PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkgevers: beslissing over de lonen leidt tot overcompensatie Proefobject voor „bouwen in de winter" leverde 3 weken winst op De „zwarte ruiter" in Rotterdam gepakt BILT ONDERZEEBOOT GEZONKEN VERWACHT... 200e jaargang - no. 117 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. 'de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kW.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS 21 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen drlemeal urlef. Klc.ne advertenties (max I regel») 23 cent p. regel .ret een minimum van 1.—. ..Blieven of adre» bureeu v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 319300 P.Z.C-, Middelburg. Bureaus: VUssingen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2648 of 3304; Middelburg, Marlet 51, tel. 8841; Goes. Lange Vorstetr. 83, tel 2475 (b.g.g. 2228); Ooetburg, Nleuwetraat 43, tel. 20; Terneuzen. Broj Bogerditraat 24. tel. 28. „NIVELLERENDE WERKING" WORDT STERK AFGEKEURD N.V.V. heeft een drietal bezwaren; K.A.B.niet jubelen, niet klagen Van de zijde van de centrale werkgeversorganisaties wordt ons het vol gende medegedeeld: „Van werkgeverszijde is met teleurstelling kennis genomen van de beslis sing, welke de regering bekend heeft gemaakt met betrekking tot de huur- compensatie. Naar het oordeel van de centrale werkgeversorganisatie leidt de door de regering vastgestelde maatregel tot overcompensatie in het bij zonder In de lagere gemeenteklassen. Bovendien heeft door het gestelde maximum de maatregel een nivellerende werking, welke, gelet op de ont wikkeling van de inkomensverhondingen, gedurende de laatste jaren sterk moet worden afgekeurd. Aangenomen moet worden, dat de uitwerking van deze maatregel leidt tot een verhoging van de loonsom met circa 2.5 procent dat wil zeggen ongeveer 320 miljoen gulden per jaar (exclusief sociale las ten), waar tegenover staat, dat de door de werknemers op te brengen huur verhoging circa 226 miljoen gulden zal bedragen. eerden, hetgeen toch wel als alleszins sociaal rechtvaardig moet worden be schouwd. „Dat de regering in haar beslissing op deze wijze dit sociaal motief heeft ingelast, -kunnen wn slechts toejuichen en het slotoordeel kan dan ook niet anders zijn, dat hoe wel er dus nog wat bedenkingen zijn, deze beslissing zeker niet als onrede lijk ma^ worden gekenschetst', aldus Een verruiming in deze mate van de middelen in de consumptieve sfeer acht men van werkgeverszijde een in breuk op de grondslagen van het be leid, zoals dit neergelegd is in net S.E.R.-advies van november 19o6 en in de regeringsnota van maart 1957. Ernstig teleurgesteld is men er over, dat nog geen beslissing is geno men met betrekking tot een verla ging van de kinderbijslagpremie. Een verlaging van deze premie met ten minste 0.4 procent is volledig gemoti veerd, gelet op de beschikbare midde len van 't kmderbijslagverevenings- fonds en de verdere te verwachten Êremieontvangsten en uitkeringen, leze premieverlaging moet noodza kelijk worden geacht om enig tegen wicht te vormen tegen de thans ge troffen te hoge compensatiemaatre gel. Uiteraard zullen de werkgeversor- fanisaties zich nader beraden over de oor de reeeringsbeslissing gescha pen situatie". Gehuwde vrouwen Het N.V.V. heeft een aantal heden- kingen kenbaar gemaakt tegen de looncompensatïe, o.a. dat de regering met drie toeslagen is gekomen. De vakcentralen hebben op het sland- Sunt van twee toeslagen gestaan en e werkgevers op vijf. Het verschil