HOFNAR 31 ct d f^./ Cabiton Middelburger bevorderde de export naar Zuid-Afrika A\ Raad van State behandelde Vlissingse schoolkwestie KANTONRECHTER IN ZIERIKZEE WERD GEÏNSTALLEERD DONDERDAG 9 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEWBE COURANT S DE HEER ADRI AAN SENS WAS IN JOHANNESBURG Ongeveer 350.000 mensen zagen stand van 86 Hollandse bedrijven (Van een speciale verslaggever) „De inboorlingen van Zuid-Afrika toonden vooral veel belangstelling voor onze bromfietsen; reeds tbans worden er acht Nederlandse merken met suc ces verkocht. De fiets maakt er geen kans, want deze wordt in dit land zelf ook gemaakt". Aldus vertelde ons de heer P. H. M. Adriaansens, adjunct-di recteur van de N.V. Focus Veilig te Middelburg, die in opdracht van de NEO (stichting Nederlandse Export Combinatie), waarby 200 bedrtyven in ons land zyn aangesloten, gedurende zes weken als ambassadeur van het Nederlandse bedrijfsleven in Zuid-Afrika opereerde. Hy ging niet „zo maar". HU nam ook een sterk wapen mee, dat voor de eerste keer werd gelanceerd en een enorm succes is geworden, namelijk een speciale „meccano". Zijn rechterhand, de heer F. E. Wen- sing te Apeldoorn, was er speciaal mee belast om deze „meccano-voor- frote-mensen" (een combinatiestand, ie met behulp van één schroeven draaier uit alluminium buizen in el kaar gezet kan worden) op de boven ste étage van het Nederlandse pavil joen op de grote Eeaster Rand Show te Johannesburg te monteren. En in de betrekkelijk kleine ruimte, onge veer 70 vierkante meter, werden op 86 paneeltjes het aantal der Ne derlandse deelnemers de diverse ondernemingen met hun artikelen ge adverteerd, terwijl overal bakjes met visitekaartjes van de NEC werden aangebracht. Nog steeds stroomt de post, een overweldigende hoeveelheid, uit Jo hannesburg naar de NEC en men vraagt naar bloembollen, textiel, al lerlei instrumenten, schoenen, enfin noemt U maar op. In totaal hebben 850.000 mensen deze (advertentie)-stand gezien en de heer L. Fokkema, directeur van de NEC, eigenaar van een mosterd- fabriek in Utrecht was over het re sultaat enthousiast, aangezien er een enorme stroom van orders voor het Nederlandse bedrijfsle ven is gaan vloeien. Veel orders Totnogtoe opereerden vele Nederland se fabrieken op eigen gezftg in het buitenland, terwijl de NEC-shows or- faniseerde, waarby enkele stands wer. en gepresenteerd. Men bezocht vele staatshoofden en overhandigde her denkingsborden met vriendelijke spreukèn, maardeze shows lieten soms een rommelige indruk achter. Op het ogenblik is men doende de bui tenlandse „vangnetten" steeds hechter uit te zetten, want reeds heeft men in verschillende landen consuls ofte wel zg. „ogen-en-orenmensen", die hun ere-functie in het belang van het Nederlandse bedrijfsleven heel serieus opvatten slechts in Venezuela heeft men een vaste betaalde man gesta tioneerd). De heer Adriaansens heeft tijdens de Easter Rand Show iedere dag (van 11 tot 22 april) zijn rapporten naar Nederland laten gaan en volgens de heer Fokkema heeft men hier ten behoeve van alle leden in totaal 65.000 vellen papier verbruikt. De meccano-stand biedt het grote voordeel, dat men hem in elke ruimte ongeacht afmeting of vorm kan opzetten. Men hoopt ook in Edenburg waarheen de volgende stap in juni leidt, het nieuwe wapen te lanceren. Van de 86 ondernemers hadden er slechts ongeveer 25 procent enig con tact met Zuid-Amerika, maar thans Nachtvorst bracht schade aan aardbeien teweeg De vorst, in de nacht van dinsdag op woensdag rond Kapelle-Biezelinge heeft aanmerkelijke schade teweeg gebracht aan de aardbeiencultuur. De grootste schade is wel aangericht bij net ras Madame Moutöt. Zowel de vroege rassen als Madame Lefeber, Mach. Frlihernte en Regina als het middenras Madame Moutöt stonden volop in