Zeeuwse Almanak ZEEUWSE A.R.-BESTUURDERS IN WISSEKERKE BIJEEN Excyü^fi MINISTER OVER ZOUT WATER IN DE 00STERSCHELDE BRUINISSE NAM AFSCHEID VAN HONGAARSE VLUCHTELINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 MEI 1957 VOORJAARSVERGADERING Hoogleraar aan V.U. over kapitaalvoorziening Maandag1 hield de Zeeuwse vereni ging van anti-revolutionaire ge meente- en provinciebestuurders haar voorjaarsvergadering in hotel „De Kroon" te Wissekerke. De voorzitter, de heer A, A. van Eeten, burgemees ter van Nleuwerkerk, opende de druk bezochte vergadering met schriftle zing en gebed. Hij heette daarna In het bijzonder de burgemeester van Wissekerke, de heer J. van Halst, en de heer A. Schout Uit Missingen, lid van Ged. Staten van Zeeland, welkom. Spreker herdacht het overleden lid, de heer J. den Hamer, wethouder van Terneuzen. en de overleden burge meester van Serooskerke, de heer P. Dregmans. Hij feliciteerde daarna de drie leden der vereniging, die dit jaar koninklijk zijn onderscheiden. De heer H. U. Bouwman, burge meester te Grtfpskerke, bracht net jaarverslag uit, dat evenals het ver slag van de penningmeester, de heer J. Marys te Vlissingen, werd goedge keurd. De ontvangsten bedroegen f 614.58. de uitgaven f 510.70. Het ba tig saldo bedraagt f 103,88. Besloten werd de contributie per lid te verho gen tot f 7,50 en de kiesverenigingen te verzoeken aan de vereniging 5 cent per lid bij te dragen. De najaarsvergadering zal dit jaar in Goes worden gehouden. Tot be stuurslid werden herkozen de he ren J. van den Bos te Sint-Annaland, J. G. Markusse te Kamperland, J Ma rijs te Vlissingen en C. de Putter te Axel. De heer Van Halst, burgemeester van Wissekerke, gaf hierna aan de Vragen Kamerlid over vaste oeververbinding Het Zeeuwse Kamerlid C. F. van der Peijl (c.h.u.) heeft aan minister Algera de volgende vragen gesteld: 1 Is liet dc minister bekend, dat de reeds lang bestaande, maar daarna sluimerende plannen tot het bouwen vatn een tunnel tussen Frankrijk en Engeland onder het Kanaal momen teel weer tot nieuw leven zijn gewekt? 2 Is het juist, dat de waarschijnlijk heid groot is, dat deze plannen thanB inderdaad tot uitvoering zullen ko- mein, waar ook de financiering van dit gigantische project meer vaste vorm gaat aannemen? 3 Indien deze vragen bevestigend wor den beantwoord, is de minister dan niet van mening, dat, ina het tot stand komen van deze directe verbinding afgezien van de gehele ontwikkeling van het zuidwestelijke eilandengebiea na voltooiing van het Deltaplan de verkeersintensiteit van Engeland via Frankrijk en België naar de randstad Holland en omgekeerd in sterke mate. zal toenemen 4 Is de bewindsman voorts mede van oordeel, dat door deze. nieuwe ge zichtspunten opnieuw de noodzaak evidenö aanwezig is óm de mogelijk heid van een vaste verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderèn diepgaand te bestuderen, waar de toekomstige evo lutie vain het verkeer over de Wester- schelde dan bepaald niet met boten, van welke afmeting ook, zal kunnen worden opgevangen (Advertentie) hand van een kaart een overzicht van do mogelijkheden voor do gemeente Wissekerke bij de uitvoering van het drie-eilandenpian. Met name ten aan zien van recreatie- en kampeerterrei nen en do nieuwe haven zal do ge meente dan tevreden kunnen zijn. Rentestandaard Vervolgens hield prof. F. de Roos, hoogleraar aan de Vriie Universiteit te Amsterdam, een Inleiding over „Kapitaalvoorziening der publiek rechtelijke lichamen". Hij besprak de oorzaken, die ertoe leiden dat de ge meenten geen geld kunnen lenen voor langlopende financiering. Het rente- gamma vormt hierbij het grootste probleem. Van 1946 