PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 00STERSCHELDE EN BROUWERSHAVENS r GAT EERSTE 12 JAAR NOG NIET DICHT Grootse hulde voor koningin en in Stockholms stadhuis prins Vier miljoen minder voor de herverkaveling in Zeeland Geen afzonderlijk adviesorgaan voor het deltagebied BILT 200e jaargang - no. 121 Dagbladultgava van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. da Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMBNTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.23 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 mei 1957 1.—. ..Brieven of adres i v. d. blad" 15 cent meer. o. J5NOO P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vilsslngen, Walsrtv. 56-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 5546 of 3304; Middelburg, Markt n, tel. 3641; Gom, Langa VonUtr. 63, tel 3475 (b.g.g. 2226); Ooetburg. Nieuwstraat 43, tel. Terneuzea. Brou w, llstr. 2; z. irUtzae: N. Bogerdatraat 24, tel. MEMORIE VAN ANTWOORD DELTAWET VERSCHENEN DE MEMORIE VAN ANTWOORD op het ontwerp- deltawet is gisteravond verschenen: dertig pagina's folio, zevenenvijftig kolom druks, d.w.z. ruim veertig duizend woorden! Het stuk is ondertekend door de mi nisters Algera, Hofstra en Mansholt en gaat uitvoerig in op de vele opmerkingen, die de leden van de Tweede Kamer vorig Jaar over het ontwerp-deltawet in de af delingen hebben gemaakt. Aan deze memorie ontlenen wij de volgende punten. In een periode van twaalf jaar zullen voltooid wor den de dammen in Haringvliet (1968), Volkerak (1968) en Grevelingen. In dit tijdvak komen tevens tot stand de afsluiting van de Hollandse IJsel (storm vloedkering In 1958), drie-eilandenplan (1961), Biesboswerken, brug over Haringvliet, alsmede de dijkverzwaring langs Westerschelde en Nieuwe Water weg. Men mag echter niet verwachten, dat in deze periode van twaalf jaar bovendien nog een belangrijk deel der werken tot afsluiting van Brouwershavense Gat en Oosterschelde zal worden uitgevoerd. Voor het gehele complex der deltawerken schijnt een termijn van tenminste twintig jaar zeker nodig Met enkele ministers wordt thans overlegd hoe de vele problemen be handeld kunnen worden op maat schappelijk, cultureel, sociaal en econo misch gebied, die zich in samenhang met de deltawerken zullen voordoen. De vraag of daarvoor een afzonderlijke sociaal-economische raad voor het deltagebied moet worden Ingesteld bljjft voorlopig onbeantwoord. Nadere afweging van voor- en nadelen o.a. van de schade aan visserij en schelpdierencultures van afsluiting der zeegaten heeft geen veran dering gebracht In het standpunt van de ministers: zy blijven positieve voorstanders van het deltaplan. Er zjjn echter factoren van zeer bijzondere aard, die ertoe nopen langs de Westerschelde en Rotterdamse waterweg dijkverhoging toe te passen in plaats van af te sluiten. Het zou evenwel juist zijn deze verhoging ook langs de andere zee-arrtien toe te passen, want daardoor zouden de bijkomende voordelen van de afsluiting worden gemist. Voor een goed begrip brengen de ministers nog eens duidelijk tot uit drukking, dat de voorkeur voor het deltaplan (met daarin dus als meest karakteristieke onderdelen de afslui ting der zeearmen) boven de moge lijkheid tot verzwaring en verhoging van de bestaande hoogwaterkeringen langs die zee-armen, berust op de in dit deltaplan gelegen mogelijkheid de gladde kustlijn zoveel mogelijk te benaderen^ Daardoor, .wordt ae front lijn, waarop de zee haar aanvallen kan richten, zo kort mogelijk ge maakt. Achter die kustlijn zal een froot deel van de thans nog bestaan- e primaire hoogwaterkeringen de taak van secundaire kering Krijgen. Dank zij haar vroegere functie zul len