Kamerlid Geuze wenst licht in „mysterie van de Oosterschelde" Keuringsdienst Landbouwzaden en Aardappelpootgoed jubileerde KLAHKBuRV OESTERCULTUUR MOET VOOR ZEELAND BEHOUDEN BLIJVEN WOENSDAG 20 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t SENATOREN KRITISEREN BEGROTING VAN LANDBOUW. Minister komt te Iaat met de garantieprijzen (Van onze parlementaire redacteur) Klinkt het niet als de titel van een detectiveroman: het mysterie van de Oosterschelde? De heer Geuze (c.-h.) kwalificeerde dinsdagmiddag in de Eerste Kamer, waar de begroting van landbouw, visserij en voedselvoor ziening aan de orde gesteld was, de onzekerheden rondom het lot van de mossel- en oesterkwekers, die op de Oosterschelde hun brood verdienen, als „het mysterie van de Oosterschelde". Hij vond, dat de geschiedenis van de Oosterschelde Inderdaad op een detectiveroman gelijkt. De minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, zegt, dat hij de aanleg zal overwegen van een proefbassin voor de oester- en mossclcultuur in het Veerse Gat. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. Mansholt, beweert dat bij hierover met mr. Algera zal gaan praten. Dat klopt niet. De Deltawet van minister Algera voorziet niet in het zout hon den van de Oosterschelde. Deze bewindsman heeft dus zijn beslissing ge nomen. Minister Mansholt geeft echter te kennen, dat hij de kwestie van het zout houden van de Oosterschelde met zijn ambtgenoot zal bespreken. Weer klopt hier iets niet. Is het wonder, dat de heer Geuze nu wel eens precies wilde weten, hoe de zaken staan? bezwaar tegen de blokkering van een deel van de eigenaarslasten. De chris- telijk-historische fractie ziet voor de ze blokkering niet voldoende rechts grond. Daarom hoopte de heer Geu ze, dat de minister een antwoord met perspectief zou geven, opdat de Ka mer zich niet zou behoeven te bera den op nadere maatregelen. Hij drong aan op een meer gerichte voorlichting aan de land- en tuin bouw. Waardering had hij voor wat de minister aan structurele verbeterin gen nastreeft. De totstandkoming van kleiine bedrijven door splitsing moet zoveel mogelijk voorkomen worden. Men moet zoeken, aldus de heer Geu- Te laat. Het landbouwbeleid van dr. Mans holt behandelende, klaagde deze af gevaardigde erover, dat de minister met zijn garantieprijzen te laat komt. Daardoor zijn er te weinig suikerbie ten geplant. Dit heeft een tekort op geleverd, dat nu al 17 miljoen be draagt. Men moet de boer de kans geven te calculeren, voor hij 'n nieuw produktiejaar ingaat, zo vond de heer Geuze. Hij besprak verder verschillende kosten, waarvoor de boer geplaatst is en die naar zijn oordeel door de minister niet altijd in het juiste licht gezien worden. Hij maakte nogmaals „Nederlandse markt voor B.L.E.U. de belangrijkste" Belgische ambassadeur hield toespraak in Den Haag Het BelgischLuxemburgs Centrum voor Handelsbetrekkingen in Neder land hield gisteren zijn tweede alge mene jaarvergadering. Aan 'n lunch, welke ter gelegenheid daarvan in ho tel Wittebrug werd gehouden, hebben de Belgische ambassadeur in ons land, baron F. X. van der Straten- Waillet en de ambassadeur van Lu xemburg, de heer J. P. Kremer, het woord gevoerd. Deze jaarvergadering werd gehou den daags voordat de Benelux-minis ters in Brussel bijeenkomen, om er de laatste hand te leggen aan het ontwerp-verdrag der Benelux-Unle. Dit verdrag der Economische Unie, waarvan de ondertekening in de loop van dit jaar wordt verwacht, stond ook bij de ambassadeurs in de bij zondere belangstelling. De Belgische ambassadeur