SIM Aan de regeringsbeslissing zijn belangrijke bezwaren verbonden kaas DK BOUPIM SAMENGAAN A.R. EN C.H.U. IN UTRECHT BESPROKEN ...CaIWn, ÖWw &9U oiA IR. BUSSBIJ HARINGVANGST AMPER SLUITEND BUDGET mm ETHER xo PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 MEI 1957 C.N.V. OVER COMPENSATIE HUURVERHOGING Loonverschil tassen stad en platteland Het Chrlgteljjk Nationaal Vakverbond betreurt het zeer, dat de regering het tussenvoorstel van de drie vakcentralen met betrekking tot de huurconi- pensatle niet heeft aanvaard. Dit verklaarde de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., gisteravond In een onderhoud met het A.N.P. Dit tussen voorstel betekende een bUslag van S.15 voor de eerste en tweede klasse- gemeenten en 2.40 voor de derde, vierde en vyfde klasse gementen. Zoals bekend (zie pag. I. Red. P.Z.C.) heeft de ministerraad besloten de compensatie voor de huurverhoging per 1 juli 1957 vast te stellen voor de eerste klasse gemeenten op 3.10, voor de tweede en derde klasse gemeen ten op 2.60 en voor de vierde en vyfde klasse gemeenten op 2.10. Volgens het C.N.V. stond de rege ring voor een bijzonder moeilijke be slissing, Ten eerste omdat het com pensatie-probleem zelf moeilijk is in verband met de huurverhoging van 25 in alle gemeenten, en voorts omdat de regering haar beslissing niet kon steunen op het advies van de stichting van de arbeid. Volgens het C.N.V. heeft de regering naar een zo billijk mogelijke oplossing gestreefd. Zy is daarin volgens het C.N.V. ten dele wej en ten dele niet geslaagd. Wanneer, aldus het C.N.V. de be slissing beschouwd wordt uit het oog punt van de compensatie als zodanig, dan zijn de cijfers van de regeringsbe slissing in het algemeen aanvaard baar met uitzondering van de ge meente klasse 2. In die klasse zitten n.l. de steden die het midden houden tussen de grote steden en de provin cieplaatsen. In die klasse is de com pensatie van 2.60 volgens het C.N.V. niet, of nauwelijks voldoende. Volgens het C.N.V. ware het juister geweest dat de regering klasse 2 had gecombi neerd met gemeente klasse I en de compensatie op 3.10 had gesteld. BEZWAREN. Aan de regeringsbesllssing, gezien uit het oogpunt van het verschil tus sen de gemeenteklassen, zyn volgens het C.N.V. belangrijke bezwaren ver bonden omdat het loonverschil tussen de le en 5e genieenteklasse als gevolg van de beslissing, althans tydeiyk, met 1.vergroot wordt. Het tussen voorstel van de vakcentralen dat niet door de regering Is overgenomen te kende ook al een vergroting van het genieenteklasse verschil, echter niet meer dan met 75 cent. Een ander belangrijk bezwaar te gen de regeringsbeslissing is volgens net C.N.VT, dat er geen zekerheid be staat over het tijdstip waarop deze toeslagen in de C.A.O. s en in de loon regelingen kunnen worden opgeno men. Met andere woorden, onzeker heid over het tijdstip waarop de ver groting van het verschil van 1. weer kan worden weggewerkt. De re geringsbeslissing zegt n.l. hierover, dat voor 1 juli 1958 een verwerking in de C.A.O. niet mag geschieden en dat deze verwerking dan moet wor den gezien in het licht van de dan heersende economische toestand. Volgens het C.N.V. Is In 1954 een bescheiden stap gezet op de weg naar afschaffing van het gemeenteklasse- verschil, maar thans wordt dit ver schil, althans tijdelijk, met 1.ver groot. Het C.N.V. meent echter, dat erkend moet worden, dat de woning- huurverschillen tussen stad en platte land thans eerder de neiging hebben groter dan kleiner te worden. Dege nen die In Nederland In de eerste plaats voor de loonpolitiek verant woordelijk zijn, aldus het C.N.V. zijn blijkbaar minder dan het C.N.V. over tuigd van de ernst van het probleem van het loonverschil tussen stad en platteland. Dan en oóóz Kerstmis op Hellesta In de Cultuurserie van Ad M, C. Stok, Zuid-Hollandse uitgéversmij., Den Haag, is een nieuw boek versche nen van Margit Söderholm, namelijk „Kerstmis op Hellesta". Dit