Een ontmoeting met De Zon op rolletjes Wetenschappelijke expeditie naar Nieuw-Guinea uitgesteld CONTACTCONFERENTIE A.R.-P. MET JONGE INTELLECTUELEN ZWITSALINE MAANDAG 20 MEI 1957 PROVINCIALE ZEE UWSB COURANT 0 BLIK ACHTER DE SCHERMEN IN ZEEUWSE BEDRIJVEN (V) Het is een weldaad met een enthousiast man te spreken. Zo iemand die zijn mo gelijkheden kent, kloeke plannen ontwerpt om zijn kansen tot 't uiterste te benutten en de levende wil bezit, die nodig is voor het uitvoeren van die plannen. Zulk een man ontmoetten wij dezer dagen in Goes. „Een wasbaas", zo noemde hij zich een enkele maal tijdens ons gesprek. Wel, deze was baas, als wij die genoeglijke kwalificatie voor éénmaal over mogen nemen, de heer P. J. Geysen, directeur van de wasserij „De Zon" in Goes, was het verre van eens met meningen die in verscheidene kringen als dogma's opgeld doen. Nonsens, noemde hg de bewering dat de men sen vroeger „meer hart" voor hun werk gehad zouden hebben. Wat hebben we onthouden van toen? Dat zijn de getrouwen, die 25 jaar of langer hun beste krachten inspanden voor een zaak. De velen, ook destijds, die het wel ge loofden, die er na luttele maanden weer „uit vlogen", die zgn we vergeten. Daarbij komt dat „ontslag" vroeger een gevaarlijke stok ach ter de deur was, die de mensen dwong althans een redelijke prestatie te leveren. Dat alles is zo enorm veranderd. Niettemin zijn er ook nu velen die vol toewijding hun arbeid verrichten Dat verdient zelfs hoger aangeslagen te wor den dan in het geïdealiseerde „vroeger". Dat was één mening van de heer Geysen. We no teerden er talrgke tgdens ons gesprek. Stuk voor stuk produkten van een verkwikkende visie. Een beetje bedroefd liet de man tegenovei ons een kunstig geperste doek, onderdeel van de kleding van een kloosterorde, zien Die doek was hem van het klooster toege zonden met het verzoek of de wasserij zt voortaan op de aangegeven wijze geperst wekelijks zou kunnen leveren. Het bedroef de was, omdat de heer Geysen op iets der gelijks niet kan ingaan. Slechts door mas- sawerk kan de wasserij tegen een aantrek kelijk tarief blijven werken. De heer Geysen die ons bekende ook zelf veel te houden van een linnenkast met een grote L, betreurde het, dat de individuele zorg voor het artikel zo moet lijden. Hg achtte hier een culturele devaluatie aan de gang. Op dit punt moet de Leider van een modern bedrijf kiezen. De heer Geysen koos voor de toekomst, voor mechanisatie en auto matisering. 't Gehele bedrijf, met ook enige ma chines die eigen vondsten zijn, getuigt daarvan. Van a tot z is de hele zaak nuchter uitgedok terd. Elke handgreep bijvoorbeeld van de meis jes die (de ijzers zijn allang vergeten) staan te persen, wordt uitgevoerd op een tevoren uitge probeerde en beschreven wjjze. Maar de be drijfsleiding heeft zich wel gerealiseerd, dat een moderne produktiegang gekoppeld dient te zijn aan modern personeelsbeheer. Een aantal maatregelen, aanstelling van een sociaal werk ster, vorming van het bedrijfskader, het hou den van cursussen, etc. zijn in dit verband ge nomen. Samenwerking was daarbij het leidend prin cipe. Samenwerking, daarvoor is de heer Gey sen ook de kampioen in de landelijke federatie van wasserijbedrijven, waarvan hg" dit jaar voorzitter is. Enkele jaren geleden werd in Goes het idee geboren voor het uitwisselen on der code van de bedrijfsresultaten om de vier maanden. Het denkbeeld is nu niet alleen in Nederland, maar ook in een aantal andere lan den verwezenlijkt en heeft reeds vele vruch ten afgeworpen. De heer Geysen is ook een van de promotors van de research die voor de wasserijbedrijven gezamenlijk geschiedt bjj het