Bonn wil met Russen praten over Europees veiligheidsverdrag Ontwikkeling kernenergie geen zaak om bang voor te zijn KLAHKBORd PROF. VAN DEN BERGH VAN EYSINGA OVERLEDEN DINSDAG 28 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OP BASIS VAN „HERZIENE PLAN-EDEN Reg> ering van Duitse democratische republiek wordt niet erkend De Westdultse regering heeft de Sowjet-Unle altgenodigd een Europees veliigheidsverdrag te bespreken, zo is maandag officieel in de Westdultse hoofdstad, Bonn, medegedeeld. Deze uitnodiging werd gedaan In een memorandum dat zaterdag door de Westdultse ambassadeur in Moskou, dr. Wilhelm Haas, aan de leiders in het Kremlin is overhandigd. De tekst werd gisteren gepnbllceerd. In haar memorandum beschuldigt de Westdultse regering de Russen van het voortdurend opwerpen van nieuwe obstakels voor Duitslands her eniging en verzoekt zy de Russen voor eens en altijd hun prijs te noemen voor een herenigd Duitsland. blijven verantwoordelijk voor het beëindigen van de verdeling van Duitsland. 4. De Sowjet-Unie tracht voort durend Duitsland hereniging te voorkomen door het stellen van nieuwe, onvervulbare voorwaar den. 5. Het ls de beurt van de Sowjet- Unle om constructieve voorstel len te doen. 6. West-Dultsland is bereid over een Europees veiligheidsverdrag met Rusland te spreken. De Westdultse regering verklaart bereid te zijn een Europees veilig heidsverdrag met Rusland te bespre ken op basis van het zogenaamde „herziene plan-Eden", dat gedurende de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier op 28 oktober 1955 in Genève is voorge steld door het Westen. Dit plan voor- Het memorandum, het laatste in de nota-wisseling tussen Bonn en Mos kou over de Kwestie van Duitslands hereniging, telt 18 pagina's en bevat geen scherpe bewoordingen. Onomwonden verklaart de West dultse regering, dat indien de Russen slechts hun tegenstand aan een her eniging van Duitsland opgeven „de mogelijkheid ontstaat van een belang rijke verbetering in de onderlinge be trekkingen". In de nota komen de volgende ge wichtige punten naar voren: 1. West-Duitsland weigert recht streekse onderhandelingen met de Oostduitsers te voeren. 2. De Russische beweringen, dat in West-Duitsland het militaris me is herleefd worden verwor pen/Verklaard wordt, dat de Westduitse republiek een demo cratische vredelievende staat is. 3. De vier grote mogendheden Garnalenvisserij in territoriale wateren Verzoek om pufvisserij te staken of te beperken Er heersen rond de Belgische gar- naalvisserij moeilijkheden. Deze moei lijkheden zijn voornamelijk een gevolg van de gebrekkige aanvoer door Bel gische schepen en van de grote in voer van Nederlandse garnalen. De Belgische regering heeft een onder zoek ingesteld en reeds zijn verschil lende maatregelen genomen. Minister Lefebvre van landbouw en visserij zal aan de regering voorstellen aan de visserij toelagen te verstrekken op de brandstoffen. Deze toelage is voor de visserij een noodzakelijkheid gewor- deot tengevolge van de stijging der stoókolieprijs, zo schryft „Het laat ste nieuws". Van Belgische zijde zal ook onder zocht worden of het gewenst is aan Nederland voor te stellen de visserij toe te laten in de wederzijdse territo riale wateren. Aan de Nederlandse re gering zal gevraagd worden de puf visserij, voornamelijk van ondermaat se garnaal, te verbieden of te doen beperken. Men neemt echter aan dat dit verzoek weinig kans van slagen heeft, omdat de pufvisserij in Neder land voor sommige bedrijven een bron van inkomsten vormt. De Belgische regering zal er op toe zien, dat de veiligheidsbepalingen in de Benelux-overeenkomst in zake de visserij zullen worden nageleefd. De ze veiligheidsbepaling voorziet, dat de Benelux-overeenkomst, die de vol ledige vrijheid van invoer toelaat, op geschort kan worden, indien de Belgi sche visserij in haar bestaan wordt bedreigd. Griepepidemie thans in geheel Indonesië De griepepidemie, die al enige tijd heerst in een aantal Zuidoostaziatische landen, heeft zich thans uitgebreid tot geheel Indonesië. Het Islamietische blad „Abadi" ver weet maandag in een hoofdartikel de regering, dat zij geen preventieve