~Dzo(4tvenprt(jina Zeeuwse huishoudscholieren een weekje op „Hedenesse" I 11 C iet OZÓtiH) SPOEL OM die melkfles! A*auh8"ne'^ndoe'. BUISMAN VRIJDAG 10 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE CORANx VAN KRANTLEZEN TOT STRANDWANDELING Goese meisjes werkten enthousiast een afwisselend programma af (Advertentie) (Van onze redactrice) HEDENESSE, woensdag. De frisse wind die op deze voorjaarsdag over het Zeeuws-Vlaamse land rondom Cadzand strijkt, laat ook het vor mingscentrum „Hedenesse" niet onberoerd letterlyk, én figuur lijk. Want als een frisse wind is hier deze week een groep Zeeuwse meisjesscholieren neergestreken: de (op één leerlinge na voltallige) vormingsklasse van de vakschool voor meisjes te Goes, die hier een vormingsweek meemaakt. „Onder gaat", zoals een van de deelneem sters het, ongewild, een beetje plechtig, uitdrukt „Ondergaan", maar dan toch zeer bewust, met enthousiasme en ener gie genietend van elk onderdeel van dit vyfdaagse verblijf I Op deze woens dagmiddag zwaaiden enkelen van de jongedames de scepter in de gro te keuken van „Hedenesse": ze ne men voor één keertje de taak van de kookster over en ze doen het met verdubbelde aandacht met het oog op het feit, dat de avondmaaltijd zal worden meegemaakt door de lerares koken en voedingsleer van haar school. Opdat deze zich daadwerkelijk ervan kan overtuigen, dat haar les sen vrucht afwerpen Deze Goese meisjes zijn niet de eer ste Zeeuwse huishoudscholieren die een weekje in het vormingscentrum doorbrengen. De assistenten in de huishouding van de Chr. Landbouw- huishoudscnool Middelburgen van de Landbouwhuishoudschool Tholen, als mede de naaisters van de Goese meis jesvakschool hebben al een dergelijk verblijf achter de rug en in de nabije toekomst komen nog „aan bod" leerlingen van het huishoud- en land- bouwhuishoudonderwijs uit onder iheer Haamstede, Terneuzen en Vlis- singen. Maar deze Goese groep is wel bijzonder representatief voor het enthousiasme .en de plezierige Voor liefhebbers: asperges! Nog ongeveer een maand lang zul len er voor de fijnproevers asperges verkrijgbaar zijn! Het zijn de sten gels van de aspergeplant, welke zich die in de aarde ontwikkelen en ook niet boven de oppervlakte uit mogen komen, daar de kopjes dan hun blan ke kleur zouden verliezen. Asperge bedden worden daarom ook nog ex tra met aarde opgehoogd en iedere dag door de kweker gecontroleerd. Goede asperges behoren mooi recht te zijn, slechts een kort houtig ge deelte en dikke blanke kopjes te hebben. De mooiste exemplaren wor den als sl ierasperges of in een room saus opgedist, de minder mooie kun nen op allerlei manieren gestoofd, een heerlijk onderdeel van het menu vormen. Bijzonder lekker zijn: Aspergepunten in roomsaus. 2 bossen asperges, 15 gr. roomboter, 15 gram bloem, 1 dl slagroom, 1 ei dooier, zout. Flinke aspergepunten afsnijden (de rest kan voor soeo dienst doen) en deze met wat water en iets zout in plm. 30 min. gaar stoven. Van de roomboter, bloem en 2 dl van het aspergewater, een gladde saus koken, de losgeklopte eierdooier en totslot de stijfgeslagen room er voorzichtig doorroeren. De aspergepunten er door scheppen en het gerecht onmid dellijk opdienen. Hier brengen de tweelingzusters Valk het op school geleerde opgewekt in de praktyk.... (Foto P.Z.C.). sfeer, welke zo'n vijfdaagse vor mingsweek kunnen kenmerken. Dat enthousiasme en die plezieri ge sfeer zijn niet in de laatste plaats te danken aan het feit, dat de leider van deze weken, direc teur wika R. Wasterval, zorgt voor een zo afwisselend mogelgk programma en hoe belangrijk is afwisseling niet, wanneer men in de jaren tussen zestien en twintig is! Zo zyn deze vijftien meisjes tjjdens de nu achter haar liggende week bezig geweest met het om beurten bijhouden van een dagboek maar ook met het dagelijks lezen van de P.Z.C., waaruit het voornaamste binnenland- en wereldnieuws diende te worden gedistilleerd en vervolgens voorgelezen. Of ze dit krantenlezen na deze vormingsweek dagelijks zul- U hebt een goede neus voor lekkere koffie waarin dat kleine beetje BUISMAN voor extra fijne geur en smaak is gedaan. Bovendien bespaart BUISMAN op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. a m* Wal vaker naar de kapper? Op