Suez maandag in veiligheidsraad Britten steunen Frankrijk Vliegen op zijn best in Fokker Friendship L. VAN HEUSTEIGENDOM MOET WORDEN HERSTELD VRIJDAG 17 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE O OURANT 8 AMERIKANEN KOELTJES OVER FRANSE ACTIE West-Europa moet van kanaal minder afhankelijk worden De veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal maandagavond om acht uur Nederlandse tyd bijeenkomen, om, op verzoek van Frankrijk te spre ken over de Suezkanaal-kwestie. Britse en Franse diplomaten kwamen gisteren bij elkaar om de taktiek te bespreken, die maandag zal worden ge volgd. Engeland staat volkomen achter de Fransen bjj hun actie contra Nasser in de Veiligheidsraad. De Amerikaanse vertegenwoordigers deden koeltjes over de Franse stap. De Engelse minister Selwyn Lloyd heeft gisteren in het Lagerhuis mee gedeeld, dat Groot-Brittannië Frankrijk steunt en dat er nauw contact tus sen belde regeringen bestaat. Lloyd betoogde dat het verschil van opvatting slechts hierin bestaat, dat de Engelsen het verstandiger achten toch het kanaal maar te ~ebruiken in afwachting van een definitieve rege ling van het geschil. Hij zei dat het voornaamste bezwaar van Engeland tegen de Egyptische plannen is, dat de Egyptenaren op korte termijn heel andere maatregelen zullen kunnen uitvoeren, dan ze thans voorgeven. Hij zegde toe, dat de Engelse rege ring alles zal doen (o.a. bouw van grote tankschepen) om de onafhan kelijkheid van West-Europa van het Suezkanaal te verminderen. Zes beginselen Goed ingelichte kringen in Pa rijs gaven gisteren te kennen, dat Frankrijk een regeling van de Su- ezkwestie wil in de geest van de zes principes die vorig jaar okto ber door de veiligheidsraad zijn aanvaard. De voornaamste punten daarvan waren: het functioneren van het kanaal mag niet afhanke lijk zijn van de politiek van één Ontslagaanvrage Fins kabinet ingetrokken De Finse regering onder Karl August Fagerholm heeft doYiderdag besloten de ontslagaanvrage, welke zij vorige maand by president Kekko nen had ingediend, in te trekken. Tal en last (Slot van i 1) de Verenigde Staten zou op de duur ook hier vastgroeien in „tal en last" betekenen, eerder nog dan in Rusland. Met andere woorden: laat het zover niet komen, omdat daarvan het oos ten zou kunnen profiteren Een dergelijke opmerking bewijst weer eens, dat de mens in deze tijd toch wel onder vreemde verhoudingen leeft. Want men vindt het al niet meer abnormaal, dat een te verwachten be volkingsoverschot gaat meetellen in een politieke strijd. Of om het héél simpel te stellen: kinderen, die nog ge boren moeten worden, zyn reeds nu betrokken in de felle tegenstellingen tussen het oosten en het westen. Wanneer men de zaken zó stelt, dan krijgt het grappig-klin- kende „baby-boom" toch wel een naar bijgeluid. En dit typisch- Amerikaanse woord van de twintigste eeuw doet dan denken aan een oude Nederlandse uitdrukking, die ook Vondel in een van zijn reien in de „Gijsbrecht" heeft gebruikt, namelijk „de onnozele kinderen". De herden king van de „onnozele kinderen" werd in de eerste eeuwen van de oud-chris telijke kerk ingesteld ter nagedachte nis van de onschuldige knapen, die ten tyde van Christus' geboorte te Beth lehem door Herodes werden gedood, tóen het begin van de stryd tussen kerk en wereld. Het gaat er tweedui zend jaar later naar uitzien dat zij het in een andere strijd de plaats van een Herodes nog eens zal worden ingenomen door een of andere politi cus of een generaal, die op grond van de machtsverhoudingen tussen Oosten en westen weliswaar geen kinderen zal ombrengen, maar dan toch zal de creteren hoe het bevolkingsoverschot moet worden geregeldEen beslis sing over de „onnozelen" die nog ge boren moeten worden Dat is bepaald geen opgewekte ge dachte. Hopelijk is zij te somber en zal het allemaal nog wel meevallen. Maar toch blijft de zorg om het groeien „in tal en last". Ook zonder politieke achtergronden ontwikkelt zich vooral in ons land een pro bleem, dat' de aandacht móet blijven bezighouden WAT ZE ZEGGEN. De Prawda: „Russische kranten zijn kleurloos, saai vervelend en ook moeilijk tc le zen' De Franse premier Mollet: „Het enige feit in de Suez-affaire waarvan ik spijt heb, is, dat ik gedwongen was om er mee op te houden". STRAATARM. Op een bijeenkomst van Arabieren gaf een Amerikaan een uiteenzetting van alles, wat het rijke Amerika voor de „onderontwik kelde gebieden", heeft gedaan, doet en nog zal doen. Plots stond een sjeik op. Plechtig zei hij tot het gehoor: „Laat je niets wijsmaken, broeders. Die Amerikanen zijn straatarme men sen. Niemand van hen heeft meer dan één vrouw". ROOD. „Er moeten hier erg veel so ciaal-democraten zijn", sprak Bre- mens burgemeester Kaisen tot zijn perschef, toen hij een officieel bezoek bracht aan Parijs. Een groot aantal gasten aan het diner droeg namelijk rode lintjes in het knoopsgat. Lintjes, zo vernam Kaisen later, die behoren bij het Legioen van Eer. land en de vaststelling van de tolgelden moet geschieden in over leg met de kanaalgebruikers. V.N.-secretaris-generaal Hammars- kjöld heeft gisteren verklaard, dat het internationaal gerechtshof in Den Haag de aangewezen instantie is oni uit te maken of Egypte het recht heeft Israëlische schepen uit het ka naal te weren. De eigenaar van het Noorse vracht schip Mars, dat door Israël is gechar terd, heeft in Oslo laten weten, dat het de bedoeling is, dat dit schip via het Suezkanaal naar Japan zal varen. Gezaghebbende kringen in Jeruzalem hebben gisteren meegedeeld, dat Is raël geen Droefschip door het Suez kanaal zal sturen voor de veiligheids raad de kwestie besproken heeft. De Deen Bartels, administrateur van de vereniging van gebruikers van het Suezkaanaal heeft gisteren om persoonlijke redenen ontslag ge vraagd. Er zal geen opvolger worden benoemd. Herstel van betrekkingen Het aantal konvooien dat per dag door het Suezkanaal vaart, zal met ingang van zaterdag worden ver hoogd van twee tot drie, Het Londen- se instituut van assuradeuren heeft de toeslag voor scheepvaartrisicota- rieven voor ladingen die het Suez kanaal passeren teruggebracht tot 1 shilling 3 pence per 100 pond sterling. Op het hoogtepunt van de Suezcrisis was de toeslag 10 shilling. Zeventien oliemaatschappijen zou den gisteren te Londen besloten heb ben een oliepypleiding naar de Mid dellandse Zee aan te leggen, die het Suezkanaal als „olie-ader" zou kun nen vervangen. In Londen is voorts vernomen, dat Saoedi-Arabië de Britse regering heeft laten polsen over herstel van de diplomatieke betrekkingen, die op het hoogtepunt van de Suezcrisi9 werden verbroken. R.-K. WERKGEVERS BIJEEN Collectiviteit neemt het bezit over. De heer L. A. J. M. van Heijst, al gemeen voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging heeft op de gisteren in Den Bosch begonnen algemene ledenvergadering van de A.K.W. een toespraak gehou den over herstel van de eigendom. Er is een ontwikkeling te zien, al dus de heer Van Heijst, die erop neerkomt, dat het verantwoordelijke beheer over steeds groter wordende eigendommen in handen komt van enkelingen, die zich hiervoor nauwe lijks meer verantwoordelijk kunnen voelen en dit in wezen ook niet zijn. Spreker noemde hier de grote eco nomische machtsconcentraties, door fusies van bedrijven en het beheer van grote spaarkapitalen en hij zei- de, dat wat betreft de verantwoorde lijkheid voor het opvangen van de ongewisheid van het leven, allengs de collectiviteit geheel in de plaats treedt van het individu. Spreker wees op het grote onrecht z.i. aangedaan aan de bezitters van een bepaald soort eigendom: de huis eigenaren. En hij vroeg zich voorts af of het nu bepaald nodig is, dat de nog onlangs tot stand gekomen of in voorbereiding zijnde wettelijke regelingen van vakantie, van afbeta ling, van cadeaustelsel, door de staat vastgesteld worden, of dat we het alleen maar gemakkelijk vinden. Hij stelde de vraag of het, indien er op deze terreinen regelingen dienen te worden getroffen, dan niet de pu bliekrechtelijke organen van het be drijfsleven zelf zijn, die hiervoor in aanmerking komen. Verontrustend