Zeeuwse Plattelandsvrouwen huldigden aftredend presidente BRYLCREEM HUISHOUDSCHOLIEREN LIETEN HAUTE C0UTURE-mr ZIEN Zeeuwse Almanak RAMPSCHADEBUREAU GAF AAN MIDDENSTAND 17.725.000 BRYLCREEM ƒ3,90 J0 FIRBE Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 MEI 1987 VOORJAARSVERGADERING IN GOES Mevrouw L. N.Huysman-Griep legde voorzittershamer neer Een staande ovatie door bonderden Zeeuwse Plattelandsvrouwen vormde het slot van een grootse, hartelijke huldiging, welke mevrouw L. N. Huys- m&n-Grlep uit Rilland-Bath ten deel viel, toen zy woensdagmorgen tijdens de voorjaarsvergadering in „de Prins van Oranje" te Goes aftrad als pro vinciaal presidente van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelands vrouwen. „Wij vergeten U niet", verzekerde de vice-presldente, mevrouw W. van Veen-van Loghem, uit Oostburg, die op zeer waarderende wijze gewaag de van de vele arbeid die de scheldende niet alleen als presidente, maar ook op andere wjjz© voor het plattelandsvrouwenwerk heeft verricht. „Een hoofd stuk in mjjn leven wordt afgesloten, maar nog dikwyis zal ik bladeren in dit hoofdstuk, met zUn vele mooie maar ook droeve platen", zo sprak mevrouw Huysinan ontroerd in haar dankwoord. Toen de presidente van de afd. Zuid Beveland-West, mevr. J. van Willi- gen-Everse het welkomstwoord sprak was de zaal geheel gevuld. Terecht kon zij constateren, dat er voor deze provinciale vergaderingen een steeds toenemende belangstelling is. In het bijzonder begroette zij o.m. de echtge note van de burgemeester mevr. Ten Kate-Popplnga, mej. Westera van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk. ds. H. M. Stra- ting, directeur voor Maatschappelijk Werk vanwege de Ned. Herv. Kerk en mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris van de Z.L.M. In haar openingsrede sprak de prov. presidente, mevr. Huysman-Gi over het voorrecht op het platteland te mogen wonen en aaar de wisseling der jaargetijden te beleven. Alles is vol belofte, doch zoals vorig Jaar weer Is gebleken, gaan de beloften he laas niet altyd ln vervulling. De toe stand ln de landbouw en daarmee voor het gehele platteland is niet rooskleu rig. Daarom is het begrijpelijk, dat er een zekere onrust heerst. Spreekster noemde ln dit verband ook het weg zuigen van arbeidskrachten en de ge volgen van de gemeenteclassificatie, waardoor voor het; Zeeuwse platteland moeilijk goede onderwyskraohten kun nen worden aangetrokken. Zy gaf ech ter haar gehoor de verzekering, dat het bondsbestuur zich ernstig beraadt over de verschillende problemen. Nu de plattelandsyrouwen niet al leen hard moeten werken, maar ook de zorg hebben om de eindjes aan elkaar te knopen, hebben zij de bond des te meer nodig. „De alarmklok heeft op het platteland geluid. Niet alleen voor de boer, maar voor ieder die er woont". De presidente riep daarom allen op om voort te gaan, ge reed voor de strijd. Stijgend ledental Na het zingen vari-het bondslied, werden de verschillende huishoudelij ke zaken afgehandeld. De secretares se, mej. A. v. d. Leeden, kon in haar jaarverslag melden, dat het ledental van de afd! Zeeland weer met 102 da mes was toegenomen tot 2150. Het ideaal van de presidente: Alle vrou wen van de Z.L.M.