PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Brits-Egyptische besprekingen over herstel van de handel Wereld Bibliotheek Vereniging vergaderde in Veere PRINSES BEATRIX IN ZIERIKZEE PROF. R0MME: DESNOODS ZAL K.V.P. KABINET VERLATEN Ongeluk bij autorace in Italië: twaalf doden 200e jaargang - no. 112 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. DlreoWe: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per weelt; 7.00 p. kw.; fr. p p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 mei 1957 EPRUS 25 cent per advertentie «•-. AD VERTE.NT I mm. Minim. Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. I regel») 2) cent p. regel met een minimum van I/—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 21 cent meer. Giro no. 15WOO P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr, l tel. 2356 4 lijnen (b.g-g. 2548 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3041; Goes, Lange Vorttstr. 83. tel 3475 (b^.g. 2228); Oostburg. Nle :raat 43, tel. 2»; Terneuzen. Brou wertjstr. 2: Zierikzee: N. „HEEMSKERK" DOOR SUEZKANAAL GEVAREN Oliemaatschappijen smeden plan voor buisleiding Perzië-Turkije Het onder Egyptisch rcgcringstoezicht staande „Persbureau voor het Midden-Oosten" meldt, dat er niet-officiële BritsEgyptische bespre kingen gaande zijn over een hervatting van de handelsbetrekkingen. De Britse premier, Macmlllan zal vandaag in het Lagerhuis een ver klaring afleggen over het gebruik van het Suezkanaal. In gewoonlijke welingelichte kringen wordt verklaard, dat hij plannen zal aankondigen die de Britse schepen in staat zullen stellen weer van het kanaal gebruik te maken. Maemillan zal volgens deze zegslieden meedelen, dat met het wil proberen met het Egyptische plan voor het beheer van het kanaal. Verder wordt van Britse zijde ver nomen, dat er door bemiddeling van Zwitserland besprekingen zijn ge voerd over de mogelijkheid om de tolgelden voor Britse schepen in pon den sterling te betalen. Het eerste nieuws over de niet- officiële besprekingen ter hervatting van de handelsbetrekkingen werd bekendgemaakt na een bijeenkomst van het Egyptische kabinet. De be sprekingen zouden tien dagen ge duurd hebben. Volgens het Franse persbureau A.F.P. is eraan deelge nomen door vertegenwoordigers van de Bank van Engeland en de Bank van Egypte. Prinses Beatrix opent expositie in Rotterdam. Prinses Beatrix zal a.s. dinsdag de opening verrichten van de tentoon stelling „Nederlandse beeidhou- kunst 1957" in het museum Boymans in Rotterdam. Zij zal dit doen door het wegnemen van een doek, die over de door H. M. Wezelaar vervaardigde portretkop hangt van de in 1956 overleden Ne derlandse beeldhouwer John Raede- ker. Verplicht ziekenfonds voor allen nodig geacht. In de middagbijeenkomst van de za terdag in Utrecht gehouden vergade ring van de Centrale Bond van Onder ling Beheerde Ziekenfondsen is het door een commissie uit de C.B.O.Z. samengestelde rapport besproken, dat handelt over de taak die voor de zie kenfondsen is weggelegd In de toe komstige ontwikkeling van het zie kenfondswezen. Uitgaande van de stelling, dat een goede ziekenfondsverzekering in be ginsel volledige geneeskundige behan deling moet waarborgen en dat deze garantie economisch zware eisen stelt aan-de verzekering, wordt het volgens dit rapport noodzakelijk geacht alle inkomens in het draagvlak van de verzekering te betrekken. Een ver plichte volksverzekering wordt nood zakelijk geacht voor iedereen, waar door tevens de mogelijkheid wordt ge schapen, nauwe banden te leggen tus sen ziekenfondsverzekeringen en an dere sociale