boek van de Zweedse schrijfster is een vervolg van haar romans ..Charlotte Anckar- berg" en „De gebroeders Anckar- berg". Maar ook zij, die deze romans nog niet hebben gelezen, kunnen vol op genieten van „Kerstmis op Helles ta". In het oude Zweedse landgoed „Hel lesta" komt de gehele familie bij elk aar om Kerstmis te vieren. Over de lotgevallen van deze mensen vertelt Margit Söderholm van hun lief en leed. hun zorgen en droefheid en van hun liefde vooral. De wondere natuur. Dr. Bertha Morris Parker. De wondere natuur. Nederlandse be werking van Rinke Tolman. Uitg. „Elsevier". Amsterdam. Deze bijzondere uitgave heeft tot doel een overzicht te geven over de rijkdom van de natuur in verleden en heden. De schrijfster heeft er vooral naar gestreefd zo volledig mogelijk de samenhang van de onderdelen van het natuurgebeuren tot zijn recht te doen komen. In kostbare, kleurrijke, prenten wordt daarbij een duidelijk beeld gegeven van wat elk onderdeel omvat; de kenmerken van elke groep worden daarbij gedemonstreerd door het afbeelden van bekende of minder bekende soorten. De uitgave is daar mee tevens tot een prachtig plaat werk geworden; vele kunstenaars hebben dan ook moeten meewerken om dit boek te maken zoals het nu voor ons ligt. Ook de herkomst van de huisdieren, de groenten en kweek- planten hebben in het boek een plaats gekregen. Men vergete vooral met dit bijzondere en kostbare boek, dat aan vangt met afbeeldingen uit de voor wereld en eindigt met een overzicht over de resultaten van de sterren kunde, bij de boekhandelaar ter in zage te vragen. De heer Tolman zorg de voor een goed verantwoorde Ne derlandse tekst. Z. (Nagekomen advertentie) A. W. Boerwinkel, arts, AFWEZIG van zaterdag tot cn met maandag aanstaande. Heden overleed plot seling. zacht en kalm, onze geliefde man en vader, JAN PHHAPPUS BLOK op de leeftijd van 56 jaar. Zijn diepbedroefde vrouw en kinderen. Mevrouw M. BLOK—DEK. KO. JO. Kruiningen, 16 mei 1957. Voorhoute 12. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 18 mei aanstaande te 2 uur op de algemene begraafplaats te Krui ningen. Raadslid in motie uitgenodigd functie neer te leggen FRACTIEGENOOT PLOTSELING IN AUTO OVERLEDEN In de woensdag te Nijmegen ge houden raadsvergadering heeft de heer P. J. A. Mulder medegedeeld, dat hij van de K.NP. (Welter) is overgegaan naar de K.V.P. Hij zeide in het vervolg derhalve ook deel te zullen uitmaken van de K.V.P.-raads- fracbie. De bezwaren, welke van eni ge kanten hiertegen werden aange voerd, leidden er tenslotte toe, dat de heer W. van Dalen (C.H.U.-A.R. P.) een motie indiende, waarin de heer Mulder wordt uitgenodigd zijn raadszetel beschikbaar te stellen. Over deze motie zal in een volgende vergadering worden gestemd. 'liet bewogen debat in de raad heeft een tragische nasleep gehad. Het tweede raadslid voor de K.N.P., de heer B. E. Troost, die zich hevig ver zet had tegen het besluit van zijn fractiegenoot, werd op weg naar huis in zijn auto plotseling onwel. Toen zijn wagen tot stilstand was geko men, bleek de heer Troost dood ach ter het stuur te zitten. Een hartver lamming had een einde aan zijn leven gemaakt. Pearson: Canada wil geen aanhangsel van V.S. zijn De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson, heeft donderdag in een verkiezingsrede te New Westminster in Brits Columbia gewaarschuwd, dat de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Canada in de toekomst minder gemakkelijk en automatisch zullen zyn. De Amerikanen moeten beseffen, aldus Pearson dat wij indertyd geen koloniaal aanhangsel van Engeland wilden zUn en dat wy nu niet be schouwd willen worden als een soort noordelijk aanhangsel van de Ver. Staten. Pearson geloofde, dat men dit in Washington wel besefte. Canada heeft het Amerikaanse lei derschap in de Atlantische gemeen schap aanvaard, zo zei hy voorts, doch dat leiderschap moet op deelgenoot schap en wederzijds respect gebaseerd