PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerst hereniging van Duitsland, dan algeheel ontwapeningspact Werk van historische betekenis voor Hulst BILT ENIGE BEWEGING IN HET TANDARTSENCONFLICT DJOEANDA: BUITENGEWESTEN KRIJGEN MEER AUTONOMIE 200e jaargang - no. 126 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: T. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoof died.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS M cent per week; 7.04 p. Irw.; fr. p.p. 7.2S per kw. Losse nummers IS cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 mei 1957 ADVERTENTILFKIJS cent per mm. Mtnim. p. advertentie In*, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. t regels) 21 cent p. regel met een minimum van L—,.B neven of ad ree bureau v. d. bl»d" cent meer. Giro no 113304 PZ.C.. M'ddelburg. Bureaus: Vliaslngen, Waletr. 86-40. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. MM of >304; Middelburg, Markt 81, tel. 1041; Goes, Lange Vorstetr. S3, tel 3478 (b.g.g. 2226); Oostburg. Nleuwstraat 42. tel. 20; Terceuzen. Brouwenjstr. 2; Zie N. Bogei •aat 24. tel. 26. EISENHOWER EN ADENAUER IN COMMUNIQUE: Mogelijkheid van topgesprek over Duitse kwestie geopperd President Eisenhower en de Westduitse bondskanselier, Adenauer, heb ben dinsdag in een gemeenschappelijk communiqué gezegd, dat oplossing van het probleem van de hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een algehele ontwapenings overeenkomst met de Sowjet-Cnie. In het communiqué wordt gezegd, dat Adenauer als zijn oordeel heeft ge geven, dat het sluiten van een eerste overeenkomst over ontwapening mis schien de geschikte tyd is voor een conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de grote vier over de hereniging van Duitsland. De Verenigde Staten zullen hierover met Groot-Brittannië en Frankrijk van gedachten wisselen. Eisenhower heeft Adenauer meegedeeld, aldus het communiqué, dat in Europa uit te voeren ontwapeningsmaatregelen alleen door de Verenigde Staten zullen worden aanvaard, indien de andere leden van de Navo ermee instemmen. De president heeft eveneens gezegd, Perspectief. dat in een ontwapeningsovereen- r komst met de Sowjet-Unie ook reke ning zal worden gehouden met de Eu ropese veiligheid en het probleem van de hereniging van Duitsland. De pre sident zegde de bondskanselier toe, dat de Verenigde Staten de Westduit se regering nauwkeurig op de hoogte zullen houden van alles wat op de ont wapeningsbesprekingen van belang voor Duitsland is. De Verenigde Staten zijn van plan, al dus het communiqué, troepen in Eu ropa, met inbegrip van Duitsland, te handhaven, zolang dit gebied wordt bedreigd. Beëindiging van de „onnatuurlijke en onrechtvaardige verdeling van Duitsland" is één van de belangrijkste doelen van de buitenlandse politiek van beide landen, aldus het communi qué. „Indien de Sowjet-heersers werkelijk vrede en vermindering van de inter nationale spanning wensen, kunnen zij dit niet beter bewijzen dan hereni ging van Duitsland door vrije verkie zingen mogelijk te maken", zo wordt hieraan toegevoegd. Vertrouwen De Westduitse bondskanselier, Adenauer, heeft dinsdag in een re de in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gezegd, dat de Duitse bondsrepubliek met scher pe oplettendheid en sympathie het streven van de Verenigde Staten volgt tot vermindering van het oorlogsgevaar door gecontroleerde ontwapening over de gehele linie. Verder zei de bondskanselier, dat nie mand in de Duitse bondsrepubliek er aan denkt gebruik te maken van ge weld of oorlog, ook niet als het om de hereniging van Duitsland gaat, die door de Duitsers zo vurig wordt ge wenst. De hartelijke vriendschap tussen het Duitse en het Amerikaanse volk is gebaseerd op