VERRASSEND... DE VIJF RIETVINKEN ESSSÏESKB School in Oostelijk heropent als sluitstuk van herstel „KINDERZORG" NAM AFSCHEID VAN VOORZITTER DIRECTEUR KWEEKSCHOOL IN MIDDELBURG BENOEMD Crème PM FF ƒ4,95 10 FIBBE beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! SENATOR 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 MEI 1987 FEESTDAG VOOR BUURTSCHAP Commissaris der Koningin prees voortvarendheid van bevolking Toen de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, don derdagmiddag op de ruime speelplaats van de splinternieuwe christelijke school van Oostdjjk met het in top hjjsen van de driekleur dit nieuwe „home" van de 83 kinderen in gebruik stelde, was het moment aangebroken waarop de wederopbouw van deze buurtschap als afgesloten kon worden beschouwd. Een feestelijke dag voor de bewoners, die nu met dankbaarheid konden te rugzien op het vele werk, dat z(j na de ramp In 1953, met de stuwende kracht van de heer J. de Bat de commissaris betitelde hem als de „koning van Oostdjjk" voor het herstel van him kleine buurtschap hebben verricht. Naast de vele woorden van de rjj sprekers tijdens een in het verenl- eenkomst, kwam de dankbaarheid aan allen, die Oostdtfk een goed hart toedragen, wel het meest tref fend tot uitifig in de speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde liederen, waarmee de leerlingen van bovenmeester K. Ruissen en onderwijzer A. Wiegersma de tal rijke genodigden in een van de hel dere lokalen van de nieuwe school begroetten. Verrassend was ook de mededeling van de commissaris, dat de inventaris van het door Apeldoorn aan de ge-, meente Kruiningen geschonken vere nigingsgebouw, dat met het gereedko men van de school nu eigenlijk eerst zijn oorspronkelyke functie zal krij gen. volledig door het watersnood-co mité zal worden betaald. Bij het binnentreden van de com missaris die vergezeld was van het lid van G. S., de heer A. Schout, was een groot aantal genodigden in het verenigingsgebouw verzameld. Bur gemeester A. Schipper van Kruinin gen, in wiens handen de leiding van deze bijeenkomst was, riep in zijn ope ningswoord herinneringen op aan de rampdagen en memoreerde het onver- fetelijk koninklijk bezoek aan Oost- ijk. Voor hetgeen nu tot stand is ge komen. bracht hij de dank van de ge hele Oostdijkse bevolking over aan al len. die hun diensten aan de buurt schap hebben bewezen. Speciaal richt te de burgemeester zich in dit ver band tot de commissaris, de inspec teur van het lager onderwijs, mr. L. G. Wolf, de heer J. de Bat en de archi tect van het schoolgebouw, de heer J. H. Valk met het uitspreken van de hoop, dat het de school in alle opzich ten voorspoedig mag gaan, droeg spr. hierna het gebouw in eigendom over aan de vereniging tot behartiging van het lager onderwijs op gereformeer de grondslag. Alvorens de commissaris zijn ope ningstoespraak hield, betrad de voor- f Advert ent te) zitter van de schoolvereniging, de heer C. Harthoom de katheder om zijn dank over te brengen aan het ge meentebestuur van Kruiningen. Spr. noemde het een grote dag voor Oost- dijk, nu in het middelpunt van de buurtschap weer een school staat als symbool van het herstel. De heer Harthoom bracht de evacuatietijd in Eindhoven en Krabbendijke nog in herinnering en gewaagde ook van het vele werk, dat de vroegere hoofdon derwijzer Pieper voor de herbouw heeft gedaan. Toespraak commissaris „Er ls geen buurtschap, waar ik de misère en de herbouw zo van nabij heb meegemaakt, als in Oostdijk. Daarom was net mjj een grote vreugde uw uit nodiging voor deze opening te mogen ontvangen", aldus jhr. mr. de Casem broot, die aan het begin van zijn toe spraak de bewoners die tijdens de rampzalige uren in 1953 het leven lie ten, nerdacht. „De Oostdijkers zijn