Spoedige vaststelling van de herziening streekplan Walcheren NEDERLAND ÏOc NEDERLAND GESCHIL TUSSEN GEMEENTE EN KÉRK IN KRUININGEN 1NLEGKAP1TAAL GESTEGEN OP NUTSSPAARBANK MIDDELBURG HANDELAREN HIELDEN VEE IN MIDDELBURGS BEBOUWDE KOM AANBIEDING REKENINGEN 1954 VAN GEMEENTEBEDRIJVEN VRIJDAG 24 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B VOORSTEL VAN GED. STATEN In totaal 27 bezwaarschriften Ged. Staten van Zeeland «tellen aan de Provinciale Staten voor om over te gaan tot de vaststelling van de herziening Streekplan Walcheren 1956. Zoals bekend, werd bij koninklijk besluit van 9 juni 1955 aan een aantal onderdelen van het streekplan goedkeuring onthouden, terwyi de Kroon voorts de Staten de verplichting oplegde het streekplan op een aantal pun ten te herzien. In totaal z\jn tijdens de periode van 3 november 1956 tot en met 2 januari 1957, waarin de herziening van het Streekplan Walcheren op de provinciale griffie en op de secretarie van elke Walcherse gemeente ter inzage gelegd was, 27 bezwaarschriften Ingediend, die door de vaste commissie van de P.P.D. uitvoerig zijn onderzocht. Een bezwaarschrift was niet binnen de termijn ingediend, zodat dit niet ontvankelijk verklaard kan worden. In hun voorstel merken Ged. Staten op, dat de vaste commissie van de P.P.D. gemeend heeft te moeten voor stellen de herziening te beperken tot hetgeen door de Kroon verlangd wordt. Slechts voor enkele dringende zaken, waarvan de ontwikkeling sinds de vaststelling van het oorspronkelijk plan zodanig is voortgegaan, dat her ziening niet langer uitgesteld kon worden, zijn ln net ontwerp enkele wijzigingen van het goedgekeurde streekplan opgenomen. Dit betreft namelijk de aanwijzing van nieuwe kampeerterreinen, waarvoor mede volgens de inzichten van de betrokken gemeentebesturen en de Nederlandse Kampeerraad op korte termijn voor zieningen nodig geoordeeld werden. Van een voorstel aan Ged. Staten tot algehele herziening, voor zo ver dit wenselijk geacht kon wor den, heeft de vaste commissie dan ook afgezien. In de eerste plaats omdat voorzien werd, dat de door de Kroon verplicht ge stelde herziening minder voorbe reidingstijd zou vergen dan wan neer het streekplan voor een gro ter deel zou worden herzien. Bo vendien mag ten aanzien van de procedure verwacht worden, dat de koninklijke goedkeuring zal volgen, waardoor een volledig goedgekeurd streekplan kan worden Verkregen. Voor een spoedige totstandkoming van de herziening, die door de Kroon verlangd wordt bestaat te meer reden, nu tengevolge van de onthouding van goedkeuring aan enkele voorschriften in zekere mate een vacuum is ont staan. Vele Walcherse gemeentebe sturen hebben gewacht met de vast- Proef in Yerseke met export van inktvissen. Dezer dagen zal by wijze van proef, vanuit Yerseke een zending van on geveer 600 kg Inktvissen hier meer bekend als „zeekatten" naar Italië worden verzonden, waar deze vissen een veelgevraagde lekkernij zijn. De inktvissen worden hier elk jaar de ene keer meer dan de andere bij de kreêftenvisserij op de Ooster- schelde in de korven aangetroffen. Tot dusver werden ze altijd vernietigd, omdat er geen bestemming voor was. Een Yersekse exporteur heeft thans het initiatief genomen om te trachten deze vissen te verkopen naar zuide lijke landen. Voor de proef zijn dus enkele honderden kilo's aangekocht voor een prijs van 11 cent per kg. Na dat de vissen hier zullen zijn schoon gemaakt, wordt de partij in ijs ver zonden. Afgewacht zal moeten wor den of deze proef zal slagen, temeer, daar de hier gevangen inktvissen an ders zijn dan die welke men in het zuiden kent. stelling van een bebouwingsregeling voor het gebied buiten de bebouwde kernen, tot het streekplan gewijzigd zou zijn. Zolang de goedkeuring op d< te herziene onderdelen nog niet? is