Parijs vraagt gesprek tussen kanaalgebruikers en Egypte Bezoek van koningin en prins aan Zweden KLAMiSliRV COMPLETE HERVORMING VAN HET LANDBOUWONDERWIJS DINSDAG 21 MEI 1957 PROVINCIALE ZEE0W8B COURANT 8 VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT SUEZKWESTIE Nasser zal schadevergoeding van Groot-Brittannië eisen De veiligheidsraad is maandagavon d bijeengekomen om te spreken over de Egyptische voorwaarden voor het beheer van het Suezkanapl. De Fran se minister van buitenlandse zaken, Pineau, drong aan op heropening van de onderhandelingen tussen de kanaal gebruikers en Egypte om zo spoedig mogelijk te komen tot een oplossing die in overeenstemming is met de con clusies van de veiligheidsraad. „Frankrijk vraagt slechts van U trouw te blijven aan uw eerder geno men besluit", aldus Pineau. De raad werd het in oktober van het vorige jaar met algemene stemmen eens over zes vereisten voor een oplossing van de kwestie. De voornaamste daarvan was, dat het kanaal wordt vrijgehou den van de binnenlandse politiek van welk land ook. „Onze actie heeft geenszins ten doel de Frans-Egyptische controverse te doen herleven", aldus Pineau. Het was duidelijk, dat Egypte van plan was de conventie van 1888 naar eigen believen te interpreteren wat betreft het toelaten of weren van bepaalde landen. Ook bij de vaststelling en het gebruik van de tolgelden kon Egypte naar Pineaus mening doen wat het wilde. Hoe lang? Hoe lang, zo vroeg de Franse mi nister zich af, zullen de landen die nu besloten hebben het tolgeld „oinder voorbehoud" aan Egypte te betalen, dat moeten doen Volgens een Frans spreekwoord duurt niets langer dan het tijdelijke. Voordat Pineau sprak, had de Rus sische afgevaardigde Sobolew be zwaar gemaakt tegen behandeling van de kwestie. Hij stelde, dat de Egyptische verklaring van 24 april In overeen stemming was met de Conventie van Constantmopel van 1888 en met het hamdvest van de V.N. De Egyptische verklaring „weerspiegelde" de zes door de veiligheidsraad vastgestelde vereisten voor een regeling van het geschil. Een debat kon slechts tot „ongewenste complicaties" voor de vrede in het Midden-Oosten leiden. Pineau voerde hiertegen aam. dat Sobolew te vroeg gesproken had. Hij wist niet met welke a"? tmenten Frankrijk zou komen. Bij de stem ming waren tien leden van de raad vóór het Franse voorstel tot een nieuw debat. De Sowjet Unie onthield zich. Egypte zal schadevergoeding eisen van Engeland, voor de schade wel ke door de invasie is ontstaan. Dit werd gisteren door Egyptische functionarissen te Cairo meege deeld. Deze Egyptische eis zal op 23 mei in Rome worden overge legd. Een tweede eis zal door Egypte worden gesteld: vrijma king van de in Engeland bevroren tegoeden. De Egyptische douane-autoriteiten hebbein maandag alle discriminerende maatregelen ten aanzien van Britse en Franse schepen opgeheven. Deze maatregelen werden vorig jaar we gens de Brits-Franse actie tegen Egvpte, afgekondigd. Britse en Franse schepen kunnen nu weer vrijelijk Egyptische havens aandoen om goederen te laden of te lossen, zo maakte radio-Cairo maan dagavond bekend. Intrige Ta Jeruzalem is maandag van wel ingelichte zijde vernomen dat de Is raëlische regering heeft vernomen dat de Egyptenaren voornemens zijn vanuit Jordanië hun aanvallen op Is raël met de z.g, „zelfmoordbrigades" te hervatten. De bedoeling hiervajn zou zijn Is raëlische vergeldingsmaatregelen te gen Jordanië uit te lokken, hetgeen Egypte 'n voorwendsel zou verschaf fen zich met de gang van zaken iin dat land in te laten. Kredieten waterschade: vijftien miljoen gulden De totale omvang van de kredieten waterschade 1956 zal vermoedelijk 15 