tot 1950 bedroeg de rentestand ongeveer 3 procent, doch door de ontwikkeling in het bui tenland en de internationale verhou dingen Is die thans gestegen tot 5 k 5 y2 procent. Na een uitvoerige bespreking van de bestedingsbeperking wierp prof. De Roos een blik in de toekomst. Hij meende niet pes simistisch te mogen zijn. De goud- en deviezenvoorraad is weer enigszins stijgende. Op de wereldmarkten zijn symtomen van prijsverlaging aanwezig. Be houdens onberekenbare factoren in de wereldeconomie, verwacht spreker binnen korte tijd een ont spanning op de geldmarkt en een daling van de rentestandaard. Op deze gedocumenteerde Inleiding volgde nog een levendige bespreking. Na de vergadering maakte het ge zelschap een rit door Noord-Beveland. Men bracht ook nog een bezoek aan de zogenaamde „dumtjes". De bezoe kers werden tenslotte officieel ont vangen door het gemeentebestuur van Wissekerke. Onttrekken weggedeelten aan openbaar verkeer Voor aanleg veerhaven te Breskens In verband niet de aanleg van de nieuwe veerhaven ten westen van Breskens met het daarbijbehorend veerplein en de aansluitende wegen zal de langs de duinen lopende weg, de zogemuimde „Boulevard" worden doorsneden; voorts zal de weg, ge naamd de „Nolletjesdijk" worden In gekort en zal de aansluiting van de provinciale weg nummer 21 aan de rijksweg 58 worden verlegd. Ged. Staten van Zeeland stellen daarom de Provinciale Staten voor om het gedeelte van de weg naar de Nieuwe Sluis, tussen de grenzen van het rijkseigendom en de nieuwe veer haven aan het openbaar verkeer te onttrekken, alsmede het gedeelte van de Nolletjcsdljk ten zuidoosten van de noordwestelijke grens van het rijks eigendom van de toegangsweg naar de nieuwe veerhaven, en het gedeelte van de weg ButtenlustSluis en wel de aansluiting van de rijksweg Bres kensOostburg in westelijke richting over een afstand van ongeveer 350 meter. De Boulevard en de Nolletjesdijk zijn in onderhoud bij het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens en de weg nummer 21 bij de provincie. De overblijvende delen van de Boule vard zullen door nieuw aan te leggen wegen ter weerszijden van het veer plein in verbinding worden gebracht met de Langeweg die onder de nieu we rijksweg naar de veerhaven zal worden doorgevoerd. De Nollet jesdijk zal worden aange sloten op een parallelweg, die zal lo pen naar het nieuwe aansluitingspunt van de provinciale weg nummer 21 op de rijksweg. Dit nieuwe aansluitings punt zal ongeveer 15 meter naar het noorden worden verlegd. Tijdens de uitvoering hiervan zullen de nodige tijdelijke maatregelen worden getrof fen óm het verkeer zoveel mogelijk ongestoord te kunnen laten rijden. f ft m Rustig denken Mijnhardt's uwtabletten Vandaar/ (dinsdag) zijn de heer J. Verhulst en mevrouw A. Verhulst- Lievense uit Westkapelle, 60 jaar getrouwd. De 85-jarige Verhulst is van beroep landbouwer en dijkwer ker; zijn vrouw is 8-J jaar oud. De diamanten bruid en bruidegom zijn nooit uit Zeeland, geweest. Alleen tij dens de evacuatie in de oorlog heb ben ze een tjjdje buiten Walcheren vertoefd. Beiden zijn goed gezond. Foto P.Z.C.) VAN in TOT <3.ifac AFSCHEID Voor dc Hongaren in het werk kamp „Oosterland" was vorige week het uur van afscheid gekomen! Ne derland was voor deze vluchtelingen alleen maar een „doorgangshuis", want hun eindbestemming is Cana da. Maar voor de Hongaren vertrok ken werd er een feestelijke afscheids avond gevierd, waarvóór bijzonder veel belangstelling was. Natuurlijk was „Oosterlands Fanfare" present en voor deze gelegenheid werden niet alleen Hollandse, maar ook Hongaar se melodieën gespeeld. Vanzelfspre kend ook de volksliederen van de bei