zeide on der meer, dat de Nederlandse markt voor de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie veruit de belangrijk ste is geworden. Velen beseffen in België nog niet, zo merkte hij op. dat de export naar Nederland in 1956 meer dan die naar Frankrijk en Duitsland tezamen bedroeg en veel meer dan die naar Engeland en de Verenigde Staten tezamen. Nederland is voor België en Luxemburg eigen lijk geen buitenlandse markt meer, doch veeleer een in wording zijnde gemeenschappelijke markt. De enor me ontwikkeling van het inter-Bene- lux-handelsverkeer, blijkt duidelijk uit de twee volgende cijfers: de waarde van de Nederlandse export naar de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie bedroeg in 1956 der tien maal de gemiddelde waarde van de export over 1936/1938. De waarde van de B.L.E.U.-export naar Neder land bedroeg 12 maal het gemiddelde van 1936/1938. Deze cijfers leveren de proef op de doelmatigheid van de Benelux-politiek. Professor dr. Bergmann van de vee- artsenijkundige faculteit van de Oost- berlijnse Humboldi-universiteit is naar West-Berlijn uitgeweken. Kortgeleden heeft professor Schützier van dezelfde faculteit in West-Berkjn asiel gevraagd. VALSE VOORWENDSELEN. In Cincinnati (V.S.) houdt de po litie zich op het ogenblik bezig met de klacht die een 24-jarige Italiaanse heeft ingediend tegen een gepensio neerde kleermaker uit die plaats, Italiaan van geboorte, die „onder valse voorwendselen" met haar ge trouwd is. De dame in kwestie beschuldigt de kleermaker ervan dat hij over zijn leeftijd en zijn burgerlijke staat heeft gelogen. De man is 69, en gescheiden vader van elf kinderen. Toen hij zijn bruid in Italië het hof maakte had hg ge zegd 40 jaar en vrijgezel te zijn. La ter. in Amerika, kwam dat allemaal uit SPRAAJvMOEILIJKHEID. In een Zwitsers vakblad voor fruit- en wijncultuur stond de volgende vol zin: „Ongetwijfeld leidt een over matig gebruik van wijn tot een tijdelijke storing van de intellectuele vermogens en tot een storing van het spraakcenrhumsprctvulvprscvlmna- tryxb WAT ZE ZEGGEN? President Eisenhower: „Er is geen vrede verkrijgbaar tegen verlaagde prij zen". Viscountess Kilmuir: „Er zyn drie soorten levende wezens op de wereld, die zich naar het schijnt verwijderen, wanneer zij in werke- lgkheid op iemand toekomen; krab-1 ben, vrouwen en diplomaten. ze, naar de juiste verhouding van klein-, middel- en grootbedrijf in de landbouw. Over de sanering en de herverkaveling oordeelde hij niet on verdeeld gunstig. De sanering stuit hier en daar nog te veel op moeilijk heden. Tenslotte drong deze Zeeuwse afge vaardigde aan op gipsverstrekking aan de watersnoodgebieden. De struc- tuurschade aan de grond is na de ab normale winter zeer groot. Hij beval de minister aan, nog eens een steek- proefrapport te vragen. De liberale heer Louwes was van oordeel, dat het het Nederlandse landbouwbeleid ontbreekt aan bezie ling en aan moed om onaangename maatregelen door te voeren. Men durft de consument blijkbaar niet ln zijn levensstandaard aan te tasten. Met nadruk wees hij erop, dat wij er niet in geslaagd zijn ons volk dui delijk te maken, dat het landbouwbe leid een gewoon onderdeel vormt van het sociaal-economisch beleid van een moderne staat. Het is niet genoeg ge richt. zo vond hij, op de handhaving en het bestaan van een krachtige boerenstand. Koude socialisatie. De heer Louwes was er stellig van overtuigd, dat we ons bevinden op de weg van de koude socialisatie van het agrarisch bezit. De K,V.P.