PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Nederlandse schepen spoedig weer door het Suezkanaal Duitse bergers zetten „Achilles" recht VLIEGTUIGBEMANNING WERD UIT VOLLE ZEE GERED Vand aag. H m m m m VERWACHT... 200e jaargang - no. 110 DagbUdultgave van d« firma Provincial# Zeeuwse Courant. Directie: F. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS M cent per week; 7.00 p. *w.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS 15 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. a regel») 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" X cent meer. Giro no. 353300 P ZC, Middelburg. Bureaus: Vllssingen, WaJetr. 66-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3646 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3M1; Goes, Lange Vorstatr. 63. tel 3475 (b.g.g. 2226): Oostburg, Nleuwstraat 41. tel. 2»; Terneuzen, Brouwertj»tr. 2; Zterlkzee: N. Bo. VAART ZONDER POLITIEKE BETEKENIS Kanaalgebruikers achten Nassers voorwaarden onaanvaardbaar Naar wy van de zyde der N.V. Stoomvaartmaatschappij „Neder land" vernemen, ligt het in het voornemen van de Nederlandse rede ryen, hun schepen op korte termijn weer de route door 't Suezkanaal te doen kiezen. Gisteren vergaderde in Londen de vereniging van ge bruikers van het Suezkanaal. Na afloop werd bekendgemaakt dat de leden de Egyptische verklaring inzake de vaart door het kanaal onvol doende achten. „Deze verklaring voldoet niet aan de zes vereisten voor een regeling van de kwestie van het Suezkanaal, welke zijn neer gelegd in de resolutie die de Vilighidsraad op dertien oktober van het vorige jaar heeft aanvaard. Voorzover de schepen van leden-sta- ten 't kanaal weer gaan gebruiken, wil dit niet zeggen dat deze leden de Egyptische verklaring accepteren als een regeling van de kanaal kwestie. Dienovereenkomstig behouden zij zich de bestaande rechten voor, zoals die voortvloeien uit de Conventie van Constantinopel van 1888". te, dat het naar haar mening onmo gelijk is, onder de huidige omstandig heden de leden-staten aan te bevelen de vaart door het kanaal te hervatten De Spaanse afgevaardigde had als zijn mening te kennen gegeven, dat alleen de Verenigde Naties bezoegd zijn te beslissen, of de Egyptische verklaring al dan niet overeenkomt met de resolutie van de Veiligheids raad. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde later, dat er in het com muniqué van de Vereniging van Ka naalgebruikers „niet in feite het ge bruikmaken van het kanaal door le den-staten wordt aanbevolen". Hij voegde hieraan toe, dat het advies van de Britse regering aan de Britse scheepvaart om het kanaal te vermij den nog steeds van kracht is. De meerderheid van de leden der Vereniging van Kanaalgebruikers In het communiqué van de vereni ging wordt voorts gezegd, dat de Franse regering 't voorbehoud maak- Het gehucht Ia Zeeland en Friesland treft men nogal wat achteruitgaande dorpen aan. Zij verminderen in inwoner aantal en ook de middenstandsactivi teiten krimpen er gestadig in. Er zijn voorts nog al wat dorpen, die gelijk- blijven en dus ook in feite achteruit gaan, omdat het inwoneraantal in Nederland groeit en het dorp die groei niet bijhoudt. Nu voltrekt het verminderen van het aantal midden standszaken in de dorpen zich meest al niet met opzienbarende aantallen tegelijk. Het is meer een sluipend verschijnsel, dat alleen over langere jaren opvalt. Zo kon een midden stander van middelbare leeftijd in een der Zeeuwse dorpen constateren, dat sedert zijn jeugd het aantal zaken in zijn dorp met niet minder dan der tig was afgenomen. Daartegenover staan uiteraard dor pen, waar men zich goed weet te handhaven en die juist door de ach teruitgang