Euratom moet capaciteit van 15 miljoen kilowatt nastreven KLANKBORD Worosjilow heeft last van Indonesië's warmte Vijftien jaar geëist tegen drie verdachten in moordzaak Heer M WOENSDAG 8 MEI 1957 PROVINCIALE ZEEÜWSE COURANT DRIE WIJZEN" IN HUN RAPPORT: Opdracht voor komende tien jaar De „drie wyzen van Euratom", de heren Louis Armand, Franz Et- zel en prof. Francesco Giordano, geven in hun rapport, dat gisteren is gepnbliceerd, als doelstelling voor de zes landen van de gemeenschap aan, dat deze landen elektrische centrales, gedreven met atoomener gie, moeten oprichten met een totale capaciteit van vijftien miljoen ki lowatt, welke centrales aan het einde van 1967 honderd dnizend mil joen kilowatt-uur per jaar zouden moeten produceren. In het rapport zeggen de drie wijzen, dat de thans bestaande plan nen in alle landen van de gemeenschap tezamen slechts zouden leiden tot een produktiecapaciteit van zes miljoen kilowatt in 1967. Toch ge loven zij, dat het doel: een capaciteit van vijftien miljoen kilowatt te bereiken, te verwezenlijken is. 1967 kan dat op 200 miljoen ton worden gesteld (33 procent van de totale behoeften) en tien jaar later wellicht op 300 miljoen ton (40 procent). Een andere, nog ernstigere bedrei ging ls het, dat de beschikking over de In te voeren energie onzeker Is. In dit verband worden de recente politie ke moeilijkheden en de daaruit voort gekomen tekorten aan olie genoemd. Men kan niet verwachten de olie van Ze voegen hieraan toe, dat hun doelstelling van vijftien miljoen ki lowatt twee en een half keer groter is dan de Britse plannen, waar men in 1967 tot een capaciteit van zes miljoen kilowatt hoopt te komen. De bevolking van de gemeenschap is echter drie keer groter dan die van Groot Brittannië. De produktie van elektriciteit is ook thans reeds 2,8 keer groter dan die van Enge land. Daarenboven is de behoefte aan energie van de zes landen gro ter dan die van Engeland. Als deze 15 miljoen kilowatt kun nen worden bereikt, zal dit de Euro pese energie-importen stabiliseren op een peil van een equivalent aan kolen van ongeveer 165 miljoen ton per jaar dat de zes landen anders in 1963 zou den bereiken. In de aanvang van het rapport wordt opgemerkt, dat de Europese energie-importen zonder atoom energie tot ondragelijke hoogten zouden stijgen. Op het ogenblik voeren de zes landen bijna een vier de van hun energie-voorraden in, het equivalent van 100 miljoen ton kolen, waarvan het meeste olie uit het Midden-Oosten is. Voor Verzekering tegen nadelige gevolgen van kernreactors De Nederlandse Unie van Schade verzekeraars heeft zich dinsdag op haar algemene vergadering in het Kurhaus te Scheveningen bezig ge houden met de gevolgen, die de hui dige ontwikkeling van het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden voor het verzekeringswe zen zal hebben. De voorzitter van de Unie, mr, H. T. Asser, zei het volkomen uitgeslo ten te achten een verzekering tegen schadelijke gevolgen van kernreacto ren tot stand te brengen, als de verze- keringsmarkt zich niet nationaal en internationaal zo effectief mogelijk organiseert. Reeds worden daartoe ve le pogingen ondernomen Met betrekking tot de situatie in Nederland, deelde mr. Asser mede, dat enige weken geleden een sub-com missie van de Nederlandse Atoomcpm- missie is ingesteld, waarin enige ver tegenwoordigers van de Unie in het overleg met de betrokken ministers, de Verzekeringskamer en de Stichting Kernreactor Nederland betrokken zijn. Als resultaat van de nu op gang zijnde onderzoekingen en besprekin gen verwacht de