in de gemeenteklassenafstand is daar door enigszins vergruul, z\j het ge lukkig in mindere mate dan door de werkgevers was voorgesteld. Een an dere bedenking is, dat de regering de gehuwde werkende vrouwen uitzon dert- Vanuit het ook door de regering aangehangen beginsel „equal pay for equal work" lijkt het N.V.V. deze uit zondering enigermate onjuist. Een derde bedenking is gericht tegen het feit, dat de regering bij de vastge-, stelde bedragen rekening heeft ge houden met een verhoging van de kin derbijslagen, zij het gelukkig niet ten volle. Dit betekent echter toch wel, dat gezinnen zonder kinderen niet ge heel aan hun trek komen. Het N.V.V. verheugt zich er over, dat de regering de gedachte van de vakcentralen om een loongrens aan te leggen, m.a.w. maximum compensatie, neeft over genomen. Dit leidt er nl. toe dat daar door inderdaad kan worden voldaan aan een van onze belangrijkste uit- ipunten, dat een volledige com pensatie van de gemiddelde totale las tenverzwaring mogeiyk is. Indien dit mogelijk moet worden gemaakt door een plafond vast te stellen voor de compensatie, dan is dit een stukje verschuiving van de lasten van de jninst bedeelden naar de beter gesltu- Zomerzegels De nieuwe zomerzegels zijn ver schenen en wanneer men deze zegels bekijkt, is er aanleiding tot tweeërlei opmerking. De eerste is van aangename aard. Men constateert met genoegen, dat ditmaal schepen van de koopvaardij en de visserij op de zegels zijn afgebeeld. Daarmee wordt aandacht gevraagd voor de grote betekenis van onze zeevaart. De tweede opmerking evenwel moet kritisch zijn. Men heeft op de regels de Neder landse koopvaardij en visserij willen eren door Engelse aan duidingen te gebruiken. Dat men een kustvaarder een „coaster" noemt, is fuut. Maar men kan het gebruik van dat Engelse woord nog enigermate goedpraten, omdat het woord „coaster" korter en krachtiger is dan het Nederlandse woord kustvaarder. Volkomen onbegrijpelijk echter is het gebruik van het woord „trawl- logger" voor een Nederlands vissers schip. De goed-Nederlandse woorden lreil voor sleepnet en treiler voor het vissersvaartuig, dat met zo'n net vist, zijn door de Engel sen van ons Nederlanders over genomen. Zij maakten er „trawl" en „traw ler" van, omdat deze uitspraak wat beter in de Engelse tongval ligt. Nu nemen de Nederlanders dat goede Nederlandse woord treil weer van de Engelsen terug als „trawl". De tekenaar van de zomerzegels maakt er zelfs de Engels-Nederlandse verhaspeling „trawllogger" van. Wel mag dit een akelig symptoom van de Engelse ziekte in de Nederlandse taal worden genoemd. En dat op onze fraaie zomerzegels! Mogen zij er overigens niet minder om verkocht worden. het I Omdat het bedrijfsleven niet tot overeenstemming is kunnen komen, heeft de regering de knoop doorge hakt. Gezien het feit, dat de hele huurverhoging geen gelukkige affaire Is, geeft ook de huurcompensatie geen reden tot jubelen, maar ook niet tot klagen. Dit is het commentaar van de katholieke arbeidersbeweging op de looncompensatie voor de huurverho ging- Volgens de K.A.B. wordt de huur verhoging door deze regeringsbeslis sing wel aardig gecompenseerd, zij 't aan, dat 't in de ene gemeenteklas se wel iets gunstiger ligt dan in de andere. De verwerking van deze bij slag in de lonen kan in de toekomst nog wel tot enige moeilijkheden aan leiding geven, omdat dan het ver schil m gemeenteklassen een rol mee gaat spelen. Het verschil in loon tus sen de eerste en vijfde gemeenteklas se is thans