vertrouwen, aldus Adenauer. In de Amerikaanse senaat heeft Adenauer gezegd: „Wij wensen her eniging met zeventien miljoen Duit sers mensen die even Duits en vrij heidslievend zijn als wij". Hij zei, dat zijn regering misschien een aantal van door andere politieke partijen voorgestane oplossingen op het gebied van de buitenlandse poli tiek gevaarlijk oordeelt, maar „er is onder de Duitsers geen meningsver schil over hun oprecht verlangen naar vrijheid". Aantal Amerikanen op Formosa wordt verminderd Een officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard dat wordt overwogen het aantal Ameri kanen met een officiële status op For mosa te verminderen. Van de ca. 10.000 Amerikaanse staatsburgers op dit eiland hebben ongeveer 8500 een officiële status. De overige zijn o.m. missionarissen en zakenlieden. De subcommissie voor ontwapening van de V.N. is dinsdag In Londen by- een geweest. Volgens welingelichte kringen wordt het belangrykste werk echter buiten de conferentiezaal ge daan- Van Britse zflde is later meegedeeld dat men om de afgevaardigden Stassen en Moch in staat te stellen heden de vergadering van de perma nente Navo-raad in Parys bij te wo nen besloten heeft vandaag géén bijeenkomst van de ontwapenings commissie in Londen te beleggen. Volgens Britse kringen verwacht men dat Stassen en Moch zullen trachten de medewerking van de Na vo te krijgen voor de uitvoering van de voorstellen die wellicht op de Lon- dense besprekingen gedaan zullen worden over aangelegenheden zoals „inspectiezones". Premier Macniillan van Groot-Brit tannië heeft dinsdag in het Lagerhuis gezegd dat er tekenen zijn, die er op wyzen dat er op het gebied van de ontwapening een belangrijke vooruit gang mogelijk is. Straaljager slortte neer bij Den Dolder Een op Soesterberg gestationeerde F 100c Super Sabre straaljager van de Amerikaanse luchtmacht is gister middag bij Den Dolder neergestort. De Amerikaanse piloot kwam om het leven. Het vliegtuig kwam neer op het terrein van de verpleeginrichting voor geesteszieken „Willem Arntzhoeve". Het toestel kwam terecht langs de Dolderseweg tussen de paviljoens voor de verpleegden en de woningen der artsen. Behalve de piloot van net vliegtuig waren er geen slachtoffers te betreuren. Het toestel kwam in vlammen op de grond. De heide vloog ln brand. Ongeveer een hectare ging verloren. Tijdens schietoefeningen boven de Vliehors bij Vlieland is gister middag om kwart over vier een van de vliegbasis Eindhoven af komstige F 84f „Thunderstraek" in moeilijkheden gekomen. De piloot, tweede luitenant-vlieger W. de Jong, verliet het toestel met zijn schietstoel en is ongedeerd op de Vliehors terecht gekomen. Het vlieg tuig is neergestort in zee. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Franse schatkist leeg Het Franse parlement komt heden in speciale zitting bijeen ter goedkeu ring van een overeenkomst met de Banque de France, waarbij deze laat ste zal gemachtigd worden aanvullen de voorschotten aan de Franse schat kist te verstrekken. Naar dienaan gaande van betrouwbare zyde ver luidt zou het hierbij gaan om een aan vullend bedrag van gO tot 80 miljard frank teneinde in de verplichtingen op korte termyn te kunnen voorzien. SPOEDIG OVEREENSTEMMING Tandartsen: Terugbetaling aan verzekerden De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde deelt mee, dat nu ook door de ziekenfond sen arbitrage is aanvaard en daar door een nieuwe mogelijkheid is ont staan om tot overeenstemming te ge raken het hoofdbestuur van de Neder landse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde zich uitvoerig heeft beraden over de wjjze waarop thans zo snel mogelijk een oplossing voor het tandartsenconflict kan wor den bereikt. Het bureau van de