Veilingvereniging „Walcheren kan terugzien op goed jaar AMSTLEVEN levensverzekering Zeeuwse Almanak weg die pijn Ifvin DIT JAAR WORDT KLEINE PEREN00GST VERWACHT DUITSE SCHOLIEREN ZIJN TE GAST IN MIDDELBURG 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 MEI 1957 JAARVERGADERING IN MIDDELBURG Voor de groothandel werden zelfs wagens voor „Holland" gekocht V) liet afgelopen jaar 1956 is voor de coöperatieve veilingvereniging „Wal cheren" G.A., gevestigd te Middelburg, een jaar van grote spanning en van zeer grote betekenis geweest. Aldus bleek uit het openingswoord van de voorzitter, de h$er B. Koole, tijdens de jaarvergadering, die dinsdagmiddag in het veilinggebouw gehouden werd. De spunning heeft echter plaats ge maakt voor daadwerkelijk steun, zo vervolgde de voorzitter, met name ver leend door 't Centraal Bureau ende Raiffeisenbank, zodat de veiling met dankbaarheid kan terugzien op het afgelopen jaar. De aanvoer was, groot, de prjjzen waren eveneens bevredigend en voor sommige produkten zeer goed. Kenmerkte 1955 zich door een groot tekort voor de plaatselijke consumptie, in 1956 was het tegen overgestelde waar te nemen. Er werden zelfs in hot afgelopen jaar voor de groothandel een, twee of drie wagens voor Noord- en Zuid- Jiolland gekocht, hetgeen nog zel den is voorgekomen. De heer Koo le wees er op, dat do leden deze mogelijkheid niet moeten onder schatten. Voorts wees de voorzitter er op ,dat de tuinders op Walcheren moeten zor gen op de hoogte te blijven, niet al leen plaatselijk, maar ook landelijk, zowel bjj teelt, kwaliteit en afzet. Ten slotte merkte de heer Koole op, dat ook in het nieuwe jaar weer veel van de leden zal worden geëist. In zijn uitgebreid jaarverslag bracht de secretaris, de heer W. Joziasse, eveneens dank aan het Centraal Bu reau en de Raiffeisenbank voor zijn daadwerkelijke steun, hoewel hij tot zijn spijt niet de regering in deze dank kon betrekken. „Wat wij wel van de regering kregen was de „Benelux", aldus de heer Joziasse, „maar daar hebben wij als tuinders nog niet veel plezier van gehad; over het algemeen meer narigheid". Het ledental bedroeg op 1 januari 1956 461, terwijl dit op 31 december 1956 459 bedroeg. De liquiditeitsposi tie der vereniging is door de betere uitkomsten der exploitatie, de bijdra gen van de bank en het C. B. veel ver beterd. Deze positie noemde de secre taris dan ook hoopvol en bevredigend. Daardoor konden ook de afschrijvin gen weer normaal gebeuren, zodat nlerna nog een netto batig saldo op de exploitatierekening resteerde van 12.100. Het veilen over het alge meen verloopt goed. zo deelde de heer Joziasse mee. Ook de aanvoeren zijn goed. De aanvoer van het zogenaamde harde fruit kon echter veel groter zijn gezien de behoefte voor het steeds op grote schaal uitbreidende consumen- tengebied. Indien de fruittelers alles aanvoerden, zon men op dit punt ook Advertentie) en In 10 minuten "AKKERTJES" helpen direct VAN ROMANCE Voor het 21-jarige Hongaarse meis je Rozalia Mood, dat is ondergebracht in het kamp Stoofpoldcr te Bruinisse. gaat de emigratie naar het gastvrije Canada niet door! Gedurende de tijd, dat Rozalia op het eiland Schouwen- Duivcland verblijft, is er tussen haar cn de 24-jarige Leen de Jonge een ro mance opgebloeid, die bekroond zal worden met een huwelijk. Het geluk kige paar is reeds ondertrouwd en over niet al te lange tijd zal het in het huwelijksbootje stapper» Onze correspondent voegt er aau toe: als de tekenen niet bedriegen, zullen er meer Nederlands-Hongaarse huwelij ken volgen! JUBILARIS. Het dorpje Stavenisse op het eiland Tholen heeft vandaag een jubilaris in zijn