-er, de heer Mertens, opperde bezwaren tegen het ga- raintieprijzenbeleid van de minis ter en betoogde dat we moeten streven naar een zelfstandige boe ren- en tuindersstand. Voorts besprak de heer Mertens uitvoerig de mogelijkheid van het stellen van vestigingseisen in de landbouw. Hij maande tot de grootste voorzichtigheid. DE HEER SCHORER IN EERSTE KAMER: Herziening gevraagd van regeling uitgifte van percelen voor mosselvisserij (Van onze parlementaire redacteur) Dat de sombere dreiging, die boven de Zeeuwse oester- en mosselkwekers hangt, een aantal Eerste Kamerleden erg hoog zit, is ook in de avondverga dering van dit college gebleken. De heer Schorer (c.h.) constateerde, dat de „Hollandse nieuwe" wel binnen is, maar de Zeeuwse oester nog lang niet. De vraag die beantwoording verdient, is of de oestercultuur, die voor Zee land en eigenlijk voor ons gehele land van zo groot gewicht is, gehandhaafd kan worden als de Delta-werken worden uitgevoerd. De heer Schorer was het eens met wat gezegd is in de memorie van ant woord op de begroting, namelijk dat de Oosterschelde bij uitstek voor de schelpdiercultuur geschikt is. Niet al leen is er voldoende zout water, maar bovendien is er doorstroming en ver versing van het water. Niet echter de gehele Oosterschelde is voor de oester- en mosselcultuur geschikt. Nodig zijn zandige, ondiepe plaatsen. Reeds drie jaar geleden is van zijn hand een ingezonden stuk in de Pro vinciale Zeeuwse Courant verschenen zo deelde de christelijk historische Zeeuwse afgevaardigde mee, waarin de vraag gesteld werd, of wel alle mo- felijkheden zijn onderzocht om aan et verloren gaan van de oestercul tuur te ontkomen. Hij heeft toen het denkbeeld geopperd om onmiddellijk achter de dijk oestergronden in ge bruik te nemen, om, met andere woor den, binnendijks en zoutwaterbassin aan te leggen. In (je memorie van antwoord op de Deltawet aan de Tweede Kamer is nu voor het eerst sprake van het overwe gen van de aanleg van een bassin in het Veerse Gat. Het onderzoek zal gericht moeten worden op het over plaatsen van de oestercultuur naar het westelijk deel van de Grevelingen. zo vond de heer Schorer. Minister Mansholt wil contact op nemen met minister Algera. Daarbjj is wel gezinspeeld op de aanleg van Het Nederlands elftal, dat zondag te Wenen tegen het nationale Oosten rijkse elftal heeft gespeeld, is maan. dagavond op Schiphol aangekomen. De gewonde speler Wiersma werd met een brancard in een gereed staande ziekenauto weggebracht. Eerst ontving hij echter nog 'n bos bloemen van een van de stewardes sen. een proefbassin in het Veerse Gat, maar het was de heer Schorer nog niet duidelijk, of minister Algera dit inderdaad wenst. In elk geval drong hij nu aan op het nemen van proeven daar ter plaatse. Hij vond het niet nodig, dat de gehe le Oosterschelde ter wille van de oes tercultuur zout blijft. Er moet een goede mogelijkheid zijn, zo dacht hg, voor een achter de dijk gelegen, om- damd zoutwaterbassin. De kosten daarvan kunnen gering zijn en het verziltingsgevaar is minimaal. De heer Schorer riep hiervoor de speciale belangstelling van de minister in. De mosselvisserij. Voorts bepleitte deze afgevaardig de een herziening van de regeling van de uitgifte van percelen voor de mosselvisserij in de Zeeuwse stromen. De mossel-adviescommis sie, die in Bergen op Zoom zetelt en prachtig werk heeft verricht, stelt de toewijzingen vast in over eenstemming met de gemiddelde opbrengst over de laatste drie jaar Als die opbrengst buiten de schuld van de pachter tegengevallen is, i Het Wereldgebeuren Twee mannen Contract