maatregelen heeft genomen onmiddel lijk 'nadat de eerste berichten over de epidemie in de nabuurlanden waren ontvangen. WAAKHOND. Mevrouw L. M. Par ker te Atlanta (Georgia) bond haar hond vast by de voordeur om het huis te bewaken terwijl zij uit was. By haar terugkeer ontdekte ze dat iemand de met koper en zilver be slagen halsband, die om en nabij de 75 gulden had gekost, van het beest had afgenomen. p BEHENDIG. Een vrouw aan 't stuur is een groot gevaar, plegen vrouwen haters te zeggen. De heer Debedan uit Limoges zal bitter betreuren, dat hij deze stelling altijd heeft bestreden. Zondag werd zijn auto. tijdens een be- hendigheidsproef, „bestuurd" door zijn echtgenote. Mevrouw Debedan verloor de controle over de wagen en na enkele spectaculaire buitelingen reed deze een van de toeschouwers aan. En die ene toeschouwer, die met ernstige verwondingen in het zieken huis moest worden opgenomen was... mijnheer Debedan. VREEMDE PASSAGIERS. Men raakte m grote verlegenheid op het vliegveld van Rome toen twee passa giers uit Afrika arriveerden dié" grote borden droegen waarop te lezen stond: „Geef ons tien liters melk per dag, giet water over ons en zorg aat we niet in de zon worden gezet". De twee passagiers. Durka en Ab- bai. waren viif maanden oud en op weg naar de "Verenigde Staten als emigranten. Het waren twee nijlpaar den. zag ln een gedemilitariseerde inspec tiezone aan weerszijden van de ooste lijke grenzen van een herenigd Duits land. Hierbij werd aan de nabuurlan den non-agressiepacten aangeboden. „De Duitse federale regering zal niet aarzelen om aan een overeen komst over de hereniging van Duits land contractuele verbintenissen toe te voegen, welke het gebruik van ge weld verwerpen." Aldus de nota, waarin op onomwonden wjjze de idee van rechtstreekse onderhandelingen met de Oostduitsers werd verworpen: „Het Is voldoende te zeggen, dat de federale regering de regering van de 'genaamde Duitse democratische re publiek niet kan erkennen en er niet mee kan onderhandelen, juist om de reden, dat zU daarmee de beslissende stap maakt van Duitsland te verdelen. Een stap, die noch door het Duitse volk zal worden goedgekeurd, noch door de grondwet van ae federale re publiek is toegestaan." Hieraan werd toegevoegd, dat in dien de Russen blijven staan op recht streekse onderhandelingen tussen West- en Oost-Duitsland „de federale regering slechts de conclusie kan trekken, dat de Russische regering op het ogenblik niet bereid is de hereni ging van Duitsland toe te laten." Punt voor punt werd het voorstel van de leider der Oostdultse commu nistische partij, Walter UIbrlcht, ge daan op 3 februari, voor de hereni ging van Duitsland verworpen. Dit voorstel beoogde ondermeer het uittreden van Duitsland uit de N.A V.O. en liguidatie van de buitenlandse militaire bases. VOORAL BEKEND DOOR PUBLIKATIES Een der vooraanstaande moderne theologen. Te Bloemendaal ls zondag onver wacht, op 82-jarige leeftyd, overleden prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, oud-hoogleraar ln de alge mene godsdienstgeschiedenis en ge schiedenis van de Israëlische gods dienst aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam en bijzonder hoogleraar aan de universiteit van Utrecht vanwege het Haags genoot schap tot verdediging van de christe lijke godsdienst in wordingsgeschie denis van het christendom. Prof. Van den Bergh van Eysinga, die een van de meest op de voorgrond tredende moderne theologen was, werd 27 juni 1874 in Den Haag gebo ren. Hij bezocht het gymnasium te Sneek en studeerde aan de rijksuni versiteit te Leiden alsmede aan de universiteiten van München en Ber lijn theologie. Op 25 januari 1901 pro moveerde hy cum laude te Leiden tot doctor in de theologie op een disser tatie getiteld: „Indische invloeden op oud-cfiristelyke verhalen". Op 10 maart 1901 aanvaardde hij het predik ambt bij de Nederlands hervormde ge meente van Oss, vanwaar hij tien jaar later naar Helmond vertrok. In 1915 werd hy predikant te Santpoort en in 1924 volgde zijn benoeming tot bijzon der hoogleraar aan de ryksuniversi- teit te Utrecht door het genootschap tot verdediging van de christelijke