midden: de heer C. Oostdijk her denkt namelijk het feit, dat hij 40 jaar geleden zijn werkzaamheden be gon op het landbouwbedrijf van de kunnen slagen, aldus de heer Joziasse die er verder nog op wees, dat er niet veel van de fruitveiling terecht zal komen, indien het goede fruit naar Goes gestuurd wordt, of vele grote partijen administratief geveild wor den. Een minder opgewekt geluid moest de secretaris ook laten horen over de elervelling, die aan het begin van het jaar is stopgezet wegens de geringe belangstelling en i de verliezen. Meer lelangstelhng dan 40 jaar heeft deze afdeiinj de pluimveehoudery op-V geweest voor Afscheid secretaris Aan het einde van zjjn jaarverslag deelde de heer Joziasse mee. dat dit 30e verslag tevens het laatste was, dat hij uitbracht omdat hij na een 45- jarig lidmaatschap zijn ontslag geno men had. De heer Joziasse merkte op. dat hy immer met genoegen voor de belangen van de veiling gewerkt heeft. In de eerste plaats dankte de scheidende de heer Koole, met wie hij samen was opgegroeid in de veilings aangelegenheden en die hem altijd tot veel steun geweest is. Verder sprak de heer Joziasse zijn dank uit tot al len, die op enigerlei wyze in zijn be stuursperiode met hem samengewerkt hadden. Aan het einde der vergadering sprak de heer Koole een dank woord tot de heren Joziasse en M. Arendse welke laatste eveneens afscheid nam van liet bestuur die hy beiden schetste als pioniers voor de veiling. „Ruim 30 jaar hebt U beiden uw beste krachten aan de verwerkelijking van ons doel gegeven", aldus de heer Koole, die er tot slot op wees, dat hij als voorzitter veel steun had mogen ondervinden van de beide scheiden de heren. De lieer Koole liet het niet b\j woorden, daar er voor bei de heren enkele geschenken wa ren. Jaarverslag directeur Uit het jaaroverzicht van de direc teur bleek, dat de geldelijke omzet over 1956 1.882.071 bedfoeg, dat is 222.733 meer dan in 1955. Dc totale groenteomzet lag 167.754 hoger dan in 1955. De aanvoer en de opbrengst van de pit- en steenvruchten gaven weinig verschillen te zien, integenstel- llng met die van het klein fruit, waar van de prijzen zeer hoog lagen. De middenpryzen per kg voor aardbeien was in 1956 1.59 (in 1955 1.05) van rode bessen 0.84 0.62) van kruisbessen 0.40 0.32) en van zwarte bessen 2.32 2.23). De prys van de vroege aardapnelen was beauidend lager dan in 19"o5. In het TOT BLOEMSTUK Vijftig jaar u-as dat echtpaar in Vlissingen getrouwd en het werd keurig'in de bloemetjes gezet. Maar dat ene bloemstuk kwam als' een volslagen verrassing. Het was af komstig van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland". ,J)at kan niet. Dat moet een ver gissing zijn. Ik ben al negen jaar ge pensioneerd", sprak de bejaarde bruidegom onthutst. Maar het kon well Men had de man nog niet vergeten, die vele jaren zyn beste krachten aan de maatschappij had gegeven; na ne gen jaar wist men zich deze hoogtij dag in het leven van een voormalig employé nog te herinneren. Het strekt de Zeeland" tot eer. Het kille „uit het oog, uit het hart", dat met name immers in zakelijke be trekkingen vrijwel altijd opgeld doet, krijgt bij deze maatschappij klaarblij kelijk geen kans. Men weet zich een oudgediende te herinneren, zelfs no jaren en zelfs wanneer het gaat om een gebeurtenis in z'n privé-leven. Een hartverwarmend verschijnsel, dat wy hier gaarne even signalerenl1 heer J. L. M. Geluk te St.