PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mollet bood ontslag Coty aanvaardde aan, maar het niet Herverkaveling werkt aan betere ontwatering voor eiland Tholen BILT Vandaag... NEDERLANDSE REGERING BEËINDIGT SUEZ-B0YC0T HERTOG VAN GLOUCESTER OP DOORREIS IN ZEELAND WERELDBANK LEENT 15 MILJOEN DOLLAR AAN HERSTELBANK 200e jaargang - no. 115 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummer* 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS ZS cent per mm. Minim, p advertentie *•-• Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (ma*. regel») 2J cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adre» bureau v. d. blad" a cent meer. Giro no. J52S00 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vor»t«tr. 63. tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 4J, tel. 20; Terneuren, Brouw 2«. tel. 26. „WALGING VOOR OPHEFFING BOYCOT DOOR BONDGENOTEN" Frankrijk brengt kwestie van het Suezkanaal voor Veiligheidsraad Premier Mollet heeft woensdag tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij meedeelde aan president Coty zijn ontslag te heb ben aangeboden, uit „walging" voor het besluit van de Franse geal lieerden om de Suezkanaal-boycot op te schorten. Coty vroeg Mollet echter zich nogmaals te bedenken. Mollet zeide voorts dat Frankrijk in elk geval de beslissing van de SCUA bij de veiligheidsraad ter sprake zou brengen en tevens Egypte's weigering om de zes principes te erkennen zou ontmaskeren. De veiligheidsraad zal waarschijnlijk dezer dagen voor deze zaak bijeenkomen. Mollets verklaring kwam aan het einde van een kabi netszitting die 3 /z uur geduurd had. Mollet zeide dat hij het onmoge lijk acht om in „internationale betrek kingen met twee maten te meten, ten nadele van de democratieën en ten voordele van de dictatoren". „Derhalve overwegen wij een laatste beroep op de Verenigde Na ties, waarvan het gezag op het mo ment op het spel staat". Mollet zeide dat hij voor de kabi netszitting zijn ontslag en dat van zijn regering aan Coty had aangebo den. Maar na aandringen van Coty had Mollet zijn ontslagaanvrage weer te ruggenomen.. Hij zeide dat hij dit gedaan had omdat „op een moment waarop het fiscale plan dat wij heb ben voorgesteld in het parlement ver zet ontmoet, dit teveel op weglopen zou lijken". Het was de eerste keer in 16 maamden tijds dat Mollet zijn ontslag had aangeboden. Donkere kamers O p de eerste bladzijde van het pas I verschenen Vara-rapport over de commerciële televisie worden twee uiteenlopende uitspraken geci teerd. Een pessimistische van profes sor Polak (schrijver van „De toe komst is verleden tijd") „Donkere huiskamer, donkere hersenk&mer", daarentegen een optimistische van professor Ten Have: „Indien de pro gramma's bij voortduring van goed ge halte zullen zijn betekent de TV voor de meerderheid der kijkers ver ruiming en verrijking." Vooal de eerste opmerking is voor menigeen goed te gebruiken, het slaat altijd wel ergens aan. wanneer men spre kend over de televisie ontsteld uit roept, dat men voor dit nieuwe me dium niets voelt. En de zaak is hele maal rond. wanneer men daarbij nog een professor kan citeren, die het zo kernachtig heeft gezegd: donkere huiskamer, donkere hersenkamer. Maar niettegenstaande deze kernach tigheden gaat de opmars van de te levisie verder, komen er steeds meer donkere huiskamers al dan niet ge combineerd met donkere hersenka- mers. En met deze realiteit de TV in opmars zal men terdege re kening moeten houden. Het Vara-rapport wijst er in dit verband op, dat de verschijning van de televisie meermalen i met de uitvinding van kunst en plaatst daarby voorzichtig de opmerking, dat de „toekomst zal moeten uitwijzen in hoeverre een der gelijke uitspraak juist is of overdre ven." Dit lezend moesten wij denken aan een ingezonden stuk, dat dezer dagen in de „Manchester Guardian" verscheen en waarin een onderwijzer vertelde, dat hij bepaalde problemen aan zlln leerlingen trachtte