fa"-J*aanpas- plannen verkregen, is een volledige aanpas sing van de gemeentelijke niet mogelijk. In het algemeen kenmerkt zich de herziening door het streven naar een eenvoudiger opzet In de redactie van de streekplanvoorschriften. Met name in die voor het agrarisch gebied is deze vereenvoudiging waar te nemen. Tevens is tegemoetgekomen aan de wenselijkheid om bij de aanpassing van de gemeentelijke maatregelen aan het streekplan de nodige soepelheid en het eventuele terugtreden van bo- vengemeentelijke goedkeurings- en ontheffingsbevoegdneden te bevorde ren. Om technische redenen heeft het college van Ged. Staten echter ge meend om de schaderegeling niet te moeten opnemen in de bij het streek plan behorende voorschriften. Er wordt nu voorgesteld een verordening vast te stellen, waarin regels opge- noiripn worden ter bescherming van de belangen der eigenaren en andere zakelijke gerechtigden, alsmede van gebruikers van onroerende goederen tegen onevenredige schade, die het ge volg is van de vaststelling van het Streekplan Walcheren. Deze verorde ning kan worden aangehaald als „Provinciale Schadevergoedingsver ordening Streekplan Walcheren". Verkoop van De Ruyterpostzegels start op 2 juli inVlissingen MICHIEL ADRIAANSZ DERUVTf.R 1007-1957 fcs c? 100J MicfyésldriaansZs^e'Rjiyter Zeven r?tovin'c\cn Ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar 350 jaar is geleden dat Michiel Adriaanzn de Ruyter in Vlissingen werd geboren, zal - zoals bekend een bij zondere postzegel in twee frankeerwaarden worden uitgegeven, na melijk een van 10 en een van 30 cent. In de ochtenduren van dinsdag 2 juni a.s., zul len aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Pro vinciën" op de rede van Vlissingen de eer ste zegels worden uit gereikt aan verscheide ne autoriteiten. Van het schip af wordt daarna met vlaggen een sig naal naar de wal gege ven. Vermoedelijk staat er dan in het Bellamy- park te Vlissingen een rijdend postkantoor, dat onmiddellijk met de verkoop van de post zegels begint. Op de zelfde dag start in ge heel Nederland de vei'- koop, die tot 1 augus tus duurt. Na 1 augus tus tot uiterlijk 1 september zal ver kocht worden zolang de voorraad strekt. De zegels van 10 cent zullen het portret van De Ruyter dragen. Zij zijn in oranje-rode kleur uitgevoerd. On de postzegels van 30 cent is het admiraals schip „De Zeven Pro vinciën" in blauwe kleur afgebeeld. De ze gels zullen ook in het verkeer met het buitenland voor frankering geldig zijn tot en met 31 decem ber van het volgend jaar. Op de eerste dag van de verkoop bestaat de mogelijkheid de zegels op speciale wijze te la ten afstempelen. Dit stempel herinnert aan de feestelijkheden gelegenheid van de De Ruyterherdenking. De landelijke vereniging „Philatelica" geeft voorts speciale lang werpige enveloppen uit, die in kleuren de af beelding van De Ruyter en van de wapens der zeven provinciën dra gen. De philatelïsten in Vlissingen zullen be halve deze enveloppen en de 10 en 30 cents postzegels ook oude postzegels van Michiel de Ruyter verkopen. Dit laatste in het bij zonder ten gerieve van verzamelaars. RAAD KRU1N1NGEN VERGADERDE Moeilijkheden gerezen bij ruiling van gebouwen In de woensdagavond gehouden raadsvergadering van Rruiningen is uitvoerig gediscussieerd over een brief van de kerkvoogdij der Neder lands Hervormde gemeente. In een vorige raadsvergadering besloot de raad op verzoek van de kerkvoogdij het verenigingsgebouw, waarin toi voor kort het badhuis was gevestigd, te slopen. De kerkxoogdij zou het ou de gebouw ruilen tegen de haar toebe horende zondagsschool. De kerkvoog dij schreef later een brief naar de ge meente Krutningen, waarin tot uiting kwam, dat de gestelde voorwaarden onaanvaardbaar waren, zodat d,e rui ling niet kon doorgaan. De