noemde de heer Van Heijst in de financieel-eco- nomische sfeer de steeds grotere bedragen, die door de overheid worden geïnvesteerd. Hij deelde mede, dat in 1956 in totaal bijna 4 miljard gulden aan investe ringsuitgaven direct of indirect voor rekening van de overheid komt. Stelt men hiertegenover de in vesteringsuitgaven van het par ticuliere bedrijfsleven van onge veer 5,5 miljard gulden, dan blijkt dat van het totaal der in vesteringsuitgaven in 1956 ruim 40 procent aan de overheid kan worden toegerekend. In de wo ningbouwsector werd 64 procent van het totaal aantal woningen door de overheid gebouwd of ge financierd. Zo zien we allerwege, aldus spre ker, een overname door de staat of de collectiviteit van het bezit of het beheer over het bezit, dat eigenlijk in particuliere handen diende te zijn. De oplossing van de gesignaleerde tendens zag spreker hierin, dat de individuele ondernemers de moed moeten opbrengen om de eigen ver antwoordelijkheid te dragen, welke de essentie uitmaakt van het vrije ondernemerschap. Voorts dient in het politieke vlak de K.V.P. hier een belangrijke rol te spelen, aldus spreker. Verwacht mag worden, dat zij deze trend naar langzame socialisatie of nationalisatie van het private bezit zal weten om te buigen naar 'n trend van persoonlijke bezitsvorming. Zij zal daarenboven niet alleen mogelijk heden tot nieuwe en ruimere bezits vorming hebben te bevorderen, zij zal ook beschermend moeten optre den om het bestaande bezit, het reeds gevormde vermogen te behouden, zo besloet de heer Van Heijst. Foto boven: Tezamen met het ge maal Lovink bij Harderwijk en het gemaal Coltjn bij Kampen, pompt 't dieselgemaal Wort man te Lelystad 6j/00 Jcnbieke meter water per mi nuut uit de steeds verder droogval lende nieuwe Nederlandse polder Oostelijk Flevoland. De opname toont het gemaal Wortman in volle glorie. Foto onder: Al z\jn grote gedeelten van de nieuwe polder nu droogge vallen, dat betekent nog niet, dat zij ook gemakkelijk toegankelijk zijn. Zolang het per helikopter ingezaai de riet zijn taak, het verstevigen van de bodem, nog niet heeft 'ge daan, zullen waarschuv)ingsborden als op deze foto allerminst een over bodige luxe blijven. Nieuw passagiersschip op lijn New York-Zeebrugge De voorziter van de Amerikaanse rederij „American Banner Line" Ar nold Bernstein, heeft woensdag te Pa rijs tegenover Verslaggevers ver klaard, dat zijn maatschappij op de in 1958 te openen lijn New YorkZee- brnggeAmsterdam een nieuw pas sagiersschip. de 20.000 ton metende „Atlantic" zal laten varen. De „Atlantic" zal 900 passagiers kunnen vervoeren, namelijk 860 in de zogenaamde „toeristenklasse" en 40 eerste-klasse-passagiers. De passa- geprijs voor ae oversteek Amerika Europa en terug zal in de toeristen klasse 390 dollar bedragen. De heer Bernstein wees er nog op dat zeer vele Amerikanen als passa giers van de toeristenklasse Europa zullen bezoeken, daar zij op deze wij ze geriefelijk en toch niet duur reizen. Hij kondigde ook aan dat, drie jaar na het in de vaart brengen van de „Atlantic", twee nog grotere passa giersschepen op de nieuwe vaarroute zullen worden ingelegd. De „Atlantic" zal in zeven dagen van New York naar Zeebrugge va ren. I.P.I. veroordeelt detentie van Mochtar Loebis Aan het eind van de conferentie van het internationaal persinstituut te Amsterdam hebben de 200 aanwe zige hoofdredacteuren een drietal re soluties aangenomen. De eerste bevatte een aansporing aan het I.P.I.-bestuur er zoveel mo gelijk toe bij te dragen een algemene reductie te verkrijgen in de telefoon- en telegramtarieven voor de pers. De tweede resolutie had betrekking op de hoofdredacteur van een Indo nesisch dagblad, t.w. Mochtar Loe bis, van Indonesia Raya, die vier maanden geleden werd gearresteerd en aan wie nu al maandenlang huis arrest is opgelegd, ronder dat hij enig contact met zijn krant mag heb ben. In de resolutie werd er tegen ge protesteerd, dat de vier maanden huisarrest zijn verstreken zonder dat Loebis voor een gerecht gedaagd is, terwijl de regering van Indonesië aanvoert, dal de detentie niet het ge volg is van enig persdelict. Wat de hoofdredacteur dan we#l op zijn ge weten heeft, vertelt de'regering niet. De derde resolutie veroordeelde 'n geval van persvervaising, dat zich dezer dagen in Oost-Duirsland heeft voorgedaan. Britse bijdrage voor Arabische vluchtelingen Engeland is van plan 5.400.000 dollar beschikbaar te stellen voor de V.N.- organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen. De helft van dit bedrag zal in de tweede helft van dit jaar beschikbaar komen, da rest volgt be gin januari 1958. zo heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Sel wyn Lloyd, donderdag in het Lager huis bekendgemaakt. Het Lagerhuis moet oog zijn goed keuring aan dit plan hechten. ONBELEMMERD UITZICHT Proefvlucht met het tweede experimentele toestel Het Wereldgebeuren Eruit zetten In Atrecht wordt dit verhaal ver teld over Guv Mollet. die daar al jarenlang het burgemeester schap bekleedde, voordat hij premier van Frankrjjk werd: Al» jongeman sprak Guy een socialistische vergade ring toe. Eensklaps stormden com munisten naar voren en gooiden hem het raam uit. Maar de spreker ver- loor zijn kalmte niet. Hij klopte zjjn pakje af en keerde, nu niet via het venster maar door de deur. naar dc vergaderzaal terug om het betoog voort te zetten waar hij het even te voren crp onvrijwillige manier afge broken nad. Millet heeft woensdag het plan ge opperd. om zichzelf „eruit te zetten". Niet uit een roerige vergaderzaal, maar uit de regerings gebouwen. Na een kabinetszitting die niet korter dan drieëneenhalf uur duurde, toog de Frans:* premier naar het Elyséc om aan president Coty te vertellen, dat hij zo „walgde" van het besluit der geallieerden van Frankrijk om de SuezKanaal-boycot op te schor ten, dat hy er verder de brul aan gaf. Coty, die nog opgewekt waa van de hartelijke ontvangst, hem vorige week in Italië ten deel gevallen, wil de aan deze demonstratie echter niet meewerken. Bij de boze premier drong hij erop aan, het niet al te bont te maken. En ten langen leste nam Mollet zijn ontslagaanvrage terug 's Avonds trad hij. niet voldaan maar met een gezicht alsof het de ge woonste zaak van de wereld was, de deur van het regeringsgebouw weer binnen. En hij zette aaar een discus sie voort, die hij even tevoren afge broken had. Algemeen is men ervan overtuigd dat de Suezkous nog niet af is. De leden van de internationale vereniging der Kanaalgcbrulkers, van wier optreden Mollet „walgde", heb ben immers op hun vergadering te Londen vastgesteld, dat zij de Egyp tische verklaring inzake de vaart door het Suezkanaal onvoldoende achten. Kennelijk hebben zakelnke overwe gingen hen doen besluiten, het met zoveel moeite van wrakken bevrijde kanaal niet langer te mij den. Door om te varen langs de Kaap benadeelt men immers niet alleen de Egyptische dictator Nasser, maar ook zichzelf. En hoe lang zou een boycot moeten duren, voordat men de dicta tor op de knieën krijgt en hem „eruit kan zetten?" Zoals andere dictators bekommert hij zich weinig om de schrikbarende sociale toestanden in zijn land, vooral niet nu zijn eigen po litieke bestaan afhangt van volhou den, door dik en dun. Zoals Anthony Nutting, de vroegere Britse ondermi nister van buitenlandse zaken, nog gisteren verklaarde, is echter de kans groot dat Nasser nu hij de sympa thie van een aantal Arabische landen verloren heeft toch vroeg of laat ten val zal komen. Het zal voor Frankrijk op de duur niet mogelijk ziin. op eigen houtje de kanaalboycot voort te zetten. Daardoor komt immers de Franse scheepvaart in een te on gunstige concurrentiepositie. En het zijn juist financiële pro blemen, die de Franse gemoederen op dit ogenblik het meest bezighouden. Bij het parlement moesten ingrijpende voorstellen tot bezuiniging en tot be lastingverhogingen aanhangig wor den gemaakt. Mollet heeft bij het te rugtrekken van zijn ontslagaanvrage zoals hij zelf zei. overwogen d3t aftre den teveel od weglopen zou gelijken nu het fiscale plan in het parlement verzet ontmoet". Franse politieke kringen brengen echter Mollcts ont slag-manoeuvre wel met die finan ciële moeilijkheden in verband. Het zou Mollets bedoeling zijn geweest om een soort geest van „nationale een heid" te doen ontstaan. De Franse beslissing om de Suezkwestie weer voor de Veiligheidsraad te brengen, zag men tc»cn dezelfde achtergrond. Wat die laatste beslissing betreft: die kan ongetv.