uit te leg gen, doch daarbij werd onderbroken door zijn scholieren, die dan uitrie pen: „Dat heb ik op de televisie ge zien!" En meestal volgde er dan een explicatip, raker dan de onderwijzer had kunnen formuleren. De goede man was derhalve verplicht om zich ook een televisietoestel aan te schaf fen Dit verhaal past bij de woorden van professor Ten Have. Het zal zaak zijn de televisie zodanig te ontwikkelen, dat de donkere hersenkamer van pro fessor Polak weinig of geen kans krijgt. En daarbij speelt ook de vraag of de commerciële televisie in ons land moet worden toegestaan. I ijdens de discussie over deze vraag reeds lang aan de gang heeft nu de Vara een rapport op tafel gelegd, goed geschreven en goed-verzorgd. De omslag alleen al is een vondst: de pagina wordt be heerst door een foto in de vorm van een televisiescherm die diri gentenhanden laat zien, nobele diri gentenhanden kan men beter zeggen in de sfeer van dit ongenuanceerde omslag. En onder die foto een plaat van twee paar handen, die geld tel lenBij het zien van dit laatste beeld heeft men neiging om rillend naar gemeenplaatsen te zoeken in de geest van: geld dat stom is, maakt recht wat krom is. Dan maar liever die „nobele dirigentenhanden" Daarmee komt men dan keurig in het straatje van de rapporteurs. Want zij concluderen, dat het gebruik van televisie dient te worden toever trouwd aan organen, die daartoe krachtens hun geestelijke en culture le doelstellingen zijn geëigend. Fi- nancieel-economische overwegingen behoren aan de behartiging van deze taak ondergeschikt te zijn. En voorts: doelstelling en exploitatie van commerciële ondernemingen zijn in (Vervolg op pagina 3). De Britse premier, Harold Macmillan, heeft woensdag, uit gejouwd door de oppositie, het de bat van twee dagen in het Lager huis over de Suezkwestie geopend met de verklaring, dat het besluit om Britse schepen weer door het Suezkanaal te laten varen, welis waar een „onbevredigende rege ling" is, doch dat men niet mag spreken van een „succes zonder meer" voor president Nasser van Egypte. Na het Brits-Franse optreden ln ok tober is het Pact van Bagdad krach tiger dan ooit. Egypte is van vele van zijn vermeende vrienden geïsoleerd en het Amerikaanse denken over de kwesties van het Midaen-Oosten heeft een „revolutie" doorgemaakt, zo zei hij. De Labourleider Gaitskell, die als eerste namens de oppositie sprak, verklaarde, dat Engeland nu gedwon gen is Egyptische voorwaarden te accepteren die slechter zijn dan in oktober, vóór het Brits-Franse ingrij pen, verkregen konden worden. Labourmotie Labour heeft een motie ingediend, waarin bezorgdheid wordt uitgespar- ken over het resultaat van de rege- rimgspolitiek ten aanzien van de Suezkwestie. Voorts betreurt de mo tie de schade die het Britse aanzien en de Britse economische belangen daardoor geleden hebben. De regering .staat niet alleen tegen over kritiek van Labourzijde, doch zij moet ook kritiek uit eigen kring onder de ogen zien. Acht conserva tieven zijn uit protest tegen het „toe geven van de regering uit de fractie getreden. H is het 25 jaar geleden, dat p fj de „Georges Philippar", kort f| na zijn indiensttreding in de Golf van Aden door brand werd H verwoest, bij welke scheeps- M ramp vierentachtig personen, waaronder vele Nederlanders, l- H om het leven kwamen; M het 475 jaar geleden dat H H de Vlaamse dichter Anthonis de Roovere, de „Prinche van rethoryeken", te Brugge over- leed. NEGATIEF ADVIES INGETROKKEN Franse reders willen ook weer door kanaal Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandse regering evenals de be langrijkste andere scheepvaartmo- gendheden thans de reders doen we ten, dat zij eerder gegeven advies om de hervatting van de vaart door het Suezkanaal voorlopig uit te stellen niet langer handhaaft. Dit houdt even wel niet in, dat zy de Egyptische ver klaring als een definitieve regeling voor het beheer van het Suezkanaal aanvaardt. Zij is van mening