PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ,We zijn in Nederland thans met z'n elf miljoenen" TWINTIGTAL INDONESISCHE OFFICIEREN GEARRESTEERD Achilles" in Vlissingse haven os BILT 200e jaargang - no. Ill Dagbladultgave van de ttrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS M Cent per weelc; 7.00 p. jcw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS 2» cent per mm. Minim, p. advertentie I.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (ma*. regelt) 21 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adret bureau v. d. blad" 15 cent meer. Giro no. 15*100 p Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 5A60, tel. 1155 4 lijnen (b.g.g. 5544 of 1304; Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 51. te) 3475 (b.g.g. 1231); Oostburg. Nleuwstraat 43. tel. DIRECTEUR C.B.S. MAAKTE BEKEND: Dichtstbevolkte land in Europa met snelst groeiende bevolking Gisteravond heeft de directeur-generaal van de statistiek, prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag over de zender Hilversum II in een toespraak medege deeld dat het bevolkingscijfer van Nederland de elf miljoen heeft over schreden. Zeven en een half jaar geleden, in oktober 1949, was de Ne derlandse bevolking de 10 miljoen gepasseerd. Hoewel het, aldus prof. Idenburg, niet mogelijk, ja zelfs ondoenlijk is, precies vast te stellen wie de elfmiljoenste inwoner is, is het maar goed, dat we het niet zo precies weten, want waarschijnlijk zouden we dan twee, of meer concurrende elfmiljoensten hebben. Gedurende een bepaalde periode schommelt de bevolkingsbalans namelijk om het ge tal elf miljoen heen. „Vandaag (vrijdag) kan echter veilig worden aangenomen", aldus prof. Idenburg, „dat we in Neder land met z'n elf miljoenen zijn". Dit is, vond hij, wel iets om even bij stil te staan, als men in aanmer king neemt, dat het aantal inwo ners in Nederland in 1905 nog vijf en een half miljoen bedroeg. Na rond vijftig jaar is dit aantal verdubbeld op een nagenoeg gelijk febleven oppervlakte. Sinds 1949, al- us spreker zijn er gemiddeld 135.000 mensen per jaar bijgekomen. Uniek van Europa, maar ook dat met do snelste groei. Deze feiten nopen ons tot opvoering van de produktiviteit van de arbeid en tot het besteden van alle aandacht aan de vorming en opleiding van onze jeugd, opdat we bekwame krachten nebben voor leidende en uitvoerende arbeid, voor studie en onderzoek en voor de ver heffing van ons culturele peil." Juist 7% jaar zijn verstreken sinds ons bevolkingscijfer de 10 miljoen bereikte, dat wil zeggen in een kortere tijd dan de voor afgaande miljoenen. Nadat het aantal inwoners van ons land in november 1897 tot 5 miljoen was gestegen, volgde in september 1911, na 13 jaar en 10 maanden de 6-miljoenste, in mei 1922, na 10 jaar en 7 maanden, de 7-mil- joenste, in september 1931, na Geen akkoord over looncompensatie De werkgevers en de nemers hebben gisteren werk- in de Stichting van de Arbeid geen over eenstemming kunnen bereiken over de looncompensatie voor de komen de huurverhoging. Van drie uur gistermiddag tot half negen gisteravond hebben de werkgevers- en werknemersdele gaties in de Stichting van de Ar beid vergaderd zonder een akkoord te kunnen bereiken. Beide groepen hebben besloten hun standpunt ter kennis van de regering te brengen. Drie bergbeklimmers in Himalaya omgekomen Een jong Engels berg-beklimmer is vrijdag vanuit net achterland van het Himalaya-gebergte aangekomen met het bericht, dat een lente-lawine drie leden van zijn expeditie weggevaagd heeft, de dood tegemoet, bij een po ging om de nog nooit „veroverde" Joe- gal Himal te beklimmen. George Spenceley. de enig overle vende. vertelde, dat de neerdonderen- de witte dood de drie andere mannen, die met hem aan een bergtouw ver bonden waren, naar beneden deed storten, maar hem, die onderaan het touw zat, spaarde. Hij zei, dat de verongelukten waren Croby Fox, de leider van de ramblers expeditie uit Yorkshire, bestaande uit zes man, en twee Sherpa-gidsen. 