-Maartens- dijk. De jubilaris heefr gedurende vier decennia drie geslachten Geluk ge diend. Het zal hem vandaag zeker niet aan belangstelling ontbreken! VERLICHTE HAVENINGANG. Lang is in Bruinisse gesproken over het feit om de ingang van de haven des nachts te verlich ten. Thans is het zover, want on langs is daar een moderne neon verlichting aangebracht, hetgeen een grote verbetering betekent. Met name voor de mosselvissers, die 's nachts de haven nogal eens in- en uitvaren. SLAGWERK DEFECT. Begin deze week meldden wij reeds in deze rubriek, dat de toren der Ne derlands hervormde kerk te St.Anna- land door de bliksem was getroffen, waardoor het haantje van de toren van zijn „hoge zitplaats" tuimelde. Het blijkt thans, dat ook het slag werk van het uurwerk defect is ge raakt. waardoor er in St.-Annaland geen heldere klokkentonen meer zijn te horen. MOSSELZAAD. De Bruinisser mosselvissers op dc Waddenzee hebben vorige week een behoorlijke hoeveelheid mosselzaad kunnen bemachtigen. De verwachting is, dat men ook deze week nog aan zijn trek zal komen. Het is evenwel jammer, dat de koude van de laatste da gen de temperaturen van het wa ter aanmerkelijk heeft doen da len. HONING Dat het voorjaar in 1957 uitzonder lijk vroeg was. wordt weer gestaafd door het feit, dat de bijenhouder J. Schippers te Groede dezer dagen van drie bijenvolken reeds 21 kg honing heeft „geslingerd", zoals ingewijden dat noemen. De honing was goed rijp, omdat de raten reeds voor meer dan 50% waren verzegeld. afgelopen seizoen werd gekoeld 236.130 kg (vorig jaar 195.000). De hogere geldelijke omzet en de meer aangevoerde kisten zorgden er voor, dat de veiling dus een goed jaar kon noteren. De provisie en de emballagehuur zyn ook de kurken, waar de veiling op drijft. In de plaats van de aftredende be stuursleden werden gekozen de he ren J. de Visser en A. Don. Het af tredende bestuurslid, de heer M. Steijn werd herkozen. Vervolgens werden de voorstellen van het bestuur voor 1957 goedgekeurd. Het entreegeld zal 5 per lid bedra gen, de contributie 10, het veiling percentage voor de leden werd vast gesteld op 6 pet gewone veiling, 6 pet koelhuisprodukten. 4 pet administra tief geveilde produkten, exclusief hef fingen. Voor niet-leden wordt 2 pet meer berekend. De huur van emballa ge voor leden en niet-leden werd vast gesteld als vol^t: kleine pootbak 3 cent, groentekist 3 cent, fruitkist 6 cent en bushel 5 cent. Tenslotte werd nog gewezen op de noodzakelijkheid van inventarisatie, zodat men kan zien door wie en waai de produkten geteeld worden. Het nieuwe veiling-reglement ontlokte enige discussie, die overigens alleen betrekking had op de naleving er van. De vergadering had tegen het regle ment geen bezwaren, temeer, daar dit landelijk is vastgesteld. Grote belangstelling voor Engels fanfare-orkest Zoals bekend heeft de muziekver eniging „Excelsior" te Middelburg voor a s. vrijdag een concert ver zorgd in de Concert- en Gehoorzaal, dat zal worden gegeven door één der bekendste Engelse fanfare-orkesten namelijk Foden's Motor Works Band onder leiding van Harry Mortimer. Het orkest arriveert vrijdag om drie uur op de Markt, waarna een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Middelburg volgt. De Concertzaal is tot de laatste plaats uitverkocht, terwyl nog bijna 400 belangstellenden teleurgesteld moesten worden. Het uit te voeren programma vermeldt composities van Meyerbeer. Fr. von Suppé, Fucik Sibe lius, Eric Ball en van de Nederlandse componist Meindert Boekei. Verder zullen enkele prominente krachten van het orkest zich solistisch laten horen. De muziekliefhebbers zijn niet alleen afkomstig uit Walcheren, maar ook (een groot aantal) uit de Beve- landen. Na Middelburg trekt het orkest Ne derland in, waarna op de terugreis op 18 mei a.s. zoals bekend ook een bezoek aan Oostburg gebracht