c „De Grote Sultan" wedijverde in bouwactiviteit met Lodewijk XIV Plotseling besluit: Nieuwe Kerk in Amsterdam gesloten J FITIS DOOR BANDRECORDER BIJ DE NEUS GENOMEN DWERGVOLKEN OP MALAKKA EN CEYLON HOREN „DUBBEL" WOENSDAG 22 MEI 1957 P ROT IN C 1 ALE ZEEUWSE COURANT 7 REISIMPRESSIES UIT NOORD-AFRIKA (VII) Zijn werken (in Meknes) zijn tot puin en ruines vergaan In de geschiedenis en fantasie, in sprookjes of in werkelijkheid be staat er geen persoonlijkheid, die meer tot de verbeelding spreekt dan Moulay Ismail, de Berbervorst van Marokko De grote Sultan Wanneer we, afdalend van de rotsachtige bergweg, reeds ver voor uit, tussen de golvende heuvels de witte stad zien liggen die eens zyn keizerljke residentie was Meknes met haar koepels en minaret ten uitstekend boven de hoge, okerkleurige ringmuren, dan wil het ons voorkomen dat het voor een goed begrip van zaken wel gewenst is, eerst eens met de sultan kennis te maken. Het is, voorwaar geen gemakkelijke taak, hier de honneurs te moe ten waarnemen. Want dit is geen kinderspel. Dit is een voorstelling die eigenlijk alleen maar toegankelijk behoort te zyn voor personen boven 18 jaar. Maar we zullen trachten de censuur te omzeilen. Komaan mogen we dan maar even voorgaan Zet U zich vooral goed schrap en als het kan maar liever niet met de ogen knipperen. Maar deze, van actie en energie over- bruisende man had nog meer liefheb berijen. Zyn volgende hobby was de organisatie van een privé leger. Dit werd samengesteld uit grote zwarte negerslaven, die hij overal in Marok ko en de Soedan ronselde of kocht. En met dit machtige, hem geheel toegewijde oorlogs-instrument onder wierp hij alle dissidente stammen van de Atlas, beheerste de kusten van Noord- en West-Afrika en verjoeg er de christenen uit him nederzettingen. Op 25-jarige leeftijd in 1672 wera Moulay Ismail, na de dood van zijn broer, tot sultan uitgeroepen en 55 iaar lang regeerde hg als onbe perkt heerser over Marokko. Zijn ka rakter was een wonderlijk mengsel van grote kwaliteiten en verschirkke- lijke ondeugden. Hg was een vroom man. Uren lang kon hij diepzinnige gesprekken voeren over godsdienstige onderwerpen. Hij leefde eenvoudig, was bescheiden in zijn kleding en so ber in zijn maaltijden. Hg had een ver fijnde smaak, was een goed organisa tor en een knap veldheer. Dat was de ene zijde van zijn karakter. Hj was aan de andere zijde een despoot die zijn volk onderdrukte en tiranniseerde. Er leefde in hem een ziekelijke zucht naar praal en rijkdom. Hij leed aan een grenzeloze zelfover- We vinden het altijd interessan' eens kennis te maken met bijzondere persoonlijkheden omdat ze ons vaak een nieuwe kjjk op bepaalde dingen en toestanden geven. En dit is inder daad een bijzondere persoonlijkheid dat zult U toch niet tegen willen spre ken. Maar we zijn er nog niet we gaan verder. Let U nog even op Moulay Ismail was een tijdgenoot van Lodewijk XIV, de enige vorst die in macht en praal met zijn grandeur vergelijkbaar was en die evenals hy regeerde op de basis van ,J'Etat, c'est Mol!" Door bemiddeling van zijn gezanten onderhield de sultan vriendschappe lijke betrekkingen met Frankrnks Zonnekoning. De majesteiten zonden elkaar over en weer cadeautjes en de relatie ging zo ver dat de sultan het zelfs waagde 's konings dochter de prinses Conti ten huweiyk te vragen. Maar Lodewijk antwoordde, in uiterst hoffelijke termen en met duizend excuses, dat het vererende aanzoek eerst in overweging zou kun nen worden genomen wanneer Zyne Majesteit tot het christelijk geloof zou zijn bekeerd en zijn land zou zUn gekerstend. Evenals Moulay Ismail, was Lodewijk XIV een bouwer. Door bemiddeling van zgn gezanten vernam de sultan van de grote, Franse bouwwerken de tuinen, het paleis en het Trianon van Versailles. En in hem ontwaakte de wens en de ambitie om deze bouw- Doorkykje op Meknes. Door A. Buyze schatting, aan de waan van een on gebreidelde machtswellust en aan een soort dilirium van grootheidswaan. HH kon uitbarsten in ongetemde en onbeheerste driften en er leefde in