niet bij de pakken gaan neerzitten", IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM In Oostdijk opende de commis. naris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de her- bouwde chr. school. Dit be- m tekende tevens de afsluiting van het herstel na de februari- ramp, zodat er voor de school- f| jeugd alle reden was om op- gewekt met vlaggetjes te zwaaien! Nog zichtbaar ach- jf ter de commissarisde heer A. Schipper, burgemeester van Kruiningen. Foto P.Z.C.) lllllllllllllllll!llilllllllllllllllll!lllllllllllll!llllllllllllllll|||||||||]|||||llllllll zo vervolgde spr., „zij hadden een rots vast vertrouwen, dat God hen zou hel- Kom Oostdijk te doen verrijzen. U nt daarin dan ook voortreffelijk ge slaagd". betoogde de commissaris, terwijl hij blijk gaf van zijn bewonde ring voor de voortvarendheid. De commissaris eindigde met zijn geluk wensen over te brengen aan de school het bestuur en de gemeente Kruinin gen. De heer De Bat. de volgende spre ker, betrok in zijn speech de vele „werkers voor Oostdtfkg herstel". Staande zongen de aanwezigen op zijn verzoek het zesde couplet van het Wilhelmus. Als blijvende herinnering werden namens de burgers van Oostdijk ver schillende geschenken o.a. een klok en enkele reprodukties aan 't schoolbe stuur aangeboden. Na een korte pauze kwamen nog verschillende sprekers aan het woord. Zo bekende de heer Glerum in zijn felicitaüewoord dat hij aanvankelijk had gemeend dat Oostdijk niet meer in haar oorspronkelijke vorm diende terug te keren. Na een bespreking met enkele enthousiaste Ingezetenen was dit denkbeeld echter geheel ver dwenen en werd besloten Oostdijk ge heel te herbouwen. De heer Wolf, onderwijsinspecteur, sprak van een „wonder", was ver heugd, dat de school de centrale krachtbron van de buurtschap in nog schoner vorm was teruggekeerd. Burgemeester L. Cnossen van Krab bendijke verzekerde, dat de zorg van zijn gemeente ook bijzonder zal uit- Nadat de architect, de heer J. H. Valk en het hoofd der school, de heer Ruissen, nog enkele woorden hadden gesproken, begaf het gezelschap zich te voet naar net schoolgebouw, waar de leerlingen, keurig opgesteld en met vlaggetjes in de hand een erehaag vormden. Met een hoffelijk geba v overhandigde Jaap Harthoom de com missaris de vlag, waarmee deze de symbolische opening verrichtte. Vele waren de loftuitingen voor de architectuur bij de bezichtiging van de school. Toen alle leden van het ge zelschap in een der lokalen een plaats je gevonden hadden, was voor de kin deren het ogenblik aangebroken, «at zij hun vreugde over dit alles m ccn viertal liederen, onder leiding van de heer Ruissen, konden uitzingen. Met een vriendelijk woord dankten de commissaris en de heer Schout de jon gens en meisjes voor het geen zij had den laten horen. Schepen in moeilijkheden op de Zeeuwse stromen Gedurende de afgelopen dagen is een drietal binnenschepen op de Zeeuwse stromen in moeilijkheden ge komen, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Het sleepschip Fendel 110, dat ge laden op weg was van Antwerpen naar Würzburg is woendagmiddag bij het binnenvaren van de haven te Hansweert op de Oosthavendijk om hooggevaren. Met behulp van de sleepboten Jan, Mabi 7. En Avunt 10 en Joma en het m.s. Rhemus 82 kwam het schip weer vlot en kon het de reis voortzetten. Het Franse m.s. Ay. met een lading kolen op weg van Antwerpen naar Straatsburg, voer op de Oosterschel- de omhoog. Nadat de sleepboot Tromp assistentie had verleend, kwam het weer vlot. Het m.s. Del Cassia verloor in de Oostsluis te Hansweert de schroef. Met behulp van de sleepboot Mevo kon het schip later de reis naar Ant werpen vervolgen. Vissers zullen wel licht proberen de schroef boven wa ter te krijgen. Arbeidsmarkt in Zeeland. Volgens