miljoen bedragen, te verstrekken aan circa 3000 landbouwers, aldus deelt minister Mansholt de Eerste Ka mer mee iin zijn memorie van ant woord over zjjn begroting. Minimum garantieprijzen pootaardappelen gewenst Landbouw en handel streven naar vaste minimum garantieprijzen zon der kortingen voor pootaardappelen. Dit in plaats van de vroegere onzeke re prjjzen bij overname van over schotten. Men acht het gewenst, dat bij over name een redelijke vergoeding voor aan de teelt verbonden kosten en ri sico's wordt gegeven. By minimum garantieprijzen zul len pootaardappelen zich ir. prijs steeds, onafhankelijk van vraag en aanbod, boven een minimum niveau bevinden. Volgens het Landbouwschap zijn de reserves in het pootaardappel- fonds aanzienlijk aangetast. Men wil een verordening ontwerpen waarin voor de oogst 1957 een heffing wordt vastgesteld van f 150 per goed gekeurde hectare pootaardappelen, waarvan 10 voor propaganda in het buitenland. Het bedrijfschap voor de handel stelt zich voor de uitvoer- heffing te verhogen van 50 op 75 cent ner 100 kilogram. Het Wereldgebeuren Nooit „neen" Voor Giuseppe Pelij ieen belang rijke plaat» gereserveerd in he'. I nieuwe Italiaanse kabinr'. Wan neer de lijft van minister», die for mateur Adone Zoli heeft opgesierd door het parlement word! goe-ir kcurd, zul hij immer* vice-premier en minister van buitenlandse zaken worden. Niemand zal kunnen zeggen, dat Zoii voor deze portefeuille eer. leek heeft uitgezocht Pella heef- kalden. heeft telefonisch de hoofdcom missaris van politie te Rotterdam ge complimenteerd met de vakkundige en rustige wijze waarop de recherche is opgetreden bij de arrestatie van „de zwarte ruiter". Laboratorium „De Voorst" is thans gereed Woensdag 22 mei zal het bestuur van de stichting het waterbouwkun dig laboratorium onder voorzitter schap van dr. ir. J. A. Ringers sav menkomen in het laboratorium „De Voorst" bij Vollenhove. Deze vergadering heeft een bijzon der cachet door het gereedkomen van het nieuwe gebouw voor wind- en stroomgoten. Deze zeer moderne installatie, waarvan de bouwkosten ruim 2 mil joen gulden hebben bedragen, Is on der meer gebouwd met het oog op nog uit te voeren proeven voor het Deltaplan. Minister stelde nieuwe pachtnormen vast De minister van landbouw, heeft nieuwe pachtnormen opgesteld. Deze IR. VAN KEULEN VOOR FOLMAS Laudbouwwinterscholen worden middelbare scholen De federatie van oud-leerlingen van middelbare agrarische scholen heeft zaterdag haar eerste lustrum gevierd met het houden van een con gres in het instituut voor tuinbouw techniek te Wageningen. Ongeveer 150 oud-leerlingen waren voor deze gelegenheid naar Wageningen geko men. Ir. N. J. A. van Keulen, directeur van het landbouwonderwijs, hield 'n inleiding over reorganisatie van het middelbaar landbouwonderwijs, Ir. Van Keulen gaf een overzicht van de resultaten van de zgn. Bilderberg- conferenties voor het landbouwon derwijs. In het rapport, dat gezien moet worden als de praktische uit werking van de tweede onderwysno- ta-Cals, wordt voorgesteld om het landbouwonderwijs niet meer apart van het gehele onderwijs te houden, maar het een organisch geheel daar van te laten vormen. Voor het beroepsonderwijs in de landbouw brengt de onderwrjsherzie- ning een aantal veranderingen met zich mee. Van deze veranderingen kan meteen geprofiteerd worden om enkele verbeteringen aan te brengen. Indien de plannen doorgang vinden, zullen de lagere land- en tuinbouw scholen het 7e, 8e. 9e en 10e leerjaar gaan omvatten, waarbij het alge meen vormend onderwijs een grotere betekenis zal krijgen. De landbouwwinterscholen zul len middelbare scholen worden met een driejarige