OpenluchtspelBeste vaer' krijgt binnenskamers vorm en inhoud Een vreemdeling aan de kust waar de as van 't oud Carthago rust ZES JAAR GEËIST TEGEN GESLEPEN VALSEMUNTER WOENSDAG 8 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT vinden we een brok marmer dat onze stoutste verwachtingen over treft. Het marmer is melkwit en de daarin gebeeldhouwde en gepo lijste boogvorm is zo zuiver van profiel en langzaam vervloeiende ronding en daarbij toch zo schero getekend, dat geen modern beeld houwer dit zou kunnen imiteren. Het is een stuk van een kroonlijst of een architraaf en voor ons be staat er geen twijfel aan dit marmerbrok stamt uit het Eerste, het Phoeniclsche Carthago. Met deze vondst zij" trots en gelukkig. We verbergen haar voor de spiedende blikken van suppoos ten en archeologen. Slank en vry zijn we het terrein opgegaan met schuwe blik en een zichtbaar embonpoint verlaten we het ter rein. We zullen dit prachtige mar merbrok thuis laten inlijsten In 'n voetstuk van edelhout. we zullen het als presse-papier op onze schrijftafel zetten, we zullen maar wie bezit er nu een mar merblok van he! Oud-Carthago? Met voorzichtige handen vielen we het kostbare brok op de zachte ko kosmat naast de stuurstoel. Voorbij Marrakesj in Marokko voert een piste omhoog door klo ven en diep uitgeslepen rivierda len naar de hoogste pasovergang van de Atlas, de Tizi n' Test. De natuur is er een wonder van kleur en schoonheid het zou zondig zijn hier zo maar doorheen te da zen en daarom stoppen we op de hellende bergwerg. De steilte van de helling doet denken aan 't dak van een boerenschuur en al vorens de auto te veriaten. halen we de handrem keihard aan. zet ten we de versncllingshandle in 1. maar Pietje Secuur als we nu eenmaal zijn is dit nog met vol doende. Dus zien we uit naar een steen om deze tegen een der ach terwielen te leggen Nu zijn de Marokkaanse pistes altijd en over al bezaaid met stenen, maar hier waren ze er nu net niet Dus gre pen we de meest geschikte uit on ze inmiddels aangegroeide brok- kencollectie het marmerbrok van Oud-Carthago 1 en schopten het onder het achterwiel. Verwon derlijk hoe zuiver het fijn gebeeld houwde profiel van de kroonlijst paste in de ronding van de lompe rubberband. Maar we waren nu tenminste gerust en bewonderden de grootsheid van het Marokkaan se bergland. Diep onder de indruk hiervan keerden we naar de auto terug, dachten niet meer ann Car thago stapten in en hoe be- stéat het reden zo maar weg. Op de piste naar de pasover gang van de Tizi n' Test, In het hart van de bergen van de Hoge Atlas, 2000 km. verdei en 1500 m. hoger, ligt thans het prachtig ge profileerde. wit-glanzend* mar merbrok van he. Oude Carthago. Zo vergaan de kunstschatten de zer aarde. REPETITIES ZIJN IN VOLLE GANG REISIMPRESSIES UIT NOORD-AFRIKA (I) Tragische wederwaardigheden van een eeuwenoud stuk marmer Beschaduwd door hoge palmbomen leidt een moderne, vierbaans asfaltbetonnen autoweg van Tunis naar Carthago. Het is een weg zoals wij er een zouden wensen van Middelburg naar Bergen op Zoom. De palmen mag Waterstaat dan als pluimen op zijn hoed steken. De weg is verlaten. Het land is dor, eenzaam en zeer oud. Drieduizend jaar geleden stichtten Phoenicische zeevaarders aan de beschutte baai van deze kust een havenstad, die zij „De Nieuwe Stad" Carthago noemden. Door handel en verovering breidde de nieuwe stad zich in de eeuwen die volgden uit tot de hoofdstad van een rijk, dat geheet Noord-Afrika, Sardinië, Sicilië en de Westkust van Spanje omvatte. Zij groeide uit tot een metropolis die naar hedendaagse verhou dingen slechts te vergelijken zou zijn met wereldsteden als Londen en Parijs. De muren om de stad besloegen een lengte van 24 km; zij waren 14 m hoog, 9 m breed en boden stalling aan 300 oorlogsolifanten en 4000 paarden. De macht van de Oude Wereld berustte toen in Carthago. Maar de geschiedenis vervolgt haar loop. Veroveraars komen, heersen en verdwijnen konink rijken ontstaan, bloeien en gaan ten onder. Nu groeide de macht van het Romeinse Rijk. Door ver overingen breidde het zich steeds verder uit en weldra stonden