voorzitter, burgemeester A. Schipper, bleek over deze gang van zaken zeer ontstemd te zijn, vooral omdat deze kwestie inmiddels in de gemeente de gemoederen reeds danig in beweging heeft gebracht. Volgens de voorzitter wordt een verkeerde voorstelling van zaken gegeven en worden zijn woorden verdraait. Men beticht hem ervan, dat hij niet bereid zou zijn het besluit van de raad uit te voeren, terwijl hg nog niet aan de uit voering toe is, omdat het besluit de vereiste goedkeuring van-Ged. Staten moet hebben. De heer J. Witte (vrije lijstwas er voor van verdere onderhandelingen af te zien en het oude verenigingsge bouw zonder meer te behouden. Voor de heer C. van Iwaardcn fpr. chr.j was het bericht van de strubbe lingen gekomen ..als een donderslag bij heldere hemel". Hii deed een be roep op de voorzitter alsnog te trach ten de zaak tot een oplossing te bren gen. De heer W. J. Pouwer (c.h.) schaarde zich volledig achter het standpunt van B en W. en drong er op aan in ie der veval recht te zoeken. De lieer A, Lokerse (s.g.p,) consta teerde, dat de kerkvooedii en het zon- daesschoolbestuur grotendeels uit de zelfde personen bestaat. De voorzitter hoopte van harte, dat de raad overtuigd zou zijn van zijn goede trouw en betreurde het, dat door bovengenoemde handels wijze een groot belang van zowel de kerkelijke als de burgerlijke ge meente onopgelost zal 'dreigen te blijven. De raad was het hiermee volkomen eens en keurde het be leid van B. en W. tot het inwinnen van een rechtskundig advies te de zer zake goed. Men besloot verder om met Ingang van 1 maart 1959 uit de gemeenschap pelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken in de Bevelanden te treden. Er zal worden nagegaan of in de toekomst samenwerking met naburige gemeen ten mogelijk is. Tot hulpkeurmeester voor de keuring van vee en vlees in de keuringskring Kruiningen werd benoemd de heer D. H. Volbeda te Hoensbroek, die thans als zodanig in tijdelijke dienst werkzaam is. Veerboot „Krammer" liep schade aan schroef op De veerdienst Zijpe-Anna Jacoba- polder zal vanaf 26 mei worden uit gevoerd door het stoomschip „Greve- lingen", in verband met te verrich ten reparaties aan de schroef van het stoomschip „Krammer". Na de laat ste dienst op zaterdag zal deze veer boot op het Slik bij Bruinisse worden gezet en worden nagekeken. Men neemt aan dat de schade aan de schroef slechts gering is, zodat het niet uitgesloten is dat het stoomschip „Krammer" reeds zondagmiddag om streeks drie uur weer de dienst van de „Grevellngen" zal kunnen overne men. Op welke wijze de schade is ontstaan, is niet bekend. In verband met het invallen van het stoomschip „Grevelingen" wordt opgemerkt dat de lengte van de voertuigen nu be perkt moet blijven tot maximaal 11 meter. Automatisch telefoneren met Bergen op Zoom De opening en ingebruikneming van de automatische telefooncentrale te Bergen op Zoom Is vastgesteld op dinsdag 28 mei (les middags te 1 uur. Bergen op Zoom zal dan onder ken getal 0 1640 bereikbaar zijn. Benoemingen De wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, de heer J. W. Menhee- re te Oostkapelle, is benoemd tot postcommandant der Rijkspolitie in deze gemeente. Middenstanders van kleine bedrijven vergaderden Moeilijkheden en klachten naar voren gebracht In Bergen op Zoom werd een bij eenkomst gehouden van middenstan ders van kleine bedrijven uit Zee land en uit West-Brabant. Een com missie van deskundigen, die een rap- Sort samenstelt over de moellljhe- en van deze groep van zelfstandi gen, hoorde vele moeilijkheden, klachten en opvattingen. Zo werd o.a. gesproken over de vakantieweek. Een middenstander uit St. Phllipsland was van mening, dat kleine middenstandera hun zaak onmogelijk gelijk kunnen sluiten gedurende een week, want het geld kunnen zij niet