Tweede Kamer tegen opheffing van de Nationale Reserve klanksorv 1 Werkgevers: Goede hoop, dat „we het in 1957 zullen halen" WONINGZOEKENDEN VOOR EEN TON OPGELICHT m WOENSDAG 22 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ONELEGANTE WIJZE VAN OPHEFFEN GELAAKT Interpellatie-Roosjen bracht de tongen in beweging (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Defensie, ir. Staf is dinsdagmiddag in de Tweede Ka mer, waar hy de opheffing van de Nationale Reserve moest verdedigen, van een koude kermis thuisgekomen. Niet alleen vond deze opheffing, behalve by de communisten, geen byval, niet alleen heeft de bewindsman door zgn betoog de Kamer niet kunnen overtuigen, maar ook werd bij zitten en op staan met alleen de C.P.N.-fractie tegen een motie aangenomen, waarin de Kamer uitspreekt, dat ten behoeve van de algemene volksweerbaarheid het vrywilligerselement behouden dient te blgven. Voorts dringt de motie er bij de regering op aan de vrijwilli gers van de Nationale Reserve ten behoeve van de weerbaarheid van ons volk te behouden door aan de Natio nale Reserve andere taken dan de tegenwoordige toe te wtyzen of wel door reorganisatie van de Nationale Reserve deze vrijwilligers een kern te doen vormen van een breed op te zetten vrijwilligersorganisatie. Deze motie, die tevens enkele ta ken die aan de vrijwilligers van de Nationale Reserve zouden kunnen worden opgedragen, opsomde, was van de anti-revolutionaire mr. Roos- jen, die door zijn interpellatie over de opheffing van de Nationale Reserve aanleiding gegeven had tot een breed voerig debat, waaraan behalve hijzelf en de ministers Staf en Struycken deelnamen de heer Kalmeier, (ch), Visch (kvp), Vermeer (pvda), Rit meester (vvd), Bakker (cpn) en Zandt (sgp.). Er bestond een opvallende een stemmigheid die zich tegen de be windsman richtte en die culmineer de in kritiek op de onelegante wijze, waarop de bij de Nationale Reserve aangesloten vrijwilligers uit de dag bladen moesten vernemen, dat zij aan de dijk gezet worden. Mr. Roosjen gewaagde van een „knauw aan de volksweerbaar heid als de Nationale Reserve wordt opgeheven" en een onher stelbaar verlies, als de regering deze „duizelingwekkende klap" geeft. Hij en de andere afgevaar digden waren niet blind voor de moeilijkheden, die men met de Na tionale Reserve heeft, maar toch wilden zij de vrijwilligers hand haven omdat zij voortreffelijke diensten kunnen bewijzen bij oor logsgevaar en bij een optreden van de vijfde colonne. De militaire deskundige van de C. H.U.-fractie, luitenant-generaal Kal meier was het eveneens met de ophef fing van de Nationale Reserve on eens. En ook de wijze waarop deze opheffing is aangekondigd, vond hij niet gelukkig. Doch overigens ver zette nij zich, doch hij bleef de enige, tegen een breed opgezette vrijwilli gersorganisatie. Hij vreesde daarvan namelijk dat het in tijd van oorlog slechts tot moeilijkheden en ellende zal komen, zonder dat de nationale verdediging er mee gediend wordt. Alleen de communistische heer Bakker was hartgrondig voor ophef fing van de Nationale Reserve, die hij kwalificeerde als een anti-Sowjet ba taljon, een anti-arbeiders bataljon en een nationale sof. Hij was kennelijk zeer verheugd, dat hij het eindelijk eens roerend met de minister eens kon zijn. Verdere verbetering zeedijk Goeree-Overflakkee De verbetering van het dijkvak Me lissantHerkïngen van de zeedijk op Goeree-Overflakkee is bij aanbeste ding gegund aan de firma Zanen Ver stoep te Den Haag voor f 1.282.000. Als dit werk gereed is, is de verzwa ring en verhoging van het laatste stuk van de zeedijk rond het eiland Goeree-Overflakkee voltooid. Het weer in Europa De weerrapporten van gisteravond 7 uur luidden: Oslo, geheel bewolkt, 12 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt, 13 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt, 11 gr. Londen, licht bewolkt, 16 gr. Amsterdam, motregen. 