Zeeuwse pacht- en grondprijzen zijn weer verder gestegen Zeeuwse Almanak cANATOGf GEEN ALCOHOLISCHE DRANK IN DORPSHUIS KRUININGEN iwin CHAOS NA AANRIJDING.... VIERENDERTIG GETUIGEN IN DE ZAAK-NIEUWLAND Agenda 2 PROVINCIALE ZBEUWBE COURANT WOENSDAO 22 MEI 1957 DE STATISTIEKEN WIJZEN UIT Bruto-rendement voor eigenaren iets hoger De pacht- en verkoopprijzen van de Nederlandse landbouwgronden, welke mede de uitkomsten van het boerenbedrijf bepalen, blijken zich nog steeds zU het thans in geringe mate in stijgende lijn te bewegen. Vooral In do zeekleigebieden, waaronder Zeeland, Is dit het geval, zo leren de C.B.S.- cUiters over 19531956. Voor onze provincie kwam dit het sterkst tot uiting l»ü de In deze periode verpachte boerderijen. De gemiddelde pachtprijs welke In 1940 nog f 84 en in 1954:1955 f162 per ha bedroeg, steeg verder tot f 173, terwijl het landelijk gemiddelde in vergelijking met het voorgaande jaar, ongewijzigd op f144 bleef. Ook bij de verkoop van Zeeuwse bedrijven viel een stijgende tendens In de prijzen waar te nemen, namelijk voor boerderijen van 1 ha en meer van f 3780 per ha in 19541955 tot f 4260. Landelijk was deze toename geringer, namelijk van f 3510 tot f 3710. Duidelijk accentueert dit statistische materiaal het In landbouwkringen reeds zo vaak gesignaleerde verontrustende verschijnsel van een steeds verder toenemen van de kosten voor de boer, met aan de andere kant dalende prijzen voor de produkten. De pachtprijsverhoging blijkt voor de boerderijen en dan vooral in de zee kleigebieden, het grootst te zijn. Voor los bouwland nam de pachtprijs over het algemeen slechts weinig toe, na melijk 4 procent voor de zeekleigebie den, In vergelijking met 19541955 was dit voor Zeeland een toename van f 146 tot f 150 per ha. Het gemiddel de voor het los grasland liep in deze provincie iets terug, namelijk van f 129 tot f 127, terwijl daarentegen het gemiddelde pachtpeil voor de tuin grond hier niet onaanzienlijk steeg en wel van f 205 tot f 275 per ha. Gerekend naar het driejaarlijks voortschrijdend gemiddelde van de pachtprijzen, kwam het landelijk pachtpeil voor boerderijen op f131 per ha (75 procent meer dan in 1940), voor los bouwland op f 105 (44 pro cent meer) en voor los grasland op f 107 (37 procent meer). Het Zeeuwse pachtpeil komt dus wel aanmerkelijk boven dit landelijk gemiddelde uit, wat gezien de vruchtbaarheid van de Zeeuwse kleigronden ook wel ver klaarbaar is. In tegenstelling tot andere streken, heeft zich in de zeekleigebieden de re gelmatige verschuiving van de pacht prijzen voor boerderijen naar hogere prijsklassen, verder voortgezet. Ter wijl ln 19531954 in dit landbouwge bied nog slechts voor 65,7 procent van de verpachte oppervlakte prijzen bo ven de f 140 werden betaald, steeg dit Sereontage in 19551956 tot 85,9. In eeland lagen de meeste van de in 19551956 nieuw verpachte bedrij ven, namelijk 22,3 procent, in de cate gorie welke een pacht van f200 en meer per ha betaalt. Voor het los bouwland steeg in de zeekleigebieden het percentage der ronden met prijzen boven f140 van 1,5 tot 77 procent, terwijl het percen tage van de oppervlakte verpacht los bouwland in de prijsklasse van f 100 en lager daalde van 5,1 tot 3.1 pro cent. Voor Zeeland lag de meeste grond, namelijk 16,3 procent van de (Advertentie) Voor 'n sterk zenuwgestel WPhmt Mnuwiterkend tonicu nieuw verpachte 6066 ha, in de prijs klasse van f 150 tot f 160. Bij de ver pachting van los grasland kwamen slechts geringe wijzigingen voor. Het aandeel van de prijsklassen van f 140 en