zal worden. Tractor in Zijpe kantelde, chauffeur ernstig gewond Tijdens werkzaamheden voor ver zwaring van de zeedhk te Zijpe kan telde dinsdagmorgen ï>y een plotselin- fe manoeuvre een tractor, die daar- oor van de dijk afviel. De tractorbe stuurder, J. v. d. H. te Oosterland, moest met vrij ernstige verwondingen aan het hoofd en met inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis te Zierik- zee worden overgebracht. Dokter P. Quaak verleende eerste hulp. De perenoogst belooft het komende seizoen niet groot te worden in de Zeeuwse fruïteentra. Enkele kwekers zijn zelfs van mening, dat er dit jaar zeer weinig peren zullen zijn. De oorzaak daarvan moet toegeschreven worden aan de koude en de nacht vorsten van de laatste weken. Aan de bloei heeft het niet gelegen, want dit jaar droegen de bomen uitzonder lijk veel bloesem. De sortimenten als Clapp's Favo rite en Triumphe de Vienne voor al deze laatste heeft rijk gebloeid geven praktisch geen vruchten te zien. Ook de Comtesse de Paris zal geen grote oogst voortbrengen, maar dit sortiment heeft overigens een ma tige bloei gehad. Voorts zijn èr nog Dr. Wagenaar aanvaardt ambt aan universiteit D,r. G. Wagenaar, die op 1 januari j.l. in verband met zUn benoeming aan de rijksuniversiteit te Utrecht-.- ontslag nam als directeur van de pro vinciale gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland .aanvaardt maandag 13 mei a.s. zyn ambt. Dr. G. Wage naar werd benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der diergenees kunde om onderwys te geven in de In wendige geneeskunde en de klinische diagnostiek der grote huisdieren en de gerechtelijke diergeneeskunde. Maandag a.s. aanvaardt hy zijn ambt In het Groot Auditorium T eraardebestelling H. Oldeman Dinsdagmiddag is op de algemene begraafplaats te Middelburg het stof felijk overschot ter aarde besteld van heer H. Oldeman, die zaterdag na een langdurige ziekte bverleed. Velen bewezen de overledene, die een be langrijke plaats innam in het Middel burgse verenigingsleven, de laatste eer. Aan de groeve werd niet gespro ken. Ds. J. van Woerden, Nederlands hervormd predikant te Middelburg, las een kort schriftgedeelte en bad na het uitspreken van de begrafenislitur gie het Onze Vader. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstel ling. Faillissementen. Het faillissement is uitgesproken van de heer A. Klap, expediteur te Nieuw- en St. Joosland. Rechter-com- missaris is mr. B. S. Sieperda; cura tor is mr. P. C. Adriaanse te Middel burg. andere rassen, waarvoor de verwach tingen ook al niet hoog zijn gespan nen, hoewel voor alle boomgaarden niet dezelfde lijn kan worden ge trokken. Overwegend vreest men een matige perenoogst voor dit jaar. Over de appelen valt nog weinig te zeggen. De appelbomen komen met hun bloesem het laatst en ver schillende sortimenten staan dan ook momenteel in bloei. Eén ding is zeker, dat de koude van de laatste dagen niet bevorderlijk is voor de vruchtzetting. Ook de bes sen gaven een grote rui te zien, vooral de rode en zwarte bessen. Er zijn percelen, waar meer dan de helft van de bloesemtrossen is afgevallen. De verwachting is ook hier geen grote oogst. ooooooooooooo O O "Waarom is Aspirin')" o het populaire o O o o middel tegen 0 hoofdpijn, reumatiek O O o en verkoudheid Z O o Aspirin*) bevordert de bloedsomloop, waar- door schadelijke af- valstoffen sneller wor- den verwijderd. O O o Aspirin*) is onschuldig 0 0 en bestaat slechts uit 0 o één werkzaam be- 0 0 standdeel; het bevat 0 0 dus geen andere stof- 0 0 fen zoals b.v. coffeTne. 