van George Szell met Concertgebouworkest Het bestuur van de Nederlandse or keststichting deelt mede, dat met de dirigent van 't Cleveland Orchestra, George Szell, die voor het a.s. seizoen als een der gastdirigenten van het Concertgebouworkest zal optreden, een overeenkomst is gesloten. Deze houdt in, dat George Szell met ingang van het seizoen 1958-1959 gedurende tenminste drie jaren als dirigent naast Eduard van Belnum aan het Concertgebouworkest zal zgn verbon den. In verband met lopende verplich tingen zal Szell in de loop van dat eerste seizoen het orkest slechts zes weken leiden. In de daarop volgende jaren zal dat een langere periode zijn. Gedurende zijn verblijf in Am sterdam zal hij tevens deel uitmaken van de artistieke commissie van het Concertgebouworkest. bijvoorbeeld door het optreden van de mosselparasiet, door verzan ding of door „verwaaiing", dan wordt de toewijzing geringer. Dat vond de heer Schorer onjuist. Van daar dat hij om herziening van de standaard-capaciteitscijfers ver zocht. Voorts gaat dringen, aldus dit lid, de vraag waar de Zeeuwse garnalen vis sersvloot naar toe moet. Het uitblij ven van een beslissing van de ministr remt de activiteit van de vissers. Ten slotte drong de heer Schorer aan op uitbreiding van de Nederlandse verre visserij. Wat de oestercultuur betreft, was het voor de heer Roebroek (kvp) nog de vraag of de verplaatsingervan naar Brouwershavense Gat wel mogelijk is. De voorkeur gaf hij aan het behoud van de oestercultuur op de plaats, waar deze thans wordt uitgeoefend en wel door de aanleg van een „oester polder" met zoveel mogelijk de na tuurlijke omstandigheden. De rege ring wijst dit niet direct af, zo con stateerde hij met voldoening. Onder zoekingen in Wemeldinge wijzen uit, dat zo'n oesterpolder waarschijnlijk mogelijk is. Minister Mansholt zal 4 juni de kers in eerste termijn an' luni de spre- ilwoorden. Gisteren bestond de Afsluit dijk vijfentwintig jaar. Op 28 mei 1932 werd het laatste gat in de dijk gedicht. Een histo risch moment, dat gisteren met enkele plechtigheden en feestelijkheden w herdacht. Het hoogtepunt van de her denking was stellig het ogen blik, toen de minister van ver. keer en waterstaat, mr. J. Al gera, een krans legde btf Den Oever, aan de roet van het monument voor dr. ir. C. Lely, het grote genius van de Zui derzeewerken. Op pagina 9 van deze courant treft men enkele artikelen aan, die gewjjd zijn aan het zilte- ren jubileum van de Afsluit- dijk. iniüiBiimn iimini Studie prof. Veiling Meinesz over continenten en oceanen De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. ir. F. A. Vening Mei nesz te Amersfoort een subsidie ver leend voor een studie, die wil aanto nen, dat aan de spreiding van conti nenten en oceanen een mathemati sche regel ten grondslag ligt en wil onderzoeken, welke deze is. Prof. Vening Meinesz zal deze sub sidie gebruiken om het Mathematisch Centrum te Amsterdam een bolfunc- tie-ontwikkeling tot en met de 32ste orde te laten uitvoeren van de topo grafische hoogten en diepten over de gehele oppervlakte der vaste aard korst en daaraan toegevoegd 'n bolfunctie-ontwikkeling, die alleen betrekking heeft op de diepten in het met water bedekte gedeelte, waarbij de hoogten boven het zeeniveau op nul worden gesteld. Het Mathema tisch Centrum zal het bedoelde reken werk geheel uitvoeren op de elektro nische rekenmachine ,.Armac". De berekeningen zijn voor de Armac „pasklaar gemaakt door de afdeling geodesie van de Technische Hoge school te Delft. De internatinoale douaneraad te