hem een zo liederlijke wreedheid en een zo barbaars sadisme, dat de da den van Nero er by verbleken. Hij beroemde er zich op, hoogstei- 'enhandig 36000 mensen net hoofd te nebben afgehakt. En hij schepte er genhandig 36000 mensen het hoofd te t afgehakt. En hij schepte er een eer en een genoegen in, zijn vaar digheid in deze slag te demonstreren door een willekeurige slaaf of bedien de in het voorbijgaan zo maar voor de aardigheid met één slag van zijn zwaard het hoofd af te hakken. Hij had 500 vrouwen, die door enige honderden neger-eunuchen in zrin ha rem werden bewaakt. Hij bezat 30.000 slaven, 12000 paarden en stallen ter lengte van 5 km. Maar bij voorkeur liet hij zich rijden, van paleis naar pa leis, in een statlekaros, die door vrou wen van zijn harem werd voortge trokken. Hg had 800 zonen over dochters wordt niet gesproken. En dan had deze vreemde man nog een wilde passie. Hij bouwde. Gedu rende zijn hele. lange regering bouw de en bouwde hy maar voort, zonder onderbreking, met het vuur en de hartstocht van een maniak. Hij bouwde en sloopte en bouwde op nieuw.Paleizen en moskeeën, koepels en minaretten, reusachtige waterbas sins, stallen en opslagplaatsen. En hg omringde het geheel met een formi dabele vestingmuur, voorzien van massale torens en fantastische poor ten en hy maakte Meknes tot een sprookjesstad van de Duizend en Een Het is moeilijk een dergelijke fi guur over te plaatsen in onze moder ne, verlichte tijden. Doch wel ligt de veronderstelling voor de hand, dat het Zijne Majesteit weinig moeite zou hebben gekost, die tienduizenden hul zen te bouwen waar onze excellentie van huisvesting nu zo over zit te tob ben. Want de 30.000 slgven, aangevuld met enige duizenden Christenslaven gevangen bij zijn zeeroverijen bouwden voor hem. Hij behoefde geen zwarte lonen aan bouwvakarbeiders te betalen. En wanneer deze princi paal bij zijn dagelijkse bezoeken op het werk de indruk kreeg dat het van daag niet zo best vlotte, wel, dan hakte hij eens een paar koppen af en dat scheen dan de arbeidsprestatie der anderen te stimuleren. Schuw diertje sprong op alpinomuts van cineast In het bos van Jongemastate by Rauwerd tussen Leeuwarden en Sneek vliegt nu zonder twijfel een fitis met een neurose rond. Dat is de schuld van de Leeuwarder cineast Han de Vries, die het beestje on gewild overigens in de waan heeft gebracht, dat er nog een fitis in het bos is en dat die ook nog even goed zingt als hg. De cineast was bezig in het bos vogelgeluiden te verzamelen voor zijn archief, die hy te zijner tijd misschien kan gebruiken als „achtergrond" bij zijn films. Hg had de microfoon on der een boom gelegd en zich toen teruggetrokken Dij zijn opname-appa raat. Het toeva lwilde, dat in deze boom even later een fitis begon te kwinkeleren, een klein vogeltje, dat zich in parken en bossen met wat onderhout byzonder thuis voelt, maar dat van de mens niets moet hebben. Toen De Vries even later de band terug liet draaien, klonk plotseling weer die weemoedige fitisslag (die in den beginne even doet denken aan de vinkeslag, maar dan wegsmelt tot niets) door het bos. De echte fitis werd razend: wéér zat die indringer? Hij ging op zoek, beschreef steeds nauwer wordende kringen om de bandre corder en streek tenslotte neer op „het kistje met rare gelui den." Hy inspecteerde het gea giteerd van onder tot boven, luis terde voor het roostertje van de luidspreker en hipte ten einde raad boven op de alpinomuts van de cineast, die bg zgn apparaat was biyven zitten. De assistent van de heer De Vries die gewapend was met 'n fototoestel, maakte deze opname van het beestje, dat. alles waagde om maar in con tact te komen met zyn collega, die even goed kon zingen als hy Koninklijke Marine houdt watervierdaagse. De watervierdaagse, welke de Ko ninklijke Marine leder Jaar uitschrijft voor militairen der zeemacht, zal ook dit jaar ln twee gedeelten worden ge houden. De eerste ploeg zal de tocht van Den Helder naar Amsterdam over het IJsselmeer moeten maken van 24 tot 28 Juni. terwijl de tweede