PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITTEN WEER DOOR SUEZKANAAL Berbers brachten - waar Vittangi strandde - mast boven water BUI Amerikanen moeten tolgelden onder protest voldoen Rebellie van 8 conservatieven Israël zal Egyptenaren op de proef stellen PLAN VAN V.S.00K BOVEN NEDERLAND LUCHTINSPECTIE 200e jaargang - no. 113 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. lew.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummer# 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 mei 1957 ADVERTENTIE!' mm. Mlntm. p Ing. mededel Inge Kleine adverten'. 23 cent p. regel r L-. ..F v. d. bla van Bureau*: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3S46 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. tel 2475 (b.g.g. 3228); Ooetburg, Nleuwatrsat 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwerystr. 2; Zierlk7.ee: N Premier Macmillan van Groot-Brittannië heeft maan dag in het Lagerhuis bekendgemaakt dat Britse sche pen van nu af door het Suezkanaal zullen varen. Hij verklaarde dat de regering de Britse reders niet langer kan adviseren geen gebruik van het kanaal te maken. De betaling van de tolgelden en andere kos ten zullen in ponden sterling geschieden, aldus Mac millan. Acht conservatieve Lagerhuisleden hebben zich uit protest tegen de regeringsbeslissingen t.a.v. het Suez kanaal, losgemaakt van de conservatieve Lagerhuis fractie, aldus een mededeling van een woordvoerder der „opstandigen" gisteren in het Lagerhuis. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag de Amerikaanse reders meegedeeld, dat het geen bezwaar heeft tegen de vaart van Ame rikaanse schepen door hef Suezkanaal, mits de tolgel den onder protest betaald worden. De Engelsen noch de Amerikanen zullen de geblokkeerde Egyptische re keningen deblokkeren. De Britse premier zei dat er op naam van de nationale bank van Egypte een nieuwe transferabele rekening bij de bank van Engeland is geopend. Hij verklaarde voorts dat verreweg de meeste buitenlandse scheep vaartmaatschappijen, die aan de conferentie te Londen deelnamen en die op de Aziatische landen varen, te kennen hebben gegeven dat zij voortaan hun schepen door het Suezkanaal zullen laten varen. En vele van deze maatschappijen hebben reeds opdracht hiertoe gegeven, al dus Macmillan. Macmillan zei dat opheffing of wij ziging van de bestaande beperkingen vanzelfsprekend moeten afhangen van bevredigende regelingen met Egypte inzake alle financiële vorde ringen, die Groot-Brittannië op Egypte heeft. „Besprekingen hierover zullen op deze basis in een neutrale omgeving gevoerd worden", aldus de Britse pre mier. Niet verrast Hugh Gaitskell, de leider van de labourpartrj, zei dat het Lagerhuis de verklaring van Macmillan met teleur stelling, maar zonder verrast te zijn, had aangehoord. Hij merkte op dat de voorwaarden, die Groot-Brittannië thans gedwon gen is te aanvaarden, veel zwaarder zijn dan die voor 30 oktober 1956, de Applaus De afgelopen week is ons enige ma len de vraag gesteld, of het eigenlijk niet vreemd is, dat in een protestants kerkgebouw, waarin een concert wordt gegeven zoals donderdag jongstleden in Vlissingen gebeurde geen applaus wordt toe gestaan. Met name enkele onderwijs mensen. die vorige week het jeugd- concert van het Residentie-orkest in de Vlissingse Jacobskerk bijwoonden, verklaarden ons, dat voor vele jonge lui het applaus-verbod als een soort anti-climax werkte, omdat zij niet spontaan konden reageren op de mu ziek, die zij tevoren hadden gehoord en die hen wezenlijk had beroerd. Zij konden niet reageren! Deze op merking brengt ons wanneer wij thans willen trachten de in de aanhef dezer beschouwing genoemde vraag te beantwoorden reeds onmiddellijk bij de functie van het applaus. Er zijn lieden, die dit luidruchtig handgeklap allerminst kunnen waarderen, omdat het de aandacht zou afleiden van het geen tevoren is gehoor'* of gezien. Het is moeilijk om het met hen eens te zijn. Want het applaus heeft bepaald niet alleen de functie van hulpbetoon aan uitvoerende kunstenaars, doch is eerst en vooral