PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Partijen in Londen bereid tot serieus ontwapeningsgesprek Papierfabriek Gennep in lichterlaaie Nieuwe havenactiviteiten aan kust van Vlaanderen en Zeeland BILT DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 125 Dagbladultg&v* van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: O A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 69 cent per week; 7.00 p. Jrw.; fr. p.p. 7.» per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 mei 1957 ADVERTENTIEPhIJS 15 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. In*, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentlea (max. 8 regel») 21 cent p. regel met een minimum van l-—- ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 1SWM P.Z.C.. M'ddelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-80, tel. 3396 4 lijnen (b.g.g. 2546 of 8304; Middelburg, Markt 6L, tel. 8841; Goes, Lange Voratatr. 83, tel 2475 (b.g.g. 2228); 'Ooatburg, Nleuwrtraat 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwerljstr. j; Zierlkzee: N. H Jk". aat 24. GELIJK GELUID VAN STASSEN EN ZORIN De (zeer geheime) voorstellen kwamen nog niet ter tafel Rusland en de Verenigde Staten hebben in de subcommissie voor de ontwapening welke in Londen bijeen is, meegedeeld „nu gereed te zyn voor serieuze onderhandelingen" om een zogenaamde „eerste stap-overeenkomst" te bereiken. Zowel Harold Stassen voor de V.S. als Valerian Zorin voor de U.S. S.R. deelden mede tot serieuze onderhandelingen bereid te zijn. Maar beiden zeiden niet met welke voorstellen of tegenvoorstellen zij respec tievelijk uit Washington en Moskon waren teruggekeerd. Stassen heeft zich echter in contact gesteld met de landen waarmee de Verenigde Staten militaire besprekingen onderhouden, naar aan genomen wordt om steun te verkrijgen voor het alsnog onbekende Amerikaanse plan. In de conferentiezaal verklaarde Stassen dat Amerika bereid is Rusland halverwege tegemoet te komen als er redelijke en waterdichte voorstellen zyn, die als een eerste stap kunnen worden beschouwd. Buiten de conferentiezaal begon hij de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk, Canada en andere Wes terse landen in te lichten en te pol sen, en niet-vertegenwoordigde lan den zijn benaderd om ook hun mede werking te verkrijgen. In welingelichte kringen kon men vernemen dat Amerika noch zijn bondgenoten iets zullen loslaten zo lang niet is besloten dat zal worden samengewerkt. President Eisenhower zou Stassen gemachtigd hebben „met plooibaarheid" op te treden bq het aanpassen van het Amerikaanse plan bq de wensen van de bondgenoten. Het heeft alle schijn dat het nog verschillende weken kan duren voor dat de Russische afgevaardigde de in Washington opgestelde, en in Londen nader uitgewerkte ontwapeningsvoor stellen ter inzage zal krijgen. T evredenheid. Valerian Zorln, Russisch gedele geerde op de conferentie, zei evenals Stassen dat de tijd voor ernstig on derhandelen thans genaderd is. HU verklaarde geen Amerikaans voorstel gezien te hebben, maar het gezegde van Stassen dat Amerika bereid is Rusland halverwege tegemoet te ko men, ontlokte hem een tevredenheids betuiging. Stassen heeft, toen hij zijn eerste onderhoud met de delegatieleiders van de Westerse landen had, slechts in al gemene bewoordingen over de grote lijnen van het Amerikaanse plan ge sproken. „Wij zullen zo snel als moge lijk is handelen", zei hij tijdens die vergadering, „maar de uitwerking van alle onderdelen zal tijd vragen". Toen men hem vroeg of hij dacht dat Rusland het plan zou willen aanvaar- Koningin buiten haar schoenen den zei Stassen, die realistisch wens te te zijn, dat de Russen nog geen en kele aanwijzing hebben gegeven van hun bereidheid om in te geven. Kennis.. De voorzitter van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, heeft aan