-ers lid van de bond, is hiermee echter nog lang niet bereikt. In 1956 werd een nieuwe af deling opgericht, n.l. te Noordwelle, die reeds 45 leden telt. Verder gaf het verslag een beeld van het veelzijdige werk, dat werd verricht. De rekening over 1956 sloot met een batig saldo van f 190.43, terwijl de begroting van de penningmeesteresse mevr. C. Koonman-Klompe, Zierik- zee, werd goedgekeurd met een eind cijfer van ruim f 7900. Mej. M. de Vos uit Westkapelle bracht op vlotte wijze verslag uit van (Vervolg op pag. 7) WIT JURKJE MET ZWARTE KOUSJES.. Voortreffelijke tentoonstelling ter gelegenheid van 40-jarig bestaan IS HET WONDER, dat de leerlingen van de Middelburgse Industrie- en Huishoudschool, die woensdagmiddag uitverkoren waren om een aantal ruisende en nauwsluitende japonnen van onze moeders cn grootmoeders uit het jaar 1917 te „showen" .enigszins onwennig en verlegen over het plankier drentelden? We hebben alle bewondering voor de „haute couture" van de modekoningen van 1917, maar de fleurige zomerjaponnetjes en blousetje van 1957 konden ons tooh meer bekoren. Maar al bewogen de hedendaagse jongedames zich dan wat ongemakkelijk in de sierstukken van weleer, niettemin vormde deze „Modeshow 19171957" één der hoogte punten van de jubileumtentoonstelling, die de leerlingen ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van hun school ingericht hadden. Voortreffelijk ingericht hadden zelfs, want de bezoekers konden niet alleen kennismaken met het onderwijs in 1917, maar ook met de wel enigszins gewijzigde metho den in 1957. 's-Middags om twee uur werd deze Een speciaal welkomstwoord richtte tentoonstelling in de huishoudschool in het bijzijn van vele genodigden geopend. Namens het bestuur van de vereniging „Industrie- en Huishoud school" heette mevrouw W. A. Tave- nier-Boone allen hartelijk welkom. VAN :win TOT slijpt MAGNETISCH. In Axel is men zeker niet blind voor de gevaren van het steeds toe nemende verkeer. En in bet streven om iedere weggebruiker, van voet ganger tot automobilist, een zo groot mogelijke kennis van de verkeersre gels bij te brengen, staat de plaatse lijke commissie van bet Verbond voor Veilig Verkeer vooraan. Vandaar dan ook, dat deze commissie enkele dagen geleden een verkeersmaquette heef! aangeschaft. Dankzij enkele ruime giften, kon zelfs een zogenaamde „magnetische" maquette worden be steld. Deze maquëtte zal gebruikt worden bij het geven van verkeers- cursussen en de plaatselijke commissie hoopt nu maar, dat deze instructieve wijze van onderwijs geven een mag netische aantrekkingskracht zal uit oefenen op de weggebruikers. De af metingen van de maquette zijn ze ventig bij honderdtic-n centimeter. BOERENKAMER Axel kan overigens bogen op nog meer belangrijke aanwinsten, zij het dan ook op een volkomen ander ter rein. Het folkloristiscn oudheidkundig museum, de zogenaamde „Boerenka- mer", heeft de laatste tijd zijn collec tie namelijk weer kunnen uitbreiden Onder meer vonden een „begrafenis medaille", een oud-l&kstempel met het oudste wapen van de stad Axel en enkele antieke landbouwwerktui gen een plaats in het museum. Bij al HOEDJE Knalgeel was het hoedje, dat wij dezer dagen een charmante vrouw in Goes zagen dragen; op het hóófd za gen dragen, wél te verstaan en dat stak ons een hart onder de riem, om die aloude uitdrukking nog maar eens te bezigen. Want zolang er da mes zijn, die nog knalgele hoedjes dragen, zolang hebben de IJsheiligen geen schijn van kans. Al doen zij nog zo grimmig, met hagel, natte sneeuw en regen, met snijdende wind en pe riodieke nachtvorsten. Zo'n hoedje op: een koude meidag is als een ba- ken in zee. Ge kunt er rustig op koersen, want het belooft een goede vaart, récht in de richting van de lente. Dwars door alle boze buien van élle IJsheiligen heen draagt zo'.n dame opgewekt naar knalgele hoed je, in de zekerheid van de nu ras na derende mooie dagen. Ze draagt die IJsheiligen als het ware uit en niet alleen die IJsheiligen, maar ook haar vriendinnen en buurvrouwen, die aan vankelijk vanzelfsprekend schampe ren: ,JiIoet je haar zien, met dat gekke hoedje", maar die daar kunt ge vergif op innemen bin nen enkele dagen