verzekeringen. Het rapport laat de mogelijkheid open tot een vrijwillige verzekering boven een bepaalde inkomensgrens voor minder kostbare geneeskundige hulp. Administrateur met 14.000 spoorlons. Toen dezer dagen de ca. 30-iarige ongehuwde administrateur E. V. van een beschuitfabriek te Amsterdam niet op kantoor verscheen, heeft men de kas en de boeken eens bekeken Daarbrj bleek dat ongeveer 14 duizend gulden ontbrak. Aangifte volgde onmiddellijk. De recherche speurt ijverig naar de man. die het onbeperk te vertrouwen van zijn directie zo ern- tig heeft misbruikt. Toen prinses Beatrix zaterdagmid dag het Zweedse Rode Kruiszieken- huis te Zierikzee officieel had ge opend, bleek dat het reeds in gebruik was, xvant drie dagen tevoren was Marjan Heiresonne uit Brouwersha ven er geboren. Op de foto ziet men H. K. H. de prinses bij de wieg van deze baby tijdens de rondgang door liet nieuwe ziekenhuis. Onder de 23 schepen die zondag door het Suezkanaal zijn geva ren. bevindt zich de 6293 ton metende „Heemskerk" die uit Dairen was vertrokken. De door de Nederlandse regering gechar terde „Heemskerk" betaalde de kanaalrechten in guldens. In Cairose scheepvaartkrin gen meende men dat de vaart van de „Heemskerk" door het Suezkanaal een „goed teken" is, dat als een aanwijzing wordt beschouwd, dat de Westerse lan den hun schepen in de zeer na bije toekomst weer door het Suezkanaal zullen laten varen. De grootste oliemaatschappijen van de wereld zullen vandaag in Londen bijeenkomen om plannen te bespreken voor eennieuwe olie- buisleiding, die buiten het Suezka naal om zou lopen. Vijf Amerikaanse maatschappijen en een uit Engeland, uit Frankrijk en uit Nederland (Koninklijke Shell) zullen, heeft een woordvoer der gezegd, geheime zittingen hou den over een plan van een 300 mil joen pond kostende bnisleiding, lo pende vanaf de „top" van de Per zische Golf naar de Turkse Middel landse Zeekust. Het zou ongeveer vijf jaren duren, voegde hij daaraan toe, om die buis- leiding aan te laten leggen. Uit welingelichte bron wordt ver nomen, dat de acht maatschappijen gedurende de besprekingen zullen Sroberen om de kosten van het aan eggen en het laten functioneren van de Buisleiding onder elkaar te ver delen. Henk van Lijnschoten volgt Gijsbert Nieuwland op. De heer H. C. van Lynschoten, ser geant eerste klasse muzikant van het Garde regiment Grenadiers, is by Ko ninklijk Besluit met Ingang van 14 mei 1957 benoemd tot eerste luitenant der Marinierskapel van de Koninklij ke Marine. In deze rang zal hy de lei ding van de kapel overnemen van de majoor-directeur GUsbert Nieuwland, die ontslag uit zyn functie heeft ge vraagd omdat hy in dienst treedt van de Avro. Bij de examens die werden gehou den om in de vacature te voorzien is Henk van Lynschoten als eerste ge slaagd. Hij behaalde onlangs het eind diploma harmonie- en fanfaredirigent aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en het einddiploma kla rinet c.o. (conservatorium orkest- spel) met onderscheiding voor muzi kale en virtuoze eigenschappen. De nieuwe dirigent van de Mari nierskapel zal eerst nog een paar maanden worden ingewerkt door de heer Nieuwland. PARTIJRAAD BIJEEN IN UTRECHT Regering komt niet tijdig tot oplossingen. Naar gevoelen van prof. Romme verdient ernstige overweging, be ëindiging van de medewerking der K. V.P. aan het huidige kabinet, wan neer dit „in zijn intern beraad niet tijdig tot oplossingen zal weten te komen, zodat het bij de normale duur van de lopende parlementaire periode toch niets wordt", aanbeveling boven een „ongewijzigd voortglijden naar