cursus. Naast de onleiding van boerenzoons tot bedrijfsleiders van de grotere landbouwbedrijven zullen deze onderwijsinstellingen de leer krachten voor de lagere land bouwscholen opleiden. Hieraan bestaat een groot tekort, wat nog sterker zal worden omdat de la gere landbouwscholen van een- naar driemansscholen zullen groeien. Ir. Van Keulen wees op het grote belang van het onderwijs in arbeids- methode en omgang met werktuigen. De hierdoor te verkrijgen verhoging van de arbeidsproduktiviteit is veel groter dan door vergroting van de opbrengst. De thans nog middelbare landbouw scholen zullen hogere landbouwscho len worden met een vierjarige cur sus. Hier zullen gespecialiseerde middelbare krachten worden opge leid, die niet meer zulke zware ap plicatie-cursussen nodig zullen heb ben. Vooral voor de landbouwvoor lichting zijn mensen nodig met een opleiding met niveau. Over enkele tientallen jaren zullen alle boeren in Nederland landbouwonderwijs in een of andere vorm hebben genoten. Door het over wat langere tijd uitgestre ken leerprogramma zal aan de per soonlijkheidsvorming bovendien op deze scholen meer aandacht kunnen worden besteed. Ir. Van Keulen bepleitte een gro tere verticale doorstromingsmoge lijkheid wat betreft de toelating tot De Haakse eerste minister Noeri es Said heeft een lucht- parade boven de icoestijn gade- geslagen. Bij zw;i aankomst in f| H het woestijndorp Ha ban ia n waste hg handen en gezicht met wateruit cen klein kom- H met je volgens een oud woestijn- H gebruik. fiiniitnininniiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiii Mr. Vrolijk voorzitter Ned. Journalistenkring De kringraad van de Nederlandse Journalistenkring, die zate.rilag te Zwolle in jaarvergadering bijeen kwam, heeft mr. M. Vrolyk (Den Haag) gekozen tof, voorzitter van de kring in de plaats van de heer J. J. van Mechelen, die wegens drukke werkzaamheden zich niet voor een herverkiezing in deze functie beschik baar had gesteld. De afgetreden voor zitter, aan wie veel dank werd ge bracht voor hetgeen hjj in z^jn zesja rige ambtsperiode voor de georgani- ceerde journalistiek en voor de X«J. K. in het bijzonder heeft gedaan, werd in de vacature Joh. Winkler tot lid van het kringbestuur benoemd. De aftredende leden van het bestuur, de heren G. Fiege. A. Hanson, J. E. van der Wielen en C. Borstlap wer den herkozen. Het dagelijks bestuur werd als volgt samengesteld: mr. M. Vrolijk (voorzitter), A. F. K. Paree (secretaris), mevrouw G. Brautigam penningmeesteres.se idrs. N. Cra mer en mr. J. C. de Wit, De kringraad betuigde zyn instem ming met het voorstel om op korte termijn maatregelen te treffen ter versterking van het weerstandsfonds. In zijn openingsrede heeft de voor zitter de heer J. J. van Mechelen met voldoening vastgesteld, dat ten slotte by de onderhandelingen over de nieu we C.A.O.-dagbladjournalisten voor de beginners in het vak honoreringen zijn verkregen die niet onredelijk lij ken. Deze beginnende journalisten zullen echter later ervaren, aldus de voorzitter, dat in de midden- en hoge re regionen van de dagbladjournalis tiek nog geenszins 'm financiële ba sis is gelegd, die equivalent is aan de maatschappelijke positie ven hen, die tot die regionen zijn gestegen. de hogere landbouwscholen, die op het niveau van de M.T.S.