13 gr. Luxemburg, licht bewolkt, 15 gr. Parijs, onbewolkt, 18 gr. Bordeaux, onbewolkt. 22 gr. Grenoble, half bewolkt. 20 gr. Berlijn, zwaar bewolkt. 17 gr. Frankfort, half bewolkt, 13 gr. München, regenbui, 15 gr. Zürich, zwaar bewolkt. 17 gr. Genève, zwaar bewolkt. 19 gr. Locarno, licht bewolkt, 24 gr. Wenen, half bewolkt. 16 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 15 gr. Rome, zwaar bewolkt, 24 gr. DUISTER. Een 18-jarige Amster damse moet wel in heel hoge sferen hebben verkeerd, toen zij op een zeer vroege ochtend op een bankje in het Vondelpark zat te minnekozen. Ze was stellig de hele wereld vergeten en zeer zeker de boze wereld. Deze diende zich niettemin aan in een onbe kend gebleven persoon, die zich mees ter maakte van het biezen mandje, dat het meisje naast zich op het bank je had gezet. De buit bestond uit ca. tachtig gulden. Toen de schone was teruggekeerd op dit ons ondermaanse tastte zij mis naar haar verdwenen mandje. Ze tastte, zoals de politie thans eveneens in het duister NAT. Een jong Brits dienstplichtig soldaat die tot ean jaar celstraf was veroordeeld wegens bedreiging van een meerdere, brak uit, posteerde zich op de springplank van een zwembas sin en dreigae vandaar dat hij in de lege kom zou duiken als men actie te gen hem durfde ondernemen. De kazerne van Donnington belde eenvoudig de brandweer op die het bassin vol water pompte. De ongedis ciplineerde milicien kwam op zijn be dreiging terug en gaf zich over. Ir. Staf verdedigde namelijk, zoals jezegd de opheffing. Hij ontkende lat hij tamelijk onverwacht met zijn besluit gekomen is. Al jaren heeft hij medegedeeld, dat hij het nog eens wilde aanzien. Het staat nog niet vast wanneer de opheffing ingaat. Hij zag de grote betekenis van de volks weerbaarheid in en toonde waarde ring voor de vrijwillig verrichte pres taties. Maar hij geloofde, dat de waarde van de Nationale Reserve in een mo derne bewegingsoorlog problematisch is. Daar komt nog bij dat de Na tionale Reserve niet voltallig en on voldoende geoefend is. De Nationale Reserve kost 9 miljoen, een bedrag, dat ir. Staf naar hij meende, beter kan besteden. Niettemin verklaarde hij zich bereid nog eens met de direc teur van het instituut „Steun Wet tig Gezag" overleg over de opheffing te plegen. Ook wilde hij nagaan wel ke taken aan de vrijwilligers kunnen worden opgedragen als de Nationale Reserve opgeheven is. TWEE BROERS GEARRESTEERD 1000.voor een waardeloos contract De politie heeft gearresteerd de gebroeders B. J. C. V. en Y. V., bei den aannemer van beroep en direc teur van de N.V. bouw-?, aanne ming-, handel- en exploitatiemaat schappij V. Voorts is aangehouden de boekhouder dezer naamloze ven nootschap J. II. E. De gebroeders plaatsten sinds een goed jaar advertenties in bladen, waarbij zy aankondigden dat hun naamloze vennootschap woning zoe kenden die in het bezit naren van 2000, kon helpen aan een eigen huis. Kwamen sollicitanten, onder wie zich vele jonggehuwden en gepensio neerden uit afie delen van het land bevonden, naar 't kaïntoor der naam loze vennootschap, dan kregen zij schetsjes onder ogen van eengezins woningen in de prgs vain 15.500 en van 19.500. Verder werd hun mee gedeeld dat de naamloze vennoot schap zou zorgen voor bouwgrond in verschillende