het middel, waardoor het publiek zijn emoties tot uitdrukking kan brengen. Men is getroffen» door een toneelvoorstelling, door een con cert, men heeft de ontroeringen in het stuk of in de muziek, k ijlt end of luiste rend. mede-ervaren, rhen is als ge meenschap opgenomen geweest in het artistiek gebeuren en de aldus opge roepen spanningen en zij zijn soms zéér hevig ontladen zich in het ap plaus. Een spontaan en eerlijk ge meend applaus is een bewijs daarvoor, dat er eenheid heeft bestaan tussen uitvoerenden en luisteraars. Applaus is derhalve een reactie, zoals in feite ook het kerklied een reactie is, een vorm van extase, die echter in het lied vaak zo streng is geordend, dat het extatisch element er slechts met moei te in terug is te vinden. Vanzelfspreknd is er ook kunst, die door haar aard geen applaus ver draagt: men denke aan een Mattheus- Passie. Maar een zuiver-reagerende gemeenschap zal nooit énige moeite hebben met de vraag, wanneer wél en wanneer niet geapplaudisseerd moet worden Handgeklap als uiting van extase, als reactie, kan vergeleken wor den met de uitroepen en spreek koren in de oud-christelijke gemeen ten. Er zijn. stenografische verslagen uit die tijd o.a. van een gemeente vergadering onder leiding van de kerkvader Augustinus waarin pre cies' genoteerd staat hoevele malen een bepaalde acclamatie werd her haald. soms tientallen keren. Ook in de notulen der synoden werden deze uitroepen en reacties nauwkeurig op getekend. Kerk en applaus behoeven zeker geen elkaar-vijandige zaken te zijn. zo leert de kerkgeschiedenis. De vraag hier evenwel luidt, of ap plaus in een kerkgebouw en het gaat hier met name om kerkgebou wen van protestants-christelijke sig natuur na een concert afgewezen moet worden. Een dergelijk applaus zo zullen tegenstanders van dit (Vervolg op pagina 3j. dag waarop de Brits Franse strijd krachten een actie tegen Egypte ont ketenden. Macmillan was net hier mee niet eens. Hij verklaarde dat er volgens hem geen reden bestond aan te nemen dat de onderhandelingen, gevoerd op de toen bestaande basis, tot bevredigender resultaten zouden hebben geleid. Serie aftochten Later is van gezaghebbende zjjde meegedeeld, dat de besprekingen tus sen Groot-Brittannië en Egypte in Rome gevoerd zullen worden zy zullen op 23 mei beginnen. Onder de acht conservatieven, die de fractie verlaten ontstemd over „een serie aftochten" en die hun La gerhuiszetels zullen behouden om een onafhankelijke groep te gaan vór men is o.a. lord Hinchingbrooke. De acht zullen in de toekomst niet meer zonder meer gevolg geven aan de door de leiders der conservatieve lagerhuisfractie gegeven richtlijnen voor het stemmen, doch zij zullen hun standpunt van geval tot geval bepa len, waarbij zij wel in het algemeen de conservatieve politiek t.a.v. bin nenlandse vraagstukken zullen blij ven steunen. De acht „opstandigen" hebben in 'n maandagavond uitgegeven -verkla ring uiteengezet dat n.i. een „sus- singspolitiek slechts tot rampen leidt. Zij zullen zich bij het woensdag en donderdag a.s. in net Lagerhuis te houden debat over de maandag door premier Macmillan m.b.t. de vaart door het Suezkanaal aangekondigde voorstellen van stemming onthouden. Oorlogsdaad Israël zal waarschijnlijk in de naaste toekomst bii wijze van proef een koopvaardijschip door het Suezkanaal sturen. Wanneer dit vaartiug iets in de weg wordt gelegd, zal dat door Israël be schouwd worden als een oorlogs daad, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken maandag be kendgemaakt. Op de vraag wat Israël ingeval van een Egyptisch optreden zal doen, zei hij'niet van mening te zijn, dat de regering zich dan tot het internationale gerechtshof te Den Haag zal wenden. De directie van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd heeft alle daarvoor in aanmerking komende schepen op dracht gegeven in de richting van Suez te varen. De scheepvaartmaatschappijen, die Op liet terrein achter het gebouw van de Provinciale Stoombootdiens ten aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen ligt momenteel een zware stalen mast, die