0 Aspirin*) passeert de o maag onveranderd en o wordt via de darm in o o het bloed opgenomen, o O Hierna verspreidt het o o zich snel door het o o lichaam en begint na o o zeer korte tijd zijn o o werking. o Aspirin*) is een krach- o tig pijnstillend middel. Q dat echter niet het bewustzijn en waar- o .O o nemingsvermogen be- Q invloedt. Het werkt niet verdovend, o o O o o Let daarom op het Baqerkruis dat U op Q ieder Aspirin*) tablet q aantreft en dat Uw ga- Q rantie Is voor de zuiver- Q heid, constante samen- stelling en voortreffe- lijke werking. 0 ged. handelsmerk. Q ooooooooooooo Kindercircus ,,'t Jeugdhonk" te Goes bracht een kostelijke repertoire Het kindercircus ,,'t Jeugdhonk" een uniek Zeeuws initiatief van de afdeling Jeugd- zorgwerk van de Goese Hervormde Jeugdraad had dinsdagavond zijn tenten opgeslagen in de „Prins van Oran je". Het heeft zich daar met een daveren de première gepresen teerd aan een enthou siast publiek, dat voor een overvolle zaal had gezorgd'. De meer dan honderd jeugdarties- ten, die dit program ma geheel zelf in de „piste" brachten, heb ben dan ook veel eer van hun maandenlan ge oefening. Toen de „stallen" van het circus eenmaal tvaren opengezet en de directeur van ,^Het Jeugdhonk", ioika D. E. Hiensch, aan het begin van de voorstel ling een korte uitleg had gegeven, traden de jongelui vrijmoedig naar voren en schotel den hun toeschouwers een briljant, 27 num mers lang repertoire voor, dat vooral door de kostuums zelfs de jongens aan de cas- sa en de controle wa ren in circuskledfj en de grime een lust voor het oog was. Hoog in de orkest bak troonden de muzi kanten, toen de „ma nager", had aange kondigd, dat miss Veu lens tein met haar vijf paarden het program ma zon inzetten. De stemming zat er dan ook dadelijk goed in, toen een fakir, en een jongleur optraden met enkele „verbluffende" staaltjes van hun kun nen, die ogenblikkelijk werden gevolgd door het eerste nummer van een drietal dolkomi- sche clowns, waardoor menigeen zich bij de neus liet nemen. Zo vlot alles achter elkaar werd afge werkt, zo afwisselend was ook het geheel, waarvan elke groep kinderen een onderdeel voor zijn rekening nam. Bovendien was de hele opzet, om zo veel mogelijk jongens en meisjes een kans te geven, waarbij ze dan tevens hun eigen origi naliteit en fantasie volkomen de vrije loop konden laten. Zo was er ballet, een optreden van vervaarlijke be ren en guitige apen, een negershow, een wielerviedstrijd op een wel erg „korte baan" voorzien van een flitsende reportage een gewichtsheffer en een goochelaar. Kort om, te veel om op te noemen. In het bijzonder moe ten hier dan nog bij vermeld worden de toeren van de Flying Dutchman, wat een weidse naam is voor een klein, maar gewel dig lenig acrobaatje, dat door ringen met „vlijmscherpe" messen springt. Bij dit alles komt een apart woord van hulde toe aan de „motor" van het cir cus, de heer J. IJssel, ofwel „Ome Jan". Vandaag (woensdag) is er een matinée-voor- stelling voor de Zeeuwse Plattelands vrouwen, en de orga nisatoren hebben ook al plannen om het op treden te prolongeren. (Slot van pag. 1) zijn dienst heeft, onder de grote groep valt, die zijn kinderen geen hogere schoolopleiding mag laten volgen, dan begrijpt men enigszins de moeilijkhe den. De jongens en meisjes hebben vaak grote afstanden moeten af leggen om te proberen in West- Benijn te komen. Van hieruit wor den zij per vliegtuig naar Hanno ver of Hamburg gebracht, van waaruit zij verder naar de verschil lende scholen gezonden worden. Aan het Söderblom-Gymnasium is een internaat verbonden, waar de scholieren wonen. Dit gymnasium met Internaat Is in 1953 gebouwd met steun van de Zweedse kerk. De school