meer werd 51,6 procent 1954 1955 50,4 procent); het percentage voor de prijsklasse van f 100 en min der steeg van 17,1 tot 18,0. Hoewel Zeeland geen belangrijk veehouders- gebied is. werd toch voor het meeste nieuw verpachte los grasland (16,2 procent) een pacht van f140—f150 betaald. Vreemd grondbezit Interessant zijn bok de cijfers over het z.g. absenteïsme, dat wil zeg0en de verpachting van gronden, waarvan de eigenaar niet zijn domicilie heeft in de streek waar het verpachte goed is gelegen. Zoals bekend, heeft dit ab senteïsme zijn grootste omvang in Zeeland. Van de in 19551956 nier opnieuw verpachte gronden, bleken de verpachters van 44 procent der op pervlakte buiten deze provincie te wo nen; voor de boerderijen was dit 61 procent. Er was 3242 ha eigendom van in het buitenland gevestigde per sonen, waarbij België (2341) en Frankrijk (828) domineerden. Van de in overig Nederland woonachtige eigenaren van Zeeuwse gronden, ble ken de meesten in Zuid-Holland en vooral in Den Haag, hun domicilie te hebben. Van de totaal in 1955—1956 ver- Sachte oppervlakte van 16.688 ha, leek 1719 ha kroondomein te zttn, 1311 ha eigendom van rijk, provincie, gemeenten of waterschappen, 135 ha van banken en verzekeringsmaat schappijen, 746 ha van godsdienstige instellingen, 1831 van andere niet- particulieren en 10.946 ha van andere verpachters. Ook de verkoopprijzen van Zeeuwse boerderijen, gaven zoals reeds opgemerkt, in de periode van 1955—1956 een verdere stij ging te zien. Terwijl de bedrijven van 1 ha cn meer In 1939 hier ge middeld f 2360 per ha opbrach ten, werd thans voor de 858 ha welke werd verkocht, een gemid delde prijs van f 4260 per na be taald. Voor de 762 ha in bedrijven van 5 ha en meer, was dit gemiddelde thans f3930 (vorig jaar f3580). De hoogste prjjs brachten de be drijven tussen de 1 en 5 ha op, namelijk f 6840 per ha; die tus sen de 2050 ha kwamen slechts aan f 3720. De groepen van 10 20 en 50 ha en meer hadden een gemiddelde hectareprijs van f 4090 en die van 510 ha van f 4460. De verkoopprijzen van los bouwland liepen op van f 3030 in 19541955 tot f 3110 en van los grasland van f 2230 tot f 2650. Ingedeeld naar bedrüfstypen kwa men de in 19551956 verkochte Zeeuwse boerderijen aan een prijs van f 4620 per ha voor overwegend akker bouw; f6750 voor overwegend vee teelt en f 4140 voor het gemengde be drijf. Tenslotte blijkt nog uit de statis- tiekcrjfers, dat de grondeigenaren in de zeekleigebieden, met uitzondering dan voor de bedrijven van 50 ha en meer. vorig jaar een iets hoger bruto- rendement nebben gemaakt dan in 1954—1955. Voor 1—5 ha was dit na melijk 3,4; 5—10 ha 3,9; 10—20 ha 4,9; 2050 ha 4,8 proc. Voor de nog grotere bedrijven liep dit terug van 5,4 tot 4,6 procent. De indexcijfers van verkoopprijzen van boerderijen in de zeekleigebieden, waarbij 1939 op 100 werd gesteld, liepen op van 122 in 1953 tot 165 in 1954—1955 en 173 in 19551956. In de pachtprijzen (1940 is 100) was dit verloop als volgt: 1952 —1953 153; 1953—1954 160; 1954— 1955 180; en 1955—1956 192. ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Bestuur heeft geen S.E.R.