waarschijnlijk onge veer vijftig jaar op de' bodem van de Westerschelde heeft gelegen. De ber gers, die bezig zijn op de plaats, waar de „Vittangi" is lekgevaren, een obstakel uit de weg te ruimen, brachten deze mast loven water. (Foto P.Z.C.) diensten onderhouden van Engeland en het Europese vasteland naar In dia, Pakistan en Colombo en in om gekeerde richting, hebben bekendge maakt, dat de bestaande toeslag van 17*4 procent op de vrachttarieven zal worden verlaagd tot 10 procent. De verlaging gaat op 13 mei in. Frankrijk houdt vol De verklaring van Macmillan over de vaart door het Suezkanaal heeft in officiële kringen in Parys geen verbazing gewekt. De officiële houding van de Fran se regering is echter nog niet veran derd. Frankrijk meent, dat het Suez kanaal nooit een werkelijk interna tionale waterweg kan zijn op grond van de Egyptische voorwaarden. „Het besluit van de Britse rege ring om het nieuwe statuut van het Suezkanaal te erkennen en handels besprekingen met Egypte te begin nen, toont aan dat het recht en de rechtvaardigheid het steeds winnen van het geweld en de agressie", aldus heeft radio-Caïro maandagavond ver klaard in commentaar op de verkla ring van premier Macmillan in het Lagerhuis. Met revolver tot helpen gedwongen Italiaanse politiemannen hebben zondag met revolver» automobilisten op een grote verkeersweg hy Rome moeten dwingen, slachtoffers van 'n botsing, die dreigden dood te bloeden, naar een ziekenhuis over te brengen. Bij het drukke verkeer van bewo ners van Rome, die na een dag naar buiten te zijn geweest naar de stad terugkeerden, was een grote perso nenauto op een kleine oestelwagen gereden, waardoor de zeven inzitten den van laatstgenoemde auto ernsti ge verwondingen opliepen. De politie, die spoedig ter plaatse was. slaagde er niet in passerende automobilisten tot stoppente bewe gen om de gewonden te vervoeren. Na twintig minuten gingen de poli tiemannen tot andere maatregelen over. Zij trokken hun revolver en dwongen zo een aantal autobestuur ders te stoppen en de gewonden mee te nemen. Te®en de bestuurders, die geen gehoor aan de stopsignalen had den gegeven en wier autonummers zijn genoteerd, zal een strafvervol ging worden ingesteld. „Kota Baroe" voer in W aterweg-oever Tengevolge van een defect aan de elektrische stuurinrichting is maan dagavond het 7.307 ton metende m.s. „Kota Baroe" van de Kon. Rotterdam se Lloyd bij Poortershaven ongeveer vier meter in de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg gelopen. Aanvankelijk keerde het schip, dat roerschade had opgelopen, naar Rot terdam terug, maar het is later met behulp van de sleepboot „Maas" ge zwaaid, om de reis voort te zetten naar Antwerpen, waar duikers een bodemonderzoek zullen verrichten, DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN De Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de ontwapeningsbesprekingen te Londen, Harold Stassen, heeft net denkbeeld geopperd om in Europa en in het Verre Oosten zones in te stel len voor wederzijdse luchtverkenning, zo hebben Amerikaanse functionaris sen te Washington verklaard. Volgens deze suggesties, die Stas sen enige tijd geleden zou hebben ge daan naar aanleiding van soortgelijke voorstellen van de Sowjet-afgevaar- digde Zorin, zou de Europazone zich van de Noordpool tot de 4oste breedte graad en van vijf tot dertig graden oosterlengte moeten uitstrekken en Zwitserland, Duitsland, de helft van Nederland en België, een deel van Oost-Frankrijk. Noord-Italië, Oosten rijk en het noordelijk deel van Joego slavië, de landen van Oost-Europa met uitzondering van Bulgarije. Alba nië en Zuid-Roemenië. en een deel van West-Rusland omvatten. In het Verre Oosten zou het verkenningsgebied Alaska en ongeveer een even groot stuk van Sowjet-Siberië moeten om vatten. Zowel het gebied in Europa als dat in het Verre Oosten zou van uit de lucht en on de grond mogen worden geïnspecteerd volgens de lij nen. die president Eisenhower destijds in zijn plan voor luchtverkenning heeft uiteengezet. Genoemde Amerikaanse functiona rissen verklaarden, dat