de landen. AARDRIJKSKUNDE.:... Aardrijkskunde is een geliefd on derwerp bij hersengymnastiekwed- Stryden. Dat is niet zo verwonderlijk, want het is ongetwijfeld ook al sinds jaar en dag tot de vragenstellers doorgedrongen, dat gij en ik (en ivij allemaal, 'om een gevierd kroniek schrijver te citerenmét de geschie denis- ook de aardrijkskundelessen uit onze schooljaren snel en gemak kelijk vergeten. Deze hier zo lichtvaardig opge worpen stelling werd nog zondag avond bewezen in een radio-hersen- gytnnastiekioedstrijd, waarin twee gemeenten op Noord-Beveland ge noemd moesten worden. Véle namen werden genoemd, behalve dan Kort- gene en Wissekerke en ach. wij kun nen ons da/ voorstellen. Wij op onze beurt zouden dat bijvoorbeeld even min voor Ameland zo maar uit de mouw schudden. Nee, de aardrijkskundige onvolko menheden zijn soms velezelfs in uw en onze P.Z.C.waarin dezer .dagen een bericht over Sluisküse vrouwen, die een bezoek brachten aan het So ciaal Opvoedkundig Centrum in Bou- vigne. Onderwijzend werd daar tus sen haakjes jBelgïé' aan toegevoegd, maar o. arme kasteel Bouvigne ligt bij Breda 'Het lid van de redactie dat zich daar schuldig aan maakte is voorlo pig afwezig. De man is uitgezonden om z'n schoolgeld terug te gaan ha len. Een Hongaars meisje zong in voor treffelijk Nederlands enkele liedjes. „Vooral liet „Holland, mijn Holland" klonk ontroerend", zo schrijft onze correspondent, „en wekte bij menig een 'n traan op". Over en weer wer- den op deze avond geschenken aange boden en vele sprekers voerden het woord. Ook burgemeester S. W. A. I.aurense richtte dankwoorden tot de Hongaren en tot ,al diegenen' die het verblijf van de vluchtelingen ten onzent ver aangenaamd hebben". Een Hongaarse ingenieur bracht, -ia een tolk, een woord van oprech- e dank over voor het gastvrije ver- OVERDAAD. Eieren hebben de naam lekker en voedzaam te zjjn, maar zoals bij alles schaadt ook hier overdaad! Een kip van een bewoner van de Noordstraat in Retranchement was kennelijk ook van deze scha delijke overdaad doordrongen en het dier nam zodoende een voor zorgsmaatregel, De hen produ ceerde namelijk een ei van amper vier gram! En als men nu weet, dat een normaal ei gemakkelijk 60 gram haalt, dan heeft men een goed beeld van de „grootte" van het ei uit Ketranchenient OPBRENGST In Wissekerke wordt alles gedaam om de muzikanten van „Apollo" in nieuwe uniformen te steken. Zo werd voor het uniformfonds een verkoop van handwerken gehouden, terwijl ook het rad van avontuur lustig draaide. De opbrengst was frappant: f 3500! WONINGEN In Sint-Annaland staan weer heel wat nieuwe woningen „op stapel". Zo is de bouw van de zestien woning wetwoningen, die zullen verrijzen in het uitbreidingsplan „Achter de Bo- gerds". al gegund aan de firma Ge- leinse te Zevenbergen. En ook is de vergunning binnengekomen voor de bouw van twee kleine en één grote woning in de Tuinstraat, die gebouwd zullen worden door de firma Burgers en Zoon. De firma Muller-Franke uit Sint Maartensdijk heeft de basis ge legd voor een achttal woningen in de Tuinstraat. Al met al dus 27 wonin gen. Het ligt in de bedoeling eind augustus met de bouw van de wonin gen „Achter de Bogerds" te beginnen. Vergadering gewest Zeeland van P.C.W.G. in P.v.d.A. .Het gewest Zeeland van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. hield een vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes/ Alle districten, met uitzondering van het eiland Tho- len. waren vertegenwoordigd. De ver gadering, waarin namens het Ge west Zeeland van de P.v.d.A. aanwe zig was de 'heer A. J. Berenpaa te Middelburg, stond onder leiding van de voorzitter, het lid der