een opgave van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland waren aan het eind van april bij de onder dit bureau res sorterende gewestelijke arbeidsbu reau^ in totaal 2098 werkzoekende mannen en vrouwen ingeschreven. Het totaal aantal aanvragen van werkgevers op deze datum bedroeg voor mannen en vrouwen 972. Het totaal aantal werkzoekende mannen bedroeg per ultimo april in totaal 1741. Van dit aantal waren 1023 mannen geheel werkloos, 340 waren werkzaam op objecten voor aanvullende werkgelegenheden, ter wijl 378 personen tewerkgesteld wa ren op GSW-objecten. Het totaal aan tal aanvragen van werknemers be droeg per genoemde datum 688. Ingeschreven vrouwelijke werkzoe kenden waren er op die datum in to taal 357. Hiervan waren er 238 ge heel werkloos en 119 niet-werklozen. Het aantal aanvragen van werkge vers voor vrouwelijke arbeidskrach ten per genoemde datum bedroeg 284. Collecten. De collecte voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft te Oudelande een bedrag van 36.12 opgebracht. Crème en poeder meesterlijk gecombineerd - voor een feilloos verzorgd uiterlijk... altijd... overall Max Factor's Creme Puff is de meest verblijdende vinding die ooit in make-up is gedaan. Eén doosje cén donsje: ziedaar uw complete make-up. Heilzame lanolinerijke crèmes samengebracht met het fijn ste, luchtigste gclaatspoeder - de moderne bron van betoverende, natuurlijke schoonheid. Creme Puff vraagt niets - geen tyd, geen moeite - maar geeft Alles: een feilloos verzorgd uiterlijk, waar u ook bent, wat u ook doet. Secon den krijgen waarde voor uren, want Creme Puff houdt zo lang, blijft zo mooi. Gun uzelf de zeker heid van een volmaakte make-up... ga over op Creme Puff, nul »*n max Factor HOLLYWOOD Creme Puf) handelsmerkI betekent Max Factor Hollywood creamy powder make- Utx Factor Hollywood Imp. Marfïc N.V, Hoddestrut 5. Amaterdam (Slot van pag. 2) moderamen heeft enkele oriënterende besprekingen gehad met vertegen woordigers van de dienst van Maat schappelijke Zorg en de Stichting Werkplaatsen Walcheren. Gedacht wordt aan een werkplaats voor debie le jongens met het doel deze in het vrije bedrijf te brengen. Een tweede idee was een gedeelte van de moes tuin van huize „Welgelegen" tea Serooskerke te bestemmen voor tuin- arbeid voor debiele jongens. Nadat ds. Van der Wind de plannen voor het opvangscentrum-doorgangs- huis belicht had. wees hjj op het grote belang van de cursussen voor het per soneel voor het behalen van het diplo ma A en B kinderbescherming. Aandacht voor personeel De nleuwbouwplannen zullen hoogstwaarschijnlijk op het oude terrein weer vorm krijgen, aldus de secretaris, daar de gemeente Middelburg geen grond meer bui ten de stad beschikbaar heeft. Ver der zal het personeel in de toe komst de mogelijkheid geboden worden om in het huwelijk te tre den. Daarvoor kreeg het bestuur van de vergadering machtiging om twee personeelswoningen aan te kopen. Een voorstel van de af deling Ritthem om de statuaire contributie te verhogen van 20 op 100 had allér instemming. In de rondvraag werd voorgesteld om een debielenhuis in of in de omge ving .van Goes op te richten. Ds. Van Verpleeghuis chron. zieken op de Bevelanden De gemeenteraad van Goes is tegen woensdag 15 mei a.s., des avonds 8 uur, in openbare vergadering bijeen geroepen. De agenda bevat o.m. een voorstel om in principe medewerking te verlenen aan de oprichting van een verpleeghuis voor chronische zieken op de Bevelanden. Vervoersoverzicht der Stoombootdiensten De bootverbindingen in Zeeland worden steeds drukker. Een goed beeld van deze steeds toenemende drukte geeft weer net vervoersover zicht van de Provinciale Stoomboot- dienst, dat dezer dagen bekendge maakt werd. In totasi werden in het