is dan ook enoemd naar de Zweedse predikant Jöderblom. die zeer veel voor de tot standkoming heeft gedaan. De school behoort thans aan de Evangelische Landeskirche van Westfalen, die de reis van de leerlingen met steun van andere instellingen mogelijk gemaakt heeft. Ook de heren Kremzow en Richter verzekerden ons, dat zij het ondanks het eendaags verblijf reeds uitstekend naar de zin hadden. Dat is zeker voor een groot deel te danken aan de goede zorgen van de Middelburgse scholie ren, gesteund door de heer Kuiper en zijn lerarenkorps. De Zeeuwen nebben voor hun Duitse gasten een Drogram- ma samengesteld, dat klinkt als een klok! Gistermorgen hebben de Duitse .jon gens en meisjes enkele lessen bijge woond. Voorts kregen zij iets te ho ren over de bezienswaardigheden van Middelburg zodat zij weten hetgeen zij bekijken en over het ontstaan van Zeeland. Een film over de ramp maakte een diepe indruk op de gasten. Verder was er een stadsbezoek. In de loop van de week brengen zjj voorts een bezoek aan Rotterdam, donder dag uiteraard een bezoek aan de Mid delburgse. Markt, waarna de donder dagavond ongetwijfeld een der hoog tepunten van het bezoek zal zijn. Dan zullen zij namelijk het eoncert 'van het Residentieorkest in Vlissingen bijwo nen! Advertentie Zeeland minder gunstig voor industrialisatie Vergeleken met Brabant en Limburg In een te Tilburg gehouden byeen- komst van industrieëlen en burge meesters heeft mr. J. Vink, directeur van de rijksdienst voor het nationale plan, medegedeeld, dat industrieel ge zien het oosten en het zuiden (waar onder hij Brabant en Limburg ver stond) gunstiger mogelijkheden bie den dan het noorden en de provincie Zeeland. Spreker zeide, dat de toekomstige ontwikkeling wordt gezien uit een nationaal oogDunt, zodat van meer of minder belangstelling voor enig ge west geen sprake kan zijn. Het doel is elk deel van Nederland een vol waardig aandeel te verschaffen in de nationale vooruitgang. Ir. Vink noem de daarom voortgezette studie naar de mogelijkheden en gevolgen van een decentralisatie der economische acti viteiten van het grootste belang. Hij zeide voorts, dat hy bij verwezenlij king der plannen voor alles een taak is weggelegd voor provinciale en ge meen tebesturen. Een eventuele decen tralisatie zal zich moeten voltrekken door een doelmatige, regionale con centratie. Tegen versnippering van economische activiteiten moet wor den gewaakt, aldus ir. Vink. In dat verband vond hij vooral van belang de taakstellende cyfers voor de per ge bied op te nemen bevolktag. KUNST. Haydn's „Jahreszeiten" C.O.V. „Willem 't Hooft", Schuttershof, Goes. DE vraag, waarom het gisteravond ging by de uitvoering van Haydn'a „Janreszeiten" door dc Christelyke Oratoriumvcreniging „Willem 't Hooft" luidt aldus: „is het verant woord dit werk uit te voeren, wanneer allerlei omstandigheden een orkest te duur maken, zodat men voor de bege leiding uitsluitend op een vleugel is aangewezen?" Dirigent en koor heb ben door het geven van dit concert de vraag bevestigend beantwoord, maar men kan zich voorstellen, dat dit niet van harte is gegaan. Want er behoe ven géén doekjes om te worden ge wonden: een uitvoering van de „Jah reszeiten" zonder orkest, een uitvoe ring dus zonder die tientallen typisch- orkestrale effectjes, die aan dit werk zulk een byzondere charme verlenen, is onvolledig, zéér onvolledig zelfs! Er is immers géén pianist ter wereld al luidt zijn naam Brailowsky, Bernstein, Katchen of die van een an dere heer, afkomstig van de piano- olympus die met zijn vleugel het kamerorkest van Joseph Haydn kan vervangen! De omstandigheden, die gisteravond