missen. Ook de A.O. W. drukt op deze groep, aldus bleek uit de discussies. Voorts werd ge sproken over het verplaatsen van de markt bij kermis, de winkelsluiting en de kwestie van de belastingter mijnen. Dr. Luijckx, directeur van het in stituut voor de middenstand, onder wiens leiding de vergadering atond, deelde mede, dat de commissie reeds twee jaar gegevens verzamelt om 'n rapport samen te stellen. Deze bijeenkomst werd verder bijgewoond door de heer A. Korstan- je, rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, drs. G. J. Joosten, rijks middenstandsconsulent voor Noord- Brabant en drs. J. Scheps van het directoraat-generaal voor de midden stand. Horecaf-congres in Domburg In de donderdag voortgezette ver gadering van de Nederlandse Bond van Hotel- Café- en Restaurantbedrij ven, die te Domburg is gehouden, is besloten, dat het hoofdbestuur con tact zal opnemen met landeiyke mid denstandsorganisaties om in samen werking pogingen in het werk te stel len voor een belastingvrije reserve ring van kapitaal voor tijden van de pressie en zo mogelijk belastingfaci liteiten voor die bedrijven, welke uit sluitend zonder personeel werken. Voorts werd op initiatief der afde lingen besloten een fonds te stichten met de bedoeling een ondersteunings mogelijkheid te scheppen voor die le den, die buiten eigen schuld (ziekte) in moeilijkheden zijn geraakt. De voorzitter, mr. H. Voormeij stelde een eerste gift voor dit fonds beschik baar van f 1.000. JAARVERSLAG OVER 1956 De heer Sprenger opvolger van mr. Snoep als kassier Verschenen Ih het verslag over het jaar 1956 van de Nutsspaarbnnk te .Middelburg. Het bestuur maakt In dit verslag tot zijn groot leedwezen ge wag van het ovcriyden van mr. J. J. Snoep, die sinds 1946 deel uitmaakte van het bestuur en daarin dc functie van kassier bekleedde. .Mr. Snoep leg de steeds een grote belangstelling aan de dag voor de spaarbank, miste zel den een vergadering en was ook dik wijls op de spaarbaiikdagen aanwezig. Met grote dankbaarheid zal het be stuur zijn toewydlng aan de Middel burgse S'utsspaarbank biyven geden ken, aldus wordt in het verslag opge merkt. De heer P. G. Sprenger te Oostka pelle werd tot opvolger van mr. Snoep als kassier benoemd. Met ingang van 1 augustus werd een agentschap ge opend te Kruiningen. Ais agent werd aangesteld de heer D. de Jonge, ter wijl de commissie van advies bestaat uit de heren H. C. Baarens en J. J. van Dijke. Het totaal actief van de balans be draagt f 15.156.448,66. De rentever goeding bleef ook voor 1956 op 2,4 procent gehandhaafd. Het Inleggers- kapitaal steeg, ondanks verscheidene maanden van achteruitgang, over het gehele jaar met f221.982.78 en door bijboeking der rente met f 331.834.94. Er werden 1279 nieuwe boekjes uitge reikt en 847 geheel afbetaald, zodat er thans 13.704 inleggers staan inge schreven met een totaal-tegoed van f 14.133.414.39. In het bijkantoor Oostburg daalde het inleggerskapitaal met f 133.150,20 en werd f55.538.35 aan rente bijge schreven. Het aantal rekeningen steeg van 1724 tot 1798, terwHl het totale inleggerskapitaal thans f 2.245.567,20 bedraagt. De omzet van hoofd- en bij kantoor tezamen steeg ln 1956 met f448.440,28, terwijl het aantal ver werkte posten steeg van 36.824 tot 37.261. Op 31 december 1955 werd een koersverlies geleden op effecten van f 170.054,49, waardoor het saldo der rekening „Reserve voor koersverschil len'? op f332.377,02 werd gebracht. Het winstsaldo van f 101.836,96 werd na afboeking van enkele afschryvln- NIEUWE VERORDENING OVERTREDEN gevoerd om te komen tot de bouw van een centrale stal in de buurt van het abattoir voor de acht in Middelburg gevestigde veehandelaren. Mr. Dieleman hield zijn pleidooi, na dat de officier van justitie, mr. Th. Lebret een „waarschuv.ingsboete" van 10 had