PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT m Israël zal een vaartuig door het Suezkanaal zenden Kring Zeeland van het Rode Kruis ontving „Campagnebord 1956" JONGEN BEVRIJD UIT EEN ZEVEN METER DIEPE PUT ZEVENTIENJARIG MEISJE IN BERGEN OP ZOOM VERMOORD DE BUI VERWACHT... 200e jaargang - no. 118 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunot: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS 15 cent per mm. Mirüm. p. advertentie Ine. mededelingen driemaal tarief. bureau v. d. blad" 25 ce Giro no. 359239 P.Z.C.. Ml' nt meer. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60. tel. 2255 4 lijnen <b.g.g. 3546 of JS04; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorstatr. M, tel 1475 (b.g.g. 2228); Ooetburg, Nleuwetraat 43. tel. 20; Terneuzen. BrouwerIJstr. 2; Z.erl ONDANKS EGYPTISCHE DREIGEMENTEN Premier Nehroe van India: Ieder heeft recht op doorvaart Israël zal zijn plan om een schip door het Suezkanaal te zenden niet laten beïnvloeden door Egyptische verklaringen, die een onrechtmati ge daad op het oog hebben, aldus heeft het hoofd van de Israëlische voorlichtingsdienst bij de Verenigde Naties, dr. Yapou, zaterdag ver klaard. Hij ontkende dat Egypte het recht tot zelfverdediging mag uitoefe nen tegen een dergelijk schip. Dit recht van Egypte werd vrijdag in Cairo naar voren gebracht door kolonel Abdel Kader Hatem van het Egyptische ministerie van voorlichting. Van Israëlische zijde werd voorts meegedeeld, dat Israëls vaste vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Abba Eban, niet voornemens was te verzoeken om als belanghebbende partij te mogen deelnemen aan het debat dat vandaag in de Veiligheidsraad over de Suezkwestie zal worden gehouden. Israël zou er de voorkeur aan geven een afwachtende houding aan te nemen. zullen toestaan tussen Egypte en de gebruikers van het Suezkanaal ter verzekering van de noodzake lijke samenwerking bij de func tionering van de internationale waterweg. Premier Nehroe van India heeft zondag in Colombo verklaard, dat naar zijn persoonlijke mening elk land het recht moet hebben van het Suezkanaal gebruik te maken. Nehroe zei op een persconferen tie niet in te zien, waarom iemand de economische toepassing van de Eisenhowerleer voor het Midden- Oosten niet zou toejuichen. Militai re hulp was naar zijn mening van geen nut en bedierf soms de econo mische kant van de zaak. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Parijs is zaterdag vernomen dat de Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau, vandaag op de eerste zitting van de Veiligheidsraad een ontwerpresolutie zal indienen waar in gevraagd wordt om het aanknopen van onderhandelingen tussen Egypte en de gebruikers van het Suezkanaal teneinde de status van het kanaal vast te leggen. Deze onderhandelin gen zouden in tegenstelling tot het Egyptische memorandum over de ex ploitatie van het kanaal, dat een een zijdig document is aan de status van net kanaal een contractueel ka rakter geven. In welingelichte Amerikaanse kringen in Washington is men van mening, dat de Amerikaanse rege ring bereid is, het Franse stand punt in de Veiligheidsraad te steu nen, mits de Franse eisen de her vatting van de onderhandelingen A done Zoli vormde Italiaans kabinet De gematigd-progessieve Christen- Democratische senator Adone Zoli heeft zondag de samenstelling be kendgemaakt van een homogene christen-democratische Italiaanse minderheidsregering. De voornaam ste taak van de nieuwe regering, die 32 zetels te kort komt voor een meer derheid in de Tweede Kamer van het parlement, is handhaving van de poli tieke stabiliteit in Italië tot de alge mene verkiezingen, die over elf maan den gehouden moeten worden. Zoli heeft medegedeeld, dat hij voor het einde van de maand om het ver trouwen van de beide kamers van het parlement zal vragen. De nieuwe re gering is de zeventiende siinds het einde van de oorlog. De vorige rege ring, die van Segni, is tien dagen ge leden afgetreden. Vice-premier en minister