van de allerkleinste dorps kernen, nog een zekere vooruitgang als woonkern en als kern van be drijven weten te veriverven. Al enige jaren is in kringen van planologen en cultuurtech nici de vraag urgent of het klei ne dorp als woon- en bedrijfskern nog wel een toekomst heeft en of men het verminderen van het aantal kernen niet eerder een voordeel dan een na deel moet noemen. In dit verband zijn thans enige be langrijke opmerkingen gemaakt door de Centrale Cultuurtechnische Com missie. Aan het jaarverslag 1956 van die commissie is enkele aagen ge leden in dit blad reeds uitvoerig aan dacht geschonken. Welnu, in dat jaar verslag zegt de commissie, dat alleen de sterkere bevolkingsconcentraties op het platteland de vereiste veel heid van activiteiten kunnen opbren gen, welke in de huidige tijd geboden zijn. Er is op het platteland een nieuwe structuur in wording door ver groting van de bedrijven en door het afvloeien van arbeidskrachten. Vooral bij ruilverkavelingen speelt dat probleem een rol en vandaar dat de cultuurtechnische commissie er mee in aanraking kwam. Zij is van mening, dat ook de landarbeiders de voorkeur geven aan het wonen m gro tere kernen, diie meer te bieden heb ben. Wellicht, zo meent de commissie, is dit de enige wijze om op de duur een goede binding tussen de agrari sche bedrijven en de landarbeiders te doen voortbestaan. De vergroting van bedrijven be vordert dus het verdwijnen van gehuchten, van lintbebouwing enz. Noodgedwongen zal de platte landsmiddenstand md deze tendenz rekening moeten houden De commissie beklemtoont tenslotte in haar verslag, dat bij het opstellen van plannen voor wegen, bij de verdere indeling van het agrarische gebied, bij het treffen van openbare nuts-voorzieningen enz. dit vraagstuk van het verminderende aantal con centratiepunten, grote betekenis heeft. Uiteraard bekijkt de commissie dit vraagstuk hoofdzakelijk uit de cul tuurtechnische gezichtshoek en dus beperkt. Zij verdiept zich niet in al lerlei andere waarden, die door de achteruitgang van een klein dorp ver loren kunnen gaan. We behoeven die waarden hier niet op te sommen om dat ieder ze wel kent. Ieder kan ook begrijpen, dat er mensen zijn, die levendige plei dooien wilien leveren voor het be houd van kleine woonkernen, wel ke vaak een eeuwenoude en diepge wortelde historie hebben Zij zullen er vermoedelijk zelfs of fers voor willen brengen. Maar dat doet niet af aan de kracht van de waarschuwing, welke de cultuurtech nische commissie laat horen. De structuur van het platteland is aan het veranderen ...Voor het gehucht en het kleine I dorp worden de levenskansen gerin ger... Of men dat nu prettig vindt of bedroevend zal ieder voor zich moeten uitmaken..., maar men zal •r rekening mee moeten houden. Scholier redde knaapje van verdrinkingsdood De zesjarige E. S. te Bergen op Zoom viel donderdagmiddag in de vij ver van het Volkspark, toen hij op een uit takken geconstrueerde brugleu ning stond, welke het begaf. Het knaapje was reeds tweemaal kopje ondergegaan, toen een am bachtsscholier, de 15-jarige Piet van der Harst te Halsteren, zag dat er een ongeluk was gebeurd. Hij bedacht zich geen moment, sprong in het wa ter en redde het jongetje, dat na door een arts te zijn behandeld, vrijwel zon der nadelige gevolgen naar de ouder lijke woning werd overgebracht. had te kennen gegeven dat zij niet bij machte waren de scheepvaart maatschappijen in hun lana te be letten van het kanaal gebruik te maken en dat het om een reeks van redenen waarschijnlijk was, dat de betrokken maatschappijen het wellicht noodzakelijk achten zulks inderdaad te doen. De leden- staten waren voor het merendeel van mening, dat