geeist. De heer Lebret had hier evenwel aan toegevoegd, dat wanneer de handelaren verder zouden gaan met het stallen van vee in de stad, deze dieren in beslag genomen kunnen worden en geslacht. Dit ontlokte mr. Dieleman de op merking, dat men de veehandelaren van gemeentewege een regeling wil afdwmgen en dat men hun met aller lei dreigementen zoals het slachten van het vee, de stad wil uitjagen. „Dit zou neerkomen op een gedwongen li quidatie van de bedrijven", aldus mr. Dieleman. Deze vestigde er tenslotte de aandacht op, dat er aan deze zaak nog volop wordt gewerkt en hij vroeg daarom net vonnis aan te houden. De kantonrechter betwijfelde het, evenals de officier, of een boete van invloed zou zijn op de onderhandelin gen. Men verwachtte juist het tegen gestelde. En omdat zowel A. L. als H. L. in overtreding waren geweest, ver oordeelde de kantonrechter elk tot een boete van 6. De heer Moolen- burgh gaf de handelaren de raad mee, te zorgen voor adressen weer men het vee kan inscharen, buiten de bebouw de kom. Besprekingen over een centrale stal De gemeente Middelburg streeft er de laatste tyd naar om het vee, dat hier en daar in stallen in de stad wordt gehouden, buiten de bebouwde kom te krijgen. Zo werd vorig jaar een verordening in het leven geroe pen, waarin wordt bepaald, dat het verboden is in de stad zélf vee te hou den. Enkele veehandelaren kregen een vergunning, zodat zy nog tot 1 mei jl. vee in stallen in de stad moch ten onderbrengen. Koeien, schapen, enz. mochten ha die datum in de be bouwde kom niet meer worden onder gebracht, Een tweetal handelaren, dat zich niet aan de gestelde termijn hield kreeg een proces-verbaal en bei den verschenen woensdag voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh. A. J. L. en H. L„ beiden veehande laar te Middelburg, werden in de vroe ge ochtend van de derde mei gever baliseerd, omdat zij nog steeds vee in hun stallen, resp. aan de Schultvlot- straat en het Klein Vlaanderen, hiel den. Beiden voerden aan. dat zij niet wisten, waar zij anders met de dieren moesten blgven. De raadsman van de verdachten, mr. W. K. H. Dieleman. hield een pleidooi, waarin hij erop wees. dat de onderhavige handelaren uit een familie stammen, die reeds sinds jaar en dag handel drijven in de Zeeuwse hoofdstad. Volgens hem zou den deze mensen zeer gedupeerd zgn wanneer zij in de stad hun bedrijf niet langer kunnen uitoefenen. „Het be treft hier min of meer een stille ont eigening, zonder schadevergoeding", sei de heer Dieleman, die er voorts op wees, dat er tussen de gemeente en de handelaren besprekingen worden GEMEENTERAAD VLISSINGEN Subsidie van 3 ton voor Maatschappelijke Zorg Tijdens de woensdagmiddag a.s, te houden vergadering van de raad der gemeente Vlissingen zullen aan de raad diverse rekeningen ter goedkeu ring worden aangeboden, zoals reke ning over 1954 van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. De subsidie van de gemeente be droeg 306.304.83 ('53: 278.734.06). De rekening 1954 van het Gasthuis vermeldt een gemeentelijke subsidie v. totaal ƒ40.044.40 ('53: 30.7S7..85) Ter voorlopige vaststelling bieden B. en w. de raad voorts aan dc reke ning van baten en lasten en die van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het badbedrijf over het dienstjaar '54. In de rekening van baten en lasten is onder de baten een bndrage van de gemeente groot 5.440,84 verant woord, wegens dekking van het na delig saldo. Dit laatste bedroeg over 3953 3 038,77. De rekening van ka pitaalsinkomsten en -uitgaven sluit zonder saldo. Eenzelfde rekening wordt aangebo den van het bedrijf der Vee- en Vlees keuringsdienst voor de kring Vlissin gen over het dienstjaar 1954. De re kening van baten en lasten sluit met een batig saldo van 976.38. welk be drag aan de gemeente