deze sugges ties van de V.S. niet betekenen, dat Washington overweegt troepen terug te trekken of anderzins te ontwape nen. Waarschijnlijk zou de Ameri kaanse regering bereid zijn West- Duitsland op dit stuk gerust te stel len. De suggesties zouden slechts ge daan zyn óm te zien, of zy een basis kunnen vormen voor latere onderhan delingen. g Maandagochtend begon de symbolische verkoop van so- merpostzegels aan boord van de trawlvisser ,JJmuiden 99 - H Curagao" in de haven van IJ muiden. De schipper van de „Curagao", de heer Huib Krab M (links), was de eerste, die postzegels kocht van de ont- werpster, mevrouw Jennie s Dalenoordterwijl de directeur- H generaal van de P.T.T., ir. J. H D. E. van den Toorn, toekgkt. IiiDiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiDHiiiiiniiniiiiionuI Ontsnapte gevangenen in de kraag gepakt De Rotterdamse recherche is er maandagmorgen in geslaagd de 30- jarige meubelmaker A. H. nit Den Haag en de 28-jarige A. M. uit Heer len aan te houden, die kans hadden gezien ongeveer zes weken geleden uit de gevangenis te Scheveningen te ontvluchten. De Rotterdamse pol'tie had er lucht van gekregen, dat de twee mannen zich in de Maasstad zouden ophou den en men kwam er achter, dat ze ergens in een cafeétie in de buurt van het Zuidplein zaten. Een hoofd inspecteur en enige rechercheurs trok ken er op uit, maar men had het ze kere voor het onzekere genomen en assistentie gevraagd van een radio wagen. die :n de huurt werd opge steld. De hoofdinspecteur en een re chercheur stapten het café binoen en men zag twee mannen aan een tafel tje zitten. De hoofdinspecteur kende één van hen van vroeger en de poli tiemannen gingen aan hetzelfde ta feltje zitten. „Nu, je begrijpt het wel", waren de woorden van de hoofdinspecteur en de twee begrepen het inderdaad. Zij namen de zaak nogal sportief op, wamt één hunner riep: „Ober, vier koffie". Daarna ging men met de twee mannen naar buiten om ze naar het politiebureau over te brengen en toen nam opeens één van hen de be nen. De mannen van de radiowagen zagen dit en gingen hem direct ach terna. Vlak bij hem stapten enige mannen uit, de auto passeerde hem en hij was ingesloten. Hij trachtte nog te ontkomen, een waarschuwings schot werd gelost en de man rende een winkel binnen. De politiemannen gingen hem achterna en weldra had men hem weer te pakken. ..BEWIJSMATERIAAL" VERZAMELEN Vermoedelijk afkomstig van gezonken s.s. „Redwood" of „Caesar" Het bergingsbedrijf Van den Akker Is in de Westerschelde voor Vlissingen bezig een mysterie op te lossenWant nog steeds is het niet bekend op welk wrak de Zweedse ertstanker „Vittangi" in februari is lek gevaren. De ber gers, die al enkele dagen bezig zyn, het onbekende wrak uit de weg te rui men, hopen echter binnenkort zoveel „bewijsmateriaal" verzameld te heb ben, dat vastgesteld kan worden welk wrak het hier betreft. Zo werd dezer dagen een acht a negen meter lange mast boven water gebracht. Deze zwa re stalen mast heeft nu in leder geval al duidelijk gemaakt, dat het een wrak van een vrachtschip is. En uit de constructie van deze mast, die dub bel is geklonken, kwam vast te staan, dat het hier een schip betreft, dat vijftig a zestig jaar geleden In de vaart kwam. Deze gegevens maken het vermoe den steeds sterker, dat het obstakel inderdaad het wrak van het Engelse stoomschip „Redwood (In 1911 ge zonken) of van het Duitse stoom vaar tuig „Caesar" (in 1901 gezonken) is. De viissingsche Courant heeft in 1901 en 1911 in sobere bewoordingen mel ding gemaakt van het vergaan van deze schepen. Zo schreef het blad, dat op „zondagmorgen (21 juli 1901) op de hoogte van Nieuwesluis, gedurende de mist, een aanvaring plaats'had tus sen het Duitse s.s. Weimar" en het aldaar geankerd liggende Duitse s.s. „Caesar" met 1180 ton hout en 2100 on graan naar Antwerpen". Hoewel Je „Caesar" zwaar lek was, werd toch getracht het schip naar Vlissingen te, riepen, „hetwelk beloofde met de gro te diepgang van het s.s. (toen 32 voet) 'Veel moeite te zullen opleveren". Ten slotte werd het schip „op de Nolle- Dlaat tegenover