het onuitvoerbaar was de huidige toestand te laten voortbestaan, aldus de Britse woordvoerder. In de praktijk komt het er op neer, dat nu de weg vrij is om op grote schaal het verkeer door het kanaal te hervatten. De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee, dat de regering „te zijner tijd de reders in het licht van de omstandigheden zal advise ren". Te Parijs verwacht men, dat de Fran se scheepvaart haar boycot van het Suezkanaal zal voortzetten, overeen komstig de houding van de Franse afgevaardigde in de Vereniging van Kanaalgebruikers.. De Vereniging van Kanaalgebrui kers bestaat uit de Ver. Staten, En geland, Frankrijk, Noorwegen, Dene marken, Zweden, Nederland, West- Duitsland, Italië, Australië. Nieuw- Zeeland, Portugal, Spanje, Turkije en Perzië. Vertegenwoordigers van Ethiopië, Japan en Pakistan wonen de vergaderingen als waarnemers bij. „Compensatie hogere huren beperken tot 2 pet" Waarschuwing van voorzitter werkgeversverbond Mr. F. A. H. de Graait, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, heeft gisteren in een rede voor de algemene vergadering van deze organisatie de loonpolitieke si tuatie in ons land onder de loep ge nomen en de waarschuwing geuit, dat de arbeidsproduktiviteit minder snel toeneemt dan de in de industrie be taalde lonen. Voor 1957 becijferde mr. De Graaff de stijging der loonkosten op 3,3 tot 3,4 procent en de stijging van het kostenniveau op bijna 4,5 procent. Daartegenover stelde hij de te ver wachten stijging van do industriële arbeidsproduktiviteit op circa twee procent om te concluderen: „Daar het prijsstabilisatiebeleid niet van de loonzijde in gevaar mag worden ge bracht, dient de huurverhogingscom pensatie strikt te worden beperkt tot 2 procent vam de loonsom." Blokering van de huurverhoging zou volgens hem onrecht doen aan alle verhuurders van woningen. Prins Bernhard heeft donder- s s dag een inspectiebezoek ge- H bracht aan de vliegbasis Soes- s terberg. Tijdens deze inspectie 77 woonde de prins een demon- H stralie met. een schiettoestel f§ bij foto links) terwijl hij zich j= ook op de hoogte stelde van de s behendigheid, waarmee een pi- H loot zich langs een touw van boom tot boom bewoog een oefening, die bij een even- s ij tuele noodlanding i» onbe- H gaanbaar gebied van veel nut kan zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilH Twee jongens op overweg gedood Op de met knipperlichten en een belsignaal beveiligde spoorweg overgang in de Maanderbuurtweg te Ede zijn donderdagavond even na zes uur twee jongens, de 17-ja- rige J. Tamis en de 9-jarige E. Jansen beide wonende op Maander buurtweg 25 te Ede, door een elek- trteche trein van de lijn Utrecht- Arnhem gegrepen en op slag ge dood. De slachtoffers waarvan de jongste bij de oudste achterop de fiets zat bemerkten niet dat twee elektrische treinen in tegenoverge stelde richting vrijwel gelijktijdig de overweg naderde. Een lieten zij passeren doch door de andere wer den zij gegrepen en vele meters meegesleurd. TOESTEL MAAKTE NOODLANDING Noors tankschip pikte Amerikanen op De Noorse tanker „Sandefjord" heeft gisteren laat in de middag de zeven leden tellende bemanning van een Amerikaans tankvliegtuig dat in de Atlantische Oceaan ter hoogte van de Azorcn een noodlanding had ge maakt, aan boord genomen. Reddings vliegtuigen hadden de rubberboot met de zeven mannen gevonden ondanks de laag hangende wolken, door af te gaan op het radiosignaal dat door het zendertje in het reddingsvlot con stant werd uitgezonden. Gistermiddag had de piloot van het viermotorig tankvliegtuig (een ver bouwde Boeing Strato-bommenwer- per, die gebruikt wordt voor het over- t ank en van benzine tijdens