PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Luisterrijk staatsie banket besloot koninklijk bezoek aan Zweden Na regeringsbesluit over IJ-tunnel: grote bevreemding te Amsterdam Mendès-France treedt uit partij-leiding Deltadebat krijgt weer nieuwe impulsen BILT 200e jaargang - no. 122 I>ag bl atl uitgave van de firma Provinolale Zeeuw-se Courant. DirectieF. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. leertouwer. AdJ unot-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 oent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummeri 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 mei 1957 ADVERTENTIE)* mm. Minlml-p. a Ing. mededeling t Kleine adver 23 oent p. regel cent per tte :n driemaal tarief, lies (max. I regel») met een minimum van 1.—..Brieven of adree bureau v. d. bl»d" 2» cent meer. Giro no. SS MOO P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 66-50, tel. 2936 4 lijnen (b.g.g. >646 of >304; Middelburg. Markt 61» tel. >Mli Goea, Lange Voritetr. «3. tel >47» <b.g.g. 1226); Ooettour*. Nleuwatraat 43. tel. Terneuzen, Brouwertjatr. 2; Zlertkzee: N. Bogerdatraat 24. tel. 26 GEJUICH VAN GROTE MENIGTEN Zeldzame orchideeën vormden een vorstelijke gift voor gastheer Met een taptoe, gespeeld door de Marinierskapel der Koninklijke Ma rine werd donderdagavond het gala-banket, gegeven door konin gin Juliana en prins Bernhard in het beroemde Grand Hotel van Stockholm, besloten. De taptoe vormde tevens het einde van het staatsiebezoek, ofschoon het koninklijk paar niet voor vanmiddag zal vertrekken. Het bezoek was een groot succes en, zoals een officiële woordvoerder verklaarde, heeft het de reeds lang bestaande vriend schappelijke betrekkingen tussen Zweden en Nederland nog versterkt. Ook het weer, dat warm en zonnig is geweest, werkte mee. Het koninklijk paar werkte een ver moeiend programma glimlachend af en werd overal met grote belangstel ling en genegenheid begroet. Dit werd nog duidelijk gedemonstreerd, toen de koningin donderdag zich buiten Stockholm begaf om de industriestad Södertalje, 37 km ten zuiden van de Zweedse hoofdstad, te bezoeken. In Södertalje kwam vrijwel de ge hele bevolking van ruim 30.000 zielen de straat op om de Nederlandse vor stin te zien. De mensenmenigten wer den dikker naarmate de grote zwarte Daimler het uitgestrekte complex van de Scania Vabis auto-fabriek naderde. De directie had om 500 kinderen ge vraagd die met Nederlandse vlaggen zouden zwaaien, maar meer dan dui zend hadden zich hiervoor gemeld... De vorstelijke gasten maakten een ronde door de fabrieken, waar zij met belangstelling keken naar het in el kaar zetten van vracht-auto's. Het bezoek aan de fabriek werd besloten met een parade van bussen en vracht auto's die langzaam langs een podium Eindhovens gemeenteraad door brand dakloos In de nacht van woensdag op don derdag is het achter het voormalige stadhuis te Eindhoven gelegen houten gebouw „Saneta Ursula" vrijwel tot de grond toe afgebrand. In dit gebouw waren gevestigd de afdelingen bijzon dere wetten en vreemdelingendienst van de gemeentepolitie en de raads zaal van de gemeente. De brand werd omstreeks twee uur door een agent ontdekt. Doch voordat de qlings gewaarschuwde brandweer arriveerde, stond het hele gebouw in vlam. Enige agenten waren er intus sen in geslaagd de kartotheek van de vreemdelingendienst in veiligheid te brengen. Niettegenstaande het vuur met elf stralen werd bestreden, viel er niets meer te redden. Intussen is het gemeetebestuur met de moeilijkheid komen te zitten, waar maandagavond de reeds uitgeschre ven raadsvergadering