PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Stassen toonde zich optimistisch over duurzame vrede Felle brand teisterde het hart van Assen Vlaggend Hoedekenskerke nam nieuw gemeentehuis in gebruik MARINEJACHTEN OP NOORDZEE IN MOEILIJKHEDEN VERKOOPSTER W VL1SSIMEN REDDE KLEUTER UIT GRACHT DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 124 Dagbladultgave van de flrm» Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; Ir. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. regel») 22 cent p. regel met een minimum van f „Brieven of adre* bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. BUM P.Z.C.. M'ddelburg. Bureaus: VLlsslngen. Walstr. 58A0, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 9546 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3941; Goes, Lange VorsUtr. 63, tel 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Nieuwstraat 43, tel. 20: Terne uien. Brouw: 2: ZIcr'.kr.ee: N. Bogerdi raat M. 26. VANDAAG WORDT ONTWAPENINGSGESPREK HERVAT Amerikaan en Rus legden gelijk plan aan regeringen voor De twee hoofdfiguren In de Londense ontwapeningsbesprekingen, Stas sen en Zorin, de vertegenwoordigers van de V.S. en de Sowjet-Unie, zyn naar Londen teruggevlogen na hun regeringen te hebben geraadpleegd over eert „doorbraak-plan" dat z\j tevoren in onderlinge besprekingen in Londen hadden opgesteld. In Londen werd vernomen, dat Stassen en Zorin tezamen zorgvuldig de bijzonderheden betreffende de nieuwe voorstellen tot beper king der bewapeningen hebben besproken, voor zy tien dagen geleden naar hun respectieve hoofdsteden vertrokken. Noch Engeland, noch Frank rijk, noch Canada zijn, naar in Londen verluidt, op de hoogte gesteld, totdat president Eisenhower over de voorstellen overleg kon plegen met de YVest- duitse bondskanselier dr. Adenauer De geheimhouding ging nog verder: zelfs de hoogste leden van de Amerikaanse delegatie waren niet van de de tails op de hoogte. Intussen hebben Eisenhower en Ade nauer elkaar ontmoet en Stassen is onderweg naar Londen. Men meent te weten dat hedenochtend een rapport over de Duits-Amerikaanse bespre king in Londen op Stassen zal liggen te wachten. Men verwacht nu in Lon den, dat Stassen na aankomst de ove rige ter ontwapeningsconferentie ver tegenwoordigde landen op de hoogte zal stellen. By zijn vertrek uit Washington heeft Stassen zijn optimistische verwach tingen uitgesproken over de vooruit zichten voor een duurzame vrede, op grond van de „flexibele" Amerikaan se voorstellen. Of de Sowjet-Unie echter met die voorstellen zal instem men wilde Stassen niet voorspellen. Even zwijgzaam was Stassen over de f eruchten inzake een meningsverschil ussen hem en de voorzitter van de Amerikaanse raad van stafchefs, ad miraal A. W. Radford, die openlgk be- twyfeld heeft, dat Rusland zich zou houden aan enige ontwapeningsover eenkomst. Hg zeide slechts, dat het Amerikaanse plan van een geweldige bewapeningswedloop tot bescheiden ontwapeningsmaatregelen kan leiden. In Londen kan men in diplomatieke kringen vernemen, dat een compro mis-plan de volgende punten zou kun nen omvatten: 1 Beperking van proeven met atoomwapenen in zulk een mate, dat na de Engelse proeven bg Chrismas Island en de Amerikaan se proeven in Nevada praktisch alle verdere proeven ophouden. 2 Bgeenroeping van een conferen tie van deskundigen op het gebied der kernenergie die pen verplichte beëindiging van de produktie van nucleaire wapenen zouden kunnen ontwerpen, welke conferentie in het najaar bgeen zou kunnen ko men. 3 Een spoedige invoering van de door Eisenhower in 1955 voorge stelde „luchtinspectie", vooreerst 4 Een verlaging van de sterkte der strijdkrachten in actieve dienst in de V.S. en de S.U. tot voorlopig 2.5 miljoen man in elk der beide lan den, later tot 2 miljoen man, in dien geen moeilgkheden ontstaan. 