ook met knalgele, of knalrode,, of knalgroene hoedjes uit wandelen gaan. En dan, geacht auditoriujn, dan zal het waarlijk len te zijn. dat goede nieuws is er echter ook een minder prettig facet aan deze zaak, want door al de uitbreidingen van de collectie is er zo langzamer hand een dringende behoefte ont staan aan een grotere tentoonstel lingsruimte. Maar ook dat zal we) „reg kom". Verheugend is, dat het bezoek aan het museum, dat zelfs bij de rasechte Axelaars weinig bekend is, belangrijk is toegenomen. RING. Zoeken naar een verloren trouw ring, zo maar ergens in eeu tuin, is meestal een nog moeilijker werk dan speuren naar een speld in een hooiberg. Maar door een toeval kan men het verloren kleinood vaak terugvinden. Zo ontdekte de heer Joh. Traas te Rilland-Bath, toen deze in zijn tnin aan het harken was een trouwring. De eigenaar van de ring, de heer M. Baas, die in middels is overleden, verloor de ring in 1946. De vinder heeft de ring overhandigd aan de echt genote van de overledene, me vrouw BaasSchout, die nu in Krabbendijke woont. Vanzelfspre kend was zij bijzonder dankbaar en verheugd dit aandenken toch nog te ontvangen. FEEST. Tot besluit weer enkele bijzondere huwelijks jubilea. In Sint-Philipsland viert het echtpaar BakkerDorst vrij dag 10 mei de gouden bruiloft. Het echtpaar MaasDieleman iin Axel (Julianastraat) kon zelfs het 55-jarig huwelijksfeest vieren. Er was bij zonder veel belangstelling van fa milieleden, vrienden en bekenden. De krasse oudjes ontvingen van de plaat selijke vereniging van ouden van da gen een prachtig cadeau. zij tot mevrouw S. C. de Casembroot- baronesse Van der I'eltz, de echtge note van de commissaris der konin gin, en tot burgemeester mr. dr. N. Bolkestein en diens echtgenote. Mevrouw Tavenier merkte op, -dat er op dit jubileum een schaduw ge vallen is door het overlijden van de heer H. Oldeman, veie jaren voorzit ter-penningmeester der vereniging Mevrouw Tavenier wees er op, dat de heer Oldeman de school een warm hart toegedragen heeft en tijdens elke gebeurtenis op de school van zijn belangstelling blijk gaf. Mevrouw Tavenier wees vervolgens op het ijltempo, waarin het onder wijs in die betrekkelijk korte periode van 40 jaar veranderd is Naast vak kennis' is het thans gericht óp de op leiding van specifiek vrouwelijke be roepen. Spreekster dankte het lera renkorps voor zijn veelomvattende en vaak moeilijke arbeid en wenste de school nog vele levensjaren toe. Truus Romer, een „moderne" leerling uit 1917, opende vervolgens de tentoon stelling door het witte lint door te knippen, dat de ingang afsloot. Daar na werden de genodigden in de ge legenheid gesteld om het geheel te aanschouwen. Zoals wij reeds opmerkten was deze tentoonstelling keurig verzorgd. Ongetwijfeld hebben de leerlingen onder leiding van leraressen en lera- fViMrMm W—'g .JU"» voor mooi, gezond haar OMDAT Brylcrccm waardevolle liaarvoctlende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcrcem het haar en de hoofdhuid fris en gezond houdt. OMDAT Brylcrcem niet plakkerig, niet vettig i$ en daardoor smetteloze haarverzorging waarborg». Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming - maakt droog baar weer vitaal. Boecham NederlandN.V. Jacq. Mot iV.C. Amtivrdam ren er vele uurtjes van hun beste krachten aan besteed. Het resultaat was dan ook een expositie. Waarop de school trots mag zijn» Wat hebben onze huisvrouwen het tegenwoordig toch gemakkelijker wanneer ze moeten strijken In 1917 gebeurde dat met een spiritusijzer of een gasijzer (tegenwoordig ook nog wel) en zelfs met een „kooltjesijzer", een sierlijk apparaat, waarin een ka cheltje gestookt werd. De oude lin nenkast had een witte of