ploeg de tocht in omgekeerde richting zal moeten afleggen van 1 tot 5 Juli. Het programma omvat zeilen, roeien en zwemmen onder verschil lende omstandigheden, zowel overdag als 's nachts. De sloepen, waarmede de tochten zullen worden uitgevoerd, zijn open marinesloepen, model B 2. welke als zeilsloep met twee masten kunnen worden opgetuigd. De be manning zal bestaan uit zes man en een stuurman. Behalve de penning voor het naar behoren volbrengen van de watervier daagse, zullen evenals ieder Jaar be- kerprijzen beschikbaar worden ge steld voor de bemanningen die in de verschillende categorieën, officieren, onderofficieren en manschappen, de beste prestaties zullen leveren. De Bab-el-Mansour hoogtepunt van mooie architectuur. werken van zhn tydgenoot te evena ren en als het kon te overtreffen. Niet in de zakelijke Renaissance stgl van het koele Noorden, maar in de wilde vurige, Moorse stijl van het warme Marokkaanse land. Wie won? Met hartstocht en in volle overgave bouwde hy voort. Aan zijn paleizen, moskeeën en medersa's. Aan sprook jesachtige binnenhoven met klateren de fonteinen. Marmeren binnenhoven omsloten door een lage arkadenbouw. geschraagd door een woud van dunne zuiltjes in twee- of viervoud. Arka den, die dat mystieke schaduw-effect veroorzaken, met als contrast daar naast de in het zonlicht blinkende mu ren van felkleurig mozaïek. Met een warreling van tinten en figuren zoals slechts een Oosterling ln een over spannen verbeelding tot uitdrukking kan brengen. Tot zijn dood bouwde hg' voort. En wanneer we nu. na enkele eeu wen, op het bouwwerk van deze beide vorsten terugzien, wat is dan bet re sultaat? Heeft de sultan de wedstrijd gewonnen of verloren? Helaas we weten het niet. Want het slot van Versailles verryst daar nog in zijn volle pracht en glorie maar de werken van Moulay Ismail zyn tot puin en ruïne vergaan. Slechts een deel van de machtige vesting muur van Meknes staat nog overeind. Maar in deze muur bevindt zich een poort, die als een hoogtepunt van Moorse architectuur en als een der schoonste bouwwerken van Noord- Afrika wordt beschouwd de Bab el Mansour. Als een monument uit een andere wereld staat deze prachtige poort daar nu, als een triomfboog voor zijn bouwmeester. Met zijn sierlyke hoef- yzerenbogen. met zijn massale bas tions en met de grillige onamentatie van faience en blauw en groen glan zend mozaïek. Maar dat h dan ook vrywel alles wat er van het levenswerk van de Grote Sultan is overgebleven. Atoomcentrum voor landen Bagdadpact De economische commissie van het Verdrag van Bagdad heeft te Karat - sji een ontwerp-resolutie aanvaard betreffende de oprichting van een atoomcentrum te Bagdad, waarvoor Engeland de kosten van de inrichting zal betalen, terwgl de andere leden van het verdrag Irak, Pakistan, Perzië en Turkge de lopende on kosten voor hun rekening zullem ne men. Twee ontwerp-resolutles inzake de oprichting van een douane-unie en een vryhandelsgebied voor de landen van het verdrag zullen nader worden onderzocht door een werkgroep, die in september te Londen bijeenkomt. Naar verluidt hebben enige leden be zwaren tegen deze voorstellen. BIJZONDER ONTWIKKELDE ZINTUIGEN Pygmeeën proeven lucht (Van een speciale correspondent). Indische dagbladen publiceerden kortgeleden de resultaten van een onderzoek naar het gehoor van de Pygmeeën, in het bijzonder naar dat van de Wedda en de Seroi, dwergvol ken op respectieveiyk Ceylon en Ma lakka. In tegenstelling tot alle ge cultiveerde rassen bezitten deze oer- bewoners van de gebieden aan de In dische Oceaan een tussengehoorgang, die beide oren verbindt, hetgeen pas vorig jaar werd ontdekt door de In dische oorarts dr. Siglnada en de chi rurg dr. Geregh. Daarby is gebleken, dat deze dwergvolken hun gehoor op „dubbele sterkte" kunnen schakelen. Bg span nen van de linkerwang door vast op- eenbgten van de tanden, sluit de spier aan het linkeroor de gehoor gang en de holte achter het trom melvlies af en wordt tegel gkertyd de rechts wordt daardoor is aldus voldoende, zo menen de art