Vlissingen is uitgekeerd, ter gedeeltelijke doorbeta ling aan de overige tot de kring beho rende gemeenten. Het ten bate van Vlissingen komende aandeel ad. 678,74 is in 1956 aan de bedrijfsre- serve toegevoegd. Het batig saldo over 1953 bedroeg 1.543.36. De rekening van baten en lasten van het woningbouwbedrijf over 1954 sluit met een nadelig slot van 9.902,75 voor de afdeling „exploi tatie diverse percelen" en een na delig saldo van 1.450.62 voor de afdeling „Oostenrijkse woningen". De afdelingen „flatgebouwen" en ..brandweerwoningen" sluiten zon der saldo. Reinigingsdienst Ter voorlopige vaststelling wordt eveneens aangeboden de rekening van femeentelijke reiniging het dienstjaar 1954. ingsdienst nadelig :en bedraagt 125.891.57,, welk be drag ten laste van de algemene dienst der gemeente aan het bedrijf is uitge keerd. Het nadelig saldo over 1953 bedroeg 114.034.54. De rekening van baten en lasten van het grondbedrijf over 1954 sluit zonder saldo, doordat een nadelig ex- Veehandelaren uit Lewedorp pleegden inbraken In Den Haag is dezer dagen aan gehouden de 25-jarige sloper S. P. uit Rotterdam, die met nog vijf an deren in totaal 26 inbraken in kan toren, benzinestations c.d. op zijn naam heeft staan, waarhij voor dui zenden guldens aan geld en materi alen werden gestolen in de maanden januari en februari jJ. Enige tijd terug zag een agent 's nachts een auto bij een machine fabriek wegrijden. Hij noteerde het nummer. In een grasperk bij de fa briek vond men een telmachine. Men ging de zaak uitzoeken en dit bracht de politie in een café, waar de 25-jarige P. K. uit Rotterdam, de 26-jarige G. en de 27-jarige G. J. N. de laatsten veehandelaren uit Lewe dorp, werden aangehouden. Dit leid de weer tot arrestatie van de 46-ja- rige losse werkman M. en de 24-ja- rige zeeman O. S., beiden uit Rotter dam. Men slaagde er niet in de slo per aan te houden, doch dezer dagen liep hij in Den Haag tegen de lamp, zodat men de zaak rond had. gen van In totaal f 2106.70 aan de re serve toegevoegdwaardoor «leze f628.636,85 ging bedragen. In totaal bedragen de reserves nu f 1.011.01S.K7, dat Is 7,15 procent van het Inleggers- kapitaal (vorig Jaar 7,96 procent). T erugvraging In het algemeen had door een toe nemende terugvraging van spaargel den in het laatst van het jaar niet veel belegging ln hogere rentegevende obligaties en hypotheken plaats. De rentestand van de lopende hypotheken werd ingaande 1 april 1957 verhoogd. In 1956 werd voor een bedrag van f 369.800 op hypotheken uitgezet, ter wijl f 292.627.50 door gehele of gedeel telijke aflossingen werd terugontvan- Kn. Op schuldbekentenissen werd een drag van f 1.065.000 geplaatst in zes leningen, terwijl f518.030 werd terugontvangen. Op de 3% procent Nederlandse Staatslening 1956 werd een inschrijving van f400.000 toege wezen, terwyi enkele conversies van pandbrieven plaatshadden. Het saldo van de spaarbankrekening werd ge heel teruggenomen ln oktober 1956 en fjebrulkt voor plaatsing op kasgeld- enlng met een looptijd van een or drie maanden, terwijl reeds eerder 3 ton in schatkistbiljetten was belegd. De verlies- en winstrekening geeft een saldo aan van f 101.836.96 (vorig jaar f 73-856,80). Deze werd aan de reserve toegevoegd, na afschrijving van f 1200 op nieuw aangeschafte busjes en f 906,70 op kantoorinventa ris. Nieuwe industrie in Zierikzee BU wijze van proef zal het neven- bedrlJf van de N.V. Confectiefabriek G. S. van Dam en Co. te Den Haag maandag 3 Juni te Zierikzee gaan werken. Het kleine confectle-ateller, dat gevestigd Is ln een woning ln de Meelstraat biedt werk aan acht per sonen. Het Is niet uitgesloten, dat de firma Van Dam ln de toekomst overgaat tot nieuwbouw op het industrieterrein van Zierikzee, waar dan een bedrijf zal worden gesticht voor zestig tot tachtig