-en zullen komen. Zijns inziens is het niet goed om een opleiding op de zgn. Thorbecke- H.B.S. als toelatingseis te stellen. De plus-varianten van de middelbare scholen moeten de gelegenheid heb ben om hun geestelijke capaciteiten ten volle te benutten. In de periferie van de landbouw bestaat grote be hoefte aan deze mensen. Prof. Veiling Meinesz in Utrecht gehuldigd Tijdens een zaterdagmiddag in Utrecht gehouden vergadering van de Geofysische Kring is prof. dr. Ir. F. A. Vening Meinesz door de voorzitter van de kring, ir. A. van Weelden, ter gelegenheid van zjjn 70ste verjaardag een gedenkboek aangeboden. Deze feestbundel, waarin bydragen van prominente geofysici uit tien lan den zijn opgenomen, bevat onder meer een zwaartekrachtkaart van Neder land op schaal 1:500.000. Prof. Vening Meinesz kreeg ook nog een door de Bilthovense schilder Jan Boon vervaardigd portret toegezegd, dat wegens ziekte van de schilder nog niet is gereed gekomen. De kapt. lt. ter zee N J. R. Gregory officier bij de onderzeedienst der Ko ninklijke Marine, herinnerde aan de vele tochten die prof Vening Meinesz op onderzeeboten heeft meegemaakt en de hechte band die tussen hem en de marine door deze wetenschappe lijke tochten tot stand is gekomen. Namens de onderzeedienst bood hij de jubilaris een afgietsel aan van het wapen der onderzeedienst. Van uur tot uur Het programma voor vandaag, de eerste dag van het staatsiebe- zoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Zweden, luidt: 11.15 uur: aankomst te Stock holm met „De Zeven Provin ciën. Koningin en prins worden met de koningssloep naar de wal gevaren. Een rechtstreekse repor tage is beluisteren via Hilversum I (402 m). Om 12.50 uur volgt op dezelfde golflengte een verkorte herhaling van dit ooggetuige ver slag. 32.00 uur: Koning Gustaaf VI Adolf en koningin Louise verwel komen. samen met tal van Zweed se autoriteiten, de vorstelijke gas ten aan de landingsplaats. Tocht naar het koninklijk paleis. 13.30 uur: Noenmaal ten palelze. 15.30 uur: Buitenlandse verte genwoordigers worden op het pa leis door koningin Juliana en prins Bernhard ontvangen. 19.30 uur: Ere-concert te geven door een mannenkoor. 20.00 uur: Staatbanket in het koninklijk paleis aangeboden door de Zweede koning en koningin. Om 22.15 wordt van het banket een reportage uitgezonden over de zender Hilversum H (298 m). Om 22.30 uur last de televisie een extra journaal in. VORSTELIJK PAAR MET OPVALLENDE HARTELIJKHEID TEGEMOET GEZIEN Het echtpaar Van DrielClarissen normen zijn'om" 'advies^^onden^aan ->»«»£ de Baa»W i„ Temen- het Landbouwschap, de federatie van ff* maandag onder grote be- grondeigenaren en de bond van land- langstelling van familie en vrienden pachters "en hvpotheekboeren. Het is de bedoeling dat deze drie instanties de minister op korte termijn hun me ning zullen kenbaar maken. Zijn wij wel ingelicht, dan voorzien de nieuwe normen in een pachtpriisspreiding van 90 tot 350 gulden per ha. CENTIMETER. Een kleermaker uit Alberdeen verstuurt op het ogenblik eein catalogus van zijn stoffen, een prijslijst en een centimeter aan grote aantallen mogelijke klanten, wier adres hij uit het telefoonboek haalt. Er is een briefje bij, waarop staat, hoe iemand zichzelf de maat moet nemen. De kleermaker heeft groot succes met dit soort aanbiedingen. Misschien omdat hij zijn Schotse klanten mede deelt, dat ze, als ze eén pak bestellen de centimeter mogen houden. BLIKJE. Drie schooljongens uit Mün- chen kregen op een wandeltocht dorst en gingen naar een boerderij om melk te vragen. De boerin gaf melk, uit een blikje VERZEKERD. In Pisa staat sinds jaar en dag bij de scheve toren een man die automobilisten tegen over handiging van twintig lire een dicht bedrukt papiertje in de hand stopt. Iedereen denkt, dat het een parkecr- bewnetje is. Het is echter een polis van een ongevallenverzekering voor het geval de toren mocht omvallen. I het diamanten huwelijksfeest ge vierd. De buren hadden de straat prachtig versierd. Js Avonds bracht de harmonie