sen, om iedere Pygmee in gevaar ook tgdens de slaap voor een onverwach te overval te waarschuwen. Iets anders is het bij de Semang, eveneens een dwergvolk, op Malakka. Deze beschikken weliswaar niet over de eigenschap het linkeroor te kun nen sluiten, maar in plaats daarvan kunnen zg het trommelvlies laten bol- De Spandau-gevangenis wordt Westen te duur De V.S., Engeland en Franrgk zul len de Sowjet-Unie voorstellen, de gevangenis te Spandau, bg Beriyn, waar de voornaamste Duitse oor logsmisdadigers verblijven. te sluiten omdat de bewaking en de verzorging van de nog overgebleven drie ge vangenen te kostbaar zgn. Deze kos ten bedragen bijna een miljoen per jaar. Volgens een westeiyke woordvoer der zou de 63-jarige Rudolf Hess. eens plaatsvervanger van Hitier. naar een krankzinnigengesticht kun nen worden overgebracht, terwgl men de voormalige jeugdleider, de 50-jarige Baldur von Schirach, en de oud-minister van bewapening, de 52-jarige Albert Speer, inaar een gewone gevangenis zou kunnen overbrengen. Behalve de yillltaire bewaking, welke de Amerik^en, Britten, Rus sen en Fransen by toerbeurt voor hun rekening nemen, bestaat het >ersoneel van de gevangenis uit elf :oks, tien kelners, veertien keuken meisjes, twee wasvrouwen en drie administratieve employé's. VOLLEDIGE RESTAURATIE ZOU 20 JAAR DUREN Ook De Ruy ter. her denking zal er niet kunnen plaatsvinden (Van onze speciale verslaggever) De onverwachte sluiting van de Nieuwe Kerk op de Dam in de hoofdstad heeft beroering gewekt. Niet alleen in Amsterdam, maar door het gehele land. Wellicht meer dan enig ander bouwwerk van ons land is de Nieuwe Kerk een nationaal monument. Sedert het bestaan van ons Koninkryk 29 maart 1814 werd de eerste Grondwet aangenomen hebben in deze kerk de inhuldigingsplechtigheden plaatsgevonden: op 30 maart 1814 de eedsaf- legging van Koning Willem I, ln 1840 de inhuldiging van Willem II, in 1849 van Willem III, in 1890 van Koningin Emma als regentes, de 6e september 1898 die van Koningin Wilhelmina en precies vyftig jaar later, op 6 septem ber 1948, de eedsaflegging en Inhuldiging van Koningin Juliana. Nu we plot seling moeten horen, dat dit gebouw voor alle diensten, rondleidingen en andere manifestaties gesloten is, (en dat, terwijl nog voor kort werd vastge steld, dat hier op 15 juni de grootscheepse De Ruyter-herdenklng zou plaats vinden onder auspiciën van het Amsterdamse De Ruyter-comité), ls het be grijpelijk dat er beroering ontstond. „Moet dat nu maar allemaal zo plotseling gebeuren?" is de algemene vraag. Natuurlijk was allang bekend, dat het gebouw restauratie Dehoefde. November vorig jaar deelden B. en W. de gemeenteraad mee, dat er een her stelplan klaar was. Het vergde een be drag van 2.5 miljoen en het ryk zou een aanzienlijk deel van de».- som voor zijn rekening moeten nemen. Uit dit bericht viel echter destijds niet te word* dat bal aial laag»* Ka» antwoord moet worden geacht er gro te mensenmenigten in toe te laten. Dit zou aan het licht zijn gekomen, toen het gebouw nog eens grondig werd be keken in verband met de plechtige De Ruyter-herdenking. Volstrekte rust De officiële berichten reppen trou wens nog niet van die ernst. Ze zeg- destilleren, dat het gebouw al derma- gen, dat men volstrekte rust nodig te bouwvallig zou zijn, zoals officieyg heeft voor het verrichten van zeer ttauwJtegrlga oeüngflJh verband hou dende met de restauratieplannen. Er moeten zo spoedig mogelijk steunpun ten w orden aangebracht by de vier pi laren on de kruising van schip en dwarsschip. Door fouten, die tgdens de bouw van de kerk werden gemaakt, werden de kolommen eenzijdig belast. In de tweede helft van de 19e eeuw werden er tussen de pilaren reeds stalen span ten aangebracht om er wat meer ver band in te brengen. Op een van de beugels rond een pilaar ziet men het jaartal 189U staan. Maar bouwdeskun- digen hebben moeten vaststellen, dat de „beweegiykheid" is blgven bestaan. Niet alleen voor wie regelmatig de kerkdiensten bezocht en voor de organisatoren van de De Ruy ter-herdenking