blauwe in houd, terwijl het geheel thans een lust is om te zién met alle kleuren van de regenboog. En dan de was- methode en stofzuigmethode: de ou derwetse wastobbe ziet er toch wel armoedig uit bij een glinsterende elektrische machine, terwijl de va- cuüm-pompstofzuiger gelukkig ver vangen is door een klop-, zuig- en veegapparaat. Verder was er een heel legertje kooksters in de weer met „knijpertjes" (of wafelijzers) en vol automatische braadpannen. Een aparte eervolle vermelding ver dient de tekenafdehng. Wat hier met de niéuwe onderwijsmethoden bereikt wordt brengt de bezoeker in ver- idering. We zagen hier onder meer een tiental vrije expressies in spat- werk, waarvan de afwerking werke lijk voortreffelijk was. Bijzonder aan trekkelijk was ook de opleiding voor kinderverzorgsters-afaeling. Hier wa ren o.a. fraaie geornamenteerde brie-' ven te zien uit het jaar 1860 ook toen schreven de meisjes al naar huis, dat de tijd zo snel ging terwijl er verder blijkt, dat er tegenwoordig toch wel andere poppenklëertjes ge maakt worden dan in 1917. „Die arme stakker", hebben de meisjes vast gezegd, die de baby uit 1917 moesten aankleden... 't Was „strikkerig", maar gemakkelijk zal het niet gezeten hebben. Een diing konden onze grootmoeders echter ook goed: namelijk borduren en een be zoek aan deze „stand" loont zeker de moeite, evenals een. kijkje in de A(lgemeen) V(ormér.d) O(nderwijs)- afdeling en de leeszaal. Als sluitstuk kwam dan de mode show. Algemene hilariteit ontstond er onder de vele belangstellenden, wanneer de „jongejuffrouwen" met hun ruisende rokken en japonnen waarvoor de maaksters overigens alle lof toekomt over het plankier trippelden. Of gedragen werden, zoals de 2-jarige Marijke Jobse, die op de arm van „kinderjuffrouw" Tiny Lu- dikhuize een fraai wit jurkje met bijpassend hoedje toonde, gecomple teerd met zwarte wollen kousjes Tot slot showden de dames-in-de-dop de rokjes, blousetjes enz,, waarin ze tegenwoordig naar schooi plegen te komen. En hierin voelden zij zich heel wat beter thuis. Is het wonder? (Advertentie) GOED INITIATIEF VANK.N.M.B. Bureau wordt op 1 juli a.s. opgeheven Het Eampschadebureau Middelburg dat praktisch alle schadegevallen heeft afgewikkeld en daarom per 1 juli a.s. zal worden opgeheven, heeft in Zeeland totaal f 17.725.000 voor bedryfsschade aaij middenstanders en klei ne tuinders uitgekeerd. Er waren 6690 van dergelijke gevallen, welke thans op 13 na, definitief zyn afgehandeld. Vooraf werden aan 1098 personen uit deze sector één of meer voorschotten verleend tot een totaal van f 10.390.000. De personeelsbezetting van het Zeeuwse rampschadebureau is intussen reeds van 100 tot 9 ingekrompen. Deze interessante mededelingen deed de heer A. J. Schot, hoofd van het rampschadebureau, tydens de woènsdagmid- dag in hotel „Terminus" te Goes gehouden slotzitting van de Watersnood commissie van de Koninklyk Nederlandse Middenstandsbond. Deze commissie, welke in 1954 op initiatief van de Zeeuwse hoofdbe stuurders, van de K.N.M.B., de heren P. G. van der Weele en C. A. Kamme- raad, alsmede de gedelegeerde voor Zeeland, mr. D. Kluiver werd opge richt, heeft de door de watersnood ge troffen middenstanders met raad en daad terzijde gestaan bij de oplossing van hun moeiiykheden. T>at deze hulp niet gering is geweest, bleek ook tij dens deze laatste vergadering, waarin men de werkzaamheden nog eens de revue liet passeren. De voorzitter van de Watersnood commissie, de heer P. G. van der Wee le uit Colijnsplaat, herinnerde in zijn openingswoord aan de oprichting en het werk van deze commissie. Hij noemde een en ander een prachtig voorbeeld van wat organisatie ver mag. De heer Van der Weele bracht