ongeveer een gulden, het geen neerkomt op een verschil van ongeveer twee cent per uur. Door de regeringsbeslissing komt de tweede gemeenteklasse er het minst gunstig af. Tot de tweede-klassegemeenten behoren over het algemeen die plaat sen ~waar de huren nogal aan de hoge kant zijn. Het K.A.B. hoopt, dat de minister behalve deze huurbijslag, ook iets zal doen aan de kinderbijslag. HIJ HAD ZIJN HAAR LATEN VERVEN EN DROEG EEN BRIL In bezit van stengun met zestien scherpe patronen Hans Gruyters, alias de „zwarte rui ter", die reeds wekenlang door de Nederlandse recherche werd gezicht, is vrijdagavond in Rotterdam gearres teerd. Zyn haar bleek in plaats van zwart nu rood te zijn en lijj droeg een, bril. Hij was voorzien van 'n sten-gun met 16 scherpe patronen en was vrijdagmorgen uit Utrecht naar Rotterdam vertrokken. De Rotterdamse recherche greep de „zwarte ruiter" in de kraag toen hjj verbleef ten huize van de ongeveer 45-jarige genaturaliseerde Pool B aan de Orchideestraat te Rotterdam. De echtgenote van B. was aanwezig toen de „zwarte ruiter" werd aangehouden. Hy is overgebracht naar het huis van bewaring in Rotterdam, in afwachting van een beslissing van hoger hand over een meer definitieve verblijfplaats. Ook het echtpaar B. is ge arresteerd. De „zwarte ruiter", die werd ver oordeeld omdat hij, in november 1954 de postkantoorhouder te Ravensterjn zou hebben vermoord, was in Utrecht, ondergedoken, doch vrijdag werd hem daar de grond te heet onder de voe ten. Hij besloot naar Rotterdam uit te wijken. De Utrechtse recherche had hiervan lucht gekregep en alarmeer de de Rotterdamse recherche onmid dellijk. Huis omsingeld Onder leiding van hoofdinspecteur J. W. J. Moerman, trok de politie naar het opgegeven adres. Het huis werd met veertien man omsingeld, want gezien de reputatie van de ge zochte, wilde de politie geen enkel ri sico nemen. Hoofdinspecteur Moer man en een van zijn mannen belden bij het huis aan en hun werd openge daan. Zij gingen de gang door, stap ten de woonkamer binnen, en in derdaad, daar zat de „zwarte rui ter." Naast hem lag op tafel een in papier gewikkeld pakje", dat naar eerst later bleek, een sten- gun, geladen met 16 patronen, be vatte. Hij maakte nog een bewe ging in de richting van het wapen, doch de vrouw belette hem dat ge lukkig, zodat de arrestatie zonder moeilijkheden ging. Hjj stond van zyn stoel op, maakte enige passen Het werk aan de rijkswerkplaats te Middelburg is in een vergevorderd stadium gekomen. Vrijdagmiddag kxcani namelijk het bolvormige fusè- dak geheel gereed en nu kan men beginnen aan de ajvjerking van het gebouw. De rijkswerkplaats roas een proefobject voor het bouwen in de winter (Foto P.Z.C.) en met de woorden: „ik heb 't ge zien, 't is gebeurd", gaf de man waarnaar de gehele Nederlandse politie heeft gezocht, zich gewon nen. (Vervolg op pagina 3) In chemische fabriek drie brandweerlieden gewond In de kelderverdieping van een der ïbouwen van agrunol aan i. Gi Aagrunol aan het Winschoterdiep te Groningen heeft gistermiddag een hardnekkige brand gewoed, die met veel rookontwikkeling gepaard ging. Het vuur was ontstaan in een z.g. etherkluis. De brand liet zich aanvan kelijk nogal gevaarlUk aanzien, om dat er ter plaatse veel 1 chemicaliën la gen. De bedrijfsbrandweer trad direct in actie met een z.g. poederbrand- blusapparaat. De Groninger brand weer onder leiding van de heer J. Dijkstra werkte aanvankelijk met zuurstofrookmaskers. Tijdens de blussingswerkzaamheden werden drie brandweerlieden