fodsdienst, om onderwijs te geven in e wordingsgeschiedenis van het christendom. Twintig jaar daarvoor was hij reeds tot docent aan deze uni versiteit benoemd. In 1935 benoemde de Amsterdamse gemeenteraad hem buiten de voordracht om tot buiten gewoon hoogleraar om onderwijs te geven aan de gemeentelijke universi teit aldaar in de algemene godsdienst geschiedenis en de gesehiednis van de Israëlische godsdienst. Na een jaar werd hij gewoon hoog leraar aan deze universiteit, als op volger van wijlen prof. dr. D. Plooy. In 1944 legde dr. Van den Bergh van Eysinga zyn professoraat neer en ging met emeritaat. Vooral door zijn publikaties heeft deze hoogleraar naam gemaakt. Hij behoorde tot de oprichters van de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort en was lid van de redactie van het Nieuw-theologisch Tijdschrift en van het Tijdschrift voor Wijsbe geerte. Van zijn werken zijn be kend „Die Holl&ndische Radicale Kritik des Neuen Testaments". „Radical views about the New Testament", „Voor-christelijk Christendom". „La littérature chrétienne primitive". „Christo logie en Triniteit". „Inleiding tot de oud-christelyke letterkunde", „De wereld van het Nieuwe Tes tament" en zijn studies over He- fel. In verschillende binnen- en uitenlandse. bladen publiceerde hy eveneens. De crematie van prof. dr. Van den Bergh van Eysinga is bepaald op woensdagmiddag na aankomst van trein 15.29 uur te Westerveld. Kunstschilder Massink te Den Haag overleden In de ouderdom van 64 jaar is zon dagnacht te Den Haag overleden de heer A J. Massink, onderwijzer en kunstschilder, penningmeester van de Nederlandsche Kunstkring. De heer Massink werd 31 juli 1892 in Den Haag geboren. Hij was een leerling van J. C. A. Goedhart. Massink was een schilder van stil levens, bloemen en landschappen. Be- halve olieverfschilderijen maakte hij ook aquarellen. De heengegane schilder heeft zijn werk behalve in de „Nederlandsche Kunstkring" ook geëxposeerd op de tentoonstelling „Onze kunst van he den", die in Amsterdam is gehouden en op een tentoonstelling in Brussel. Ongeveer twee jaar geleden had hij een eigen expositie. In de ouderdom van 66 jaar is te Naardey overleden de heer Joh. Wet ter, arts en oud-geneesheer-directeur vsn de Chr. Psychiatrische inrichting „Dennenoord" te Suidlaren. Zijn stoffelijk overschot werd maan dagmiddag op de nieuwe algemene begraafplaats te Naarden ter aarde besteld. Oprecht verheugd is Charlie Chaplin met zijn zesde kind, Jane Cecil, aan wie zijn vrouw Ocna in een kliniek te Lausan- s ne het leven heeft geschort- ken. De foto toont de trotse be- roemde vader bij het bedje van zijn jongste spruit. Anti-relletjes waterkanon voor Den Haag Tijdens de maandagmiddag gehou den vergadering heeft de Haagse ge meenteraad zonder hoofdelijke stem ming het voorstel van B. en W. goed gekeurd tot aanschaffing van een zo genaamde waterwerper ten behoeve van de politie. Dit apparaat wordt de laatste jaren in het buitenland, o.a. in België, met succes bij ordeversto ringen toegepast en bestaat uit eed bijzonder gebouwde auto, welke een grote hoeveelheid water met zich voert, dat door middel van een aggre gaat onder druk via een of meer straalpijpen kan worden weggespo ten. Met de aanschaffing van deze wa terwerper is eet uitgave van 79.550 gemoeid. PROF. GUGELOT: „NEDERLAND MOET MEE". Fossiele brandstoffen zullen in 21-ste eeuw uitgeput zijn (Van een speciale verslaggever) „Er zyn aan de kernphysica en kerntechniek enige gevaren verbonden, maar de risico's zyn heel wat kleiner dan die van het dagelijkse wegverkeer" was één van de uitspraken van prof. dr. P. C. Gugelot,' directeur van het in stituut voor kern-physisch onderzoek te Amsterdam, toen hy maandagmid dag een gehoor van Amsterdamse industriëlen tijdens een lunchbijeenkomst erop wees, van hoeveel belang het is dat Nederland aan de ontwikkeling van deze jongste tak van wetenschap actief deelneemt. „Het is de geleerden vry nauwkeurig bekend, wat de mens aan radioactieve straling kan hebben. Wanneer we maar zorgen onder dat tolerantieniveau te bljjven, is er vrijwel geen gevaar. Daartoe is natuurlyk nodig, dat de radioactieve stoffen