van bui tenlandse zaken wordt Giuseppe Pel- la. Jhr. O. M. Verspyck (rechts), direc teur van het Nederlandse Rode Kruis,overhandigt aan kringcommis saris mr. J. A. IJeijse het „Campagnebord 1956". (Foto P.Z.C.) Volgens een te Parijs uitgegeven verklaring van de „oude" Suczka- naalmaatschappij beschouwt deze zich nog steeds als het enige lichaam, dat gerechtigd is de tolgelden te in nen. Het m.s. „Oranje" is dezer dagen het Suez-kanaal gepasseerd, als het grootste passagierschip sedert deze route weer wordt gevaren. De gezagvoerder van het vlagge- schip der mij. „Nederland", kapitein H. Zeilmaker, heeft zijn directie over deze kanaaltocht getelegrafeerd dat hij bij aankomst in Port Said werd verwelkomd door de buitengewone en ambassadeur mr. W. en door mr. IJou- ■MH het (Egyptische) kanaalbeheer en dat hij enthousiast werd begroet door vele handelslieden. Het opstomen en meren gaf geen moeilijkheden. Cairo bood buiten de Arabierenwijk een nagenoeg onbe schadigde aanblik. Alles kooplie den, goochelaars, proviandering etc. was als altijd. Fransen en Duitsers op persoonsbewijs in ons land De Nederlandse regering heeft besloten tot nader order de regeling te handhaven dat Fransen op ver toon van hun geldige „carte d'identité nationale", of een ten hoogste vijf jaar verlopen paspoort, en Duitsers op een geldige „Personalausweis" voor korte bezoeken aan ons land worden toegelaten. CONSTERNATIE TE MANORVILLE Jasje behoedde hem voor verstikking. De zevenjarige Benjamin Hooper, die vrijdagavond na een etmaal uit een zeven meter diepe droge put te Manorville (V.S.) werd bevrijd, maakt het goed, aldus de laatste be richten uit het zieken .uis waar hg is opgenomen. De jongen was, met de voeten naar beneden in de put geval len die zijn vader, een vrachtauto- chauffeur, zojuist voor de watervoor ziening van zijn huis gegraven had. De vader nad eerst geprobeerd met behulp van een touw zijn zoontje uit de nauwe schacht te halen, maar de jongen kon zich niet vastgrijpen. Hij was met de voeten in water te rechtgekomen. Zijn jasje was bij de val over zijn hoofd geschoven, het geen hem voor verstikking door het later op hem neervallende zand be hoed heeft. Met behulp van een slang j reddmgs tot vlak werd tijdens het reddingswerk zuur st Jf toegevoerd tot vlak bij Benja- Vlak naast de put. waarin de jon gen gevajngen zat, groef men een an dere schacht van dezelfde diepte. Van Het vreugdevolle moment, dat Ben jamin boven de aarde komt, terwijl ook een beeld van de situatie in het reddingsgat gegeven wordt. onder uit deze schacht wilde men een horizontale tunnel naar Benjamin toe graven. Deze pogingen werden echter telkems weer door Instorting teniet gedaan totdat men van het nabijgele gen atoomlaboratorium te Brookha- ven de beschikking kreeg over buis vormige schilden voor bescher ming tegen straling waarmee men H Dit is vlaggetjesdag ten voe- H ten uit: versierde treilers in de M IJmuidense haven. Een beeld dat men maar eens per jaar te zien krijgt vóór de jacht, op de |e Hollandse nieuwe! llllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll Wijziging huurwet niet voor 1 augustus De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft medegedeeld, dat de re gering van oordeel Is, dat de tot standkoming van de wetsontwerpen wijziging van de huurwet, regeling ter bevordering van de reservering van gelden voor verbetering van wo ningen (wet grootboek woningverbe tering) en fiscale voorzieningen in verband met de reservering van gel den voor verbetering van woningen niet vóór 1 augustus 1957 zal zijn te verwezenlijken. Het eindverslag van de wetsont werpen zal namelijk niet voor vrij dag 24 mei gedrukt en rondgedeeld kunnen zijn, terwijl voorts enige mi nisters tengevolge van een voor woensdag 29 mei vastgestelde en be zwaarlijk uit tfe stellen Beneluxcon- ferentie, die dag de vergadering der Kamer niet kunnen bijwonen en er op donderdag 30 mei (Hemelvaarts dag) niet wordt vergaderd. De be handeling van de wetsontwerpen in de