eerste kwartaal van j957 788.914 pas sagiers vervoerd tegen 690 968 in 1956. Daar tegenover staat, dat het eerste kwartaal van 1956 ongunstig was voor het verkeer door de strenge kou de in februari van het vorige jaar. Willenswaard betoogde, dat dit niet zo gemakkelijk is, daar het bestuur bang is van decentralisatie, terwijl er verder niet voldoende werkgelegen heid en aansluiting bij een beschutte werkplaats is. De3 aftredende be stuursleden, de heren R. Batten, Mid delburg, G. M. Breas te Goes. A. C. Burger, Goes, J. Germing, Middel burg en J. Jasperse, Koudekerk© wer den herkozen. Tot nieuwe bestuursle den werden gekozen de heren ds. J. H. J. Hoffman. Koudekerke, P. J. D. Verhage, Cadzand (in de plaats van ds. J. van der Graaff). ds. A. Breure (in de plaats van ds. C. J. P. Lam), mr. W. H. K. Dieleman (m de plaats van jhr. mr. T. A. J. W. Schorer), B. H. G. ter Haar Romeny, Wolfaarts- dijk in de plaats van de heer D. Vleu- §el) en ds. W. Dijckmeester, Middel- urg. Om twee uur des middags werd de vergadering weer voortgezet. De be zoekers kregen de film „De para- pluie" te zien van Kees Brusse. ver vaardigd in opdraeht van de stichting „Pro Juventute Film" (en gedraaid door de heer D. P. Cornelisse). Deze film vertoonde overeenkomst mét Brusse's boek „Boefje", waarin de verwaarloosde jeugd naar voren ge bracht wordt. Het kind in „De Para pluis" had echter maatschappelijk geen zorgen, maar leed meer aan een tekort aan liefde en aandacht. Na de film volgde een leerzame gedachten- wisseling. Tot slot volgde dan het af scheid van ds. Van YVillenswaard. DE HEER M. A. HAGE UIT DORDRECHT Zeeuw van geboorte (Van een speciale verslaggever) „Als gevolg van de uitwisseling tussen de school in Middelburg en on ze school hier in Dordt, ken ik al en kele collega's. Ik kom straks dus niet helemaal ais ccn vreemde in mijn nieuwe werkkring. Bovendien heb ik uit de wijze waarop leerkrachten en leerlingen van de Middelburgse school met elkaar omgaan, wel be grepen, dat er een prettige sfeer is. Ik ga er dan ook met veel plezier heen". Dat vertelde ons de drieenveertig- 'jarige heer M. A. Hage, die met in gang van 1 september benoemd is tot directeur van de Rijks Kweekschool in Middelburg. De heer Hage is een Zeeuw van ge boorte. Op 1 februari 1914 werd nij in Ouwerfcerk geboren. Daar bezocht hij ook de lagere school. „Van een verdere opleiding na de lagere school was in die jaren nog vrijwel geen sprake", vertelde hij en hij vervolgde: „Van de lagere school ging ik daar om rechtstreeks naar de kweekschool in Zierikzee. Die bestaat nu niet meer, want zij werd in 1934 opgeheven". In Serooskerke op Schouwen-Dui- veland begon de heer Hage daarna zijn onderwiis-loopbaan. Doch niet voor lange tijd. Nadat hij namelijk ongeveer twee jaar zijn krachten aan het onderwijs in Serooskerke en ook Zierikzee had gegeven, stapte hij over naar de nandel. Hij' kwam in dienst bij een bekend veredelingsbe- t Advertentie koopt U reeds voor bij de MAX FACTOR- specialist Middelburg. Ylissingen vijf M. A. HAGE niet als een vreemde drijf in Zierikzee en bleef daar jaar. Inmidels verhuisde hij naar Hoofd dorp, waar hij bovendien nog de ad ministratie van het bedrijf onder zich kreeg. „Feitelijk heb ik het onderwijs niet helemaal verlaten", vertelde de heer Hage, „want ondertussen gaf ik ook nog lessen aan middenstandscursus sen. Tussen de bedrijven door heb ik in die tijd ook mijn hoofdakte ge haald". In 1939 kreeg de inmiddels ge trouwde heer Hage een kans in het onderwijs terug te keren. Hoewel hij keuze had uit drie niet onbelangrijke plaatsen, koos hij Zierikzee als standplaats. Daar ging hij les geven aan de ulo-school. Vervolgens ver trok hij naar Terneuzen, waar hij eveneens doceerde aan een ulo-school. Na de