voorzitter in alle daarvoor in aanmerking komende lan den oprichting van een nationale pool, samengesteld uit nationals, mo gelijk ook buitenlandse maatschap pijen. De heer Deering bedankt als lid Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de dinsdagmiddag gehouden ver- _3 voorzitter, dr. Kortenhorst, mede gedeeld, dat de heer J. C. Deering, lid van de fractie der P.v.d.A., als lid der Kamer bedankt heeft. Als reden heeft de heer Deering opgegeven, dat de Rotterdamse gemeenteraad wei- ffert hem als rector van het Libanon- yceum een non-activiteitssalaris toe te kennen tijdens de vervulling van het kamerlidmaatschap. WAT ZE ZEGGEN. Winston Chur chill: „Wie een toespraak houdt, moet altijd bedenken, dat hij wel het thema, maar nooit zijn toehoorders moet uitputten". Bertrand Russell, Brits filosoof: „Niemand weet precies, hoe oud de mensheid is. Maar ieder kon weten, dat zij oud genoeg is om meer ver stand te tonen, dan zij momenteel doet". BETER. „De Vertellers", een club voor schrijvende mannen te Wau- keskha (V.S.) organiseerde een wed strijd in het opstellen van een essay over het onderwerp: „Waarom man nen beter schrijven dan Vrouwen". Er was een heerlijk diner voor dege nen die de prijsvraag won: mevrouw Grace Woodard. NIETIG. Mevrouw Patricia Heaton, die achttien lente's telt, verzocht te Milwaukee (V.S.) op de tweede dag van haar huwelijk nietigverklaring van de papieren die zij in bruidstoi let zo plechtig ondertekend had. Zij verklaarde, inmiddels te hebben ge merkt dat haar 21-jarige man het geld voor de trouwerij had geleend en dat hij niet, zoals hij had voorge geven, „een zeer bemiddeld man" was. het westelijk halfrond te verkrijgen, omdat daar de vraag sneller toeneemt dan de produktie. Het enige gebied ter wereld, dat in staat is deze hoe veelheden te leveren, is het Midden oosten. Zonder atoomenergie zal de afhankelijkheid van Europa van het Midden-Oosten toenemen. Een overmatige afhankelijkheid van onze hoog geïndustrialiseerde landen van een onbestendig gebied kan zelfs leiden tot ernstige politieke nioeilUk- heden in de wereld. Het Is noodzake lijk, dat olie een handelsartikel is en niet een politiek wapen. Tenslotte schildert het rapport de rol die Euratom zal moeten spelen: „door het samenvoegen van onze fi nanciële hulpmiddelen, onze industrië le mogelijkheden en de technische sa menwerking zal Europa in staat zijn het grote werk te volbrengen. Eura tom zal de mogelijkheid krijgen om het werk in de goede richting te lei den en te stimuleren, vooral bij het le veren van de middelen, die een brug moeten slaan over de kloof die er be staat, enerzijds in het commerciële ri sico, dat de ondernemingen op zich nemen, die atoomcentrales gaan bou-< wen, en anderzijds de grote noodza kelijkheid van de landen van de ge meenschap om tot een zo snel moge lijke vooruitgang te geraken". Amerikaan moet land verlaten Een employé van de Amerikaanse ambassade In Djakarta, die wordt be schuldigd van het neerhalen van Rus sische en Indonesische vlaggen, die in verband met het bezoek van Woro sjilow aan Djakarta waren gehesen, heeft opdracht gekregen Indonesië zo spoedig mogelyk te verlaten. In een gisteren door de Amerikaanse ambas sade uitgegeven verklaring wordt me degedeeld, dat de Amerikaanse am bassadeur John Allison zijn leedwezen over het gebeurde heeft betuigd aan de minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Volgens Indonesische regerings kringen heeft de president van de Sowjet-Unie, Worosjilow, die op het ogenblik een staatsbezoek aan Indo nesië brengt, een rfltoer