is de sluiting een misrekening, maar ook voor de talloze vreemdelingen, wie dit ge bouw als een bezienswaardigheid is aanbevolen. Men moet niet genbezoek. Gedurende de zomer maanden mag de koster zeker ^p vgfduizend bezoekers per maand rekenen. Viertalig staat het nu aan de bui tenzijde aangegeven: „Wegens her stelwerkzaamheden gesloten". Men had dat bord maar van de zolder te halen. In 1948 was de kerk ook een half jaar gesloten voor bouwkundige voorzieningen, teneinde risico's bg de kroningsplechtigheden te vermijden. Niet alleen omdat alle staatshoof- den van one Koninkrijk «r ingehuldigd i van het gebouw. len, zodat het vergroot wordt. Het oppervlak krrigt daardoor een veel grotere gevoeligheid voor geluiden, waardoor het gehoor tweemaal zo ge voelig wordt als by de Europeaan. De tussengehoorgang van de Pyg meeën op Ceylon en Malakka zal bin nenkort onderwerp van atudie zyn voor een aantal hersenspeclallsten uit de gehele wereld, die door dr. Ge regh naar New Delhi zyn uitgenodigd. Aan artsen in Centraal Afrika, waar de Pygmeeënvolken Akka en Watwa leven en op de Philippynen, waar de Negritos tot de dwergvolken gere kend worden, is verzoent soortgelijke ooronderzoekingen te verrichten. Het resultaat van alle onderzoekingen zal dan op een congres van hersen- chirurgen in maart 1958 te Los An geles ter sprake worden gebracht. Dr. Siglanda beweert, dat een haast driemaal zo groot gedeelte van de hersenen van de Wedda is inge richt voor het gehoor als bg leden van het blanke ras. Hieruit is ook te verklaren, dat het gehele leven van de Pygmeeën veeleer is ingericht op het gehoorde dan op wat gezien kan worden. De Wedda herkennen de die ren in de wildernis aan hun geluid als deze door anderen nog in het ge heel niet zyn waargenomen, zy horen een gevaar en gaan het tijdig uit de weg. Het door de tussengehoorgang mogelyke ..dubbele horen'r beïnvloedt het leven van de Pygmeeën veel meer dan wat bil "--civiliseerde volken „lo gisch denk"-" en ..doelbewust hande len" wordt genoemd. Iets dergeiyks doet zich by de Wed da ook voor met de smaak. Terw-yi zy bijvoorbeeld lang zo goed niet kun nen ruiken als de Noordamerikaanse Indianen, proeven zy de lucht. De transpiratie van de huid van mensen en dieren wordt hun. afhankciyk van de windrichting, over honderden me meters overgebracht. Zo kunnen zy door gehoor en smaak nauwkeurig vaststellen, wat er op enige afstand voorvalt. De anthropologen wachten dus wel met grote spanning op de re sultaten van de onderzoekingen, die volgend jaar gepubliceerd zullen wor den. Tc Savannah in de Amerikaanse staat Georgië is een bolvormige gas houder verrezen, waarop men de we reldbol geschilderd heeft. De bol. die va.: staal is gemaakt, heeft een door snede tx»n ruim 18 meter, op de eve naar een omtrek van bijna 58 meter en kan ruim iy> kubieke hectometer gas bevatten. zyn, geniet de Nieuwe Kerk zoveel belangstelling, vooral van de buiten landers. Men vindt er de praalgraven van De Ruyter, Van Klnsbergen. Van Speyck en Jan van Galen, van Vondel, Da Costa, P. C. Hooft en Van Baerle. In het graf van De Ruyter rusten be halve de grote admiraal, nog meer dan vyftig nakomelingen uit zyn ge slacht. Behalve deze praalgraven heeft de Nieuwe Kerk enige mooie gebrand schilderde ramen. Het schoonste stuk uit deze kerk Is echter de rijk gebeeldhouwde eiken houten kansel, een werk van Albert Jansz. Vinckenbrinck uit de jaren 1646'49. Op de hoeken van de kuip staan zes beelden, die de standvastig heid. de hoop. de liefde, het geloof, ae gerechtigheid en de waarheid symbo liseren. Daartussen staan de vier evangelisten. Mattheus. Marcus. Lu cas en Johannes met hun attributen. Op de panelen zijn in perspectief ge welfde zalen gebeeldhouwd, waarin de werken der barmhartigheid worden ning. ja zelfs iedere trede afzonder lijk, zgn rgk bewerkt. Naar verluidt zal met «Ie totale res tauratie van het kerkgebouw twintig jaar gemoeid zijn. Het Is te hopen, «lat dit niet betekent: twintig jaar sluiting

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7