- vergunning voor verkoop Het nieuwe Dorpshuis in Kruinln- gen is indertijd met hulp van velen gebouwd. Zoals bij vele dorpshuizen is het opgezet om de culturele belan gen van de bevolking te behartigen, terwijl ook de verenigingen er een druk gebruik van maken. Er worden dus thans in het dorpshuis vele bij eenkomsten en vergaderingen gehou den, die vroeger in de café's gebeur den. Het bestuur van de stichting, die het Dorpshuis bezit, heeft iemand in dienst genomen, die de bezoekers en vergadërleden tijdens de bijeenkom sten van verfrissende dranken en ook van alcoholische dranken voorziet. Met dit laatste is de stichting echter in strijd gekomen met de vestigings wet-kleinbedrijf, want voor de ver koop van deze dranken moeten der- Advertent te) \JoxamMSL Ttttiv - £av. -) VAN TOT BRIL. Wat een goede speurhond vermag, bleek dezer dagen weer eens. Een vijftal heren had voor werkzaamhe den een hele middag door de lande rijen in de omgeving van Rjtthem ge zworven en toen men huiswaarts keerde, miste de heer Van V. zijn bril. Zoeken naar dit voorwerp stond gelijk met het speuren naar de be kende speld in een hooiberg en goede raad was dan ook duur, tot mén op het idee kwam om Doesko. een speur hond van de heer Jac. Gastel, in te schakelen. WANDELEN.... Onlangs schreven wij in dit hoekje over het verbijsterend aantal voer tuigen, dat over 's herén wgen raast en dezer dagen, zittend op een ter rasje in een der Zeeuwse steden, za gen wij plotseling een andere conse quentie van al die mobiele bedrijvig heid. De mens verleert het wandelen. Slechts een enkele maal ziet ge nog een v.-Icschepsel, dat de kunst van het zuivere wandelen verstaat. Dat is dan meestal een lid van de al wat oudere generatie. Zo een man of een vrouw ziet nog kans om van het simpele lopen een soort contem platieve bezigheid te maken; rustig beheerst e« genietend. Somsge moet daar maar eens op letten, soms ziet ge nog wél eens een bedaagd echtpaar zich verstrooid, op z'n ze ven gemakken over een trottoir be wegen, verloren in de jachtende me nigte, ivaarvan de. leden stuk voor stuk 'n doel hebben. Een oprechte wandelaar heeft geen doel. Die schuifelt zo maar wat voor zich uit. Maar veel kans om te schuifelen krijgt hij tegenwoordig niet meer. Doesko werd „op het spoor" gezet en het dier bleek inderdaad over een goede neus te beschikken: binnen korte tijd bracht de hond zijn bege leiders op de plaats, waar de bril tussen het gras lag. Doesko kwispel de nog eens met zijn staart en daar mee was voor hem de zaak afgedaan. De heer Van V. kon 's avonds onge stoord zijn krantje lezen! VERLICHTING. Het klinkt misschien vreemd, maar in een tijd als deze moet men het hier en daar nog steeds met een noodverlichting doen. Zoals de bewo ners van de Cureestraat te Sint An- naland. Dit had evenwel zijn reden, want deze straat kwam eerst on langs gereed en in afwachting daar van werd de noodverlichting aange bracht. Nu is men bezig met net plaatsen van nieuwe lichtmasten, zo dat men straks ook hier over een prima verlichting zal beschikken. HALVE EEUW. Morgen donderdag wordt in Zaamslag-Vecr een gouden bruiloft gevierd. Het is het echtpaar J. Cor- nelisscnOverdulve, dat hier 50 jaar in de echt verbonden is. BEZUIDEN HET ZWIN. Het heeft er alle schijn van. dat het uitgestrekte Amerika voor de in woners van de U.S.A. te klein wordt. Want in Brugge gaan de Amerikanen een fabriek voor de fabricage van scheepsmotoren bouwen. Zij kunnen er direct al honderd werkmansen ge bruiken. ONENIGHEID. Het heet, dat onze zuiderburen zul ke goedmoedige mensen zijn. Toch is het ook in België niet altijd koek cn ei. De bedienden van de speelzaal in Oostende bijv. zijn nu al meer dan twee maanden in staking! Zij kunnen het met de directie van het Iiurhaus niet eens worden over de verdeling van de looien..... gelijke verenigingsgebouwen in het bezit zijn van een vergunning, uitge geven 'door de Sociaal Economische Raad. En die had het stichtingsbe stuur niet voor