oorlog werkte de heer Hage in Dordrecht aan een ulo. Tot 1951 bleef hij daar zijn krachten aan het onder wijs geven. Toen werd hij benoemd tot leraar aan de gemeentelijke kweekschool, eveneens in Dordt. Hij doceerde daar wis- en natuurkunde. De heer Hage filmt veel en graag. Maar ook de tekenkunst ligt hem na aan het hart. En tenslotte reist hij veel. Vrijwel heel West-Europa heeft hij samen met zijn vrouw al afge- reistHij is reisleider van de Ne derlandse Reis Vereniging en leidde 24. Huub bemerkte een enigszins onzeker gevoel ln t'n knieën, toen hl] tegenover de zigeuner stond. HIJ was zich eensklaps zijn zestien Jaren bewust. „Wat komt U hier doen", vroeg hij, met alle macht 'n trilling In zijn stem onderdrukkend ...la. Jongeheer" zei de man, „ik kom namens meneer Fiorettl die twee dieren even ophalen Ik had al aan de voorkant aangebeld maar d r wier niet opengedaan en toen dacht ik bij mezelf, kom laat lk eens aan de achterkant proberen en toen kwam uwee d'r angelopen.... Zou de Jonge heer misschien zo vriendelijk willen zijn even die twee manden te gaan halen. Dan kan lk ze meenemen". De man overviel Huub met dit verzoek. Officieel was hem eigenlijk niets bekend van de aanwezigheid van twee dieren en had hij dan het recht ze mee tc geven aan een wildvreemd heerschap, wiens uiterlijk hem bo vendien helemaal niet aanstond? ..Van wie komt U eigenlijk? vroeg hij met een duidelijk achterdochtige toon in zijn stem. Examen Op 2 en 3 mei werden in de psychi atrische inrichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom de medische overgangsexa mens gehouden voor het verplegend personeel. Van de eerstejaars verpleegsters slaag den: M. de Bat, F. A. Bertram, N. Brands, ma, B. v. Iwaarden, W. Jobse, A. L. Kerkhove, L. A. Neevel J Wouters, N. de Smit, M. Versluys, J. Wat tel. A. W. Wllderom en J. de Witte. Van de verplegers slaagden: A. L. v. d. Berge. M. W. Boogert. W. M. Bouwman, J. v. Stevenlnck en W. L. Stuy. Van de tweedejaars verpleegsters slaag den: T. Antheunisse, M. M Bakker, W. Boone, M. E. Davldse, J. S. v Eenen- naam, J. P. Francke, H. Geertsema, M. K. v. d. Hoek, A. M. Rosenbrand, M. J. J. Roskam, N. J. L. Schreuders en W. v. Selm Van de verplegers slaagden: H. B. Beijer, J. Bal, S. v. d. Bosse, Th. C. Nee- vel, C. Nooteboom, C. Poots en J. C. Wesdorp. Buitengewone vergadering „Zeeuwse Confectie" Op 20 mei a.s. zal te Amsterdam een buitengewone vergadering worden ge houden van de N.V. Zeeuwsche Con fectiefabrieken. Hierin komt een sta tutenwijziging in behandeling; o.m. zal worden voorgesteld het maat schappelijk kapitaal te verhogen van f 510.000 tot f 1.010.000. Collecten. De te Zaamslag gehouden collecte voor het „Koningin Emmafonds" le verde het prachtige resultaat op van 777.27. KERKNIEUWS Intrede ds. Van Dijk Ds. H. van Dijk, vicaris te Brui- nisse, zal op zondag 16 juni a.s. zijn intrede doen bii de hervormde ge meente van Wester haar (gemeente Friezenveen.) INTREDE DS. C. A. WIELEMAKER. Ds. C. A. Wielemaker, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Brui- nisse hoopt op 16 juni aanstaande zijn intrede te doen. in die functie nog al eens jeugd-groe- pen. „Misschien kan het zijn voordeel hebben als U er nog bij vertelt dat ik ook de akte voor paedagogiek bezit", besloot de heer Hage, „en ook de ak te m.o. wiskunde". Dc heer Hage, die binnenkort een bezoek aan de school in Middelburg zal brengen, is de opvolger van de huidige directeur, de heer A. de Jonge, die niet niet minder dan vijfendertig jaar aan de school verbonden was. Elf jaren daarvan was hij directeur van de school. Advertentie Bij pijn, griep of „linieng gevoel zorgt een enkel Ublel Jet U «eer nel plezier Uw werk kunt dein I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6