een orkest hebben uitgesloten, zullen derhalve van overwegend belang die nen te zijn om voor deze uitvoering 't nodige begrip op te brengen. Welnu, dit z^n de omstandigheden: door een teruggang van het ledental van de C.O.v'. ..Willem 't Hooft" kon een aanvankelijk geprojecteerde vertol king van Brahms „Ein deutsches re quiem" geen doorgang vinden. Er werd toen „Die Jahreszeiten" in stu die genomen, in de hoop namelijk, dat dit werk een vermeerdering van het ledental tengevolge zou hebben. Deze hoop werd echter pas heel laat verwe zenlijkt, zodat de financiële situatie van de vereniging het uiteindelijk on mogelijk maakte tot een verantwoor de uitvoering te komen. Het zag dien tengevolge naar uit, dat ook „Die Jahreszeiten" niet gezongen kon wor den, maar men besloot toch het con cert te geven, teneinde niet geheel in een impasse te gesaken. Zodat men gisteravond kon moest! luiste ren naar Haydn's werk in een vertol king die bij voorbaat al héél veel te gen had. Dit alles wetend evenwel, zyn wy geneigd, met deze beschouwing uit te gaan van de gegeven omstandigheden, ook al zyn ze dan verre van ideaal. En dan dient gezegd te worden, dat deze uitvoering bepaald boeiende as pecten had. Dirigent Adriaan Kouse maker had de koren grondig ingestu deerd. zodat dit deel behoudens één uitzondering byzonder bekwaam werd vertolkt. Van de tenoren werd echter wel byzonder veel geëist en het werd dan ook duidleyk, dat juist deze afdeling van de oratoriumvereniging dringend versterking behoeft! Eén opmerking over de vertolking van de koren mag echter niet achter wege blijven: er werd over het alge meen zeer metrisch gezongen, zoaat men zich soms afvroeg of hier een wat soepeler agogieK niet op zyn plaats zou zijn geweest. De strakke lijn van bijvoorbeeld een Bach lykt in dit werk immers minder nodig, ten slotte is men met Haydn al in ae ne gentiende eeuw verzeild! Het orkest werd er door mevr. An Gorter-I de vleugel bespeelde. Voor de w()ze, waarop zij deze (te) zware taak ver vulde, moet men respect hebben. Haar aandeel in het welslagen van deze uit voering was niet gering! Alle lof! Maar ook in haar spel herkende men de hierboven gesignaleerde strakke iyn, of zo men wil: er was te veel ernst in deze lijke vooruitgang te geraken", in deze lichte muziek van de papa- Haydn. Pautje Pilaar, Wiebe Drayer en Emile Linssen vormden het solisten- trio. Pautje Pilaar imponeerde door haar mooie, ijle sopraanstem, goed ge schoold, met als enig nadeel, dat de hoge tonen soms niet helemaal afge werkt waren. Wiebe Drayer was ook nu weer een uitmuntende tenor, die met zijn stem elke situatie aankan, al thans hy wekte deze indruk, maar toch twyfelt men er wel eens aan. of zyn muzikale ontroering wel evenre dig is aan zijn niet geringe stemmid- delen. Tenslotte bleek Emile Linssen, bariton, in dit gezelschap zeker niet de mindere, ook hij had vele goede momenten. Voor de dames Pilaar en Gorter waren er na afloop welver diende bloemen. Volgend jaar heeft de C.O.V. „Wil lem 't Hooft" een jubileum-uitvoering op haar programma en daarvoor uit gekozen Handels „Messias". Het is te hopen, dat dit werk met hetzelfde élan, met dezelfde geestdrift en onder dezelfde bekwame leiding zal worden uitgevoerd als gisteravond „Die Jah reszeiten" maar ook dat de „omstan digheden" dan anders zullen zijn. Want het gaat hier niet alleen om de muzikale standing van deze vereni ging, maar ook om het feit. dat het in een plaats als Goes toch mogelijk moet zijn een volledig-verantwoorde oratorium-uitvoering te geven, de K. A dvfl' tentte) JU b&fr -üp ^AMSTEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2