Schilder Jan Sluyters overleden Assemblee W.E.U.: inkrimping legers is niet toelaatbaar ONTWIKKELING WONINGPOSITIE WEINIG ROOSKLEURIG KLANKBORD DONDERDAG 9 MEI 1957 PROVINOlALE ZEEUWSE COURANT I TACTISCHE KERNWAPENS ZIJN NOODZAKELIJK Meerderheid voor motie van afkeuring was onvoldoende De assemblee van de Westeuropese Unie heèft woensdag als haar incning uitgesproken, dat het niet wenselijk is, dat de leden-staten hnn thans be staande legers inkrimpen en dat zulks niet mag worden toegestaan. De aan beveling van de vergadering werd aangenomen met 39 stemmen voor, zeven tegen (stemmen van de Duitse socialisten) en 19 onthoudingen (van de Britse afgevaardigden). In de aanbeveling werd mede ge zegd, dat alle leden-staten moe ten worden uitgerust met tactische atoomwapenen, ieder tegen gelijke voorwaarden. De raadgevende ver gadering was van oordeel, dat in Europa geen voorwaartse strate gie mogelijk zou zijn indien de lan den niet een onaantastbaar mini mum van grondstrijdkrachten zou den handhaven. Dit minimum achtte men te liggen bij dertig di visies, uitgerust met tactische atoomwapenen en gesteund door een strategische atoomstrijdmacht. MOTIE VERWORPEN Eerder op de dag had de raadgeven de vergadering de motie van afkeu- Senatoren achten garantie prijzen onvoldoende belicht. In hun voorlopig verslag over de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening hebben enige le den van de Eerste Kamer de minis ter gevraagd of deze handhaving van het tweeprijzenstelsel voor melk en suikerbieten gewenst acht en welke consequenties hij van dit stelsel uit eindelijk voor de Nederlandse land bouw verwacht. Sprekende over de nieuwe bereke ning der garantieprijzen merkten vele andere leden op, dat hierbij te weinig rekening is gehouden met de finan ciële achterstand, die de laatste jaren in zeer vele landbouwondernemingen is ontstaan. Zij vonden deze kwestie bij de besprekingen in de Tweede Ka mer nog onvoldoende belicht. Over de blokkering vroegen enige leden de minister op welke wijze de blokkering zal geschieden voor de pachters en voor de eigenarengebrui- kers en hoeveel ambtenaren voor de administratie van een en ander nodig zullen zijn. Ook werd geïnformeerd naar het tijdstip van de deblokkering. Vele leden meenden, dat bij de vaststelling van enkele garantieprij zen (bijv. voor suikerbieten) niet steeds met de feitelijke situaties re kening is gehouden. Sommige leden pleitten er voor, naast tarwe en suikerbieten, ook koolzaad in het prijsbeleid op te ne men. Enige leden vroegen de minis ter naar zijn standpunt over het be lang van het behoud van de Neder landse vlasteelt. De werkclassifcatie werd nog ter sprake gebracht door enige leden, die hierbij opmerkten, dat de regering eraan zal moeten mee werken, dat de lonen van de landar beiders binnen niet al te lange tijd op basis van de uitkomsten van de werk- classificatie zuilen worden vastge steld. ring niet aanvaard, die was ingediend door een twaalftal leden en gericht was tegen de „snelle goedkeuring" door de raad van ministers van de Westeuropese Unie verleend aan En- eland voor de vermindering van de ritse troepensterkte op het conti nent. De motie van afkeuring werd „verworpen", hoewel 31 leden zich er voor uitspraken, 27 er tegen en 10 zich van stemming onthielden. Het verwerpen van de motie geschiedde dus uitsluitend omdat de reglemen tair voorgeschreven meerderheid van 45 stemmen (de assemblee heeft 89 leden) niet werd gehaald. De Britse afgevaardigden hadden zich met gro te felheid tegen de motie veiweerd. De Nederlander W. Schuyt deed nog een nieuwe poging om de assemblee een kritisch geluid te ontlokken over het besluit van de ministerraad. De Engelse tegenkanting was evenwel zo sterk en „ontroerend", dat