bloei. De vroege rassen heb ben de nachtvorst echter goed door staan, hoewel ook bij de Madame Le feber bevroren bloemen zijn waarge nomen. Hoe groot de schade is, valt moeilijk te zeggen. Er zijn percelen waar de schade geschat wordt op vijf tig tot zeventig procent van de bloe sem; by andere op minder dan vijftig procent. Natuurlijk heeft het al of niet aanwezig zijn van beschutting 'n gro te rol gespeeld. Voor de aardbeien kwekers betekent deze koude nacht een streep door de rekening, temeer daar vele velden er juist zo bijzonder gunstig bij lagen. Gelukkig zijn alle bloemen nog niet te voorschijn geko men; het is niet waarschijnlijk dat de vorst ook is doorgedrongen in de nog niet ontluikte knoppen. hebben allen op zijn minst één eerste order in huis, terwijl zich velen op een eigen agent kunnen beroemen. Inmiddels is de Zuidafrikaanse markt wonderlijk en men moet haar op een aparte whze benaderen. Hier bestaat geen goodwill en men heeft te doen met een echte prjjsmarkt: degene die een halve cent goedkoper is, wint. We dienen ons echter wel te realise ren, dat ook andere landen zeer scherp concurrerend komen opzetten, zoals Duitsland en Amerika (vooral met alle mogelijke soorten plastic), Japan en de landen achter het IJzeren Gor- dfln. Geen goodwill Het Nederlandse paviljoen, dat een machtige blikvanger was, en ieders aandacht trok,, was ondanks het feit,, dat het bijna de enige en eerste prijs een gouden medaille veroverde (deze ging uiteindelijk naar Oosten rijk) te klein, want zware machine rieën, draglines enz. zouden er nooit een nlaats hebben kunnen vinden. De inboorlingen, die zich sociaal In een sterk stijgende iyn bewegen, toonden voor vele zaken interesse; vooral textiel (bedrukte stoffen zyn erg in trek). Het zilverwerk trok zeer de aandacht van de „ge settelde" Nederlanders, terwijl vooral textiel en kleding in alle kringen ware rage ontketende. Zo zullen om slechts een voorbeeld te noemen, voor enkele honderdduizen den guldens aan lakens naar aanlei ding van deze show uit ons land naar Zuid-Afrika worden geëxporteerd. Maar ook op een ander terrein bestaat er geen klagen en dan denken we aan laboratorium- en pricisie-instrumen- ten, voedingsmiddelen, dranken, agra rische artikelen, schoenen, radio, en elektronische produkten (neen, geen televisiedit vindt Zuid-Afrika nog te luxueus), vervoersartikelen, kleding, pharmaceutische produkten, kantoorbehoeften enz. Overigens is de eigen industrie In Zuid-Afrika geenszins slecht ontwik keld dit kan b.v. blijken uit bét félt dat men negen fabrieken voor stalen tuinmeubelen kent. De heer Adriaansens, die op Schip hol ook verwelkomd werd door de heer C. Mazure, directeur van Foeus-Vel- lig, kreeg ginds erg veel medewerking van de consul, dr. A. Hallo en de vice- consul, André de Wit, die vier uren 's nachts in Johannesburg op zijn ver traagde vliegtuig wachtten, alsmede van de handelsraad van de ambassa de te Pretaria, de heer P. J. Engels. Advertentie l t' J* yejwf De substituut-officier van justitie te Middelburg, mr. Schenkenberg van Mierop complimenteert de nieuwe kantonrechter van Zierikzee, mr. W. E. van Vloten met zijn benoeming. Mr. C. J. du Croo te Zierikzee presideerde de zitting. „Zeven Provinciën" voor Vlissingen De Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën" verscheen in de loop van woensdag voor de rede van Vlissin gen. Het schip kwam van Den Helder. Na enkele uren vertrok deze mach tige oorlogsbodem weer. Reinaertoptocht 1957 Aangezien de onderhandelingen ter oplossing van het geschil tusseD het college van Burgemeester en Wethouders en het Reinaert-comite te Hulst maar weinig of geen kans van slagen hebben, zal door de heer C. Willemsteyn, lid van de gemeen teraad (prot.), een poging aange wend worden om te trachten in sep tember