Brussel heeft dezer dagen tot voor zitter gekozen dr. W. H van den Ber ge, regeringscommissaris voor de be lastingen. De werkzaamheden van de raad, waarvan een 20-tal landen Europese en niet-Europese lid zijn, richter, zich op het harmoniseren van douanebepalingen. DR.A.P.M1NDERHOUD: ONS LAND EEN VOORBEELD Oortwijn Botjes-penning uitgereikt aan onderzoekers en organisatoren De voorzitter van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst, voor land bouwzaden en aardappelpootgoed, dr. A. P. Minderhoud, heeft gisteren ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de N.A.K. in -Junushoff te Wageningen een herdenkingsrede uitgesproken. Spreker memoreerde,, dat het keuringswezeiT voor gewassen zich in ons land sinds 1903 heeft ontwikkeld tot de huidige organisatie. Grote veranderingen hebben zich in de jaren na 1932 voltrokken, ook al zijn de grondslagen van het keuringswezen in de landbouw sinds 1903 niet veranderd. Het verbod van uitvoer van niet te velde en op party goed gekeurde pootaardappelen was in 1932 en belangrijke stap. omdat daar voor de deloyale, prysdrukkende concurrentie van het niet-gekeurde en afgekeurde materiaal op de buitenlandse markt, was beteugeld. Nog veel belangrijker was echter het principiële verbod in 1942, van het in het verkeer brengen van niet goedgekeurd materiaal krachtens het kwekers- besluit van 1941 alsmede de ingevoerde kwaliteitscontrole op het geïm porteerde materiaal. Op de vraag, of de keuringstechni- sche maatregelen nodig zijn, an'word- de de heer Minderhoud, dat willen de overheid en de landbouworganisa ties daadwerkelijk de bodemproduk- tie bevorderen, deze niet kunnen vol staan met de bevordering van onder zoek, onderwijs en voorlichting, doch ook het gebruik van betere rassen en van zaad van deze betere rassen, dat aan redelijke eisen van kwaliteit en hoedanigheid voldoet, zullen moeten bevorderen. In alle toonaarden wordt gesproken van de belangrijke drie hoek onderzoek-onderwijs-voorlich- ting. doch 't ware volgens spreker juister te spreken van 't magisch vier kant onderzoek-onderwijs-voorlich- tmg-kwaliteitscontrole. Kennis van de produkten en toezicht op de bedrijfs- handelingen van kwekers, telers en handelaren in al hun schakeringen Gisteren heelt oe ai-ja. Christian Svano Hansen zijn nieuwe kabinet van zestien m». nisters aan Denemarken* koning Frederik voorgesteld. Hij is er aardig in geslaagd, om zich te redden uit de moei lijke situatie, die bij de verkiezingen van dmsdag 14 mei was ontstaan. De socialisten cn de radicalen, die nogal eens met hen mee stemden in belang rijke strijdvragen, behaalden immers bij d:e stemming tezamen evenveel zetels als de partijen, die meestal een andere opinie hadden: 34. Hansen kon dus niet ermee volstaan, weer een socialistische minderheidsregering te vormen, die zich alleen door de radi calen gesteund zou weten. Hij moest, om op een meerderheid te kunnen rekenen op een of andere manier een coalitiekabinet vormen, waarbij het noodzakelijk was om minstens een van de vroegere tegenpartijen toi medestandersschap over te halen. Dat éi hem klaarblijkelijk gelukt: bij beeft het georgiattsche rechtaverbood, dat ijvert voor toepassing van slechts één belasting en we! een grondbelasting voor medewerking aan een nieuwe regering „gestrikt". Die georgisten bezetten drie zetels in de minister raad, de radicaal-liberalen vier en dc sociaal-democraten negen. Daor de radicalen en de georgisten voor zo'n coalitiekabinet te por ren, heeft Hansen zijn politieke bekwaamheid ten overvloede nogeens