door Djakar ta tezamen met president Soekarno, welke hij gistermiddag zou maken, afgezegd, omdat hij last heeft van de warmte. Officiële personen, die presi dent Worosjilow vergezelden toen hij een bezoek bracht aan de plaats in Na nederlaag amnestie voor Hongaarse spelers De verrassende 1-0 nederlaag die het Hongaarse voetbalelftal jl. zondag te gen Polen geleden heeft, heeft een al gemene amnestie van geschorste spe lers ten gevolge gehad. Volgens berichten uit Boedapest heeft de Hongaarse voetbalbond gra tie verleend aan elf spelers die ge schorst waren omdat zij hebben mee gedaan aan de verboden Zuidameri- kaanse toernee van Honved. Het zijn Bozsik, Kotasz, Budai, Farago, Rako- si, Dudas, Toeroecisk, allen uit Hon ved, Banyai, Lantos, Szusza en San- dor. In voetbalkringen in Wenen neemt men aan dat Hongarije verscheidene van deze gepardonneerde spelers no dig denkt te hebben in de voorronde van het wereldkampioenschap. Deze foto toont Robin Douglas Home, de man wiens verzoek met de Zweedse prinses Margaretha te mo gen trouwen door het Zioeedse hof werd afgewezen, tijdens een druk gesprek met Engelse journalisten in het Berkely-hotél te Londen, waar hij een piano-uitvoering had gegeven. De afgewezen minnaar is de zoon van Henry Montagu Douglas Home, wiens broer, de graaf van Home, voorzitter is van het Britse Hoger huis. Djakarta, waar destijds de onafhan kelijkheidsproclamatie werd afgekon digd, en aan het militaire ereveld, verklaarden dat hij duidelijk last had van de drukkende, tropische hitte. Gisterochtend had de hoge gast een bijeenkomst met president Soekarno, de minister-president ir. Djoenda Kar- tawidjaja en de minister van buiten landse zaken. dr. Soebandrio. De Indonesische minister voor onderwijs en cultuur in het ka binet Djoeanda, dr. Prijono, heeft zijn post van voorzitter van de linksgeoriënteerde „Chi nese vriendschapsliga" opgege ven. Dit werd door net ministe rie medegedeeld. Pryono, die Stalinprijswinnaar is en professor in de literatuur, gaf geen reden op voor deze mededeling. EERSTE KAMERLID SMITS: Filmkeuringscommissie meet met twee maten Bij de behandeling door de Eerste Kamer van de begroting van binnen landse zaken, heeft de heer Smits wat hij noemde de zedenverwildering van het Nederlandse volk in het algemeen en van de jeugd in het bijzonder ter sprake gebracht. De senator wees daarbij op de opwinding rondom de „rock and roll'-films, die zijns inziens door de filmkeuringscommissie verbo den zouden moeten worden, evenals andere films, die in strijd zijn met God's woord. Volgens de heer Smits, meet de commissie met twee maten. Films, die de gevoelens van de r.-k.- bevolkingsgroep kwetsen, worden ver boden, maar die, welke de gevoelens van het protestantse volksdeel kwet sen, niet. Hij vroeg de minister te be vorderen, dat een einde wordt ge maakt aan dit „meten met twee ma ten". Bij Agra in de buurt van de M Indiase stad Delhi hebben ja- p gers, die op een troep wolven jacht maakten, deze wolven- jongen gevonden, die op han- den en voeten met de dieren meeholden. Een boerenfamilie 1§ in de buurt heeft de jongen geïdentificeerd als zijn zc'sja- rige zoon Parsoerani, die, toen hij sliep door een wolf werd §1 meegenomen toen hij achttien f§ maanden oud was. De jongen heeft de gewoonten van een wolfbrengt wolfachtige kre- M ten uit en drinkt terwijl hij op handen en voeten staat. De foto toont de jongen op de arm van een bediende van zijn ouders. (immnimraiimiiiiiHinniiuiiiiiiiiiiniiiiiiinmiiimuiiHnuiuiNiiiiiiiiiiii Motie Molenaar in de Eerste Kamer verworpen De