gehouden moet worden. Amsterdamse vondeling vóór vondst overleden De Amsterdamse brandweer kreeg in de nacht van woensdag op donderdag om 2 uur telefonisch de mededeling dat er op de Mozartkade een kind te vondeling was gelegd. De politie stel de onmiddellijk een onderzoek in en vond in de voortuin van een woning het lijkje van een ongeveer een week oud jongetje. De baby, die slechts gewikkeld was in een luier en een moltondeken moet kort voor de aankomst van de politie zijn overleden. reden, waarop de eregasten gezeten waren. Om acht uur donderdagavond be gon In 't Grand Hotel aan de Strand weg in Stockholm het Nederlandse staatsiebanket dat een luisterrijke af sluiting van drie zonnige en feestelij ke dagen in de Zweedse hoofdstad vormde. De Strandweg, anders een centrum van bruisend verkeer, was geheel afgezet, toen de honderd gas ten, die voor het banket waren geno digd, aankwamen. Een grote mensen massa was achter de afzetting sa mengestroomd om ondanks de koude wind het schouwspel gade te slaan. Voor de ingang van het hotel was een Nederlandse wacht van mariniers in gala-uniform opgesteld. In de met 'n weelderige bloemenpracht gesierde hal zag men de lakeien in hun kleuri ge galakleding zich opstellen. Voor de zetel van de Zwpedse ko ning stond een kleurrijk bloemstuk van orchideeënplanten. Koning Gus- taaf is een hartstochtelijk verzame laar van orchideeën en dit zeldzame bloemstuk was dan ook tevens be doeld als een vorstelijke gift aan de gastheer, het bevatte juist die zeldza me soorten orchideeën, die tot dusver aan «Ie verzameling van de koning ontbraken. De tafel was gedekt met servies van Sèvres porselein en gesierd door het grote Engelse plateau, aangevuld met het grote Franse plateau, alles even als de spijzen voor deze gelegenheid uit Nederland aangevoerd. Aan de hoofdtafel nam koningin Juliana, ge kleed in een avondkleed van licht blauw lila chiffon, plaats tussen ko ning Gustaaf en prins Bertil. De Zweedse koning droeg de uniform van fen er aal der luchtmacht. Rechts van e koning zat koningin Louise in lichtblauw satijn met bloemen van zilverborduursel en prins Bernhard in de uniform van admiraal. Voorts za ten aan de hoofdtafel de prinsessen Sybilla, Margarethe en Desiree, mi nister-president Erlander, minister Luns, de hofdame mevrouw Van Wickevoort Crommelin en de hertog van Söderland. Woensdagavond woonden ko- ningin Juliana en prins Bern- hard in gezelschap van de Zweedse koninklijke familie s een galavoorstelling in de ko- ninklijke opera te Stockholm bij. De foto geeft een beeld van de koninklijke loge tijdens l§ deze voorstelling. (Telefoto A.N.P). M De 33-Jarige Sigl Waselberger uit Hal- lein In Oostenrijk ls begonnen aan een wandeling op zijn handen van Salz burg naar Wenen, een afstand van 300 km. WETHOUDERS BLIJVEN OP POST Bedrijven wekken op tot een demonstratie van rouw (Van een speciale verslaggever.) Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben, kersvers uit de beraadslagingen over het regeringsbesluit om geen gelden uit te trekken op de begroting 1958 voor de IJ- en Coentunnel, laten weten met grote bevreemding van dit besluit kennis te hebben genomen. Verder zei men er bij, dat men het standpunt van de regering een miskenning achtte van de levensbelangen van Amsterdam. Over wat men verder zou doen, kon geen uitsluitsel gegeven worden. In de raadsvergadering van 29 mei zal dit aan de orde komen. Officieus werd hierbij verder nog te kennen gegeven, dat bet officiële bericht van de regering niet geformuleerd is als een bevel om de werkzaam heden te staken. Men mag dan ook