deze secundaire keringen een ho ge mate van veiligheid en betrouw baarheid bieden. Wat de kosten van het deltaplan betreft is er op het ogenblik geen enkele reden om te vrezen, dat deze tot een veelvoud zouden oplopen van de begrote kosten van ongeveer twee en een half miljard gulden. De om vang van de plannen is zo groot dat met de volledige uitvoering een lange tijdsduur gemoeid zal zijn. De minis ters zjjn ervan overtuigd dat geen enkel ander plan ln dit opzicht betere perspectieven zou kunnen bieden. Ten aanzien van de werken van Stil conflict Het conflict tussen de tandartsen en de ziekenfondsen is een merkwaardig conflict al was het alleen maar om de grote stilte, waarin het zich voltrekt enom de ongeïnteresseerdheid van het pu bliek. Hoewel geen cijfers beschik baar zijn, is stellig het bezoek aan de tandartsen teruggelopen. Er wor den in de apotheken ook wat meer pijnstillende middelen gekocht door mensen, die eigenlijk naar de tand arts moesten, maar die hangende het conflict niet zelf de kosten van het tandartsbezoek willen dragen. Daarmee is zo ongeveer alles ge zegd over het pubhek en het tand artsenconflict. Er is aan de ziekenfondsbesturen geen breedvoerige uitleg gevraagd over het meningsverschil en er zijn geen vergaderingen gehouden waarin de leden van de ziekenfondsen „het naadje van de kous" te weten konden komen over „hun tandheelkundige verzorging". Gelukkig heeft de minister van sociale zaken het thans zover weten te brengen, dat arbitrage mogelijk is geworden en dus een op lossing op komst is. Tandartsen en ziekenfondsen zul len er goed aan doen in de toekomst arbitrage op enigerlei wijze in hun nieuwe overeenkomst verplicht te stellen. Compromis en arbitrage zijn nu eenmaal de aangewezen middelen om conflicten als het onderhavige te voorkomen. Intussen heeft het weekblad „De Nieuwe Eeuw" (r.-k.) getracht een verklaring te vinden voor het feit, dat het tandartsenconflict, waarbij toch aan driekwart van de Neder landse bevolking een sociale verwor venheid wordt ontnomen, nauwelijks enige publieke belangstelling kreeg. In wezen zou men het volgens „De Nieuwe Eeuw" zoeken in de grote af stand, die er bestaat tussen de ver zekerden en de organisaties, welke de belangen van d-» verzekerden beharti gen. „Men voelt zich, hoewel het wel degelijk om de eigen zaak gaat, niet voldoende meer bij de zaak betrok ken. Het fonds heeft ruzie met de tandartsen. O, zegt men en daar blijft het bij, terwijl de premiebeta- Vervolg op pagina 3). het eigenlijke deltaplan, lijkt het na genoeg niet mogelijk een orgaan te creëren dat als spreekbuis voor alle daarbij betrokken belangen zou kun nen dienen. De ministers zien in de raad van de waterstaat met zijn deskundige vaste commissies het bij uitstek aan gewezen orgaan om ook voor de vraagstukken van het deltagebied de minister van verkeer en waterstaat in laatste instantie van advies te dienen. Wel zal nog nader worden overwogen of enige wijziging van de samenstelling van de raad hem wel licht aan het hier gestelde doel nog beter zal kunnen doen beantwoor den. De onverbrekelijke samenhang van de vraagstukken op waterstaat kundig gebied in het zuidwesten van ons land met overeenkomstige vraag stukken in vele streken elders, brengt de ministers ertoe het beslist onjuist K.LM.-machine non-stop over Atlantische Oceaan Herdenking Lindbergh-vlucht Woensdagmiddag om 4 minuten over 2. Nederlandse tijd, Is gezagvoer der Jan Stroeve met de K.L.M.-ma- chlne „Zwarte Zee" van het vliegveld Long Beach by Los Angeles In de Verenigde Staten voor een non-stop- vlucht van bijna 10.000 kilometer naar het vliegveld Le Bourget by Parys gestart. Eteze vlucht is door de K.L.M. ge organiseerd ter herdenking van de historische vlucht van Charles Lind bergh dertig jaar geleden, die met zijn „Spirit of St.