bewezen. Het :s immers na de oorlog 'n Denemarken nog nooit vertoond, dat enkele partijen tezamen een meerderheidsregering vormden. Met minderheidsregeringen heeft men al tijd moeten volstaan, en die moesten heel voorzichtig zijn om met hun wetsontwerpen „over de streep" te komen. Bereikt men in de nu ge vormde coalitieregering eenstemmig heid, dan kan het mmistersteam met meer zelfvertrouwen naar de volks vertegenwoordiging gaan. Zij steunt immers op 93 van de 168 volksverte genwoordigers. En het schiint, dat de nieuwe ministers het a! bij voorbaat erover eens zijn geworden, dat zij het niet bij halfslachtige maatregelen zullen laten. Bij de kabinetsformatie heeft men vooral de spiraal van lo nen cn prijzen onder dc loep geno men. Afgesproken is. het inflatiespook bij de keel te grijpen door de aankoop belastingen te verhogen, het sparen te stimuleren en op de regeringsuitga ven te bezuinigen met een bedrag van 170 miljoen gulden. Maar behalve de ze moeilijkheden zijn er nog andere punten, die de gemoederen in Dene marken bezig houden. Daarbij nemen de landbouwvraagstukken een belang rijke plaats in. Ook de problemen van de boeren zullen op een of an dere manier moeten worden opgelost, en de nieuwe regering za! de agra riërs niet mogen verwaarlozen, «l heeft dc boerenpartij Venstre dan ook de gedachte aan een coalitie met Hansens partij direct afgeweven. Het feit dat Hansen zelf premier en minister van buitenlandse za ken biijft, is ongetwijfeld goed nieuws voor Denemarken* bondgeno ten. Het is immers mede aan het op treden van Hansen te danken, dat De nemarken tot de beste bondgenoten tn de Noordatlantische Verdragsorga nisatie gerekend wordt. Dat hij de portefeuille van buitcnlansdc zaken voor zichzelf heeft gereserveerd, be tekent bovendien dat hij nog steeds grote liefhebberij heeft voor die kan: van de regeringszaken. Was hij niet reeds minister van buitenlandse za ken, toen hij in 1955 werd geroepen om de overleden premier Hedtoft te vervangen? Dat hij voor internationa le aangelegenheden grote belangstel ling had, was trouwens al duidelijk ;r. de dertiger j3ren, toen hij een tiid- lang voorzitter van de internationale socialistische jeugdbeweging Wei heeft hij nu besloten, om „buitenland- se zaken" wat te ontlasten, en we! door de benoeming van dc minister van economische zaken, Jons Otto Krag, tot minister van buitenlandse economie. En ook Krag is niet iemand, die in de internationale politiek -- welke zovele economische aspecten heeft - pas komt kijken. Voordat hij minister van economische zaken werd. was hij al minister van handei. industrie en scheepvaart geweest en tussen de bedrijven door heeft hij (van 1950 tot 1952) Je Deense am bassade te Washington gediend als economisch deskundige liij het inter nationale economische overleg /al men dus erop kunnen rekenen, dal Denemarken niet alleen ..zijn man netje". maar twee mannen zal staan: Hansen en Krag. f' -T~. HANS CHRISTIAN HANSEN. nu een coalitiekabinet kunnen bij een intensief bodemge- 'oruik met worden gemist en menig land streeft eraaar, datgene te berei ken wat hier in ons land lar.gs lijnen van geleidelijkheid historisch is ge groeid. Zal een economische integratie mo gelijk zijn tussen een aantal landen, dan zal een technische integratie daaraan vooraf moeten gaan. zo ver volgde dr. Minderhoud. De basis voor een rationele zaai zaad - en pootgoedvoorziening wordt gevormd door het rassenonderzoe* met als resultaat een gebonden ra>- Vervolg op pag. 10)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3