Tweede Ka mer, drs. Th. J. Westerhout. Na een inleidend woord van de voor zitter bracht de afgevaardigde van de afdeling Middelburg verslag uit van de op 9 mei j.l. te Utrecht ge houden vergadering van de geweste lijke besturen. Hieruit bleek, dat het hoofdbestuur de afdelingen verzocht had huiskamer-bijeenkomsteji te be leggen, in welke het standpunt van deze afdelingen t.a.v. de voetbalpool zou kunnen worden bepaald om hier van aan het hoofdbestuur mededeling te doen. De secretaris, de heer S. Joustra te Vlissingen, deelde mee, dat de heren C. Klevwegt. J. H. Scheps en mr. N. Stufkens, leden van de Tweede Ka mer, alsmede mr. dr. A. A. van Rhrjn Staatssecretaris van Sociale Zaken en mr. G. E. van Walsum, burgemees ter van Rotterdam, zich bereid had den verklaard één of meer spreek beurten voor de P.C.W.G. iin dei# provincie, in het a.s. najaar, te ver vullen. Mede in verband met deze ver gaderingen had een uitvoerige be spreking plaats over de wintieractie. Besloten werd de volgende geweste lijke vergadering op 6 juli a.s. te hou den iin „De Gouden Poorte" te Mid delburg. Predikant te Bruinisse in huwelijk getreden. In Bruinisse zjjn maandag in het huwelijk getreden ds. H. van Dijk, de scheldende predikant van de Neder lands hervormde gemeente, en mej. Johanna van den Berg te Bruinisse. Na de voltrekking van het burger lijk huwelijk, door de ambtehaar van de burgerlijke stand, de heer A. Kik, een oom van de bruid, werd het hu welijk kerkelijk ingezegend door ds. D. Goudzwaart uit Kotterdam-IJssel- monde. In de hal van de kerk verwelkomde ds. Goudzwaart het bruidspaar, waar na hij de ionggehuwden de kerk bin nengeleidde. Na zang, schriftlezing en gebed werd de huwelijkstekst uitge sproken, De titel van deze tekst luid de: „Dient elkander door de liefde". Na de inzegening van het huwelijk werd staande gezongen, gezang 134 het derde vers. „De Here zegen uwe wegen". Namens de kerkeraad van de hervormde gemeente werd hierna een bijbel aangeboden. Van de gele genheid tot feliciteren werd in de hal van de kerk en tijdens de receptie een druk gebruik gemaakt. Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Bestrijdt tandbederf de gehele dag Grote tube slechts 70 ct Standaard tube 44 ct Familietube 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken Tijdens werkzaamheden door hartverlamming getroffen Maandagmiddag werd dc heer J. Paauwe, bedrijfsleider bij de N.V. Oestermaatschappij De Mculemees- ter en Co. in Yerseke, tijdens werk zaamheden In de oesterloods door een hartverlamming getroffen. Hij be reikte de leeftijd van bijna 89 jaar. De overledene, die sinds 1908 bij deze onderneming werkzaam was, droeg de eremaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. „Opa", zoals hij in het bedrijf werd ge noemd, was zowel bij de directie als bij het personeel een zeer geziene fi guur. Examen koordirigent De heer P. C. Ambachtsheer te Goes, mej. N. Anthonisse te Baarland en de heer Jac. Huissen te Baarland slaag den voor het examen koordirigent (e) van de Federatie van Ned. Zangers bonden. Ontslag Goese geneesheer directeur vernietigd Uitspraak van het ambtenarengerecht Den Bosch Het ambtenarengerecht 's Herto genbosch heeft gistermiddag uit spraak gedaan in de ontslagkwes- tie van dokter S., geneesheer-direc teur van het Gasthuis te Goes, en daarbij dit door het gemeentebe stuur verleende ontslag nietig ver klaard. Zoals bekend werd deze zaak begin deze maand behandeld tijdens een zit ting van het ambtenarengerecht te Middelburg. Als pleiter voor de ge meente trad op mr. Tigchelman uit Den Haag, terwijl voor dokter S. werd gepleit door mr. F. W. Adriaanse te Middelburg. De eis tot