de Ne derlander zijn poging opgaf. Wanneer komt de herziene begroting egalisatiefonds De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de begroting van het Landbouw-egalisatlefonds voor 1957. Naar de mening van enige leden on dervindt de behandeling van dit be- grotingsontwero thans wel bijzondere moeilijkheden. In de nota naar aanlei ding van het verslag van de vaste commissie voor landbouw, visserij en voedselvoorziening uit de Tweede Ka mer merkt de minister op, dat deze begroting het nieuwe beleid nog niet weerspiegelt en dat zo spoedig moge lijk een herziene begroting zal worden ingediend. Wanneer, zo vroegen deze leden, verwacht de minister een herziene be groting te kunnen indienen? Voorts vroegen zij. of de bewinds man een schatting kan geven van het te verwachten nadelige saldo op de aan- en verkoop van importsuiker. Enkele leden zouden gaarne worden ingelicht over de bedragen, welke moesten worden uitgegeven ten be hoeve van de suikervoorziening voor de binnenlandse consumptie, zulks aJs gevolg van de teleurstellende bietsui kercampagne 1956. Deze foto geejl een beeld van s het monster-proces, dat to H München wordt gevoerd tegen M Sep Dietrichvoormalig com- s mandant van de 8.S.-lijfwacht van Adolf Hitler, en Michael Lippert, voormalig common- j= dant van de 8.S.-wacht in het beruchte concentratiekamp n 1= Dachau, die er van worden be- H schuldigd, in de nacht van SO m H juni op 1 juli 193tj, de bertich- n te „nacht van de lange mes sen" te hebben deelgenomen aan het uitmoorden van Ernst n Rohm. en zijn S.A. De foto toont Dietrich (links) en Lip- H pert in de beklaagdenbank. Op jf de voorgrond de verdediger dr. 1 Alfred Seidl. IIIMIIH! MINISTER WITTE IN SENAAT Reyers (c.h.)woningnood met een politiek doel In de Eerste Kamer was gisteren de voortgezette behandeling van de be groting van volkshuisvesting en bouwnijverheid aan de orde. Minister Witte beantwoordde een aantal vra gen en opmerkingen. De minister liet zich ten aanzien van de woningbouw niet bepaald optimistisch uit. H|j gaf toe, dat de prognose ten aanzien van het inlopen van het woningtekort tot nu toe niet erg rooskleurig zijn ge weest. Hij was zelfs van oordeel, dat de cjjfers eerder ongunstiger dan gun stiger worden. Het woningtekort is in 1956 slechts ingehaald inet 11.000 inplaats van 20.000, zoals de verwach ting was. Als oorzaak noemde de bewindsman het onverwacht grote aantal huwelij ken. Er moeten per jaar 76.000 tot 77.000 wonineen worden gebouwd wil men vóór 1965 door het tekort heen zijn, daar ook de krotopruiming moet worden versneld. De minister deelde mee, dat overleg gaande is over de vrijstelling van dienstplichtige bouw vakarbeiders. Hij was het er mee eens, dat gestreefd moet worden 'naar normalisatie en standarisatie in de woningbouw. De heer Witte was van oordeel, dat de financiering van BEHAAGLIJK. Reeds zes weken was de ontbijtkamer van het gezin Vic Evans m het Engelse plaatsje Weton- on-Trend bijzonder warm geweest. In den beginne had men daat weinig aandacht aan besteed, doch met de koude van de afgelopen dagen was het opgevallen dat deze warmte toch niet normaal was. Brandweerlieden vertelden de heer des huizes gisteren, dat zijn zeven tiende eeuwse kamer reeds zes weken in brand stond. De zware eikenhou ten balken van de betimmering en het plafond hadden bij het open vuur vlamgevat en waren blijven smeulen. FEESTBOEVEN. Twee gemaskerde mannen van wie er een ais clown was verkleed en de ander als priester, hebben woensdag tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de stad Laurel in de Amerikaanse staat Mis- sissipi een bankoverval gepleegd en hierbij 10.000 dollar buitgemaakt. Zij wisten in de feestvierende menigte te ontsnappen. Op deze foto (links) zien we jjg I hoe leden van de garde van de koning van Sardinië en Pied- mont in de 17de eeuw moeten hebben gereageerd op het com- |I mando „presenteer geweer". De mannen maakten dan een diepe buiging, de armen en benen rcijd gespreid, het mus- ket in de éne en de hoed in de andere hand. De mannen met s de lange haardos dragen de f| uniform van het eerste regi- M ment grenadiers van Sardinië, s dat in 1659 werd opgericht. De krijgshaftige figuren met witte pruiken rechts laten zien H hoe de grenadiers er een eeuw M later uitzagen. Dit schilderach- tige schouwspel was te zien tijdens een soort historische H parade in Rome ten bate van het Rode Kruis. iillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli 0 De Syrische regering heeft premier Nehroe van India uitgenodigd een be zoek aan Syrië te brengen als hij in Juli naar Londen reist voor de conferentie van premiers van het Britse gemenebest, zo meldt het Egyptische persbureau. de woningbouw uitermate moeilijk wordt. Rigoreuze maatregelen zullen nodig zijn, wanneer de toestand nóg slechter zou worden. Bij de replieken merkte de heer Reyers (c.h.u.) o.a. op dat de bouw van woningwetwoningen niet alleen het domein dient te zijn van de overheid. De heer Broeksz fp. v.d.a.) vroeg of de minister een eind wilde maken aan de verkoop tegen zeer hoge prijzen van met subsidies gebouwde woningen. Fel kantte de minister zich in zijn antwoord tegen de heer Reyers, niet name tegen de bewering, dat de regering de woning nood om politieke redenen zou prolon geren. De beerroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedge keurd met de communisten tegen. Vervolgens werd de behandeling van de begroting- van binnenlandse zaken voortgezet. Minister Struycken zei bij zijn beantwoording van 'eerder ge maakte opmerkingen, dat de gemeen telijke autonomie een zaak is die de regering zoveel mogelijk tot haar recht wil laten komen. Hij achtte het leiding geven bij regionale problemen een groot en belangrijk vraagstuk. Een wijziging van de gemeentelijke indeling op de eilanden Schouwen- Duiveland en Walcheren is in behan deling en zal leiden tot vermindering van het aantal gemeenten. De B.B. zal in de eerstkomende jaren worden aanpenast aan de nieuwe aanvals middelen. Een totale beveiliging te gen A-bommen achtte de minister niet --'"gelijk. Mr. Kole verlaat Bredase rechtbank Bij Koninklijk Besluit is aan mr. W. j. J. Koole op zijn verzoek per 22 maart jl. ontslag verleend uit zijn ambt van rechter in de rechtbank te Breda. Het ontslag is eervol verleend. Stationering straaljagers op vliegveld Deelen (Van onze parlementaire redacteur) 't Vliegveld Deelen op de Veluwen en daarmee Nederlands vakantiegebied bij uitstek, zal niet buiten het ruimoer van de straaljagers blijven. Dit heeft minister Staf gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld. Er moet een spreiding plaatsvinden van de straaljagers over een aantal bases. In oorlogstijd zal Ypenburg bij Den Haag de voornaamste operationele basis zijn. Maar in vredestijd wordt het sta tioneren van straaljagers daar te ge vaarlijk geacht voor de burgerlucht vaart. De minister zegde toe te zul len bevorderen, dat de stilte op de vakantie-Veluwe zo min mogelijk ver stoord zal worden. Eerste stenografe bij Staten-Generaal De stenografische dienst van de Staten-Generaal, die in 1849 werd in gesteld, heeft dinsdag een bijna 108- jarige traditie doorbroken met de aanstelling van de eerste leerlinge, mejuffrouw Henny G. Petter. In de werkkamer van de stenografen heeft de directeur van de dienst, de heer Van de Velde, voor de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer deze eerste vrouwelijke kracht in te genwoordigheid o.a. van de heer Tila- nus, in diens