aanstaande toch nog een Rei- naert-optocht te doen houden. Te dien einde heeft de heer Willem steyn tegen vrijdag a.s. een vergade ring bijeengeroepen in hotel „Termi nus", waaron alle buurtverenigingen zyn uitgenodigd. De heer Willemstejjn stelt zich op het standpunt, dat de enige moge lijkheid om.de optocht 1957 te ver wezenlijken is, een nieuw comité te stichten, dat buiten het bestaande (het Reinaert-comité) en het college van B. en W. om. de stoet zou moeten formeren. Hierdoor Is evenwel een Ietwat ei genaardige situatie ontstaan, aange- eien de buurten zich tot tweemaal toe achter het Reinaert-comité heb ben gesteld tijdens de „bemidde lingsvergaderingen". Van het Reinaert-comité verna men wij, dat van die zijde nog geen standpunt hieromtrent was ingeno men, ofschoon er wel verwondering was gerezen over de huidige gang van zaken. A. F. van Jole overleden In het r.-k. ziekenhuis te Hulst overleed de zeereerwaarde heer A. F. van Jole, in leven emeri tus-rector van genoemd ziekenhuis De heer Van Jole, die 82 jaar is ge worden. was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Speciaal voor het Wit-Gele Kruis heeft rector Van Jole zich zeer ver dienstelijk gemaakt, terwijl hij ook de initiatiefnemer is geweest tot de oprichting van de r.-k. Korenbond, welke bond destijds koordagen orga niseerde. DRUKBEZOCHTE BIJZONDERE ZITTING Velen spraken mr. W. E. van Vloten toe Tijdens een bijzondere zitting, waar voor zeer veel belangstelling was, is mr. Vi. E. van Vloten woensdagmid dag geïnstalleerd als kantonrechter te Zierikzee. Na de installatie richtte mr. C. J. B. de Croo, dc oudste kan- tonrechter-plaatsvervanger, zich een vriendelijk toespraakje tot nieuwe kantonrechter. „Het werk, dat U bier wacht, is niet vreemd voor U", zo zei de heer Du Croo, „want l) hebt in Rotterdam als substituut-offi cier en waarnemend kantonrechter een goede leerschool gehad". Wel wees spreker er op, dat er ongetwij feld een groot verschil bestaat tussen een stadskanton en een plattelands kanton. Tenslotte sprak de heer Du Croo de hoop uit, dat mr. Van Vloten jarenlang met succes in Zierikzee zal werken. Mr. Ph. M. Schenkenberg van Mie rop, substiuut-officier van justitie te Middelburg, bracht onder de aan dacht van de nieuwe kantonrechter, dat de bevolking rond Zierikzee van zelfsprekend in mentaliteit en levens wijze afwijkt van die in Rotterdam. Spreker deelde verder nog mee. dat hij ook als adviseur graag ten dien ste wil staan van de kantonrechter. De waarnemend griffier van het kantongerecht ie Zierikzee, mr. M. M. de Raat, bracht in herinnering, dat mr. J. Moolenburgh, die nu wegens plotselinge ziekte niet aanwezig kon zijn, als waarnemend kantonrechter in Zierikzee is opgetreden De heer De Raat sprak de wens uit. dat mr. Van Vloten spoedig zal acclimatise ren. „Gezien de belangstelling, die er bestaat voor deze installatie", aldus spreker, „kunnen we aannemen, dat U snel vrienden zult maken." „Ondanks de vele wisselingen, hebben we toch altijd goede kan tonrechters .gehad", zo sprak de heer C. H. van de Zande, die als oudste lid van de pachtkamcr het woord voerde, „en ik hen er van overtuigd, dat we het ook met U getroffen hebben.'" Namens de ba lie sprak de heer K. A. Kennig, die zich verheugd toonde, dat er nu weer een „permanente kanton rechter" in Zierikzee is. Kantonrechter A. M. Oonincx uit Rotterdam wenste de heer Van Vlo ten van harte succes en mr. De Jong. substituut-officier van het parket van justitie te Rotterdam, gewaagde van het afscheid van een goede vriend.. Ook burgemeester F. Th. Dijckmees- ter van Zierikzee, die sprak namens Man uit Middelburg verdronk door ongeval De 65-jarige Middelburger J. K., waarvan het stoffelijx overschot zon dag door de Middelburgse politie in de nabijheid van de Seisbuitenbrug