gevoeglijk aannemen dat die wer ken, waarvoor de kredieten zijn vastgesteld en deze kredieten ook beschikbaar zijn, zullen worden voortgezet. Het college is gisterochtend ter beraadslaging bijeengekomen. Wethouder G. van 't Hull, die gisteren met een delegatie van vooraanstaande figuren uit de Am sterdamse haven naar Mannheim zou vertrekken (dat het 350-jarig bestaan viert), zal thans in Am sterdam blijven en wethouder F. H. C. van Wijck, die reeds in Mann heim is aangekomen, liet telefo nisch weten, dat hij terstond zou terugkeren. De vereniging van bedrijven in Am sterdam-noord, de Amsterdamse in dustrievereniging, de belangenvereni ging Amsterdam-noord en het wijk centrum aldaar hebben tot de auto riteiten en. burgers van de stad een opwekking doen uitgaan, om op maandag 27 mei a.s. naar voorbeeld te volgen en van gebouwen etc. de vlag halfstok te laten waaien ..als uiting van diepe teleurstelling over en als protest tegen het regeringsbesluit tot het opschorten van een beslissing over de Coentunnel en bijdragen ln de bouwkosten van de IJ-tunnel". Bovendien heeft het Tweede Ka merlid. de heer Posthumus, gisteren aan de voorzitter medegedeeld, dat hij in de eerstvolgende vergadering verlof wil vragen tot het houden van een interpellatie over dit besluit der regering. In totaal is er tot dit ogenblik on geveer 16 miljoen gulden aan het IJ- tunnelproject besteed. Van bevoegde zijde vernemen we. dat bij de huidige situatie op het gebied van de lonen en prijzen met het totale project een be drag van 360 miljoen gemoeid zou zijn, namelijk ongeveer 200 miljoen voor de tunnel zelf en 160 miljoen voor sanering van betrokken stadsde len, aanleg van wegen en dergelijke. Zowel waterstaatkundig als finan cieel zijn er nog al wat bezwaren te gen dit project geweest. Er zouden o.a. betonnen voetstukken moeten ko men onder grote gedeelten van de tunnel, omdat de ondergrond geen houvast bood. Dit was niet alleen zeer kostbaar maar ook waterstaat kundig uiterst moeilijk uitvoerbaar. Bovendien waren er zeer veel profie len in, die de uitvoering uiterst kost baar maakten. Zelfs wanneer er dus in de toekomst een compromis zou komen, mag worden aangenomen, dat een heel ander tracé wordt ge volgd. Of dit compromis nog verwacht mag worden? Bevoegde kringen ach ten de kans daarop niet gering. In dat geval zal rijkswaterstaat echter veel groter zeggenschap krijgen in de technische problemen dan tot he den liet geval was. Verdeeldheid in radicale kring Pierre Mendès-France is donder dag afgetreden als leider van de Franse linkse Radicalen, nadat op een bestuursvergadering een voor stel van hem om twee radicale af gevaardigden uit de partij te sto ten was verworpen. Hij had de uitstoting van deze afgevaardigden geëist, omdat zij dinsdag bij de vertrouwensstem- ming in de Nationale Vergadering voor de regering-Mollet hadden ge stemd. zo hebben radicale afge vaardigden donderdagavond in Pa rijs na de vergadering van het be stuur bekendgemaakt. De verwerping van Mendès-Fran- ce's eis geschiedde met 17 tegen 15 stemmen. Zijn aftreden moet nog door het volledige partijbestuur, dat op 14 juni bijeenkomt, worden aan vaard. De partij had voor de vertrouwens- stemming in de Kamer beslist, dat al leen de radicale ministers voor de re gering zouden stemmen. De radicale afgevaardigden moesten zich van stemming onthouden. Dit was een compromis als gevolg van verdeeld heid binnen de partij over de Alge rijnse en de financiële politiek van de regering-Mollet. De Radicalen van Mendès-France hehben de laatste tijd hij tussentijdse verkiezingen met ernstige tegenslag te kampen gehad. Volgens politieke waarnemers duidt dft op een vermindering van de poli tieke invloed van Mendès-France. Het ziet er naar uit dat zijn aftre den een felle strijd om liet leiderschap op het partijcongres in de komende herfst tot gevolg zal hebben. MERRE MENDÈS-FRANCE de scepter neergelegd Prins Bernhard en prins Ber- H til met elkaar in gesprek, na- dat zij aan de voet van het monument voor Linnaeus in M Stockholm een krans gelegd hebben. A.N.P.