Egypte blijft Israëlische schepen weren uit het Suezkanaal Zielzorg en psychotherapie hebben vele raakvlakken GEVAARLIJKE KRUISPUNTEN O) de Tigris KLANKBORD VESTIGINGSEISEN VOOR DE LANDBOUWBEDRIJVEN .FENDEL" THANS GEBORGEN V ZATERDAG 18 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t „RECHT OP ZELFVERDEDIGING VOOR VEILIG VERKEER Het Wereldgebeuren Frankrijk zal in Veiligheidsraad pleiten voor nieuwe besprekingen Egypte heeft laten weten dat het Israëlische schepen de doorvaart door het Suezkanaal zal blijven weigeren op basis van „Egypte's on betwistbaar recht op zelfverdediging". Deze verklaring werd uitgesproken door de Egyptische directeur- generaal van voorlichting, Abdel Kader Hatem, die commentaar lever de op de gemelde Israëlische plannen om een proefschip door het kanaal te zenden. „Israël is slechts een marionet in handen van het imperialisme, die doet wat hem gezegd wordt", aldus Hatems commentaar. Hatem zeide in een verklaring, dat „Egypte's onbetwistbaar recht op zelfverdediging is vastgelegd in artikel 10 van de conventie van 1888, dat zegt dat Egypte 't recht heeft zijn grondgebied te verdedi gen en zijn veiligheid te waarbor gen". „Egypte zal derhalve de maatre gelen treffen die het nodig acht voor de veiligheid van het kanaal, dat een integraal deel uitmaakt van zijn grondgebied". Geen macht ter wereld, aldus Ha tem, zal Egypte beletten, van zijn recht gebruik te maken. Over Frankrijks beroep op de Vei ligheidsraad zei Hatem, dat Frankrijk het laatste land is dat recht van spre ken heeft in de Kanaa'kwestie. Frank rijk wilde het kanaal gebruiken in zijn binnenlandse partijstrijd. De voornaamste aanleiding van het be roep op de Veiligheidsraad was Frankrijks internationaal bankroet en de toestand van zijn wankelende regering. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft op een persconferentie te Parijs verklaard, dat het doel van Frankrijk bij zijn beroep op de Veiligheidsraad in de Suezkwestie niet is, een ver oordeling van Egypte te verkrijgen, maar het bewerkstelligen van nieu we onderhandelingen tussen Egypte en de gebruikers van het kanaal. Deze onderhandelingen zouden moeten gaan over een definitieve sta tus voor het kanaal, in overeenstem ming met de zes beginselen waarover „Zwarte ruiter" in Rotterdam gepakt (Slot van pag. 1) Uit het verhoor bleek, dat G. met de genaturaliseerde Pool in de gevan genis kennis had gemaakt. De „zwarte ruiter" verbleef waar schijnlijk de gehele tijd dat er naar hem gezocht werd in Utrecht, op een adres in het noorden van de staa. Hij leefde daar samen met een vrouw. Dit was de Utrechtse politie eerst sedert enige dagen bekend, toen G. bij een voetbalwedstrijd werd gesig naleerd. Op het horen van dit be richt heeft de commissaris van re cherche te Utrecht, de heer Roosma len, zich persoonlijk met het onder zoek belast. Op grond van verscheide ne inlichtingen vond de recherche 'n spoor dat naar Utrecht-Noord leidde, maar een adres kon men niet te we ten komen, totdat de „zwarte ruiter" gisteravond in de vooravond een zeer hooglopende ruzie kreeg met de andere bewoners van het adres waar hij vertoefde. Vogel gevlogen De recherche kreeg nu van tipge vers het juiste adres: de Zvveder-Van Zuylenweg, en besloot vrijdagmorgen in te grijpen. Toen echter tegen negen uur vijf agenten, een inspecteur en de commissaris voor het bewuste huis op de stoep stonden, bleek de vogel gevlogen. Met veel geluk, en weer dank zij tipgevers, kwam men te weten waar de gezochte heen was gevlucht, met straat, naam en huis nummer te Rotterdam. Tijdens zijn verblijf in Utrecht heeft de „zwarte ruiter" zijn haar rood laten verven en is hjj een bril gaan dragen. SERVICE. Een kruidenier in de Ame rikaanse stad Paris zag een dame binnenkomen, die hem vroeg of ze eventjes op mocht bellen. Dat mocht. De kruidenier was echter enigszins verbaasd, toen hij hoorde, dat ae da me een van zijn concurrenten opbel de en hem een lange bestelling op gaf. Zij dankte na het gesprek de vriendelijke kruidenier en zei: „Mis schien kom ik morgen weer". FLINKE FILM. In de Amerikaanse stad Dallas (Texas) publiceerde een bioscoopondernemer de volgende ad vertentie voor een detectivefilm, die hij wilde draaien: „Een film, die U van uw stoel optilt. Hij beneemt U de adem en werpt U kermend om lucht op de grond. Uitgeput, gebroken en verpletterd gaat U weer naar huis". SCHROEFJE. Ongeveer een jaar ge leden kreeg een Italiaan uit de stad Treviglio een auto-ongeluk. Hij lag na een uitvoerige operatie meer dan zes maanden in het ziekenhuis. Om dat hij nog steeds over hoofdpijn klaagde, werd hij vorige week op nieuw geopereerd. Het bleek, dat er in zijn hoofd een schroefje los zat. Een schroefje van de auto. de Veiligheidsraad het vorig jaar ok tober met algemene stemmen eens werd. De woordvoerder ontkende, dat het beroep in verband zou staan met Al gerije. Welingelichte waarnemers in Pa rijs geloven, dat Fraokrijk de huidi ge Egyptische voorwaarden als „voor lopige maatregelen" zal goedkeuren als het in de Veiligheidsraad nieuwe onderhandelingen met Egypte tot stand kan brengen. De regeringswoordvoerder ontken de ook, dat Frankrijk een voorwend sel zou zoeken om zich uit de Ver enigde Naties terug te trekken. Beste speelfilm te Cannes: „Friendly Persuasion" De jury van het internationale film festival in Cannes heeft gisteren het gouden palmblad voor de Deste speel film toegekend aan de Amerikaanse film „Friendly persuasion" van Wil liam wyler. Een speciale prijs werd toegekend aan de Poolse film „Zij hielden van het leven" en aan de Zweedse „Het zevende zegel". De Russische film „De een-en-veer- tigste" kreeg een prijs voor het origi nele scenario, het gehalte en de ro maneske grootsheid. De prijs voor de beste regie kreeg de Fransman Robert Bresson voor „Een ter dood veroordeelde ontsnapt". De prijs voor de beste mannelijke hoofdrol was voor John Kitzmiller (Joego-Slavië) voor zjjn spel in „De vallei van de vrede". Die voor de beste vrouwelijke rol Sng naar Giulietta Massima (Italië) „De nachten van Cabitia". Negenentwintig doden door noodweer in Amerika Grote delen van Texas, Kansas, en Oklahoma werden gisteren door over stromingen geteisterd, nadat reeds eerder groot noodweer was gemeld. In Nieuw Engeland daalde het kwik tot onder nul en werden record-tem peraturen voor de t(jd van het jaar gemeten. Gedurende de afgelopen twee dagen werden tenminste 29 mensen door het hevige noodweer gedood. Twintig kwamen ln de wervelstorm te Silverton, Texas, om het leven. In Oklahoma werden acht slachtoffers gemeld en in Kansas verdronk een persoon in de overstroming. In Noord-Wichita werd door de me teorologische dienst een waarschu wing gegeven dat er overstromingen te wachten zouden kunnen zijn, even ernstig als die in 1951. Sommige be woners zijn overhaast bezig zich op hoger gelegen gronden in veiligheid te stellen. Langs de rivieren wordt in allerijl een dam van zandzakken aan gelegd. de burgerwacht is gealar meerd en dag en nacht wordt er aan de oevers gewaakt. De Rijksweg een voorrangsweg) vormt met de Went weg een zogenaamde Y-splitsing. Wielrijders moetenkomende uit de richting Kruiningen en rijdende in de richting Westweg, vóórdat zij do Rijksweg dwars oversteken al het verkeer over de Rijksweg voor laten gaan. Bestuurders van andere voertuigen, eveneens komende uit de richting Kruiningenmoeten de voor hun links gelegen rij baan dwars oversteken en zorg dragen, dat de doorgang naast zich wordt vrijgelaten voor het doorgaande tegemoet- en ach- opkomende verkeer. Het verkeer, komende van de Westweg en rijdende in de richting Kruiningen, moet aan al het verkeer op de Rijksweg voorrang verlenen. De op de foto van de Westweg komende auto moet dus voor rang geven aan de over de Rijksweg rijdende landbouwtractor met aanhangwagen. Wanneer de Rijksweg geen voorrangsiceg zou zijn, dan zou de „van rechts" komende auto voorrang hebben. Voorkomen van vestiging op te kleine onderneming (Van onze speciale verslaggever). Het ministerie van landbouw Is be zig met de voorbereiding van wette lijke vestigingseisen voor de land bouw. Als die regeling klaar is, zal zjj aan de Tweede Kamer worden voor gelegd. Het gaat daarbij uitsluitend