proefstation T.N.O. in Delft. Wanneer men enkele uren in dc wasseri, De Zon doorgebracht heeft, wat met de mensen gepraat heeft en gezien heeft hoe de vuile was de schone was wordt, dan is er eigenlijk maar één conclusie: „Hel loopt op rolletjes". Letterlyk ja: nadat elk stukje dat binnenkomt gemerkt is (met een strookje, dat een handig machientje van een rolletje stof afsnydt) begint het wassen steeds gelijksoortige groepen bijeen in ro terende trommels. Even later staat men by dc centrifuges, die een enorme rol over zich heb ben en die de was in enkele minuten bijna droog draaien. De flinke stukken glyden daar na door, alweer rollende, mangels. De res' wordt geperst. Aan Katerien Capello. dia we met haar gut tige ogen en rappe mond zagen staan opmaak vouwen (het vouwen-voor-de-linnenkast) hebben we gevraagd of figuurlijk nu ook alles zo op rolletjes loopt, of het prettig werken is, samen met zovele ande ren. Katerien, die al zeven „Zonnige" jaren achter de rug heeft zei, dat men het best met elkaar kan vinden, hoewel er natuurlijk wel eens wat was. „Op het ogenblik is het rustig", voegde ze eraan toe. Ze zei er lol in te hebben zo aan de was te werken, dat de klanten die te rug krijgen op de wijze zoals ze ze zelf zou wil len hebben. „Saai" vond ze het om heel lang achtereen hetzelfde werk te moeten doen, maar toen wg informeerden of ze meer voor de huis houding of voor landwerk voelde kwam het heel spontaan: „Alsjeblieft niet". Rinus Kunst, die als chef dagelijks met het wel en wee in de wasserij te maken heeft, ver telde ons, dat er zeker van een zekere sfeer sprake was. Hij herinnerde zich hoe men eens een zich minder gunstig gedragende werkne mer wegwerkte door deze en bloc te negeren. De afdelingen in het bedrijf vormen eenheid- jes op zichzelf waarin zieken niet vergeten worden en waarin moeilijkheden besproken kunnen worden. De Zon heeft ook een afdeling voor het rei nigen van kleding. Uiteraard gebeuren de meeste dingen ook daar machinaal. Er is daar echter één man aan het werk die zich gerust specialist mag noemen. Dat is de heer H. M. Wezepoel, die al 17 jaar in het bedrijf is. Hij is „vlekkenman" en heeft er de zorg voor, dat de kleding geheel vlekvrij De Zon weer verlaat. Dat is helemaal geen kleinigheid want hg wordt vaak voor heel moeilijke opgaven gesteld. Spijsvlekken, sporen van lippenstift, of de gevolgen van een omgevallen „bakje kof fie" zijn voor hem routinekarweitjes. Maar het komt nogal eens voor dat meer merkwaardige •lekken verwijderd moeten worden. Het vergt dan grote kennis om de juiste chemicaliën aan te wenden om de ontsie ringen te verwijderen. De preparaten waar mee de heer Wezepoel zijn vlekken aanvalt worden in de stof geklopt, dat voorkomt onnodige slijtage van wrijven. Hij beschouwt het als een sport om elke vlek die aan zijn zorgen toevertrouwd wordt volledig onder de knie te krijgen. En elk vlekvrij kleding stuk is voor hem een persoonlijke triomf. Wilt U zijn „cri de coeur" horen? „Ik wilde, dat de mensen niet zoveel eerst zelf zaten te prutsen, want dat maakt mijn gezwoeg altijd hopeloos veel moeilijker." NOG GEEN PLAATS VOOR VLIEGVELD nog worden bijeengebracht, waartoe binnenkort een grootscheepse actie in het Nederlandse bedrijfsleven zal worden georganiseerd. Ook de bijdra ge \an het Rijk is nog niet toegekend. Het is echter bekend, dat de nieuwe minister van zaken overzee de plan nen ten volle steunt. Een gunstige omstandigheid kan wellicht nog zijn, dat de vóór-expeditie van overste Ve- nema samenvalt met het bezoek van minister Helders aan Nieuw-Guinea. Zoals bekend vertrekt de bewinds man, eveneens op 23 mei, naar