(mmoRV Petitie aan minister: „Laat de Nationale Reserve bestaan!" HET SCHEEPSBOUWKUNDIG PROEFSTATION 25 JAAR De Ruyter-herdenkins; door Residentie-orkest VRIJDAG 10 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VERKLARINGEN VAN 20.000 NEDERLANDERS Initiatiefnemer: Gezagsgetrouwe vaderlanders niet aan dijk zetten Een vrijwilliger van de Nationale Reserve te Driebergen-Riisenburg, sergeant J. van Domselaar, zal hedenmiddag om vier nur een petitie aan bieden aan de minister voor defensie, welke petitie is ondertekend door duizenden Nederlanders, onder wie hoge functionarissen, predikanten, priesters, burgemeesters, enz., Sergeant Van Domselaar zal de bijna 20.000 verklaringen in een koffer, waarop het embleem van de Nationale Reserve, met zich meedragen. Zoals bekend is heeft de minister voor defensie, ir. C. Staf, besloten de Nationale Reserve op te heffen, omdat naar zijn mening dit instituut niet voldoende zou leven in het Nederlandse volk, terwijl volgens de bewinds man bovendien voldoende dienstplichtigen aanwezig zouden zijn om de Nationale Reserve over te nemen. Dit besluit van de minister heeft, naar de mening van sergeant Van Domselaar, onder de ruim 12.000 vrij willigers grote verontrusting gewekt. Volgens hem richten de talrijke reac ties zich tevens op de verklaringen van de minister, vastgelegd in de memorie van antwoord, waarbij vol gens sergeant Van Domselaar niet de les wordt getrokken uit de wrange ervaring die de vrije wereld heeft op gedaan bij de opstand in Hongarije. Sergeant Van Domselaar die het ini tiatief heeft genomen tot het opstel len van de petitie, acht het zeer be treurenswaardig, dat duizenden ge zagsgetrouwe vaderlanders aan de dijk worden gezet, alsof zij een mis greep hebben gedaan, in plaats van de bereidheid hebben getoond, het land vrijwillig vanaf 1948 te dienen. De vrijwilligers van de Nationa le Reserve zijn, aldus sergeant Van Domselaar, niet voornemens het advies om zich aan te sluiten bij het korps luchtmachtdienst of de reservepolitie te volgen, omdat zij zich verdedigers achten van huis en haard en bestrijders van de vijfde colonne, die, naar de mening van sergeant Van Domse laar, zelfs nu in Nederland veel activiteiten aan de dag legt. Naar hij mededeelde is men ook in de Staten-Generaal geschokt Hogere geldomzet bij middenstanders liet economisch instituut voor de middenstand heeft een overzicht sa mengesteld over de omzetonwikke- ling in het klein- en middenbedrijf in 1956. Ten aanzien van het omzetverloop in 1956 t.o.v. 1955 blijkt, dat in de voedingsmiddelenbranches een ver meerdering van de geldomzet werd behaald, welke varieerde tussen 6 en 14 procent. In de branches in duurzame con sumptiegoederen was de omzetont wikkeling in 1956 alleszins bevredi gend te noemen. Met name in de detailhandel in meubelen, e.d., die in schoeisel en die in textiel werd t.o.v. 1955 een aanzienlijke stijging behaald t.w. van resp. 19, 16 en 14 procent. Ook in de andere branches bedroeg deze toeneming echter 10 procent of meer. Onderzoek gaande naar het zittenblijversvraagstuk Op een voorlichtingsdag van de contact-commissie voor de voorlich ting van de nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid, die te Amersfoort werd gehouden, heeft dr. J. Kloek gesproken over het werk van de medische opvoedkundige bu reaus. Hij belichtte de werkmethode van de schoolpsychologische dienst die o.m. een onderzcek instelt haar het zittenblijversvraagstuk, de wen selijkheid bekijkt van het stichten van scholen voor moeilijk lerende kinderen en zich bezighoudt