schadevergoe ding, die namens dokter S. was inge diend, is door het ambtenarengerecht niet ontvankelijk verklaard. De kos ten voor getuigen enz. in totaal 'n bedrag vam f 78.30 worden uit 's rijks kas vergoed. Instructieve expositie over Rembrandt in Goes Tol 1 juni in de Grote Kerk Onder de hoge gewelven van de wandelgangen ïn de Grote Kerk te Goes staan sinds zaterdag 24 borden, waarop het leven van Rembxandt in beeld is gebracht. Zij vormen tezamen een reizende expositie van reproduk- ties en gegevens over de levensloop, de werkwijze, de ontwikkeling en de invloed op leerlingen van deze groot ste Nederlandse schilder, welke tot 1 juni voor ieder te bezichtigen is. Alle directeuren en hoofden van scholen op de beide Bevelanden zijn aangeschreven om aan deze instruc tieve tentoonstelling, welke uitgaat van 't ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen, met hun leer lingen van de vierde klas lagere school af, een bezoek te brengen. „Wie was Rembrajndt?" staat er met grote letters op het eerste grijze bord, waarnaast dan de reproduktie van een van zijn zelfportretten ls aange bracht. Mét de overige 23 stands wordt de bezoeker ingeleid in het le- veui va.n onze. zeventiende eeuwse schilder, waarbij allerlei interessants is te lezen en te zien over zijn woon plaatsen, omgeving e.d. Verlucht met verschillende voorbeelden zijn tal van gegevens over ziin leerlingen en hun werk geëxposeerd, terwijl men verder tenslotte de ontwikkelingvan de schilder in de verschillende periodes vindt. Het andere deel van de tentoonstel ling is meer op de technische kamt ge richt. Men kan er zwart-witrepro- dukties van enkele van zijn grote werken, als „de Nachtwacht" zien, waarbij tal van details nader worden aangeduid. Voorts zijn er waardevol le mededelingen over röntgenonder zoek op de schilderijen en een wereld kaart welke aangeeft waarheen de meesterwerken van Rembrandt ver spreid zijn. Zaterdagmiddag is de ex positie opengesteld en men kan er tot juni aanstaande 5.30 uur terecht. WEMELDINGSE EXPERIMENTEN. De minister wijst erop, dat de on derzoekingen, die thans worden inge steld naar de mogelijkheid om de oes tercultuur geheel of gedeeltelijk te redden na afsluiting van de Oos- terschelde zijn gericht op een even tuele overplaatsing van deze cultuur naar het westelijk deel van de Gre- velingen. Deze mogelijkheid zal slechts dan een reële oplossing kun nen bieden, indien belangrijke wijzi gingen in de hydrografische toestand van dit gebied worden aangebracht. Om een zo juist mogelijke beschrij ving van de daartoe noodzakelijke wijzigingen te kunnen samenstellen en mede om te bewerkstelligen, dat deze werkzaamheden niet onnodig kostbaar worden, is thans In het la boratorium te Wemeldinge een voor bereidend onderzoek gaande naar de vele factoren, die onder de huidige omstandigheden de kwaliteit van het oesterperceel bepalen. Een eerste In zicht is reeds verkregen. Na deze voorafgaande analyse zal een expe rimentele fase van het onderzoek noodzakelijk zijn om proefondervinde lijk na te gaan. In hoeverre onder ge heel gewijzigde hydrografische en biologische omstandigheden op econo misch verantwoorde wijze oesters te kweken zyn. Daar de winning van oesterbroed als het meest kwetsbare punt in de cultuur kan worden be schouwd, is het onderzoek te Wemel dinge gericht op de mogelijkheden om oesterbroed onder kunstmatige om standigheden te winnen. Hierby wer den op laboratoriumschaal reeds eni ge positieve resultaten geboekt, maar net is nog te vroeg om te kunnen be oordelen, of deze nieuwe werkwijze op technische schaal met voldoende be drijfszekerheid zal kunnen worden toegepast. OMSCHOLING. De