in goe de handen terecht komen", aldus prof. Gugelot, die hieraan veelzeggend toevoegde dat hy dan ook alle militaire projecten buiten zijn beschouwing hield. Hoewel het moeilyl is een afgerond antwoord te geven op de vraag of de proeven met A-bommen of waterstofbommen levensgevaar opleveren voor de wereldbevolking, kan in het algemeen wel worden gezegd dat het afgooien ervan niet aanbevolen mag worden". „Ik heb ook niet de indruk", aldus de prof. „dat ze nodig ziin, deze proefne mingen. Het laboratoriumonderzoek heeft ons aanzienlijk meer geleerd dan de eerste bom". Daar de wetenschap al volledig over weg kan met de gewone stralingen, is het beslist niet nodig de reactoren in de woestijn te bouwen. Ze zijn tech nisch zo safe, dat ze onder normale omstandigheden geen risico opleve ren in de dietstbevolkte wijken. oandagmiddag omstreeks zes uur n stationcar, die bestuurd door de er J. uit Breda, in de richting Goes ed, de berm in. De wagen kwam zijn zij te liggen, half op het gras ■If op het rijwielpad. De bestuur r wilde snelheid verminderen wel van voor als van achter na rde geen verkeer en remde, 'otseling begon de umgen in zjji ren te schommelenaldus het ver- .aal van de bestuurder, en sloeg m. De bestuurder bleef geheel on- edeerd evenals de dame. die naast em zat. Met behulp van andere au- omobilisten heeft de onfortuinlijke ;hauffeur zijn voertuig weer op de •vielen geholpen. Met de schade viel het erg mee. Amper een kwartier later reed de wagen weer in de richting Breda. Een ander punt van zorg bij de toepassing van de kernenergie is dat niet alle radioactieve stoffen bruikbaar zijn. Maar deze „afval stoffen" kunnen niet worden ver nietigd. Ze moeten dus naar min der gevaarlijke plaatsen worden afgevoerd. Dumping in de oceaan, let wel dus niet de Noordzee, is een van de mogelijkheden, maar wellicht zullen ze straks afgevoerd kunnen worden naar de maan. Dat is geen fantasiebeeld. Als er een satelliet gemaakt kan wor den en de geleerden zijn al een eind op weg is net ook mogelyk die af valstoffen op de maan te deponeren. Wat in Nederland gedaan kan worden om ons land volledig te laten delen in de enorme voordelen, die de radloac- tiviteit-in-juiste-handen de mensheid heeft te bieden Niet deelneming aan de wedloop tot verdere ontwikkeling van de reactoren. Dat is een veel te kostbare geschiedenis zo langzamer hand. Lering trekken. Wél mag men lering trekken uit wat er in omliggende landen wordt ge daan. België heeft zojuist een uiterst modern laboratorium gekregen en Zwitserland heeft, door hulp van de industrie, uitstekende opleidingsmo gelijkheden gegeven aan jonge men sen, die straks richting zuilen hebben te geven aan de toepassing van de kernphysica. Gaat er op dit punt in ons land reeds veel initiatief uit van de rege ring. ook de particuliere Interesse moet naar voren komen. Die belang stelling hoeft niet beperkt te blyven tot de industriële reuzen. Door hetzij studiebeurzen beschikbaar te stellen, hetzij zelf of in groepsverband bepaal de ontwikkelingen te ondernemen, kan ons land aanstonds ook het volle en zo noodzakelijke Drofrjt trekken uit de ontwikkelingen. Het nieuwste op dit zeer speciale terrein is de zoge naamde hele hoge kernenergie. Nog is dit laboratoriumgebied Maar het is een sector, die belangrijke technische toepassingen zal opleveren. De re search moet op alle mogelijke manie ren worden gesteund, willen we aan deze ontwikkeling blyven deelnemen. Noodhaak. Hoe nodig deze deelneming ls, Il lustreerde prof. Gugelot tenslotte nog door te schetsen dat de wereld in dè 21-ste eeuw zonder fossiele brandstof Het Wereldgebeuren Woedend De lippen van de Tunesische pre mier Habib Bourguiba «taan ge woonlijk zo gespannen dat men elk ogenblik een vurige redevoering vervracht. En niet zelden houdt hij Inderdaad een plotselinge toespraak, waarbij hij energiek gebaart en zijn «tem verheft alsof er heel wat van afhangt. Zelf» wanneer er maar één luisteraar i«, past Bourguiba zijn volledige redenaarstalent toe. Zo'n toehoorder staat dan weieen» per plex van de vele dingen, die met veel vuur aan de orde worden gesteld. Al» die toehoorder toevallig een