met de selectie van kinderen, die middelbaar onderwijs moeten gaan volgen. Wat de selectie betreft stalt men voor het toelatingsexamen te laten vervallen door in de eerste plaats een eindexa men op de lagere scholen af te ne men, ten tweede een klassikaal intel ligentie-onderzoek in de 4e, 5e en 6e klasse door te voeren en ten derde ruimte te laten voor een persoonlijk heidsbeoordeling door de onderwijzer. Pseudo-schrijver tot één jaar veroordeeld De rechtbank te Den Haag heeft donderdagmorgen de 37-jarige. zich noemende free-lance journalist en schrijver Anton L. S., zonder vaste woonplaats, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan oplich ting. S. deed allerlei verhalen over ac ties om Ambon vrij te krijgen, waar voor geld nodig was. Hii lichtte op voor bedragen van f 25.000 en f 1000 en voorts pleegde hij verduistering voor een bedrag van f 300. VOORMAN. In eên van de staten van de Duitse bondsrepubliek werd enige tijd geleden een comité opge richt, dat zich fel kantte tegen Duit se herbewapening. Dat geschiedde on der aanvoering van een architect uit deze streek. Het comité heeft de herbewapening niet kunnen tegenhouden. Zelfs heeft men niet kunnen voorkomen, dat een aantal kazernes in de staat gebouwd zal worden. Die kazernes zijn ont worpen door eerdergenoemde archi tect. COMFORT. In een rapport aan een rechter in Engeland meldde dezer dagen een deurwaarder, dat hij bij onderzoek in een bepaalde woning als enige meubelstuk een tafel aantrof. Er waren evenwel drie televisietoe stellen in het huis. door het besluit van de minister en dinsdag zal het A.R.-Kamerlid, mr. A. B. Roos jen, hierover in de Tweede Kamer een interpellatie houden. In de petitie uiten de vele duizen den Nederlanders hun ongerustheid over de recente uitlatingen van de minister voor defensie in de Eerste Kamer betreffende opheffing der Na tionale Reserve. De ondertekenaars van de petitie zeggen van mening te zijn, dat het voortbestaan van de Na tionale Reserve beschouwd moet worden als een landsbelang van eer ste orde, daar h.i. een voor 100 pro cent betrouwbaar uit vrijwilligers be staand legeronderdeel, dat in staat en bereid is in geval van agressie en/of binnenlandse subversieve ac ties onmiddellijk gewapender hand op te treden, voor de veiligheid van land en volk onmisbaar is. Tenslotte wordt de minister voor defensie in de petitie verzocht zo danige maatregelen tc nemen, dat het voortbestaan der Nationale Reserve en haar verdere uitbouw als vol waardig oorlogsondcrdecl der ko ninklijke landmacht is gewaarborgd. Burgemeester van Amsterdam in ziekenhuis opgenomen Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam is donderdagmiddag kort voor half twee in de Boerhaave-kli- niek te Amsterdam opgenomen, na dat hij om 1 uur in hotel Krasnapols- ky plotseling twee maagbloedingen van het hotel een koffiemaaltijd be gonnen van de Nederlandse maat schappij voor nijverheid en handel. Een honderdtal leden van do maat schappij om ronde tafels gezeten zag de burgemeester, die op deze bij eenkomst als erelid zou worden geïn stalleerd om tien minuten voor één binnenkomen. Vyf minuten nadat mr. Van Hall aan zijn lunch was begonnen, werd hij plotseling onwel. Ondersteund door twee bestuursleden poogde_ hij ver- f;eefs de tafel te verlaten. Gezien zijn oestand legde men hem languit op de vloer, terwijl ijlings de G.G. en G. D. werd gewaarschuwd. De bijeenkomst in Krasnapolsky vond een abrupt einde. Mr. Schokking nummer 1 op voordracht voor dijkgraaf In de dezer dagen gehouden verga dering der hoofdingelanden van