het: Dorpshuis. Het gevolg was, dat het bestuur zich dins dag verantwoorden moest voor de economische politierechter te Middel burg. Vanzelfsprekeind zijn de Kruiningse caféhouders niet te spreken over net feit, dat er alcoholische dranken verkocht worden in het Dorpshuis. Het is de laatste tijd de gewoonte ge worden, dat tijdens de bruiloftsfees ten de bruiloftsgasten zelf voor de alcoholische dranken zorgen. Om dat te kuninen toestaan heeft het bestuur een vergunning aangevraagd en ver kregen. Deze vergunningen kunnen aangevraagd worden bij de Kamer vajn Koophandel in het betreffende gebied, aie de verzoeken weer door geeft naar de S.E R., welke instantie uiteindelijk beslissing neemt. De exploitant G. D. van het Dorps huis kwam echter niet in aanmerking voor deze vergunning. Aajn de andere zijde was D. de juiste man voor het gebouw, daar hjj vele contacten heeft met de Kruiningse jeugd. De heer J. Touw, ambtenaar van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilan den te Middelburg, deelde op een vraag van de politierechter, mr. P. varn. Empel mee, dat praktisch altijd een verlof B voor dergelijke gebou wen verleend wordt. „Dat is onrede lijk", vond mr. Van Empel, „want als men een dorpshuis heeft, moet men ook zwak alcoholische dranken kun nen schenken". De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, merkte op, dat het eenvoudigste geweest zou zijn, indien D. indertijd een diploma gehaald zou hebben, zodat hij de dran ken mocht verkopen. De officier stip te aan, dat ln dit verband vele moge lijkheden liggen: men kan spreken van een cafetaria, waarbij meer de nadruk gelegd wordt op het eten en men kan ook spreken van een café. waarbij uiteraard de nadruk gelegd wordt 'op het gebruik van dranken. In wezen gebeuren er in het Dorps huis allerlei bijeenkomsten, die in de café's eveneens gehouden worden, al dus mr. Schenkenberg van Mierop. Maar wettelijk cn bedrijfsmatig moet men voor,de uitvoering hiervan een vergunning hebben. De officier wees er op, dat D. nog steeds geen pogin gen in het werk gesteld heeft om er iets van te leren, zodat de officier tot een eis kwam van f 30 of 6 dagen. Geen mededinger De gemachtigde voor het stichtings bestuur, mr. M. Vlaming, stipte, na dat hij nog op het verschil dorpshuis- café gewezen had, aan, dat het Krui ningse dorpshuis geen mededinger wil zijn vam de café's in het dorp. Het is een soort van bedrijf, dat door de overheid gestimuleerd wordt. Voorts weesm r. Vlaming er op, dat er be drijven zijn, die geëxploiteerd worden door verenigingen, waarvan de winst niet ten goede komt aan de verenigin gen, maar aan de leden er van. Tenslotte betoogde de gemachtig de, dat het buitenland veel gege ven heeft voor de totstandkoming van het Dorpshuis. „De Kruinin- gers zoudetn toch wel een droevig Succes voor Minjon-af deling Middelburg Het op donderdag 7 maart 1.1. door de A.V.R.O. uitgezonden klankbeeld over Veere, dat werd verzorgd dooi de Minjon-afdeliing Middelburg, werd op een dezer dagen te Hilversum ge houden bijeenkomst uitgeroepen tot „programma van de maand", dat wil zeggen het beste programma, dat in maart door de jeugdomroep werd uit gezonden. Aam dit klankbeeld, waar voor de tekst werd geschreven door Jan de Wilde, werktèn mee Marijke Ghijsen. Tonny van Verre, Leo Zel- ders en Jan de Wilde. Tentoonstelling „Paraat" trok 13.000 bezoekers. De leger- en luchtmachttentoonstel- liing „Paraat" is weer uit Middelburg vertrokken. Gedurende de openings dagen hebben oingeveer 13.000 perso nen de binnenexpositie ln het Schut