in het water van de Seisvest is aange troffen, is vermoedelijk door een on geval om het leven gekomen. De recherche vermoedt, dat de man, die niet gemakkelijk liep, zaterdag nacht, omstreeks 12 uur onder invloed van sterke drank in plaats van tegen, naast de brugleuning is gaan staan en alzo in het water is gevallen. De recherche meent misdrijf abso luut te moeten uitsluiten. (Advertentie) MEDEWERKING AAN BOUW ULO-SCHOOL Vertegenwoordiger gemeentebestuur gaf geen mondelinge toelichting (Van feen speciale verslaggever). In een woensdag gehouden openbare zitting van de Raad van State te Den Haag, werd aan een vertegenwoordiger van de gemeente Vlissingen de gelegenheid gegeven het standpunt van zijn gemeentebestuur uiteen te zetten over de eventuele stichting van een christelijke ulo-school. De ver tegenwoordiger, wethouder W. Poppe, zag evenwel van het woord af, het geen voor mr. K. J. Matze, gemachtigde van het schoolbestuur, aanleiding vormde eveneens niets over deze Vlissingse schoolkwestie te zeggen. Aan het slot van deze zitting deelde dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State mede, dat de raad zich nog over deze kwestie zal beraden en later advies aan de Kroon zal uitbrengen. In zijn vergadering van 25 mei 1956 besloot de gemeenteraad van Vlissin gen geen medewerking te verlenen aan de stichting van een christelijke ulo-school op een terrein nabij de Bloemenlaan, de Hogeweg en de Sin gel, omdat de leerlingen van deze school reeds onderdak zouden hebben gekregen in het gebouw aan de Coos- je Buskenstraat. Het schoolbestuur ging, omdat zijn verzoek niet was in gewilligd, in beroep bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, welk college op 17 december 1956 dit beroep gegrond verklaarde, het raadsbesluit vernietig de en als zijn oordeel uitsprak, dat het Vlissingse gemeentebestuur als nog medewerking zou moeten verle nen. Het gemeentebestuur ging tegen deze beslissing van Gedeputeerde Staten in beroep bij de Kroon. Met wethouder W. Poppe, waren de heren H. Strabbi/ng en A. de Beijl naar Den Haag gekomen. Toen de rapporteur, staatsraad mr Kort van der Linden, het vrij uit voerig verslag had voorgelezen, verwachtte een ieder dat een ver tegenwoordiger van het gemeente bestuur de degen zou kruisen met de gemachtigde van het schoolbe stuur, mr. Matze. Op de uitnodiging van de vice-presi dent van de Raad van State. dr. A. A L. Rutgers, aan de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur zijn stand punt uiteen te zetten, antwoordde wet houder Poppe: „In eerste instantie wil ik van het woord afzien". Staatsraad dr. Rutgers: „Wanneer de gemachtigde van het schoolbestuur eenzelfde standpunt inneemt, behoeft er ook in tweede instantie niet ge sproken te worden!" Mr. K. J. Matze: „Nu de vertegen woordiger van de gemeente niets zegt, heb ik geen behoefte iets toe te voe gen aan hetgeen in de schriftelijke stukken is uiteengezet". Staatsraad mr. Kort van der Lin den vroeg de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur of men een te kening van het gebouw kon overleg gen waarin de leerlingen van de christelijke ulo-school thans zijn on dergebracht. Wethouder Poppe: „Wij hebben geen tekening bij ons. Wij kunnen desnoods wel even een kladje voor U maken." Staatsraad mr. Kort van der Lin de: „Aan een kladje heb ik niets". Staatsraad mr. Van Angerrn vroeg vervolgens aan wethouder Poppe of het oude, nog in gebruik zijnde schoolgebouw zou kunnen worden uit gebreid. De Vlissingse wethouder ant woordde daarop, dat hij. hoewel geen deskundige, de mening was toege daan, dat uitbreiding onmogelijk was. „Dan weet ik voldoende", aldus staatsraad Van Angeren. De voorzit ter. dr. Rutgers, deelde tenslotte me de. dat de Raad van State zich nog over deze schoolkwestie zal beraden en