maatschappij zal het besprokene nader uitwerken waarna het hoofdbestuur op 31 mei a.s. opnieuw bijeen zal komen ter voorbereiding van een antwoord aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Op dezelfde dag zal de bestuursraad bestaande uit verte- maatschappij ter be vordering der tandheelkunde de ont wikkeling bespreken. Het hoofdbe stuur heeft het tevens wenselijk ge oordeeld de leden van de maatschap pij te raadplegen die daartoe in een buitengewone algemene vergadering op 1 juni a.s. zijn bijeengeroepen. By .de bespreking van de voorwaarden waaronder het eventueel mogelyk zal zijn de werkzaamheden te hervatten was het hoofdbestuur van oordeel dat „in ieder geval het van ziekenfonds zijde medisch onverantwoord gegeven advies aan de verzekerden om slechts in de uiterste noodzaak de hulp van de tandarts in te roepen dient te wor den ingetrokken". Het hoofdbestuur is tevens van me ning dat de kosten die verzekerden sedert 1 april voor tandheelkundige behandeling hebben gemaakt geheel of gedeeltelijk behoren te worden ver goed. Dit is het trieste overschot van de opslagruimte en het |f deel van de vcrwerkingsafde- ling van de papierfabriek in |f M Gennepdie maandag door 'n zware brand werd geteisterd. s Slechts een spookachtig, ver- s wrongen skelet bleef er van de =j gebouwen over Illllllllllllillllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllillllllll!l!illllllllllll!lllll V.S. openden nieuwe serie kernproeven De V.S. hebben dinsdag om 12.55 nar Ned. tijd in de woestijn van Ne vada de eerste aloomontpioffing van dit jaar teweeggebracht. Hiermee is de serie proefnemingen, die in Neva da gehouden zuilen worden, geopend. Het was de 68ste kernproef, die door de V.S. is bekendgemaakt. De eerste werd m juli 1945, een maand voor de bombardementen op H.rosjima en Nagasaki, in Nieuw- Mexico genomen. Acht van deze 68 waren proeven met waterstofbom men. De ontploffing van gisteren was „een kleine". Japanse geleerden van het mete orologisch instituut in Tokio hebben de kernproef in de V.S. niet kunnen coptroleren. Een woordvoerder van instituut verklaarde dat de der tien observatoria van Japan geen ongewone atmosferische schokken hebben waargenomen. Van de zijde van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie is mee gedeeld, dat de commissie een plan ontwerpt om kernwapens onder de grond tot ontploffing te brengen. Hierdoor zou de radio-actieve straling praktisch nihil worden. Luchtvaartakkoord tussen Nederland en Hongarije Dinsdagmiddag om 13 uur is te Boe dapest een bilaterale luchtvaartover eenkomst getekend tussen de rege ring van de Hongaarse volksrepubliek en de Nederlandse regering. De tekst was het resultaat van on derhandelingen, welke van 14 tot 17 mei 1957 te Boedapest werden ge voerd tussen twee luchtvaart-delega ties. De overeenkomst voorziet in rechten voor de K.L.M. en voor de M. A.L.E.V. om geregelde luchtvaart diensten uit te oefenen tussen Honje.- rije en Nederland Zoals bekend is, oefent de K.L.M. een regelmatige wekelijkse dienst uit van Amsterdam over Boedapest naar Cairo. CONCESSIE AAN REBELLEN Nieuwe kredietpolitiek in .alarmerende situatie" De Indonesische minister-president Djoeanda Kartawidjaja heeft dinsdag namens de regering geantwoord op de algemene beschouwingen in eerste termyn van het Indonesische parle ment over de regeringsverklaring, welke op 17 mei voor het parlement werd afgelegd en waarin het pro gramma van het nieuwe kabinet werd ontvouwd. In ztjn antwoord deelde premier Djoeanda mede, dat de rege ring bereid Is „zo veel mogelijk" aan de wensen van de opstandige huiten- gewesten tegemoet te komen. Als concrete plannen noemde de premier: 1) de afkondiging van twee noodwet ten, houdende algemene bepalingen