hoedanigheid van voor zitter van de gemengde commissie voor de stenografie uit de beide Ka mers der Staten-Generaal namens de ambtenaren van de dienst, onder aanbieding van bloemen, welkom ge heten. De heer Tilanus sprak over de grote waarde van de arbeid der steno grafen voor het parlement en wenste mejuffrouw Petter daarna veel suc ces. Hogere winst bij „Nieuwe Eerste Nederlandsche" In de op een dezer dagen gehouden algemene vergadering 'van aandeel houders van de verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" heeft de hoofddirectie verslag uitge bracht over het boekjaar 1956. Het bedrijf der N.E.N. heeft zich in dat jaar verder voorspoedig ontwikkeld. Aantal Eerste Kamerleden pleit voor Landbonwwet. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning 1957 merken sommige leden op, dat de minister er niet in geslaagd zou zijn de landbouw inet staats- mansvisie in het geheel van de natio nale ontwikkeling in te schakelen. Ook beschouwden zij het wetsont werp tot regeling van de voortbren ging, de afzet en redelijke prijsvor ming als onvoldoende waarborg voor het door deze leden gewenste land bouwbeleid. Zij pleitten voor een lanöbouwwet, waarin de rechten en verplichtingen van de regering ten opzichte van de landbouw worden Vele andere leden betreuren het, dat de pogingen om verbetering te brengen in de economische positie van boer en landarbeider samen vallen met de noodzaak tot beperking van de bestedingen. Sprekende over het peil van de Nederlandse land bouw en de huns inziens noodzakelij ke verbetering van de agrarische structuur, zeiden vele leden kritisch gestemd te zijn over maatregelen, die de vrijheid en eigen verantwoorde lijkheid van landeigenaren, boeren en tuinders zullen beknotten. Deze leden waren voorts van oordeel, dat in de memorie van antwoord van landbouw aan de Tweede Kamer te weinig aan dacht is geschonken aan de talrijke, vaak belangrijke aanpassingen aan de eisen van de tijd, die zich de laat ste jaren al in het boerenbedrijf en boerengezin hebben voorgedaan. Suezkwestie drijft wig tussen Conservatieven Woensdagmiddag is in de wandel gangen van het Lagerhuis vernomen dat zes tot tien afgevaardigden der Britse conservatieve (regerings) par tij, o.l.v. burggraaf Hichingbrooke. hebben besloten uit de conservatieve Lagerhuisfractie te zullen treden en zich niet meer aan de stemdiscipline te zullen houden, indien de regering Nassers voorwaarden voor de exploi tatie van het Suezkanaal zou aan vaarden. De betrokken afgevaardigden zou den in dat geval wel hun zetels blijven bezetten en zij zouden ook de algeme ne regeringspolitiek steunen, met uit zondering van de politiek t.a.v. het Midden-Oosten. Het premie-inkomen nam. vergele ken met 1955, toe met f 2.687.380 en bereikte daarmede een hoogte van f 31.550.951. Het bedrag van de ten laste van het boekjaar gekomen schade bedroeg f 16.948.710 (v. j. f 15.954.960). Na aftrek van de bedrijfsonkosten ad f 4.782.301, resulteert een saldo van de verlies- en winstrekening groot f 1.589.771 (v.j. f 1.407.2211. Het dividend is bepaald op 9 (als vorig jaar). Het Wereldgebeuren Manager AI behoorde hy tot het gezelschap van de Russische premier Boel- ganln en partijleider Kroesjtsjew I tijdens hun bezoek aan Engeland, toch wist eigenlijk niemand in het I westen, wie nu eigenlijk Josef Jose- i fowitaj Koezmin was. een blijkbaar onopvallend man die dezer dagen „In I het nieuws" kwam Die intocht in 't i nieuws ging in Rusland niet met veel drukte gepaard. Het berichtje over I1 Koezmin was weggewerkt op de bin- nenpagina's van de kranten. Maar de Inhoud was voldoende voor de wes terse correspondenten, om meteen in de schrijfmachine te klimmen en dit I nieuws aan hun bladen door te sei- I ncn: Koezmin