zyn. Verbetering bahkwaliteit van tarwe Betaling van binnenlandse tarwe naar bakhwaliteit is niet mogelgk, omdat het prijsverschil tussen de soorten niet kan worden gegaran deerd en bovendien te klein zou zijn om effect te sorteren. Het betalen naar bakkwaliteit zou ook te hoge kosten met zich meebrengen. Tot de ze conclusies is de commissie-Blink gekomen, die op 13 juli 1955 is geïn stalleerd door de directeur-generaal voor de voedselvoorziening. Hoewel geen econimsch verantwoor de regeling voor 't betalen naar bak kwaliteit uitvoerbaar wordt geacht zgn de technische mogelijkheden voor het voortbrengen van een betere kwa liteit zeker aanwezig. Onderbieer wordt voorgesteld een extra premie toe te kennen aan kwekers van rassen met een betere bakkwaliteit en in dicaties over de bakkwaliteiten te doen opnemen in de rassenlgst. Tandarts in Hilversum werkte voi Vacupan De Hilversumse rei herche heeft donderdagmiddag pr mes-verbaal op gemaakt tegen de !;-ndarts S. uit Hilversum. In de kliniek van dezè tandarts bevonden zich tien perso nen, patiënten van het instituut Va cupan te Rotterdam. De bezoekers waren uit alle delen van het land af komstig. De verdovirg werd ditmaal toegepast door de arts H. uit Voor-: burg. Omdat artikel 4 van de wet op de tandheelkundige inrichtingen de medewerking van medici en tand artsen "aan deze inrichtingen verbiedt, werd proces-verbaal opgemaakt tegen de tandarts S,, nadat de patiënten als getuigen waren gehoord. Een en an der geschiedde in samenwerking met de officier van justitie m Amster dam. Het was de tweede keer dat de politie een bezoek bracht aan de kli niek van tandarts S. De rechtbank van Stockholm heeft een Zweed van Russische afkomst, een ze kere Ilmarl Reponen, wegens spionage ten behoeve van Israéi veroordeeld tot een half jaar dwangarbeid. Enige tijd geleden waren reeds twee Finnen, die bij deze zaak betrokken waren, tot resp. negen en vier maanden dwangarbeid veroordeeld. Een attaché van de Is raëlische legatie In Stockholm heeft In verband met deze zaak Zweden moeten verlaten. VOLGENS JONGEREN: GEEN VERSCHIL Tilanus ziet meer bezwaren dan Berghuis. De mogelijkheden en moeilijkheden voor de vorming van één protestants- chri-steiyke politieke party in Neder land zyn dinsdag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht besproken op een bijeenkomst van de Chnstelijk-Historische Jongerengroep en de Chr. Hist. Studentenwerkgroep. Inleiders waren de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Party dr. W'. P. Berghuis en de voorziter van de Chris telijke Historische Unie de heer H. W. Tilanus. Dr. Berghuis herinnerde er aan dat de A.R.P. na de oorlog een circulaire heeft verspreid, waarin de wenselijk heid van één nationale christelijke party wordt uitgesproken. Toen was echter een fusie niet mogelnk. Hg was van mening dat de gedachte van een organisatorische eenheid in de poli tiek van de reformatorische christe nen niet mag worden losgelaten. Een heid blijkt wel mogelijk in sociale or ganisaties en in radio-omroepvereni ging. Maar een eventueel samengaan van beide partijen staat nog met op de agenda's van deze groeperingen. In de verhouding tussen A.R.P. en C.H.U. spelen vaak theologische achtergronden een rol. Bovendien is er verschil in ligging en menta liteit der groeperingen. Maar die bezwaren zijn toen weer niet zo groot dat een samengaan er door verhinderd zou worden, aldus dr. Berghuis. De heer Tilanus stelde dat de A.R.P. en de C.H.U. gebaseerd zijn op één be ginsel, namelijk de erkenning van Gods soevereiniteit over het gehele gebied des levens en de erkenning van de Bijbel als Gods Woord. Maar Partij en Unie zgn twee woorden. De C.H.U. is niet gediend van een partgstruc- tuur, maar heeft alleen de autoriteit van het beginsel gezocht. Een eenheid, zo meent de heer Tila nus, zou electoraal gezien voor beide partijen geen winst krengen. Er zou den veel kiezers afvallen naar kleine re groeperingen