de vlucht speciaal voor B-47 bommenwerpers), geseind, dat drie motoren van zijn toestel uitgevallen waren. Eerst wil de hij op zee een noodlanding maken, maar de zee was ruw en hij besloot te trachten op één mofor land te be reiken. Daarin slaagné hij niet. Een tweede tankvliegtuig is zolang mo gelijk in de nabijheid gebleven, en heeft bericht van de noodlanding ge seind. Op het eerste r.oodbericht wa ren vanaf verscheidene Ameri kaanse en Britse bases reddings- vhegtuigen opgestegen, die red dingboten en reddingsmiddelen aan boord hebben. Amerikaanse oorlogsschepen in de nabijheid van Het strand by Westkapelle had In de afgelopen nacht wel iets weg van een openluchtcircus en in het Licht van de schijnwerpers bewogen zich de mannen van de Duitse bergingsfirma „Ottar Harmstorf und Söhne" uit Hamburg. De vele toeschouwers op het strand kregen een machtig schouw spel te zien: de Duits kustvaarder „Achilles", die begin maart vlak voor de kust zonk, en gekapseisd op het strand bleef liggen, werd nagenoeg recht gezet. Weliswaar bedroeg de slagzy nog ongeveer 25 graden, maar er be stond goede hoop, dat men vanmorgen vroeg de „Achilles" helemaal over eind zou krijgen. Hiervoor moest eerst nog een hoeveelheid water uit het achterste ruim gepompt worden, omdat door een lek, dat by het lichten werd ontdekt, het water opnieuw naar binnen stroomde. Wanneer het wa ter verwijderd is, zal naar de heren Harmstorff verwachtten de „Achil "les geborgen zyn. Als er zich verder geen mceilykheden voordoen, zou men de kustvaarder vanmorgen de haven van Vllssingen binnenslepen. Zoals bekend stond het breken van een kabel het lichten van de „Achil les" op tweede paasdag in de weg. De bergers zijn toen begonnen de ruimen af te sluiten. De weersomstandighe den waren er echter de oorzaak van, dat deze werkzaamheden meer tijd in beslag namen, dan aanvankelijk werd verwacht. Zo werd tijdens het storm achtige weer van vorige week de sta len plaat, die het achterste ruim af sloot, losgeslagen. De houten „dam- wand", waarmee het voorste ruim was afgedicht, hield het wel. Nadat de schade was hersteld en het weer ge heel ten gunste van de bergers veran derde, toog men woensdag andermaal aa.i het werk om de stroppen te be vestigen. Ook werd woensdag het gat, dat aan bakboord in het voorschip van de „Achilles" zit, provisorisch ge dicht. Gistermorgen verlieten de drie ber gingsschepen, die 's nachts meestal niet by het wrak bleven, de haven van Vllssingen. Het weer was voortreffe lijk en het was dan ook spoedig duide lijk, dat men het een heel eind zou brengen. Onmiddellijk werden de drie pompen, die tezamen ongeveer 1500 liter water per minuut kunnen ver werken, in bedrijf gesteld om het wa ter. dat zich in de reeds afgesloten ruimen van de „Achilles" bevond weg te pompen. Op deze manier nam de opwaartse druk in zeer belangrijke mate toe. Dit bleek overduideiyk toen de vloed eenmaal In het water zat. Het was omstreeks half zeven, dat Ottar Harmstorff een overwln- naarskreet uitstiet en zyn broer Haralt een goedkeurend knikje gaf. Er zat beweging In de „Achil les", zonder dat er aan getrokken werd. Het was de eerste keer sinds de bergers met bun werkzaamhe den begonnen vandaag precies vyf weken geleden dat de kust vaarder van de grond gekomen was. Om acht uur, ongeveer twee uur vóór hoog water, daalde duiker Une Wulf onder de waterspiegel af om de enorme kabel voor de „Ottar Harm storf IX" te bevestigen. De „Achilles" bevond zich toen al reeds een meter boven de grond. Een uur later was deze afstand op zijn minst al twee me ter geworden. Om tien uur het was Inmid dels donker en een aantal schyn- werpers verlichtten nu het „stryd- toneel" werd