net hoogheemraadschap Rijnland te Lei den is een voordracht opgemaakt voor de functie van dijkgraaf. Num mer één van het voorgedragen drietal is mr. F. M. A. Schokking, oud-burge meester van Den Haag. Nadat de voor dracht het college van Gedeputeerde Staten is gepasseerd zal de benoe ming (waarschijnlijk in september) door de Kroon geschieden. MET KLOPPEND HART BEGONNEN. Tal van uitbreidingen staan op het programma. Donderdagochtend heeft het Neder lands Scheepsbouwkundig Proefsta tion in Wageningen zijn 25-jarig be staan gevierd met een bijeenkomst, waarop de directeur, prof. dr. ir. W- P. A. van Lammeren, in herinnering bracht hoe men in 1932 schoorvoetend en met kloppend hart de eerste proe ven nam met een model van een ma rinevaartuig. Sindsdien is er wel wat veranderd. Steeds meer reders en scheepsbouwers vragen het proefsta tion modellen te vervaardigen van schepen, schoeven enz. en onderzoe kingen te verrichten naar de hoeda nigheden daarvan. Ook het aantal buitenlandse opdrachten neemt ge stadig toe; het percentage bedraagt thans vijftig procent. Prof. Van Lammeren verwacht dat modelonderzoek altijd noodzakelijk zal blijven. Het moet wel uitgesloten worden geacht, zo zei hij, dat men in grote mate tot de bouw van stan daardschepen zal overgaan, zelfs niet bij tankers, die zich net beste hier voor zouden lenen. De kwaliteit vaD scheepsvorm en voortstuwing van binnenschepen kan vermoedelijk nog in belangrijke mate worden verbe terd. De overgang naar het dynami sche onderzoek, zoals in de zeegangs tank van het N.S.P., opent wijde perspectieven. Met het oog op de toekomstige ont wikkeling zal automatisering van een zo groot mogelijk deel van het ar beidsproces van het proefstation noodzakelijk worden, met name ten aanzien van de ingewikkelde golf- weerstandsberekeningen Sinds de oprichting is het perso- J neel tot meer dan het tienvoudige toegenomen. Vooral de oprichting van de afdeling wetenschappelijk onderzoek in 1947 bracht een ster ke vermeerdering met zich mee; 21- deskundigen leggen zich than9 onder leiding van dr. ir. J. D. van Manen toe op het verrichten van vrij speurwerk. De jongste uitbreiding omvat nieu we bedrijfsruimten en een modellen- haven voor tachtig onderhanden zijn de modellen. Voorts wordt gewerkt aan een binnenvaartlahoratorium. Vooral van Amerikaanse zijde be staat voor de bouw van dit bassin grote belangstelling. In de loop van de afgelopen 25 jaar zijn de resultaten van het speur werk vastgelegd in 140 publikaties. Op het gebied van straalbuizen wer- den grote verbeteringen bereikt en professor Van Lammeren zei. dat men bij het N.S.P. thans speelt met de gedachte, dat toepassing bij zee schepen in de naaste toekomst moge lijk zal zijn. De heer J. W. Hupkes, directeur van de Koninklijke Scheepsbouw maatschappij „De Schelde" zei ge durende het latere samenzijn, dat reders en scheepsbouwers groot ver trouwen hebben in het beleid van en de visie van de directie van het N. S.P. Deze verdient volgens spreker volledige financiële medewerking, zo dra zij automatisering noodzakelijk acht. Uit de woorden van de heer Hupkes mocht worden geconcludeerd, dat redevs en scheepsbouwers bereid zijn te zijner tijd de mogelijkheid van financiering van een elektronische re kenmachine, waarvan de waarde op een miljoen gulden wordt geraamd, onder ogen te zien. Inbrekersgilde actief op de Veluwe Woensdagnacht is in Harderwijk ingebroken bij de ijzerhandel N.V. Bolter en Gorter aan de Burgemees ter De Meesterstraat. Er wordt een bedrag van 4.500.