of eelfs nieuwe par tijtjes oprichten. Uit de discussie, die op de inleidin gen volgde, bleek dat de jongeren fei- telyk geen verschil meer zien in be ginsel van A.R.P. en C.H.U. en dat ve len van hen een samengaan zouden toejuichen. Over sigaren en zeker over goede sigaren - valt veel te zeggen. Over de gelijkmatige, witte brand; over de zachte volle smaak... Senatorrokers praten daar niet eens meer over. Die zeggen kortweg: OVERPEINZINGEN OP VLAGGETJESDAG Geen geld voor vernieuwing van de vissersvloot. In een rede „Overpeinzingen op vlaggetjesdag 1957", donderdag In de rubriek „Uit het bedryfsleven" voor de Avro-mlcrofoon uitgesproken, heeft ir. H. H. Duss, voorzitter van de Reedersvereiiiging voor de Nederland se Harlngvlssery, o.m. gezegd dat de sterk stygende exploitatiekosten, de slechte vangsten en talryke andere kostprysverhogende factoren by wei nig verhoogde minlmumpryzen, het voor de reders moellyk maken tot een sluitend budget te geraken. Berekeningen hierover gemaakt door het Landbouw Economisch Insti tuut en de Rgksaccountantsdienst, to nen dit aan en het is dan ook te be treuren, aldus spr., dat bij de overheid de mening heeft postgevat als zou het visserijbedrgf in het algemeen winst gevend zgn. De vlootvernleuwing, welke zo uiterst noodzakeiyk is en waartoe de Visserijnota van minister Mansholt in 1954 de mogelijkheid schiep, verloopt slechts uiterst langzaam. Door de reeds eerder genoemde factoren is het dan ook niet te ver wachten, dat na de nieuwe sche pen, die thans in de vaart komen en die welke nog op stapel staan (die in beperkt aantal krachtens Veertien doodvonnissen in Hongarije Veertien „contra-revolutionairen", die schuldig zijn bevonden aan het doden van zeven politiemannen te Miskolc tijdens de Hongaarse op stand van vorig jaar, zijn donderdag te Boedapest ter dood veroordeeld. Vier andere verdachten, onder wie een vrouw, kregen levenslange ge vangenisstraf. Een minderjarige jon gen werd tot 15 jaar veroordeeld. Twee beklaagden werden veroor deeld tot respectievelijk tien en vijf jaar. Het proces heeft meer dan een maand geduurd. Er werden 110 ge tuigen gehoord. De 21 beklaagden, die beschuldigd waren van pogingen om de volksrepubliek omver te wer pen, hebben allen hoger beroep aan getekend. de Vissergnota werden gefinan cierd) nog veel nieuwe schepen ge bouwd zullen worden, aangezien de fondsen van de reders daarmee zijn uitgeput, aldus spreker. Ook met het afstoten van verouder de en daardoor onrendabele schepen gaat het uiterst langzaam. Het is niet mogelgk gebleken van de regering in dat opzicht enige financiële steun te verkrggen, hoewel deze in principe toegezegd was. Deze sanering heeft zo lang geduurd, dat zy thans door kruist wordt door de bestedingsbeper king. Ditzelfde geldt voor de verbetering van de Scnevenlngse haven. Een leder, die van de toestanden In deze haven op de hoogte is, zal het niet my eens zgn, dat hieraan wat gedaan moet worden, zo zei spreker. De bestedingsbeperking zal ook wel de aanleiding zyn, dat over de bouw van een vissershaven te Katwgk maar niet eens meer wordt gesproken. En toch biyven een goede havenoutillage en een goede vloot de basis van een goed bearyf, aldus ir. Buss. Herstelbank sloot minder contracten af in 1956. Door de in de tweede helft van 1956 In Nederland opgetreden toenemende schaarste aan kapitaal is het aantal door de Herstelbank afgesloten con tracten In 1956 aanzlenlgk gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor en wel van f 139,1 tot 85 miljoen, zo meldt het jaarverslag. In het afgelopen boekjaar werd een bedrag van per saldo rond 98.000.000 op afgesloten contracten opgenomen. Het opgenomen bedrag steeg van 349.408.000 tot 447.488.000. De hiermede gepaard gaande hogere rente-ontvangsten hebben een stijging van het batig sal do der exploitatierekening tot gevolg fehad tot 16.178.148. Hiervan wordt 5.884.398 aangewend ter versterking van de reserve voor debiteuren. Uit de resterende winst van 10.293.750 (v. j. onv.) wordt weder om 2.058.750 aan de statutaire reser ve toegevoegd, een onveranderd divi dend van 31! pet. op de aandelen b voorgesteld en weer 3.020.000 uitge keerd op aandelen a, toebehorende aan de staat. De reserve bedraagt 55.572.000. 