journa list is, moet zijn pen gewoonweg oveT het papier vliegen om alles bij te houden. Maar als hij dan later thuis de aantekeningen nog eens on der de loep neemt, aan blijkt dat het allemaal nogal meevalt. Want fel is de manier, waarop Habib Bourguiba, d:e vanouds een nationalistisch agita tor is, zijn mening te berde brengt, maar die mening zelf draagt mee*ta! toch een stempel van gematigdheid. Meestal. Maar op het eind van de vorige week is Habib Bour- guiba toch wei echt woedend geworden. De radiorede, die hij toen hield in zijn wekelijkse rubriek, was matig noch mals. En inderdaad bing er dit keer heel wat af van de pro blemen, die hij aan de toehoorders voorlegde. „Op <le valreep" had de Franse regering-Mollet onlaags beslo ten, een aan Tunesië beloofd bedrag van twee miljard franc aan financiële hulp voorlopig nog even vast te hou den. Die twee miljard zou de eerste portie zijn van een totaal bedrag aan steunverlening van niet minder dao twaalf miljard, waarover Tunesiers en Fransen het :n april eens gewor den waren. Mollet besloot niet zon der reden, om de frankskes even vast te houden. Het was immers ge bleken dat Algerijnse rebellen z:ch op Tunesisch gebied van wapens en munitie voorzien. Frankrijk, zo rede neerde Mollet, kon niet het risico ne men dat een deel van die miljarden op een of andere manier aan de Alge rijnse opstandelingen ten goede zou komen. Die Algerijnse opstand is tóch al de voornaamste oorzaak van de Franse financiële moeilijkheden.. Bourguiba dacht %r heel anders over. Over die bevoorrading van rebellen praatte hij eenvoudig niet. In zijn radioredevoering ging hij ervan uit, dat de Tunesische rege ring het recht moet hebben, om in het Algerijnse conflict partij te kie zen en zoals hij zelf menigmaal heeft gedaan pleidooien te houden voor een oplossing door vreedzaam overleg of door verkiezingen. De Fransen, zo betoogde hij, willen ons toch weer aan het koloniale lijntje houden. Nu wij niet precies doen wat zij willen proberen zij ons te veroor delen tot ellende en tot werkloosheid. Voor zichzelf trok hij de conclusie, dat de Fransen nu de overeenkomst van april 1.1. opgezegd hebben en dat zij bovendien de economische en fi nanciële conventie van 3 juni 1955 naast zich hebben neergelegd. Daar aan behoefde Tunesié zich dus van zijn kant ook niet te houden. Het was nu vrij om elders de nodige hulp te zoeken. Alle landen van het vrije westen en met name noemde hij Amerika moeten z:ch gemeenschap pelijk verantwoordelijk voelen voor de gevolgen van het Franse optreden, en bijspringen. Gisteren heeft de Tunesische am bassadeur in Cairo, Sadek el Moekkadem, vertegenwoordigers van Saoedi-Arabië, Iras en Egypte ge polst over de verlening van finan ciële hulp aan Tunesië, in de plaats van de francs. Daaruit blijkt, dat het Bourguiba ernst was met zijn boze ra diorede. Maar het is de vraag, of zijn steunzoeken bij anderen veel resultaat zal hebben. De Arabische landen zijn zelf op buitenlandse steun aangewe zen om hun massa's uit de ellende te halen. De Verenigde Staten rullen zich driemaal bedenken alvorens uit de bus te komendie stoten niet spoe dig de Fransen in een dergelijk betrekkelijk „intern" conflict voor het hoofd Er. gezien het feit, dat de Franse en de Tunesische economie wel zeer nauw verweven zijn, kan men zich afvragen of het met het verbreken van de bana wel zo'n vaart zal lopen. Bourguiba. die nu eens een keer écht furieus was, moet zich door de omstandigheden gedrongen wei matigen, da: :s gisteravond wel gebleken toen hij ze: dat het niet zijn bedoeling is om een eind te ma ken aan alle financiële en economi sche banden, die zijn land met Frank rijk verbinden. I1ABIB BOURGUIBA met veel vuur zal zitten. De laatste honderd jaar er evenveel energie verbruikt als in twintig eeuwen daarvoor. Aan het energfeverbrnlk van een land kan men zyn welstand meten. Onder de hoogbeschaafde landen Is Nederland een van de laagste en«-rgie- eonsumenten. In een zo dichtbevolkt la°d het onze is sterker industrie- qgff-g- P« kernphysica biedt de mogelijkheden de daarvoor benodigde energie te leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5