— vermist. Met behulp van een snijbrander en een breekijzer slaagden de dieven er in de brandkast te forceren, waarna zij de bnit voor het grijpen badden. De laatste dagen :s op de Veluwe een he'e reeks inbraken gepleegd en vermoed wordt, dat hier steeds de- zélfde daders aan het werk zijn ge weest. In de nacht van vrijdag op zater dag werd ingebroken bij een fabriek van mechanische en elektrische appa raten in Hattem, waar een bedrag van ongeveer 300,werd buitge maakt. bij een texlielveredeüngsbe- drijf in Ernst verdwenen 60.en een bandopneemapparaat, bij een houthandel in Vaassen vonden de in brekers niets van hun gading dan een polshorloge en in een wasserij in Heerde, waar de dieven ook dezelfde nacht een bezoek brachten, werd niets vermist. De kunstmest en graanhan del „Landbouwbelang" in Oldebroek kreeg in de nacht van dinsdag op woensdag ongewenst bezoek. Prins Bernhard bracht bezoek aan Soesterberg Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft donderdagmorgen in zijn functie van inspecteur-genex-aal der koninklij ke luchtmacht een bezoek gebracht aan het vlieger-trainingcentrum van de luchtmacht te Soesterberg. Dit centrum houdt zich bezig met het be studeren van maatregelen ter voorko ming van vliegongevallen, dan wel ter beperking van de gevolgen daarvan. Er werden verscheidene demon straties gegeven. Een deel daarvan werd gegeven in het Sportfondsenbad in Amersfoort, waar oefeningen met rubberboten werden gehouden. Vervolgens bracht de prins een be zoek aan de luchtmachtmagazijnen te Soestduinen. Geen protestvloot naar kernproeven-gebied De directeur-generaal van de Ja panse raad tegen atoom- en waterstof bommen, Jasoei, heeft donderdag mee gedeeld, dat de raad besloten heeft niet onmiddellijk een protestvloot naar het gebied van het Christmas Is land te zenden, waar Groot-Brittan- nië zijn eerste waterstofbom tot ont ploffing zal brengen. De raad staat achter het plan tot het zenden van een vissersvaartuig van ongeveer 200 ton naar het gebiea rondom de gevarenzone, aldus Jasoei. Op aandrang van ondermeer vrou wenorganisaties heeft de raad beslo ten geen protestvloot te zenden. Van de ervaringen met het protestschip hangt liet af of misschien later toen nog een vloot zal worden samenge steld, aldus Jasoei. Schuchter, maar niettemin doeltref fend hanteerde de 2-jarige Jan Nico van Overbeeke, met assistentie rau papa, donderdagmiddag de troffel, waarmee de eerste steen werd ge legd voor de nieuwe kleuterschool in EUeiooutsdijk. Zijn makkers zagen bewonderend toe. Foto p.z.c.; Plan voor drijvende tanker haven voor Belgische kust In de Belgische Kamer is er dezer dagen op aangedrongen een „haven' voor supertankers te doen aanleggen voor de Vlaamse kust. De liberaal baron Kroonacker be toogde, dat de olietankers zo groot worden, dat ze niet meer r.aar Ant werpen kunnen varen. Antwerpen zou volgens de afgevaardigde geen tankers kunnen ontvangen d;e groter zijn dan 35.000 ton. Voor de super tankers zou er z.i. een drijvende ha ven enige mijlen buiten de Belgische kust ter hoogte van Nieuwpoort moe ten komen. Een pijpleiding zou de olie naar de Belgische kust kunnen transporteren. Op deze wijze zou men België een nationale petroleumhaven kunnen geven, die één van de belang rijkste centra van de gemeenschappe lijke markt zou kunnen worden. Ba ron Kroonacker was van ooi-deel, dat van het plan een petroleumhaven in Zeebrugge te bouwen niets terecht zou komen. Centrale Raiffeisenbank opende nieuw gebouw Tijdens een bijeenkomst in de Wes- terkerk te Utrecht heeft de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, dr. S. L. Mansholt, don