om vestigingseisen ten aanzien van het bedrjjf. Dit deelde de minister van land bouw, dr. E. L. Mansholt, gisteren mee op een vergadering van de dr. YVlardi Beckraanstichting, die werd rehouden in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar. De minister zei: „Ik weet nog niet of het zo noodzakelijk is om ook ves tigingseisen ten aanzien van de per- soon van de boer te stellen. Als het waar is, dat 85 procent van de huidige jonge boeren een voldoende theoreti sche en praktische opleiding krijgt, dan zullen we het met de resterende 15 procent ook wel klaren". Een heel andere zaak vond de minister de ves tigingseisen ten aanzien van het be drijf. „Dit is een zeer gevoelige kwes tie", zo zei hij. „Het is beslist niet de bedoeling, dat er op grote schaal wordt Ingegrepen. Men wil echter voorkomen, dat bij beëindiging van de bedrijfsvoering een willekeurige derde (dus niet de zoon van de eigenaar of de pachter) zich zon der meer vestigt op een bedrijf dat te klein ls, of dat om andere rede nen geen redelijk bestaan kan op leveren. „Als deze zaak in de Tweede Kamer komt, zullen wij zien of de Nederland se landbouw bereid is,* een stukje Structuur-program te aanvaarden", aldUs de neer Mansholt. „Ik ben be nieuwd naar de uitslag", - ^\'V' Eindeljjk was het dan voor de ber gers gelukkig zover. Vrijdagmiddag een paar minuten over twaalf, toen bij laag water even de stroom tot stilstand was gekomen, brachten de mannen van Van der Tak het derde en laatste wrakstuk van de „Fendel 134" de vluchthaven van Hansweert binnen. Na een half jaar was dan toch nog een goed einde gekomen aan een karwei, zó moeilijk en zó zwaar, dat ze de grootste volhouders wel eens bijna tot wanhoop heeft ge bracht. Want ontmoedigend was het vaak. wanneer de bergers ver op de Westerschelde, met dag en nacht de passerende zeeschepen in hun nabije omgeving, soms weken ploeterden in een gierende stroom, zonder een en kel succesje. De mannen hielden ech ter vol! Eind februari kwamen zjj met 't voorschip naar binnen, begin april volgde het achterschip en nu voeren zjj dan met het middenschip de haven op. Donderdagnamiddag hadden de bokken „Kolossus" en „Meeuw" het verwrongen wrakstuk in de takels genomen en gelicht. Vrij dagmorgen was de „vloot" met de sleepboten „Willem" en „Zeepaard" tot voor Kruiningen de Schelde afge zakt. om daar tot even over half twaalf stil water af te wachten. Keu rig manoeuvrerend kwam de sleep de havenmonding binnen om daar in de vluchthaven het laatste stuk van de „Fendel" bij het voor- en het ach terschip op de slikken te zetten. Het ging allemaal rustig in zijn werk, zonder enige drukte en zon der ook enige belangstelling van de wal. Maar intussen hebben de bergers van Van der Tak toch weer maar 'n prestatie geleverd, welke alle bewon dering verdient! Japanse betogingen tegen Britse H-bomproef Niet ieder begreep waarom het ging In Japan hebben vrijdag ongeveer 850.000 studenten deelgenomen aan bijeenkomsten, waarop geprotesteerd werd tegen de Britse proef niet een waterstofbom. In Tokio werden tien duizend studenten door 'n groot aan tal politiemannen uiteengedreven bij 'n betoging voor de Britse ambassade. Dat er onder de betogers studenten waren, die niet begrepen waarom het ging, bleek uit spandoeken met leu zen als „Yankee ga naar huls" en „Geef Okinawa terug aan Japan." Tevoren had de politie in de Ja panse hoofdstad vijftig leden van een rechtse organisatie, de „Dal Nippon Kiokoeto", gearresteerd die ten gun ste van de Britse kernproef demon streerden. De Japanse regering hoeft Intussen te Londen geprotesteerd tegen de kernproef bij Christmas Island. Naar verluidt wordt in de nota verzocht, de proeven onmiddellijk op te schor ten. ■iminniiiinfmiiniiTnFTinifninininnmniniinnnniiniwïTmninniiimTT Weekeinde niet zonder regen H (Van onze weerkundige s medewerker). M De zuid-westelijke luchtstro- 1 ming zal ook tijdens het week- einde vrij koele lucht van de oceaan blijven aanvoeren. In het temperatuursverloop zal daarom ook zondag niet veel verandering komen. Helemaal H droog zal het tijdens het week- einde niet