werknemers. De N.V. G. S. van Dam en Co. Is werkzaam op het terrein van de he- renconfectie. De grote tekorten op de arbeidsmarkt te Den Haag hebben de directie doen besluiten een nevenbe- drijf te stichten. Gezocht werd naar een geïsoleerd gebied, zonder In dustrie waardoor de nodige rust ver kregen wordt voor de Juiste uitoefe ning van het bedrijf, zonder dat van enige zijde concurrentie zal worden ondervonden. Te Zierikzee zullen aanvankelijk een achttal dames te werk gesteld kunnen worden. Met deze bezetting wordt drie maanden geheel experi menteel gewerkt. Vallen de resultaten gunstig uit, dan is het mogelijk, dat reeds na verloop van ongeveer een half jaar wordt besloten tot de bouw van een geheel nieuw bedrijf op het industrieterrein. Met het gemeente bestuur zijn dienaangaande bespre kingen gevoerd, om te komen tot een voorlopige reservering van een ge deelte van het terrein. Aanvankelijk zal de fabricage te Zierikzee slechts bestaan uit het ma ken van onderdelen voor de herencon- fectle, een noodzakelijkheid, omdat gewerkt moet worden met geheel nieuw personeel, dat met de gang van zaken niet op de hoogte is. Ten aanzien van de personeelsbe zetting heeft men gegronde hoop, dat men werkkrachten zal kunnen aan trekken van de landbouwhulshoud- scholen. ploitatiesaldi ad. 12.793.96 ten laste van de bedrijfsreserve is gebracht. De rekening van baten en lasten van liet vismijnbedrijf over het dienstjaar sluit met een nadelig saldo 'van de bedryfsreserve wordt gebracht. Voorts wordt ter voorlopige vast stelling aangeboden de rekening van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1954. De inkomsten van de gewone dienst bedraeen 2.564.326.68 en de uitgaven 2.496.313,77. Batig saldo dus 68 012.91. Het netto-voordelig saldo van de dienst '54 b^-Jreagt echter 114.865,49 in verb*"-! met geraamde achterstal lige inkomsten en geraamde achter stallige niet verhaalbaar gestelde in komsten. Het hoofdstuk kapitaals- dienst sluit met een nadelig saldo van 825.241,17. Kon. onderscheiding voor jubilaris in Goes Dezer dagen werd aan dc heer A. Daniëlse. magazijnchef by Duvekot's Graanhandel te Goes de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend, ln verband met zgn 40-jarig dienstjublleum. Bur gemeester. mr. W. C. ten Kate, speld de op het stadhuis de jubilaris dit ere metaal op de borst. Des avonds be reidden directie en personeel tijdens 'n Intieme bijeenkomst de heer Daniëlse en zijn gezin een hartelijk onthaal. Aan net Degin hiervan sprak de pre sident-commissaris van de n.v., de heer C. Duvekot Lzn.. namens de di rectie een felicitatiewoord, waarbij de heer A. Heyens zich uit naam van het personeel aansloot Belden boden de jubilaris een geschenk aan. Ook de directeur, de neer L. Duvekot Czn., bracht zijn gelukwensen over. ZuidafrikaansZeeuwse schrijver overleden De in Nederland geboren Zuid- Afrikaanse schrijver Jochem van Bruggen is woensdag op zijn boer derij bij Johannesburg overleden. Hij was 75 jaar. Van Bruggen werd in Zeeland geboren. Hij emigreerde in 3891 met zijn ouders naar Zuld-Afri- ka. Zijn eerste Zuid-Afrikaanse no velle „Ample" schreef hij in 1924. Chr.-Hist. Vrouwengroepen vergaderden in Zeist Op „Woudschoten" in Zeist is de algemene vergadering gehouden van de Centrale van Christelljk-Histori- sche Vrouwengroepen. De presidente jonkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, lid van de Tweede Ka mer. hield een jaarrede. Zij liet zich zeer waarderend uit over het positieve aandeel, dat mr. W. F. E. baron van der Feltz te Middelburg heeft gehad in de tot standkoming van de wet inzake de handelingsbekwaamheid van de ge huwde vrouw. Mevr. C. Sanderse-Lampers te Vlissingen werd tot vertegenwoor digster ln de Unieraad aangewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13