'tls waar! RAAS bevat letterlijk Alle voedings* stoffen, die veor het lichaam belangrijk zijn. En U weet hoe lekker KAAS is en hoe voor delig! Profiteer daar elke dag van! T.V. Quiz: vandaag 100.000 gulden vraag.' Wat is op de boterham het voedzaamste per grqm? KAAS' Reuze idee.' Neem de prijs maar mee.' Doe méér met Hongarije: de gemiste kans van onze generatie Een speciale commissie uit de com missie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft donderdag de Ameri kaanse regering ervan beschuldigd niet de kans te nebben aangegrepen om de ijzeren grèep van Rus rand op zijn satellietstaten te breken. De kans die door de revolutie in Hongarge ge boden werd, is niet benut. „Het is de verloren kans van onze generatie", zo luidt de conclusie van ae commissie. De speciale r/tudiecommlssie. die uit vijf leden bestaat, eiste een volledige herziening van de werkzaamheden der Amerikaanse inlichtingendienst in het biiiteland, en het opstellen van plannen voor het geval een dergelijke mogeiykheid zich opnieuw voordoet. ZATERDAG 18 MEI HILVERSUM I. 402 m. 741 kc/a. 7.00— 21.00 K.K.O, K.R.O. 7.00 Nws. 7.11 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en wee ber 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. (0 ?5-4 40 Waterst.) 10.00 V. d. kleuters. :0.15 Gram. 10.30 Ben je zestig» 11.00 V d. zieken. 1145 Gram. 12.00 Middagklok-Noodkiok. 12.03 Gram. (12.30—12,33 Land- en tuinb. me- ded.) 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Lichte muz 13 50 Gram. 14.00 V. d. jeugd 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14 50 Fanfare ork 15.10 Kro niek v. letteren en kun-ten. 15,35 Gram. lil.00 V. d. jeugd. 10.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Musette ork, en soliste 17 40 Lichte muz. 17 55 Amus. muz. 18,15 Journalistiek weekoverz. 18.23 Gram. 18.30 Pari. over/. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar. 19.15 Bra bants ork, 20.10 Lichtbaken, eaus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Cabaret. 22 35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend. Avondgebed en liturg, kal. 23 00 Nws. 23.15 Nws. in Es peranto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VP RO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7 20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub 9 00 V. d. vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge. schakeld, eaus 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Wlen blelbt Wien. 11.10 Bui- tenl. weekoverz. 11.25 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws 13.15 VARA-Va- rla. 13.20 Mandoline-ork. 13 45 Sport- praatje, 14.00 V, d. jeugd. 14 35 Koor zang, 14.55 Gram. 15.20 Fries progr. 15.45 Kamerork. en soliste. 16,35 Is de maat vol?, eaus 16 50 Dansmuz. 17.15 Week- journ. 17.45 Lichte muz. 18 00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz 13.55 Regerïngs- uitz.: Atlantisch allerlei Een en ander over de la landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, eaus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans. eaus. 19.55 Deze week, eaus. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Latijnse klanken. 22.40 Politie Patrouille klankb. 23.00 Nws. 23.13 Sport. 23.20—24.00 TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 14.30—15.15 Euicvi3ie: Internat, zwemwedstr. Engeland-Nederland. AV RO: 17.00—17.30 V. d. Kind. NTS: 17.30— 18.30 Kinderprogr. v. d Vlaamse TV. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz, VARA: 20 15 Nachtasyltje. 20.55 Filmverz. progr. 21.25 Saint Germain des Prés. NTS: 22 15—23.45 RurOYlsïe. Nspolltaans Zang Festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6