PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook huren van vele naoorlogse huizen worden volledig verhoogd Monopolieheffingen voergerst kwamen te laat BiLT ARABIEREN VRAGEN DULLES: HELP FRANSEN NIET MEER DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 123 Dagbladultgav» ran d» firma Provinciale Zeeuw»» Courant. Directie: F. d. Velde en F. B. i Boer. Adjunot: W. de Perter. AdiJ unot-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS H eent per week; 7.00 p. kw.; ft. p.p. 7.26 per kw. Losse nummer» 18 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Min lm. p. advertentie Jng. mededelingen driemaal tarief. Kletne advertentie» (max. rereli) 21 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adre» bureau v. d. blad" 23 cent meer. Bureau»; Vllaslngen, Waletr. 6A60, tel. UM 4 lijnen (b.g.g. 3548 of 3304; Middelburg, Markt 81, tel. 3941; Goee, Lange Vomtakr. O, tel 3478 (b.g.g. 2228); Ooetburg, Nleuwatraat 43. tel. 30; Temeuien. BrouwertJ»tr. 2; Z e:.kr.ee: N. B REGERING GAF TOELICHTING Wetsontwerpen betreffen voorts tienduizend noodwoningen Alle 109.000 woningwetwoningen, die in de jaren 1946 tot en met 1950 zijn gebouwd met steun op voet van de bijdrageregeling 1948, zul len volledig onder de huurverhoging vallen. Ditzelfde geldt voor 15.000 in de particuliere sector tussen 1947 en 1952 gebouwde huur woningen met steun van de financieringsregeling woningbouw 1947 en 1948. Van de woningwetwoningen, die na 1950 zijn gebouwd met steun op voet van de bijdrageregelingen 1950, zullen er naar schatting 160.000 onder de huurverhoging vallen. De verhogingspercentages variëren hier van 1 tot 25 procent. Ook zal van een aantal van de op voet van de premieregeling 1950 en de premie- en bijdrageregeling 1953 gebouwde huizen in de particuliere sector de huur met 1 tot 25 procent worden verhoogd. Het is nog niet bekend hoe groot dit aantal zal zijn. De minister stipte de mogelijkheid nog aan voor de drie grootste ge meenten een afzonderlijke klasse te creëren, hoewel hij geen concreet voorstel terzake deed. Deze cijfers zijn van regerings zijde verstrekt tijdens het monde ling overleg tussen de commissie van voorbereiding en de regering over de wetsontwerpen, waarbij de huurverhoging wordt geregeld, de blokkering en de met een en ander verband houdende fiscale voorzie ningen. De opgave vermeldt verder, dat al le woningen, in de jaren 1940-1945 met rijkssteun gebouwd, volledig on der de huurverhoging vallen, evenals de ongever 3100 woningen, gebouwd op voet van of analoog aan de hypo- theekregeling 1940 en 1941. Voorts vallen onder de huurverhoging onge veer 10.000 noodwoningen, waarvoor financiële steun is verleend op grond van het Noodwoningenbesluit 1947. Over de herbouwplannen, die onder de huurverhoging vallen, zijn geen exacte gegevens bekend. Uit de commissie was de regering gevraagd of zij niet bereid was het wetsontwerp zo te wijzigen, dat het procentuele verschil in huurprijzen van de oude woningen ln de verschil lende gemeenteklassen zou worden verminderd en meer zou worden aan gepast aan de verschillen in de vijf gemeenteklassen tussen de naoorlog se woningen. De minister meende, dat daardoor geen harmonische verhou ding in alle gemeenten zou ontstaan. De minister wees er voorts op, dat de huurverschillen tussen oude woningen en nieuwbouw ten plattelande tot geringere spanningen leiden dan in de steden. Zonnig met oostenwind M (Van onze weerkundige ei medewerker. H In de afgelopen dagen is een s actieve storing in de hogere luchtlagen van Denemarken s over Duitsland naar België ge il trokken die ook in ons land H koud weer en langdurige re- genval heeft veroorzaakt. Vrij- dag kwam er al een kleine ver- li betering. De zon brak toen weer door, maar de tempara- tuur die niet veel hoger kwam H dan 15 graden Celsius 'bleef M nog te laag. Het hogedrukgebied boven H Scandinavië