blijven. Vrijdagavond M nam de bewolking vrij snel toe |f onder invloed van een storings- front, dat op zaterdagochtend ff H kan passeren, hier en daar met enige regen. Later op de dag s komen weer opklaringen voor, 3 maar een volgende oceaansto- ring heeft Ierland bereikt en kan zondag opnieuw enkele buien veroorzaken. Het weer houdt daarom nog n een wisselvallig karakter. De Tunesische autoriteiten hebben 500 politiemannen ontslagen die inder tijd met de Fransen hebben samenge werkt. zo is vrijdag in Tunis bekend gemaakt. STEMMEN UIT DE KERKEN Op de westelijke oever van de Tigris staat het gele herenhuis an ae Iraakse premier Noerl es- Said. Het biedt, met zijn blauwe lui ken, een schilderachtige aanblik. E11 deze week vormde dit huis het decor voor een even schilderachtig schouw spel. Noeri es Said ontving er name lijk niemand minder dan dn koning van Saoedi-Arabië. Saoed himself. En waar die koning komt. heerst opeens de sfeer van oude oosterac sprookje* al moet men zich die sprookjes dan voorstellen in een moderne versie, niet meer met vliegende tapijten en trage .woestynscheocn", maar met I' particuliere vliegtuigen en sleeën van auto's. Iraks koning Felsal was ook van de partij, evenals de Iraakse I' kroonprins Abdocl Iüah. oals In sprookjes de meest onver- wachtc dingen kunnen geheu- |x—/ ren, zo heeft ook de ontwikke ling in de Arabische landen een ver rassend element. Plotseling immeis zijn oude tegenstellingen opzij gezet. Tot voor kort heerste binnen de Ara bische Liga een scherpe tegenstelling tussen Irak en Jordanië enerzijds en Saoedi-Arabië anderzijds. Die tegen stelling berustte op een oude familie vete tussen het Hasjemletischc ko ningshuis, waartoe de koningin Hoes sein van Jordanië en Feisal van Irak behoren, en de Ibn Saoed-dynastie. die in Saoedi-Arabië de scepter zwaait. Van oudsher wedijveren bovendien Irak cn Egypte om de eerste plaats ln de Arabische wereld. Koning Sa oed en de Egyptische president Nas ser waren het dan ook meestal roe rend met elkaar eens. wanneer het erom ging, de houding van Irak af te kraken. Inmiddels is koning Saoed echter tot de slotsom gekomen, dat Nas- sera balanceren tussen oost en west allerlei gevaren oplevert. Dat de com munistische landen Nasser steunen en hem opnemen in hun politieke spel tegen de westerse belangen in het Midden-Oosten, is een veeg teken. Het ideaal van de Egyptische dic tator, om eens de toon aan te geven in een Arabisch imperium van dc At lantische Oceaan tot de Perzische Golf, zou voorts alleen maar verwe zenlijkt kunnen worden ten koste van de andere heereera in dat gebied. Dat Nassers streven die richting uitgaat, bleek weer duidelijk tijdens de woe lingen van onlangs ln Jordanië, tij dens welke de Egyptische radio dc oproerige elementen tegen koning Hoessein ophitste. Door dit alles is Saoed wat teruggekomen van zijn vertrouwelijkheden met de Egypti sche machthebber. Hf1 zou er groot bezwaar tegen hebben, wanneer Jor danië door Egypte of door het (zeer pro-Russisch geregeerde) Syrië of door de bolde zou worden overmees- terd. In dit opzicht is hij het een» met Irak, dat bovendien, net als hij. grote olierijkdommen heeft cn nog steeds boos on Nasser is. omdat hij tot nationalisatie van het Suezkanaal overging zonder voorafgaand overleg met de andere landen van de Arabi sche Liga. die Immers in verband met die olh mote belangen bij die waterwee heVh-n Aan al die facto ren is het too te schrijven, dat de oude vete werd vergeten en dat Saoed zo maar naar het Hasjemletische Bag dad reisde. Na het diner in het buiten aan de Tierfc zei Noeri os-Said tot a mo-ik aan se joiinttHttn, dal het etentje ..helemaal privé was; er was niets officieels bil". Maar zijn zoon. Sabah es-SHid. vond dat er toch wel iets meer mocht worden verteld. ..Er zijn zeer. zeer nauwe betrekkin gen gevestigd..." zo zei hij. En uit het slotcommuniqué dat donderdag werd uitgegeven, werd wel duidelijk, dat de Arabische hoogmogende heren over allerlei maagstukken gelijke denkbeelden hadden. De gemeen schappelijke erkenning dat het com munisme de gevaarlijkste vijand van het