president Eisenhower voorgesteld een we reldconferentie over de problemen, die de mensheid door haar kennis heeft geschapen, te organiseren. Uit deze conferentie, waaraan filosofen, geschiedkundigen, eco nomen en andere deskundigen zou den moeten deelnemen, zouden misschien denkbeelden kunnen voortkomen voor oplossing van de vraagstukken waarmee de huidige wereld worstelt als gevolg van ae vooruitgang der wetenschap, zo verklaarde Strauss in een televi sie-vraaggesprek in Washington. Huurblokkering Over de komende blokkering van een gedeelte der huishuurverho ging zijn in tal van Nederlandse bladen uiterst kritische opmerkingen gemaakt. Nu is de minister van we deropbouw vorige week met een toe zegging gekomen, die een soepeler re geling van het vrqgeven der geblok keerde gelden in het vooruitzicht stelt. Hq wil huiseigenaren, die verbeterin gen aan woningen aanbrengen, bin nen een vaste termijn en na goedkeu ring door het gemeentebestuur, in aanmerking brengen voor deblokke ring van de gevorderde huurgelden, ongeacht het tijdstip, waarop de ver beteringen werden voltooid. Boven dien achtte de minister het niet onmo gelijk, dat voor verschillende streken van het land afzonderlijke data voor de ingang van de individuele blokke ring zouden worden vastgesteld, om dat hq niet gesteld is op grote activi teit bij het verbeteren van oude wo ningen. Dit laatste is van bijzonder belang. Tot nog toe heeft de minister bij zijn regelingen tot verbetering van de woningvoorziening vrq strak vastgehouden aan een landelijk pa troon. Maar het is zeer wel bekend, dat de woningnood in Nederland niet gelijkelijk over het gehele land is uit gestreken. Ook het aantal bouwvak arbeiders. dat beschikbaar is. varieert vrij sterk naar streek of gewest. Een stad als Amsterdam, die zelf te wei nig bouwvakarbeiders uit de eigen be volking rekruteert en die er boven dien niet in slaagt voldoende bouw vakarbeiders van elders aan te trek ken, staat er wat de woningnood be treft heel wat slechter voor dan tal van plattelandsgemeenten, waar men geen tekort aan bouwarbeiders heeft. Voorts zijn er op het -stuk van de bouwfinanciering aanmerkelijke ver schillen. In de ene streek wil de finan ciering vaak vlotter verlopen dan in de andere. Zo zouden er nog wel meer ver schilpunten te noemen zijn en daarom is het zo belangrqk, dat minister Witte nu bq de individuele blokkering van de huurverhogings- gelden rekening wil houden met de verschillen, die zich in bepaalde stre ken van het land voordoen. Het zou zelfs aanbevelenswaardig zijn, wan neer hq zqn gehele womngbeleid eens toetste aan de streek-verschillen. Hij zou dan tot de ontdekking komen, dat er aan een strakke landelijke regeling allerlei nadelen kleven voor bepaalde streken, die wat betreft de woning voorziening op dit ogenblik al toe zqn aan het stadium, dat de gebondenheid aan een reeks straffe landelijke voor schriften zonder bezwaar verminderd kan worden. Ja. dat zelfs het vermin deren van die gebondenheid zou lei den tot een sneller wegwerken van de woningnood in die streken. Wellicht luidt de opmerking van de minister over de streeksgewijze aanduiding van de blokkeringsdata een periode van grotere vrijheid inl Bij de intocht van de nationale zeil- koningin te Sneek, de opening van het zeilseïzoen, waarhij talrijke an dere hoge dames aanwezig waren zoals de licht-, ijs- en kersenkonin ginnen, verloor de heamielkeningin- ne van Bolsioard haar schoentjes, toen zij voor het stadhuis van Sneek uit een auto stapte. Eén van onze fotografen schoot toe, maar de hea- mielkeninginne (de hoofdfiguur bi) de maaltijd, die eens per jaar te Bolsward wordt gehouden ter gele genheid van de hooioogstwas net even vlugger. Zij stond alweer in haar liooggehukte schoentjes. Dat was spijtig, althans voor de foto graaf. Het koninginnetje, mejuf frouw Tiny Fynia uit Bolsward, had