-iifcld niet alleen gunstige gevolgen hebben voor Mollet op het terrein van de binnenlandse politiek maar ook de internationale toestand ophelderen. De Fokkerfabrieken werken naar stig aan de ontwikkeling van de Fok ker Friendship, waarvoor reeds tal van opdrachten zijn ontvangen. Men is thans weer een stapje verder geko men met de gereedkoming van liet tweede experimentele toestel, de PH- XVF. Een aantal civiele en militaire autoriteiten en persvertegenwoordi gers uit binnen- en buitenland heb ben dezer dagen boven het noorden van ons land kennis kunnen maken met de eigenschappen van de Friend- ship-in-wording. Vanuit de in aardige pasteltinten geschilderde cabine hadden wij een riant uitzicht op de poppendorpjes en legkaartlanderijen tussen Schiphol en Eelde onder en de wattenwolken bo ven ons. Overal in het vliegtuig kan men onbelemmerd naar buiten kyken doordat de vleugels boven de raam pjes zjjn aangebracht. Men wordt evenmin gehinderd door storend ge brom van motoren. De krachtige Rolls Rovce-motoren. die de F 27 een kruissnelheid van 442 km per uur ge ven, zijn trillinp-vrij opgehangen. De cabine van de Friendship zal 32 tot 40 zitplaatsen kunnen bevatten. In het experimentele toestel is slechts nlaats voor 28, doordat het voorste ■'tuk wordt ingenomen door de om- angrijke testapparatuur. We hebben ook even gekeken in de cockpit, waar invllegér H. Bur gerhout in hemdsmouwen achter zijn dashboard met vele knoppen en meters zat. Met de hand losjes op de stuurknuppel duwde hij het toe stel van de ene bocht in de andere. Op een gegeven moment wordt een van ae motoren op kruishoog- te afgezet en op één motor glijdt de Friendship zonder merkbare overgang verder. Als er oen motor door storing uitvalt, kan het vlieg, tuig op die manier zonder blikken of blozen van de passagiers, de plaats van bestemming Dereiken. Fokker Nederland en Fairchild V S. hebben op het ogenblik gezamenlijk aan vaste orders 82 toestellen en aan opties 45. Fokker zal orders ter groot te van 100 totaal moeten boeken om winst te kunnen maken. De Friend ship is gebouwd voor korte en middel lange afstand. Men wil met dit tvpe het vliegen goedkoper maken. Daar om zijn de stoelen niet verstelbaar al kunnen zij naar wens verstelbaar worden geleverd en is de pantry betrekkelijk klein gehouden. Kameroen heeft zijn eerste premier. De wetgevende vergadering van Frans Kameroen heeft woensdag met 56 tegen tien stemmen de gematigde politicus AndréMarie Mbida beves tigd als eerste minister-president van het land. Mbida zal zijn land regeren krach tens het nieuwe politieke statuut, waarbij Frankrijk het een grote mate van zelfbestuur heeft verleend. Mbida's party, de democratische groep van Kameroen, is voorstander van het handhaven van nauwe ban den met Yankrijk. GUY MOLLET .kalmpjes teruggekomen. Bijna 31.000 studenten bij universeiten ingeschreven Volgens door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde voor lopige cijfers was het aantal inge schreven studenten in het studiejaar 1956/'57 omstreeks 1 april 1957 ten opzichte van een jaar tevoren geste gen van 29.397 tot 39.790, of met 5 procent en dat der eerstejaars van 4.840 tot 5.525 of met 14 procent. Bij de eerstejaars ram de belang stelling bij vrijwel alle faculteiten toe (o.a. bij tandheelkunde 37 pro cent. politieke en sociale wetenschap pen 35 procent, wis- en natuurkunde 25 procent, sociale wetenschappen, aardrijkskunde en psychologie ieder 23 procent, technische wetenschappen 20 procent en economische weten schappen 18 procent). Een daling ga? alleen het aantal ingeschrevenen voor de geneeskundige faculteiten te zien (met 4 procent).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3