-Louis" als eerste vlie ger de Atlantische Oceaan naar de Franse hoofdstad overstak. Bij de K.L.M. op Schiphol is men ln grote spanning over de herdenkingsvlucht, met name over de vraag of de non- stopvlucht over een afstand die gelijk 'is aan een kwart van de aardomtrek zal slagen. De weersvoorspellingen waren namelijk niet zeer gunstig. De P.H.D.S.D. heeft tien personen be manning en tien passagiers aan boord. Hij zou hedenmorgen in Parijs moeten aankomen. Denemarken: oud-nremier Hansen kreeg ondracht Na raadpleging van de voornaam ste nolitieke leiders heeft de Deense vorst woensdagmiddag dc oud-pre mier Hansen opdracht gegeven, de te achten naast de raad van de wp- mogelijkheid te onderzoeken van een terstaat een nieuw orgaan in het lc- spmenstelling van een coalitie-kahi- ven te roepen dat zich uitsluitend met net met deelneming van de Sociaal- het zuidwesten zou bezighouden. Democraten, de Radicalen en de Vervols op nag 3 Georgisten. KONINGIN WAS IN SCHOOL EN K1NDERCHRECHE Luisterrijke galavoorstelling in de koninklijke opera DE STAD STOCKHOLM HEEFT GISTERMIDDAG EEX GROOT- SE HTJLDE gebracht aan koningin Juliana en prins Bernhard, op de tweede dag van het staatsiebezoek aan Zweden. Niet minder dan 375 gasten uit alle geledingen van de plaatselijke gemeenschap zaten aan aan een lunch, die ter ere van het koninklijk paar in het fraaie stadhuis werd gegeven. De enorme hoofdzaal was voor deze gelegen heid schitterend versierd met bloemen in ae Nederlandse kleuren. Een studentenzangkoor bracht het Nederlandse en Zweedse volkslied ten gehore en andere nationale liederen werden gespeeld door een ensemble van het Zweedse radio-orkest. In de ochtenduren hadden koningin en prins afzonderlijk een aantal bezoeken afgelegd. Vergezeld van koning Gustaaf Adolf bezocht de koningin eerst een vakschool, waar vele honderden jon gelui in een technisch vak bekwaamd worden. Een der leerlingen bood Hare Majesteit, die een lichte zomermantel droeg, bloemen aan. Vervolgens ver trok het gezelschap naar de kinder bewaarplaats van St.-Goerans, waar men kon zien hoe voortreffelijk ge zorgd wordt voor de kinderen van werkende moeders. Aandacht voor prinses De kinderen hadden overigens weinig aandacht voor de beide vorsten, maar zoveel te meer voor prinses Margaretha, die in deze bewaarplaats een half jaar gewerkt heeft en die de kinderen direct herkenden. De prinses ver gat volkomen haar tqd en de di rectie moest een aparte wagen laten komen om haar na de ande ren naar het paleis terug te bren gen. Tussen een haag van wui vende mensen door bereikte de koninklijke colonne het tehuis voor ouden van dagen, dat ver volgens bezichtigd werd. Ook hier werd koningin Juliana aller hartelijkst ontvangen. Lichte keelontsteking Prins Bernhard reed in de ochtend uren samen met de Zweedse prins Bertil naar de vliegbasis Södertorn, waar opmerkelyke demonstraties met straaljagers werden gegeven. Onder andere werd de supersnelle „draak" voorgevlogen. De prinsen bezochten ook het medisch centrum voor lucht macht en vloot. In de koninklijke sloep „Vasaorden" voeren koningin »*n Succesvolle olieboring in Wassenaar De boring Wassenaar 5 van de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij aan de Zijdeweg te Wassenaar is maandagnacht met succes bekroond. De put is met een bevredigende op brengst in produktie genomen. In dit gebied zullen nog verdere bo ringen worden verricht om deze on dergrondse accumulatie op verant woorde wijze te ontginnen. prins samen naar het fraaie stadhuis voor de lunch. De koningin bracht later een