PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Kamer in vlam: processie wel toegestaan voor Amerikanen? „NYLON-DAM" zal van Oosterschelde Pluimpot voorlopig afsluiten Primeur met het anti-polio-caccin BRITS ONTWAPENINGSPLAN DOOR RUSSEN AFGEWEZEN TWEE MANNEN OVERVIELEN BANK TE PRINSENHAGE DE VERWACHT... 200e jaargang - no 109 I>agbladultgave van de filrma Provinciale Zeeuwse Courant. EMrecUe: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred O. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. xw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 mei 1957 ADVERTENTIEPRIJS li cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# <max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUaslngen, Walstr. 56-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3545 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3341; Goes, Lange Vorststr. S3, tel 2475 {b.g.g. 2225); Oostburg. Nieuwstraat 42, tel. 30: Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee: N. Bogcr ■aat 24. Goedkeuring vriendschapsverdrag met Ver. Staten opgeschort (Van onze parlementaire redacteur) Het debat, dat de Tweede Kamer woensdagmiddag hield over de goedkeu ring van een op 27 maart 1956 met Amerika gesloten verdrag van vriend schap, handel en scheepvaart, is ontaard In een heftig dispuut over de vraag, of Amerikanen zich in ons land lithurgisch mogen laten begraven en of zij „boven de Moerdyk" processies mogen houden Hoewel we de importantie van de kwestie, die men met het processlever- bod pleegt aan te duiden, geenszins ontkennen, menen we toch dat de loop van de besprekingen met de kwalificatie „ontaard" het best is aangeduid, temeer omdat tegen alle goede bedoelingen ln en ondanks de verzekeringen van het tegendeel van juridisch terrein werd afgestapt en in een beoordeling van de beperking van de processievryheid zelf getreden werd. Waarby het soms heftig toeging en de afgevaardigden met „rode koppen" tegenover elkaar stonden. Het begon heel rustig. Acht jaar lang hebben Nederlandse en Ameri kaanse onderhandelaars aan het ver drag, dat algemene regelen over de toelatingen der rechtspositie van de wederzijdse onderdanen, over de mo gelijkheden om op eikaars grondge bied een bedrijf uit te oefenen en daar mede samenhangende rechten te ver krijgen, over de wijze van behande ling van goederen en schepen en over belastingen, douanevoorschriften en de overmaking van gelden naar het buitenland bevat, gedokterd. In strijd met grondwet De gehele kamer, met uitzondering van de communistische fractie, was het met dit verdrag eens en wilde er graag zijn stem aan geven. Doch ar tikel 2, lid 3 van het verdrag bevat de bepaling, dat het onderdanen van de ene partij binnen het grondgebied van de andere partij geoorloofd is „zowel besloten als openbare godsdienstoefe ningen te houden". Dit betekent, zo concludeerde mr. Blaisse van de K.V.P., dat de Ameri kanen hier te lande processies mogen houden, waar dat aan Nederlandse on derdanen krachtens artikel 184 van de grondwet verboden ls, dus boven de Moerdijk. Dat het verdrag derhalve strydig Is met de grondwet wat overigens ge oorloofd ls, aangezien internationaal Dokter J. Kwast, de arts van Ber- likum en omstreken heeft dinsdag een zeer drukke middag gehad. De dokter had de hand weten te leggen op een hoeveelheid Belgisch anti-polio vaccin. Hij maakte bekend, dat hij zitting zou houden in het gymnastiek lokaal van de openbare lagere school, om kinderen van twee tot zes jaar in te enten tegen de kinderverlamming. Vele tientallen moeders en vaders kwamen naar het gymnastieklokaal met hun kroost. Zij bezorgden het team, dat alles verzorgde, heel wat werk. Vain éen uur tot half vijf bleef het druk. De arts deelde 270 prikken uit. Dit was een Nederlandse pTimeur. Dokter Kwast was hiermee een heel eind voor op de door het rijk voorbe reide vaccinatie, die pas in de herfst zal geschieden. Hij stak zijn Leeuwar der collega's eveneens de loef af, want zij moeten hun massale inenting nog beginnen. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst van Leeuwarden leende dokter Kwast een grote hoe veelheid maalden, zodat hij snel kon doorwerken. iPrimeur, maar geen pretje recht hoven nationaal recht gaat en dat het wetsontwerp tot goedkeu ring van dit van de grondwet afwU- kende verdrag daarom volgens arti kel 63 van de grondwet met een meer derheid van tweederde der uitge brachte stemmen moet worden aange nomen. Neen, zei de regering, dit betekent het niet. Want het vierde lid van het zelfde artikel 3 geeft ieder der partij en uitdrukkelijk het recht om die maatregelen toe te passen, die zij in het belang van de handhaving van de openbare orde noodzakelijk acht. Ne derland kan dus ook aan de Amerika nen verbieden boven de Moerdijk pro cessies te houden. De bedoeling van het verdrag is om aan de Amerikanen in Nederland de vrijheden te waarbor gen, die ook aan de Nederlanders toe komen niet minder, maar ook niet meer. Zo zullen de Nederlanders in Amerika in de normale vrijheden van de Amerikanen delen. Dit kan heel goed de „bedoeling" zijn voerde prof. Oud van de V.V.D. aan, doch de Amerikanen zullen zich aan bedoelingen en aan de opvattin gen van de Nederlandse regering wei nig gelegen laten liggen. Prof. Romme, de fractievoorzitter van de K.V.P. viel prof. Oud grif by. Prof. Romme ging in een emotio neel betoog zelfs op de werkelijke, door hem niet aanvaarde gronden van het „processieverbod" in en zo zat de kamer, ondanks het nuchtere uit gangspunt, midden in een principieel, theologisch dispuut. De P.v.d.A., de A.R:P„ de C.H.U. en de S.G.P., voor welke politieke groeperingen spraken respectieve lijk de heren Burger, Bruins Slot. Beernink en Van Dis, vonden het duidelijk genoeg, dat de Amerika nen in ons land niet vrijelijk pro cessies mogen houden. Motie De heer De Kadt (p.v.d.a.) diende een motie in, die uitsprak dat het ver drag in overeenstemming is met de grondwet en dat het dus niet met een gekwalificeerde meerderheid behoeft te worden goedgekeurd. Men stond dus wel heel scherp te genover elkaar. Dat alles ging over het arme hoofd van de staatssecretaris van buiten landse zaken, mr. v. d, Beugel, aan wie minister Luns. die niet aanwezig kon zijn, de verdediging van hel wetsontwerp had overgelaten. Hij kweet zich uitstekend van zijn taak, doch toen bij de replieken door verschillende sprekers in soms heftige bewoordingen "de puntjes nog eens op de i's gezet werden, verzocht hij, om over zyn antwoord te kunnen naden ken en tevens omdat het inmiddels half zeven geworden was, z.yn dupliek op een door de voorzitter te bepalen tijdstip te mogen geven. Dat zal op dinsdag 14 mei a.s. zyn. DE CONFERENTIE IN LONDEN Ike: top-conferentie ;s geen gezellig partijtje De Russen hebben op de ontwape ningsbesprekingen in Londen woens dag een Brits plan verworpen, dat registratie van te voren, beperking en uiteindelijke staking van proeven met atoomwapens beoogde. De Sow- jet-afgevaardigde, Znrin, betoogde, dat men met het voorstel zelfs niet tot een tijdelijk staken vaö de proef nemingen zou komen. President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie gezegd, dat er op de huidige Lon- dense ontwapeningsconferentie harder en eerlijker gewerkt wordt dan bij voorgaande gelegenheden Hij zei, dat het Sowjetplan, dat tegemoet komt aan Eisenhowers eigen wens voor Benzineprijs omlaag in West-Duitsland De beide grootste oliemaatschap- lijen in West-Duitsland, de Esso en de Jhell, hebben dinsdag de prijs van benzine en dieselolie opnieuw verlaagd en wel met een pfennig. De benzine prijs in West-Duitsland bedraagt nu 63 pfennig per liter. Hij is nog slechts een pfennig hoger dan voor de Suez- kanaal-kwestie. luchtinspectie, waard