gemeenten, voor de rijksbouwpremie, voor een vestigings- verguinning en voor een hypotheek van vier en een half procent. De ge gadigden moesten bij het geven van de bouwopdracht 1000 betalen en als de eerste bouwlaag gereed was nog eens eenzelfde bedrag op tafel leg- fen. Wanneer zij echter het geteken- e contract nog eens nauwkeurig nalazen dan bleek van de schone be loften in de advertenties en in de mondelinge gesprekken gedaan, niet veel over te blgven. Volgens het contract moesten de sollicitanten zelf voor de grond zorgen en bovenden bleek de prijs van de grond niet in de bouwprijs inbegrepen. Kwamen de mensen later klagen, dan werden zij *va/n de deur gestuurd met de mede deling, dat er dit jaar geen bouw volume meer over was en dat zij een jaar moesten wachten. Be taalden zij de eerste duizend gul- f - i -,-aè Kritiek van senatoren op minister Hofstra. De Eerste Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van de begroting van financiën. De afgevaar digden Pollema (cJi.). Hellema (a.r.) Thurlings (k.v.p.) en De Wilde (v.v. d.) oefenden kritiek op het beleid van de minister. De eerste spreker achtte eerder sprake van een chaos dan van een efficiënt beheer door de minis ter. „De financiële politiek van de mi nister is averechts riep hij uit. Ook de heer Hellema stond sceptisch te genover de resultaten van de arbeid van de minister. Hp laakte de uitbrei ding van de overheidsbemoeienis. De heer Geuze (c.h.) betoogde, dat do meingronden niet alleen in pacht, maar ook in erfpacht moeten worden gegeven. Ook verkoop moet niet uit gesloten zijin. Er moet voldoende frond voor minder draagkrachtige oeren beschikbaar zijn. De heer Thurlings zei. dat de vormgeving van de bestedingsbeperking de toets der kritiek niet kan doorstaan. De heer De Wilde wees op tal van oneven wichtigheden in het belastingstelsel. den niet, dan liepen de directeuren naar de civiele rechter, die om dat het contract rechtsgeldig was de ondertekenaars gelastte aan hun verplichting te voldoen. Hoe wonderlijk het op het kantoor der naamloze vennootschap toeging, moge blijken uit het feit dat de direc teuren om beurten de functie van portier vervulden. De naamloze vennootschap blijkt de afgelopen tien jaar nimmer een huis te hebben gebouwd noch een stukje grond te hebben gekocht. De naamloze vennootschap had geen bankrelatie, wel een giro waar op een bedrag van f 450 stond. By de politie zijn 25 h 30 klachten binnen gekomen. In totaal zijn er honderd mensen gedupeerd. s Srhcpcn van tic Scheveninase vissersvloot verlaten de ha- ven. De jacht op de Hollandse Nieuwe is begonnen! Beperkingswet toeslagen op Indonesische pensioenen Bp de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot beperking van de uitbetaling van door Nederland op Indonesische pensioenen verleende toeslagen by gelhktydige aanspraak op een pensioen Krachtens de alge mene ouderdomswet (beperkingswet Nederlandse toeslagen op Indonesi sche pensioenen). In de memorie van toelichting de len de ministers van buitenlandse za ken en van binnenlandse zaken, be zitsvorming en publlekrechteiyke be drijfsorganisatie mede, dat dit wets ontwerp een beperking beoogt te ver kregen van de uitbetaling van de toeslagen, welke door Nederland op Indonesische pensioenen worden ver leend, bg geiyktydig genot van het al gemeen ouderdomspensioen. Vrouw te Wouw in wastobbe verdronken. Dinsdagmorgen is in de Buikstraat te Wouw een tragisch ongeval ge beurd waarvan de 26-jarige mevr. D. V.