg van Mierop vond het feit wel ernstig, maar daar er verder niets op de man was aan te merken, eiste de officier een boete van 15 of 3 dagen, alsmede een week voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Stelen kost geld". De Vlisslngse constructlewerker F. J. II. cn ile elektrisch lasser K. H. M„ eveneens uit Vlissingen. hadden teza men hij een bedrijf in de Scheldestad twee koperen platen gestolen. Op liet i terrein van dit bedrnf stond een ke- l tel, waarvan z(j het koperen hengsel probeerden af te halen. Toen dit niet gelukte, keken de beide verdachten in de ketel en ontdekten daar twee pla ten, die zy meenamen. „Stelen kost alt yd geld", zy mr. Van Empel. Dit bleek uit de eis van de of ficier, die 20 of 4 dagen vroeg en daarbij nog een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van hvee jaar. De veroordeling luidde con form. De arbeider W. A. v. d. S. uit Vlis singen had een hoeveelheid koper en lood van een bedrijf in de Scheldestad weggenomen. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een boete van 30 of 6 dagen. De schilder F. L. uit Vlissin gen nad zich vergrepen aan enkele timmergereedschappen. De officier eiste een boete van 30 of 6 dagen, alsmede een voorwaardelijke straf van twee weken met een proeftijd vftn 2 jaar. De politierechter maakte er drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar van. Tenslotte werd de koperslager-pijp- monteur A W. R. uit Nijmegen con form de eis van de officier veroor deeld tot een boete van 40 of 8 da gen en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf niet een proeftijd van twee jaar. In februari 1956 had R. in een Vlissingsc fabriek enkele koperen koppelingen gestolen. Hij verklaarde tegen de politierechter het ongebrach- 1e geld hiervan hard nodig te hebben, daar hy minder verdiende dan hem heloofd was. De officier wees ver dachte erop. dat deze manier van bij verdienste niet geapprecieerd kan worden. Conform de eis werd R. ver oordeeld tot een geldboete van 40 of 8 dagen, alsmede een voorwaardeiyke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Sinds begin april is een legertje ar beiders in Hulst begonnen de binnen vesten tussen de Bagijnepoort en de Dubbele Poort uit te baggeren. Van de hoge wallen af heeft men een uit stekend overzicht van de werkzaam heden. (Foto P.Z.C.) Regeling voor subsidie maatschappelijk werk Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om een algemene regeling vast te stellen voor het toekennen van provinciale bydragen aan samenwerkende orga nen voor het maatschappelijk werk op provinciaal niveau. Zoals bekend, werd op 29 januari j.l. door de Staten besloten om een stelpost van f 1.in de provinciale begroting op te nemen waarmee te kennen gegeven werd, dat deze aan gelegenheid de volle aandacht had en zodra de omstandigheden daarvoor gunstig zouden zijn ter hand genomen zou worden. Daar het Ged. Staten gebleken is, dat een invoering van een subsidie-re geling, waarom in een gezamenlijk verzoekschrift van vier Zeeuwse or ganisaties voor maatschappelijk werk """raagd wordt, door vrijwel alle le- van de Provinciale Staten wordt gewenst, hebben Ged. Staten een der gelijke regeling, aansluitende bij de ykssubsidie-regeling, ontworpen. Bij nader inzien heeft het college voorts gemeend om voorlopig te moe- wijzen op de byzondere po sitie, die Zeeland in enige opzichten Inneemt. Naar de stellige overtuiging van Ged. Staten mag niet worden ver wacht, dat de minister bereid zal zijn om de rijkssubsidieregeling speciaal aan de situatie in Zeeland aan te pas sen, nu feitelijk nog slechts één orga nisatie van samenwerking voor maat schappelijk werk op provinciaal ni veau volledig functioneert. De regeling wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 ja nuari 1957 en geldt tot wederopzeg ging. Walcherse C.J.M.V. hield weekend op Hedenesse De ring Walcheren van het jon genswerk van de C.J.M.V. hield het afgelopen weekend een samenkomst in het