Eerste Kamer heeft dinsdagmid dag met 37 tegen 18 stemmen een mo tie van het VVD-lid Molenaar verwor pen, waarin de regering werd uitge nodigd het volgend jaar afzonderlijke wetsontwerpen betreffende het even tueel niet vervallen van het besluit cómmissarissenbelasting 1941 en be treffende het algemeen vorderingsbe- sluit 1940 in te dienen. Vóór de motie stemden de V.V.D., C.H.U., A R. en S.G.P. Bjj het motiveren van zijn stem deelde de heer Witteman (K.V.P.) mede, dat zijn fractie tegen de motie zou stemmen, omdat de regering bin nenkort, zoals is medegedeeld, wets ontwerpen terzake bij de volksverte genwoordiging zal indienen. Roemeens attaché te Londen uitgewezen Een attaché van de Roemeense lega tie te Londen wordt uit Engeland uit gewezen wegens pogingen om spion nen te wenen, aldus is dinsdag door het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Getuige verklaart: twee S.S.-ers doodden Röhm De rechtbank te Münolien heeft dins dag getuigenverklaringen gehoord over de moord op de S. A.-leider Rohm „na de nacht van lange mes sen". 30 juni 1934. in de gevangenis Stadèlheim te Miinchen. Volgens een getuige, de toenmalige inspecteur van de Beierse landspoli- tie Kopp, hebben twee S„S.-lieden in de cel van Röhm een revolver en het exemplaar van de „VöIIriBcher Beo- baehter" gelegd, waarin pen uitvoerig verslag was opgenomen over de liqui datie van Röhms kameraden op de vorige dag. Volgens Kopp, die thans luitenant kolonel in het nieuwe West-Duitse le ger is, was het enige minuten rustig gebleven in de cel, waarna een van de S.S.-lieden had gezegd: „De tijd Is verstreken". Een cipier had de revol ver weer uit de cel genomen. De twee S.S.-lieden openden de deur van fe cel, waarin Röhm met ontblote borst tegenover hen stond. Na een korte woordenwisseling vuurden de S.S.-ers op Röhm, waarbij cén van beiden, waarschijnlijk Eicke, zei: „Langzaam en rustig richten". Röhms lijk had drie schotwonden. Overste Kopp zei de rechter niet te kunnen meedelen of de beklaagde Lippert. vroeger kolonel in de W^ffen S.S., één van de mannen was, die op Röhm geschoten hebben. Mr. Teulings neemt ontslag als Eerste-Kamerlid In een brief aan de voorzitter van de Eerste Kamer, heeft het katholie ke lid mr. F. G. C. J. M. Teulings me degedeeld op medisch advies ontslag te moeten nemen als lid dezer Kamer. De voorzitter mr. Jonkman zeide in de vergadering van dinsdagmiddag het aftreden van mr. Teulings te be treuren. Hij acht het een groot ver lies voor de Kamer. Het Wereldgebeuren Teruggetrokken Wegtrekken en afscheid nemen zijn bezigheden, waarmee Guiseppe Saragat, de leider I van de Italiaanse sociaal-democrati sche partij, zich nogal eens heeft moeten inlaten. En dan gold het ver trekken meestal niet een vrolijke va kantiereis. Toen zijn tegenstander Mussolini aan de macht kwam. was hij gedwongen zijn land te verlaten. I Met de vrouw, die hij in hetzelfde ijaar getrouwd had, trok hij eerst naar wenen, toen naar Parijs en - - na dc Duitse inval naar een schuilplaats in dc Pyreneeën. Enkele I keren moest hij de vrijheid vaarwel zeggen. Dat was toen hij in Italië teruggekeerd, met de partisanen meestreed en in arrest werd gesteld. Als „communistenleidcr" was hij bij na aan dc Gestapo uitgeleverd, maar op het laatste ogenblik werd lifj be vrijd door zijn vrienden, die met een I vals vrijlatingsbevel dc gevangenis- j deur voor hem wisten te openen. Zondag is hij wederom weggetrok ken, ditmaal niet uit zijn land, maar uit het Italiaanse coalitie kabinet. Hij, dc vice-premier, betoog de op een partijbijeenkomst in