-J. een moeder van twee kinde ren het slachtoffer is geworden. Omstreeks vgf uur was zij uit bed gegaan om de was te gaan doen waar- by haar man even had geholpen. Daar deze om zes uur naar de fabriek moest vroeg hg of zgn vrouw hem tegen die tijd wilde wekken. Om streeks half zevein werd V. wakker en riep naar ziin vrouw* hoe laat het wel was. Toen hy op zgn roepen geen antwoord kreeg ging hg uit bed en naar buiten en trof zijn vrouw voor over gevallen in de wastobbe liggen. Het slachtoffer dat aan toevallcnTeed moet daardoor voorover in de wastob be gevallen zijn met het genoemde noodlottige gevolg. Een dokter die direct werd gewaarschuwd kon slechts de dóód vaststellen. Openbare aanklager acht Piccioni onschuldig. De openbare aanklager in het pro- ces-Montesi, Palmintieri, heeft dins dag in zijn requisitoir verklaard, Piero Piccioni niet schuldig te ach ten aan de dood van Wilma Montesi. De beschuldigingen van Anna Ma ria Caglio zijn niet anders dan een „samenweefsel van leugens", aldns Palmintieri. De openbare aanklager verklaarde voorts, dat indien mejuffrouw Caglio weer voor de rechtbank was versche nen, hij het noodzakelijk geacht zou hebben haar wegens meineed te laten arresteren en vervolgen. De open bare aanklager geloofde dat ook niet bewezen was dat de twee andere hoofdbeklaagden Montagna en Polito, schuldig zijn. Een opname van het Zweedse koninklijke paar met zijn gas- ten, gemaakt onmiddellijk na tie aankomst in het paleis te |e Stockholm. V.l.n.r. koning Gustaaf VI Adolf, koningin Juliana, koningin Louise en prins Bernhard. Programma voor vandaag. De eerste dag van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Stockholm is, mede dank zij het stralende zomerweer, op bijzonder feestelgke wgze verlopen. Voor vandaag wacht de koninklgke gasten weer een druk programma, zo omvangrijk dat koningin en prins elk afzonderlijk verscheidene bezoeken zullen moeten afleggen. De koningin zal hedenochtend tezamen met koning Gustaaf een aantal scholen en sociale inrichtingen bezoeken. Intussen zal prins Bernhard teza men met prins Bertil per auto, ver moedelijk in prins Bertils racewagen, een bezoek brengen aan een basis van de Zweedse luchtmacht. Hij zal voorts in de voormiddag het Karolinski In stituut voor de medische verzorging van vloot en luchtmacht bezichtigen. Het stadsbestuur van Stockholm biedt de vorstelgke gasten daarna een lunch aan in het stadhuis, waarna met de koninklgke sloep „Vasorden" een tocht naar een van de oudste monu menten van de stad zal worden ge maakt, namelgk naar de Riddar- holmskerk. De koningin zal een krans leggen op het graf van koning Gustaaf V. In de namiddag zal op het oude slot Solliden een ontvangst worden gegeven voor de in Zweden wonende Nederlanders. Voor de avonduren staat een galavoorstelling in de opera op het programma. JAARVERSLAG SCHILDERT ERNSTIGE TOESTAND Samengaan landbouwmaatregelen en bestedingsbeperking bekritiseerd Het Wereldgebeuren Poolse puzzels De Poolse communistische partij baas Wladislaw Gomoclka weet wat het In het persoonlijke leven betekent, om gevangen te zitten. Als communistisch hveraar heeft hg voot de oorlog verscheidene keren met de gevangenis kennis gemaakt. En 'n Jaar of wat geleden werd hy door zyn medecommunisten achter slot en grendel gezet (19511954). verdacht van titoïstische afwykingen. Het waren de stalinistische heersers uit die tyden, aan wie deze gevangenzet ting nu verweten wordt. In oktober 1956 heeft het Poolse volk het schrik bewind van die stalinisten op beheers te wijze afgelegd. Andere communis ten, onder aanvoering van de zo vei - guisde en daardoor populair gewor den Gomoelka. m&men de teugels over. Van een democratische regering kan in