vormingscentrum „Hedenesse" nabij Cadzand. De leiding berustte bij de ring-voorzitter, de heer Th. Wijtman te Middelburg. Zaterdag middag om 5 uur opende ds. Happee, Luthers predikant te Groede de bij eenkomst. Om zes uur werd 'n pres- tatiespel gehouden, waarna ds. Hap pee bij het kampvuur een verhaal vertelde. Zondagmorgen werd door wika Wasterval in net kamp een dienst ge leid. Vervolgens werden sportwed strijden gehouden. Na het middageten trokken de C.J.M V.'ers naar het strand, waar een opdrachtenspel werd uitgevoerd. Na het avondeten sloot ds. Happee het uitstekend geslaagde weekend. (Slot van pag.: 3) senlyst en een verplichte keuring en toezicht op het in het verkeer ge brachte materiaal. Wie aan de nood zakelijkheid van deze factoren twij felt, zou een studie moeten maken in de landen, waar een en ander niet bestaat. Hij zou de veldmonster- en partij keu ring en eens een seizoen moe ten meemaken. Spreker scbetste de situatie. die zou ontstaan na het loslaten van de gebonden rassenlijst en de verplich te keuringen. Binnen enkele jaren zou ons land overstroomd worden met minderwaardige rassen, die met veel tam-tam aan de man worden gebracht. Bij vele gewassen zouden rassenmeng sels de overhand krijgen. Ziekten als sluifbrand, steenbrand, strepenziekte bij gerst o.a. zouden een grote ver breiding krijgen. Door het loslaten van de monster- en partijkeuringen zouden vele partijen bezet met on kruiden en met zware vermengingen in het verkeer komen. Niet langer zou de kwaliteit de markt beheersen, doch wederom de prijs, zoals dat vroe ger het geval was. Ofschoon het merendeel der telers met de keuringseisen, die thans aan zaaizaad- en pootgoed worden ge steld, is opgegroeid, bewijzen enquê tes, die in sommige keuringsgebieden in samenwerking met de voorlich tingsdienst worden gehouden, dat er nog vele telers zijn, die onvoldoende aandacht schenken aan het materiaal, dat jaarlijks aan de bodem wordt toevertrouwd. Intussen heeft het Nederlandse systeem voor de zaaizaad- en poot- goedvoorziening geleid tot een zeer ruime zaaizaad- en pootgoedverwisse- ling. De hoeveelheden, die jaarlijks worden aangekocht, zij.n zeer groot en de oppervlakte, die jaarlijks met te velde en op partij goedgekeurd zaaizaad en pootgoed. wordt bezaaid, is groter dan in welk land ook. Gedenkboek. Ter gelegenheid van dit jubi leum heeft het bestuur van de N. A.K. besloten een gedenkboek uit te geven en een penning te doen slaan, welke kan worden uitge reikt aan personen, die zich door (Advertentie) 's nachts pijn en aldoor wakker "AKKERTJES" helpen direct VELE ZEEUWEN KREGEN ER LES Reünie van oud-leerlingen op 6 en 7 september a.s. Examen De heer C. P. van den Bos uit Dreischor slaagde te Oost werd hoe ve bij Slootdorp voor het Smecona- diploma voor herstel van landbouw- machinerieën. Ter gelegenheid van het 75-.jarig bestaan van de r.h.b.s. te Bergen op Zoom wordt op vrijdag 6 en en zater dag 7 september a.s. een reünie ge- houdn van alle oud-leerlingen. Er is voor de viering van ilit jubileum een comité gevormd, dat voor de reünisten onder wie ook vele Zeeuwen een aantrekkelijk pro gramma heeft samengesteld. Vrijdagavond om half acht is er in de grote zaal van Thalia een begroe- tingsbijeenkomst. Deze avond zal worden opgeluisterd met verschil lende voordrachten door oud-leerlin gen, terwijl er ook een strijkje aan wezig zal zijn. Tijdens deze reünie zal een steen ter nagedachtenis aan de gevallen leerlingen uit de oorlog 19401945 door de reünisten worden aangebo den. Tijdens de ontvangst in de school, die zaterdagmorgen om negen uur begint, zal deze gedenksteen worden onthuld. Vervolgens zullen de oud-leerlin gen waarbij er aanwezig zullen zijn uit de jaren vanaf 1883 weer plaats nemen in de schoolbanken om tijdens enkele korte lessen door een aantal leraren van de schooi te wor den getoetst op hun kennis. Op het sportterrein zullen de „hedendaagse" leerlingen een sportdemonstratie ge ven, terwijl men