gewond. Twee hun ner, F, A. S. en H. van de M., kregen een steekvlam in het gelaat, een der de, W. K. T., werd vrfl ernstig aan een hand 'gewond. Na behandeling in het Academisch Ziekenhuis konden zij naar huis gaan. De brand bleef be perkt tot de kelder. Koningin beproefde bij Philips de „krachtfiets" Bij het bezoek dat koningin Julia na en prins Bernhard gisteren aan verscheidene afdelingen van het Phi- lipsbedryf in Eindhoven brachten heeft de Eindhovense bevolking geen enkele mogelijkheid onbenut gelaten om van haar eerbied en aanhankelijk heid jegens de landsvorstin te getui gen. Duizenden mensen verzamelden zich nabij die punten in de stad, waar de koningin de auto verliet. Tijdens een bezoek aan het gezond heidscentrum aan de Willemstraat, stelde de koningin na de inleiding van prof. dr. G. Burger enkele vra gen. Zo informeerde zij naar het aan tal invaliden, dat bij Philips is te werk gesteld, waarop zij uitvoerig door dr. Burger werd Ingelicht. Koningin Juliana mat in dit ge zondheidscentrum haar krachten met de ergometer, een als rijwiel uitgevoerd meetapparaat voor de physieke kracht van de mens. Zij verklaarde, de proef niet zo zwaar te vinden. Later, bij een demonstratie van de kleurentelevisie, vertelde ir. Ot- ten, voorzitter van de Raad van Bestuur, dat de kleurentelevisie voor toepassing in het algemeen voorlopig veel te duur is, en ook moet net systeem nog vereenvou digd worden, wil het voor de mas sa toegankelijk gemaakt zyn. Knippen en scheren worden een stuiver duurder In de staatscourant van gisteren is een beschikking van de minister van economische zaken gepubliceerd, waarby de prHsstop kapperswerk zaamheden worat ingetrokken. Deze prysstop was vorig jaar afgekondigd om een einde te maken aan tariefs verhogingen, die zonder overleg met de minister waren ingevoerd. Inmiddels zyn kostenstijgingen op getreden, die voor doorberekening in aanmerking: komen. De minister zal met het oog hierop geen bezwaar ma ken tegen éen verhoging van de tarie ven voor het haarknippen en het sche ren met 5 cent per behandeling, voor zover thans geen hogere tarieven be rekend worden dan op 1 januari 1956. Blijkens de staatscourant van vrij dag hebben de ministers van econo mische zaken en van landbouw, visse rij en voedselvoorziening de beschik king prijsstop melk 1956 met ingang van 18 mei 1957 ingetrokken. Dezé maatregel is op verzoek van het be stuur van het produktschap voor zui vel genomen, nadat bevredigende toezeggingen zijn gedaan om mede werking te verlenen aan de prijsstabi- lisatiepolitïek van de overheid. Onderzeebootjager „Utrecht" voor onderzoek uitgevaren Het Deense schip „Mary North" seinde vrijdagavond, dat het op de Noordzee nabij Doggersbank een ongeveer 50 centimeter lange roodwitte boei had waargenomen. De boel had een flikkerlicht en er kwam rook uit. Mêfci vermoedde, dat de boei van een gezonken onderzeeboot is. Ook het Duitse schip „Aegir" heeft de boei waargenomen. Tegen middernacht sein de de „Mary North", dat het licht in de boei was uitgegaan. In de machi nekamer zou men geklop hebben gehoord. De Marinevoorlichtingsdienst deelde mede, dat er geen Nederlandse on derzeeboot wordt vermist. Ook zijn er geen berichten ontvangen over een op de Noordzee vermiste Britse of Amerikaanse duikboot. De onderzeebootjager „Utrecht" is na middernacht vertrokken naar de plaats waar de boei is gezien. Ook een Britse mynenveger heeft bevel ge kregen om een onderzoek In te stellen. IN AUGUSTUS WELLICHT GEREED