twee gelijkwaardige machten te genover elkaar, die elk voor zich de heerschappij opeisten over het gebied rond de Oude We reldzee. Hier geen conferenties op hoog niveau, hier geen ge sprekken over co-existentie, hier geen buigen alleen maar bre ken. Zo waren die Ouden. Drie verschrikkelijke oorlogen zijn er gedood of als slaven meegevoerd. En de puinhopen van de stad wer den overdekt met zout, opdat hier nimmer meer iets zou kunnen groeien. De plaats waar een van de grootste sleden der wereld had feslaan, was herschapen in een arre en verlaten woestenij. Maar weer vervolgt de geschie denis haar loop. Carthago werd herbouwd onder de Romeinse kei zers Caesar' en Augustus en werd weer de hoofdstad van Noord- Afrika, dat thans een provincie van het Romeinse Rijk was gewor den. Het werd weer een stad van gevoerd tussen Rome en Cartha go. Het zijn de Punische oorlogen en zij duurden 118 jaar. Rome had groter macht, maar Carthago haa groter veldheer: Hannibal. Hjj was de grootste le geraanvoerder en strateeg der oudheid. Hij waj de man van de theorie en de praktijk der omtrek kende beweging. Voor zijn aanval op Rome maakte hi) de grootste omtrekkende beweging die de ge schiedenis kent aoor Noord- Afrika, door Spanje, door Frank rijk en over de Alpen met een le ger van 90.000 man, 12.000 ruiters en niet te vergeten zijn oli fanten. Hij trok over de Apenijnnen en door de moerassen van de Arno, maar zijn veldtocht was te ver geefs. Rome was machtiger en Hannibal werd verslagen. In 146 voor Christus werd Car thago door de Romeinen verwoest. De ondergang van de stad was volledig zij ging in vlammen op en werd daarna met de grond ge lijkgemaakt. Alle inwoners werden handel en luxe met tempels, palei zen en badhuizen en in het Degin onzer jaartelling was het na Rome de grootste stad van het rijk. Dat was het Tweede Carthago. In het jaar 697 werd het Tweede Carthago door de Saracenen de bewoners van het Gelukkig Ara- bië verbrand en verwoest. De ondergang van de stad was weer volledig. Slechts de ruïnes en puin bergen in een desolaat land vorm den de herinnering aan de Latijnse beschaving in Noord-Afrika. Twee eeuwen later bouwden Arabische kalifen een Derde Car thago. Maar nu wordt het verhaal eentonig, want tijdens de Spaans- Turkse oorlogen werd dit Derde Carthago in 1535 door Karei V welbekend uit onze vaderlandse geschiedenis volledig verwoest. Op de enorme puinbergen, op de onafzienbare ruïneveUlen van ver woeste Carthago's liggen thans twee vriendelijke dorpjes. Moder ne, witte landhuizen, uitziende over de blauwe baal, liggen er te midden van tuinen en cypressen, van olijfbomen en wijngaarden. Zouden deze vriendelijke dorpjes straks ook weer worden verwoest In de tuinen bloeien de rozen en als purperen gordijnen hangen de trossen van bougainvillea's over hagen en tuinmuren. Wilde bloe men en vetplanten schieten welig op uit het puin van Carthago's glorie. De Franse oudheidkundige dienst verricht nu systematisch opgra vingen in deze puinbergen en neeft reeds vele schatten der oudheid weer aan het daglicht gebracht. Op de heuvelhelling zijn gedeelten uitgegraven van een amfitheater dat eens in grootte het Colosseum in Rome moet hebben geëvenaard. Stukken van beeldhouwwerk, ge broken zuilen en brokstukken van kapitelen spreken er van vergane pracht. Zij vertonen de Romeinse stijl en vormen de resten van het Tweede Carthago die hier nog slechts ten dele zijn blootgelegd. Daaronder ligt nog het puin van het Eerste Carthago. We zoeken het dus lager. Vondst In een verlaten ultgraving ter zijde, aan de voet van de heuvel. -ruïnes van het oude Carthago* Enthousiaste spelerskern, maar..... voor figuranten is ook plaats! Aan het buffet in de grote zaal van het Vlissings Concert gebouw staat Trompgenietend van een kleintje koffie. Uit de foyer klinken stemmen en dan plotseling, ver boven het geroezemoes uit een krachtige, docerende stem ,/t Gaat om het lopen en het staan Dat was de stem van Jan Lemaire jr. Daarwat doet Ut" Een man in een huiselijk colbertje antwoordt„Ik ben bur ger no. I". Tromp heeft intussen z*n koffie uit en wandelt terug naar