is zorgvuldig bestudeerd te worden De president van de V.S. meende, dat men zich maar niets moest aan trekken van de dreigementen die de Russen telkens weer aan verscheide ne landen doen toekomen, maar dat men rustig voort moest gaan met het opbouwen van een afschrikwekken de macht. Hij verklaarde, dat de Russen geen nieuwe top-conferentie zoals die van Genève 1955 hebben voorgesteld. Hij waarschuwde er voor, dat dergelijke besprekingen geen aardige partijtjes zijn, die men maar lichtvaardig zou kunnen beginnen. De wereld ver wacht iets van dergelijke besprekin gen, daarom moet men van te voren goed nagaan of ze zin hebben, aldus de president. Bevestiging van vonnis tegen „Zwarte Ruiter" Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft woensdagochtend bij zijn arrest in de zaak tegen de 31-jarige H. G. uit Mierlo-Hout net vonnis van de rechtbank bevestigd, n.l. vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en met de bepaling dat deze aftrek gaat tot aan de dag van de ontsnapping van G. uit de gevangenis te Scheveningen. M Woensdagmiddag is de op- ee bouw van de leger- en lucht- machttentoonstelling „Pa- n raaf" te Middelburg begonnen, n Op de Marlet arriveerden reeds i?t de morgenuren enkele M grote legerauto's, waarin on- H 'der meer deze Harvard,, een lesvliegtuig van de lucht- macht, een plaatsje gevonden M had. Vooral dc jeugd toonde voor deze oorlogsinstrumen- ten grote belangstelling. (Foto P.Z.C.) lllllllllllllllllllllllllllilll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vliegers van de S.A.S. gaan in staking Het vliegende personeel van de Scandinavische luchtvaartmaatschap pij S.A.S. heeft besloten op 21 mei in staking te gaan, nadat een bemidde lingscommissie er niet in was ge slaagd een compromis tot stand te brengen tussen hun eisen op het ge bied van werktyden, salaris en pen sioen en hetgeen, waartoe de bedrijfs- leidinir bereid is. Bij de actie zijn on- negenhonderd employé's be trekken. Industrie kocht 90.000 ton subsidieaardappelen op Tijdens de bestuursvergadering van het Produktschap voor Aardappelen is een overzicht gegeven van de steun om het surplus van consumptieaard appelen in dit voorjaar te verminde ren. Het in uitzicht gestelde subsidie heeft tot gevolg gehad, dat door de industrie 90.000 ton consumptieaard appelen is aangekocht en tot meel en derivaten is verwerkt. De aankopen behelsden 60 procent kieiaardappelen en 40 procent zandaardappelen. Zee land leverde het leeuwendeel met 38.5 procent. Drenthe 20 procent en Noord- Brabant 15 procent. De subsidie-overeenkomst heeft het consumptieaardappelfonds 2.5 mil joen gulden gekost. Voorts is voor uitvoer van consumptieaardap pelen dit voorjaar een subsidie ver strekt, waardoor nog ongeveer 22.500 ton kon worden uitgevoerd. Het sub sidiebedrag was groot 500>000, 40.000 werd bovendien uitgegeven als subsidie voor de uitvoer van 1.600 ton verwerkte aardappelen. „BELGISCHE FRANCS WISSELEN" Eén der rovers met deel van buit gearresteerd In een filiaal van de Nederlandse Handelmaalschappij te Breda, een bijkantoor dat gevestigd is in de wijk Prinsenhage, is gistermorgen omstreeks negen uur een overval ge pleegd door een tweetal mannen, die met een auto arriveerden. Een van de inzittenden van de auto de bank binnen en vroeg aan de touw die hem open deed, 500 Bel- ?;Ing de bank binnen en vroeg aan de ufrrouw die hem open deed, 500 Bel gische francs te willen wisselen. Daar de filiaalhouder nog niet aanwezig was, verzocht de juffrouw de man even plaats te nemen, hetgeen hy deed. Zodra de heer Janssen, de fili aalhouder, arriveerde, verzocht de man opnieuw de 500 Belgische francs voor hem te willen wisselen. De heer Janssen haalde uit een lade van zyn bureau al het aanwezige kasgeld en kreeg toen plotseling een revolver on der zyn neus geduwd met de opdracht het geld dat hij