met het kantelen begonnen. De „Ottar Harmstorf I" hield de „Achilles" by de kop vast, aan het achterschip begon de „IX" te sjorren. Het ging „gesmeerd" en de kustvaarder verrees ziender ogen uit het water omhoog. Even moest men het schip weer laten vieren, toen de „I" met het voor schip op de verschansing van de „Achilles" vast kwam te zitten, maar daarna draaiden de stoom- winches verder en werd steeds meer van het schip zichtbaar. Even na elf uur werd het lichten ge staakt en begaven de heren Harms torf en enkele manschappen zich op het sterk hellende dek van de „Achil les". Het bleek al spoedig, dat zich in het achterste ruim nog een lek be vond, waardoor het water naar binnen stroomde. Het plan om de kustvaar der helemaal overeind te zetten en on middellijk weg te slepen moest men dus laten varqn. De „Acnilles" drij vende houden en het lek dichten wa ren vannacht om 1 uur de enige moei lijkheden, waarmee men nog te kam pen had. Maar de gebroeders Harm storf zijn voor geen kleintje vervaard en zij waren er dan ook zeker van, dat er geen vuiltje aan de lucht was. Vol gens hen ligt de ..Achilles" vanavond in Vlissingen, waar 't schip dan gron dig gerepareerd zal moeten worden. Want de schade is zeer omvangrijk! de Azoren kregen opdracht met uiterst vermogen op te stomen naar de plaats waar het toestel zijn noodlanding gemaakt had. De reddingsvliegtuigen en oorlogs schepen onder andere twee grote transportschepen en een dok-schip begaven zich alle naar de plaats van de noodlanding. Een reddingsvliegtuig dat van een basis in Duitsland opereerde (Wies- baden) zocht met zijn radar de zee af, en dirigeerde het meest nabije vaartuig naar de plaats waar een klein voorwerp waargenomen was onder de dikkewolkenlaag. Het bleek een rubber reddinesboot te zijn, waarin de zeven leden tellende be manning van het tankvliegtuig zich na de noodlanding in veiligheid had gesteld. Cyprus: jongen van 17 kreeg 15 jaar Een 17-jarige schooljongen Is don derdag veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. wegens bezit van een bom. Michael Iacovides was in februari gearresteerd, op de zelfde dag dat een bom was geworpen naar een militair gebouw in Nicosia. De bom veroor zaakte geen schade. Oorspronkelijk was de Jongen in staat van beschuldiging gesteld we gens het gooien van de bom. Op dit delict staat de doodstraf. Maar met instemming van de procureur-gene raal werd de beschuldiging verzacht tot bezit van de bom. Iacovides vertelde aan de recht bank dat hij spijt had voor wat hy ge daan had. Toen de rechter vonnis had gewezen, riep de jongen naar zijn fa milieleden: „Moed en geduld". ..is het 100 jaar geleden, dat te Mirath bij Delhi in Voor-Indië de zogenaamde Sepoy-opstand uitbrak, die zich over het ge- hele land verbreidde, waarop de Engelsen na een bloedige strijd Delhi innamen en de opstand onderdrukten. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond Stockholm: half bewolkt 11 gr. Oslo: onbewolkt 10 Kopenhagen: licht bewolkt ll Aberdeen: regen 8 Londen: regenbui 16 Amsterdam: licht bewo:kt 16 Luxemburg: half bewolkt 15 Parijs: zwaar bewolkt 16 Bordeaux: zwaar bewolkt 17 Grenoble: regen 16 Nice: zwaar bewolkt 16 Berlijn: onbewolkt 13 Frankfort: licht bewolkt 16 München: onbewolkt 13 Zürich. zwaar bewolkt 16 Genève: regen 16 Locarno: zwaar bewolkt 14 Wenen: onbewolkt 14 Innsbruck: half bewolkt 17 Rome: half bewolkt 1» z PLAATSELIJK WAT REGEN' Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen en een kleine kans op on weer. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. ZON' EN .MAAN 11 mei Zon op 4.55 onder 20.23 Maan op 17.40 onder 3.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1