begrip voor de situatie en schopte vlot nog eens haar hooggehakte schoenen nu met opzet uit en liep even op haar nylons rond, tot groot vermaak van het talrijke pu bliek. Tiny Fynia won er nog meer door aan populariteit. Mocht men bij het bekijken van de foto al gedacht hebbendat zij van verwaandheid naast de schoenen liep, dan is dat dus niet zo. Allerminst. Door op kou sen te lopen, bewees zij te behoren tot en aan het volk. Het proces-Montesi Voornaamste beklaagden vrijgesproken Het „Muntesi"-gerechtshof te Vene tië heeft in de afgelopen nacht alle voornaamste beklaagden van het pro ces-Montesi vrijgesproken en sprak alleen maar een veroordeling uit ten opzichte van een minder belang rijke beklaagde, die ervan beschul digd Is „een misdaad te hebben gefa briceerd". Felle Amerikaanse kritiek op Hongaarse maatregel In een commentaar van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken op de Hongaarse nota, waarin verzocht werd om inkrimping van de Amerikaanse legatiestaf in Boedapest wordt de Hongaarse nota „een nieuw voorbeeld van een beperkende en ei genmachtige maatregel genoemd, op gelegd door een Russische satellietre gering". Vertegenwoordigers van Hongarqe en de Sowjet-Unie nebben maandag te Boedapest een overeenkomst over de Juridische status van de Sowjet-strijd- ;rachten, die „tijdelqk" in Hongarqe gestationeerd zijn, getekend. Andrej Gromyko. de minister van buitenlandse zaken, en maarschalk Zjoekof, de minister van defensie, te kenden voor de Sowjet-Unie en hun respectieve ambtgenoten Imre Hor- vatn en generaal Geza Revesz voor Hongarqe. Russische troepen blijven in Hongarije Er zullen Russische troepen In Hon garije blijven als verdedigings-voor- zorg tegen Westelijke militaire blok ken. maar zij zullen in interne Hon- faarse aangelegenheden niet tussen- eide komen, aldus deelde radio-Mos kou gisteravond mede. Schadelijke neerslag van Britse bom vrijwel nihil De metingen die in Japan verricht worden sedert de Britse kernproef op Christmas Island, hebben aange toond, dat de radio-actieve neerslag uiterst gering is. Het ziet er naar uit dat de Britten er in geslaagd zijn de neerslag tot een minimum te beperken. De Japanse deskundigen zijn er nog niet in ge slaagd vast te stellen wat voor soort kernwapen de Britten tot ontploffing hebben gebracht. Bamboevlot zonk bij Juan Fernandez. De „Tahiti Nul", het Jmniboevlot. waarop vijf mannen onder leiding van de Fransman Erie Bisschop op weg waren van Polvneslë naar de kust van Zuid-Anierika. Is zondag 250 mijl van het eiland -luan Fernan dez. gezonken. De vijf opvarenden waren bijtijds aan boord gegaan van het Chileense fregat „Baquedano". het het vlot naar het genoemde eiland zou slepen. Ook was ongeveer de helft van de apparaten, die zich aan boord van het vlot bevonden, in veiligheid ge bracht. Het vlot zonk. nadat dc sleepkabel tijdens een storm was ge broken. Dc expeditie had willen aantonen, dat bewoners van Polynesië via de heersende zeestroming de kust van Zuid-Amerika hadden kunnen berei ken. Zes en een halve maand geleden waren zij met hun tocht begonnen. Met het oog op de schade, die zij bij vorige stormen hadden opgelopen, hadden zij gevraagd naar Juan Fer nandez te worden gesleept. Vandaar hadden zij, na het vlot te hebben her steld, naar Valparaiso willen doorva ren. Aardbeving in Turkije eiste 50 slachtoffers Bij de reddingswerkzaamheden in negen door een aardbeving van zon dag verwoeste dorpen in Turkije wer den veertig lijken gevonden, waarmee het aantal doden tot 50 is gestegen. Het dorp Boloe in het noordweste lijk deel van Turkije werd 't zwaarst door de aardbeving getroffen. De in woners raakten in paniek en de mos kee stortte geheel in. De aardbeving werd ook in Istanboel, Ankara en Eskisjehir gevoeld. In totaal werden in 't district alleen 286 huizen vernietigd. De schade wordt voorlopig