dat deze verkla ring niet voldoet aan de zes door de veiligheidsraad hl zyn resolutie van Hond redt kind in Drachten. (Van onze correspondent.) In Drachten heeft de driejarige Duitse herder Petroes.jka van de fa milie T. van der Terp uit eigener be weging en zonder dat iemand er ge tuige van was het tweejarig doch tertje Jeltsje van de buren uit de Zuiderdwarsstraat gehaald. Het kind heeft, naar men aan neemt, een steen in het water ge gooid om die door de hond terug te laten halen. Bij het gooien van de steen is zij zelf ook in het water ge vallen. De hond, die alles pleegt op te halen wat men in de vaart gooit, heeft eerst het kind uit het water ge haald en daarna de steen, die hij net jes voor de deur van de buren neer legde. De familie Van der Bosch woont nog maar veertien dagen aan de Zuiderdwarsvaart en van een grote vriendschap tussen Jeltsje en Petroesjka is nog geen sprake. Inte gendeel: moeder Van der Bosch moest mee op de foto omdat Jeltsje bang is voor de grote hond. lo oktober j.I. gestelde vereisten, zo als reeds tot uitdrukking werd ge bracht in het perscommuniqué van de S.C.U.A. van 9 mei. In verband hiermede behoudt de Nederlandse regering zich alle rech ten voor met betrekking tot het ver krijgen van een meer bevredigende re geling betreffende het Suezkanaal. In bevoegde kringen wordt zoals reeds eerder gemeld verwacht dat op korte termijn tujsen de Nederlandse en de Egyptische regering overeen stemming zal worden bereikt over een voorlopige regeling van de betaling van de kanaalgelden. De Franse reders hebben de aan dacht van de regering gevestigd op de schade die aan 's lands economie wordt toegebracht door de boycot van het Suezkanaal. Het kabinet zou de toestand, ge schapen door Engelands besluit om de boycot op te geven, bespreken. Naar verluidt is premier Mollet krachtig voorstander van een voort zetting van de boycot, maar de druk van commerciële zyde wordt groter. Hoge ambtenaren van het ministe rie van financiën zullen de financiële en handelsbetrekkingen met Egypte aan een onderzoek onderwerpen, dit met het oog op mogelijke onderhande lingen met Egypte over de betaling de - kanaalrechten indien mocht wor den besloten de waterweg weer te ge bruiken. Eerste Engelse H-bom beproefd Engeland heeft de eerste H-bom tot ontploffing gebracht bij Chrlst- mas-eiland in de Stille Zuidzee, al dus werd te Londen door officiële kringen meegedeeld. Alhoewel dé officiële aankondiging van het be treffende ministerie slechts sprak van een „kernproef", is er weinig twijfel aan of Engeland is na Rus land en Amerika de derde wereld macht die in het bezit van de H- bom is. De kringen zeiden met na druk dat het hier een zogenaamde „megaton"-bom betrof. De^proef vond plaats op grote hoogte. Prins opende gebouwen rijksluchtvaartschool. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft woensdagmiddag op het vlieg veld Eelde de gebouwen van de rijks luchtvaartschool officieel in gebruik gesteld. De prins hield daarbU een rede, waarin hij zeide dat een grote ondernemingsgeest en een even groot doorzettingsvermogen tot het resul taat hebben geleid dat de Nederland se burgerluchtvaart een zeer eervol le plaats inneemt in het wereldlucht- verkeer. Deze voor een kléin land als het onze zo markante positie is bevochten en veroverd in een lange strijd tegen concurrentie en helaas ook tegen restrictieve luchtvaartpolitlek. Voordat prins Bernhard zijn rede uitsprak, had de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, in zijn welkomstwoord tot de prins en de ve le aanwezigen, de geschiedenis van de opleiding tot verkeersvlieger in ons land gereleveerd. Minister Algera zag het feit dat zovelen ook uit het buitenland aan de uitnodiging om bij dit voor de rijks luchtvaartschool zo belangrijk ogen blik aanwezig te zijn gevolg hadden gegeven als een onderstreping van zjjn zienswijze dat de gebeurtenis voor de Nederlandse verkeerslucht- vaart van de grootste betekenis