Rome, dat de sociaal-democraten hun vrij heid van actie zouden hernemen door de medewerking aan de regering op te zeggen. „Wij zijn niet tegen de politiek van democratische solidari teit", aldus Saragat. „Wij vinden al leen. dat de regering tc zwak is om met succes hervormingen tot stand te kunnen brengen. De illusie, dat het communisme niet langer een gevaar betekent, heeft de hand tussen de democratische partijen losser ge maakt." Gisteren werd gemeld, dat deze woorden van Saragat hun uit werking niet hebben gemist. Premier Antonio Segui heeft aan president 1 Giovanni Gronchi het ontslag van 'het kabinet aangeboden... Saragat, die men een zekere eerzucht niet kan ontzeggen, smaakt zo het genoegen te merken, dat zijn betrekkelijk klei ne partij in het Italiaanse bestel een beslissende rol kan spelen. En dat hijzelf daarbij een hoofdrol vervullen kan. Bovendien bewees hij met deze manoeuvre, dat hijzelf het nog altijd in zijn partij voor het zeggen heeft. Tóen Matteotti, de leider van dc linkse fractie in zijn partij, kort ge leden het uittreden van de socialisti sche ministers uit het kabinet eiste, gebeurde er niets. Matteotti kon niet veel anders doen dan aftreden. Maar nu Saragat zijn stem verheft, is heel Italië in rep en róer. en moet echter aannemen, dat Giuseppe Saragat niet alleen „afscheid nam"ult persoonlij ke overwegingen. Volgend jaar wor- ilië algemene verkiezingen Echtgenote van slachtoffer schuldig geacht aan uitlokking De officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank heeft gistermiddag in de zaak betreffende de moord te Heer tegen de verdachte, de 19-jari- ge handlanger J. van G. en de 23-jarige garageknecht M S„ ieder 15 jaar gevangenisstraf gevraagd, wegens ïuootd, gepleegd in vereniging. Verder werd tegen de 20-jarige monteur H. J. N. ter zake het uitlokken van moord 12 jaar gevangenisstraf geeist met terbeschikkingstelling van de regering en tenslotte tegen de 45-jarige K. G. de echtgenote van de vermoorde, even eens wegens het uitlokken van moord, vijftien jaar gevangenisstraf. Zeer groot was de belangstelling voor de behandeling van deze zaak. In de avond van 25 augustus van het vorige jaar was de motorhandelaar M. aan de Akenersteegweg te Heer iMaastricht) met vier revolverscho ten zodanig gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis te Maas tricht overleed. Reeds enkele uren daarna konden, dankzij de aanwijzingen van de ster vende, aan de adjudant van de rijks politie M. Peters, tc Heer de 20-jari- ge handlanger J. van G. en de 23-ja- rige garageknecht M. J. S. worden gearresteerd, verdacht van deze moord, teiwijl later op die dag nog de 45-jarige echtgenote van de vermoor de en haar 20-jarige minnaar H. J. N. werden 'gearresteerd. Van G. en S. erkenden ter zitting bij stukken en brokken dat zij de ge dachte om 20.000 te verdienen zoals die door N. was voorgesteld aanlok kelijk genoeg vonden om er een moord voor te plegen, want dat was het doel dat zowel N. als de vrouw stelden. De vrouw kocht in Luik een klein nikkelen damespistooltje. Het genoemde bedrag van 20.000 maakte de jongens voortvarend, zodat ze reeds op 23 augustus, terwijl de vrouw en haar minnaar op reis waren een poging waagden, maar toen niet slaagden. Maar toen het tweetal van de tweedaagse vakantiereis in de avond van 25 augustus terugkeerde, kreeg verdachte Van G. de sleutel van het huis van M. in handen via N. hoe wel deze zeide zich daarmede niet te hebben ingelaten. De verdachten Van G. en S. erkenden reeds op 23 augustus het plan te heb ben gehad om M. te doden. Zij