minister ls van mening, dat reeds thans voorbereidende maatrege len moeten worden getroffen voor de omscholing in de daarvoor in aan merking komende vissersdorpen, vooral voorzover het betreft vissers, die t.z.t. naar een andere taak van visserij wensen over te gaan. Het ia hem bekend, dat in Zeeland een stich ting tot stand is gekomen, waarin het provinciaal bestuur en „Zevlbel" zitting hebben, en dat deze stichting reeds een aanvraag tot oprichting van Verenigingsgebouw te Gapinge wordt 1 juni a.s. geopend Zaterdag 1 juni a.s. om drie uur zal het nieuwe verenigingsgebouw van Gapinge officieel worden ge opend door de l.eer A. Schout, lid van Ged. Staten. Hierbij zullen ondpr meer aanwezig zijn het gemeentebestuur en de vertegenwoordigers van de ver schillende verenigingen. Des avonds is er een gezellige bijeenkomst voor de bewoners. Aan dit verenigingsgebouw is een badinrichting verbonden, bestaande uit drie cellen. GESCHENKEN OVER EN WEER Hongaar Eric dankte voor genoten gastvrijheid Op hartelijke wijze heeft men maanda? in Bruinisse afscheid ge nomen van de Hongaarse vluchtelin gen, die in het kamp Stofpolder wa ren ondergebracht en thans naar Canada zullen emigreren. Begonnen werd met de vertoning van een prachtige film, waarna de Hongaren het Hongaarse en de aan wezige Nederlanders het Nederland se volkslied zongen. Een Hollands-Hongaars bruidspaar werd daarop door allen gefeliciteerd. Een der Hongaren, die men in Brui nisse onder de naam Eric kent, dankte in een roerende toespraak voor de gastvrije ontvangst in Ne derland. Hij richtte zich daarbij in 't bijzonder tot het actieve Rode-Kruis comité en de kampstaf. Hierna werd een minuut stilte in acht genomen voor de in het verzet gevallen Hon garen. Dr. P. Quaak. voorzitter van het Rode-Kruis comité en burge meester H. K. Michaëlis beantwoord den de toespraak van de Hongaarse voorman. De Hongaren overhandigden daarna een door hen zelf vervaardigd vaan del in de kleuren van hun land, waar op in het Hongaars en Nederlands het opschrift ./Hongaarse vluchtelin gen '57" was aangebracht. Al dege nen. die zich op enigerlei wijze voor de Hongaren hebben ingezet, name lijk de vaste kampwerkers, de socia le werksters en de leden van het co mité, dat de belangen van de Hon garen heeft behartigd, kregen pop pen aangeboden, waaraan de laatste week dag en nacht is gewerkt. Het bruidspaar van de dag kreeg een fraaie vaas als aandenken ten ge schenke. Vervolgens voerden opnieuw de heren Quaak en Michaëlis het woord, alsmede mr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de Emigratie, en de heer W. van den Ouden, secreta ris van het plaatselijke Rode Kruis. De Hongaren kregen een foto met de kampbevolking, en de leden van het comité er op aangeboden. De heren ontvingen een portefeuille, de dames een poederdoos en de kinde ren een schoolétuï, alle met inscrip tie. Nog lange tijd was men daarop gezellig bijeen. Wegen worden onttrokken aan openbaar verkeer Ged. Staten van Zeeland stellen aan Provinciale Staten voor om enkele weggedeelten in Zeeland aan het openbaar verkeer te onttrekken. Het betreft hier de weg over de verbin- dingsdam tussen de zeedijk van de Schengepolder en de zeedijk van de Calanapolder, en een gedeelte van de Vla'akse Zouteweg te Kruiningen, ter lengte van 175 meter, namelijk van 420 meter uit het begin van die weg tot het einde daarvan. Beide wegen hebben geen betekenis voor het open baar verkeer. een visserijschool in Vlissingen bij zijn ambtgenoot van onderwys, kunsten en wetenschappen heeft ingediend. Het vaststellen van de reële natio- naal-economische waarde van de schelpdierencultures vereist een diep gaand