is. Zonder een op de toekomst gerich te opzet van schoolgebouwen en werkplaatsen zou de opleiding tot verkeersvlieger moeilijk het hoofd kunnen blijven bieden aan de steeds hogere eisen die aan haar zullen wor den gesteld. Prinselijke tweeling in Luxemburg. Erf-groothertogin Josephine-Char lotte van Luxemburg, de zuster van koning Boudewijn van België, heeft woensdagmorgen vroeg het leven ge schonken aan een dochter en een zoon, die elk 5 pond wegen. De moeder en de kinderen maken het goed. Josephine-Charlotte is in 1953 in het huwelijk getreden met de Luxem burgse troonopvolger, groot-hertog Jan. Hun oudste kind. prinses Marie- As+ri<* drio iiar Het tweede kind, prins Henri, is twee. De jonge nrins zal. evenals zijn va der, de groot-hertoe- van Luxemburg, Jan heten. De jonge prinses zal de naam van Margaretha ontvangen, naar haar meter, prinses Margaretha van Zweden, vrouw van prins Axel van Denemarken, de oudste zuster van koningin Astrid. De doop zal vrijdag a.s. on het kasteel te Betz- dorf geschieden. Koningin beschermvrouwe Nederland-op-wereldshow Naar van de zijde der stichting we reldtentoonstelling Brussel 1958, af deling Nederland, wordt vernomen, heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd, het beschermvrouwschap van deze stichting te aanvaarden. Zij ne Koninklijke Hoogheid prins Bern hard heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van het Nederlandse erecomité op zich te nemen. Woensdagmiddag rond half twee arriveerde in Vlissin- gen met een extra boot vanuit Breskens Z.K.IÏ. de Hertog van Gloucester (broer van wijlen Koning George VI van Groot Brittannië), die op het ogenblik een tweedaags be zoek aan Nederland brengt. De Hertog van Gloucester maakt een tocht langs de oorlogsgraven in West-Europa en zo bezoekt hij in Nederland o.m. de begraafplaatsen in Bergen op Zoom, Uden, Nijmegen, Mook, Muisbeek en Oosterbeek. In Breskens werd de hertog begroet door de ambassa deur van Canada en Engeland in ons land en door de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Na aankomst in Vlissingen vertrok het gezel schap onmiddellijk per auto naar Bergen op Zoom. Vanavond zal de Hertog van Gloucester ontvangen wor den op paleis Soestdjjk, waarna hij morgenochtend naar Den Haag zal vertrekken. Op de foto v.l.n.r.: mr. J. L. Nieuwenhuis, directeur van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, de Hertog van Gloucester en jhr. De Casembroot. (Foto P.Z.C.). Garantie van de staat Naar woensdag in Parys werd me degedeeld, zal de Wereldbank in sa menwerking met andere financiële in stellingen een lening tot het equiva lent van 15 miljoen dollar verstrek ken aan de Nederlandse Herstelbank. Hierdoor zal de Herstelbank aanvul lende middelen verkrijgen ten behoe ve van haar leningverstrekking aan industrie, handel en transport. Het bedrag waarvoor door andere instellingen m deze lening wordt deelgenomen bedraagt 5 miljoen dol lar en betreft een deel van elk der zes aflossingstermijnen, welke ver schuldigd zijn van november 1959 tot mei 1962, In de lening wordt deelge nomen door de Nederlandsche Handel Maatschappij, de Amstei'damsche Bank. de Twentsche Bank, de Rotter- damsche Bank, de Philadelphia Na tional Bank, de Grace National Ba\j< te New York en de National Shawnut Bank te Boston. De vier Nederlandse banken nemen voor eigen rekening en voor rekening van anderen aan de lening deel. De lening heeft een looptijd van vijf jaar en draagt een rente van 5% pet met inbegrip van de commissie van 1 pet, welke de wereldbank toe voegt aan haar speciale reserve. De aflossing zal geschieden in zes half jaarlijkse termijiven aanvangende 15 november 1959. eindigend 15 mei 1962 De lening wordt gegarandeerd door het Koninkrijk der Nederlanden. Dit is de tweede lening, welke de Wereld bank aan de Herstelbank verstrekt. In 1949 werd namelyk een lening van 11 miljoen dollar verstrekt, waarvan later op verzoek van de herstelbank een bedrag van 