I960". De voorzitter van de fractie van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer deed deze uitspraak De Portago's wagen doodt toeschouwers Een bpzonder noodlottig verloop heeft de „Mille Mlglia"-race, de jaar lijkse wegwedstrijd voor automobie len in Italië dit jaar gehad: twee deelnemers kwamen om het leven, evenals negen toeschouwers, en drie deelnemers werden gewond, onder wie en zulks zeer ernstig de Nederlander J. II. Goettgens. De Spanjaard markies Alfoso de Portago kwam, evenals zyn mede- inzittende Eddy Nelson (een Ameri kaan, sportvriend van De Portago) en negen toeschouwers, om het le ven toen zijn vuurrode Ferrari door het springen van een voorhand uit de baan sloeg, door de lucht zweef de en pardoes tussen de toeschou wers viel. De Nederlander Goettgens reed met zijn Triumph naby Florence te gen een boom, en moest met een schedelfractuur en 'n gebroken kaak in een ziekenhuis worden opgeno men. United Press meldde in de afgelo pen nacht dat Goettgens zondag avond in het ziekenhuis te Florence aan de" gevolgen van zijn letsel is overleden. Goettgens was afkomstig uit Vaals. Reeds was de winnaar van deze Mille Miglia, de Italiaan Piero Ta- ruffi. veilig de eindstreep gepas seerd, toen De Portago, die men reeds derde in de race schatte, ver ongelukte, 40 km. voor de eindstreep. Vijf kinderen en vier volwassenen, die even buiten het dorpje Guldizzo- lo stonden toe te kijken, werden me de het slachtoffer. Met een snelheid van 120 mHlen per uur was de Portago's wagen ko men aanstuiven, toen om 16.30 uur het vreselijke ongeluk gebeur de. Doordat de voorband sprong, be gon de Ferrari te slingeren, raakte een kilometerpaal, daarna een tele graafpaal, sprong lioog de lucht in en smakte tussen het publiek. Machteloos waren de 80.000 man carabinieri, die dit jaar waakten voor de veiligheid van enige miljoenen toeschouwers. De eerste-hulpverlening werd be lemmerd door het feit dat steeds weer deelnemers kwamen aanstor men, op weg naar de finish te Bres cia. zaterdag tijdens de in Utrecht gehou den vergadering van de partijraad van de K.V.P. Als een van de yoornaamste kwes ties van intern beraad had professor Romme aangemerkt de'kwestie van de bezitsvorming, die naar zijn ge voel een onbehaaglijke situatie heeft geschapen, doordat het-kabinet er nog niet in is geslaagd een praktische oplossing hiervoor te vinden. Al is er, zo sprak hij, vandaag de dag geen alternatief van een meerderheids-kabinet voorhanden, dit kan niet leiden tot het laten ••voftrtoestaan van het huidige ka binet tot elke prijs. Alleen zal men zich bij elke beslissing moeten afvragen wat in 's lands belang beter is: voortzetting van de hui dige ongezonde en onbehaaglijke situatie, of vervanging door een situatie, waarop in beginsel de zelfde toevoegingen van toepas sing kunnen zijn. Prof. Romme meende, dat dit afwegen, telkens wanneer een geval zich voordoet, zo en niet anders zal mogen ge schieden men mag in welke si tuatie dan ook de ogen niet slui ten voor de gevolgen van zijn da den. Spreker vond dit een zaak van politieke zelfbeheersing, die door 's lands belang te enenmale wordt gevorderd. In zijn openingswoord had de voor zitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doom, betoogd dat er enkele poli tieke ontwikkelingen zijn, die de Ka tholieke Volkspartij met grote zorg en ook met enige ergernis vervullen. Als zodanig noemde de K.V.P - voorzitter in de eerste plaats de wij ze waarop de regering zijns inziens in gebreke is gebleven in de kostbare sector van de defensie ook maar een schijn van rechtvaardiging te geven