Terneusende 82- jarige man en de 81-jarige vrouw een serenade, vanwege het feit dat de heer Van Driel destijds lid is ge weest van het vroegere muziekkorps ,^LpoIlo" in Terneusen. De beide oudjes verheugen zich. in een goede gezondheid. (Foto P.Z.C.) Gisteren reeds op Rönneby geland Met een opvallende hartelijkheid heeft het Zweedse volk en met name de bevolking van de hoofdstad Stockholm zich voorbereid op de komst van koningin Juliana en prins Bernhard, die hedenmorgen voor een staatsiebezoek van enkele dagen in Stockholm arriveren. De Zweden zijn niet gewend veel „make-up" te gebruiken om de feeste lijkheden ter gelegenheid van een bezoek van een buitenlands staats hoofd luister bij te zetten. Niettemin zijn er deze dagen in Stockholm versieringen in de straten verschenen en grote foto's van leden van het Nederlandse vorstenhuis. De Zweedse couranten besteden al dagenlang zeer veel aandacht aan het bezoek dat vandaag een aanvang neemt en hebben in tal van beminnelijke artikelen de aan dacht gevestigd op het Oranjehuis en de bijzondere plaats die het in neemt in het Nederlandse volk. Tal van foto's, ook van de prinsessen, verschenen in de grote Zweedse bladen. Incognito Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteren reeds op Zweedse bodem aangekomen, maar op uitdrukkelijke wens van Hare Majesteit volstrekt in cognito, zodat geen bijzondere ont vangsten plaats vonden. Toch waren hoge militaire en burgerlijke autori teiten aanwezig op het vliegveld Ron- neby, toen de prins om half twee i gistermiddag de regerings-Dakota I' aan de grond zette. Ons vorstelijk paar was onder andere vergezeld van de min. van buitenlandse zaken Luns. Het gehele gezelschap was In drie toestellen om drie minuten voor tien van Soesterberg opgestegen. De be groetingsplechtigheden duurden slechts enkele minuten. Op de kruiser Daarna reden de koningin (ln een eenvoudig blauw mantelpak) en de prins in uniform van generaal van de luchtmacht) in de auto van de gouverneur snel naar de mari- nebasis Karlskrone, waar het paar zich aan boord begaf van de krui ser De Zeven Provinciën, die later op de dag, samen met de onder zeebootjagers Rotterdam en Fries land de tocht naar Stockholm be gon. Daar vangt hedenmorgen om 11.15 uur het officiële driedaagse staatsiebezoek aan. De koniingin en de prins zjjn in deze dagen de fasten van het sympathieke weedse Koningspaar, koning Gustaaf VI Adolf en koningin Louise. Moeilijkheden in vereniging voor volksonderwijs Er zijn moeilijkheden gerezen in de Nederlandse vereniging „Volksonder wijs" naar aanleiding van artikelen die zyn gepubliceerd in het officieel orgaan der vereniging inzake de vraagstukken van internationale po litiek. Op de zaterdag 25 mei te Ensche de te houden algemene vergadering van de vereniging ,,Voilksonderwysr' zal de afdeling Utrecht een motie in dienen, waarin de publikatie3 „de knechting van Hongarije" en een artikel over de militaire actie van Engeland. Frankrijk en Israël worden afgekeurd. De afding Utrecht van de vere niging „Volksonderwijs" meent, dat deze publlkaties in generlei verband staan met de belangen van het open baar onderwjjs. immers al sinds zijn j ndc Jaar grote belangstelling /oor politieke kwesties. In de tijd dat de fase. de Italiaanse touwtjes in handen hadden hield hij zich op de achter grond", maar na de Tweede Wereld oorlog hij was toen inmiddels eeri goede veertiger geworden maakte hij zich in allerlei regeringsfuncties verdienstelijk. Pella hl afkomstig uit een fami'.:e. die vroeger cen armetierig boer derijtje bezat, maar op zeker ogenblik op een spinnerij moest werken om aan de sost te komen. Ook zelf heeft hij op d:e