op enige miljoenen guldens geraamd. Vandaag is het 25 jaar gele den, dat de afsluiting van de Zuiderzee werd voltooid door het dichten van het laatste gat in de dertig kilometer lange dijk (28 mei 1932). De bovenste foto laat zien hoe de verbinding tussen de beide dijkhelften op die historische datum tot stand kwam, toen een enorme kraan de laatste hap klei in het dykgat liet vallen. Op de onderste foto zien we ■ihoe de machtige afsluitdijk zich uitstrekt onder de ogen van hen die thans het monu ment beklimmen dat werd op- gericht op de plaats van het laatste sluitgat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniiHn Canada op de bres voor het gemenebest De Canadese minister van buiten landse zaken Pearson heeft ver klaard dat Engeland en Frankrijk door Canada uit een zeer moeilijke situatie geholpen zqn, doordat Canada hun standpunt gedurendé de Suez- crisis niet had goedgekeurd. Pearson verteide op een bijeen- eenkomst van liberalen dat de oppo sitie misschien beschaamd is over de houding van Canada, maar dat de regering zich niet schaamt. Hij zei- de dat geen lid van het gemenebest mag handelen zoals Engeland wat be treft Suez deed, zonder de andere le den op de hoogte te stellen. Canada was tegen Engeland opgetreden om een breuk tussen India, Pakistan, Cey lon en de rest van het gemenebest te helen. Ook in Tilburg zware brand Een laaiende brand woedde gis teravond in de N.V. papierfabriek Gennep te Gennep. Bij het ter per se gaan van dit nummer waren de brandweren van Nijmegen, Venlo, Boxmeer, Kuyck en Gennep, die de vuurzee samen bestreden, de situa tie nog niet meester. Vast staat, dat voor miljoenen schade werd aangericht. Drie enorme loodsen (100 x 20 meter) werden door het vuur reeds weggevreten, waarbij kostbare machines verloren gin gen. Met man en macht werd ge werkt om de werkplaatsen van de zuidoosterautobusdiensten, die ern stig gevaar liepen, te behouden. De papierfabriek heeft 350 arbeiders in dienst. ZEEBRUGGE EN VLISSINGEN Brochure verschenen van West- Vlaamse Economische Raad In onze kolommen is reeds bjj herhaling gewezen op de „rush to the sea board", zoals de trek van zware industriële en havenactiviteiten naar de kust wel wordt genoemd. Telkens is hierbq ook op Vlissingen gewezen en onder meer de plannen van de Amerikaan Cantor maakten het duidelijk, dat hierbq in één adem Zeebrugge werd genoemd. Dit beeld komt overeen met de stelling „dat tussen Duinkerken en Rotterdam meer mogelijkheden lig gen dan wq in onze filosofie plegen te dromen De Westvlaamse Economische Raad het E.T.I. van het West Vlaan deren heeft zojuist een studie aan dit probleem gewijd onder de titel „West Vlaanderen, zeeprovincie" en met als ondertitel: „Recente ontwik keling van 't vervoer van petroleum,de scheepsbouw, de scheepsherstellin gen en hun betekenis voor West Vlaanderen". Sedert de jaren dertig is West Eu ropa voor de dekking van zijn energie behoeften in toenemende mate afhan kelijk geworden van het Midden-Oos ten voor petroleum en van de Ver enigde Staten voor kolen. In 1955 werd 17.3 van de Europese energie behoefte gedekt door petroleum; men verwacht dat in 1960 dit 21% en in 1975 30% zal zijn. In 1955 werd al 120 miljoen ton ingevoerd: voor 1975 schat men dit op 220 miljoen ton. De tankervloot wordt dan ook enorm uit gebreid, sedert 1939 met 135%, ter wijl de koopvaardijvloot in die periode met slechts 45% toenam. Het draag vermogen neemt eveneens toe. Voor 1940 was de normale afmeting 7000 ton daed-weight, thans zijn er 8 tan kers van 40.000 tot 60.000 ton en bin nen 5 jaar zullen er 30 nieuwe tan kers van minstens 45.000 ton, waar onder 3 of 4 van 100.000 ton in ge bruik worden genomen. Ook de erts schepen en de „dry-cargo's" worden steeds groter. Voor ertsschepen wordt al gewerkt aan 65.000 ton d.w. Het belang van de grotere tonnages blijkt uit het feit