was tot vice-premler j benoemd, en, wat belangrijker was. I hij zou in de plaats van de party-theo reticus Bajbakow worden belast met de leiding van de gehele Russische ..planning" op lange termijn. Hij zou voorzitter worden van dc staatspian- I commissie, de Gosplan. Intussen is men over Koezmin aan de weet gekomen, dat hij niet tot de typische theoretici gerekend kan worden. Hij is wat men noemt een man van de praktijk. Als machine bankwerker begon bij, als men de verhalen die nu worden vrijgegeven mag geloven, zijn maatschappelijke loopbaan. Met groot doorzettingsver mogen wist hij zich op tc werken tot ingenieur. In de communistische par tij bekleedt hij geen belangrijke func tie: hii is alleen maar lid van de cen trale fcaseommisslc. Maar In de eco nomie heeft hij, door zijn wetenschap pelijke ach tergrond, wel het een en ander in de melk te brokkelen. Men rekent hem tot de nieuwe Russische ..managers-kaste", waartoe mensen behoren, die met belde benen op de grond staan en die zo hun eigen op vattingen hebben over de industriële en economische problemen van d« Sowjet-Unie. Na de rede, die partijleider Kroesjtsjew dinsdag in de Op perste Sowjet hield, is het pas goed duidelijk, welk een belangrijke plaats Koezmin in de Sowjet-econo- mie zal innemen. Het is immers de bedoeling, dat meer dan twintig mi nisteries worden afgeschaft als on derdeel van een nationaal plan voor een doeltreffender organisatie van de industrie. Vele functies van de op te heffen ministeries zullen in de toekomst worden vervuld door 92 „volkseconomische raden." Die moe ten voornamelijk zorgen voor het op stellen van plannen voor het coördi neren van de produktie in dc Sowjet- Unle. Op die manier wil Kroesjtsjew een eind maken aan de Moskóuse "bu reaucratie, „tengevolge waarvan Jaarlijks duizenden miljoenen roebels worden verspild." Maar uiteraard kan bij de voorgestelde decentralisatie toch een centraal orgaan niet worden gemist. De nieuwe raden zullen dan ook ondergeschikt blijven aan de cen trale regering in Moskou en tn hel bij zonder aan Koezmlns staatsplaneom- mis8ie. Die zal nu in de toekomst niet alleen, zoals vroeger gebeurde, dc economische plannen moeten opstel len, maar bovendien op de uitvoering moeten toezien. Inderdaad: Koezmin wqrdt een machtig man. Aan de morele destalinisatie is tijdens de Hongaarse oost and door de Russen een wreed einde gemaakt. Maar aan de economische destalinisatie, die voor Kroesjtsjew misschien wel het belanerijkst is. wordt dus nog druk gewerkt. Het valt te Verwachten, dat de par tijbesturen in de „volkseconomische raden" de voornaamste macht zullen uitoefenen. Dat is althans Kroesjts- jews bedoeling. Met de reorganisatie wordt dan ook niet de economische zeggenschap helemaal aan de ..mana gers" overgedragen. De partij zal sterker nog dan tevoren de controle touwtjes in handen houden. Aan die zelfde partij zal men het wel over laten. om mensen te werven voor Si berië, waar er vele miljoenen nodig zijn om woest land te ontginnen. Of de trek naar Siberië door allen vrij willig Z3l worden ondernomen, is zeet de vraag. Maar daarom bekommert men zich niet: voor dit nrobleem geldt immers Stalins moraal. Belangrijk leider en vernieuwer, scherp ontledend kunstenaar Dinsdagnacht is te zijnen huize aan het Olympiaplein te Amsterdam op 75-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Jan Sluyters. Het stoffelijk overschot zal zaterdag 11 mei om 12 uur ter aerde worden besteld op de begraafplaats „Zorgvlied" aan de Amsteldijk te Amsterdam. Het overlijden van deze zeer bekende portrettist, colorist en lithograaf komt voor ingewijden niet onverwachts; de schilder was al geruime tiid ernstig ziek. Bij het heengaan van Jan Sluyters tekent onze redacteur