tershof bezocht. Het bezoek aan de buitententoonstelling om het stadhuis was uiteraard afhankelijk van het weer, maar over het algemeen zeer bevredigend. Verschillende u.l.o- scholen, kweekscholen en technische scholen uit Middelburg en Vlissingen hebbein een bezoek aan „Paraat" ge bracht. De tentoonstellingskaravaan is gis teren vertrokken naar Sittard, waar de expositie vrijdag a-s. weer geopend wordt. Een half ontwortelde boom, een nvergereden kabelverdeelkast van de P.Z.E.M. en een vernielde plant soenomheining waren dinsdag op het Rimmelandplein in Goes de stille ge tuigen van een aanrijding, die zich 's morgens omstreeks half elf op het kruispunt met de Wilhelminastraat had afgespeeld. De heer A. de K. uit Heinkenszand bestuurder van een vrachtwagen van de firma D. uit Goes, die uit de D. D. v. d. Boutstraat kwam. verleende bij het oversteken van de Wilhelmin- straat geen voorrang aan een vracht- Mattie en Bram werden beloond De kleine Mattie Vader, een i jarig Middelburgs melsie met schran dere oogjes, krijgt een splinternieuw horloge. Dat heeft zij dubbel en dwars verdiend. Zoals later pas is gebleken, heeft de kleine Mattie zaterdagmiddag de brand in de stel ling van de ÓostkerJe ontdekt. Ze ging niet huilen of liep niet hard weg naar een donkere hoek van de ka mer, maar door haar tegenwoordig heid van geest kon de 21-jari'ge Bram Calliber even later de prach tige koepelkerk voor een grote brand behoeden. Die middag keek Mattie op een ge geven ogenblik door het raam van haar huis, dat aan hei Oostkerkplein nummer 19 staat. En toen zag ze hoog in het steigerhoiit rond de koepel rook en vlammetjes lekken. „Paps, er is brand in de Oostkerk", nep ze zonder zich te bedenken naar haar vader, de heer H. Vader, werkzaam bij de hoofdstedelijke P.T.T. Ook de heer Vader bedacht zich niet lang. Hij rende naar de woning van de heer W. C. Calliber, die een schil dersbedrijf heeft op nummer 20 en tevens een telefoon. En daar werd de brandweer gewaarschuwd en even eens Bram Calliber. die direct de stei ger beklom om het hout uit elkaar te trekken. Door het snelle optreden van Mattie, haar vader en de Caltibers is het dus te danken, dat de brana zich niet kon uitbreiden. De kerkernad van de Ne derlands hervormde kerk in Middel burg wilde zich uiteraard niet onbe tuigd laten. Notaris R, Batten, de voorzitter van de kerkeraad, ging op bezoek bij Mattie en stelde haar een mooi polshorloge in het vooruitzicht, hetgeen Mattie's ogen nog meer deden schitteren. Vervolgens toog de heer Batten naar de woning van Bram Calliber. Deze moed'ge redder is straks een aktentas rijker, die even eens de beloning vormt van de ker keraad. Zomerconferentie C.H.U. De zomerconferentie van de Chris- tehjk-Historische Unie zal dit jaar ge houden worden van 1 tot 3 augustus a.s. op „Woudschoten". Op deze con ferentie zal het lid van de Eerste Ka mer, ir. M. A. Geuze te Poortvliet, spreken over „De landbouwpolitiek". figuur slaan, wanneer zij het ge bouw niet kunnen exploiteren", al dus mr. Vlaming, die er tenslotte op wees, dat men hier niet te ma ken heeft met een cafébedrijf, maar met iets dat maatschappe lijk gegroeid is. De politierechter besliste, dat op 28 mei schriftelijk vonnis gedaan zal wordeui. auto met aanhangwagen van de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven, die op dat moment juist uit de richting Middel burg naderde. De bestuurder van de laatste wagen, de heer L. J. uit Eind hoven, draaide nog zijn stuur naar links, doch kon niet verhinderen, dat de overstekende vrachtauto