5 Een verplicht buitengebruik stelling van een percentage van de moderne soorten wapenen zoals vliegtuigen die H-bommen kunnen werpen en duikboten. 0 Een formeel prijsgeven van het recht om H-bommèn te constru eren, door de grote landen die thans zulke bommen nog nietpro- duceren, zoals Frankrgk en West- Duitsland. Burgerkrijg uitgebroken op Haïti Het persbureau Reuter seinde gis teren uit New York, dat volgen* be richten een burgeroorlog is uitge broken op Haïti. Een batterij van de kustwacht zou bezig zijn de hoofd stad Port au Prince onder vuur te Alle verbindingen met Port au Prince zijn verbroken. Stafchef ge neraal Cantave heeft dinsdag de macht aan zich getrokken. De po- litiekolonel Armand heeft daarna geprobeerd een staatsgreep uit te voeren. De berichten maken melding van vuurgevechten in de straten van Port au Prince. De troepen van Can tave en Armand zouden zich.in be paalde gebouwen genesteld hebben en elkaar bestoken. Latere berichten meldden, dat Ar mand Cantave zou hebben laten ar resten en de toestand In zijn macht zou hebben. Zowel onder bur gers als militairen vielen slachtof fers. Kind door trein gedood Zaterdagmiddag om tien voor vijf passeerde het driejarig knaapje van de familie Somers uit Helmond met een vriendje spelenderwijs de half gesloten overweg te Helmond. Op hetzelfde moment naderde een uit de richting Eindhoven komende trein. Het knaapje werd even geraakt en tegen een langs de spoorbaan staan de ijzeren paal geslingerd. Het kind was vrijwel op slag dood. Enkele zeiljachten van de konink lijke marine-jachtclub zijn gisteren op de Noordzee voor de Nederland se kust in moeilijkheden geraakt. Er werd een 170 mijlen-race gehou den met het lichtschip Texel als startpunt en via lichtschip Smith- noll naar Hoek van Holland. Drie generaals in Taipeh van functie ontheven Wegens plichtsverzaking tijdens de anti-Amerikaanse opstootjes te Taipeh op Formosa zijn de bevel hebber van het garnizoen, generaal Hoeang Tsjien Woe, de commandant van de gendarmerie te Taipeh, ge neraal Lioe Wei, en het hoofd van de politie, Lo Kan, van hun functie ont heven. Zaterdagmiddag om streeks drie uur storm den een paar voorbij gangers een Vlissingse coöperatiewinkel van „De Broederband" bin nen met de tijding, dat er een kind ïn de Schuitvaartgracht lag. Do negentienjarige verkoopster Tine de Nooijer holde van ach ter de toonbank van daan, maar zag niets anders dan een bal op het water drijven. Net toen ze wilde zeggen, dat er niets aan de hand was, zag ze twee armpjes rond de bal grijpen. Tine bedacht zich toen geen mo ment. Ze zette haar bril af, schopte haar schoenen uit en surong in haar witte winkel- schort de gracht in. Met een paar krachti ge slagen was ze bij de drenkeling. Het bleek een kleuter te zijn, zo dat het haar weinig moeite kostte hem in de „zeemansgreep" naar de wal te bren gen. waar omstanders het kind Aan haar overnamen. Om Tine, die door de steile oe ver niet alleen op het droge kon komen, be kommerden ze zich niet verder. Maar op haar „Hé, ik moet er ook nog uit" werd ook baar de behulpzame hand toegestoken. Tine, die twee jaar bij de reddingsbrigade is geweest, vroeg prompt aan de vierja rige Robbie Elders of hij water naar binnen had gekregen, Avaaron hij zei „Nee. ik heb m'n mond stijf dicht gehouden." Daaruit bleek dan wel overdui delijk, dat hem niets manlieerde. De van kroos en modderwater druipende Tine en Rob bie hebben zich staan de in een emmer ach ter de winkel weer een beetje schoon gewas sen. Robbie kreeg dro ge kleertjes aan van een meATOuw uit de huurt en werd naar zi jn huis aan de Singel 104 (het adres wist hij zelf precies) gebracht, waar een gelukkige ara- der hem In ontvangst nam. Moeder Avas op dat moment net aan het boodschappen doen. Robbie, een van de vier kinderen, heeft die avond geen woord oa'er het gebenrde wil len soreken. Hij zat er alleen nogal OA'er in, dat hij een van zijn laarsjes bij de ..tewa terlating" had