Tweede Kamer zal nu op dinsdag 4 juni 's middags te 13.00 uur aanvan gen. De Tweede Kamervergadering van dinsdag 21 mei gaat echter nor maal door. tenslotte een veilige horizontale door gang va<n de bodem van de ene put naar de andere wist klaar te krijgen. De kleine Benjamin was verstijfd van kou toen hij boven gebracht werd en zijn kaken zaten klem. Later in het ziekenhuis kom hij zich echter weer bewegen en pra ten. Honderden mensen hebben het red dingswerk in grote spanning gevolgd. De vader werkte koortsachtig met de te hulp gekomen brandweerlieden mee totdat hij in onmacht viel. De moeder van Benjamin, die als telefoniste aan het werk was, vernam van het ongeluk van haar zoon door dat zy een bericht aan het hoofdbu reau van politie opving. DADER DOOR POLITIE GEGREPEN Tragische daad van een f."r,Bhr,.CJToi?" fïï'ïï j café aan de Korenbeursstraat kun- afgewezen minnaar. SUEtSaJ? ."£5J5? JS Zaterdagavond is op het terrein ZEEZE,*?? - „Kijk in de Pot te Bergen op Zoom is geweest. Een speurhond Zoom een zeventienjarig meisje M. ®JeeV des avonds het wapen waarmee de daad is gepleegd nog opgespoord. K. door de 23-jarige P. van der B. Ma rietje K. woonde met haar moe- vermoord. De dader werd in de t,*>r en twPf" broers bij haar groot- i„„„ ouders op Huize Weltevreden aan de loop van de avond door de politie Wonwseweg te Bergen op Zoom. aangehouden en Is In het politiebu-1 t reau opgesloten. Hij zal dezer da gen aan de officier van justitie te Breda worden voorgeleid. Naar uit het onderzoek is geble ken, heeft v. d, B. het meisje, met wie hij reeds ruim een jaar Verkerini had, van het leven beroofd omdat zi, de verkering op uitdrukkelijk verlan gen van haar familie wilde beëindi gen. Reeds eerder had zij het voorne men om de verkering te verbreken kenbaar gemaakt. Toen Van der B. haar zaterdag middag aan het station te Bergen op Zoom afhaalde, toen zij van haar werk te Breda huiswaarts keerde, was hij gewapend met een beitel, welke hij speciaal had ge slepen en aangepunt. Eerst heeft hij met het meisje een bezoek aan zijn zuster gebracht en daarna is hij met haar gaan wandelen. Bij de kogelvangers op „Kijk in de Pot" hebben zij blijkbaar weer woorden gekregen over het ver breken van de verkering, waarna Van der B. zijn wapen greep en haar enkele steken in de hals toe bracht. Daarbij heeft hij de hals slagader doorstoken. waardoor het meisje spoedig overleed. De dader is daarop naar zijn kost huis gegaan, waar hij zijn kostbaas meedeelde zijn meisje te hebben ver moord. Na de bloedsporen van zijn handen te hebben gewassen, is hij er vandoor gegaan. In de loop van de avond bezocht hij verscheidene café's. De politie, die inmiddels door de kostbaas van de mededeling van Van ZATERDAG IN GOES Vier onderscheidingen aan Zeeuwen uitgereikt Tgdens de kringvergadering van het Zeeuwse Rode Kruis, die zaterdag in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, is het Kruis van Ver dienste uitgereikt aan mevrouw E. C. N. van Heel-van Dissel, gewestelijk ondercommandante van de R.K.K. Zeeland, en aan de heer A. J. van Heel, kringbestuurslid en voorzitter van de afdeling Zuid-Beveland-West, belden te Goes. De medaille van verdienste in zilver werd vervolgens uitgereikt aan de heren A. D. Constandse, kringsecretaris van het Zeeuwse Rode Kruis, en A. Labruyère, de secretaris van de afdeling Sint-Philipsland. Deze vergadering stond onder I het streefbedrag, namelijk 78 pro voorzitterschap van mr. J. A. cent, van alle provincies heeft be- j haald. Aan de secretaris van de af deling Sint-Philipsland. de heer A. Labruyère, overhandigde mr. Heyse het afdelingscampagnebord 1956. De ze afdeling behaalde namelijk reeds voor de derde achtereenvolgende maal de beste prestatie met betrekking tot het streefbedragpercentage, niet al leen in Zeeland, maar ook in geheel Nederland. De landelijke zijden ere- wimpe] werd reeds eerder in de afde ling tijdens een ledenvergadering uit gereikt. Zoals bekend, zamelde deze afde ling in 1956 het prachtige