in de hand haa, in een enveloppe te steken. Nadat hij dit had gedaan, dwong de overvaller hem het geld af te geven. De heer Janssen moest hier na met het gezicht tegen de muur staan, waarop de man hot gebouw verliet en met zijn mededader in de auto zich snel uit de voeten maak te. De buit bedroeg f 5.008. De heer Janssen die volkomen overstuur was heeft de politie la ten opbellen die onmiddeliyk een onderzoek instelde. Een van de twee mannen Is gister middag ln de bossen rond Turnhout gearresteerd. Het was de 29-jarlge J. van S. uit Borgerhout. Hy was in het bezit van 4000 gulden en de contact sleutel van de auto. Deze auto bleek te zyn gestolen. Dc man ontkende iets van de overval te weten. Ook de twee de man is ln het bos opgemerkt, doch hy kon niet worden gearresteerd. Prijzen visakten omhoog van f 0.50 tot f 1.50 (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer de liefhebbers straks weer hun visakten gaan halen, om zonder angst voor de Hermandad de hengel te kunnen uitleggen, dan zullen ze daar 1.50 voor moeten betalen in- plaats van twee kwartjes zoals tot nu toe. Minister Mansholt heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de meeropbrengst geheel ten goede zal komen aan de verbetering van de vis stand in de binnenwateren. GROOTSCHEEPSE „DELTA-EXPERIMENTEN" OP THOLEN Enorme zakken van Akulon worden met zand gevuld Naar wij vernemen zal deze zomer bij de afsluiting van de Pluim- pot op het eiland Tholen een geheel nieuwe methode worden toege past, waarbij gebruik wordt gemaakt van moderne materialen, voor namelijk een soort nylon, dat door de Aku in de handel wordt ge bracht als „Akulon". Van dit materiaal heeft men namelijk grote zak ken vervaardigd, die gevuld zullen worden met zand zij hebben een inhoud van 1 a 2 m3 en zyn dus 50 tot 100 maal zo groot als de jute zakken, die men gewoonlijk bij dijkwerken benut en die gebruikt zullen worden om in de monding van de Pluimpot een afsluitdam te bouwen. Daardoor zal de kostbare aanvoer van „normale" materialen, zoals stortsteen en dure kleisoorten als keileem, grotendeels overbodig worden. Dit belangrijke project zal worden uitgevoerd in nauwe sa menwerking tussen de Deltadienst-Zuid, het bureau Bijzondere Wer ken van de Zeeuwse provinciale waterstaat en de betrokken polderbe sturen. Bij de proefnemingen is reeds geble ken, dat Akulon byzonder sterk en duurzaam is, zodat het niet alleen mogelyk is er zakken van te vervaar digen. die een abnormaal grote afme ting hebben, maar bovendien is het niet uitgesloten deze zakken meer dan eens te gebruiken. Zoals ook bij de bouw van een „gewone" dyk ge beurt, zal deze nieuwe „nylon-dam" worden gelegd op een stevige bezin- king. Hiervoor worden „ouderwetse zink- stukken gebruikt, maar men over weegt ook enkele stukken met nieuw materiaal toe te passen, vermoedelijk plastic-vellen of geweven Akulon. Ge weven „zinkstukken" hebben namelijk het voordeel, dat zy niet snel scheu ren. Zodra de drempel van de Pluim pot aldus bezonken is, wordt ge start met de aanleg van de nylon- dam, waarby begonnen wordt aan de beide oevers. Door middel van kranen zullen de zakken in het water worden gedeponeerd, nadat zy ter plaatse onder een zand- trechter zyn gevuld. Men verwacht dat het mogelijk zal zyn met dit nieuwe materiaal ook het sluitgat dicht te krijgen, ondanks het feit dat daarin grote snelheden zullen optreden tengevolge van het gro te verschil tussen eb en vloed. Caissons of andere elementen zul len dus overbodig zijn. Nietdefinitief Maar het ls niet de bedoeling, dat de ze nylondam als definitieve afsluiting zal fungeren! Want zodra de Pluim pot met deze zakkendijk zal zyn afge sloten, wordt begonnen enkele me ters landinwaarts met de aanleg van een „gewone" dyk, waarvan de bouw echter niet veel moeite zal kos ten, omdat men immers in stil water kan werken. Is deze