ver klaarden echter dat ze niet de bedoe ling hadden te doden toen zij op de avond van de 25e wederom gingen. Toen ze voor de beslissing stonden handelden zij volgens de reeds lang tevoren gemaakte afspraak. N. laadde tijdens zijn verhoor schuld op de vrouw, die de boze ge nius zou zijn geweest. Wie kennis heeft genomen van dit drama, aldus sprak mr. A. W. Ros- singh, officier van justitie, zal een gevoel van huivering niet hebben kunnen onderdrukken. Twee Maas trichtse jongens, overgehaald door een 19-jarige vriend en diens-45- iarige minnares, die ziin moeder had kunnen zijn, hebben een hard werkende man gedood, koelbloedig weloverwogen en om laag geldge win. Te afschuwekkendèr "is deze zaak om het rustige ovefleg dat aan het dramatisch gebeuren vooraf ging. Hij stelde vast, dat de rapporten over verdachten uitgebracht, concluderen tot verminderde toerekeningsvatbaar heid, maar geen ontoerekeningsvat baarheid aanwezig achten. Vervol gens sprak hij de eis uit waarna de vrouw in snikken uitbarstte. Uit protest tegen de geringe vorderin gen bij de bou-.v van het nieuwe pa!el .van justitie te Pisa hebben de advocaten en procureurs in de gelijknamige provin cie besloten woensdag a.s. voor onbe paalde tijd in staking te gaan. De eerste steen voor het paleis van justitie werd zeventien jaar geleden gelegd. den in Italic HlllSflSi gehouden, en het is best mogelijk, dat bij en de zijnen tijdens de ver kiezingscampagne ljever in de oppo sitie zijn, dan de regeringsverant woordelijkheid dragen. De eenheid In de regering hangt al voortdurend aan een zijden draad, omdat men het b.v niet eens kan worden over de nood zakelijke hervorming van finan ciële verhoudingen op het platteland. Niet alleen tussen de sociaal-demo craten en de christen-democraten, die verreweg de grootste fractie in de volksvertegenwoordiging vormen maar ook in de boezem van de chris tendemocratische partij zijn de me ningen zeer verdeeld over de manier, waarop men de pachters In een min der ongunstige positie moet brengen ten opzichte van de landeigenaars. „Mijn wetboek", zo zegt Saragat wel eens, „bestaat uit de folianten waar in het onderzoek naar de werkloos heid en misère in Italië beschreven wordt". Misschien hoopt hij, na de verkiezingen sterker uit de bus te zullen komen en dan de strijd tegen de armoede, die in feite ook strijd tegen het communisme !s, fermer te kunnen voeren. D e terugtrekking van de sociaal democraten uit de regering acht Saragat ook bevorderlijk voor de totstandkoming van een fusie met de linkse socialistische partij van Nenni. Het ls op dit punt. dat echter voorzichtigheid geboden is. Ging Nenni tot voor kort niet met de communisten samen? Is de tegen stelling tussen Nenni en Saragat niet aan die houding van Nenni te wijten geweest? En wie zegt, dat Nenni niet op zeker ogenblik Tn de toekomst opnieuw de communisten de hand toesteekt? Na een eventuele fusie met de Nenni-soclallsten die daar uit voordelen zouden trekken bij de verkiezingen van volgend Jaar zou een nieuwe breuk en voor Saragat een nieuw afscheid niet denkbeel dig zijn. GIUSEPPE SARAGAT het kabinet verlaten Varend magazijn gezonken bij haven van Urk In de nacht van maandag op dins dag hebben tot nog toe onbekend ge bleven personen te Urk een ais ma- gizijn ingerichte boot van de firma oekman van de wal losgemaakt. De boot is door de harde wind de haven uitgedreven, op de dijk geslagen en gezonken. In de boot bevindt zich «SP J^'aarde van meer dan v 000. De politie heeft de zaak in onexrzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5