-telefoto.) liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii Vragen rond Zeeuwse zaken DE DELTADISCUSSIE heeft nog vry onverwacht nieuwe impulsen ge kregen door de verschijning van de memorie op het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer vorig jaar heeft uitgebracht over het Delta wetsontwerp. Het ziet er nu naar uit, dat het plan in een definitiever sta dium dan tot dusver zal komen, omdat de openbare hehandeling van het wetsontwerp nu wel niet lang meer op zich zal laten wachten; vermoe delijk zal de Tweede Kamer zïeh nog vóór het zomer-reces in openbare zitting met deze Deltazaken bezighouden. Vandaar dat wy reeds onmid dellijk na de verschijning van de memorie van antivoord enkele opval lende punten uit dit stuk willen signaleren, mede als bijdrage tot het nu weer op gang komende Deltadcbat. Er worden enkele pessimistische dingen gezegd over de oester cultuur. De drie ministers, die deze memorie gezamenlijk hebben on dertekend, voelen kennelijk niets voor een Oosterschelde, waarin de oester teelt ook na de afsluiting nog moge lijk blijft, een afgesloten zee-arm dus met zout in plaats van met zoet wa ter. Uiteengezet wordt, dat de hier voor benodigde kunstwerken een doorlaatwerk in de afsluitdam of her opening van het Kreekrak tussen Brabant en Zuid-Beveland econo misch niet verantwoord zijn. Een kwestie van nuchtere cijfers Het merkwaardige nu in deze zaak is, dat minister Mansholt als mede ondertekenaar blijkbaar van harte met dit betoog instemt. Merkwaardig hierom, omdat deze visserij-minister jawel, hjj is minister van landbouw en van visserij! vorige week in de memorie van antwoord bij zijn begro ting aan de Eerste Kamer ernstig heeft medegedeeld, dat hij bereid is met zijn collega Algera te gaan pra ten over een kanaal, waardoor „op zijn minst de kom van de Oosterschel de" zout kan worden gehouden. Dit lezend vraagt men zich af hoe deze zaak nu in werkelijkheid ligt? Heeft minister Mansholt zonder te le zen en in goed vertrouwen zijn hand tekening geplaatst onder een memo rie, die grotendeels door zijn ambtge noot Algera was opgesteld? Met an dere woorden: weet hij niet, dat hij een stuk heeft ondertekend, dat bij voorbaat al het gesprek onmogelijk maakt, dat hij nota bene zelf aankon digt Of zijn de mededelingen van mi nister Mansholt aan de Eerste Kamer van recenter aard dan die in de Del- tamemoric. omdat daaraan zo lang is gedokterd In dat geval zouden er dus weer wél mogelijkheden voor een afgeslo ten, maar zoute Oosterschelde be staan. Hoe dan ook: op dit moment is deze zaak uiterst mysterieus. Een mysterie, dat het snelst in de Eerste Kamer kan worden opgelost, omdat daar binnenkort met minister Mans holt over zijn begroting zal worden gesproken. Het is ook daarom zo belangrijk, dat deze zaak wordt opgelost, omdat in de bewuste passage van de landbouwbegroting niet wordt gesproken over het nadeel van een zoute Oosterschelde voor de zoetwa terhuishouding. een nadeel, dat een landbouwminister ook al doet hij in visserijzaken toch op deze plaats onmogelijk had mogen verzwijgen. Dat hij het niettemin verzwijgt, zou er op kunnen