9 jaar en 3 maanden, de 8-mil- joenste, in december 1941, na 10 jaar en 2 maanden, de 9-mil- joenste, en zoals reeds is ver meld. eind oktober 1949, na 7 jaar en 10 maanden, de 10-mil- joenste. Reden tot juichen In een uitzending van de Wereld omroep naar aanleiding van het feit, dat Nederland gisteren elf miljoen Inwoners telde, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de dichtregel van Nicolaas Beets aangehaald „Als het kindje binnenkomt juicht heel het huisgezin", maar hij vond dat de dichter makkelijk praten had. Het is maar de vraag, of het Neder landse huisgezin evenveel reden tot juichen heeft, nu de elf miljoenste zijn entree heeft gemaakt. Er is echter, volgens de minister geen re den een begrafenisgezicht te trekken. Er spreekt uit ons geboortecijfer, dat al vele jaren hoger Is dan dat in de ons omringende landen, een ge zond stuk optimisme en toekomst- vertrouwen. Dan is er verder het lage sterftecijfer, dat aangeeft dat de Nederlanders gemiddeld ouder worden dan de inwoners van de meeste andere landen: een compli ment voor onze gezondheidszorg, voor onze sociale voorzieningen en voor onze manier van leven en wo nen. Ruimte om te leven Ten aanzien van de vraag of ons land overbevolkt is, meende de mi nister. dat dit begrip zeer betrekke lijk is. Toen Nederland 7 miljoen in woners had, sprak men voor het eerst van overbevolking. Er kunnen, verklaarde de minis ter, bij wijze van spreken nog heel wat nieuwe verdiepingen op onze fabrieken gebouwd worden, gronden worden drooggelegd voor landbouw en de produktie kan worden opge voerd door mechanisatie en automa tisering. Maar men moet ruimte heb ben om een beetje menselijk te kun nen leven. Hierin ligt volgens spreker hét grote probleem, dat zal moeten wor den opgelost door een toenemende emigratie, met behulp van de Euro pese integratie en met meer energie, discipline en saamhorigheid dan an dere volkeren, in ons eigen land. PERS MAAKT ER GEEN MELDING VAN Samenzwering op West-Java De militaire legerleiding in In donesië heeft 21 officieren van het Indonesische leger gearresteerd op de verdenking, dat zij betrokken waren bij een samenzwering om de macht te veroveren in Djakarta en West-Java. Aldus verneemt United Press van betrouwbare zijde. Hoewel de arrestaties reeds een week geleden blijken te zijn ver richt de 21 arrestanten waren werkzaam bij het hoofdkwartier der strijdkrachten, bij het ministe rie van defensie en bij het hoofd kwartier van het derde militaire commando in Bandoeng weet men nog altijd niet, welke omvang het komplot had. Men wist al evenmin te zeggen of het komplot zich richtte tegen de re- Jongen dodelijk getroffen door kogel uit buks In Oude Schild op Texel is vrijdag avond de 23-jarige C. Ellen dodelijk getroffen door een kogel uit een zwa re buks. Het slachtoffer overleed en kele ogenblikken na het ongeval. Het schot ging af toen de jongeman het gedeeltelijk gedemonteerde geweer, dat hij in opdracht van zijn vader zou reviseren uit de fietstas, waarin hij het vervoerd had, te voorschijn haal de en de trekker aan de tas bleef haken. Naar de vader verklaarde zou de jongen niet geweten hebben, dat het geweer geladen was. Over de her komst van het wapen wilde de politie geen bijzonderheden vermelden. De Duitse bergers, die er in slaagden de bij Westkapelle gekapseisde kust vaarder ,yAchilles" recht te zetten en naar Vlissingen te slepen, zijn hier. voor meer dan veertig uur onafge broken in touw geweest. Gisteren konden zij evenwel de kroon op hun werk zetten: zij arriveerden behou den mèt de Achillesin de buiten haven van Vlissingen. Op de foto passeert de sleep juist de plaats, waar