onze overpeinzing van enkele weken terug, getiteld „Vaker naar de kapper, mevrouw!" kwamen nogal wat reacties van lezeressen binnen. Van vrouwen die 't met de strekking van het artikeltje eens waren, maar ook van dames, die het er niet hele maal mee eens waren. Een van haar geeft als haar mening te kennen, dat grijze haren een jong gezicht vaak mooier en interessanter kunnen maken. Daar heeft zij gelijk in maar dit gaat alleen op wanneer het gezichtje in kwestie werkelijk jong en gaaf is! En in de meeste gevallen komen de grijze haren op een leef tijd dat dit niet meer het geval is en dan maken zij het gezicht naar onze mening toch beslist onnodig ouder. Maar natuurlijk heeft deze le zeres gelijk wanneer zij betoogt dat bet niet mooi is om op vergevorder de leeftijd de haren die kleur te ge ven, welke zij vroeger hadden. Dat was ook niet de bedoeling van ons betoog; het ging er alleen maar om dat de meeste vrouwen op een be paalde leeftijd laten we zeggen: tussen dertig en vijfenveertig toch liever in haar kapsel nog geen grijze haren zien! Een andere lezeres komt met twee bezwaren: ten eerste, dat vele vrou wen vooral op het platteland vaak geen tijd kunnen vinden om ge regeld naar de kapper te gaan, en ten tweede dat de financiën voor ve len een bezwaar zijn. Wel, wat die (Advertentie) 300 vel fijn en zacht toiletpapier op één rol prijs slechts VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POPLA Een opgewekt samenzijn aan het einde van de vormingsweek, op het ter rasje voor de recreatiezaal. Wika Wasterval weet de aandacht van zjjn toe- hoordsters uitstekend gevangen te houden (Foto P.Z.C.) len volhouden, durven de meesten niet te zeggen; de een vindt „die po litiek zo ingewikkeld", maar een ander is van mening dat het heus wel te begrijpen valt, als je in vroegere schooljaren de geschiedenislessen maar met aandacht hebt gevolgd. En omdat moderne en doelmatige wo ninginrichting tegenwoordig in het brandpunt van de belangstelling staat, is ook aan dit onderwerp aan dacht besteed en mochten de meisjes onder meer een overzicht maken van de wijze, waarop zij ieder voor zich de nieuwe recreatiezaal van „Hede nesse"' zouden willen inrichten. Er is voorts over muziek gespro ken, aan sport gedaan, een bezoek aan Brugge gebracht (voorafgegaan door de vertoning van een filmstrook je over dit mooie oude stadje), en de fantasie van de deelneemsters kreeg de vrije hand bij het uitwerken van een bepaald gegeven tot een kort en pakkend eenactertje. Het programma van de slotavond vermeldde een lekespel en een kamp vuur, gevolgd door een avondlijke strandwandeling. Vooral dit laatste werkte uiteraard op de verbeelding der deelneemsters, waarvan sommi gen de wandeling maar meteen wil den uitstrekken tot Knokke. Het feit dat met een dergelijke wandel tocht een aardig deel van de nacht- gemoeid zou zijn, gevoegd bij de om standigheid dat de daaropvolgende dag de reis (per fiets) terug naar Goes moest worden gemaakt, vormde blijkbaar geen bezwaar voor de ener gieke jongedames. „Dan slapen we een nacht niet", zei men maar ten aanzien van dit plan heeft wika Was terval ongetwijfeld zijn gezag laten gelden! Over één dine zijn deze vijfdaagse gasten van „Hedenesse" het vol maakt eens: de discussies over de problemen welke tussen ouders en kinderen en in de verhouding tussen jongens en meisjes kunnen ryzen, vonden allen wel liet meest waarde volle onderdeel van het programma. Dat van deze discussies dermate in tens ïs genoten bewijst weer eens dat de hedendaagse jeugd lioe „mo dern" ze ook moge zijn in deze ja ren een onverminderde behoefte heeft aan steun en vertrouwen der ouderen. ~Oan 0Z6UH) Hiet zal U misschien opgevallen znn, dat ik op al die officiële ge denkdagen verstek heb laten gaan De vierde en de vijfde met heb ik niet met een kolom gevierd -- maar voor de tiende mag U deze als speciaal geschreven beschouwen. De ze tiende mei is weiiswaar geen alge meen erkende publieke feestdag, doch juist daarom is het misschien wel eens goed de herinnering eraan niet te laten verflauwen. Dat zal trouwens bij weinigen, die op die verrukkelijke meimorgen nu zeventien jaar geleden, in de vroegte door schoten zijn wakker geschrok ken, ooit weer mogelijk zijn. Want tien met