ten aanzien van regionale belastin gen; 2) voorbereidingen voor twee ontwerp-regerinp-sverordeningen tot vaststelling van de percentages van enige staatsbelastingen en in- en uit voerrechten en accijnzen, en vaststel ling van het voor de verschillende ge bieden bestemde deel van de opbreng sten daarvan; 3) voorbereidingen tot het instellen van een raad voor auto nomie en decentralisatie. K.N.A.C. wil Y-tunnel met Amerikaans geld Naar het oordeel van de Koninklij ke Nederlandse Automobielclub ver dient het ernstige overweging het LJ- tunnelproject eventueel met behulp van een speciale Amerikaanse lening te realiseren. Het sluiten van een dergelijke le ning zou wel tot gevolg hebben, dat er tolgelden by het passeren van de tun nel geheven zouden moeten worden, wat in dit bijzondere geval zou kun nen worden geaccepteerd als garantie voor deze buitenlandse lening. Naar het oordeel van de K.N.A.C. is de beslissing van de regering dat voorlopig geen steun aan het Coen- en IJ-tunnelproject zal worden gegeven niet alleen een slag voor Amsterdam en voor dp Zaanstreek, maar voor het hele land. Onvermoeid schept een aantal arbei ders de modder van de Hulster bin nenvesten tussen de Bagijnepoort en de Dubbele Poort in gereedstaande lorries. Het is een karwei, dat uiterst langzaam vordert. (Foto P.Z.C.) „Vuilnisbelt" van eeuwen verdwijnt Het oude vestingstadje Hulst, dat door hoog oprijzende wallen wordt omsloten, zal over één tot twee jaar aan historische betekenis heb ben gewonnenAan de vesten wor den thans uitgebreide werkzaam heden uitgevoerd, die de strate- gisch-historische en de oudheid kundige waarde van de wallen in belangrijke mate zullen verhogen. Tussen de Bagijnepoort en de Dub bele Poort is een legertje arbei ders sinds begin april de binnen vest aan het uitbaggeren. Ver wacht wordt, dat dit werk één tot twee jaar iu beslag zal nemen. Niet alleen worden werkzaamheden aan de vesten uitgevoerd maar ook de raveljjnen, de in de gracht gelegen vijfhoekige buitenwerken, en de con- trescarpen de verst van de stadszyde verwijderde buitenhellingen in de hoof "gracht, worden zoveel als moge lyk 's in hun oorspronkelijke staat hersteld. Voorts wordt ook het talud van de wallen en van de bolwerken verbe terd. Dit betekent, dat wanneer al de ze werken zijn uitgevoerd de enige jog geheel intact zijnde oud-Neder landse vesting die Hulst is, aanmer kelijk zal zijn verfraaid De uitvoering van het werk ge schiedt in D.AC.W.-verband door net adviesbureau ir. K. Drok te Terneu- zen. Bijna 90 arbeiders zijn erby be trokken en het grootste deel van hen verricht zijn arbeid in de binnenves ten waar de modder emmer voor em mer in de lorries wordt geschept. Dit is een karwei dat uiterst langzaam vordert, want men moet daarbij de nodige voorzichtigheid betrachten, 't Komt niet zelden voor dat 'n der ar beiders uitglydt en een onvrijwillig modderbad neemt. Dikke laag modder In eerste instantie heeft een dragline een twee meter brede geul langs de kanten gegraven, waarheen het wei nige water van de vest vloeit. Een pompinstallatie, die dag en nacht werkt, zuigt het water naar een ander gedeelte van de vest. Dwars over de metersdikke mod derlaag, een resultaat van enkele eeuwen, zijn rails gelegd, waarover een motordiesel de lorries voorttrekt. De modder wordt vervoerd naar een enkele honderden meters verder gele gen terrein, waarin grote putten zijn gegraven. Het is overigens niet alles modder wat uit de vest wordt gebaggerd! Om Djoeanda noemde in ztjn antwoord de toestand in het land „kritiek" en zeide te vrezen, dat de normale be trekkingen tussen de centrale rege ring en de buitengewesten zullen worden verstoord. Hi) verdedigde ver volgens de wettigheid van de jongste kabinetsformatie, en