Hol- landia. Vóór-expeditie verkent terrein (Van een speciale verslaggever) De start van de wetenschappelijke expeditie, die op 1 januari 1958 naar Nieuw-Guinea zou vertrekken, zal vermoedelijk enkele maanden worden uitgesteld. Er is namelijk vertraging ontstaan bjj het uitvoeren van de ver kenningen in het Sterrengebergte, die tot doel hadden in de omgeving van de rivier de Sibiel een geschikte plaats voor de aanleg van een vliegveld op te sporen. In verband hiermede zal dezer dagen een vóór-expeditie naar Nieuw-Guinea vertrekken, bestaande uit de technische leider van de expe ditie, kapitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema, Ir. T. K. Huizinga, di recteur van de N.V. NACO (Ned. Ontwikkelingsbureau voor Luchthavens) te Den Haag, een bestuursambtenaar van het gouvernement en een deta chement politie. Deze expeditie zal de definitieve plaats moeten vaststellen voor de aanleg van het vliegveld en het basis kamp voor de grote expeditie. Zo spoedig mogelijk daarna zal met de aanleg van het vliegveld worden be gonnen, waarmee enkele maanden gemoeid zullen zijn. Het hangt dus van dit onderzoek af. hoe lang het vertrek van de expeditie zal moeten worden uitgesteld. De algemeen en wetenschappelijk leider van de expe ditie, dr. L. D. Brongersma, verwacht echter dat hn toch nog in de eerste helft van 1958 zal kunnen vertrekken. Overste Venema vertrekt donder dag 23 mei per vliegtuig naar Nieuw- Guinea. Na een bezoek aan Merauke zal hij doorreizen naar Tanah-Merah, dat de doorvoerbasis voor de expedi tie zal worden. Vandaar zullen hij en de andere leden van de expeditie per helikopter verkenningein uitvoeren en ook grondonderzoek verrichten in het gebied van de Sibiel. Daar bevindt zich, op ongeveer 1200 meter boven zee. het Sibiel-plateau, dat in eerste instantie geschikt lijkt voor de vesti ging van een basiskamp. VLIEGTUIGEN EN HELIKOPTERS De expeditie zal van Tanah-Merah naar de Sibiel worden vervoerd en ook verder worden bevoorraad door twee lichte vliegtuigen, namelijk Twin-pioniers, die door het gouverne ment in Engeland zijn besteld. Deze vliegtuigen hebben geen grote start en landingsbanen nodig. Een vliegveld met een lengte van 400 600 meter is daarom voldoende. Vanuit het basiskamp zullen de le den van de expeditie in drie verken ningsgroepen, vergezeld van politie mannen. mariniers en dragers, verder het bergland Dinnendringen. Zij zullen door helikopters worden bevoorraad. Twee Bell-helikopters zijn gecharterd van de Bahama Helikopter Maat schappij De beide toestellen zijn in Port Mo'resbij in Australische Nieuw- Guinea gestationeerd en zijn ook reed-, beschikbaar voor de vóór-expedit.i" van overste Venema. Nader vernamen wy nog, dat de beno digde gelden voor de expeditie, be groot op circa 850.000 gulden, nog niet bijeen zijn. Van particulieren en bedrijven werden reeds giften ontvan gen, variërend van 1 tot 40.000 gul den. Een groot bedrag moet echter P. C. Hooft-prijs 1956 voor schrijfster Anna Blaman. Op advies van de jury voor de Staatsprijs Letterkunde (P.C. Hooft- prjjs) 1956 heeft de minister van On derwijs Kunsten en Wetenschappen besloten deze te verlenen aan de letterkundige Anna Blaman voor haar gehele oeuvre. De jury vestigt er in haar rapport de aandacht op, dat Anna Blaman haar talent in dienst heeft gesteld van .het motief van de eenzaamheid van de mens, gelegen in zijn hedendaags schijnbestaan, dat niet is geworteld in een morele, ideële of religieuze grond. Volgens de lury is het werk van An na Blaman In zijn geheel en zeer bij zander in de bundel verhalen van Ram Horna een hartstochtelijke po ging om een uitkomst te vinden in 'n loutering, die inderdaad een verwor venheid zal zijn. De uitreiking van de prjjs zal ge schieden in het Muiderslot op 29 mei „Het uitgangspunt en de stimulans voor onze politieke activiteit zjjn ge legen in onze beginselen. Wy moeten waken voor de verstarring van de projectie van die beginselen". Aldus besloot de voorzitter van de anti-revolutionaire partij, dr. W. P. Berghuis, de contactconferentie die het centraal comité van anti-revolu tionaire kiesverenigingen zaterdag te Utrecht belegde met een aantal jon ge afgestudeerde academici. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman leidde de discussie in door te spreken over het onderwerp „Wat te doen met de a.r. partij"? De Amsterdam se hoogleraar betoogde, dat voor hem het antwoord op deze vraag duidelijk is. De a.-r. partij moet blijven bestaan om dezelfde redenen al3 wdarom zg is opgericht. Deze redenen zijn aldus spreker, dat het evangelie universele betekenis heeft en dus ook de bood schap heeft voor de politiek van van daag. De christelijke politieke partij noemde hij een belangrgke schakel in de strijd tegen de ontkerstenihg van het openbare leven. Prof. De Gaay Fortman wees er voorts op, dat het optreden van de a.-r. partij naar buiten aan hoge eisen moet voldoen. Het mag, aldus spre ker, geen belemmering zijn voor an deren om Christus te vinden. In het slot van zijn betoog besprak prof. De Gaay Fortman een aantal andere praktische aangelegenheden, waar aan de a.-r. party, volgens hem, aan dacht moet schenken. Daartoe beho ren de publiciteitsmogelijkheden in de pers, radio en televisie. De minister van economische er mening afkomstig van een duik- i 1<eni P10.f. Zijlstra, sprak de „Boei" op de Noordzee was niet afkomstig van duikboot. boot, is naar wij van de Koninklijke Marine te Den Helder vernemen bij onderzoek iniet anders gebleken te zijn dan een z.g. Engelse oefensmook- flair met een afmeting van 50 cm. Deze apparaten geven vuur ein rook en worden uitgeworpen door vliegtui gen voor plaatsbepaling op zee. De bij de Kon. Mij. „De Schelde" NV. gebouwde onderzeebootjager „Utrecht" die juist op proefvaart was en een onderzoek heeft ingesteld is in de haven van Den Helder terugge keerd. conferentie toe met eenkort woord. Dr. Mansholt wil meer weten over eigenaarslasten. „Hoewel de sterk gestegen eige naarslasten in de landbouw een uit stel van de herziening der uitgangs punten van de kostprijsberekeningen op dit punt niet gedoogden, kon Slechts tot een voorlopige herziening worden overgegaan daar een defini tief standpunt eerst kan worden be paald, nadat meer gegevens omtrent deze eigenaarslasten beschikbaar zUn". Dit schrijft minister Mansholt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting. De minister heeft aan het Land bouw Economisch Instituut het ver zoek gericht tot het instellen van een breder onderzoek, dat zich ook zal dienen uit te strekken tot die gebie den, waarvan in het huidige rapport over de eigenaarslasten geen bereke ningen konden worden opeenomen wegens het geringe aantal in ad nistratie zijnde bedrij/en, doch voor gebieden wel kostprijsberekeningen welke worden opgesteld. Voorts heeft hij 't Landbouwschap, de Federatie van Grondeigenaren en dc Bond van Landpachters en Hvpotheekboeren verzocht hem van advies te willen dienen over de in dit verband door te voeren wijziging van de pachtnormen. Kardinaal Wyszinski ontving rode hoed. Paus Pius de twaalfde heeft zater dag aan kardinaal Wyszynski, de pri maat van Polen, de rode kardinaals hoed overhandigd. De kardinaal leg de de gebruikelijke eed af dat hij be reid is, zonodig voor het rooms-ka- tholieke geloof te sterven. De plechtigheid