ogenblik is, heeft gezien in de verhouding tot Egyntc en Syrië - grote betekenis. Dat men bovendien afsprak, de Algerijnse opstandelingen in elk opzicht te helpen, behoeft de Fransen niet met vrees te vervullen. Die houding nemen de Arabische lan den immers als steeds in. Misschien dat Nasser wel reden heeft om een beetje bezorgd te zijn. Irak en Sa oedi-Arabië beginnen nu Immers op eigen initiatief te reppen over een vraagstuk als het Algerijnse, dat vroeger bij voorkeur van de Egypti sche hoofdstad Cairo uit „behandeld" werd. Men kan de terreinen niet nauwkeurig afbakenen Zolang als het Ned. Hervormd Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen bestaat, wordt daar elk jaar in de week na Pasen een „Theologenconferen tie" gehouden. Minder massaal dan de „Predikantenvergadering" (er ko men zo'n 60 theologenls zjj ln de tien jaren van haar bestaan een belang rijke rol gaan vervallen in het kerkelijk denken van deze tijd. De conferentie van dit jaar heeft dat weer bewezen. Zjj was geu-yd aan het onderwerp „Zielzorg". Een praktisch onderwerp dus, dat niet binnen de studeerkamer blyft, maar direct te maken heeft met de gemeente en het gemeentelid. Zielzorg is bij uitnemendheid de taak van de kerk en van de theoloog, die in negen van de tien gevallen ook zieleherder" is. Toch is het opmerke lijk hoe weinig doordacht en verant woord er met het zielzorgwerk in de Kerk veelal wordt omgesprongen Zielzorg js ondanks de grote ijver waarmede hij bedreven wordt uit een oogpunt van bezinning een „ach tergebleven gebied". Een van de aanleidingen, waardooi wij met schrik deze verwaarloosde staat gaan ontdekken en ons inder daad serieus met de zielzorg beginnen bezig te houden, is er een van buiten af, namelqk de opkomst van een nieu we geneeskundige praktijk, die met de Wat is „psychotherapie" Het betekent eigenlijk: gezond heidsdienst voor het zieleleven. Deze dienst bemoeit zich niet met het ge nezen van de uitgesproken geesteszie ken, dit is het werk van de psychiater. Er zijn echter veel mensen, die zon der geestesziek te zyn. afwijkingen vertonen in hun zieleleven, die hun le vensontplooiing belemmeren. De mens van vandaag leeft In grote spanningen en temidden van vaak verbijsterende sociale verschuivingen, waardoor hij gevaar loopt zijn even wicht te verliezen en een disharmo nisch en gekweld wezen te worden. De neesl .psychotherapeut", dat is de ge- ikundige die psychotherapie uit oefent, wil deze mens, deze „neuroti cus" zoals hjj genoemd wordt, in zijn evenwicht herstellen en zjjn aanpas sing aan de maatschappij bevorderen. Is dit doel bjj een bepaalde patiënt be reikt, of ls het niet mogelijk gebleken iets te bereiken, dan heeft hy zijn werk gedaan de volgende patiënt kan binnenkomen. RAAKVLAKKEN Het Ugt voor de hand, dat er tussen deze nieuwe figuur en de kerkelijke „zieleherder" raakvlakken en wrij- vingsgebieden ontstaan. De psycho therapeut gaat steeds meer de ver trouwensman worden van vele men sen. de richtinggever ln hun leven. De predikant ziet dus min of meer een „concurrent" naast zich verschij nen. In deze concurrentie schijnt hij de mindere. Hij mist de technisch-zlel- kundige en geneeskundige scholing van de ander om in de stijgende nood van de moderne mens doeltreffend en vakkundig te helpen. Hij voelt zich tekort komen en loopt grote kans zélf een neuroticus, een „onaangepaste", te worden. Zyn troostwoorden en raadgevingen lijken machteloos dilettantisch, vol vage stichtelijkheid, soms zelfs averechts werkend. Moet hy voor zijn nieuwe mededinger het veld ruimen of kramp- (Vervolg op pag. 5) KONING FEISAL op goede voet niet Saoed Hunrcompensatie in garantieprijzen (Van een speciale verslaggever). Er !s geen enkele reden om te ver onderstellen, dat de compensatie van de honrverhogir.g in de lonen, niet in de minimum-garantieprijzen van land- bouwprodnkten zou worden doorbere kend", zo heeft minister Mansholt vrijdagmiddag ln Alkmaar meege deeld. Dit, betekent dat de huidige garan tieprijzen na 1 juli zullen worden ver hoogd met de gestegen loonkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5