manier voor het gezin brood moeten verdienen. Wanneer er nu arbeidsvraagstukken aan de orde komen, is hij dan ook een spreker, naar wie aandachtig geluis terd wordt omdat hij het onderwerp niet alleen theoretisch, maar ook nit de praktijk kent. De onge Pella had een goed stel hersenen en zo kwam het, dat hij. ondanks de zorgelijke omstandigheden waaronder het ge zin gebukt ging, kans zag om een handclsdiploma te verwerven en zelfs omstreek* 22 jaar oud doctor in de staatshuishoudkunde te worden. Vervolgens ging hij helemaal op in het industriële leven. Als secretaris van de Plëmontse textielindustrie heeft hij aan internationale wolcon ferenties te Amsterdam, Boedapest, Rome, Berlijn, Parijs, Londen en Brussel deelgenomen, voordat hij, na dc oorlog, een geachte afgevaardigde was op politieke conferenties met buitenlandse mogendheden. Als on der-staatssecretaris van financiën, als minister voor de schatkist en later als premier heeft htj veel piezier gehad van de ervaringen die hij in het bedrijfsleven had opgedaan. Met een vriendelijke glimlach treedt Pella zijn gesprekspart ners tegemoet. Even vriendelijk cn hoffelijk neemt hij afscheid en die sympathieke manier van doen heeft tengevolge, dat men na zo'n bespre king met Pella met een opgewek' gezicht terugkeert, zelfs wanneer deze autoriteit niet eén verlangen heeft ingewilligd. En dat gebeurt nog al eens. wan-t Pella, tiic nooit „neer.' zegt, verstaat de kunst om op een prettige manier te weigeren..,. Wan neer het echter gaat om versterking van de Europese eenheid, dan is zijn houding wel zeer pos'tief. Al jaren geleden ijverde hij in de Organisatie voor Europese Economische Samen werking voor nauwere bindingen binnen ons werelddeel. Wat de ver sterking van de Europese eenheid betreft, kan men in hem dus een voorvechter 2ien. En hij zal dwn ook ongetwijfeld in overeenstemming met de wens van kabinetsformateur Ado- ne Zoli ook een ervaren minister al zijn best doen voor een spoe dige ratificatie van de Euromarkt- en Euratomverdragen door het Itali aanse parlement. Ais dat parlement tenminste eerst de nodige goedkeu ring geeft aan Zoli'; rninistentlijst. Op die lijst staan, zoals bekend, al leen maar namen van christen-demo craten. En de christen-democratische fractie komt 32 zetels tekort om een meerderheid te vormen in de Italiaanse Tweede KamerInge wijden verwachten echter, dat d:c goedkeuring wel zal worden gegeven De andere partijen vinden het maar al te gezellig om tot de verkiezingen van volgend voorjaar geen regerings verantwoordelijkheid te dragen en oppositie te kunnen voeren Dit za. het werk voor Zoli en de zijnen des te moeilijker maken. GIUSEPPE PELLA vriendelijke glimlach Zilveren inspectrice landbouwhuishoudscholen Ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van mejuffrouw Gr. G. Smit, inspectrice van liet land- botiwhuishoudonderwljs is gistermid dag m de hal van 't aeparfement van onderwijs, kunsten en wetenschappen te Den Haag een jubileumbijeenkomst gehouden. Tot de sprekers behoorde de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cais. Hg memoreerde de stuwende kracht en de talrijke initiatieven van de jubila- resse. In tal van commissies en instel lingen heeft mejuffrouw Smit de plat telandsbevolking en het landbouw- huishouderonderwijs gediend. Als ca deau bood de minister haar het uit geven aan van een naslagwerk voor net landbouwhuishoudondcrwijs. Dit werk zal dienst moeten doen bij de bestudering van de geschiedenis en het wezen van dit onderwijs. De mi nister verzocht mejufrouw Smit ais eerste medewerkster een bijdrage tot deze uitgave te leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3