breidt tijdens het H weekeinde zijn invloed over West-Europa uit. Met een vrij H sterke oostelijke wind wordt droge lucht aangevoerd. De aangevoerde lucht blijft echter nog betrekkelijk koel. Regen M van enige betekenis verwach- ten wij tijdens het weekeinde niet. Er zullen perioden van zonneschijn voorkomen en de 17 middagtemperaturen zullen H tussen 15 en 18 graden Celsius schommelen. De vooruitzichten voor de laatste week van mei zijn niet ongunstig te noemn. of zij bereid is het voorschrii herleven, dat de kosten van verbete ringen slechts mogen worden doorbe rekend als zij met schriftelijke toe stemming van de huurder zijn aange bracht. De minister was hiertoe met bereid, omdat dit aanleiding kan ge ven tot chicanes en omdat inge volge het bepaalde in het burgerlijk wetboek de huurder de bevoegd heid heeft het uitvoeren van werk zaamheden die hem niet zinnen te be letten. Koningin en prins in ons land terug Koningin Juliana en prins Bernhard zyn gistermiddag per regeringsdako- ta van hun staatsiebezoek aan Zwe den in ons land teruggekeerd. Het toestel, dat bestuurd werd door de prins, landde om 15.07 uur op het vliegveld Soesterberg, waar de auto's gereed stonden die koningin en prins naar Soestdyk brachten. Het vliegveld van Stockholm was 's morgens met Zweedse en Neder landse vlaggen versierd toen. de ko ninklijke bezoekers er kort voor elf uur aankwamen om de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Vrijwel alle leden van de Zweedse koninklijke fa milie deden hun uitgeleide. Achter eenvolgens namen koningin en prins afscheid van koning Gustaaf en ko ningin Louise, prinses Sybilla en haar dochter prinses Margaretlie, van prins Bertil en de broer van dè ko ning, prins Wilhelm. Prins Bernhard nam de stuurknup- uel van de Dakota in handen en naast hem zat de piloot, eerste luitenant vlieger Holswilder. Destart vond plaats ln heerlijk zonnig weer. Eerste „Hollandse nieuwe" aan de markt De 48 kantjes nieuwe haring van de trawler Sch. 171, werden gisteren te Scheveningen verhandeld voor 805 tot 1000 per kantje. „SCHANDELIJKE TERREUR" Inval bij tandtechnische inrichting in Rotterdam De politie heeft donderdag een inval gedaan bij de tandteehnisehe inrich ting „Dcntilia" aan de Hoogstraat in Rotterdam. Het instrumentarium werd in beslag genomen. Tegen de 74-jarige arts C. H. V. uit Rotterdam werd pro- ces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de wet op de tandheel kundige inrichtingen. De directeur van deze inrichting, de 44-jarige koopman G. Ph van W., is een broer van J. van W., de onlangs aangehouden eigenaar van de Vacu- pan-innchting. In het pand aan de Hoogstraat wer den afdrukken gemaakt voor nieuwe gebitten. De patiënten werden ver volgens naar de Lombardkade ge bracht, waar de arts de tanden trok. Toen de politie er 's middags binnen kwam, zat er een juist behandelde patiënt in de stoel, een ander ont waakte uit de verdoving. In de wacht kamer zaten nog vier patiënten, onder wie een mevrouw uit Oostende. De 22-jarige tandterhnicus P A uil Rotterdam kreeg een proces-verbaal wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde, omdat hij acht af drukken van onder- en bovenkaken had gemaakt. Algerijnse propaganda in Duitsland Vertegenwoordigers van elf Arabi sche landen hebben gisteravond een bezoek gebracht aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Namens hun regeringen beschuldig den zij de Franse autoriteiten van „schandelijke terreur en gruwelda den om de vrijheden van het Alge rijnse volk te onderdrukken". Zij vroegen Dulles, met de Arabische staten samen te werken om een on partijdig internationaal onderzoek van de toestand in Algerije tot stand te brengen. Zij verzochten de Ameri kanen ook om stopzetting van mili taire, financiële en andere hulp aan Frankrijk, daar Frankrijk deze hulp had aangewend ten behoeve van zijn kolonialisatiepolitick. De