be zoek aan de Ridderholmkerk. Zij leg de een krans op het graf van de en kele jaren geleden op zo droevige wij ze om het leven gekomen kroonprins Gustaaf Adolf, Prins Bernhard liet zich verontschuldigen, omdat hij een arts moest consulteren in verband met een lichte keelontsteking. Vaderlandse stemming Vierhonderd in Zweden woonachti ge Nederlanders maakten 's middags hun opwachting bij het koninklijk paar in een echt vaderlandse ont vangst. De koningin had de wens te kennen gegeven, dat alle leden van de kolonie aan haar voorgesteld zouden worden en zo trok een half uur lang een stoet Nederlanders aan koningin en prins voorbij. Er werden verversin gen geschonken en er heerste een echt vaderlandse stemming die tenslotte culmineerde in een spontaan gemeen schappelijk gezongen Wilhelmus. In de vooravond dineerden koningin Juliana en prins Bernhard „en fami- le" met de Zweedse koninklijke fami lie. Gisteravond woonden zij een luis terrijke galavoorstelling in de ko ninklijke opera bij. Woensdagochtend bracht ko ningin Juliana een bezoek aan een kindertehuis te Stockholm ..St. Hoeransdaghem". Hier buigt zij zich over een van de kleine inwonertjes van het tehuis. lllllli'lllllllllllllilllllllllllllllllllllllllM Volgende winter twee soorten roomboter (Van een onzer verslaggevers) Als de proefnemingen, die men dit Jaar zal verrichten, succes zullen op- everen, zullen er voortaan in Neder land in de winter twee soorten room boter in de handel komen: verée bo ter en zogenaamde „dubbelgekarnde boter". Het produktschap voor zui vel hoopt, dat er op die" manier een oplossing kan worden gevonden om 'n zeker evenwicht te brengen in de bo- terproduktie in ons land. die in de zo mer een aanzienlijke piek vertoont en die in de winter dikwijls te laag is om aan de buitenlandse vraag te kunnen voldoen. Daartoe zal men de gelegenheid openen voor zuivelfabrieken om zo genaamde zoete boter 'in te leveren bij het I.V.Z. Zoete boter is boter, die, in tegenstelling tot gewone boter, is gemaakt van ongezuurde room. 'aardoor is zij langer houdbaar. Het is de bedoeling die zoete boter in het winterseizoen te mengen met verse room en het mengsel opnieuw te kar nen. GEVOLG VAN BESTEDINGSBEPERKING Financiële regeling voor aanleg waterleiding op Schouwen-Duiveland Ook de herverkaveling Zeeland Is niet aan de bestedingsbeperking ontkomen. Het oorspronkelijk voor 1957 toegestane krediet van 40 miljoen gulden is met 10 procent teruggebracht tot 36 miljoen gulden. Gevolg is, dat het tempo van uitvoering wat afgeremd moest worden en een nieuw werkplan is opgesteld. Voor Schouwen-Duiveland is thans 19,8 miljoen gulden uitgetrokken, voor Tholen 9,9 miljoen gulden, Zak van Zuid-Beveland 6 miljoen gulden en Waarde 0,3 mil joen gulden. Er zijn intussen voor dit jaar reeds verplichtingen aan gegaan tot een bedrag van 34 miljoen gulden. De grote werken worden name lijk in het voorjaar gegund, maar duren het gehele jaar en in ver schillende gevallen nog een deel van het volgend jaar. Intussen hoopt men toch, dat de streefdatum waarop de herver kaveling Zeeland gereed zi ko men 19601961 aangehou den kan worden. Aan de herverkavelingswerken op Walcheren, waarvoor aanhan kelijk 5 miljoen gulden was uit getrokken, moest eveneens een beperking van 10 procent worden opgelegd. Zoals reeds eerder opgemerkt, valt er bij de cultuurtechnische werken een steeds grotere verschuiving van uitvoering in regie door cultuur maatschappijen naar de aannemers waar te nemen. Enkele cijfers over de gunningen van 1 januari tot en met 30 april 1957 tonen dit wel duidelijk aan. Er werd namelijk in die periode voor f 18.335.000 aan aannemers ge gund. terwijl voor f 3.315.000 in