onlangs de Zweedse ertstanker „Vittangi" aan de grond liep. Foto P.Z.C.) gering, tegen de legerleiding of tegen het gewestelijk commando. Maar men uitte de veronderstelling, dat de sa menzwering een nasleep is van de po ging, die kol. Loebis in november 1956 ondernomen heeft, met steun van het leger de regering in handen ti nemen. (Loebis loopt nog vrij rond.) Als centrale figuur in de samen zwering wordt genoemd It. kol. Akil Prawiradiredja, voormalig militair commandant van Djakarta. Hij thans gedetacheerd bij het ministe rie van defensie, doch vertoeft reeds enige tijd in het ziekenhuis. Namens de militaire commandant te Djakarta was aanvankelijk een persconferentie belegd tegen vrijdag avond 22 uur, doch deze is uitgesteld tot 10 uur zaterdagochtend (pl. tijd). Men neemt aan dat daar een uiteen zetting gegeven zal worden van de arrestatie-kwestie. De meeste dagbladen in Dja karta wisten alles van de arresta ties af doch waagden het eenvou dig met, er melding van te maken uit vrees voor repressailles van de zijde van het leger. Men herinnert zich dat in april verschillende bla den tijdelijk door het leger geslo ten zijn omdat ze militaire be richten hadden gepubliceerd die niet afkomstig waren van officiële militaire woordvoerders. g= Deze foto geeft een beeld van het sloopwerk aan het kerkje van het Limburgse plaatsje Afferden, dat op het laatste n van de oorlog door een bom- bar dement werd verwoest. Het ff torentje, daterend uit de 12e eeuw, is het enige in Neder- n land, dat is gebouwd van ijzer-oersteen en zal door Mo- H numentenzorg worden geres- taureerd. Het vijftiende eeuw- se kerkje wordt door een s nieuw gebouw vervangen. j§ iiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Min. Hofstra: investeringen van Rijk 9 pet. minder Investeringsbeperking in particuliere sector 5 procent Minister Hofstra heeft in zHn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van finan ciën meegedeeld dat de totale oor spronkelijk via de rijksbegroting voorgenomen investeringen met circa 9% worden beperkt. Dp beperking van de investeringen in de particulie re sector daarentegen zal naar schat ting nog niet 5% bedragen. In het kader van de opstelling van het centraal economisch plan 1957 heeft het Centraal Planbureau bere keningen gemaakt omtrent de conse quenties van de uitvoering van de in het regeringsprogramma vervatte maatregelen voor de algemene econo mische grootheden. Vooruitlopend op de publikatie van dit plan deelt de minister mede, dat volgens deze berekeningen de parti culiere consumptie in 1957 circa 250 miljoen lager zal zijn dan zonder de bedoelde maatregelen het geval zou zijn geweest. De overeenkomstige be perking voor de particuliere investe ringen bedraagt 150 A 200 miljoen en voor het totaal van de consumptie ve en investeringsuitgaven van de overheid ruim 200 miljoen. België wil offers brengen voor Zeebrugge's haven De tiende jaarbeurs van Brugge geopend De Belgische minister-president Van Acker, heeft vrijdagmiddag de 10e jaarbeurs van Brugge geopend. De regering zal, aldus de minister, ten aanzien van de haven van Zee- brugge, geen middel onbeproefd laten om de besprekingen die sedert enkele weken tussen de Verenigde Staten en België aan de gang zijn, tot een goed einde te brengen. Indien de bespre kingen slagen, zal de Belgische rege ring zich de nodige financiële offers getroosten om de naven van Zeebrug- ge toegankelijk te maken' voor sche pen met een grote tonnenmaat. Kroesjtsjews plan voor Sowjet-economie aanvaard Opperste Sowjet wendt zich tot Engeland en Amerika De Opperste Sowjet. het parlement der Sowjet-Unle heeft gisteren de In grijpende plannen van partijsecretaris Kroesjtsjew om tot een gestroomlUn- de industrie te komen, goedgekeurd, nadat parlementsleden het project op een aantal punten geamendeerd had