Polen nog geen sprake zyn Gomoelka weet dat ook zelf. In een rede van 143 betypte vellen papier heeft hij op het negende partijcongres dat vorige weck werd gehouden, ook over het democratische principe ge sproken. Hg moest toegeven, dat de burgeriyke democratieën in verschei dene landen meer vryheden toeston den aan de tegenstanders van het kapitalisme, dan de ..socialistische" democratieën aan de vyanden van hun stelsel gunnen. Maar. zo sprak hy, In de republiek van Weimar was een zo ruim denkende burgerlijke de mocratie ontstaan, en toen had het Duitse volk een zo hoog niveau be reikt. dat een Hitier en zijn rassen theorie het resultaat waren De eigenlijke reden, waarom Po len niet echt democratisch wordt ge regeerd. (noemde Gomoelka niet. Die reden immers is, dat het by werkeiyk vrye verkiezingen helemaal uit zou zHn n»ct het communistische bewind, Maar achter het IJzeren Gordyn pas sen nu eenmaal geen andere dan communistische staten. Zou er een werkelijke „omslag" komen, dan zou den de Russen Ingrypen, zoals zy In Hongarije hebben gedaan. Een meerderheid van het Poolse volk heeft erkend, dat in de te genwoordige omstandigheden niet veel beters te bereiken is, dan het regime te verdragen, dat wordt bepaald door de opvattingen van de gematigde communist Gomoelka, die- zoveel van gevangenissen en van stalinistische willekeur te Ujden heeft gehad dat hij wat omzichtiger tc werk gaat. Vandaar, dat drie vooraan staande mannen die mede verant- woordeiyk waren voor het politiële beleid in de periode van Gomoelka'» gevangenschap, niet op hun beurt on water en droog brood werden gezet, maar dat zij volgens gisteren ontvan gen berichten alleen maar uit de par ty werden gestoten. En in de plaats van dwang wenst hg allerlei doelein den te bereiken door overreding. Zo wil hy naar hg in zijn grote rede zei eventuele stakingen niet met geweld onderdrukken, maar de ar beiders ervan overtuigen, dat zy op een andere manier voor hun belamgen moeten vechten. En zonder pressie wenst hy de boeren te winnen voor nieuwe vormen varn samenwerking Sinds de teugels in oktober 1.1. wer den gevierd, is het aantal collectieve boerderyen in Polen nameiyk terug gelopen van meer dan 10.00 tot onge veer 2000. wel een bewgs van het feit. dat de collectivisatie van de landbouw by de Poolse bevolking nooit populair is geweest. Gomoelka is niet alleen commu nist. maar ook een patriot, net als Joego-Slavië's maarschalk Tito. En het is daarom, dat hy in zijn lange rade op dit partgcongres weder om heeft betoogd, dat elk land een eigen weg naar het „socialisme" moet volgen. Het communistische stelsel, zo be toogde hp is weliswaar allesomvat tend. maar de vormen van zijn op bouw worden bepaald door de om standigheden van tgd en plaats Hieruit volgde, dat niet in elk opzicht de Russische route kan worden ge volgd. Door „tijd en plaats" werd ook de rede van Gomoelka in hoge mate be grensd. Hg moet zowel de nog altijd ijverige „stalinisten" in zijn party als degenen die meer vrijheid willen toe staan. op een of andere miunier te gemoet komen. Vandaar, dat men in zgn betoog herhaaldelijk de voorzich tige aanduiding „Enerzijdsan derzijds" tegenkomt. Niet zonder verwondering valt te constateren, dat Gomoelka het door dc voorzichtige tactiek nog altgd rooit. Maar terecht zuchten de Polen, dat hun land daar achter het IJzeren Gordijn ligt. Ware dat niet het geval, dan zou al dit ge manoeuvreer van Gomoelka overbo dig zijnDan kon men Gomo^ka rustig naar huis sturen. (Van onze Haagse redacteur) „wy beschouwen het als een gelukkige omstandigheid, dat de prijsstijging