regie werd n'tgegeven. inclusief dan de bij komende kosten van plannen, kosten van uitvoering en in noge mate ook de materialen. In procenten uitge drukt komt dit neer op 84,7 procent aannemerswerk en 15.3 procent regie- werk. Dit komt wel zo ongeveer over een met de huidige opvattingen over de uitvoering van cultuurtechnisch werk. dat men voor 70 procent door aannemers en voor 30 procent in re gie wil doen verrichten. Ongeveer 95 procent van het her- verkavelingswerk in Zeeland wordt thans mechanisch uitgevoerd. Alleen wanneer in de wintermaanden sei zoenswerkloosheid moet worden opge vangen. wat tussen haakjes de ze winter zeer gering was, wordt een uitzondering hierop gemaakt. Deze evolutie van de handkracht met de kruiwagen naar de draglines en de bulldozers demonstreert zich dan ook duidelijk in de arbeidsbezetting op de Zeeuwse herverkavelingswerken. Ter wijl daar bijvoorbeeld in mei 1956 nog 1898 arbeiders aan het werk waren, was hun aantal op 1 mei jj. totaal 1471. Verder waren er op de laatst genoemde datum 184 draglines, 23 Bulldozers, 16 draineermachines en 147 auto's in bedrijf. Uiteraard zijn de meeste arbeiders en materialen op Schouwen-Duiveland ingeschakeld. Beplanting Naar aanleiding van berichten als zouden de Thoolse boeren geen bomen en geen struiken willen, deelde ir. D. van der Zaken, de nieuwe secretaris van de Herverkavelingscommissie (Vervolg op pag. 10) Ziekenfondsorganisaties bereid tot arbitrage. De organisaties van algemene ziekenfondsen hebben woensdagmid dag telegrafisch aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht, dat zij het ministeriële voor stel tot arbitrage omtrent de tussen de Ned. Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde en de orga nisaties van algemene ziekenfondsen gerezen geschilpunten, aanvaarden. Zij stellen het op prijs, indien de minister overeenkomstig zijn aanbod, hun hierbij terzijde wil staan. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft ook geantwoord op de brief van mi nister Suurhoff, waarin deze een drin gend beroep doet op de partijen in het feschil tussen tandartsen en zieken- ondsen arbitrage te aanvaarden. In haar antwoord zegt de maatschappij, dat zij zich op 3 mei in principe be reid heeft verklaard tot arbitrage en wel over het geheel der deskundige rapporten die m de onderhandelingen met de ziekenfondsorganisaties in net geding zyn geweest. Een standpuntbepaling over de voorwaarden waaronder de tandart sen by het bereiken van overeenstem ming over het inroepen van arbitrage hun werkzaamheden voor de fondsen zouden hervatten Inkt het hoofdbe stuur prematuur, zolang de zieken fondsorganisaties met betrekking tot het principe van de arbitrage nog geen definitief standpunt hebben in genomen. Het weer in Europa Stockholm, onbewolkt, 17 gr. Oslo, onbewolkt, 17 gr Kopenhagen, half bewolkt, 15 gr. Londen, licht bewolkt, 16 gr. Amsterdam, regenbui, 13 gr. Luxemburg, licht bewolkt, 13 gr. Parijs, onbewolkt. 17 gr. Bordeaux, onbewolkt. 23 gr. Grenoble, licht bewolkt. !S gr. Nice, licht bewolkt, 20 gr Berlijn, zwaar bewolkt, 15 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 13 gr. MUnchen, zwaar bewolkt, ]2 gr. ZUrlch. licht bewolkt 14 gr. Genève, licht bewolkt, 19 gr. Locarno, half bewolkt, 22 gr. Wenen, half bewolkt, ig gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 14 gr. Rome. licht bewolkt, 24 gr. Ajaccio, onbewolkt, 20 gr. DE VERWACHT... W ISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Overwegend matige noordoostelijke wind. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. ZON EN. MAAN 24 mei Zon op 4.36 onder 20.42 Maan op 2.09 onder 15.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1