met een harde klap werd geramd. De wagen kwam mee twee wielen over de om heining van het plantsoen terecht en vernielde iintussen ook de daar staan de kabelverdeelkast. Bovendien kwam de met stenen geladen vrachtauto zó hard tegen een boom, dat deze gedeel telijk uit de grond werd gerukt. Er moest een takelwagen aan te pas komen om de Brabantse auto, die tegen de vrachtwagen van de firma D. stond gedrukt ein flinke schade aan de voorzijde had opgelopen, los te sle pen. Eerst geruime tijd later kon men de andere vrachtauto, welke zwaar beschadigd was, wegslepen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Het verkeer op de hoofdweg werd praktisch niet gestremd. De spanning werd onmiddellijk van het elektriciteitsnet afgesloten, zodat de omliggende buurt zonder stroom kwam te zitten. Het duurde tot in de namiddag, voordat een en ander pro visorisch was hersteld. KUNST „Potasch en Perlemoer met vakantie" Goes, „De Prins van Oranje"; Arbeiderskunstkring. „ERGENS AAN ZEE" brengen Po tasch en Perlemoer, de roemruchte firmanten uit het gelijknamige to neelstuk waarmee Jonan Kaart en Jo- han Boskamp triomfen hebben ge vierd. hun vakantie door in het ver volg op ,,P. en P.". dat als titel dan ook meekreeg „Potasch en Perle moer met vakantie". Welk stuk gis teravond in „De Prins van Oranje" te Goes werd opgevoerd voor de Ar beiderskunstkring, als sluitstuk van het seizoen en tevens als kroon op vijf jaar werk van de kunstkring In Goes, die dit jaar het eerste lustrum beleeft. Het talrijke publiek, dat de zaal tot vrijwel de laatste plaats bezette, heeft zijn waardering voor dit uit lou ter kolder opgetrokken blijspel niet onder stoelejn of banken gestoken en wat dal: betreft hebbein zowel Kaart en de zijnen als het bestuur van de Arbeiderskunstkring eer van hun werk. Met veel flair en soms ook plot seling verrukkelijk subtiel spelend hebben Kaart en Boskamp de beide Joodse, altijd kibbelende compagnons in zaken weer over het voetlicht ge voerd, ditmaal uitstekend gesecon deerd door Jack Wolff, die van Piet de huisknecht een knap gespeelde kluchtfiguur maakte. Matthieu van Eisden kreeg ln „Potasch II" de rol van een op het eerste gezicht wat simpele, maar toch bijzonder uitgeslapen oom en Tilly Perin-Bouwmeester bleef mevrouw Potasch. Beiden was de vertolking van die rollen wel weer toevertrouwd en met name Tilly Perin zorgde we derom voor een flegmatieke Rosie. Ton van Otterloo zag er als advocaat Feldman voldoende onbetrouwbaar uit om te overtuigen en voorts volde den ook Wilma van Klaveren, Marjo de Vries en Willem FaasfKin goed. Hetgeen alles bij elkaar tot resultaat had, dat er veel, in sommige gevallen tot tranen toe, gelachen is, want ook in „Potasch en Perlemoer met vakan tie" zijn de zotte situaties even talrijk als de spitsvondigheden, die de belde firmanten elkander voortdurend en met éian naar het hoofd slingeren. Dat de geestigheden niet altijd even geestig zijn, dat men wel eens denkt „ja, nou weten we het wel", ach dat heeft aan het geheel toch weinig of geen afbreuk gedaan. Men neme de heren Potasch en Perlemoer zoals ze bedoeld zijn; clownesk en dus zowel dwaas als menselijk. Vanavond ls er wederom een voor stelling. v. B. Proefregeling bij beloodsen uit Antwerpen Naar wij vernemen heeft het Neder lands Loodswezen te Vlissingen z\jn medewerking toegezegd voor een proefregeling om de afvaart uit Ant werpen, die tot dusver weinig vlok verliep, rationeler te doen geschieden. Deze week is men begonnen om Ne derlandse rivierloodsen meer dan tot nu toe het geval