beeldende kun sten het volgende aan: „De Nederlandse kunstwereld ver liest in Jan Sluyters een zeer mar kante persoonlijkheid, die tot het laatste toe een belangrijke rol heeft gespeeld. Niet alleen toonde hij zich in zijn werken van een zeldzame veel zijdigheid, maar ook was hij in artis tiek opzicht zeer voomitstrevend Door zijn onbetwist meesterschap en zijn sociale bewogenheid, was hij bovendien voorbestemd cm zitting te hebben in commissies, die de maat schappelijke belangen der kunste naars behartigen. Al heel jong legde Jan Sluyters, die in 1881 te 's-Her*ogenbosch werd geboren, een meer dan gewone be gaafdheid voor het tekenen aan de dag. Hij verwierf dan ook in 1904 de „Prix de Rome", maar kwam van een tweejarige studiereis door Italië, Frankrijk en Spanje terug met werk, dat de jury tot het uiterste schokte. Zo zeer toonde hij zich gegrepen door het moderne Franse schilderen en met name door de kunst van Toulou se Lautrec en De Fauves. dat hij in felle broeiende kleuren en in gespan nen arabesken, het leven in kroegen en danszalen had uitgebeeld. Dit leidde tot een heftig conflict, dat hem op de rest van de Prix de Rome kwam ie staan, maar dat hem met een tot de onbetwiste leider van de jonge Nederlandse schilders maakte. Enige jaren van heftig experi menteren volgden taren waarin zowel technische als psychologi sche vraagstukken hem boeiden. Tot het uiterste verkende hij de mogelijkheden van Ge kleur als uitdrukkingsmiddel. Daardoor werd hij een belangriik expressio nistisch schilder. Maar tegelijker tijd boeide hem de geestelijke ha bitus van zijn sujetten. Zo werden zijn portretten scherpe ontledin gen. In zijn prenten, met name in die welke tijdens de Eerste We reldoorlog voor de Groene Am sterdammer ontstonden, gaf hij uitdrukking aan een fel sarcasme. In het begin van de twintiger ja ren vond hij eindelijk de stijl, die tot aan het eind van zijn leven kenmer kend voor hem zou blijven In een breed opgezette, soms zeer feestelijke, althans voortreffelijk afgestemde kleur, schilderde hij stillevens, figu ren, portretten en naakten In zijn naakten wordt zijn gestemdheid soms tot een felle broeiende zimielijkheid in zijn kinderportretten treedt voornamelijk zijn visie op het primi tief animale van slapen, eten en be zig zijn van het zee: jonge kind op de voorgrond. Jan Sluyters heeft tot het laatst van zijn leven gewerkt. In de laat ste tijd trad er in zijn werk een zeke re verstilling op en niet altijd meer handhaafde hij het gehalte van zijn beste jaren. Maar in zijn belangrijk ste stukken bleef hjj onbetwistbaar een der zeer groten onder de Neder landse kunstenaars." Het Kunstmuseum te Middel burg is in het bezit van een schil derij van Jan Sluyters, namelijk „Meisje in stoel" Gedurende en kele dagen zal dit werk te bezich tigen zijn in de uttleenzaal van de Provinciale Bibliotheek. NTKITA KROESJTSJEW .miljoenen roebels verspild". Premie-compensatie voor ongevallenrente-trekkers. Wetsontwerp door Tweede Kamer goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft dinsdagmid dag zonder hoofdelijke stemming en zonder beraadslaging een wetsont werp aangenomen, dat aan de onge vallenrentetrekkers, die premie moe ten betalen voor hun algemene ouder domspensioen, een compensatie van 5.6 procent garandeert, overeenstem mende met het percentage van de loonsverhoging, die aan de loontrek- kenden bij de invoering van de alge mene ouderdomswet Is toegekend. Voorts hechtte de Kamer haar goed keuring aan de wijziging van de in validiteitswet op een aantal min of meer ondergeschikte punten. Dez* wijziging kon namelijk niet wachten opdeqlgemene herzifentng van de in- yalxditêits-, weduwen- en wezenverz»- kering,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3