voor haar weigerachtigheid redelijke bezuinigingen aan te brengen. Als tweede ernstige grief noemde mr. Van Doorn de wijze, waarop de regering verschillende van de sociale verlangens van de K.V.P., met name haar besliste verlangens naar een snelle hulp voor de weduwen en we zen en een verhoging van de kinderbijslag voor de grotere gezin nen, zijns inziens ontloopt of ten minste naast zich neerlegt. Zo, vriendelijk glimlachend, nam H.K.H. prinses Bea trix, gezeten in een open auto, naast de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, afscheid van de bevolking van Schouwen Duiveland, na in Zierikzee het* Zweedse Rode-Kruisziekenhuis officieel te hebben geopend. Het is voor Zierikzee een bijzonder feestelijke, gedenk waardige dag geworden, die ongetwijfeld nog lange tijd in de herinnering zal voortleven. Niet alleen immers kreeg met Zierikzee heel Schouwen-Duiveland, dank zij de vor stelijke Zweede hulp een prachtig ziekenhuis, maar de wijze van overdracht en de opening kregen onvergelijke lijke luister dank zjj de aanwezigheid en de beminnelijke charme van onze kroonprinses. (Voor een uitvoerige reportage zie men pag 3.) (Foto P.Z.C.) Jongetje verongelukt in speeltuin te Deventer. Vrijdagavond is de 9-jarige A. Klein Boonschate in de speeltuin aan de Smyrnastraat te Deventer door zand bedolven en om het leven geko men. Met enkele vriendjes was hij be zig uit een in de zandzak gegraven kuil een tunnel te maken. Ze hadden zo diep gegraven, dat zij vrij diep onder de gemetselde bodem, die aan gebracht is om te diep graven te voorkomen, uitkwamen. Toen de jon gen in de tunnel kroop stortte deze in. Zijn vriendjes trachten het zand te verwijderen. Toen dat niet gelukte haalden ze hulp. Doordat men niet meer de juiste plek kon aanwijzen, duurde het een nalf uur voordat de jongen naar boven werd gehaald. Di rect toegepaste kunstmatige adem haling, later in het St. Joseph-zieken- huis voortgezet, mocht niet baten. Overstromingen teisteren centraal Texas Door zware regenval bulten hun oevers getreden rivieren hebben zon dagavond in centraal Texas een aan tal gezinnen gedwongen hun wonin gen te verlaten en elders een goed heenkomen te zoeken. Meer dan 100 auto's konden niet verder rijden, omdat het water over de hoofdwegen voortjoeg. Vier men sen worden als vermCst opgegeven. AANTREKKELIJK PROGRAMMA ALS OMLIJSTING Deelnemers werden ontvangen in Statenzaal te Middelburg Het bestuur van de Wereld Bibliotheek Vereniging omiyst de jaarlykse algemene ledenvergadering veelal met een uitgebreid programma. De jaar vergadering, die zaterdag in Veere gehouden werd, maakte hierop geen uit zondering, want de leden werkten 'n aantrekkelijk programma af. Na aan komst des morgens om 11 uur in hotel „Nieuwe Doelen" te Middelburg, werd het gezelschap in de Statenzaal ontvangen door het provinciaal bestuur, dat vertegenwoordigd was door het lid van Ged. Staten C. Philipse. De heer Phllipse wees er op, dat de W.B.-vereniging thans weer voor de eerste maai in Zeeland vergaderde, hetgeen hy voor het provinciaal bestuur een grote eer noemde. Voorts was spreker verheugd, dat ook de Belgische leden onder de letterkundige fijnproevers aanwezig waren. De heer Philipse merkte op, dat de band tussen Belgisch Vlaanderen en Zeeland voor een groot deel te dan ken is aan het onvermoeide werken van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot. De heer Philipse stipte aan. dat het provinciaal bestuur trots op deze samenwerking is. Ten aanzien van de WB.