de foyer, verward mompelend „Zonder vechtlust wordt geen triomf behaald". Dan wordt plotseling ergens een deur opengeworpen om een rijzig man door te laten, gekleed in stemmig donkerblauw. „Daar is De Ruyter", roept iedereen tevreden en dat is dan dat. De repetitie voor Louis Loc- kefeer's openluchtspel „Beste- vaer Michiel", dat in de eerste week van juli ter gelegenheid van de De Ruyterherdenking zal worden opgevoerd, zyn in volle gang. Voor een buitenstaander ls zulk een repetitie eigenlijk maar een ontmoedi gende vertoning. Bleek kunstlicht om kranst een twintigtal hedendaagse burgers, die in een rokerige foyer ieder op hun beurt over de houten vloer schuifelen, om zich in het mid den op te stellen, alwaar regisseur Jan Lemaire weergaloos energiek aan de touwtjes trekt. De mono- en dialo gen worden dan braaf aan de hand van het omvangrijke tekstboek ge zegd, nog zonder veel dictie, met een minimum aan mimiek en als De Ruy ter wat laat is, wel, dan valt Willem IXI wel zo lang voor hem in ,,'t Gaat om net lopen en het staan" heeft de heer Lemaire immers zo juist gezegd en dat is de verklaring voor hoe was het ook weert „Zó zeg je dat" volgens Jan Lemaire jr.... deze nog wat tamme vertoning. Hou ding, gebaar en begrip voor de mise en scène zijn nu nog primair, straks zal er nog voldoende gevijld en ge schaafd worden aan voordracht. Maar toch 't Ware toneelspelersbloed ver loochent zich nooit, ook niet by op rechte amateurs en zo kan het plotseling gebeuren, dat de dialoog tussen De Ruyter en Tromp toch uitgroeit tot een korte, dynamische scène, waarin de typograaf (J. Knuyt)-Tromp en de notaris (J. L. Verhagen)-De Ruyter elkaar met overtuiging de waarheid zeggen. Geen wonder trouwens, wanneer men repeteert onder een man als Lemaire, die voortdurend breed ge- met het tekstboek in. de hand Musicienne Marie Landré te Laren overleden In het Slnt-JanziekenhuU te Laren Is op bijna 80-Jftrige leeftijd overle den de musicienne Marie Landré. Zy vertolkte vele jaren de claveclmbel- party in de Mattheus Passion van de Nederlandse Bachvcrenlglng, waar van zy met Joh. Sohoonderbeek een der stichters was. Zy studeerde o.a. onder helding van Julius Röntgen, aan het Conservato rium te Amsterdam en later te Frank furt. Daarna vestigde zy zich in Bus- sum. waar zii met Joh. Sohoonder beek het toonkunstkoor oprichtte, als mede de muziekschool van de Neder landse Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst. De begrafenis zal geschieden op de algemene begraafplaats te Laren, donderdag a.s., de dag waarop zy haar 80ste levensjaar zou afsluiten. AMSTERDAMSE RECHTBANK daar was ik gebleven barend en zyns ondanks acterend aanwyzingen geeft. Dat moet wel Inspirerend werken! Zelfs tijdens een repetitie, waarbij degenen, die „niet aan bod" zyn. alle daags gekleed, sommigen de regenjas nog aan, in allerlei houdingen langs de kant zitten of staan. Verdiept in hun rollen nauwelijks luisterend naar wat zich in het midden van de ruimte af speelt, of dan toch weer wel. Wanneer daar in het midden, op de kale vloer, onder de bleke lampen en in de tabaksrook tóch plotseling de in spiratie opbloeit en er even werkeiyk gespééld wordt. Dan beseft zelfs de buitenstaander, dat binnenskamers een spel voor de open lucht geboren kan worden Goed speelbaar „Is het stuk prettig speelbaar?", zo vroegen wij Jan Lemaire. Zijn ant woord was even kort als krachtig: „Ja, anders was ik er niet op inge gaan!" Even later zet hy aan ae hand van voorbeelden uiteen, dat er ver schillende uitstekende speelscènes in voorkomen en dat daarnaast natuur lijk veel massascènes onontbeerlijk zyn. Een goede vondst noemt de regis seur, dat de auteur in het openlucht spel een wagenspel projecteerde en voorts waardeert Jan Lemaire jr. het bijzonder, dat dit openluchtspel niet statisch bleef. Ondanks het reit, dat de schrijver vanzelfsprekend genood zaakt was de geschiedenis van tijd tot tijd te doen toelichten, hetgeen dan zoals bekend geschiedt door een verteller, die op de Jacobstoren zal plaats nemen. Over de plaats van op voering, de Oude Markt met de Ja cobstoren als bestaand décor (naast de door Lemaire ontworpen „kunst matige", aanvullende décors), is hij tevreden. Evenals over het spelersma teriaal, dat gerecruteerd werd uit amateur-toneelverenigingen ln VlJs- singen. „De mensen zijn bijzonder en thousiast en ik kan werken met een uitstekende kern". „Bestevaer Michiel", dat rond twee uur zal duren, telt een vyftlgtal spre kende rollen en daarnaast Heeft men nog een aantal figuranten nodig, waartoe reeds enkele malen een be roep op de Vlisslngse Ingezetenen werd gedaan. Voor wie nog aarzelen mocht: nog steeds worden gegadigden voor de zo broodnodige figuratie met open armen ontvangen door het sub comité openluchtspel van de De Ruy terherdenking. Ten gemeentehuize verschaft men gaarne inlichtingen! Wanneer straks, in de Julimaand, In Vll-ssingen even de tyd van zyn grote zoon, Michiel Adrlaanszoon de Ruy ter, zal herleven in een kleurig, boel end kykspel, verlucht met door bei aardier Piet Broer se te componeren melodieën, dan zal dat mede te dan ken zijn aan de hedendaagse „poorters en poorteressen" van diezelfde stad en dat zal ongetwijfeld allerwege op bijzonder hoge prijs worden gesteld. de slager, overal in het land in om loop waren gebracht, liep zy op 9 ok tober van het vorige Jaar dankzy de oplettendheid van een winkelier in Muiderberg tegen de lamp. De vrouw vluchtte uit de winkel, doch de ijlings gewaarschuwde politie wist haar ergens in de buurt, verborgen in het struikgewas te arresteren. De hoofdverdachte, die met haar mee was gegaan, wist te ontkomen, doch meldde zich twee dagen later vrijwil lig bij de politie. Meisje stort in ravijn bij Frans-Italiaanse grens Bij een poging, de Frans-Italiaanse grens bij Menton ongemerkt te pas seren, is een 21-jarig Italiaans meis je in een ruim zestig nieter diep ra vijn gestort. Het meisje had hasr metgezel, de 25-jarlge Jean Baptiste Rovina, die in Frankrijk werk wilde zoeken, verteld Romans Spissu te zijn en uit Italië te moeten vluchten omdat zij teveel wist van het proces- MontesL Zij vertelde geen paspoort te heb ben en vroeg de jongen, haar te hel pen, over de grens te komen. Zij besloten het „smokkelaarspad" te nemen, waardoor men bij de brug van St. Louis van Italië naar Frank rijk kan komen. Op een punt. bekend als de „Saut de la mort" gleed het meisje echter uit en viel zestig me ter in de diepte Toen brandweer en politie, door Rovina gewaarschuwd, ter plaatse arriveerden, was zij reeds overleden. Uit een onderzoek kwam vast te staan dat zij Rossana Urro heette en afkomstig was uit dvita-Veechia. Zij i is hoogstwaarschijnlijk, na onenig heid met haar familie, van huis weg gelopen. Tegen zijn drie helpers: ieder drie jaar De officier van Justitie by de Am sterdamse rechtbank heeft dinsdag middag tegen de S5-jarige valse mun ter A. G. H. uit Hilversum, die tien duizend bankbiljetten van tien gulden heeft gedrukt en daarvan in 2 jaar tijds ongeveer tweeduizend heeft uit gegeven, zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geelst. De eis tegen zrjn drie helpers luid de ieder drie Jaar. eveneens met af trek van het voorarrest. Het zijn de 41-jarige Dilia M. J. K. uit Amster dam, een vrouw met wie de hoofdver dachte samenwoonde en met wie hij nog in het huwelijk hoopt te treden, de 45-jarige Amsterdamse slager J. C, en diens vrouw Maria W. C.-K., de jongere zuster van Dilia. Nadat de ongeveer 2000 bankbiljet ten, voornanneljfk door de vrouw van even de datum voor de volgende repetitie noteren Overleg met regering over looncompensatie Op verzoek van de Stichting van de Arbeid is dinsdagochtend ln Het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid een oriënterende bespre king gehouden over de vraagstukken verband houdende met de looncom pensatie na de a.s. huurverhoging. Van de zijde der regering werd aan dit gesprek deelgenomen door de minis ters Suurhorf, Witte, zyistra en staatssecretaris Van Rhijn. Na deze bespreking, tijdens welke van regeringszijde antwoord werd ge geven op gestelde vragen, zal het be raad in de eigen kring van de Stich ting van de Arbeid worden voortge zet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7