verklaarde ten slotte. dat de bij noodwet in het leven te roepen nationale raad geen ..super kabinet" zal zijn. De regering zal ver antwoording verschuldigd blyven aan het parlement. Djoeanda verklaarde, dat de Indo nesische regering van oordeel is. dat de betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland slechts volko men normaal kunnen zjjn. als West-Irian (Nederlands Nieuw- Guinea) tot het grondgebied van de republiek Indonesië zal zijn „te ruggekeerd". De Westiriaanse politieke partij wel ker leden allen van Nieuw-Guinea af komstig zijn, heeft dinsdag dc els ge steld tot de onmlddeliyke formatie van een bataljon, dat gelegerd moet worden on eilnnden. bëhorende tot dc kortgeleden ingestelde provincie West Irian. Ook eiste de party het statio neren van speciale politietroepen op die eilanden. Mocht de regering deze eisen niet inwilligen, dan zal de party haar drie Westiriaanse vertegenwoordigers uit het Indonesische parlement terugtrek ken. De Indonesische minister van finan ciën. Slainet. heeft dinsdag hekend gemaakt, dat de regering woensdag een nieuwe „krediet-politiek" zal gaan toepassen. De hiertoe behorende maatregelen zullen zQn gericht op het voorkomen van verdere verslechte ring van 's lands alarmerende finan ciële positie, doch dc minister was niet bereid hierover verder uit te wei den. „Wacht maar tot morgen", aldus r.yn bescheid. Oostduitse studenten in isolement Na wekenlange propagandistische voorbereidingen heeft de Oostduitse regering dinsdag bekendgemaakt, dat de studenten van de Oostduitse uni versiteiten, hogescholen en hogere vakscholen niet meer naar de weste lijke „Navo-landen" mogen reizen. Door dit verbod worden ongeveer 86.500 jonge mensen getroffen. Het weer in Europa De weerrapporten van g-.steravond 7 uur luidden: Stockholm, regen 14 gr. Oslo, half bewolkt 18 gr. Kopenhagen, geheel bewolkt 13 gr. Londen, licht bewolkt 18 gr. Amsterdam, onbewolkt 16 gr. Luxemburg, onbewolkt 14 gr. Parijs, onbewolkt 18 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 17 gr. Grenoble, geheel bewolkt 14 gr. Nice, zwaar bewolkt 21 gr. Berlijn, licht bewolkt 14 gr. Frankfort, half bewolkt 15 gr. München, geheel bewolkt 9 gr. Zürich, geheel bewolkt 10 gr. Genève, nevel 11 gr. Locarno, geheel bewolkt 15 gr. Wenen, regen il gr. Innsbruck, regen 9 gr. Rome. half bewolkt 23 gr. Ajaccio, regenbui 20 gr. DE te beginnen liggen er tientallen auto banden, als stille getuigen van een brand, die enkele jaren geleden in een garagebedrijf woedde. De nog nim mer uitgebaggerde vesten dienden als .kerkhof!" Potten en pannen worden bij honderden uit de modder gehaald, en zelfs complete ledikanten, fietsen en emmers z^n er te vinden. Tussen deze romm:l en modder „glibberden" vele palingen, variërend van een duimdikta tot een polsdikte. Menig arbeider neemt dan ook des avonds een zoodje paling mee naar huis! Wanneer het werk In de vesten tus sen de Bagijnepoort en de Dubbele Eèn van d evele pittoreske plekjes, die het oude vestingstadje Hulst rijk ia. Een gedeelte van de vest nabij de Dubbele Poort met op de achtergrond de op de wallen staande molen. (Foto P.Z.C.) Poort klaar is, wordt de vest tussen de Bagynepoort en de Stallendam- wand uitgebaggerd. Hiermede wordt dan het laatste gedeelte binnenvest van Hulst in zijn oorspronkelijke staat hersteld, waardoor deze stad weer iet» meer van zijn middeleeuwse karakter terug zal krygen. VERWACHT. DROOG WEER Droog weer met zonnlre perioden. Overwegend matige wind tussen noordoost en noord. Mlddagtempera- tureu van 14 tot 17 graden. ZON EN MAAN 30 mei Zon op 4.30 Maan op 5.27 31 mei Zon op 4.29 Maan op 6.28 onder 20.50 onder 21.49 onder 20.51 onder 22.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1