dat de bouwkosten per ton draagvermogen 80 bedragen voor een tanker van 19.000 ton, 70 voor 32.000 ton en 50 voor 80.000 ton. De exploitatiekosten liggen in dezelf de lqn. De kosten van lossen en laden en het varen zonder lading zqn dan ech ter hoger, zodat een vlugge overslag zeer belangrijk wordt. Een extra dag kan voor een grote tanker 15000 kosten. Dit is ae reden dat men ha- venruimte zo dicht mogelijk bij zee zoekt. Iets soortgelijks geldt voor de zgn. „trailer-ships" die met vracht auto's de oceaan over varen. Zoals be kend, is hiervoor ook Vlissingen ge noemd. DE SCHEEPSWERVEN De grote vraag naar tankerruimte zal voor vele jaren de activiteit op de werven bepalen, zowel voor nieuwe als voor vervangende schepen. Na 1960 zullen de meeste uit de laatste oorlog stammende T 2 tankers moe ten worden vervangen. Ongeveer tweederde van de totale tonnage in bestelling bestaat thans uit tankers. De orderportefeuilles van de meeste werven zqn gevuld tot 1961, van som mige zelfs tot 1964. NIEUWE HAVENINSTALLATIES In heel West Europa worden nieu we haveninstallaties ontworpen om aan de nieuwe eisen te voldoen. Rot terdam (45000 ton d.w.). Rozenburg (100.000 ton). Le Havre <100.00). Marseille (85000) Duinkerken (65.000), Cherbourr. St. Nazaire. Hamburg, Wilhelrnshafen, Milford Haven (Engeland) en andere. Ook (Vervolg op pag. 5) De gemeentelijke waterleiding vaa Gennep kon niet voldoende water le veren om het hele leger van brand weerlieden van voldoende bluswater te voorzien. Daarom moesten kilo meters slangen worden uitgerold om water uit het riviertje de Niers te putten. Aanjaagmotoren moesten het water door de slangen drijven. Ver scheidene brandweerlieden werden door de rook bedwelmd. Eén hunner moest in een ziekenhuis worden opge nomen. Volgens deskundigen kon de brand nog wel de gehele nacht voort duren. Tonnen papier en grondstof fen zijn reeds zeker verloren ge gaan. Nader vernamen wij over de brand in de papierfabriek, dat de brand weer, welke nog is versterkt met een korps uit Kleef, het vuur in zoverre meester is, dat de fabriek voor het grootste gedeelte gespaard kan blij ven, hetgeen betekent, dat vele kost bare machines nog bruikbaar zullen blijven. Omstreeks tien over acht maandag morgen werd de Tilbnrgse brandweer gealarmeerd voor een brand in een garenmagazijn van dc wollen stoffen- fabriek N.V. Swageniakers-Caesar in de Gasthuisstraat te Tilburg. Toen de brandweer met groot materieel ter plaatse verscheen bleek het twee ver diepingen hoge gebouw geheel in vlammen te staan. Weldra vonden deze een uitweg door een deel van het dak, dat kort nadien instortte. Omdat de brandweer aanvankelijk, tengevolge van werkzaamheden aan de waterleiding, met gebrek aan druk had te kampen, werd de eerste aanval ingezet met nevelspuiten. Daarna werd overgeschakeld op de vijver van het nabije Wilhelminapark. Mot wist het vuur te beperken tot het garenmagazijn. De smeulende en brandende garens veroorzaakten een hev.ge rookontwik keling. Omtrent de omvang van de schade is nog niets met zekerheid vast te stel len. Deze zai stellig enige tienduizen den guldens bedragen. Tijdens de biussingswerkzaamhe- den viel een der brandweerlieden door een afdak, zodat hij voor nader onder zoek naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. Vijf anderen liepen lichte kwetsuren op, doordat zij in een door rook en water onzichtbare waterput vielen. Vier gevangenen van de staatsgevan genis van Mississippi hebben -n bewaker in zijn eigen auto ontvoerd. De bewaker werd later door hen vrijgelaten. WEINIG VERANDERENG Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden maar ook zonnige perioden. Weinig verandering in tem peratuur. Meest matige wind tussen noordoost en noord. ZON EN MAAN 29 mei Zon op 4.31 onder 20.48 Maan op 4.35 onder 20.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1