Rijkswerkplaats te Middelburg thans onder het dak Voor opzichter A. D. van der Molen van de gemeente Middelburg, aan nemer A. Blankenburgh uit Nieuwdorp en diens mannen was het vrydag 'n feestdag. Met gerechtvaardigde trots konden zij namelyk naar het dak van de rykswerkplaats te Middelburg wijzen, waar de nationale driekleur wap perde in een strak westenwindje. Normaal gesproken in de bouwvakwe reld zou het gebouw gisteren „onder de kap" gegaan zijn. De rykswerk plaats heeft echter geen spantendak, zodat die vakterm niet van toepas sing was. Het ging bovendien heel wat sneller dan met spanten. Toen even voor vijf uur de laatste kruiwagen eementpap was orahooggehesen, inge stort en uitgesmeerd was was 't bolvormige fusé-dak, geheel klaar! Thans kan men dus beginnen aan de afwerking van het gebouw, dat aannemer Blankenburgh omstreeks augustus a.s. hoopt gereed te hebben. Zoals bekend is de Middelburgse rijkswerkplaats aangewezen als proef-objeet voor „bouwen in de winter." Voor deze objecten heeft het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid deze winter subsidies beschikbaar gesteld, waardoor de aannemers van deze proefobjecten in Zeeland zijn er zes aangewezen een aantal maatregelen konden ne men, die het mogelijk maakten in de winter door te werken onder ongun stige weersomstandigheden. Via een speciale weerberichtendienst werden een aantal maatregelen voorgeschre ven, die dan op de proefobjecten wer- (iin toegepast. „Het heeft goed gewerkt", ver klaarde de heer Van "der Molen, toen wy hem naar zyn bevindingen met dit proefobject vroegen, „hoewel de win ter niet erg heeft meegewerkt om vol ledige resultaten te kunnen waarne men. Het heeft namelijk en dat is overigens maar gelukkig slechts een weekje gevroren. Maar toch wa ren de resultaten bevredigend." Ook de heer Blankenburgh denkt er zo over. Want ondanks de vorst hebben zijn mannen onafgebroken aan 't pro ject kunnen doorwerken. En wat nog belangrijker is en waarom deze proef toch begonnen was: ze hebben er drie weken op gewonnen Want normaliter zou de bouw van de werkplaats, evenals by de andere niet-proefbouwobjecten. gedurende de vorstperiode stilgelegd zijn. „En dan verlies je niet alleen de dagen, waarop het vriest", aldus de heer Blankenburgh, „maar tevens 'n groot aantal dagen, waarop een even froot aantal maatregelen moet wor- en genomen om weer aan de gang te kunnen gaan. En die rompslomp heb ben wij gelukkig niet gehad." Ook de bouwvakarbeiders waren er best over te spreken. Dank zij de „weerprofe- ten'f Van der Molen en Blankenburgh hebben zy met die maatregelen en hun regen- en winddichte pakken, als mede dank zij de schijnwerpers, die 's morgens en 's avonds de stellingen in een felle gloed zetten, rustig door kunnen werken. In de hand werken De heer Van der Molen vertelde nog, dat het in de bedoeling ligt van de overheid, dat de aannemers het gehele proces in de hand gaan werken. „Zy moeten er het nut van inzien", aldus de opzichter, die er nog aan toevoegde, dat het bouwen in de winter" tijdens een echte (dus koude) winter zeker goede resultaten zal afwerpen. Met dit alles is dus de rijkswerk plaats zo ongeveer drie weken eerder onder het fusé-dak gekomen dan nor maal het geval geweest zou zijn. Nu kan dus begonnen worden aan de af werking van dit aantrekkelijke ge bouw. De leerlingen van de rijkswerk plaats krijgen een prachtig theorielo kaal tot hun beschikking. Het dak (Vervolg op pag. 7) Vrijdagochtend zijn H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins s Bernhard te Eindhoven aan- s gekomen voor een bezoek aan 'de Philipsfabrieken. Bij het hoofdkantoor Kreeg Koningin Juliana een boeket bloemen aangeboden door Maria Phu lips het 10-jarige dochter- tje van ir. F. J. Philips. inniiiiiiitiiiiiii mmiRiintfl itiiiiuiuiRiiHunnriiiNlfr KORTE PREDIKATIE ,rKommer in het hart van de mens buigt het neder, maar een goed woord verblijdt het". Spreuken 12 25. Er is veel kommer in het leven. De harten gaan er onder gebukt. Maar allen weten we, hoc in zulke omstan digheden een goed woord wonderen kan doen. Een vriendelijk woord, dat uit het hart van een ander komtver spreidt. een lichtglans in het eigen hart. Wat jammer, dat deze goede woorden tot de schaarse artikelen be horen. Ze komen ons al te moeizaam over de lippen, of zelfs in het geheel niet. Geen wonder, dat, als dit met de goede woorden al zo is, het met de goede daden eveneens bedroevend ge stéld is. Wat daarentegen helaas maar al te gemakkelijk uit onze mond komt, dat zijn de boze woorden, dc woorden met weerhaken, met een dosis vergif, loden woorden, die de kommer in ons bestaan nog groter maken en de har ten nog meer doen neerbuigen. Wie schrikt niet soms van zijn eigen woor denf Hadden we toen onze mond maar gehouden' Of: luidden we een andermaal vooral toch gesproken! Ik heb eens gehoord van een man, die gedurende twee jaar niet met 29n vrouw wilde spreken, dan alleen het hoogst noodzakelijke. Eerst hadden vele boze woorden de goede huwelijksverhouding verkoeld én vervolgens deed het zwijgen deze dalen tot een diepvriesstadium. De Spreukendichter ohthult in zyn eenvoudige tcysheidsspreuk het kern probleem van de onderlinge menselij ke verhoudingen, en dus ook dieper: het wezen van de verhouding van God en de mensen. Dat is, dat God zelf tegenover ons niet zicfigt en evenmin ons verpletteren tril onder boze woorden, maar Zijn goede woord in Jezus Christus vlees heeft laten worden. Heeft U dit Goede Woord tot uw vreugde gehoord en aangenomen f Als wij de betekenis van dit spre ken Gods begrijpen, dan zal het geen lege klank voor ons zijn, als wij mor- 'gen in de kerk horen verkondigen: .Zalig zijn degenen, die het Woords Gods horen en het bewaren." En als wij weten, waarmee God óns verblijdt, wel, dan weten we nu ook, hoe en waarmee wij onze medemens waar lijk verblijden kunnen. Hock. W. J. VAN MEEUWEN Het weer in Europa Volgens de rapporten van gister avond 7 uur: Stockholm, half bewolkt 17 gr. Oslo, regen 13 gr. Kopenhagen, onbewolkt 17 gr. Aberdeen, licht bewolkt 16 gr. Londen, geheel bewolkt 14 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 17 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 16 gr. Parijs, zwaar bewolkt 19 gr. Bordeaux, half bewoixt 19 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 17 gr. Nice, licht bewolkt 19 gr. Berlijn, onbewolkt 17 gr. Frankfort, onbewolkt 20 gr. München. zwaar bewolkt 14 gr. Ziirich, zwaar bewolkt 16 gr. Genève, half bewolkt 17 gr. Locarno, half bewolkt 20 gr. Wenen, zwaar bewolkt 16 gr. Innsbruck, gehele bevolkt 15 gr. Rome, zwaar bewolkt 17 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 19 gr. Mallorca, onbewolkt 22 gr. DE ZELFDE TEMPERATUREN Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen, maar later ook enkele opklaringen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN .MAAN 19 mei 4.43 onder 20.35 0.17 onder 9.50 Zon op Maan op 20 mei Zon op Maan op onder 20.36 onder 10.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1