den. Ook deed de Opperste Sowjet een beroep op Engeland en de Ver. Sta ten om te komen tot de oprichting van een interparlementaire com missie van de drie atoommogendhe den, welke zou moeten beraadsla- fen over de wijze, waarop men het este kan komen tot een verbod van atoom- en waterstofbommen van het experimenteren met der gelijke wapens. Karwei na vijf weken ten einde Het avontuur met de „Achilles" Is ten einde. De mensen van de Duitse firma „Ottar Harmstorf und Söhne" nit Hamburg zijn er vrij dag na precies vijf weken van hard werken in geslaagd de kustvaar der, die sinds begin maart op het strand bij Westkapelle lag, te bergen. Nadat in de morgenuren nog een hoeveelheid water uit het achterste ruim en de machinekamer was gepompt, kon het schip om omstreeks elf uur worden vlotgetrokken, waarna het op sleeptouw werd genomen naar Vlissingen. Daar arriveerde de „Aehilles" 's avonds om ongeveer half zeven in de havenmonding, getrokken door de „Ottar Harmstorf I" en ondersteund door de „IX". Of de schade aan de kustvaarder ogen schijnlyk lijkt deze volgens de ne ren Harmstorf van grotere om vang dan zy in werkelijkheid is in Vlissingen hersteld zal worden, staat nog niet vast. In ieder geval is het scnip van de totale onder gang gered. Zoals wij reeds meldden, kwam de „Aehilles in de nacht van donderdag op vrijdag overeind. Alleen het achter schip maakte nog water. Deze moei lijkheid konden de bergers in korte tijd overwinnen en in de vroege mor gen van vrijdag werd ook de machine kamer leeggepompt. Met opzet had men hiermee tot het laatst gewacht, daar het gevaar bestond, dat de kust vaarder anders te vroeg ging drijven en men het schip zodoende niet meer in de hand zou hebben. Het vlotsle- pen op zichzelf had eigenlijk weinig om het lijf. Toen het laatste water uit de pompen stroomde wks de „Aehil les nagenoeg al vlot. Om elf uur nam de tocht naar Vlissingen een aanvang. Het weer had men zich niet beter kunnen denken en de stemming aan boord van de bergingsvaartuigen was dan ook opperbest. Uiterst behoed zaam werd er gevaren, want de „Ottar Harmstorf IX" hield de „Aehilles" nog steeds in de stalen greep van twee enorme kabels. In de ruimen van de kustvaarder be vond zich namelijk nog zoveel zand dat deze nog ongeveer een slagzij van vyftien graden naar bakboord maakte. De „IX" had de taak er zorg voor te dragen, dat dit cyfer niet hoger werd. Uiterst langzaam passeerde de sleep om vijf uur de Nolle. De Vlissingers hadden overigens tijd genoeg de „Aehilles" te observeren, want het was al half zeven, toen het schip de haven werd binnen getrokken, waar bij de sleepboot „Frankrijk" assisten tie verleende. In de Buitenhaven werd de „Aehil les" gekeerd en daar zal het schip voorlopig blijven liggen, in afwach ting van verdere beslissingen van de Duitse maatschappij, waarby het schip verzekerd is. vooralsnog zal één der bergingsvaartuigen het schip aan bakboordzijde blijven ondersteunen, totdat het zand. dat de slagzij ver oorzaakt, uit de ruimen is verwij derd. Scheepstimmerman liet zijn baard staan... Zeelieden met baarden komen s tegenwoordig over het alge- meen alleen maar in verhaal- tjes voor. En juist daarom valt Uwe Ballauf, de scheepstimmer- man van de „Ottar Harms- torf IX", in het oog. Zijn kin gaat namelijk schuil achter een flinke haardos, Maar dat heeft bijzondere reden. Toen de bergers vijf weken geletfen met hun werk aan de „Aehilles" begonnen, beloofde Uwe zijn makkers niet eerder s naar de kapper te zullen gaan, voordat de kustvaarder gebor- s gen zou zijn. Hij heeft woord M gehouden, met het gevolg, dat H hij nu in het bezit is van een niet onaanzienlijke baard van vijf weken oud, die hem echter M en daar treurt hij geenszins om! niet lang meer zal sieren 3; Zlerlkzee: N. Bogerdstraat 34. tel. Vrij warm met weinig regen (Van