verloren. KEoto P.Z.04 Van de „Albatros" brak het roer. Het schip met de zeiler Coolhaas aan het roer is later in Portsmouth hlnnengelopen, nadat een Engelse reddingsboot en de Nederlandse on derzeeboot Utrecht assistentie had den verleend. Om kwart voor zeven liep de mijnenveger 820 in Hoek van Holland binnen met het jacht „Kijk duin" op sleeptouw, dat eveneens in moeilijkheden was geraakt. Ook de „Fram H" zag geen kans de Water weg op -eigen gelegenheid binnen te komen en kreeg assistentie van een mijnenveger. In verband met het slechte weer liep. een schip te IJmuiden en een te Vlissingen binnen. K.W.-fonds financiert onderzoek-V. Everdingen De directeur van het Koningin Wil- helminafonds voor kankerbestrijding heeft zaterdag te Utrecht meege deeld, dat het K.W.F. bereid is een groots opgezet onderzoek te finan cieren naar de methode-Van Ever- dingen. Een nieuw fonds te stichten om de preparaten volgens de metho den-Van Everdingen te financieren, achtte hij gevaarlijk. Ook het K.W.F. kan niet als financier voor de prepa raten optreden, omdat het dan op net ko- Minister Witte: meer huizen als er meer geld is. WIJ zijn technisch In staat 10- tot 15.000 woningen per Jaar meer te bouwen, maar voor de financiering is nog geen oplossing gevonden. Dit heeft minister Witte In ccn toespraak voor de nationale woning raad meegedeeld. Dc moeilijkheden blijven op het terrein van de finan ciering liggen. We kunnen dc wo ningproductie inderdaad opvoeren, maar niet wanneer er niet de bereid heid is om hiervoor offers te bren gen, aldus dc minister. Financiële beperkingen op andere gebieden zul len nodig zijn om aan geld voor hui zen te komen. Ongegronde geruchten over salarissen Rijkspersoneel Naar aanleiding van geruchten, als zou de minister van binnenland se zaken, bezitsvorming en P.B.O. in een vooroverleg met de samenwer kende ambtenarenvakorganlsaties zijn goedkeuring hebben gehecht aan een aantal voorstellen tot herziening van de salarissen van middelbare en lagere rijksambtenaren, deelt men ons van overheidszijde mede, dat deze geruchten van elke grond ont bloot zijn. Met de betrokken organi saties heeft hieromtrent geen over leg plaatsgevonden. Evenmin zijn er voorstellen van een dergelijke strek king bij het Centraal Overleg inge diend. interlandAOetbalwedstriJd Oostenrijk- Nederland. toen mldvoor Noud van Melis in botsing was gekomen met doelman Schmled. die nog krimpend van pyn op de grond ligt. van Melis (nog juist zichtbaar) is in het ge drang gekomen tussen vier. vijf Oos tenrijkers, die door het publiek opge zweept zijn. Even later renden ook of ficials en politie-agenten het \-eld op en werd het een compleet opstootje. Van der Kuil, links, komt zyn mid- voor te hulp. Dit was één van de vele on\-er- kwikkeiyke momenten uit de wed strijd tussen Nederland en Oostenryk. Vooral door de slechte leiding ontaard de deze wedstryd in een grof en dik- wgls gemeen voetbalgevecht, waarin Nederland tenslotte een 20 a'oor- sprong prys moest geven en met 32 verloor. (Voor een verslag van deze wedstryd zie pagina 3. (Tele-foto A.NP.). Danktelegram van koningin en prins naar Stockholm Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben aan de koning en de koningin van Zweden en het Zweedse volk net volgende telegram gezon den: „Op de terugweg naar huis met de onvergetelijke indrukken van uw schitterende ontvangst en het harte lijke welkom, dat ons van de zijde van uwe majesteiten en het Zweedse volk ten deel viel nog zo levendig in onze gedachten, zouden wij graag nog eens onze allerhartelijkste dank en onze diepgevoelde waardering tot uiting willen brengen. Het Neder landse volk weet met ons, dat deze dagen de grote mate van Ariend- schap en van wederzijds begrip tus sen onze beide landen wederom ver sterkt hebben. Juliana, Bernhard". Bedrijfsleven en beurs helpen poliofonds Vrijdagavond 14 juni a.s. zal het comité „Bedrijfsleven en effecten beurs helpen prinses Beatrix polio fonds" in de grote zaal van de Am sterdamse effectenbeurs een by een komst beleggen, waarin de effecten, die het bedrijfsleven aan het prinses Beatrix poliofonds heeft afgestaan, zullen aa'orden verkocht. Ook in Utrecht kraaide rode haan Bij een felle brand in het hart van Assen is zondagmiddag een groot pakhuis met een enorme a-oorraad goederen totaal verwoest. Voorts is een manufacturenwinkel a-oor een groot deel door de brand vernield. F.en twee de manufacturenwinkel Averd aan de achterzyde ernstig beschadigd, terwyi ook waterschade ontstond, want door deze winkel, die pas zaterdag was ge opend, moesten de brandslangen worden gelegd om in het aangrenzende pakhuis de vlammen te kunnen bestrijden. Omdat de brand zich al spoedig ernstig liet aanzien werden ook de brandweren van Groningen en enkele omliggende gemeenten te hulp geroepen. De brand is vermoedelyk ontstaan in een schuurtje achter een pand aan de Singelstraat. Daarachter stond een groot pakhuis, dat al spoedig ook in lichter laaie stond. De felle noordoosten wind wak kerde het vuur nog aan en even later deelden de vlammen zich ook mede aan een grote manufacturenzaak, aan de Gedempte Singel. Inmiddels was men begonnen met het ontruimen van verscheidene zaken en woningen aan de Kruisstraat, want er Averd nog een pakhuis door het Amur aangetast. Avaardoor het gevaar a'oor uitbreiding steeds groter werd. De juist zaterdag geopende manufacturenzaak aan de Kruisstraat liep groot gevaar, doch met a'eel moeite heeft de brandweer dit nand weten te behouden. Nadat de gezamenlgke brandweren het gevaar \*oor verdere uitbreiding hadden weten te bezweren er was een Avatergordijn om de gehele brand aangelegd werd met gezamenlgke krachten de brandende manufacturen zaak aan de Gedempte Singel aange pakt. Omstreeks half vgf had men het vuur onder de knie. In de loodsen en onslagplaatsen van de houthandel N.V. Jongeneel te Utrecht heeft zaterdag een felle brand gewoed. Het a-uur woedde over het gehele terrein langs de Vecht tus sen Zeedjjk en Westerdijk. De brand weer en de B.B. bestreden het vuur VROEGER RAADHUIS NU SOCIËTEIT Commissaris der koningin verrichtte officiële opening „Moge in het nieuwe gemeentehuis menig nuttig besluit genomen worden en moge recht en gerechtigheid er steeds voorzitten," zo sprak od 18 januari 1883 de toenmalige burgemeester van Hoedekenskerke bij de opening van het gemeentehuisje aan de Kerkstraat. liet in werking treden van de Drankwet in 1881 was oorzaak, dat het gemeentebestuur niet langer in de gemeenteherberg mocht zetelpn en daarom kocht men voor de kapitale som van f 250,dit gebouwtje en leende nog f 2.000.om bet tot gemeen tehuis te verbouwen. „Zeer content" waren de vroede vaderen toen, maar zaterdagmorgen jl. vier en zeventig jaar later trok een feestelijke stoet a-an autoriteiten met de plaatselijke fanfare „Con Amore" er voorbij, op weg naar een prachtig, nieuw gemeentehuis. E\-cn werd nog halt gehouden, Avaarbij de commissaris der ko ningin, jlir. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, door het onthullen van een bordje, het oude gemeente huis in een sociëteit voor bejaar den omdoopte. In een feestelijke Avelkomstrede tot de talrijke genodigden zei de actieve burgemeester van Hoede kenskerke, mr. H. J. M. Stieger, het zijn voorganger uit 1883 na, dat er menig nuttig besluit zou worden genomen in het nieuwe gemeentehuis een zeer ge slaagde schepping van de heer J. H. Valk welk bouwwerk te recht op deze feestdag meerma len een sieraad voor het dorp is genoemd. Naast de commissaris der konin gin reden zaterdagmorgen talrijke burgemeesters uit de omgeving en andere autoriteiten een druk vlag gend Hoedekenskerke binnen. In 't verenigingsgebouw werden zij ont vangen door het gemeentebestuur, bij monde van burgemeester Stie ger. Deze sprak van een mijlpaal in