ArabiscHë diplomaten verklaar den reden te hebben om aan te ne men, dat de Algerijnen bereid zijn tot onderhandelingen over een rege ling met de Fransen op grondslag van de resoluties van de Verenigde Naties. Dulles zou suggesties moeten doen, die zouden bijdragen tot het doen zegevieren van de vrijheid in het gekwelde Algerije. Tenslotte herhaalden de diplomaten het Arabische standpunt tegen het gebruik van het Suezkanaal en de Golf van Akaba door Israël. Het voornemen van Israël om een schip door het Suezkanaal te zenden be schouwden zij als „louter provoca tie" en zij verzochten Dulles om Is raël van het begaan van „provoce rende daden" af te brengen. Dulles antwoordde, dat hij de op geworpen kwesties liever eerst wil bestuderen alvorens een definitief antwoord te geven, zo heeft een woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken medegedeeld. Algerijnse en Arabische nationa listen voeren in Oost- en West- Duitsland een anti-Franse propa gandacampagne, zo is in regerings kringen te Bonn vernomen. Het centrum van deze organisa ties zou zich in Oost-Berlijn bevin den. Franse diplomatieke woord voerders in Bonn zijn van oordeel dat de Westduitse regering alles doet om de campagne, in West- Duitsland althans, te ontmoedigen. ff i MM-' W i - N M i» M H M if M Km i! Kit ijtj W: t *1 H lit: •Of ff)( ff# ->w SB f» Ziekenfondsen verhogen de specialistenhonoraria De Ziekenfondsraad heeft de over eenkomst tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en de lande lijke speeialistenvereniging betreffen de Ge honorering van specialistische hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1957 goedgekeurd. Krachtens deze overeenkomst wor den de tarieven, die in 1956 van kracht waren, verhoogd met 6 met dien verstande, dat van deze verho ging zijn uitgesloten de röntgentarle- ven, die in 1957 onveranderd blijven gCïden. De hogere uitgaven als gevolg van de verhoging van 6 worden voor 1957 geraamd op f 2.627.000, waarvan voor de wettelijke verzekering (ver- lichte en bejaardenverzekering) 1.970,000 en voor de vrijwillige ver zekering f 657.000. Prinses Beatrix wordt erevoorzitster Unicef Prinses Beatrix heeft het erevoor zitterschap aanvaard van het Neder landse comité Unicef (Kinderfonds van de Verenigde Naties). Dit is gis termiddag door de voorzitter mr. A. M. Joekes medegedeeld op de j'aar- vergadermg van het comité. H Het Middelburgse stadhuis heeft vrijdagavond na vele ja- H ren iceer in het licht van de H schijnwerpers gestaan, althans de voorgevel er van. De mon- teurs en technici van de fa. Van 7 H 't Westende zijn de laatste da- 7 gen druk bezig geweest met het aanbrengen van de schijn- -- H werpers, waarna gisteren de 7 H verlichting voor het eerst kon proef branden. totaal zijn 18 schijnwerpers aangebracht. 1 (Foto P.Z.C.) M iiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiHiiiiI De blokkering van de huurverhoging De regering wil nader in overwe ging nemen om het wetsontwerp in zake de blokkering van de huurver hoging zodanig te wijzigen, dat dege nen, die verbeteringen aan woningen aanbrengen, binnen een vaste termijn na goedkeuring van het gemeentebe stuur voor deblokkering ïn aanmer king komen, ongeacht het tijdstip waarop de verbeteringen werden vol tooid. Deze toezegging heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid gedaan naar aanleiding van opmerkingen tijdens het monde ling overleg over du wetsontwerp tussen de regering en de commissie van voorbereiding. DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M.: De treiler Cornells Vrolijkf' Scheveningen 171 heeft de haring- race gewonnen. De eerste Hollandse nieuwe is binnen! Vóór de vaatjes aan wal werden gezetmoest de ha- ring nog even gekeurd worden door de schipper van de „Cornells Vro lijk?' rechts) en door de heer O. Vrolijk van de rederij. „Waterbeheersing en Ontzilting" binnenkort naar Wageningen? Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. dat dezer dagen in vergadering bij een kwam, had helemaal geen bewondering voor het gevoerde voergraan- beleid, in het bijzonder ten aanzien van de gerstprys. Door een zeer grote aanvoer van goedkope Franse gerst en het veel te laat invoeren van vol doende monopolieheffingen is de binnenlandse gerstprys wekenlang onder de minimum garantieprijs gebleven. Thans bedraagt de monopolieheffing f 4 per 100 kg, waardoor de prjjs iets is aangetrokken. Het Z.L.M.-bestuur besloot in 'n schrijven aan het K.N.L.C. op deze ongewenste gang van zaken te wijzen, terwijl verzocht zal wor den oni via het Landbouwschap bil het l'roduktschap voor granen, za den en peulvruchten te proleste' dit lichaam. Tevens zouden dan waarborgen gevraagd dienen te worden om een en ander in de toe komst te voorkomen. Het dage lijks bestuur acht het in ieder ge val van groot belang, dat de voor raden gerst die thans nog bij coöperaties en handel aanwezig zyii, voor de nieuwe oogst geruimd kunnen worden. In dezelfde vergadering deelde de heer Becu mee, dat er 90.000 ton con sumptieaardappelen en 35.000 ton pootaardappelmeelfabrieken zijn ver werkt. Door de nachtvorsten is de prijs van de consumptieaardappelen weer wat opgelopen. Uit het kwan tum verwerkte pootaardappelen blijkt, dat er een groot overscnot is geweest. Voornamelijk is dit het volg van een zeer grote overschot heeft ertoe geleid, dat het pooteoedegalisatiefonds in financiële moeilrikhoVl°n is geraakt. Daarom is besloten 10G reductie op de gegaran deerde uitbetalingen toe te passen. Er blijft zodoende nog een kleine reserve van f 500.000 in het fonds. Deze reser- t ge- Het gebruikelijke heffing van f 90 per ha onvoldoende acht om dezelfde prijzen te garanderen voor oogst 1957, als in de afgelopen oogstperiode hebben gegolden. Daarom is besloten, de heffing per ha goedgekeurd pootgoed tot f 150 per ba te verhogen Daarbij zal te vens een combinatie van particu liere verzekeringsmaatschappijen worden ingeschakeld. Op deze ma nier zal het mogelijk zijn, alle eventuele overschotten van de oogst 1957 uit te betalen op de ba sis prijzen van 1956 en dan tevens nog" een reserve te vormen. Het Landbouwschap heeft besloten een heffing van f 0.45 per ha voor de kwekersvergoeding op te leggen. De heffinsren van het Landbouwschap over 19^5 zijn in Zeeland nog slechts door een «tering aantal personen niet betaald Maar 4.39Ó van het totaal aantal uitgezonden aanslagen is nog niet voldaan. Dit cijfer is het laagste van geheel Nederland. Er zullen thans dwangbevelen worden gezonden aan hen. die nog niet hebben betaald. Waterbeheersing Naar vernomen wordt bestaan er plannen om het werk van de Commis sie Waterbeheersing en Ontzilting te land Schlingemann, centraliseren en het thans in Zee la werkzaam zynde apparaat naar Wa geningen over te brengen. Het Z.L.M.- bestuur zou dit ten zeerste betreuren, daar het zeer belangrijke werk dat hier voor Zeeland wordt verricht, het beste vanuit eigen provincie kan wor den georganiseerd. De vergadering zou het ook in geen enkel opzicht te verdedigen vinden, indien Zeeland t o.v. de melkprijs ge rekend zou worden onder de Kleiwei- degebieden. De melkwinning in ons gewest is immers niet te vergelijken met die in de beste klei-weidegebie- den. wanneer men het produktiever- mogen en de zoute ondergrond in aan merking neemt. Namens het K.N.L.C. is als advi serend bestuurslid van het hoofdbe stuur van de N.F.O. aangewezen mr. J, F. G. Schlingemann. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft verder nog een voorlopig oor deel uitgesproken over het rapport, dat een commissie onder leiding van prof. Thuriings op verzoek van het Landbouwschap heeft opgeste'd over het toekomstig landbouwbeleid. Het is een duideiyk rapport, maar de waarde ervan wordt verminderd door het feit. dat de heer Kriellaars de in houd niet met zijn handtekening heeft willen dekken. Een belangrijk punt acht de vergadering, dat Uitgegaan wordt van een toeslagen- stelsel per ha of ner bedrijf. Hieraan zitten zekere politieke en bsvchologi- sche bezwaren. In het rapport wordt verder gesteld, dat een betere aanpas sing van de Nederlandse landbouw- produktie aan de wereldmarkt nood- j zakelijk zal blijven. De vergadering vroeg zich echter af in hoeverre men tegenwoordig nog van een vrije we reldmarkt kan spreken. Een aanpas sing zoals in het rapport wordt be doeld. zal zeker met grote voorzich tigheid dienen te geschieden. Tenslot te constateerde het dagelijks bestuur, dat met de ontwikkeling van de toe komstige Euromarkt in het rapport geen rekening is gehouden. Tezamen met de L.J.G. zal ge tracht worden in de a.s. winter ka dercursussen te houden. In de com missie die dit zal moeten uitwerken, benoemde het bestuur de heren J. van Maldeghem en mr. J. F. G. KORTE PREDIKATIE Romeinen 6:6 bopdat wdj niet langer slaven der zonde zouden zjjn. In de weken tussen Pasen en He melvaart zijn we gewoon ons te be zinnen op de gevolgen van Christusf opstanding. Eén van de gevolgen is o.a. dat zichtbaar werd, dut de zonde overwonnen is. De zonde heerst niet meer. Als Paulus over de zonde spreekt, dan bedoelt 'tij vaak een ■persoonlijke macht. Dit it dus een heel ander zondebegrip dan icij heb- ben. Wanneer wij het over zonde heb- ben dan dehken wc meestal aan af zonderlijke verkeerde daden. Soms gaan we ze tellen en dan kan het mee- en tegenvallen. Maar dit maakt de zaak zo huiveringwekkend dat achter iedere zondige handeling van ons mensen een persoonlijke 'macht staat, zonde genaamd. Van deze macht zijn wij mensen slaven. Ons leven draagt zijn stempel. Bij de één meer zichtbaar dan bij de ander. Om dat ons persoonlijk leven dit stempel draagt ook tn de grotere levensiter- banden. staat, maatschappij. volk.Wij, mensen, slaven der zonde.' Slaven verdienen meestal niets, maar de sla ven der zonde krijgen wel iets uitbe taald. n.l. de dood. Zonde en dood heb ben op dc een of andere manier met elkaar te maken. Maar mm heeft Jezus Christus door zijn opstanding laten zien, dat Hij die onoverwinlijke macht ouertconne» heeft. Hij heeft onze oude meester verslagen en we rcorden opgeroepen ons te stellen onder onze nieuwe Meester, Jezus Christus. We worden opgeroepen om slaaf van Jezus Chris tus te zijn. Het geloof in de levende Christus zet ons onder zijn heer schappij. Onder zijne heerschappij zijn wij zalig, zijn wij vrij. Feitelijk kan hij, die in de levende Christus ge looft niet meer zondigen, want hy it geen slaaf der zonde meer. Maar we weten, dat ice nog maar al te gemak kelijk onder onze oude meester terug- gann. En dat i-t schuld. Daarom heb ben we nog steeds vergeving nodig. Wolfaartsdijk. K. r. L1ERE. Het weer in Europa volgens de rapporten van gisteravond 7 Stockholm, onbewolkt. 13 gr. Oslo. onbewolkt. Kopenhagen, onbewolkt. 18 gr. 14 gr. Aberdeen, onbewolkt. 16 gr. Londen, motregen. 14 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt. 14 gr. Parijs, half bewolkt. 13 gr. Bordeaux, regen. 19 gr. Grenoble, regenbui, 17 gr. Nice, regen. 18 gr. Berliin. geheel bewolkt. 15 gr. Frankfort, zwaar bewolkt. 17 gr. MUnchen. thee! bewolkt. 12 gr. Zürleh. geheel bewolkt, 15 gr. Genéve. zwaar bewolkt. 19 gr. Locarno, regen. 13 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 23 gr. Innsbruck, geheel bewolkt 12 gr. Rome. geheel bewolkt. 23 gr. Ajaccio, licht bewolkt. 18 gr. Mallorca, zwaar bewolkt. 18 gr. DROOG WEER Droog en vry zonnig weer. Matige tot vry krachtige wind tussen oost en noordoost. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 26 mei Zon op 4.34 onder 20.45 Maan op 2.53 onder 17.30 27 mei Zon op 4.33 onder 20.46 Maan op 3.21 onder 18.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1