DCgcntienhonderdveertig heeft 'n dikke atreep getrokken in ons leven en in de historie van Europa. Ikzelf werd er juist in deze dagen nog eens te scherper aan herinnerd, omdat ik toevalligerwijs weer oog in oog stond met het kleine huis en vooral met de bloeiende tuin. waarin die tiende mei "40 mij niet ge heel onverwacht maar toch nog wal Dit ensemble van Jean Dessès is ontworpen voor de middaguren. Het bestaat uit een ztcarte cape van licht materiaal, gedragen over een jurk van chiffon. Bij dit toilet wordt een dopje gedragen van zwarte or gandie, in de vorm van een grote roos. J- S. llpilal zij nimmer vergelen tijd betreft, zouden wij willen zeggen „waar een wil is, is een weg!" De kwestie van de financiën weegt na tuurlijk veel zwaarder maar in dit geval is het misschien goed om eens ernstig te overwegen wat op zeker ogenblik verstandiger is: die nieuwe blouse of dat nieuwe jurkje kopen en er een onverzorgd kapsel bij dragen of de blouse en het japonnetje van verleden jaar nog een seizoen in ere houden, en het aldus uitgespaarde geld besteden aan 'n verzorgd hoofd je boven die kleding van vorig jaar Het reisseizoen breekt aan, het reistenuc xomt weer de aandacht vragen en de Parrjse modehuizen hebben natuurlijk iets in petto op dit gebied. Links een degelijke en elegante reismantel van Manguin, licht van gewicht en toch sterk, een tikje opvallend en toch praktisch, uitgevoerd in het klassieke Prince of Wales-dessin. Daarbij komen nog gemakkelijke diepe steekzakken, een originele halsafwerking en voldoende ruimte, zodat er gemakkelijk een kostuum onder gedragen kan worden. Een ensemble zoals het driedelige kostuum van Fath betekent een waar devolle aanvulling van onze zomergarderobe. Dit pakje heeft een plissérok, een blouse met korte mouwen en een los jasje, alles uitgevoerd in het plezie rige materiaal, hier in de tinten wit en bruin. gaat 't makkelijk en goed I Qeen sprankje luxe voor Öosf-^Mifse vrouwen In de Russische zone van Duitsland dragen niet alleen de zakenlieden en de studenten, maar ook vele huisvrou wen een aktentas onder de arm. Zo'n aktentas draagt de Oostdultse vrouw met zich mee in de hoop, dat zjj op ze ker ogenblik tegen eeu voordelig koopje aanlooptwat vlees, vis, boter, suiker, melk of aardappelen bijvoor beeld, op de zwarte markt. Want deze goederen zyn namelijk nog altjjd, twaalf jaar na de tweede wereldoor log, op de bon. Dit is wel het grootste contrast met het vrije West-Duitsland waar het be grip distributie slechts een vage her innering is. In de laatste jaren zijn de toestan den in Oost-Duitsland wat verbeterd. De mensen zien er beter uit en ook kleden zij zich beter, maar de gewone dingen, die als noodzakelijk in het Westen worden beschouwd, zijn niet te krijgen. „We hebben zelden bananen", zo zegt een kelner van een hotel in Leip zig. Hij wilde hiermee zeggen dat de ze vrucht niet elke dag geserveerd kan worden. Een OOstduitse vrouw kocht tij dens de Leipziger Messe een hele tros bananen en deed deze In haar akten tas. Voor deze tentoonstelling waren speciale voedselvoorraden aange voerd; voor een sinaasappel moest men een mark neertellen, waarna de vrucht natuurlijk in de aktentas ver dween. In West-Duitsland betaalt men voor een sinaasappel 25 pfennig. De communistische elite en de hoogstbetaalde arbeiders eten er wel goed van in Oost-Duitsland; voor hen zijn er speciale, door de staat beheer de. warenhuizen waar zij hun op bon nen verkregen voorraden kunnen aan vullen tegen zeer hoge prijzen, zonder een bonnetje. Een verkoopster In een van de grootste warenhuizen in Leipzig illustreert duidelijk de toestand, wanneer zij zegt: „Ik kan het voed sel dat ik verkoop, niet kopen. Met 280 marken per maand kan ik mij niet permitteren om 40 marken voor koffie of tien marken voor een pond boter neer te tellen". In West-Duitsland kost een pond koffie 10 marken en een pond boter 3^2 mark. Zoals gezegd: de Oostduitsers kle den zich beter dan enige jaren gele den, maar zij zien er nog steeds sjofel en stijlloos uit in vergelijking tot hun westelijke buren. Dat is ook geen wonder. De prijs voor een paar damesschoenen ligt tus sen de 25 en 40 mark in West-Duits land. tegen 60 tot 80 marken in de Russische zone. Een paar modieuze