economisch onderzoek dat zich ook buiten de eigenlijke bedrijven dient uit te strekken en waarvoor veel meer gegevens nodig zijn dan de blote bedrijtsuitkomsten, vermeerderd met de taxatiewaarden van voorraden, vloot, opstallen en installaties. Een dergelijk onderzoek wordt thans in opdracht van het bedryf Ingesteld. De resultaten daarvan wil de minister afwachten ten einde onnodige duplicering te voorkomen. Eerst na ontvangst van het rapport is er aanleiding te overwegen, of het Instellen van een nader onderzoek ge wenst ls. Over de verbetering van de mossel zaadvoorziening voor de Zeeuwse vis sers zegt de minister dat dit niet los kan worden gezien van het risico, dat toeneemt naarmate meer mosselzaad van elders op de percelen In de Zeeuwse stromen wordt geïmporteerd. Niettemin is hij bereid daartoe op be scheiden wijze over te gaan In die ge vallen, waarin naar het oordeel van zijn deskundigen geen extra risico voor uitbreiding van besmetting is te verwachten. In dit verband kan hij nog mede delen, dat dit jaar zowel in de Wad denzee als in de Zeeuwse stromen op ruimere schaal proeven worden geno men om de zaadval op kunstmatige wyze te stimuleren, dit ter bevorde ring van een betere voorziening met zaad dan by totale afhankelijkheid van de natuurlijke zaadval mogelijk is. N.V.V. Zeeuws Zomerfeest Voor het Zeeuws Zomerfeest van het NW, dat, zoalsgem,eld, zater- terdag 6 juli a.s. op het gemeente lijk sportterrein te Goes wordt geor ganiseerd, is een aantrekkelijk 'en af wisselend programma samengesteld. De voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden, zal een toe spraak houden. Een keur van radio- en televisieartiesten zal er voor zor gen, dat de N.V.V.-ers en hun fami lie zich uitstekend zullen amuseren. Naast André Meurs, die de confé rence zal verzorgen, werken o.m. mee de Wama's, The Dutch Rolling stars, het Majoco-zangtrio en enkele andere artiesten op het gebied van acrobatiek en clownerie. De „Hajuto", de Ilan'delsbelangen- jubileum-tentoonstelling, welke van 13 tot en met 21 september a.s. in Goes zal worden gehouden, heeft thans door het grote aantal aanmel dingen een vaste vorm gekregen. Voor de aparte showhal met onge veer 1000 zitplaatsen, heeft de ten toonstellingscommissie als een van de vaamste attracties besijlentgwae de voornaamste attracties beslag we ten te leggen op Nederlands fraaiste en volmaaktste waterorgel „De Wa- tersymphonie." Deze zomer zal dit op het Rem brandplein te Amsterdam staan en daarna alleen nog maar in Goes, voordt men ermee op tournee gaat door West-Indië. Bovendien is de commissie in onderhandeling met balletgroepen, trapezewerkers, acro baten. goochelaars en bekende radio artiesten en -ensembles. Elke show, waarin de deelnemers hun artikelen op aantrekkelijke wijze naar voren kunnen brengen, zal met deze attracties worden opgeluisterd. Voor de demonstraties en shows wordt ook gedacht aan de mogelijk heid om de verschillende branches in groepsverband te laten deelnemen, bijv. slagers, bakkers, kappers, bloe misten, boekhandelaren e.d. De show programma's waaraan alleen zal kunnen worden deelgenomen door de standhoudhers van de Hajuto, zullen ongeveer een uur duren en driemaal per dag worden gegeven. (Advertent te/ VANDAAG Middclburg-Elec'ro: „Begeerte en plicht", (18 j.). 19 en 21.15 uur. Vlissingen-Alhambra: „De terug keer van Lemmy Caution", (14 j.), 19 en 21 uur: Luxor: „Met ruw geweld", (14 J.), 20 uur. Goes-Grand: „Je bent nooit te "jong", (aJ.), 20 uur. „De Prins V30 Oranje": To neelgezelschap Johan Kaart met „Potascn en Perlemoer met vakantie', voor Arbei- derkunstkring, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2