dank aan het bestuur van de K.N.M. B„ die voor dit werk de gelden be schikbaar heeft willen stellen, terwijl hy voorts bijzondere dank bracht aan de heren van de Schade-Enquête Com missies voor de ontvangen medewer king by de afhandeling van diverse moeilijke gevallen. De secretaris van de commissie de Vier jaren telt Beppte Taten- =3 hove, maar zij voélde zich tij- dens de „Modeshow 1917 1957", die de leerlingen van de s Middelburgse Industrie- en Huishoudschool ie Middelburg verzorgden, heel goed thuis a op het plankier. Samen met a Koos Minderhoud, één der leer. lingen, toonde Beppie de §j dracht, waarin de jeugd van a 1917 rondhuppelde. (Foto P.Z.O.) m nmu Meisje op de rijksweg bij Schoondijke aangereden Het zesjarig dochtertje van de heer P. W. T, te Schoondijke werd bij het oversteken van de rijksweg ter hoog te van de Nederlands hervormde kerk door een auto van de firma Van de B., die zij niet had zien naderen, aan gereden. Het meisje werd met een hersenschudding en een vleeswond in het St.-Antoniusziekenhuis te Oost burg opgenomen. Zeeuwse won derde prijs bij voordrachtwedstrijd De bondsdagen van de Christelij ke Plattelands Jongeren, die sinds 1930 worden voorbereid door de Ne derlandse Christeiyke Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Bond van Christelijke Boerinnen, Boerendoch ters en andere Plattelandsvrouwen In Nederland, zijn woensdag te Hoofddorp ingezet met een nationale wedstrijd in het voordragen, waarbij mejuffrouw M, de Bruyne te Schoon dijke een eervolle derde prijs behaal de. In vrijwel alle provincies waren voorwedstrijden gehouden. heer E. J. Wentzel uit Goes, gaf een overzicht van de hulp welke kon wor den geboden aan middenstanders die hun voorraden zagen weggespoeld of bedorven, hun Inventaris veelal onher stelbaar vernield en hun bedrijfspand beschadigd. Het werkcomité uit de commissie verstrekte voorlichting om trent do schade-uitkering en hielp bij beroepzaken. Begonnen werd met een enquête on der de getroffen middenstanders. Van do ongeveer 600 verzonden formulie ren werden er 269 ingevuld terugont vangen, waarvan 115 uit Schouwen* Duiveland, 41 uit Goeree-Overflakkee, 65 uit Noord- en Zuid-Beveland, 34 uit Tholen, 6 uit Walcheren en 8 uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Er werden di verse zittingen gehouden en aan de hand van de verzamelde gegevens werd contact opgenomen met de S.E. C. te Middelburg. In 60 gevallen kon (Vervolg op pag. 7) KUNST Mendelssohn's „Elias" Vlissingse Oratoriumverenlging o.l.v. Jan Kuiler, St-Jacobskerk. EEN uiterst belangrijke aangelegen heid bij een uitvoering van Mendels sohn's oratorium „Elias" is de juiste keuze van de vocale solisten. Want de partituur van het werk kent immers tientallen prachtige bladzijden, die stemmenmateriaal van grote allure vergen en ook artistiek hoge eisen stellen. Daarom was het gisteravond tijdens de uitvoering door de Vlis singse Oratoriumvereniging een grote voldoening te mogen vaststellen dat de hier medewerkende solisten aan deze eisen ruimschoots voldeden. Het waren de sopraan Annette de la Bije, de alt Watty Krap. de tenor Han de Fèvre en de bas Peter de Vos. Wij kunnen de verleiding niet weer staan over hun artistieke verrichtin gen van gisteravond nadere medede lingen te doen. Te beginnen met de sopraan: enkele jaren geleden reeds heeft mevrouw De la Bye grote in druk gemaakt tijdens eèn uitvoering van de Vlissingse Oratoriumvereni ging, men had dus goede verwachtin gen. Welnu gisteravond bleek dat zij sindsdien nog vooruit is gegaan. Zy heeft niet alleen een fraaie, goed ge schoolde stem, maar beschikt boven dien over een natuurlijke en spontane muzikaliteit, Haar zang in de