wijzen, dat er over dit na deel nog wel te praten valt. Maar in deze nieuwe Deltamemorie wordt de zoetwaterhuishouding weer wél als een belangrijk argument voor een Oosterschelde met zoet water aange voerd. Nogmaals: mysterieus...! Een vergelijking van minister Mansholt's memorie met het nu verschenen Deltastuk is op meer punten leerzaam. De visserij-minister heeft immers de Eerste Kamer mede gedeeld. dat hij er graag aan zal mee werken, dat in het Veerse Gat een bassin voor oester- en mosselproeven zal worden aangelegd. Maar zo voegde hij er aan toe „hot is de vraag of een dergelijk project kan worden uitgevoerd". Uit deze woor den spreekt op zijn minst een lichte twijfel. Wat echter zegt de Delta memorie? „Teneinde in de betrokken problemen een beter inzicht te ver krijgen, wordt overwogen in het Veer se Gat achter de afsluitdijk een bas sin met geulenstelsel aan te leggen". Geen twijfel dus, want de zaak is nog in onderzoek. Deze indruk-zonder-twyfel wordt nog versterkt door een passage enige bladzijden verder, waarin 'n sluis in de dam bjj Veere nog geenszins als mogelijk wordt aan geduid. Integendeel: „het ant woord op de vraag of het wellicht de moeite waard is een schutsluis te bouwen, die als gevolg van de te verwachten aanzanding slechts een beperkte tijd zal kunnen func tioneren. hangt mede af van aller lei studies". Er zijn dus allerlei nuances in de formuleringen, nuances, die juist voor Zeeland van groot belang zijn. En omdat wij en welke Nederlander zou dat niet? van nature geneigd zijn het goede in de mens. vooral wan neer hij minister is, te zoeken, willen (Vervolg op pag. 3) Oprichting territoriale militie in West-Duitsland West-Duitsland Is begonnen met het oprichten van een nationale terri toriale militie, die gebruikt zal worden voor de luchtverdediging en voor ach terhoede-dekking van de frontstrijd- krachten en bewaking van belangryke installaties. De opbouw van deze militie, omtrent de uiteindelijke omvang waarvan vol gens dc Parijse akkoorden overleg in de Westeuropese Unie gepleegd moet worden, zal voorlopig in het beginsta dium blijven, aldus èen woordvoerder van het Westduitse ministerie van de fensie. De Hollandse nieuwe is binnen De Scheveningen 171, „Cornells Vrolijk", een treiler van de IJmui- dense rederij Vrolijk, is gister avond om goed half twaalf de IJmuidense pieren gepasseerd. Het schip meerde om kwart voor twaalf af met de allereerste Hol landse Nieuwe van dit jaar. Het schip had ongeveer 50 kantjes bij zich. Het weer in Europa volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, onbewolkt, 16 gr. Oslo. onbewolkt. 21 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt, 19 gr. Aberdeen, onbewolkt, 14 gr. Londen, licht bewolkt. 17 gr. Amsterdam, regenbui, 13 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt. 16 gr. Parijs, onbewolkt, 17 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt, 20 gr. Grenoble, geheel bewolkt, 20 gr. Nice, geheel bewolkt, 19 gr. Berlijn, regen, 13 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 14 gr. München, zwaar bewolkt, is gr. Zurich, zwaar bewolkt :s gr. Genève, zwaar bewolkt, is gr. Locarno, zwaar bewolkt, 19 gr. Wenen, onbewolkt, 21 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 23 gr. Rome, onbewolkt, 24 gr. AJaocio, zwaar bewolkt, 20 gr. DE VERWACHT... AANHOUDEND KOUD. Veel bewolking met plaatselijk re- Êen. Zwakke tot matige wind, in oofdzaak tussen noord en noordoost. Weinig verandering In temperatuur. ZON EN MAAN 25 mei Zon op 4.35 onder 20.43 Maan op 2.30 onder 16.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1