derdagmiddag het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Centrale Raiffei senbank officieel geopend. De voorzitter van het bestuur van de bank. prof. dr. G. Minderhout, hield hierbij een rede Hij zeidé, dat het betrekken van net nieuwe ge bouw een mijlpaal betekent in de ont wikkeling van de organisatie, die nog geen zestig jaar oud is. De oprichting van boerenleenban ken, naar het systeem van Raiffeisen, bracht in weinige jaren een radicale verandering. Hun geldmiddelen kre gen deze kleine boerenleenbankjes uit de spaargelden van de platte landsbevolking en er werd behoefte gevoeld aan een vereffeningsmstituut. waarheen de lokale banken hun over tollige spaargelden konden zenden en waarvan andfere boerenleenbanken geld ter leen konden krijgen als zij dit nodig hadden. In 1898 werd tot dit doel de Coöpi ratieve Raiffeisenbank opgericht. Het bankgebouw is 75 meter lang en 18 meter hoog; modern en doelmatig, na het pand van de Robaver in Rot terdam het grootste bankgebouw, dat na de oorlog is ons land is gesticht. Z.V.U., Jacobskerk, Yüssingen. DE TOELICHTING cp het program ma van het concert, dat gisteravond het Residentie-orkest gaf in de Vlis- singse Jacobskerk, bevatte bij de be spreking van Henk Stams „De Ruy- ter-ouverture" een merkwaardige zin snede. Dit stond er namelijk: „De componist heeft getracht zonder zijn compositorische principes al te zeer te verloochenen, een muziekstuk, dat toegankelijk is voor een breder pu bliek, te schrijven'. Men mag aan nemen, dat deze zin uit de pen van Henk Stam zelf is gevloeid en dan lijkt de conclusie gerechtvaardigd, dat de componist bij het dichten van zijn ouverture een lichte twijfel heeft ge voeld: heeft hij met dit werk een te diepe buiging gemaakt in de richting van het publiek of niet Welnu, na de uitvoering gisteravond van dit werk, dat werd geschreven in opdracht van het Vlissingse ge meentebestuur, zal de twijfel bij Henk Stam wel verdwenen zijn. Want dit muziekstuk tekent de componist ten voeten uit, als een man, die geen concessies doet. Zo er hier twijfel uit gesproken moet worden, dan zou dit eerder dienen te gebeuren over de vraag of dit stuk inderdaad wel toe gankelijk is voor een breder publiek. Maar deze vraag willen wij thans niet aan de orde stellen, omdat immers een persoonlijke instelling een te gro te rol speelt: wat de een wél ge schikt acht voor „breder" overi gens, wat is precies „breder publiek"? vindt de ander slechts voor een „smaller" kring van toehoorders toe gankelijk. De componist Stam ten voeten u:t dus. Men herkent namelijk in deze ouverture zijn constructieve compo- neer-trant, constructief in de zin van intelligent-bouwen-in-klanken, waar bij frappante resultaten worden be reikt. Opvallend is evenwel, dat de componist, wiens belangstelling voor een zekere heer Scnónberg niet on- WILLEM -7-AN OTTERLOO bekend is, voor d:t werk geen reek sen-techniek nodig had. Was dat mis schien oorzaak voor zijn twijfel? Hoe dan ook, Stam i- er :n geslaagd een feestelijk en goed-klinkend stuk te schrijven, waarvan het idioom weliswaar modern aandoet menig een té modern wellicht maar dat in wezen niets anders is dan een heden daagse toepassing van zeer oude regels. Er was alweer blijkens de pro grammatoelichting in deze ouver ture gezocht naar symbolisering van bepaalde „De Ruyter-gegevens", maar het bleek veel prettiger naar dit stuk te luisteren zonder z.ch te verdiepen in deze symboliek. Misschien is het programmatisch patroon voor de componist een nuttige aanduiding geweest, voor de luisteraar