was in te schakelen bij het beloodsen van schepen, die uit Antwerpen afvaren. De Nederlanders reizen nu minder per trein terug. Naar men ons mededeelde,b lijft de oude verdeling „Wielingen-Oostgat" van kracht, terwijl ook het aantal schepen dat door Belgen,en Neder landers beloodst wordt vrijwel onge wijzigd zal blijven. Examen Aan de Christlaan Huygens6Chool te Rotterdam slaagde voor het examen leerling-horlogemaker de heer J. Wal- hout te Sint-Annaland. Collecten. De in de Ned. herv. kerk te Sint- Annaland gehouden extra collecte ten bate van de kerkvoogd'} der Ned. herv. gemeente heeft f 223.04 opgebracht. TENLASTELEGGING UITGEBRACHT Zitting van de rechtbank op vrijdag 31 mei in de Concert- en Gehoorzaal De zaak tegen de 39-jarige taxichauffeur L. H. uit Nieuw- en Sint Joos- land zal voor de Middelburgse rechtbank dienen op vrydag 31 mei aanstaan de. De zitting, die reeds 's morgens om 9 uur begint, zal worden gehouden in de kleine zaal van de Concert- en Gehoorzaal, omdat zoals men weet geen zittingen in het rechtbankgebouw aan het Hofplein kunnen worden gehouden in verband met een verbouwing. De publieke tribune wordt aan de achterzijde van de kleine zaal inge richt, doch kan niet worden bereikt door de hoofdingang in de Singelstraat. Als enige toegang voor het publiek is daarom aangewezen de brandgang, ingang Verwerijstraat. De zitting zal vermoedelijk geruime tijd in beslag nemen: er zijn niet minder dan dertig getuigen en vier getuigen-deskundige door de officier van justitie gedagvaard. Inmiddels heeft de officier van jus titie de tenlastelegging uitgebracht. H. wordt er in de eerste plaats van beschuldigd, dat hij op 8 januari 1957 dc weduwe F. M. K.-R. te Nieuw- en Sint Joosland „na kalm beraad enige tijd tevoren" heeft gedood door haar te worgen met een laken, dat hij rond haar hals knoopte. H. wordt dus moord ten laste gelegd. Mocht dit echter ter zitting niet be wezen kunnen worden, dan wordt H. van doodslag beschuldigd, d.w.z. dat hij de weduwe K. heeft gedood zon der „kalm beraad enige tijd tevoren". Indien de rechtbank evenwel H. noch op grand van moord, noch op grond van doodslag zou kunnen ver oordelen, dan wordt hem ten laste ge legd diefstal van een aan de weduwe K. toebehorend bedrag van f 3.000, welke diefstal werd gepleegd vóór of gelijk met het geweld tegen 't slacht offer, waardoor dit is overleden. Mocht dit tenslotte evemmln bewezen kunnen worden, dan wordt H, ten laste gelegd, dat hij het geweld tegen de weduwe pleegde op het moment, waarop hij door haar op heterdaad zou zijn betrapt bij het stelen van de f 3.000. Bij alle vier veronderstellingen is de mogelijkheid opengelaten, dat H. zijin daad heeft gepleegd in samen werking met een of meer anderen. Afzonderlijk wordt H. nog ten laste gelegd de diefstal van het bedrag van f 3.000 althans een bedrag tot f 6.000 dat aan de weduwe K. toe behoorde. Zoals bekend zal de ver dachte worden verdedigd door mr. P. C. Adriaanse. VANDAAG illlddelburg-Electro: „Begeerte en plicht", (18 J.), IS en 21.15 uur. Vlissingen-Alhambra: „De terug keer van Lemmy Caution",' (14 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „Met ruw geweld", (14 J.), 20 uur. Goes-Grand: „Je bent nooit te jong", (a.l.), 20 uur. Schuttershof: 25ste Katholie ke Onderwijzersdag, 11.30 uur. „De Prins van Oranje": Con- tactavond Jeugdkapel, 19.30 uur. „De Prins van Oranje": To neelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer met vakantie" voor Arbel- derskunstkring, 20 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2