grote aria „Höre Israël, höre des Herrn Stimme" naar de overlevering wil door Mendelssohn geschreven voor Jennv Lind was werkelijk subliem! Maar ook de alt Wattv Kran deed zich kennen als een voortreffelijk ora torium-zangeres. Haar zang was be wonderenswaardig in de aria's b.v. het ingetogen „Sei stille dem Herrn maar vooral ook in door haar zeer expressief gezongen recitatieven. De tenor Han le Fèvre viel reeds in de aanvang on door zijn vertolking van de aria „So ihr mich von ganzen Her zen suchet". Ziin licht tenorgeluid bleek uitstekend te voldoen in deze Mendelssohn-muziek. Voorts Peter de Vos. Deze bes heeft de laatste jaren vele malen in Zeeland gezongen en vrijwel steeds is op deze nlaats met grote waardering van zijn kunst gewag gemaakt. Zijn optreden gisteravond heeft, naar ons gevoel, opnieuw bewezen, dat alle woorden van lof, hier tot dusver aan zyp adres gericht, volkomen juist waren. De wij ze, waaron hij bijvoorbeeld de aria „Es ist genug" zone. was voortreffelijk. En ten laatste in de „solistenru briek" nog een woord van collectieve Jof: de kwartetten klonken verzorgd, behoudens een enkele uitzondering, waarbij o.a. een slotnoot niet helemaal gelijk kwam. Een woord van waarde ring mag evenmin uitblijven voor de zang van een niet op het programma genoemde zangeres, lid van 'het koor, die het bekende terzett „Hebe deine Augen auf' met de beide dames-solis ten vertolkte. Vervolgens het kooi*. Het was gis teravond duidelijk, dat ook voor de Vlissingse Oratöriumvereniging deze uitvoering een prettige bezigheid was, hetgeen te begrijpen was. Want Men delssohn's muziek zingt prettig én bo vendien weet men bij voorbaat, dat nok het publiek door het werk is ge boeid. Er js immers vrijwel niemand, die de romantische melodiek van deze com ponist afwijst. Een prettige bezigheid dus, en dat kwam onder meer tot uiting in de geestdriftige wijze, waar op door het koor deze „Elias" werd gezongen. En over het algemeen goed werd gezongen. Afgezien van enkele kleine vlekjes hier en daar een in zet bij bassen en tenoren, die niet he lemaal uit de verf kwam viel er in de vertolking van dit oratorium door de Vlissingse Oratorium veel te prij zen. Dirigent Jan Kuiler leidde ziin m»nsen op bekwame en bezielende wijze! Tenslotte bet orkest. De Vlissingse Orkestvereniging was versterkt met leden yap het Rotterdams Phllharmo- r'-sch Orkest, maar niettemin vorm de het toch het zwakste element van deze overigens goede uitvoering. Het snel van dit ensemble was namelijk niet altiirl uitgebalanceerd en de toon van de strijkers vooral ln fortissi mo- gedeelten was niet steeds even fraai. Bovendien waren er wel eens ongelijkheden tussen blazers en strij- kersgroepen, zodat men uiteindelijk niet de indruk kreeg van een homo geen orkest. Waarbij echter voorop zij gesteld, dat het moeilijk ls een eenheid te kriigen tussen groepen, die niet steeds samenrepeteren. Deze uitvoering heeft zonder twij fel voldaan. De Vlissingse Oratorlum- vérenielng heeft, onder leiding van Jan Kuiler onnieuw bewezen in staat te ziin tot een goede oratorium-ver tolking. een vertolking waarmee men ditmaal vele bewonderaars van Men delssohn's muziek een dienst hceft be wezen. de K. (Advertentie) 9 O Vlissingen Middelburg iMII «t 2'grote potten voor naar VANDAAG. Middelburg Electro: „Sinds Adam en Eva....", (13 J.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Johannes Huss", (14 J.), 19 en 21 uur; Luxor: „Tempel der verleiding", (18 j.), 20 uur; Sint Jacobskerk: concert Resi dentie-orkest. 1S.30 uur; Scheide kwartier: concert Fodens Motor Works band, 20 uur. Goes Grand: „Jouw muziek behoort mij", (aJ.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2