evenwel lijkt zij ons van weinig waarde. Op vallend was verder nog de pregnante vorm van het werk, hoewel de vraag kan worden gesteld of dit uitsluitend een verdienste is. De doorwerking bijvoorbeeld beloofde allerlei interes sante aspecten, doch loste deze be loften slechts ten dele in, omdat nu ja omdat de componist eenvoudig niet verder is gegaan Deze De Ruyter-ouverture werd door het Residentie-orkest onder lei ding van Willem van Otterloo voor treffelijk vertolkt. De componist had zich moeilijk een betere eerste uit voering kunnen voorstellen. Het tweede stuk, dat speciaal ge kozen was voor dit Dc Ruyterconcert, was de „Eroica", Beethovens mach tige heldendicht, dat wel zeer paste in de sfeer van de avond. Ook hierin kon men het Residentie-orkest bewon deren als een voortreffelijk orkes traal apparaat, aat de zeer geladen musiceertrant van Van Otterloo op eminente wijze verwerkte. Echter, de toch al hevige spanningen :n deze symfonie werden nog vergroot, door dat de akoestische omstandigheden van de Vlissingse Jacobskerk het ko per té sterk deden domineren. Daar door werd het klankbeeld ;n de tutti vertekend. En tegen een dergelijke ongewilde overmacht is het met na me voor een strijkersgroep moeilijk vechten Doch od die plaatsen in de partituur, waar net overwicht van de blazers niet opvallend was, kon men een volmaakt evenwichtig spe lend orkest horen, dat deze heroïsche symfonie een schieri vlekkeloze ver tolking gaf. Tussen de beide „heldenstukken" zorgde Herman Krebbers voor een stuk schone poëzie; Mendelssohns vioolconcert in e, door Krebbers vir tuoos en met veel gevoel voor de romantiek van dit werk vertolkt. Het zeer talrijke publiek, dat niet mocht applaudisseren,, 'oonóe zijn grote waardering door na elk werk enige ogenblikken Van Ootterloo staande, doch zwijgend te huldigen, in welke stille hulde de dirigent het orkest alsook de solist terecht be trok. Aan het slot van het concert sprak burgemeester mr. B. Kolff woorden van dank, waarbij hij de dit jaar geslagen De Ruyter-pencing overhandigde aan Willem van Otter loo, Herman Krebbers. Henk Stam en de Z.V.U.-voorzitter, mr. F. Adriaan- se. Het concert werd o.m. bijgewoond door de voorzitter van het orkest, vice-admiraal b.d. jhr. Van HoltA* 's Middags werd een geslaagd jeugd- concert gegeven, waarbij een uitvoe ring werd gegeven van Beethovens „Egmont-ouverture" en de „Pasto rale". de K. Het Wereldgebeuren Architecten Een paar jaar geleden heeft Ha rold Macmiffan do Westduit»" bondsrepubliek bezocht als Brits I minister voor de huisvesting. Dat mi- nlsterschap betekende een glorietijd i voor Macmillan: hij slaagde immers i erin, om hooggestemde vcrkiezlngs- beloften waar tc maken. Het was daarom goed gezien van de Duitse j bondskanselier, dr. Konrad Adenauer dat hij aan die glorieperiode herinner- dc bij de aankomst van Macmillan I op het vliegveld bij Bonn. Nadat hij I het vorige bezoek van Macmillan in herinnering had geroepen, sprak i Adenauer: „Nu is hij weer in Bonn. niet als minister voor de huisvesting, maar toch als „architect" om met ons samen tc werken aan dc oprich- ting van een gebouw, dat ons vrede, J geluk en welvaart zal brengen". Kwi- nelijk doelde hij hiermee op dc wes- tclijke en op de Europese eenheid, waartoe Macmillan. die nu eerste mi- nister van Groot-Brittannlé is, zijn wat gereserveerde - -bijdrage wil verlenen. Ook Adenauer zelf zou men een architect in de figuurlijke zin des woords kunnen noemen. In Keulen herinnert men zich nog altijd, hoe hij als burgemeester na de Eerst» Wereldoorlog