dc z.g. Gevangetoren" aan de grond gezet. Daar is het schip gezonken en volgens publikaties in latere nummers steeds dieper weggezakt. En 23 juni 1911 meldt de Vlissing- sche Courant, dat „voor de boulevard De Ruyter bij de gasboei" het Engel se s:s. „Redwood midscheeps werd aangevaren door het Duitse s.s. „Rheinfels". Het Engelse vaartuig zonk ter plaatse, maar ae opvarenden 18 bemanningsleden, de vrouw van de kapitein en drie kinderen wer den gered door een motorboot van het Belgische loodswezen. Aanvankelijk werd gedacjit, dat de „Redwood" nog wei gered kon worden, maar een dag later schreef de Vlissingse Courant al; „Het Engelse s.s. „Redwood" Is gisteren geleidelijk meer gezakt en des avonds was ook het hele ach terschip weggezonken. Alleen de schoorsteen en de masten steken nu nog boven water uit. De .Red wood" kan nu waarschijnlijk wel als verloren beschouwd worden". Nauwelijks een maand later voer het Duitse s.s. „Senegambia". dat van Antwerpen naar Hamburg onderweg was, over het wrak van de „Red wood", „waarvan de achtermast werd afgevaren" De bergers van het bedrHf Van den Akker geloven inderdaad, dat het wrak van één van deze schepen de „Vittangi" noodlottig is geworden. Inmiddels heeft een duiker van dit bergingsbedryf vastgesteld, dat nog vele stukken van het wrak boven het zand uitsteken en dus nog een gevaar voor de scheepvaart kunnen opleve ren. Met springstof worden deze stuk ken uit de weg geruimd. Belangrijke onderdelen, die eventueel opheldering kunnen geven over de herkomst van het wrak, zullen boven water worden gebracht. Von Stroheim overleden Zondagavond om negen uur is In zyn Chateau de Maurepas. naby Party», de acteur-regisseur Erich von Strohelm, 71 jaar oud, aan kanker overleden. Erich von Strohcinr. die meesten tijds de hooghartige Pruisische offi cier uitbeeldde (zelf was hij officier ge weest in het keizerlijke legeri heeft twee generaties van bioscoopbezoe kers geboeid. Ook voor kort heeft hy onder meer in Franse films, nog ver schillende rollen gespeeld. Zijn be kendste rol van na de oorlog was die met Gloria Swanton in ..Sunset Bou levard". waar zy en hy beiden de laat ste grote rol van een verdwynend filmsneler speelden. Von Stroheim werd op 22 september 7885 te Wenen geboren. Hij bezocht de 0->s»enrijkBe militaire akademie, werd offici»r, en ging in de journali stiek V.-n Oostenrijk ging hij als jour nalist «voor weekbladen en andere perio-v '--?nï naar Amerika. In 1914 ging hij met John Emerson samen werken. en in de jaren daarna maak te hii verschillende films met Mary Pickford en Douglas Fairbanks, de grote sterren uit die tijd. In 1926 was hy een van de tien beste regisseurs van Amerika. Von Strohelm heeft in totaal In on geveer 25 films gespeeld en na 1926 het jaar waarin hij Amerikaans staatsburger werd er zes of zeven geregisseerd. Zijn beste rol is volgens de critici nog steeds die van de Duitse officier in „La grande illusion", in welke film hij samen speelde met Jean Gabin en Pierr? Fresnav. Von Stroheim vertegenwoordigde 'n eigen wereld. De echtgenote van Erich von Stro heim, de artieste Denise Vernac, be vond zich aan zijn zijde toen een van de meest opvallende filmspelers uit een vorige generatie de laatste adem uitblies. Hij was acht maanden ziek geweest. Zoon van Haile Selassie na auto-ongeluk overleden Prins Makonnen, de tweede zoon van keizer Haile Selassie van Ethio pië, is in de vroege ochtenduren van maandag na een auto-ongeluk over leden. De Ethiopische minister van bin nenlandse zaken, Dediadjmatsj Mausfin Sjillassie. werd bij het onge luk ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde zondag op ongeveer 65 kilometer van Addis Abeba. Prins Makonnen werd met een vliegtuig naar de hoofdstad over gebracht. waar artsen tevergeefs heben getracht hem in leven te hou den. DE VERWACHT. IETS WARMER. Aanvankelyk opklaringen, later toenemende bewolking maar over wegend droog weer. Iets hogere mid- dagtemperaturen. ZON EN MAAN 15 mei Zon op 4.49 onder 20.29 Maan op 22.16 onder 5.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1