-vereniging verklaarde de waarnemend commissaris, dat zö met dankbaarheid op haar werk mag terugzien. Tot slot hoopte de heer Philipse, dat de deelnemende leden de prettigste herinneringen zouden hebben aan hun vergadering op Walcheren. De voorzitter van de WB-vereni ging, prof. dr. Joh. J. Hanrath, dank te de heer Philipse voor zijn vriende lijke woorden en stipte daarbij aan, dat de deelnemende groep thans ze ker niet kleiner was dan in andere plaatsen het geval is geweest, zoals de heer Philipse verondersteld had. „Wy hebben veel belangstellen de leden, maar weinig, die in de gelegenheid zyn om actief aan ons werk deel te nemen", aldus prof. Hanrath. De grootte van de ze groep zocht spreker in het feit. dat er een zekere bekoring uit gaat van het historische deel van het vaderland, waarin de vergade ring gehouden werd. Tot slot ver zocht prof. Hanrath aan de heer Philipse zyn dank over te brengen aan de commissaris der koningin in Zeeland. Per autobus vertrok het gezelschap hierna naar Veere, waar in de Camp- veerse Toren een Zeeuwse koffie maaltijd gebruikt werd. De heer B. P. Carrière uit Middelburg zorgde hier voor een aardig intermezzo door de deelnemers te verzoeken een vierre gelig rympje te „produceren", waar in Zeeland of Veere betrokken moes ten worden, terwyl ook de W.B.V. er in een of andere vorm in genoemd moest worden. Vooral uit de pen der auteurs aanwezig waren onder meer de Vlaamse schryver Ernst Claes. dr. P. H. Ritter jr., mevrouw RomeinVerschoor, prof. De Kehser uit Antwerpen kwamen enkele aardige gedichtjes. Winnaar werden prof. dr. P. de Keyser en mevrouw (Vervolg op pag. 2) Moeder van zeven kinderen bij auto-ongeluk gedood. De 36-jarige mevrouw S. uit Sit- tard, moeder van zeven kinderen, is zaterdagochtend in het ziekenhuis te Sittard overleden tengevolge van de verwondingen die zij had opgelopen nadat zij vrijdagavond uit de door haar man bestuurde rijdende auto was gevallen. Zij trachtte haar man tel, die tussen het portier was blijven klemmen, naar binnen te trekken. Daartoe opende zij het portier en viel naar buiten. Steile-wandrijders in Amersfoort gevallen. Paniek onder publiek in de tent (Van een speciale verslaggever.) Op de Amersfoortse kermis zijn zaterdagavond de twee steilwand- rijders, de heren Plomp en Van Am sterdam, respectievelijk uit Delft en Leiden, die in een zogenaamde globe- master (een ijzeren kogel) hun hals brekende toeren verrichtten, met elkaar in botsing gekomen en naar beneden gestort. Zij hadden juist het hoogtepunt van de kogel bereikt, toen hun motoren elkaar raakten. Terwijl de beide man nen roerloos onder hun motoren ble ven liggen, ontstond tn de tent onder het publiek een paniek. Een aantal mensen viel flauw. De G.G. en G.D., die spoedig ter plaatse was, consta teerde, dat de heer Plomp een ernsti ge hersenschudding en een grote hoofdwonde had opgeiopen. Zijn col lega had een drietal snijwonaen in het gelaat. Beide mannen werden naar het Sint Elisabethziekenhuis overgebracht. De heer Van Amster dam kon na verbonden te zijn naar zijn woonwagen worden vervoerd. De voorstellingen werden afgelast. Baby dodelijk verwond door hete thee Het tien maanden oude zoontje van de fam. Van de H. uit Veenendaal, trok dezer dagen de met hete thee gevulde theepot over zich heen. Met ernstige brandwonden werd het kind je naar een ziekenhuis vervoerd, waar het de volgende dag is overle den. DE VERWACHT... ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met ilaat- selijk enkele regen of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 14 mei Zon op 4.50 onder 20.27 Maan op 21.18 onder 5.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1