veel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling der stad. In die tijd kwam immers een grote uitbrei ding buiten de oude vestingmuren tot stand; er werd een universiteit ge sticht en ook de Keulse Messc deed haar intrede. Belangrijker voor de te genwoordige tijd is het feit, dat hij als bondskanselier mede leiding heeft gegeven aan het na-oorlogsc nerstei tn Duitsland. En wat het „bouwen'1 aan Europa betreft: hij heeft al in de twintiger jaren gepleit voor een nau we belangengemeenschap tussen Duitsland, Frankrijk en België. Symbolisch voor het bezoek van Macmillan aan West-Duitsland was de boottocht, die de bei do regeringsleiders woensdag op de Rijn maakten. Die tocht, besteed aan een bespreking van de wereldpolitiek, leidde immers langs het Zevengeberg te, waar volgens de legende Siegfried de draak dooddeÉn draken zijn er ook in het politieke leven bij do vleet- De internationale toestand maakt het noodzakelijk, dat „land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de Navo een schild moeten blijven voor de bescherming van het grondgebied der bij de Navo aangesloten landen", zoals het in het gisteren uitgegeven slotcommuniqué van de besprekingen werd gezegd. De spanningen tussen oost en west zijn heel wat groter dan de onderlin ge wedijver van Engeland en Duits land, die immers in de Navo elkan ders bondgenoten zijn. Maar de ver houding tussen beide bondgenoten was de laatste tijd wat verkoeld. Duitsland is weer een economische macht van betekenis geworden en legt in allerlei richtingen handelscontacten, ook daar waar de Engelsen zich tot voor kort heer en meester voelden. De Duitsers, die totnutoe al hun energie konden ge bruiken voor de economische weder opbouw, schieten volgens sommigen niet hard genoeg op met hun eigen bijdrage aan de westelijke verdedi ging. Over een eventuele uitrusting van Duitse strijdkrachten met kern wapens zijn de meningen, ook in Duitsland zelf, zeer verdeeld. Enge land daarentegen probeert met alle macht, te lopen in de (grote) voet stappen van Rusland eri Amerika Het is daarom op kernwapens en ra ketten uit, met net gevolg dat op de „conventionele" strijdmacht bezuinigd moet worden. En die bezuiniging woitlt vooral gezocht in vermindering van het aantal manschappen in Euro pa. Voor tie Duitsers en ook voor vele andere Europeanen is dit een reden om ongerust te zijn. Het is waar schijnlijk vooral over dit punt. dat de besprekingen op de Rijnboot „Köln" gingen. Toen verslaggevers hem gisteren vroegen, of de Duitse bondskan selier nu instemt met de voorge nomen beperking van het Britse Rijn- leger, antwoordde Macmillan: „Kan selier Adenauer erkent dat de veran deringen geen verzwakking van En- gelands sterke positie betekenen". Da vraag werd dus enigszins omzeild... Het moest overigens onmogelijk wor den geacht om alle hangende proble men in twee dagen uitputtend te be spreken. Het is dan ook te begrijpen, dat de Westduitse minister van de fensie, Strauss, binnenkort naar Lon den zal gaan om de gedachtenwlssc- ling over de defensieproblemen voort te zetten. Maar ongetwijfeld heeft de ontmoeting van beide „architecten" bijgedragen tot beter begrip en dat zal zijn uitwerking niet missen op het „bouwwerk" van de Europese sa menwerking. HAROLD MACMILLAN pratend langs Zevengebergte Geen visum meer nodig voor Marokko Marokko heeft ermee ingestemd, dat in het verkeer tussen Marokko enerzijds en Nederland en W.-Duits- Iand anderzijds de visa worden afge schaft aldus is donderdag officieel te Rabat bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3