op de wereldgrondstoffenmarkten onmlddellyk na „Suez" een tydeiyk ka rakter bleek te hebben. Na november 1956 trad een dalende tendentie ln. Wellicht bergt deze ontwikkeling de kans in zich, dat wij het in ons land in 1957 bg een omzichtig beleid zullen halen, op een zodanige wgze, dat de bestaande interne spanningen niet vergroot, maar veeleer verkleind wor den". „W ij hebben er op dit moment" zo lezen wij in het jaarverslag 1956 van het verbond van Nederlandse werkgevers, dat eind februari werd opge steld „nog steeds vertrouwen in, da t het kan gelukken Wanneer ons vertrouwen niet beschaamd wordt, dan verwachten wij dat de opgaande lijn in onze nationale welvaart zo spoedig mogelyk kan worden hervat". Eerder in het verslag wordt ruime aandacht besteed aan de bestedings beperking en aan de economische gang van zaken, die aanleiding tot deze maatregel werd. De produktie in de bedrgven nam toe met circa 5 pro cent. In 1955 bedroeg het stggings- percentage nog 7. De werkgelegen heid steeg met circa 2 procent, waar door de spanningen op de arbeids markt verder toenamen. Doordat de „welvaartsronde" be langrijk uitschoot boven hetgeen het bedrijfsleven had beoogd, ohtstond 'n ernstige scheeftrekking in de prnzen- en kostenverhoudingen in ons land. In een jaar waarin de arbeidsproduk- tiviteit steeg met ruim 3 procent en de uitvoer nog enigermate verslech terde. stegen de gemiddelde arbeids kosten in de bedr ij vensector met meer dan 10 procent Deze boven de pro- duktiviteitsstgging uitgaande loon kostenverhoging heeft beslist een be langrijke invloed gehad op de algeme ne neiging tot overbesteding in 1956. Achter regering De Import nam toe van 12.189 miljoen tot 14.105 miljoen, een stijging dus van 1.916 miljoen. Daartegenover staat een teleur stellende ontwikkeling van de ex port. Het betalingsbalanstekort, volgens de jongste schattingen in de orde van grootte van 600 mil joen. behoeft naar de mening van het verbondsbestuur niet in zyn volle omvang aanleiding tot onge rustheid te geven. Het verbond heeft gemeend zich voorshands te moeten blgven stel len achter 't prijsstabilisatiebeleid van de regering, daar het dringend noodzakelijk is, dat onze concur rentiepositie tegenover het buiten land gezond blijft, dat de trekkers van vaste inkomens beschermd worden en dat de nationale spaar zin behouden blyft. T eleurstelling „Het synchroniseren van de thans aanhangig gemaakte landbouwmaat regelen met de bestedingsbeperking, is naar de mening van het verbonds bestuur een uiting van zeer slechte ti ming aan overheidszgde. „Wg kunnen het niet anders zien dan dat het ver schuiven van een stuk nationaal in komen naar een bepaalde groep ver wonderlijk aandoet in dezelfde perio de waarin aan vrywel alle groeperin gen van ons volk extra lasten worden opgelegd. Juist met het oog op de toe komstige ontwikkeling van ons be drijfsleven, en van de industrie in het by zonder, hebben wy ernstige bezwa ren tegen deze samenloop". De teleurstelling van het verbond wordt nog verzwaard, doordat „wy WLADISI.AW GOMOELKA ...stalinisten uitgestoten... sterk de indruk hebben gekregen, dat de centrale overheid weinig doelbe wust ln eigen vlees heeft willen sng- den. Wel wordt een aantal bezuini gingsmaatregelen voorgesteld, maar een vry belangrijk deel van die bezui nigingen bleek bij nadere analyse een verschuiving te betekenen van lasten van de overheid naar andere groe pen". Er wordt in het verslag nog gewe zen op op het grote belang van opvoe ring van de produktiviteit en vergro ting van de uitvoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5