later advies a3n de kroon Z3l uit brengen. het >ten veel de waarnemend kar.'onrei gemeentebestuur en de ge: tie, wenste de heer Van succes toe in zijn veelzijdig ambt en notaris M. C. van der Bek uit Renev se sloot zich bij deze wens aan. De kantonrechter van Terneuzen. mr. H. van de Belt, vroeger te Z:er.kzee. hoopte, dat de nieuwe kantonrechter een even prettige tijd in Zierikzee zal krijgen als hjj destijds. Daarna werd nog het woord gevoerd door de deur waarder, de heer M. Loeve uit Goes de adjudant van de rijkspolitie te Renesse, de heer Kouwen. Mr. Van Vloten sprak een kort dankwoord, waarin hij toezegde er altijd naar te streven een goed vrede rechter te zijn. Gemeentehuis Hoedekens- kerke wordt 25 mei geopend De officiële opening van het nieuwe gemeentehuis te Hoedekonskerke zal geschieden op zaterda^ 25 mei a.s., des morgens half elf. Zoals reeds ge meld. zal de commissaris der konin gin. jhr. mr A. F. C. de Casembroot, deze opening verrichten. „VittangT'-obstakel wordt uit de weg geruimd Bergingsbedrijf veegt Schelde met springstof schoon In de Westerschelde voor Vlissingen zijn mannen van het bergingsbedrijf Van den Akker sedert enkele dagen bezig met explosieven het obstakel, waarop in februari de Zweedse erts tanker „Vittangi" lek stootte, op te ruimen. Dit werk wordt uitgevoerd in opdracht van rijkswaterstaat. Op deze plaats heeft de hydrografische dienst van de marine enkele weken geleden een grootscheeps onderzoek ingesteld en daarbij is komen vast te staan, dat er inderdaad een obstakel gedeeltelijk boven het zand uitstak. Maar nog steeds is niet bekend welk wrak het hier betreft. Met een drietal boeien plus een grote wrak- boei is de plaats, waar het mysterieu ze obstakel ligt, afgebakend. Als het gunstig weer is. gaa- iedere keer bij stilstaand water een duiker van het bërgingsvaartuig „Zeearend" naar de Scheldebodem om een lading spring stof aan te brengen bij het obstakel. Daarna wordt de lading explosieven dan tot ontploffing gebracht. De stuk geslagen resten van het obstakel haalt men niet naar boven, maar wor- den zover weggeslagen en ook zozeer verbrokkeld, dat ze geen gevaar op leveren voor de scheepvaart Op die manier wordt de vaargeul „schoon geveegd". De duur van ^rt werk zal in sterke mate afhangen van het weer. Alleen bij gunstig weer kan de duiker namelijk naar de Scheide bodem „afzakken". Internationale schieting HollandBelgië In café Verbeek te Ovezande werd een internationale schieting gehou den op de liggende wip, waaraan werd deelgenomen door een deputatie uif België, 's Morgens werden de Belgen officieel op het gemeentehuis ontvangen, waarby burgemeester Th. J. Andriessen deze ontmoeting, die op de dag van de bevrUding werd ge houden, van groot belang noemde voor het verstevigen der vriend schapsbanden tussen België en Ne derland. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Van Petegem, burge meester van Eksaarde en lid van de senaat. Deze dankte voor de harte lijke ontvangst en hoopte, dat deze ontmoetingen in de toekomst zullen worden herhaald. Eveneens werden woorden van welkom en dank uitge bracht door de heer J. de Beste als voorzitter van de Zeeuwse schutters- bond en tenslotte door de algemeen secretaris van de Belgische wip- schuttersbond, de heer Deschepper. Deze nodigde reeds nu een deputatie Nederlandse schutters uit voor de wereldtentoonstelling te Brussel in 1958, waar geschoten zal worden met pijl en boog door vertegenwoordigers van een achttal landen. De schieting had een zeer prettig en sportief verloop. De wisselbeker ging naar België, daar dé Belgisch© ploeg het hoogste aantal punten had geschoten: de door de burgemeester ter beschikking gestelde medaille werd gewonnen door de heer De- schepper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13