de historie van zijn gemeente, te meer omdat een nieuw gemeente huis hier allerminst een overbodige luxe was. In zijn toespraak releveer de hij verder de voorgeschiedenis en de totstandkoming van het gebouw, waarbij hij hulde bracht aan de ar chitect, de heer J. H. Valk, en de plaatselijke aannemers, die 'n prach tig stuk werk leverden, waar de in woners met trots naar zullen kijken. Met de muziek voorop ging het toen naar het nieuwe gemeentehuis, waar op het a-oorplein de officiële openingsplechtigheid werd gehouden. De geluidswagen van de Provinciale Zeeuwse Courant zorgde er voor, dat de vele belangstellenden het ge sprokene konden beluisteren. Sympathiek idee. De commissaris der koningin, jhr mr. A. F. C. de Casembroot, moest verklaren, dat hij het nooit had meegemaakt, zoals nu in Hoede kenskerke, dat hij een oud gemeen tehuis mocht sluiten. Hij vond het een sympathiek idee, dat dit ge bouwtje nu als sociëteit voor ouden van dagen zal worden bestemd. Na het gemeentebestuur nog hulde ge bracht te hebben voor zijn vooruit strevendheid, wenste de commissaris de gemeente toe, dat in het nieuwe gebouw vele goede beslissingen zul len worden genomen. Wethouder M. Steijn bracht na mens de raad dank aan burgemees ter Stieger. die met het gereedko men van dit gemeentehuis de kroon op een stuk levenswerk geplaatst ziet. Ook dankte hij diverse instan ties en personen, die aan de tot standkoming hebben bijgedragen. Nadat de heer Valk als architect de goede samenwerking zowel met opdrachtgevers als aannemers had geprezen, kwam een achttal spre kers het gemeentebestuur geluk wensen, waarbij ook enkele zeer met twintig stralen. Lang* dc Wester- dyk en in de Otterstraat moesten dc huizen door de bewoners ontruimd worden. Zware rookwolken trokken over de stad. Het verkeer werd ontwricht. Van een der loodsen sloeg door de hit te het dak af. dat op de Westerdhk terecht kwam. Tot gisteren werd i!e □ablussing voortgezet. De oorzaak van de brand Is nog niet ontdekt. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer driekwart miljoen. Een fabrieksgebouw, een houtzagerij, een bloemisterg en parti culiere woningen liepen eveneens schade op. De vorige burgemeester, de heer J. J. Vogelaar, thans te Nieuwer- kerk aan de IJsel, zag dit bouwwerk als een sluitstuk van de wederop bouw na de oorlog. Burgemeester Th. J. Andriessen van Ovezande, bracht de gelukwensen van de Ver eniging van burgemeesters en secre tarissen op Zuid- en Noord-Bevc- land over, terwijl burgemeester J. D. Jansen a'an 's-Gravenpolder dit deed voor de burgemeesters en se cretarissen uit de Zak van Zuid-Be veland. Geschenk van burgerij. De heer Jac. Uitterhoeve vertolkte de gevoelens van de bevolking van de beide dorpen Hoedekenskerke en KAvadendamme. Hij herinnerde er aan. hoe allen als één grote familie in spanning hadden geleefd over de dreigende bouwstop, terwijl hij ook gewaagde van de kritiek, welke ve len aanvankelijk op dit bouwwerk meenden te moeten hebben. Thans is deze kritiek echter in waardering voor bouw en stijl veranderd. Namens de bevolking bood hij als geschenk het zeer geslaagde tegelmozaïek in de raadszaal aan, dat de verbondenheid tussen bei de dorpen symboliseert. Kenne lijk doelend op mogelijke grens- wijzigin&splannen in de toekomst, sprak de heer Uitterhoeve de hoop uit, dat bij een eventuele aanval op de verbondenheid van Hoedekenskerke en Kwadcndam- me, middelen gevonden mogen worden om deze af te slaan. „Wij zullen er en bloc achter staan", zo verzekerde hij het gemeente bestuur. De dijkgraaf van het Waterschap Hoedekenskerke, de heer I. Groene- wege, getuigde van de goede sa- Vervolg up nag 7j MINDER WIND. Droog en zonnig weer met een ge leidelijk tot matig afnemende noord oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 28 mei Zon op 4.32 onder 20.47 Maan op 3.54 onder 19.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1