7.55 miljoen dollar werd geannuleerd. NIEUWE WATERGANGEN TER LENGTE VAN 200 KM Viertal elektrische gemalen zal oude suatiesluizen vervangen Het eiland Tholen krjjgt in het kader van de Herverkavelingswerkzaam- heden een geheel nieuw waterlopenstelsel, compleet met vier nieuwe gema len en één installatie voor oiulerbemaling. Dat dit voor Tholen geen over bodige luxe is wordt duidelyk, wanneer men bedenkt, dat sommige delen van het eiland te kampen hebben met een chronische wateroverlast, die in vele gevallen belangryke oogstderving tengevolge heeft. Tot voor kort is het vrijwel steeds by pogingen gebleven een verbetering in de waterhuis houding tot stand te bréngen. Het grote aantal polders waaruit het eiland bestond al of niet bedykt waren het er 45, verdeeld over 13 wa erschap- penstond het verkrygen van een vereenvoudigde wijze van lozing in de weg. Wat dit betreft moet het feit, dat het eiland Tholen onlangs één water schap geworden is, als een aanzienlijke vooruitgang worden gezien. Men is op het ogenblik bezig met de aanleg van tweehonderd kilo meter watergang, in breedte va riërend van 5 tot 23 meter. Met be hulp van stuwen (zoals destyds ook op Walcheren is gebeurd) zal men trachten het waterpeil aan te passen aan de landbouwkundige toestand, waarbij dan op zijn minst vyftig verschillende peilen gehand haafd dienen te worden Hoe kwam het. dat de waterlopen op Tholen zo'n grillig verloop vertoon den? De verklaring ligt voor de hand: het tegenwoordige Tholen bestond oorspronkelijk uit een dertiental veenachtige eilanden de polder Sehakerloo dateert al van ongeveer 850 die van elkaar gescheiden wa ren door kreken. In eerste instantie we.rd op deze kreken geloosd, maar na verloop van tijd verzandden zij en slibden veelal dermate hoog op. dat de natuurlijke afwatering van deze ei landen uitgesoroken slecht werd, ook al omdat de eilanden zelf een inklin- kingsproces doormaakten. Aan de zeekant van de polders ontstonden bovendien aanwassen, hetgeen even eens de natuurlijke lozing bemoeilijk te. Daar elk bemalingssysteem in die tijd voor de bewoners vreemd was. zocht men steeds in allerlei richtingen naar het laagste punt. Dit is wel de voornaamste oorzaak van de weinig logische vorm van het waterlopenstel sel en derhalve van een slechte ont watering. De wateroverlast vormde op Tholen sinds eeuwen een brandend probleem. Het is bovendien gebleken. dat de boeren in dit opzicht dikwijls nog té optimistisch gestemd waren, juist omdat zij nooit anders gekend had- Vervolg op pag. 7) Mayflower II drijft maar wat rond De kapitein van het evenbeeld van het schip waarmee de pilgrim fathers in 1629 de reis naar Amerika onder namen, de „Mayflower II". heeft woensdag geseind, dat zijn schip hul peloos ronddrijft halverwege de Ca- narische eilanden en de Westindische, daar het volkomen windstil is. Kapitein Alan Villiers voegde er echter aan toe. dat „alles wel" aan boord is. De positie van het schip was 22 gra den, 18 min, noorderbreedte en 38 graden, 50 minuten westerlengte. Het weer in Europa De weerrapporten van gisteravond 7 uur luidden Stockholm, licht bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewoïkt Londen, half bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Luxemburg, onweer Parijs, licht bewolkt Bordeaux, zwaar bew>lkt Grenoble, mist Nice, onbewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, onbewolkt München, onbewolkt Zürich, half bewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onbewolkt Rome, zwaar bewolkt Ajaccio, licht bewolkt Mallorca, onbewolkt 19 gr- 19 gr. 18 gr- 14 gr- 18 gr. 20 gr. 23 gr* 18 gr. 17 gr. 24 gr. 20 gr. 24 gr. 25 gr- 23 gr- 25 gr. 25 gr. 20 gr. 24 gr- 27 gr. 25 gr. 20 gr. 23 gr. DE VERWACHT... LAGERE TEMPERATUREN. Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige zuidwes telijke windL Koeler. ZON EN MAAN 17 mei Zon op 4.46 onder 20.32 Maan op 23.45 onder 7.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1