dan tevens in de ge legenheid zal zijn om de tentoonstel ling: van schoolherinneringen te be zichtigen Om twaalf uur volgt dan een wandelende lunch. In de zalen van Thalia wordt des middags om twee uur een herden kingsbijeenkomst en receptie gehou den. Het ligt in de bedoeling om na afloop hiervan met muziek voorop langs de Gedenknaald in het Volks park naar de Markt te gaan. Om zes uur wordt aan de reünisten een diner aangeboden. Tot slot, volgt dan een feestavond, die om half ne gen begint in de grote zaal van Tha lia. Deze avond wordt verzorgd door de leerlingen van de school. Na af loop volgt dan nog een gezellig sa menzijn. hun wetenschappelijke of organisa torische arbeid bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt voor het keurimgswezen of de zaaizaad- en pootgoedvoorziening in Nederland of die zich door hun organisatori sche of praktische arbeid geduren de een lange reeks van jaren uit zonderlijk verdaenstelijk hebben gemaakt voor het keuringswezen of de zaaizaad- en pootgoedvoor ziening in een bepaald gebied in Nederland. Dr. J. G. Oortwijn Botjes heeft toestemming gegeven dat zijn naam aan deze penning werd verbonden. In de eerste plaats wordt deze pen ning toegekend aan dr. Oortwijn Botjes, te Midwolda zelf. Voorts posthuum aan ir. J. D. Koeslag le Wageningen (overleden in 1938) en aan ir. W. B. L. Verhoeven te Wa geningen (overleden in 1954) vervol gens aan prof. dr. H. M. Quanjer te Bennekom, prof. dr. E. van Slogteren te Lisse, dr. W. J. Franck te Wagenin gen, de heer R. W. Janssen te Roosen daal (N.-B.), ir. W. Oosterbaan te Tjuminaruro, prof. dr. ir. J. C. Dorst te Wageningen, ir. J. Siebenga te Wa geningen, dr. R. J. Mansholt te Glrum, de heren J. B. Algra te Stiens, A. Roberlus te Winschoten, G. C. van Balen Blanken te Anna Paulowa, G. A. van der Waal te Barendrecht en W. P. M. van der Horst te Roosen daal. Examens kleuterleidster De volgende leerlingen van de Op leidingsschool voor het Chr. Kleuter onderwijs te Middelburg slaagden voor het by hun naam yermelde diplo ma: Diploma A: (kleuterleidster, prak tijk en theorie)de dames A. J, Bie- nefelt, Zierikzee: S. Dronkers, Vlis singen; J. de Feyter\ Axel; D. M. Fre- geres, Vlissingen; C. de Jager, Krab- bendijke; C. J. Kouwer, Wissekerke; W. S. Kramer, Kamperland; J, A. Ma. belus. Goes: C. C. w. Matla Goes; M. J. Nieuwenhuijse, Krabbendyke; C. J. de Nood. Waterlandkerkje; J, J. Noordhoek, .Goes; C. P. Polderman, Vlissingen; E. L Quant, Zierikzee; J. de Ronde, St Philipsland; M. YV. de Ruijter, St. Philipsland; G. J." Slager, Brouwershaven; M. E. Wisse, Vlissin gen; P. Boone, Koudekerke; A. J. Dees, Zaamslag en J. Rottier, Heln- kenszand. Diploma B: (hoofdleidster, praktijk en theorie), de dames J. Steketee, Sou burg: G. Streulker, Scharendijke; J. J. in 't Anker, Middelburg; A. J, Cor- nelisse. Zierikzee; S. Faas, Terneu zen;'J. Gabrielse, Weatkapelle; T. N. Minderhoud,' Bergen op Zoom; mevr. E. M Meijer-Brinkmann, Antwerpen; J. Philipse. Zaamslag en N. Pleijte, Hoogeveen. Prijsvraag Nederlands Klassiek Verbond In de landelijke litteraire prijs vraag van het Nederlands Klassiek Verbond voor gymnasiasten en ly- ceïsten kreeg de heer J. M. de Meij, leerling van het gymnasium te Mid delburg. een eervolle vermelding. In de afdeling 13 I voor leerlingen van klas IV tot VI kreeg Wim de Vriend te Terneuzen de eersie prijs De vier de prijs ontving mejuffrouw A. Meu- lenberg te Middelburg. Collecte Voor het steunfonds ten bate van het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen werd tot nu toe in totaal bijeenge bracht f 832,85. De collecte in Aardenburg ten bate van Sonnevanok en Sonnegloren bracht f 90,95 op. NugcUonien aflvi ntie) Met grote blijdschap ge ven wy kennis van de ge boorte van ons dochtertje en zusje WILHELMINA MAATJE Wij noemen haar WIL, MA. J. HENDERIKSE. J. A. HENDERIKSE— VAN TIEL. RONNIE. Middelburg, 28 mei. Lambrechtstraat 7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6