had een besloten karakter. Slechts de leidende prela ten van het pauselijke hof en een dertigtal Poolse geestelijken waren aanwezig. Kardinaal Wyszynski is al in 1953 tot kardinaal verheven, maar de ro de hoed kon hem niet eerder worden overhandigd omdat hij Polen niet kon verlaten. In september 1953 werd hij gevangen gezet en pas in oktober van het vorige jaar herkreeg hg zijn vrijheid. In 1951 was de primaat voor het laatst in Rome geweest. Amsterdams burgemeester zaterdag geopereerd. Zaterdagavond Is de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, ge opereerd door prof. dr. J. Boerema. Hij was in de Boerhaave-kllniek Amsterdam opgenomen wegens een acute maagaandoening. De behandelende geneesheren C. H. Delprat en P. G. Hoorweg, acht ten zaterdagmiddag j.l. in overleg met de hoogleraren prof. dr. J. G. H. Borst en prof. dr. J. Boerema een operatie gewenst. Naar dr. C. H. Delprat zondagmid dag omstreeks 6 uur meedeelde, is de toestand van burgemeester Van Hall zóndag „zeer tevredenstellend" ge weest. (Advertentie) Dit was uw auto - in de twintiger jaren Pech als op de foto waj heus een uitzondering en zo'n beste .Amerikaan* kostte niet veel meer dan een rooie rug. Kom daar nu eens om. Troost u, steek - net als toen - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, rp«" ja, een kwartje is niet meer wat bet geweest is. Wèl North State, die bleef in kwaliteit en prijs nog steeds uw allerbeste koop. de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers! Maoof*ctw*4 fee the Successor! to Brown ft Williunsoo Tobacco Corporation. Louisville. Kr. USA Rook nit! in boi en bet, ulfi gttn North Stale Meningsverschil over regeling drogistenfunctie. De voorzitter van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer voor het wetsontwerp op de ge neesmiddelenvoorziening heeft de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid In een brief nader ingelicht omtrent de motieven, die haar hebben geleid thans nog geen eindverslag be treffende het wetsontwerp uit te brengen. In het kader van de nieuwe wette lijke regeling der geneesmiddelen voorziening is het inderdaad de func tie van het droglstenbedrijf in die voorziening, welke de commissie en de Kamer nog steeds voor moeilijkhe den plaatst. Men acht het opnemen van de drogistenfunctie in het wetsontwerp geneesmiddelenvoorziening noodzake lijk, doch de minister van sociale za ken heeft bij de voorbereidende be handeling van het wetsontwerp met betrekking tot dit vraagstuk reeds getoond, dat hij ten aanzien van de drogistenbranche en haar aandeel in de geneesmiddelenvoorziening iedere bemoeiing zijnerzijds in het ressort der volksgezondheid afwijst. Het doet de commissie leed. dat I enige vertraging In de afdoening van dit wetsontwerp van deze situatie het gevolg zal moeten zijn. Een minderheid in de commissie deelt daarentegen volledig het stand punt van de minister. Groothertogelijke tweeling in Luxemburg gedoopt Op het kasteel te Betzdorf heeft 7.aterdag de bisschop van Luxemburg, mgr. Lommei, de tweeling gedoopt, die de7-er dagen in het gezin van de Luxemburgse erf groot hertog Jan en prinses Josephine Charlotte is gebo ren. De eerste geborene van de tweeling, het prinsje, ontving de namen Jan Fe lix Maria Willem. Het prinsesje werd Margaretha Antonia Maria Fellcitas gedoopt. Prins Felix van Luxemburg, de va der van prins Jan, on prinses Marga retha van Zweden, de echtgenote van prins Axel van Denemarken, waren peter en meter. DIRECTEUR GEYSEN verkwikkende visje- H. M. WEZEPOEL ....hekel aan prutsers. KATERIEN CAPELLO uialsjeblieft niet" RINUS KUNST sfeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7