bedrag van f2303 in, ofwel 434% procent van het -"•.reefbedrag, terwijl de kring Zee- Heyse te Middelburg, kringcom- missaris. Behalve de afgevaar digden van de Zeeuwse afdeling waren voorts aanwezig jhr. G. >L Verspyck, de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, J. D. de Visser Smits, inspecteur voor de fondsenwerving, D. van Kleef, hoofd van het Jeugd Rode Kruis, allen uit Den Haag en als gast mr. L. C. Wolff, inspecteur van het lager onderwijs te Goes. Uit naam van het hoofdbestuur overhandigde de heer Verspyck aan de kringcommissaris het Campagne bord 1$56, daar de kring Zeeland ij dat jaa* net hoogsté pereentégë land voor de vierde maal het provin ciaal campagnebord verwierf (name lijk in 1951, 1954, 1955 en 1956). Vervolgens ging de heer Heyse over dienste in zilver, respectievelijk aan het echtpaar Van Heel en de heren Constandse en Labruyère. In een kernachtige speech releveerde de kringcommissaris de grote verdien sten van dit viertal, waarvoor het hoofdbestuur dan ook besloten heeft om hen ter gelegenheid van het 90- jarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis te onderscheiden. Tot slot speldde mr. Heyse de versierselen bij deze onderscheidingen op en wenste de dame en heren van harte geluk. De kringsecretaris, de heer Con standse, deelde vervolgens mee. dat de ledenwerfactie in de afgelopen winter een dusdanig succes is ge weest, dat Zeeland met een winst van ongeveer 5000 leden is gegroeid tot ruim 21.000 leden. Het kringbestuur heeft dan ook alle hoop, dat dit aan tal In 1957 nog met 1000 zal worden vermeerderd. Hjj wees in dit verband nog op de succesvolle tournee van het toneelgezelschap „De Rode Krulsspe- lers" uit Middelburg, dat tijdens een 27-ta, opvoeringen in de gehele pro vincie aan de winst van nieuwe leden heeft bijgedragen. (Vervolg op pag, 7). Feestï'ij';e viering van vlaggetjesdag. Ondanks een druilerige regen beb- ben IJmuldcn. Schevenlngen en Ylaar dingen zaterdag op feestelijke wijze vlaggetjesdag gevierd met optochten en vlootshow*. Het hoogtepunt van het feest in IJmuiden. <lat werd bijgewoond door minister Mansholt. was ongetwijfeld de bruiloft van zijne majesteit ko ning haring, die enige jaren geleden in IJmuiden een Katwijkse schone tot zijn levensgezellin koos. Verder was er een optocht met muziekkorp sen, vendelzwaaiers. boerendansers en allegorische wagens. In Scheveningen begonnen de festi viteiten met de komst van Neptunus, die ter hoogte van het Kurhaus aan de boulevard voet aan strand zette. De oude zeegod, die was vergezeld van enige najaden, nam hierna plaats op een praalwagen, waarmee een rij toer werd gemaakt. Achter Neptu nus reed een wagen, waarop kleine Scheveningertjes Ijverig haringen za ten te kaken. Een reeks jeugd- en gymnastiekverenigingen besloot de stoet. In Vlaardingen werden schipper Arie Visser en zijn stuurman W. Goedknegt met een open landauer van huis gehaald en, voorafgegaan door 'n muziekkorps, raar hun schip aan de Koningin Wilhelminahaven gebracht, waar zij door het Comité Vlaggetjesdag werden begroet. Na een toespraak van de burgemeester, mr. J. Heusdens. was er een water skidemonstratie op de Maas. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: weer max. t. Oslo regen 17 Kopenhagen geheel bew. 18 Aberdeen regenbul 9 Londen Hcht bew. 16 Amsterdam zwaar bew. 15 Luxemburg zwaar bew. J' Parijs on bew. 17 Bordeaux licht bew. 18 Grenoble regenbul 14 Nice licht bew. 22 Frankfort tegen 16 München regen 19 Zür:ch tegen 12 Genéve regenbui 13 Locarno 'Cgen 9 Wenen half bew. 26 Innsbruck regenbui 23 Rome onbew. S3 Ajacclo zwaar bew. 19 Mailorca nU WISSELENDE BEWOLKING Opklaringen, maar hoofdzakelijk in het binnenland, ook nog enkele ver spreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en west. In de oostelijke provincies iets hogere middagtemperaturen, elders weinig verandering in temperatuur. ZON' EN MAAN 21 mei Zon op 4.40 onder 20,38 Maan op 1.08 onder 11.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1