onze weerkundige medewerker) Uit het zuidwesten komt naar Zeeland een zwak storingsfront van een depressie bij Ierland. Dit front kan zondag hier en daar een buitje geven, maar veel regen verwachten wij niet. De temperatuur blijft aan de hoge kant en loopt ia de middaguren op tot 17 20 gra den Celsius. Vergeleken bij het weer van de afgeiopcn dagen een belangrijke vooruitgang. Gisteren was de lucht nog enigszins onstabiel en kwam er vooral in het zuiden van het land hier en daar nog een regen- of onweersbuitje voor. Het is te verwachten, dat ons land tussen de depressie bij Ierland en het hogedrukgebied boven Duitsland blijft liggen, met als gevolg dat de tempe raturen in de komende dagen aan de hoge kant zullen blij- KORTE PREDIKATIE „Want Hij moet ah koning heersen 1 Cor. 15 25 a Het koningschap van Christus schijnt in onze dagen tcel een zeer fictieve grootheid. Wie de verslagen leest van de recente internationale conferenties, komt bepaald niet onder de indruk van het machtsvertoon der christelijke waarden. En wie dich ter bij huis in eigen dorp, bedrijf, kantoor of zélfs familie, de samenle ving van mensen beschouwt, merkt al evenmin lef# van de heerschappij van Christus. En toch, daartoe is Hij geroepen. ,JFJij moet". Het is dc opdracht, die Jezus Christus, na voleindiging van zijn aardse taak, van Zijn vader heeft ontvangen. Men is dus, op grond van dc fei ten, geneigd te zeggen: hier klopt iets niet. Wij merken van een demo cratisch, constitutioneel koningschap van onze eigen koningin méér dan van het absolute, goddelijke koning schap van Christus. Niettemin, het is mogelijk, dat wij ons verkijken. Want ook hier geldt, net als van het pansgebcurcn: het kan pas gezien worden door de bril van net geloof. Dat maakt wellicht alle discussie onmogelijk, maar het is niet anders. De ogen van de ge loof smens hebben nu eenmaal andere lenzen dan die van de niet-gelovige. Zo zouden wij kunnen zeggen, dat het feit, dat kerk en christendom be- stddn, nog altijd bestaan, een teken is van Christus1 heerschappij. Juist wie zich bewust is van de menselijke krachten, die daarin, alle eeuwen door, hebben meegespeeld, zal zich daarover grenzeloos verwonderen. Dat i« Nederland, en zeker in ons goede gewest, het straatbeeld op de zondagmorgen nog steeds wordt be heerst door het kerkvolk, is op zich zelf, juist wanneer men alle farizeïs me en slaafsheid in aanmerking neemt, niet logisch te verklaren. Kan het anders zijn dan het onzichtbare koningschap van Christus f En allen, die hier sceptisch over zijn en de standaardvraag stellen: hebben 20 eeuwen christendom de mensheid iets verder gebracht f, zou men de xcedervraag willen voorleg gen: hoe zou de mensheid er hebben uitgezien, als Christus niet in mensenharten had geregeerdf De chaos van deze wereld is immers niet het bewijs, dat Christus machteloos is, doch dat de méns machteloos is. Zo blijken wij te leven bjj de gratie van Hem, die overwinnaar is over al le machten der duisternis. Dat is de winst run het paasfeest. Tot in eeu wigheid.' Middelburg W. Dijckmeester Het weer m Europa Volgens de weerrapporten van g avond 7 uur: Stockholm: zwaar bewolkt Oslo: regen Kopenhagen: zwaar bewolkt Aberdeen: zwaar bewolkt Londen: 'onbewolkt Amsterdam: zwaar bewolkt Luxemburg: zwaar bewolkt Parijs: zwaar bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble: zwaar bewolkt Nice: zwaar bewolkt Berlijn: onbewolkt Frankfort: licht bewolkt MUnchen, licht bewolkt Zürich, half bewolkt Genève: half bewolkt Loscarno: licht bewolkt Rome: zwaar bewolkt Ajaccio: regen Mallorca: zwaar bewolkt VERWACHT. AF EN TOE ZON Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 mei Zon op 4.53 onder 20.24 Maan cp 18.57 onder 3.57 13 mei Zon op 4.52 onder 20.26 Maan op 20.11 onder 4.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1