damesschoenen kost in West-Duitsland hoogstens 80 marken. In Oost-Duitsland moet men daar tenminste 150 marken voor be talen. In een natie met tekorten zijn de enige goederen die in overvloed schij nen te zijn: aktentassen. ongedacht kwam overvallen. En. juist als op die morgen, bloeide de japanse kers schuimend van roze rode bloesems tegen een Hollandse hemel van het allerpuurste blauw De natuur laat geen verstek gaan, en juist in die meidagen scheen zil van zins om haar liefelijke vredigheid op het scherpst te laten contrasteren met de demonische vcrnielingswel- lust die oorlog heet. De sering, de gouden regen en de meidoorn bloeiden in een kleurige en geurige wedijver alsof dit hun laat ste seizoen was. Die overval, boosaar dig beraamd en met de kille efficien cy van een robot uitgevoerd, leek door al dat argeloze meise bloesemen eens te meer op een gepantserde vuist die een zuigeling worgt En nu, zeventien jaar nadien, lees ik met verbazing dat goedwillen de hoofden van scholen het al 'n onbegonnen werk achten om deze meidagen, zowel van overval als van verlossing, ook maar enigszins in het bewustzijn van hun leerlingen levend te houden. Deze kinderen, zo redene ren zij, hebben Immers noch de inval, noch de bezettingsjaren en de bevrij ding beleefd. De hoogste klassen der lagere scholen van vandaag zijn alle op het einde van de oorlog of vlak daarna geboren En dus zegt dat hele gebeuren hun niets meer? Maar waarom dan wel de tachtigjarige oorlog en zelfs de Franse tijd? Waarom spreekt de hel denmoed van het Haarlems en Alk- maars garnizoen, de vermetelheid van Jan Haring en Herman de Ruyter, de beklemming van Alva's schrikbewind en dc karaktervaste grootheid van Willem van Oranje, van Jan de Witt en Michtel de Ruyter wèl tot hun ver beelding, die zo graag en gewillig opziet tot illustere voorbeelden? Is het misschien omdat de Duitse tnd, van overval tot bevrijding, met alle gruwelen en lafhartigheden van vijand en eigen volk, maar ook met al le glanzende voorbeelden van on baatzuchtige naastenliefde, van roe keloze stoutmoedigheid en weergalo ze zelfopoffering niet voldoende le vend gebleven is bij de volwassen generatie van nu? Of zou de jtrote zeef van vader Tijd. die deze, zelfde tachtigjarige oorlog zo lang geschud heeft tot vrijwel en kel het spectaculaire en heroïsche is overgebleven nog enige geslachten I lang moeten bezig blijven met de herinnering aan de tweede wereldoor log? Het lijkt mij gevaarlijk om het werk alleen en uitsluitend aan die zeef des tijds over te laten, en schouderophalend te berusten in het gebrek aan belangstelling der hedendaagse schooljeugd. Integendeel: houd met alle krach ten die tiende mei, en al wat daarop gevolgd is, levend bij de kinderen die dit alles nu al van horen zeggen hebben. Het goede en het kwade, net heldhaftige en het lafhartige, het onbaatzuchtige en het inhalige, het vrijheidslievende en 't slaafse: zij zijn met duizend voorbeelden levend en sprekend te houden, als een exempel en een waarschuwing voor het ge slacht, dat alweer in vrijheid geboren werd. Als elke school met liefde en vlijt, geholpen door het gezin, zichzelf een klein museum bezorgde over die vijf duistere maar uiterst belangrijke ia- ren, dan behoefde geen bovenmeester verlegen te staan met zijn herden kingsrede tegenover een hoogste klas Zon museum kan de vreemdste en ontroerendste herinneringen ber- fen. Een paar kinderschoentjes van e allerslechtste kwaliteit, stamkaar ten en de distributiebonnen, een „Rus" en een N.S B.-band, een ver valst persoonsbewijs en een stapel il legale bladen, clandestiene foto's en knipsels in alle variaties, van opge poetste legerbhlletins tot die navran te, tot weemoed stemmende berich ten van fusillades Is dat alles niet meer dan voldoen de, met een afbeelding van de Haven arbeider of Moeder der onderduikers als middelpunt, om een klas Neder landse kinderen één uur in het hele jaar als de meibloesem achter de schoolramen wuift, ademloos geboeid naar uw bewogen relaas te laten luisteren: „Nooit heb ik wat ons werd ontnomen, zo bitter, bitter liefgehad". Saskia. Advertentie) Het gehele Max-Factor assortiment Ls aanwezig bij UtUltlli InttlMii falllfti Uil

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7