binnendijk geheel afgewerkt dan kan de zakkendam verdwijnen en kan het vrijkomende Akulon-materiaal een volgende maal dienst doen. Vermoedelijk zal deze wijze van werken een niet onaanzien lijke besparing betekenen, vergeleken by de oude werkmethode. Tot dusver is nog nergens ter we reld volgens dit nieuwe procédé ge werkt. Naar wij memen te weten werd de methode aanvankelijk ontwikkeld door de Aku in nauwe samenwerking met ir. J. G. Snip, destyds hoofdinge nieur van de rijkswaterstaat, thans hoofd van het bureau Bijz.ondere Wer ken van de provinciale waterstaat in Zeeland. Er bestaat voor dit experi ment grote belangstelling, met name ook van de zijde van de Deltadienst- z.uid, omdat men hier mogelykheden ziet voor toepassing hij de deltawer ken. De Deltadienst zal bovendien tij dens deze afslnitingswerkzaamheden in de Pluimpot allerlei belangrijke proeven nemen met mynsteen en an dere materialen, z.odat dit project een proefneming met wetenschappelyke allure mag worden genoemd! Zoals bekend is de afsluiting van de Pluimpot de „slurf" die van de Oosterschelde via St.-Maartensdijk tot Scherpenisse reikt noodzakelijk omdat de dijken langs dit water een zeer zwakke plaats in de zeewering van het eiland Tholen vormen. De eenvoudigste wijze om dit zwakke punt te versterken is het maken van een dam voor in de monding, waar door de lengte van de dijk aanzienlijk wordt verkort. Deze uitzonderlijke af sluiting kan deze zomer een feit wor den, dank zij het feit, dat hier drie in stanties, namelijk provinciale water staat (bureau Byzondere Werken), Deltadienst en polders intensief sa menwerken. Hieruit moge tevens blij ken, dat ook bij grote projecten sa menbundeling van de oudo. gedegen waterschapspraktijk met het intel lect van de moderne waterstaat tot goede resultaten kan leiden. I Romance duurde 44 jaar j Met het huwelijk van de 72- M M jarige Hen McAllister en de 68- 1 jarige Nina Dudan, woensdag ee in Woodland Hills, California, zal een romance die vierenveer- tig jaar heeft geduurd een einde nemen. Zij ontmoeten elkaar in 1903. ee De toen achttienjarige joneen werd op slag op het meisje van veertien verliefd. Tien jaar la- 1 ter besloten zij zich te verloven. ee Nina accepteerde de ring. maar vroeg McAllister nog even te ee wachten met trouwen. Beiden s hadden nog familieleden waar- H voor zij moesten zorgen en zij ee wilden slechts huwen wanneer ee zij helemaal „vry" waren. Dat 1 was in 1913. Tot 1942 leefde de 1 een aan de westkust en de an- der aan de oostkust, doch zy ee schreven elkaar trouw. In maart steirf een' invalide zuster van McAllister. Enkele 1 dagen later ging hy Nina op- ee zoeken en zei „het ziet er naar ee uit dat wij kunnen trouwen gesteld dat jij dat wil". Miss Nina, met een vrijwel geheel ee ee versleten verlovingsring om ee haar vinger, stemde toe. llllilllllllllllllllimillllllUllllllllllllllillllillllllllllllllllllllHiillllllilllUIUllll Het weer in Europa uur luidden: Stockholm: geheel bewolkt 4 gr. Oslo: zwaarbewolkt 10 Kopenhagen: hall bewolkt 9 Aberdeen: regen 7 Londen: geheel bewolkt 9 Amsterdam: zwaar bewolkt 10 Luxemburg: zwaar bewolkt 8 Parijs: half bewolkt 14 Bordeaux: zwaar bewolkt 15 Grenoble: zwaar bewolkt 15 Nice: onbewolkt 15 Berlijn: zwaar bewolkt 9 Frankfort: licht bewolkt 11 München: licht bewolkt 9 Zürich: licht bewolkt 11 Genève: licht bewolkt 13 Locarno, licht bewolkt 15 Wenen: zwaar bewolkt 11 Innsbruck: licht bewolkt 13 Rome: zwaar bewolkt 17 Ajaccio: regen 12 Mallorco: zwaar bewolkt 20 ZUIDOOSTELIJKE WIND Ver anderïyke bewolking met voor namelijk in het noordoosten opklarin gen en in de zuidwestelyke helft van het land plaatselijk wat regen. Zwak ke tot matige zuidoostelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 10 mei Zon op 4.57 onder 20.21 Maan op 16.22 onder 3.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1